امروز: جمعه ۶ خرداد ۱۴۰۱ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۴۰۰/۱۱/۴ - ۱۳:۴۴
شناسه خبر: ۵۱۲۹۰۳
 
نایب رئیس کمیسیون صنایع مجلس مطرح کرد:
واردات ۶۰ هزار خودرو در انتظار تایید شورای نگهبان
خودرونگاران_سید جواد حسینی کیا با اشاره به مصوبه مجلس برای واردات ۶۰هزار دستگاه خودرو گفت: منابع تعرفه‌ای برآمده از واردات خودرو، صرف توسعه و به روز آوری ناوگان حمل‌ونقل شهری و نوسازی راه‌های روستایی با اولویت مناطق محروم و کم برخوردار خواهد شد.

به گزارش خودرونگاران به نقل از اقتصاد آنلاین، یکی از طرح هایی که مجلس یازدهم از ابتدای زعامت بر ساختار تقنینی کشور، تلاش برای اجرایی کردن آن را در دستور کار قرار دادند، طرح تسهیل واردات خودرو به کشور است که نمایندگان ماه‌ها برای آن تلاش و برنامه‌ریزی کردند. گفت‌وگو با کارشناسان اقتصادی، فعالان بازار خودرو، تولید‌کنندگان و... بخشی از تلاش‌های مجلس برای دستیابی به یک نقشه راه قانونی در راستای تسهیل وادرات خودرو بود. طرح مورد نظر نمایندگان بارها تصویب و راهی شورای نگهبان شد. شورای نگهبان اما هر بار ایراد تازه‌ای را بر تار و پود طرح ساماندهی بازار خودرو وارد می‌ساخت. این روند باعث شد تا طرح نهایتا با تغییرات عدیده‌ای مواجه شود و از اهداف اصلی خود فاصله بگیرد. نهایتا طرحی که قرار بود زمینه واردات خودرو را برای فعالان بخش خصوصی، صادرکنندگان و ایرانیان خارج از کشور فراهم کند، بدل به طرحی شد که امکان واردات را تنها برای خودروسازان، قطعه سازان و فعالان دستگاه‌های مرتبط با نیرو محرکه فراهم می‌ساخت. اما حتی این طرح نیز نتوانست تایید نهادهای نظارتی را کسب کند و با مخالفت هیات عالی نظارتی مجمع تشخیص مصلحت نظام مواجه شد. با گذشت حدود 2ماه از آخرین تلاش‌های مجلس، نمایندگان این بار پس از هماهنگی با دولت، مصوبه‌ای را در خصوص وادرات 50هزار دستگاه خودروی سواری از یک طرف و 10هزار دستگاه خودروی سنگین نهایی کردند تا به زعم خود نقشه راهی برای برنامه‌ریزی‌های آتی در خصوص واردات خودرو را پایه ریزی کنند.

در همین خصوص نایب رئیس کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به تصمیم نمایندگان برای قرار دادن بندی در بودجه 1401 برای واردات 50هزار دستگاه سواری و 10هزار دستگاه ماشین‌آلات سنگین گفت: از منظر اقتصادی ریشه اصلی بازارها مبتنی بر نظام عرضه و تقاضا شکل گرفته است. در هر بازاری که عرضه محصولات تناسبی با تقاضا داشته، بازار در وضعیت نرمالی قرار می‌گیرد. در نقطه مقابل اما هر بازاری که در آن تقاضا در وضعیت فزاینده و عرضه در وضعیت فشرده و انقباضی قرار داشته، نوسانات قمیتی در آن اجتناب ناپذیر خواهد شد.

حسینی کیا ادامه داد: موضوع واردات خودرو یکی از برنامه‌های مهم مجلس یازدهم برای توازن بخشیدن به بازار خودروی داخلی است.بر اساس برآوردهای نهادهای آماری در هر سال به حدود 1میلیون و 700هزار دستگاه خودرو نیاز است که خودرو سازان داخلی در خوش بینانه‌ترین حالت بین 700 تا 800هزار خودرو تولید می‌کنند. طبیعی است که این حجم تقاضا با میزان عرضه خودرو همخوانی ندارد و باعث بروز نوسانات عدیده در بازار خودرو می‌شود.


