امروز: چهارشنبه ۸ تیر ۱۴۰۱ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۴۰۱/۲/۳۱ - ۲۳:۵۸
شناسه خبر: ۵۲۳۵۱۰
 
پیام خصوصی به وزیر صمت
سهم دولتی ها در نمایشگاه خودرو فقط دو محصول جدید
خودرونگاران - چهارمین نمایشگاه خودرو تهران پرده های دیگری از صنعت خودرو را به متخصصین و مسئولین نشان داد. پرده هایی که در ژانر کاملا مستند صنعت خودرو ایران قرار دارد.

به گزارش خودرونگاران به نقل از عصر خدمات ، چهارمین نمایشگاه خودرو تهران از ۲۶ تا ۳۰ اردیبهشت ماه در محل نمایشگاه های شهرآفتاب برگزار شد. این نمایشگاه طبق معمول مورد استقبال علاقه مندان قرار گرفت و برگزاری این رویداد نیز بهتر و منظم تر از سال های گذشته بود. اما این رویداد پرده های دیگری از صنعت خودرو را به متخصصین و مسئولین نشان داد. پرده هایی که در ژانر کاملا مستند صنعت خودرو ایران قرار دارد.

غایبین بزرگ

در نمایشگاه چهارم غایبان بزرگی وجود داشت. شاید مهمترین غایب وزیر صمت بود. کسی که راس هرم سیاست های صنعت خودرو است و چهارمین نمایشگاه این صنعت جای خالی او را سخت احساس کرد. غایب دیگری که حتی عدم حضور او در نمایشگاه بیش از وزیر صمت موجب توجه اهل فن شد، منوچهر منطقی است.

معاون صنایع حمل و نقل ساختمان سمیه که احتمالا مهمترین کار او در این معاونت پرداختن به امور تولید و برداشتن موانع از راه خودروسازان است. البته شاید این روزها منطقی در مسیر شفاف سازی سیستم فروش جامع غیر منطقی خودروسازان آنقدر درگیر است که فراموش کرده از ویترین صنعت خودرو بازدید کند!

در میان خودروسازان هم باید به غیبت گروه خودروسازی سایپا، مدیران خودرو، کرمان موتور، صنایع خودروسازی ایلیا و چند شرکت خصوصی دیگر اشاره کرد. هر چند با حضور خودروسازان غایب نمایشگاه می توانست رنگ و بوی بهتری هم داشته باشد، اما همین نمایشگاه برگزار شده هم درس های مهمی به مسئولین و سیاست گذاران حاضر و غایب صنعت کشور داد.

حاضرین به غایبین خبر دادند!

تحریم ها وارد سال چهارم شده است. دو خودروساز بزرگ کشور هنوز درگیر زیان های انباشته و خودروهای معوق و کف پارکینگ ها هستند. نهاده های تولید گران شده اند، ارتباطات بانکی بین المللی هنوز با مشکلات بسیاری برقرار می شود. هزینه های حمل قطعات به کشور بالا رفته است و برای خرید مواد اولیه و قطعات دیگر نمی توان اعتباری خرید کرد و باید همه مبلغ یا بیشتر آن را به طرف خارجی پرداخت کرد.
بگذارید روضه تولید در کشور را بیش از این باز نکنیم و سراغ گمرک و تصمیمات عجیب و غریب سیاست گذاران در این حوزه نرویم. اما چهارمین نمایشگاه صنعت خودرو یک پیام روشن را به همه مخابره کرد. پیامی که در آن می گوید: قطار صنعت ایران در ایستگاه نمایشگاه مسافرانی از بخش خصوص دارد. مسافرانیکه با همه روضه های سوزناک بالا، باز هم چراغ تولید را روشن نگه داشته است.

در نمایشگاه چهارم حدود ۲۲ محصول کاملا جدید و یا نسبتا نو توسط خودروسازان حاضر به نمایش درآمد. جالب آن که سهم خودروسازانی که بخش کوچک اما پر زور سهام آنها دولتی است، تنها دو خودرو بود! موضوعی که خود گویای بهره وری بالای بخش خصوصی با انبوه مشکلاتی است که پیش روی آنها قرار دارد.

سرعت عمل در گسترش محصول

خودروسازان بخش خصوصی به طور کلی به دلیل استفاده از فرمول هزینه- فایده همیشه چابک تر از دولتی ها بوده اند. از این رو بسیار از خودروهای معرفی شده در نمایشگاه چهارم در حقیقت نمونه های تولید مهندسی بودند که از خط تولید خودروسازان بخش خصوصی خارج شده اند. این در حالی است که پروسه انتخاب محصول تا تولید نمونه اولیه در خودروسازان دولتی در بهترین حالت بیش از ۲.۵ سال زمان نیاز دارد.

