امروز: چهارشنبه ۸ تیر ۱۴۰۱ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۴۰۱/۳/۵ - ۱۱:۳۰
شناسه خبر: ۵۲۴۵۶۳
 
يك كارشناس بازار خودرو تشريح كرد
تاثير سه گانه هاي بازار خودرو در عدم تعادل قيمت ها در بازار
خودرونگاران - يك كارشناس بازار خودرو، ضمن تشريح عوامل سه گانه در عدم تعادل قيمت در بازار خودرو، شامل شرايط تحريم، خريدار و توليدكننده، گفت: مصرف كنندگان، در شرايط عدم تعادل بازار تصميم به خريد نگيرند. نقش شبكه هاي مجازي در انتشار اخبار نادرست و دامن زدن به حاشيه ها و انتشار برخي اخبار جعلي قابل انكار نيست و بديهي است اين موضوع به بالا رفتن التهاب بازار كمك مي كند.

به گزارش خودرونگاران ، بابك صدرايي، با اشاره به تكانه هاي قيمت خودرو در بازار با افزايش قيمت دلار و بر هم خوردن تعادل بازار در اوايل سال 1401، گفت: در هفته هاي اخير قيمت خودرو در بازار افزايش ناگهاني داشته است و كارشناسان صنعت خودرو و ديگران تلاش كرده اند تا ريشه هاي اين موضوع را كشف و به اطلاع تصميم گيرندگان برسانند تا آن‌ها نيز متعاقبا براي حل اين مشكل، راهكاري بينديشند.
وي با بيان اين‌كه اين اولين باري نيست كه چنين مشكلي بروز پيدا كرده است، بيان كرد: در گذشته و در مقاطع زماني مختلف نيز با اين پديده مواجه بوده ايم و هر بار نيز براي آن دلايلي از سوي كارشناسان اعلام شده است.
اين كارشناس، با بيان اين‌كه عدم تعادل بازار خودرو، تنها منحصر به توليدكننده نيست، گفت: خريدار و شرايط تحريم نيز در عدم تعادل اين بازار ايفاي نقش مي كنند، اما تاثير توليد كننده در برهم زدن تعادل بازار خودرو بستگي به كاهش يا عدم توليد و عرضه در سقف ظرفيت توليد دارد كه باعث بروز التهاب در بازار خواهد شد.
وي ادامه داد: برآوردها از تقاضاي بازار نشان مي دهد نياز به توليد 1.4 ميليون دستگاه خودرو در سال 1401 وجود دارد و كاهش يا عدم توليد در سقف ظرفيت (كه پوشش دهنده تقاضاي مورد اشاره است) باعث بروز التهاب در بازار مي شود و در اين رابطه بايد گفت آمارهاي تحويل خودروسازان نشان مي دهد تحويل خودرو به مشتريان از ابتداي امسال  بيش از سال گذشته بوده است.
وي در ادامه با اشاره به تاثير شرايط تحريم در بر هم زدن تعادل بازار خودرو، خاطرنشان كرد: شرايط تحريم با ايجاد شرايط عدم كنترل نهادهاي نظارتي بر قيمت‌ها در ساير بازارها، مي تواند در برهم زدن قيمت ها ي بازار خودرو تاثير قابل توجهي بگذارد.
وي اظهار كرد: به عنوان مثال بر هم خوردن قيمت ها در بازار ارز ( ناشي از شرايط تحريم) موجب برهم خوردن تعادل قيمت ها در بازار خودرو مي شود يا افزايش قيمت حمل و نقل، افزايش قيمت سوخت و ... مي تواند بر افزايش قيمت ها در بازار خودرو تاثير بگذارد و از طرفي برخي مصوبات مانند ممنوعينت واردات خودرو، بر تقاضا اثر رواني منفي مي گذارد و نهادهاي مرتبط مي توانند از طريق رسانه هاي در اختيار، اثر رواني مذكور را كاهش دهند.
اين كارشناس بازار خودرو افزود: همچنين تسهيل در رشد توليد خودروسازان، مي تواند موجب تعادل قيمت ها در بازار شود. اثر رواني مثبت توافقات سياسي با ساير كشورها بر قيمت خودرو، عامل ديگري است كه موجب كاهش عدم تعادل قيمتها در بازار خودرو را فراهم آورد.
