مالیات از خودرو‌های صفر، نسنجیده و ملتهب کننده بازار

کد مطلب: 471029  |  تاريخ: یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹  |  ساعت: ۱۱:۳۲


کریمی سنجری کارشناس صنعت خودرو

مالیات از خودرو‌های صفر، نسنجیده و ملتهب کننده بازار

خودرونگاران - دریافت مالیات از خودرو‌های صفر کیلومتر، بازار را تحت تاثیر تنش بیشتری قرار می‌دهد ، شرایط بازار با اجرای این پیشنهاد سخت‌تر می‌شود و ورود خودروی صفر به بازار محدود و این خودرو‌ها در بازار نایاب و افزایش قیمت پیدا می‌کنند.

 نایاب شدن خودرو صفر موجب تاثیر منفی بر روی قیمت خودرو‌های کارکرده خواهد شد و بازار تحت تاثیر تنش بیشتری قرار می‌دهد و التهاب بازار را بیشتر می‌کند. دریافت این گونه مالیات پیشنهاد مناسبی نیست، بازار خودرو از یک ناهنجاری مزمن در حال رنج بردن است و این ناهنجاری ناشی از ناکافی بودن تولید خودرو است.
نظام تولید خودرو با مشکل مواجه است، این مشکل روی نظام توزیع تاثیر گذاشته است، قیمت کارخانه و بازار یک فاصله قیمتی دارد و این موضوع موجب می‌شود که فشار خرید خودرو بر روی کارخانه باشد. در این شرایط هرگونه دستکاری بازار و طرحی که موجب شود نظام خرید و فروش از یک شرایط راحت و تسهیل شده به شرایط دشوار تبدیل شود می‌تواند بازار را ملتهب‌تر کند.
هدف از پیشنهاد دریافت مالیات سختگیری به دلالان و از بین بردن نظام دلالی است در حالی که افزایش مالیات موجب می‌شود فشار مضاعفی به مصرف کننده وارد شود و قیمت در کف بازار بیشتر شود. این روش‌ها جواگو نیست، باید شرایط تولید تسهیل شود تا خودروساز‌ها بتوانند با تولید بیشتر فاصله عرضه و تقاضا کمتر شود.


http://khodronegaran.com/detail/News/471029/2

چاپ خبر