از نکات دیگر در خصوص عملکرد خودروسازان بخش خصوصی باید به مشکلات کم تر این شرکت ها در ایجاد ارتباطات بین المللی با شریکان خارجی و امور بانکی اشاره کرد. زیرا آن ها کم تر از خودروسازان دولتی در رصد تحریم ها قرار دارند و به همین دلیل می توانند، سریع تر و بهتر از این روابط را ایجاد کنند.

از طرفی شریکان خارجی نیز اشتیاق بیشتری در همکاری با خصوصی ها دارند. زیرا در شرکت های خصوصی با تغییر دولت ها و وزیر نوسان های مدیریتی ایجاد نمی شود و به همین دلیل استراتژی های همکاری نیز سلیقه ای نیست. موضوع مهمی که در تدوین برنامه های بلندمدت دو طرف را یاری می کند.

حل مشکلات بخش خصوصی وظیفه کیست؟

وزارت صمت در حدود ۹ ماهی که ساختمان این وزارت خانه را از متولیان دولت حسن روحانی تحویل گرفته است، به گواه فعالان این حوزه هیچ سنگی را از سر راه تولیدکنندگان خودرو در بخش خصوصی بر نداشته است. این در حالی است که ۹۰ درصد از محصولات جدید صنعت خودرو ایران توسط بخش خصوصی تولید می شود.

حذف ارز ترجیحی پرداخت عوارض گمرکی از سبد اختصاص ارز دولت که موجب افزایش هزینه های تولید است و راه اندازی سامانه فروش جامع خودرو از آخرین تصمیماتی است که بخش نامه های آن از دفترخانه ساختمان خیابان سمیه بیرون آمده. تصمیماتی که هنوز کسی نمی داند چقدر در اولویت قرار داشت. بسیاری از خصوصی سازان نیز از این موضوع گله دارند که مشاوره های آنها کمترین تاثیر را در تصمیمات کلان صنعت خودرو دارد.

این در حالی است که رهبر معظم انقلاب در دوران تحریم بارها از برداشتن موانع پیش روی راه تولید سخن گفته است و این موضوع باید دغدغه اصلی متولیان امر باشد. با این حال، حالا قطار این صنعت در ایستگاه چهارم نمایشگاه خودرو مسافرانی را سوار کرده که از بخش خصوصی آمده اند.

آنهایی که دل خوشند به لوکوموتیوران تا با تصمیمات کارشناسی و درست آنها را به ایستگاه تولید برساند. شاید وقت آن رسیده وزیر صمت و معاون با تجربه حمل و نقل او پای سخن تولیدکنندگان بخش خصوصی بنشینند و قبل از اجرای تصمیمات انچنینی از فعالان بخش خصوصی هم مشورت بگیرند.