او گفت: پس از تشکیل مجلس یازدهم، نمایندگان ابتدا تلاش کردند از طریق گفت‌وگو و مذاکره با خودروسازان داخلی، زمینه‌های لازم، برای افزایش تولید و عرضه خودرو در بازار را فراهم سازند. متاسفانه علی رغم وعده‌های متعدد خودروسازان، گامی در جهت افزایش تولید خودرو برداشته نشد.

نماینده مردم سنقر در مجلس یادآور شد: برخی رویکردهای انحصاری در بازار خودرو از یک طرف و عدم توازن در عرضه و تقاضا باعث شده تا خودرو به یک کالای سرمایه‌ای در کشور بدل شود. این روند باعث شده تا حجم قابل توجهی از نقدینگی سرگردان جامعه به جای حوزه‌های مولد اقتصادی راهی بازار سوداگرانه خودرو شود.

او افزود: ضمن اینکه تفاوت قیمت خودرو درب کارخانه با بازار آزاد، باعث شده برخی افراد سودجو، رانت قابل توجهی را از این طریق کسب کنند. این در حالی است که هنوز بسیاری از خانواده‌های کم برخوردار در کشور وجود دارند که امکان خرید خودرو به قیمت کارخانه را ندارند.

چه کسانی می‌توانند خودرو وارد کنند؟
حسینی کیا با اشاره به اینکه مجموعه این عوامل نمایندگان را به این نتیجه عینی رساند تا راهی برای واردات خودرو به کشور ایجاد کنند،گفت: گام نخست در این زمینه در جریان ماده 4طرح ساماندهی بازار خودرو برداشته شد که به دلیل برخی ایرادات هیات عالی نظارتی مجمع تشخیص هنوز امکان اجرایی شدن را پیدا نکرده است. هرچند مجلس برای تصویب ماده 4طرح ساماندهی بازار خودرو، انعطاف زیادی از خود نشان داد، اما نهایتا امکان یک چنین تصمیمی فراهم نشد.

این نماینده گفت: نهایتا نمایندگان کمیسیون تلفیق روز چهارشنبه با واردات 50هزار دستگاه خودروی سواری و 10هزار دستگاه ماشین‌آلات سنگین به کشور موافقت کردند. هرچند دولت در بحث واردات خودرو، نگاه درآمدزایی تعرفه‌ای را دارد، اما واقع آن است که نمایندگان این تصمیم را با هدف ایجاد تحرک مثبت در بازار خودروی کشور پیگیری می‌کنند.

او افزود: 50هزار دستگاه سواری بر اساس استانداردهای ارائه شده وارد کشور خواهند شد و 10هزار دستگاه باقی مانده نیز شامل ماشین‌آلات سنگین معادن و راه‌سازی، کامیون، اتوبوس بیرون و درون شهری، تریلی، تریلی یخچال‌دار، واگن و واگن یخچال‌دار وارد خواهند شد. روند عملیاتی شدن این ایده نیز باید به تصویب هیات وزیران برسد.

نایب رئیس کمیسیون صنایع مجلس افزود: بخشی از منابع برآمده از این تصمیم که رقمی حول و حوش 60هزار میلیارد تومان می‌شود، صرف نوسازی و بهسازی شبکه حمل‌ونقل کشور خواهد شد. ایجاد خطوط ریلی مورد نیاز از جمله قطار عادی، قطارهای سریع السیر، قطارهای شهری، تکمیل پروژه‌های ناتمام ریلی بخشی از نقشه راهی است که دولت از طریق وصول تعرفه‌های واردات خودرو آن را پیگیری می‌کند.