وي هم چنين با اشاره به تاثير خريداران در دو نقش واسطه يا مصرف كننده، در برهم زدن تعادل در بازار خودرو، يادآور شد: تحت تاثير التهابات بازار قرار گرفتن از سوي خريدار در نقش مصرف كننده، منجر به رفتار هيجاني و خريد حتي از ساير خريداران در نقش واسطه، در شرايط عدم تعادل قيمت ها در بازار مي شود كه خود اين رفتار به افزايش التهابات بازار كمك مي كند.
صدرايي در ادامه بيان كرد: پس از ابلاغ مصوبه لزوم فروش خودروها در قالب قرعه كشي، عملا خريداران در نقش واسطه، نقش پررنگي در كاهش يا افزايش التهاب در بازار خودرو يافته اند، به گونه اي كه با عرضه يا عدم عرضه خودرو به بازار، به راحتي موجب كاهش يا افزايش التهاب در بازار خودرو شده اند و در اين بين توليد كننده يا حتي نهادهاي ناظر، توان انجام هيچ اقدامي را نخواهند داشت.
وي نقش واسطه ها در حوزه خودرو را مشابه نقش فعالان بازار ارز و طلا دانست و تصريح كرد: فعالان اين بازار روزانه بر اساس برخي پارامترهاي موثر، قيمت تعيين مي كنند. تنها تفاوتي كه وجود دارد اين است كه نهادهاي نظارتي امكان عرضه و كنترل بازار ارز و طلا را دارند، اما خودروسازان امكان عرضه بيشتر را نداشته و نقش نظاره گر را ايفا مي كنند.
وي تصريح كرد: هم چنين نگراني فعالان در بازار ارز و طلا، در خصوص بازار خودرو وجود ندارد و اين موضوع آرامش بيش‌تري به واسطه‌ها در بازار خودرو مي دهد و در عين حال فعالان بازار خودرو براي به دست آوردن نقش تعيين كننده قيمت بازار به دو عامل وابسته اند.
صدرايي با اشاره به وجود پول كافي براي خريد خودرو ها از برندگان قرعه كشي و تحويل گيرندگان خودرو به عنوان عامل اول، اظهار كرد: با توجه به رشد نقدينگي بي سابقه در سال هاي اخير و امتيازات خاص بازار خودرو كه به آن اشاره شد، حجم بسيار زيادي نقدينگي به سمت اين بازار روانه شده است.
وي در ادامه نيز با اشاره به وجود اتحاد در مراكز براي حركت هم‌سو و هماهنگ به عنوان عامل دوم، يادآور شد: پس از قطع فروش از طريق نمايندگي هاي ايران خودرو كه از سال 97 صورت پذيرفته است، فرصت بسيار خوبي براي ايجاد اين هماهنگي فراهم شده است و واسطه ها با استفاده از بستر اينترنت و شبكه هاي مجازي، به هماهنگي خوب با يكديگر دست يافته اند.
صدرايي افزود: در روزهايي كه قصد ايجاد جهش در قيمت ها وجود دارد، موجودي سايت گردانندگان اصلي صفر اعلام مي شود و به تبع آن، ساير فعالان نيز عرضه را محدود مي كنند يا در مقاطعي با كاهش تعمدي قيمت، فضا را براي خريد خودروها از واسطه هاي جز يعني خرده خريداران، فراهم مي كنند.

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۸ + ۸
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۴۰۱/۴/۸ - ۱۵:۴۴
دوماهه سخت خودرویی
خودرونگاران - رئیس مجلس شورای اسلامی استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت را اعلام وصول نکرد.
۱۴۰۱/۴/۸ - ۱۴:۴۴
دارندگان ۳۰ نمره منفی گواهینامه درشُرف توقیف
خودرونگاران - فرمانده انتظامی تهران گفت: در سه ماه ابتدایی امسال یک میلیون خودروی دودزا اعمال قانون شدند و همچنین ۸ هزار و ۶۹۶ گواهینامه دارای ۳۰ نمره منفی در شُرف توقیف هستند.
۱۴۰۱/۴/۸ - ۱۳:۴۵
ماشين خاص مسابقات ٢٠٢٦
خودرونگاران / بر اساس اطلاعات منتشر شده رسمي پورشه و آئودی در سال 2026 بصورت رسمی پیشرانه های مسابقات فرمول یک را تولید خواهند کرد.
۱۴۰۱/۴/۸ - ۱۲:۲۹
مرحله نخست طرح جهش کیفیت ایران‌خودرو در حوزه موتور و گیربکس
خودرونگاران - معاون کیفیت گروه صنعتی ایران‌خودرو، از اجرای مرحله نخست طرح ویژه جهش کیفیت و خدمات در حوزه موتور و گیربکس از ابتدای تیرماه تا پایان امسال خبر داد.