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۴ + ۷
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۴۰۱/۴/۸ - ۱۵:۴۴
دوماهه سخت خودرویی
خودرونگاران - رئیس مجلس شورای اسلامی استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت را اعلام وصول نکرد.
۱۴۰۱/۴/۸ - ۱۴:۴۴
دارندگان ۳۰ نمره منفی گواهینامه درشُرف توقیف
خودرونگاران - فرمانده انتظامی تهران گفت: در سه ماه ابتدایی امسال یک میلیون خودروی دودزا اعمال قانون شدند و همچنین ۸ هزار و ۶۹۶ گواهینامه دارای ۳۰ نمره منفی در شُرف توقیف هستند.
۱۴۰۱/۴/۸ - ۱۳:۴۵
ماشين خاص مسابقات ٢٠٢٦
خودرونگاران / بر اساس اطلاعات منتشر شده رسمي پورشه و آئودی در سال 2026 بصورت رسمی پیشرانه های مسابقات فرمول یک را تولید خواهند کرد.
۱۴۰۱/۴/۸ - ۱۲:۲۹
مرحله نخست طرح جهش کیفیت ایران‌خودرو در حوزه موتور و گیربکس
خودرونگاران - معاون کیفیت گروه صنعتی ایران‌خودرو، از اجرای مرحله نخست طرح ویژه جهش کیفیت و خدمات در حوزه موتور و گیربکس از ابتدای تیرماه تا پایان امسال خبر داد.
۱۴۰۱/۴/۸ - ۱۲:۲۷
سوپر ون برقی فورد پرقدرت تر و پرشتاب تر از بوگاتی
خودرونگاران - سوپر ون برقی جدید فورد هفته گذشته رونمایی شد که با ۴ موتور الکتریکی و یک باتری ۵۰ کیلووات ۱۹۷۲ اسب بخار توان دارد و صفر تا صد آن زیر ۲ ثانیه است.
۱۴۰۱/۴/۸ - ۱۱:۱۵
قیمت‌گذاری خودرو نباید موجب زیان‌دهی خودروساز شود
خودرونگاران - یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه کسی علاقه‌مند به این نیست که خودروسازان کشور ضرر کنند، گفت: اگر کیفیت خودروهای تولید داخل افزایش یابد و قیمت این محصولات از سو...
۱۴۰۱/۴/۸ - ۱۰:۱۲
ثبت رکورد پایین‌ترین کیفیت خودرو آمریکایی در ۳۶ سال گذشته
خودرونگاران - موسسه خدماتی آماری جی دی پاور اعلام کرد که کیفیت خودرو در ایالات‌متحده در ۳۶ سال گذشته به پایین‌ترین حد خود رسید، مشکلات مربوط به عرضه و نیروی کار ادامه دارد.
۱۴۰۱/۴/۸ - ۰۹:۴۹
توزیع گسترده انواع روغن دیزلی در بازار
خودرونگاران - مهندس فراهانی مدیر بازاریابی و فروش شرکت نفت بهران، در گفتگو با روابط عمومی این شرکت اعلام کرد: بهران با هدف تامین نیاز ها و تنظیم بازار در هفته های گذشته به طور متوسط هر هفته سه و نیم م...
۱۴۰۱/۴/۸ - ۰۹:۲۴
لغو قرعه‌کشی خودرو؟
خودرونگاران -با انتشار یک نامه داخلی در وزارت صنعت، معدن و تجارت که در آن بر عدم صلاحیت امنیتی- فنی سامانه فروش یکپارچه خودرو تاکید شده است، برگزاری مرحله دوم قرعه‏کشی با ابهاماتی روبه‏رو شد. هرچند ای...
۱۴۰۱/۴/۷ - ۲۰:۲۲
تدوين نظام بودجه بندي نوين در گروه سايپا
خودرونگاران - معاون اقتصادي گروه سايپا از تدوين و اجراي نظام بودجه بندي نوين در سطح گروه سايپا در سال 1401 خبر داد.
۱۴۰۱/۴/۷ - ۱۶:۰۳
تأمین قطعات از تولید کنندگان داخلی در اولویت قرار دارد
خودرونگاران_سازمان خدمات پس از فروش سایپا با برنامه‌ریزی‌های دقیق و تلاش مستمر، ضمن افزایش سرعت تأمین قطعات یدکی، موفق شد آمار خودروهای متوقف در نمایندگی‌ها را کاهش دهد.
۱۴۰۱/۴/۷ - ۱۶:۰۰
۶ فرصت همکاری صنعت خودرو ایران و روسیه در تحریم
خودرونگاران_هم‌اکنون صنعت خودروی روسیه به علت تحریم‌های جنگ اوکراین، با چالش جدی تأمین قطعات خودرو مواجه است؛ این فرصتی جذاب است که می‌تواند زمینه رشد صنعت خودرو در ایران را بر مبنای صادرات رقم بزند.
۱۴۰۱/۴/۷ - ۱۵:۲۴
«نیسان» تولید خودرو در روسیه را متوقف کرد
خودرونگاران_شرکت «نیسان» اعلام کرد، تولید در روسیه را در نیمه نخست سال مالی که از ابتدای ماه آوریل شروع شده است، متوقف کند.
۱۴۰۱/۴/۲ - ۱۱:۳۰
تولید عبور مستقیم در ایران خودرو یک اقدام جهادی بود
