امروز: جمعه ۶ خرداد ۱۴۰۱ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۴۰۰/۱۰/۲۷ - ۱۵:۴۱
شناسه خبر: ۵۱۲۷۸۷
 
یک کارشناس انرژی:
فقط ۲۰۰ هزار خودروی فرسوده به صورت غیرمجاز LPG مصرف می‌کنند
خودرونگاران - یک کارشناس انرژی با بیان اینکه "تنها ۲۰۰ هزار خودروی فرسوده به صورت غیرمجاز LPG مصرف می‌کنند"، گفت: پیشنهاد می‌شود به دلیل تهدید امنیت جانی خود این افراد و دیگر افراد جامعه، این خودروها سریعا شناسایی و به صورت رایگان تبدیل به CNG سوز شوند.

به گزارش خودرونگاران  به نقل از تسنیم، محمدحسین کشاورز باحقیقت، کارشناس انرژی اظهار داشت: با توجه به مباحث ایمنی و هزینه‌بر بودن و به جهت داشتن استانداردهای بسیار بالا، هزینه احداث جایگاه LPG بسیار بالاتر از جایگاه CNG است.

وی افزود: برای مثال جایگاه پایانه بیهقی که توسط پیمانکار ژاپنی ساخته شده، به دلیل استانداردهای بالا در بخش ایمنی، حدود 3 میلیون دلار هزینه برداشت که این میزان برای جایگاه‌های دیگر حتی با احتساب کاهش استانداردها، از یک میلیون دلار، یعنی 30 میلیارد تومان (بدون احتساب زمین و انشعابات آب و برق و گاز) کمتر هزینه در برنخواهد داشت.

* هزینه ایجاد مخازن ذخیره علاوه بر هزینه‌های ایجاد جایگاه و نظام توزیع

این کارشناس انرژی با بیان اینکه" با توجه به شبکه عظیم گازرسانی در کشور در هرنقطه ای امکان احداث جایگاه CNG مقدور است"، گفت: اما در بحث گاز مایع دولت یک هزینه دیگری برای ذخیره سازی گاز مایع به مدت حداقل 30 روز در نقاط مختلف کشور که می‌خواهند از این سوخت استفاده کنند باید پرداخت کند و با توجه به شرایط نگهداری LPG که در مخازن کروی تحت فشار ذخیره سازی میشود، ساخت این مخازن بسیار پرهزینه خواهد بود.

وی ادامه داد: اگر به این هزینه‌ها، هزینه‌های حمل گاز مایع را هم اضافه کنیم، هزینه‌های بسیاری بر دوش دولت و مردم خواهیم گذاشت، در صورتی که در بحث CNG به جهت استفاده از شبکه گازرسانی کشور این هزینه نزدیک به صفر است.

* نیمی از ظرفیت سوخت‌رسانی CNG بی‌استفاده مانده

کشاورز با بیان اینکه "در حال حاضر حدود 2500 ایستگاه CNG با ظرفیت تامین  حدود 41 میلیون متر مکعب گاز طبیعی در کشور وجود دارد"، گفت: با وجود این زیرساختی که در بخش CNG ایجاد شده، درحال حاضر حدود نیمی از این ظرفیت سوخت رسانی در کشور بی استفاده مانده است.

این کارشناس انرژی تصریح کرد: ورود LPG به سبد سوخت خودروهای کشور یک اشتباه بزرگ است و کمترین سودی برای مردم و دولت به دنبال نخواهد داشت؛ در عین حال عدم آلنفع‌هایی نیز به کشور تحمیل می‌کند.

* قیمت ارزان LPG امنیت شغلی 200 هزار نفر را به‌خطر می‌اندازد

وی افزود: در طرحی که در مجلس مطرح است، قیمت هر لیتر LPG به میزان 1000 تومان در نظر گرفته شده، اگر چنینی قیمت ارزانی برای عرضه LPG در سبد سوخت خودروها درنظر گرفته شود، علاوه بر تحمیل یارانه پنهان آن به بیت‌المال، این اختلاف قیمت مطمئنا باعث نابودشدن تدریجی صنعت CNG در کشور و تهدید امنیت شغلی  حدود 200 هزار نفر جمعیت شاغل در این صنعت خواهد شد.