۱۴۰۱/۴/۸ - ۱۲:۲۷
سوپر ون برقی فورد پرقدرت تر و پرشتاب تر از بوگاتی
خودرونگاران - سوپر ون برقی جدید فورد هفته گذشته رونمایی شد که با ۴ موتور الکتریکی و یک باتری ۵۰ کیلووات ۱۹۷۲ اسب بخار توان دارد و صفر تا صد آن زیر ۲ ثانیه است.
۱۴۰۱/۴/۸ - ۱۱:۱۵
قیمت‌گذاری خودرو نباید موجب زیان‌دهی خودروساز شود
خودرونگاران - یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه کسی علاقه‌مند به این نیست که خودروسازان کشور ضرر کنند، گفت: اگر کیفیت خودروهای تولید داخل افزایش یابد و قیمت این محصولات از سو...
۱۴۰۱/۴/۸ - ۱۰:۱۲
ثبت رکورد پایین‌ترین کیفیت خودرو آمریکایی در ۳۶ سال گذشته
خودرونگاران - موسسه خدماتی آماری جی دی پاور اعلام کرد که کیفیت خودرو در ایالات‌متحده در ۳۶ سال گذشته به پایین‌ترین حد خود رسید، مشکلات مربوط به عرضه و نیروی کار ادامه دارد.
۱۴۰۱/۴/۸ - ۰۹:۴۹
توزیع گسترده انواع روغن دیزلی در بازار
خودرونگاران - مهندس فراهانی مدیر بازاریابی و فروش شرکت نفت بهران، در گفتگو با روابط عمومی این شرکت اعلام کرد: بهران با هدف تامین نیاز ها و تنظیم بازار در هفته های گذشته به طور متوسط هر هفته سه و نیم م...
۱۴۰۱/۴/۸ - ۰۹:۲۴
لغو قرعه‌کشی خودرو؟
خودرونگاران -با انتشار یک نامه داخلی در وزارت صنعت، معدن و تجارت که در آن بر عدم صلاحیت امنیتی- فنی سامانه فروش یکپارچه خودرو تاکید شده است، برگزاری مرحله دوم قرعه‏کشی با ابهاماتی روبه‏رو شد. هرچند ای...
۱۴۰۱/۴/۷ - ۲۰:۲۲
تدوين نظام بودجه بندي نوين در گروه سايپا
خودرونگاران - معاون اقتصادي گروه سايپا از تدوين و اجراي نظام بودجه بندي نوين در سطح گروه سايپا در سال 1401 خبر داد.
۱۴۰۱/۴/۷ - ۱۶:۰۳
تأمین قطعات از تولید کنندگان داخلی در اولویت قرار دارد
خودرونگاران_سازمان خدمات پس از فروش سایپا با برنامه‌ریزی‌های دقیق و تلاش مستمر، ضمن افزایش سرعت تأمین قطعات یدکی، موفق شد آمار خودروهای متوقف در نمایندگی‌ها را کاهش دهد.
۱۴۰۱/۴/۷ - ۱۶:۰۰
۶ فرصت همکاری صنعت خودرو ایران و روسیه در تحریم
خودرونگاران_هم‌اکنون صنعت خودروی روسیه به علت تحریم‌های جنگ اوکراین، با چالش جدی تأمین قطعات خودرو مواجه است؛ این فرصتی جذاب است که می‌تواند زمینه رشد صنعت خودرو در ایران را بر مبنای صادرات رقم بزند.
۱۴۰۱/۴/۷ - ۱۵:۲۴
«نیسان» تولید خودرو در روسیه را متوقف کرد
خودرونگاران_شرکت «نیسان» اعلام کرد، تولید در روسیه را در نیمه نخست سال مالی که از ابتدای ماه آوریل شروع شده است، متوقف کند.
۱۴۰۱/۴/۲ - ۱۱:۳۰
تولید عبور مستقیم در ایران خودرو یک اقدام جهادی بود
خودرونگاران - در نشست ائمه جماعات گروه صنعتی ایران خودرو با مدیر حوزه مدیرعامل و مدیر ارتباطات و امور بین الملل، گزارشی از اقدامات صورت گرفته توسط ائمه جماعات در جمع کارگران خطوط تولید ارایه شد.
۱۴۰۱/۴/۱ - ۱۰:۴۵
بازدید سرزده مدیر حوزه مدیرعامل ایران خودرو از خطوط تولید
خودرونگاران - مدیرحوزه مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، با حضور سر زده در سالن‌های تولیدی این خودروساز، به بررسی محیط کار امن کارکنان این خطوط پرداخت و در گفت و گویی صمیمانه، بر تمرکز کارکنان برای تول...