او افزود: در کنار این موارد، با نظارت بانک مرکزی در حوزه هایی چون، راه‌سازی و توسعه فرهنگ حمل‌ونقل با اولویت مناطق محروم و روستایی، اصلاح نقاط حادثه‌ خیز در جاده‌ها، ارتقای مدیریت عبور و مرور ناوگان حمل‌ونقل نسبت به واردات خودروی با رعایت سیاست‌های کلان کشور، از محل ارز غیرصادراتی دولتی و غیر دولتی اقدام خواهد شد.

نماینده مردم سنقر در مجلس در پاسخ به این پرسش که موعد رسمی واردات خودرو از چه زمانی برنامه‌ریزی شده است؟ گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و در صورت تایید شورای نگهبان روند عملیاتی شدن این طرح از ابتدای سال 1401 در دستور کار قرار خواهد گرفت. با توجه به اهمیت موضوع پس از عملیاتی شدن این مصوبه، می توان نتایج حاصله را بررسی و تصمیمات آتی را برنامه‌ریزی کرد.

گفتنی است بر اساس اعلام حسینی کیا روند کلی واردات خودرو توسط فعالان بخش خصوصی کشور اعم از اشخاص حقیقی و یا اشخاص حقوقی صورت خواهد گرفت.

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۲ + ۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۴۰۱/۳/۶ - ۱۴:۵۵
چرخ خودروسازی امسال می‌چرخد یا مثل سابق می‌لنگد؟
خودرونگاران - صنعت خودروی کشور که روزی قرار بود از نظر کمیت و کیفیت پاسخگوی نیازهای عمده مردم باشد؛ امروز به نقطه‌ای رسیده که مورد انتقاد اکثر مسئولان قرار گرفته است.
۱۴۰۱/۳/۶ - ۱۲:۴۷
کاهش تردد در محورهای برون‌شهری در شبانه‌روز گذشته
خودرونگاران -مرکز مدیریت راه‌های کشور اعلام‌کرد: در شبانه ‌روز گذشته، براساس آخرین اطلاعات دریافتی از ۲ هزار و ۴۶۱ ترددشمار فعال در محورهای برون‌شهری، ترددها نسبت به روز قبل هشت‌دهم درصد کاهش نشان می‌...
۱۴۰۱/۳/۶ - ۱۱:۱۸
پاسخ به ۷ سوال و ابهام‌ درباره عرضه خودرو‌‌
خودرونگاران - با راه‌اندازی سامانه یکپارچه تخصیص خودرو به‌منظور شفاف‌سازی، حذف تدریجی قرعه‌کشی و هدفمندسازی تخصیص خودرو به مصرف‌کننده واقعی، برخی سوالات در ذهن مردم و همچنین برخی ابهامات مطرح شد که تل...
۱۴۰۱/۳/۶ - ۱۰:۵۲
قیمت سوخت در پاکستان ۲۰ درصد افزایش یافت
خودرونگاران - پاکستان برای بهره مندی از کمک ۶ میلیارد دلاری صندوق بین المللی پول قیمت سوخت در این کشور را از روز جمعه ۲۰ درصد افزایش داد.
۱۴۰۱/۳/۶ - ۱۰:۲۸
جدیدترین طرح فروش مکث موتور اعلام شد
خودرونگاران - مکث موتور جدیدترین شرایط فروش پیکاپ کلوت را اعلام کرد.
۱۴۰۱/۳/۶ - ۱۰:۲۵
قیمت خودرو با عرضه در بورس کالا تک نرخی می شود
خودرونگاران - دبیر انجمن خودروسازان می گوید: عرضه خودرو در بورس می تواند به تک نرخی شدن قیمت آن کمک کند.
۱۴۰۱/۳/۵ - ۱۵:۳۴
تأثیر افزایش شدید قیمت بنزین در آمریکا روی مسافرت های تابستانی
خودرونگاران - به قدری قیمت بنزین در آمریکا افزایش یافته که می تواند به تقاضای طبیعی برای مسافرت های تابستانی لطمه سنگین وارد کند.
۱۴۰۱/۳/۵ - ۱۴:۱۴