کشاورز با اشاره به ورشکستگی برخی شرکت‌ها و کارخانجات فعال در صنعت CNG در سالهای گذشته به دلیل سیاست‌گذاری‌های غلط در بخش انرژی کشور و عدم ثبات تصمیم‌گیری در این حوزه گفت: اگر دوباره بخواهیم ثبات این صنعت و رغبت مردم به دوگانه سوز کردن خودروها با CNG را با یک طرح غیرکارشناسی، برهم زده و به مسیر غلط ببریم، احتمال به حاشیه رفتن صنعت CNG و عدم‌النفع از معطل ماندن و بی‌استفاده ماندن بخش عظیمی از زیرساخت‌های آن وجود دارد.

وی افزود: اینکه موافقان ورود LPG به سبد سوخت خودروها معتقدند که این سوخت با ورود به سبد سوخت خودروها، فقط جایگزین بنزین مصرفی کشور می‌شود و صنعت CNG را تحت‌الشعاع قرار نمی‌دهد، فرض درستی نیست و قطعا شاهد رقابت نابرابر LPG و CNG خواهیم بود و اگر قیمت LPG به میزان 1000 تومان در هر لیتر در نظر گرفته شود، بدون شک شاهد آسیب دیدن صنعت CNG‌ کشور خواهیم بود و این نه به نفع مردم است و نه به نفع اقتصاد کشور خواهد بود.

* دلیل رغبت مردم به LPG قیمت پایین و یارانه‌ای آن است؛ اگر قیمت افزایش یابد رغبت مردم کاهش می‌یابد

این کارشناس انرژی در خصوص پیمایش بیشتر سوخت LPG در مقایسه با بنزین و CNG و دلیل رغبت مردم به استفاده از آن گفت: پیمایش بیشتر LPG تا زمانی از نظر مردم مطلوب است که قیمت آن پایین باشد، اگر بخواهیم قیمت CNG، بنزین و LPG را بر اساس قیمت‌گذاری واقعی آن نسبت بندی کنیم و یارانه پنهان بیشتری به توزیع LPG ندهیم، بدون شک با واقعی شدن نسبت بندی قیمت‌ها، مردم رغبت کمتری به LPG و رغبت بیشتری به CNG خواهند داشت و اینکه امروز در خصوص شرایط قیمت‌گذاری آتی آن بخش از LPG که قرار است به سبد سوخت خودروها بیاید صحبت نکنیم، در نظرنگرفتن حقوق مردم و مصرف‌کنندگان است.

وی افزود: اینکه برخی ایرادات به خشک‌سوزی CNG و استهلاک موتور گرفته می‌شود ناشی از نوع سوخت نیست، بلکه ناشی از استفاده از کیت‌های نسل یک در صنعت CNG کشور است که هم‌اکنون شرکت‌های دانش‌بنیان، پس از سالها کار روی تکنولوژی روز کیت در جهان، موفق به بومی‌سازی کیت‌های نسل 4 شده‌اند و با تجاری شدن و استفاده از این کیت‌ها، در خودروهای دوگانه CNG سوز، شاهد خشک‌سوزی و استهلاک موتور حتی در درازمدت نخواهیم بود.

* خلاهای CNG با LPG پرنمی‌شود، بلکه با اجرای تعهدات قانونی پر می‌شود

این کارشناس انرژی خاطرنشان کرد: اینکه برخی فعالان بخش سوخت اعلام کرده‌اند، ورود LPG می‌تواند خلا‌های CNG را در سبد سوخت خودروهای کشور پر کند، این ادعا، ادعای درستی نیست و اگر CNG در نظام سوخت کشور، خلاهایی دارد این خلاها ناشی از عدم اجرای درست قانون توسط ذی‌نفعان بوده؛ مثلا خودروسازان مکلف به تولید خودروهای پایه‌گازسوز بوده‌اند اما این تکلیف قانونی خود را اجرا نکرده‌اند و اگر خودروهای پایه‌گازسوز به تولید می‌رسید، بهترین کارکرد موتور در خودروها، سوخت CNG بود و خودروساز باید پاسخگوی عدم اجرای تعهدات قانونی خود باشد.

کشاورز در پاسخ به اینکه "اعلام می‌شود یک تا 1.5 میلیون خودرو در کشور به صورت غیرمجاز از LPG استفاده می‌کنند"، گفت: به دلیل عدم وجود آمار رسمی در کشور در این موضوع، متاسفانه هر بار یک عددی برای خودرهای LPG سوز در یک رسانه مطرح میشود که با بررسی های بعمل آمده در خود این رسانه‌ها، شاهد خواهید بود که بارها این عدد، کاهش یا افزایش پیدا می‌کند.

