ماجرای کارگذاشتن ابزار جاسوسی در کامپیوتر خودرو مسئولان از زبان بزرگترین قطعه ساز کشور

کد مطلب: 465025  |  تاريخ: شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۸  |  ساعت: ۱۲:۴۲


در جریان دادگاه دوم ایروانی مطرح شد؛

ماجرای کارگذاشتن ابزار جاسوسی در کامپیوتر خودرو مسئولان از زبان بزرگترین قطعه ساز کشور

خودرونگاران - دومین جلسه رسیدگی به پرونده گروه عظام به اتهام قاچاق سازمان یافته قطعات خودرو در شعبه چهار دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی برگزار شد.

به گزارش خودرونگاران  به نقل از باشگاه خبرنگاران ، دومین جلسه رسیدگی به پرونده گروه عظام به اتهام قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو در شعبه چهار دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

 این پرونده دارای 7 متهم به نام‌های عباس ایروانی، امیر رضا رفیعی، مرتضی روغنی‌ها، حامد خاتمی پور، علی کرم نیا، حسن صفریان و  مهدی شهابی است.

متهمان این پرونده به اتهام قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو و پرداخت رشوه تحت پیگرد قانونی قرار گرفته‌اند.

همچنین جعل اسناد متعدد و پرداخت رشوه برای گاز سوز نشان دادن قطعات بنزین سوز از دیگر اقدامات خلاف این گروه بود.

در ابتدای جلسه دادگاه متهم ردیف اول عباس ایروانی برای بیان دفاعیات خود در جایگاه قرار گرفت و گفت: بنده مسئول هلدینگ عظام هستم و هیچ سابقه کیفری ندارم.

قاضی صلواتی بیان کرد: در سال 66 به اتهام ارتشاء و اختلاس بازداشت شدید؛ چگونه می‌گویید سابقه کیفری ندارید؟

متهم ایروانی گفت: در آن موضوع فردی مبلغ 50 هزار تومان به شخص دیگری داده بود و من بعد از چند روز تبرئه شدم.

وی با بیان اینکه طی ٣۰ سال فعالیت سبب ایجاد رونق اقتصادی شدم، افزود: خداوند شاهد است که در این سال‌ها برای دور زدن تحریم‌ها چه رشادت‌هایی انجام داده‌ام و در مدت ٩ ماه بازداشت مشکلات زیادی را متحمل شدم.

متهم ایرانی گفت: بنده به هیچ وجه اتهامات وارده را قبول ندارم، چون پرونده بدون کارشناسی به دادگاه آمده است و کاش اجازه می‌دادید در جلسه پیش و پس از کیفرخواست از خود دفاع کنم و حتما این موضوع صلاح بوده است.

قاضی صلواتی اظهار کرد: این کار طبق روال قانونی دادگاه است و مواظب اظهارات خود باشید.

متهم ایروانی بیان کرد: برای 4 هزار نفر به طور مستقیم و 30 هزار نفر به طور غیر مستقیم اشتغالزایی کردیم و از خروج 350 میلیون دلار کشور جلوگیری کردیم، همچنین ساخت مجموعه‌های گردشگری و رفاهی از جمله اقدامات ما بود که البته برخی از رسانه‌ها کار‌های خیر ما را پوششی برای اقدامات خلاف دانسته‌اند.

وی با بیان اینکه در کیفرخواست ناهمخوانی‌هایی وجود دارد، گفت: از شما می‌خواهم تا شاکیان پرونده را معرفی کنید؛ نماینده گمرک جلسه پیش غیر از یک مورد هیچ خلاف و شکایت دیگری را بیان نکرد و تنها شاکی ما معاونت اقتصادی اطلاعات سپاه از حدود 10 سال پیش بود و نهاد مذکور در دفتر ما وارد شد و تمام اسناد را ضبط کرد.

متهم ایروانی ادامه داد: من تقاضای استرداد اموال خود از نهاد مذکور را کردم و البته هر بار این نهاد اتهامات جدیدی را به من منصوب کرد و سرانجام طی یک نامه‌ای به این نهاد بیان کردم که عباس ایروانی حاضر است کلیه اموال منقول و غیر منقول خود را به جمهوری اسلامی ایران بدهد.