جمعیت خودروهای آمریکایی پیرتر می‌شوند؟
خودرونگاران - طبق گزارشی از اس‌اندپی گلوبال موبیلیتی، مصرف‌کنندگان آمریکایی از وسایل نقلیه موجود خود برای مدت طولانی‌تری استفاده می‌کنند زیرا موجودی خودروهای جدید و کامیون‌های سبک به دلیل چالش‌های زنج...
۱۴۰۱/۳/۵ - ۱۳:۲۲
حرکت تسلا برای تولید روزانه ۲۶۰۰ خودرو
خودرونگاران - فروش خودرو در چین در ماه آوریل ۳۴ درصد افزایش یافت اما همچنان ضعیف‌تر از سال گذشته است.
۱۴۰۱/۳/۵ - ۱۳:۲۱
اتومبیل‌های کلاسیک فردا گردهم می‌آیند
خودرونگاران - گردهمایی اتومبیل‌های کلاسیک جمعه، ششم خردادماه در موزه پمپ بنزین دروازه دولت برگزار می‌شود.
۱۴۰۱/۳/۵ - ۱۳:۱۸
خط تولید دسته سیم کوییک اتوماتیک در سایپاگام راه اندازی شد
خودرونگاران - خط تولید دسته سیم خودرو کوییک اتوماتیک با حضور علیمردان عظیمی رییس هیئت مدیره و معصوم نجفیان عضو هیات مدیره گروه سایپا، مهرداد معلمان سرپرست شرکت سازه گستر و جمعی از مدیران ارشد شرکت های...
۱۴۰۱/۳/۵ - ۱۱:۳۰
تاثير سه گانه هاي بازار خودرو در عدم تعادل قيمت ها در بازار
خودرونگاران - يك كارشناس بازار خودرو، ضمن تشريح عوامل سه گانه در عدم تعادل قيمت در بازار خودرو، شامل شرايط تحريم، خريدار و توليدكننده، گفت: مصرف كنندگان، در شرايط عدم تعادل بازار تصميم به خريد نگيرند....
۱۴۰۱/۳/۵ - ۱۱:۲۸
حضور ساپکو و شبکه قطعه‌سازی در هجدهمین نمایشگاه تخصصی قطعات، مجموعه‌ها و صنایع وابسته خودرو استان اصفهان
خودرونگاران - شرکت ساپکو هم‌سو با سیاست‌های وزارت صمت و اهداف توسعه گروه صنعتی ایران خودرو، با هدف بهبود تصویر شبکه تامین، تحکیم و تقویت تعامل با ذی‌نفعان، شناسایی فرصت‌ها و معرفی نیازهای همکاری در زم...
۱۴۰۱/۲/۳۰ - ۱۰:۴۴
مکث موتور بی مکث به سمت برقی شدن
خودرونگاران - مدیرعامل مکث موتور گفت:ما در مکث موتور یک استراتژی تعریف کردیم که شامل خودرو تجاری سبک، خودرو خانواده اقتصادی، خودرو خانواده متوسط و خودرو خانواده لوکس است.
۱۴۰۱/۲/۳۰ - ۱۰:۴۱
سپاه، بر‌اساس ماموریت‌های تعریف شده، از هیچ کمکی به صنایع از جمله خودروسازی دریغ نمی‌کند
خودرونگاران - سردار مسلمی، فرمانده سپاه کربلا، سردار میرزایی، فرمانده نیروی انتظامی استان مازندران، سرهنگ رمضانی، فرمانده سپاه شهرستان بابل و سرهنگ بازبند، فرمانده سپاه بابلسر از شرکت خودروسازی خزر با...
۱۴۰۱/۲/۳۰ - ۱۵:۳۶
مزایایی که عرضه خودرو در بورس کالا دارد
خودرونگاران -معاملات خودرو در بورس کالا در حالی چهارشنبه هفته گذشته انجام شد که رصد بازار نشان می‌دهد عرضه خودرو در بورس کالا نسبت به بازار آزاد، مزیت های قابل اعتنایی دارد.
۱۴۰۱/۲/۳۱ - ۲۳:۵۸
سهم دولتی ها در نمایشگاه خودرو فقط دو محصول جدید
خودرونگاران - چهارمین نمایشگاه خودرو تهران پرده های دیگری از صنعت خودرو را به متخصصین و مسئولین نشان داد. پرده هایی که در ژانر کاملا مستند صنعت خودرو ایران قرار دارد.