* تنها 200 هزار خودروی فرسوده به صورت غیرمجاز LPG مصرف می‌کنند

وی افزود: طبق بررسی‌های بعمل آمده این عدد از 200 هزار خودرو تجاوز نخواهد کرد که تقریبا همگی خودروهای فرسوده هستند، به دلیل این که هر خودرویی که به معاینه فنی مراجعه می‌کند، اگر LPG سوز باشد، معاینه دریافت نخواهد کرد و اجازه تردد دیگر نخواهد داشت و با نظارت پلیس راهنمایی و رانندگی و اعمال جریمه های هوشمند برای خودروهای فاقد معاینه فنی و همچنین افزایش چند برابری قیمت کپسول گاز در فصل پاییز و زمستان و عدم صرفه اقتصادی، تعداد این نوع خودروها بسیار کاهش پیدا کرده است.

این کارشناس انرژی خاطرنشان کرد: از طرفی دیگر اکثر این نوع خودروها در کارگاه‌های غیراستاندارد با مخازن غیراستاندارد تبدیل شده اند، که اصلا حرکت این خودروها ممنوع است و حالا ما می‌خواهیم به این خودروها گاز مایع بدهیم و این تصمیم، واقعا کار عجیبی است.

وی ادامه داد: پیشنهاد می‌شود به دلیل تهدید امنیت جانی خود افراد و دیگر افراد جامعه، این خودروها سریعا شناسایی و به صورت رایگان تبدیل به CNG سوز شوند.

* صادرات رسمی LPG جای قاچاق  و فروش غیررسمی را بگیرد

کشاورز با بیان اینکه "صادرات گاز مایع می‌تواند یک رویکرد مطلوب برای اقتصاد کشور باشد"، گفت: برآوردها نشان می‌دهد که فقط به کشور چین ماهانه 500 هزار تن LPG صادر می‌شود، این در حالی است که پاکستان، افغانستان و بنگلادش نیز از مشتریان اصلی LPG ایران هستند و اگر نهادهای مربوطه بتوانند جلوی قاچاق و فروش‌های غیررسمی LPG به کشورهای اطراف را بگیرند و آن را تبدیل به صادرات رسمی کنند،‌ درآمدزایی این عرصه برای کشور بیش از پیش خواهد شد.

این کارشناس انرژی در پاسخ به اینکه "برخی معتقدند می‌توان با ورود استاندارد LPG به سبد سوخت، از خطرات ذاتی این سوخت برای استفاده در بخش حمل و نقل کاست"، گفت: در حال حاضر در بحث تولید مخازن CNG استاندارهای بسیار سخت گیرانه ای وجود دارد که باعث شده، خطرات آن بسیار کاهش یابد، این استانداردها در کشور موجود است و نظارت‌های بسیار دقیق و منظمی در این حوزه در حال پیاده‌سازی است؛ اما هیچ استانداردی در حال حاضر در رابطه با تولید و تبدیل مخازن LPG در کشور موجود نیست.

وی افزود: درحال حاضر در کشورهای پیشرفته با وجود کامیون های گازکش استاندارد در صورت برخورد یا واژگونی کشنده و آسیب به تانکر، حوادث فاجعه باری در خصوص سوخت LPG پیش می آید که اخبار آن نیز در رسانه ها موجود است؛ یعنی ماهیت این سوخت با اشتعال‌زایی بالاتر نسبت به دیگر انواع سوخت، خطرناک است و یکی از دلایلی که این سوخت در حدود 20 سال پیش از سبد رسمی تأمین انرژی بخش حمل و نقل کشور خارج شد، ماهیت حادثه‌آفرینی بالای آن در حمل جاده‌ای و استفاده در خودروها بود.