خودرونگاران - در نشست ائمه جماعات گروه صنعتی ایران خودرو با مدیر حوزه مدیرعامل و مدیر ارتباطات و امور بین الملل، گزارشی از اقدامات صورت گرفته توسط ائمه جماعات در جمع کارگران خطوط تولید ارایه شد.
۱۴۰۱/۴/۱ - ۱۰:۴۵
بازدید سرزده مدیر حوزه مدیرعامل ایران خودرو از خطوط تولید
خودرونگاران - مدیرحوزه مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، با حضور سر زده در سالن‌های تولیدی این خودروساز، به بررسی محیط کار امن کارکنان این خطوط پرداخت و در گفت و گویی صمیمانه، بر تمرکز کارکنان برای تول...
۱۴۰۱/۴/۱ - ۰۹:۵۰
مروری بر قیمت خودروها در بازار
خودرونگاران - بررسی روند بازار خودرو در خردادماه نشان می‌دهد که با وجود عقب‌نشینی دلالان و کاهش نسبی قیمت‌ها، برخی خودروها نیز افزایش قیمت‌ داشته‌اند.
۱۴۰۱/۴/۷ - ۰۹:۰۰
مرکز نوآوری نوین آمپر افتتاح شد
خودرونگاران – مجموعه نوآوری و صنایع خلاق نوین آمپر، طی مراسمی با امضاي تفاهم‌نامه‌ با معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و الحاق رسمی به شبكه ملي خلاق كشور، افتتاح شد.
۱۴۰۱/۴/۵ - ۱۷:۱۳
کراس اوور ملی ایران‌خودرو معرفی شد
خودرونگاران - کراس‌اوور ملی گروه صنعتی ایران‌خودرو با نام «ری‌را» با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت معرفی شد.
۱۴۰۱/۴/۴ - ۰۹:۳۱
قیمت گذاری خودرو با عرضه در بورس شفاف می‌شود
خودرونگاران - دبیر انجمن قطعه سازان خودرو می‌گوید: عرضه خودرو مانند مواد اولیه، باید در بورس انجام شود تا شفافیت در قیمت گذاری و نحوه عرضه صورت گیرد.
۱۴۰۱/۳/۳۱ - ۱۴:۳۹
عرضه خودرو در بورس کالا از دستور کار خارج نشده است
خودرونگاران_وزیر اقتصاد تاکید دارد بورس کالا در زمینه عرضه خودرو در بورس کالا می‌تواند گره گشا باشد. به گفته احسان خاندوزی در این باره هنوز چیزی از دستورکار خارج نشده است.
۱۴۰۱/۴/۳ - ۱۳:۴۵
با عرضه خودرو در بورس مخالف نیستم
خودرونگاران - در حالی که نامه دو هفته پیش معاون وزیر صمت به مدیرعامل بورس کالا و انتشار چند خبر و مصاحبه پس از آن، شائبه مخالفت وزیر صمت با عرضه خودرو در بورس را ایجاد کرده بود، گفت و شنود سیدرضا فاط...
۱۴۰۱/۴/۵ - ۱۲:۴۴
تحریم ها چگونه صنعت خودرو روسیه را فلج کرد؟
خودرونگاران - تحریم شکل های مختلفی دارد و سخت ترین نوع آن متوجه کشوری است که صنعتی فعال و اقتصادی در حال رشد دارد. تحریم ها عمدتا با هدف از کار انداختن چرخ تولید و اقتصاد یک کشور اجرا می شود و اگر کش...
۱۴۰۱/۴/۱ - ۱۶:۴۸
وزیر صمت تا پیش از استیضاح آیین نامه واردات خودرو را به سرانجام برساند
خودرونگاران- نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی از وزیر صمت خواست تا پیش از طرح موضوع استیضاحش، آیین نامه واردات خودرو را به سرانجام برساند تا در نگاه نمایندگان نسبت به این استیضاح ترتیب اثر داد...
۱۴۰۱/۴/۵ - ۱۵:۴۲
وزارت صمت نباید برای خودروسازان تصمیم بگیرد
خودرونگاران -عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: دخالت وزارت صمت در نحوه تخصیص خودرو، باعث به حاشیه رفتن خودروساز و وظیفه دولت می‌شود.
۱۴۰۱/۴/۱ - ۱۰:۴۲
کیفیت قطعات یدکی سایپا قبل از توزیع بررسی می‌شود
خودرونگاران - معاون مهندسی و کیفیت سایپایدک گفت: کیفیت قطعات یدکی در سازمان خدمات پس از فروش سایپا دارای تضمین بوده و از شرکت های خودروساز مادر و تامین کنندگان مورد تایید تامین می شوند، لذا فرآیند کنت...
۱۴۰۱/۴/۵ - ۱۰:۳۲
سیاستگذاری جدید فورد در جهت بازیافت بهتر باتری خودرو
خودرونگاران - فورد در پایان قرارداد لیزینگ، به طرف قرارداد اجاره، اجازه خرید خودروی برقی اجاره شده به روش لیزینگ را نمی دهد.