۱۴۰۱/۳/۳ - ۱۱:۰۵
کیفیت خودروهای داخلی در حال ارتقاء است
خودرونگاران -عضو کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در حاشیه بازدید از مرکز تحقیقات و نوآوری و خط تولید خودرو شاهین سایپا، گفت: خودروسازان داخلی تلاش های زیادی کر...
۱۴۰۱/۳/۲ - ۱۲:۲۹
ایران‌خودرو پای میز مذاکره با شرکت‌های دانش‌بنیان
خودرونگاران - همایش «ظرفیت های همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان و گروه صنعتی ایران‌خودرو»، با هدف شناسایی شرکت‌ها، نهادها شامل دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری و تمامی افراد نخبه دارای نوآوری ...
۱۴۰۱/۲/۲۹ - ۱۳:۰۴
ترمز قیمت خودرو در بورس کشیده شد!
خودرونگاران - نخستین عرضه خودرو در بورس کالا درحالی انجام شد که این کالا با قیمتی کمتر نسبت به بازار آزاد در بستر بورس معامله شد.
۱۴۰۱/۳/۱ - ۱۲:۵۳
باشگاه فولکس واگن ایران رکورد زد
خودرونگاران -هشتمین همایش روز فولکس واگن جمعه گذشته در مرکز تجاری ایران مال تهران برگزار شد. در این همایش که با استقبال خوب علاقه مندان و مردم همراه بود، با استناد به آمار واحد مانیتورینگ این مجتمع تج...
۱۴۰۱/۳/۱ - ۰۹:۴۰
تداوم عرضه خودرو در بورس کالا از الزامات تعادل بازار است
خودرونگاران - علی جدی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است که در کشور ما برخلاف دنیا به جای آنکه خودروسازان برای تولید بیشتر و بهتر رقابت کنند، این خریداران هستند که به دلیل شرایط نامساعد فعلی برا...
۱۴۰۱/۲/۳۱ - ۱۰:۴۳
اتحاد استراتژيك سایپا و ايران خودرو در حوزه تحول كيفيت محصولات و خدمات
خودرونگاران - با تحقق اتحاد استراتژيك دو خودروساز بزرگ كشور، كارگروه تخصصي در حوزه ارتقاي كيفيت محصولات با هدف تحول كيفي محصولات و افزايش رضايتمندي مشتريان آغاز به كار كرد.
۱۴۰۱/۲/۲۹ - ۱۴:۳۱
حضور ابر بدهکار بانکی با محصولی جدید در نمایشگاه خودرو شهر آفتاب
خودرونگاران - در حالی که بسیاری از تولید کنندگان داخلی به دلایلی مانند معوقات و به رغم داشتن محصول جدید فرصت حضور در چهارمین نمایشگاه خودرو شهر آفتاب را از دست داده اند،حضور یک ابر بدهکار بانکی ، در ق...
۱۴۰۱/۳/۲ - ۰۹:۵۳
لزوم آزادسازی توثیق سهام دولت در ایران خودرو و سایپا قبل از واگذاری
خودرونگاران - ئمعاون سازمان خصوصی سازی درباره آن بخش از سهام دولت در ایران خودرو و سایپا که وثیقه است و امکان واگذری ندارد گفت: چند ماهی برای اصلاح ساختار و آزادسازی توثیق سهام دولت زمان لازم است.
۱۴۰۱/۲/۳۱ - ۱۲:۰۰
تولید سورن پلاس دوگانه سوز در ایران خودرو تبریز
خودرونگاران - مدیرعامل شرکت ایران خودرو تبریز گفت: از ابتدای امسال تا دهه سوم اردیبهشت‌ماه، با همت و تلاش بی وقفه کارکنان، با رشد صد درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بیش از ۱۰ هزار خودرو تجاری‌سازی ...