۱۴۰۱/۴/۱ - ۰۹:۵۰
مروری بر قیمت خودروها در بازار
خودرونگاران - بررسی روند بازار خودرو در خردادماه نشان می‌دهد که با وجود عقب‌نشینی دلالان و کاهش نسبی قیمت‌ها، برخی خودروها نیز افزایش قیمت‌ داشته‌اند.
۱۴۰۱/۴/۷ - ۰۹:۰۰
مرکز نوآوری نوین آمپر افتتاح شد
خودرونگاران – مجموعه نوآوری و صنایع خلاق نوین آمپر، طی مراسمی با امضاي تفاهم‌نامه‌ با معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و الحاق رسمی به شبكه ملي خلاق كشور، افتتاح شد.
۱۴۰۱/۴/۵ - ۱۷:۱۳
کراس اوور ملی ایران‌خودرو معرفی شد
خودرونگاران - کراس‌اوور ملی گروه صنعتی ایران‌خودرو با نام «ری‌را» با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت معرفی شد.
۱۴۰۱/۴/۴ - ۰۹:۳۱
قیمت گذاری خودرو با عرضه در بورس شفاف می‌شود
خودرونگاران - دبیر انجمن قطعه سازان خودرو می‌گوید: عرضه خودرو مانند مواد اولیه، باید در بورس انجام شود تا شفافیت در قیمت گذاری و نحوه عرضه صورت گیرد.
۱۴۰۱/۳/۳۱ - ۱۴:۳۹
عرضه خودرو در بورس کالا از دستور کار خارج نشده است
خودرونگاران_وزیر اقتصاد تاکید دارد بورس کالا در زمینه عرضه خودرو در بورس کالا می‌تواند گره گشا باشد. به گفته احسان خاندوزی در این باره هنوز چیزی از دستورکار خارج نشده است.
۱۴۰۱/۴/۳ - ۱۳:۴۵
با عرضه خودرو در بورس مخالف نیستم
خودرونگاران - در حالی که نامه دو هفته پیش معاون وزیر صمت به مدیرعامل بورس کالا و انتشار چند خبر و مصاحبه پس از آن، شائبه مخالفت وزیر صمت با عرضه خودرو در بورس را ایجاد کرده بود، گفت و شنود سیدرضا فاط...
۱۴۰۱/۴/۵ - ۱۲:۴۴
تحریم ها چگونه صنعت خودرو روسیه را فلج کرد؟
خودرونگاران - تحریم شکل های مختلفی دارد و سخت ترین نوع آن متوجه کشوری است که صنعتی فعال و اقتصادی در حال رشد دارد. تحریم ها عمدتا با هدف از کار انداختن چرخ تولید و اقتصاد یک کشور اجرا می شود و اگر کش...
۱۴۰۱/۴/۱ - ۱۶:۴۸
وزیر صمت تا پیش از استیضاح آیین نامه واردات خودرو را به سرانجام برساند
خودرونگاران- نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی از وزیر صمت خواست تا پیش از طرح موضوع استیضاحش، آیین نامه واردات خودرو را به سرانجام برساند تا در نگاه نمایندگان نسبت به این استیضاح ترتیب اثر داد...
۱۴۰۱/۴/۵ - ۱۵:۴۲
وزارت صمت نباید برای خودروسازان تصمیم بگیرد
خودرونگاران -عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: دخالت وزارت صمت در نحوه تخصیص خودرو، باعث به حاشیه رفتن خودروساز و وظیفه دولت می‌شود.
۱۴۰۱/۴/۱ - ۱۰:۴۲
کیفیت قطعات یدکی سایپا قبل از توزیع بررسی می‌شود
خودرونگاران - معاون مهندسی و کیفیت سایپایدک گفت: کیفیت قطعات یدکی در سازمان خدمات پس از فروش سایپا دارای تضمین بوده و از شرکت های خودروساز مادر و تامین کنندگان مورد تایید تامین می شوند، لذا فرآیند کنت...
۱۴۰۱/۴/۵ - ۱۰:۳۲
سیاستگذاری جدید فورد در جهت بازیافت بهتر باتری خودرو
خودرونگاران - فورد در پایان قرارداد لیزینگ، به طرف قرارداد اجاره، اجازه خرید خودروی برقی اجاره شده به روش لیزینگ را نمی دهد.