وی با بیان اینکه سال 96 پرونده علیه من درست شد، گفت: در اظهارانی که در کیفرخواست آمده است گفتند قطعات وارداتی خودرو را برای تعرفه کمتر گازسوز معرفی کردیم، در حالی که تعرفه‌های گاز و بنزین سوز هر دو 5 درصد شده بودند.

متهم ایروانی با اشاره به ارز دولتی اظهار کرد: من از بانک مرکزی هیچ ارز دولتی دریافت نکردم و واردات ما به میزان 650 میلیون دلار بوده است که آن را به عنوان قاچاق اعلام کرده‌اند.

وی ادامه داد: یکی از موضوعاتی که به من منتسب کردند آن است که گفتند در قطعات EUC برای مسئولان ابزار جاسوسی قرار دادیم، اما هزار قطعه وارد کشور می‌شود و از کجا معلوم قطعه EUC که ابزار جاسوسی دارد در خودرو مسئولان قرار می‌گیرد.

متهم ایروانی گفت: با توجه به تحریم‌ها بانک صادرات و ملی در امارات تحریم بودند و توانایی پرداخت نداشتیم و تیغه‌های بسیار زیادی را در بانک‌ها قرار دادیم که تمام آن‌ها جوابگوی تسهیلات و بدهی‌ها هستند.

متهم ایروانی اظهار کرد:  با توجه به وضع و جو موجود و نبود امکانات، فعالیت‌های عادی برای مدیران مجموعه نظام مهیا نیست و درخواست مساعدت دارم.

قاصی صلواتی بیان کرد: درباره تک تک اتهامات توضیح دهید. وطیفه شما دفاع است نه اینکه من دوبار تک تک اتهامات را قرائت کنم. درباره اتهام افساد فی الارض از طریق اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور با توسل به قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو به صورت عمده و کلان توضیح دهید.

متهم ایروانی با بیان اینکه هیچ قاچاقچی انجام نشده است، گفت: تنها درباره قاچاق یک مورد صحبت شده که نماینده گمرک درباره آن صحبت کرده است و البته آن هم قاچاق نبود، بلکه قراردادی با شرکت بیرونی داریم و مدارک آن‌ها را تحویل دادیم و هیچ خطایی در قاچاق انجام نداده‌ایم.

وی با اشاره به اتهامش درباره رهبری گروه مجرمانه سازمان یافته قاچاق قطعات خودرو گفت: به کارمندان من که مانند برادرانم هستند گفته بودند که اگر بنویسید فلانی دستور داده در مجازاتتان تخفیف می‌دهیم، اما اقرار در زندان درست نیست.

قاضی صلواتی اظهار کرد: شما باید تشخیص دهید که اقرار صحیح است یا خیر؟ نمی‌توانید برای دادگاه تعیین تکلیف کنید؟ مراقب اظهارات خود باشید.

متهم ایروانی تصریح کرد: مرام‌نامه‌ای در سازمان وجود دارد و بر اساس آن اگر اتفاقی رخ دهد، مسئولیت آن برعهده مدیران است، اما دستور از طرف من نبود. اگر کسی برخلاف مقررات عمل کند، مسئولیتش برعهده خود شخص است.

وی با اشاره به اتهام معاونت در استفاده از اسناد مجعول بیان کرد: من چیزی درباره این موضوع ندیده‌ام و اگر یک مورد پیدا کردید، آن را قبول می‌کنم. مجموعه من 4 هزار نفر نیرو دارد، امکان اینکه در بین تمام مجموعه‌ها بروم وجود ندارد.

متهم ایروانی ادامه داد: آیا کسی گفته بنده رشوه می‌دادم؟

قاصی صلواتی گفت: متهمان دیگر گفته‌اند.

متهم ایروانی با بیان اینکه به هیچ عنوان مسئولیت با من نیست، گفت: هزاران کار در مجموعه‌ها رخ می‌دهد که من از آن‌ها بی خبر هستم، نمی‌شود در مجموعه بزرگ خطایی وجود نداشته باشد. بنده نه در جریان رشوه‌ام و نه از جعل اسناد خبری دارم.

وی تصریح کرد: درباره اتهام فراری دادن متهم حامد خاتمی باید بگویم من وی را ندیده‌ام.


http://khodronegaran.com/detail/News/465025/2

چاپ خبر