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۴ + ۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۴۰۱/۳/۶ - ۱۴:۵۵
چرخ خودروسازی امسال می‌چرخد یا مثل سابق می‌لنگد؟
خودرونگاران - صنعت خودروی کشور که روزی قرار بود از نظر کمیت و کیفیت پاسخگوی نیازهای عمده مردم باشد؛ امروز به نقطه‌ای رسیده که مورد انتقاد اکثر مسئولان قرار گرفته است.
۱۴۰۱/۳/۶ - ۱۲:۴۷
کاهش تردد در محورهای برون‌شهری در شبانه‌روز گذشته
خودرونگاران -مرکز مدیریت راه‌های کشور اعلام‌کرد: در شبانه ‌روز گذشته، براساس آخرین اطلاعات دریافتی از ۲ هزار و ۴۶۱ ترددشمار فعال در محورهای برون‌شهری، ترددها نسبت به روز قبل هشت‌دهم درصد کاهش نشان می‌...
۱۴۰۱/۳/۶ - ۱۱:۱۸
پاسخ به ۷ سوال و ابهام‌ درباره عرضه خودرو‌‌
خودرونگاران - با راه‌اندازی سامانه یکپارچه تخصیص خودرو به‌منظور شفاف‌سازی، حذف تدریجی قرعه‌کشی و هدفمندسازی تخصیص خودرو به مصرف‌کننده واقعی، برخی سوالات در ذهن مردم و همچنین برخی ابهامات مطرح شد که تل...
۱۴۰۱/۳/۶ - ۱۰:۵۲
قیمت سوخت در پاکستان ۲۰ درصد افزایش یافت
خودرونگاران - پاکستان برای بهره مندی از کمک ۶ میلیارد دلاری صندوق بین المللی پول قیمت سوخت در این کشور را از روز جمعه ۲۰ درصد افزایش داد.
۱۴۰۱/۳/۶ - ۱۰:۲۸
جدیدترین طرح فروش مکث موتور اعلام شد
خودرونگاران - مکث موتور جدیدترین شرایط فروش پیکاپ کلوت را اعلام کرد.
۱۴۰۱/۳/۶ - ۱۰:۲۵
قیمت خودرو با عرضه در بورس کالا تک نرخی می شود
خودرونگاران - دبیر انجمن خودروسازان می گوید: عرضه خودرو در بورس می تواند به تک نرخی شدن قیمت آن کمک کند.
۱۴۰۱/۳/۵ - ۱۵:۳۴
تأثیر افزایش شدید قیمت بنزین در آمریکا روی مسافرت های تابستانی
خودرونگاران - به قدری قیمت بنزین در آمریکا افزایش یافته که می تواند به تقاضای طبیعی برای مسافرت های تابستانی لطمه سنگین وارد کند.
۱۴۰۱/۳/۵ - ۱۴:۱۴
جمعیت خودروهای آمریکایی پیرتر می‌شوند؟
خودرونگاران - طبق گزارشی از اس‌اندپی گلوبال موبیلیتی، مصرف‌کنندگان آمریکایی از وسایل نقلیه موجود خود برای مدت طولانی‌تری استفاده می‌کنند زیرا موجودی خودروهای جدید و کامیون‌های سبک به دلیل چالش‌های زنج...
۱۴۰۱/۳/۵ - ۱۳:۲۲
حرکت تسلا برای تولید روزانه ۲۶۰۰ خودرو
خودرونگاران - فروش خودرو در چین در ماه آوریل ۳۴ درصد افزایش یافت اما همچنان ضعیف‌تر از سال گذشته است.
۱۴۰۱/۳/۵ - ۱۳:۲۱
اتومبیل‌های کلاسیک فردا گردهم می‌آیند
خودرونگاران - گردهمایی اتومبیل‌های کلاسیک جمعه، ششم خردادماه در موزه پمپ بنزین دروازه دولت برگزار می‌شود.
۱۴۰۱/۳/۵ - ۱۳:۱۸
خط تولید دسته سیم کوییک اتوماتیک در سایپاگام راه اندازی شد
خودرونگاران - خط تولید دسته سیم خودرو کوییک اتوماتیک با حضور علیمردان عظیمی رییس هیئت مدیره و معصوم نجفیان عضو هیات مدیره گروه سایپا، مهرداد معلمان سرپرست شرکت سازه گستر و جمعی از مدیران ارشد شرکت های...
۱۴۰۱/۳/۵ - ۱۱:۳۰
تاثير سه گانه هاي بازار خودرو در عدم تعادل قيمت ها در بازار
خودرونگاران - يك كارشناس بازار خودرو، ضمن تشريح عوامل سه گانه در عدم تعادل قيمت در بازار خودرو، شامل شرايط تحريم، خريدار و توليدكننده، گفت: مصرف كنندگان، در شرايط عدم تعادل بازار تصميم به خريد نگيرند....
۱۴۰۱/۳/۵ - ۱۱:۲۸
حضور ساپکو و شبکه قطعه‌سازی در هجدهمین نمایشگاه تخصصی قطعات، مجموعه‌ها و صنایع وابسته خودرو استان اصفهان
خودرونگاران - شرکت ساپکو هم‌سو با سیاست‌های وزارت صمت و اهداف توسعه گروه صنعتی ایران خودرو، با هدف بهبود تصویر شبکه تامین، تحکیم و تقویت تعامل با ذی‌نفعان، شناسایی فرصت‌ها و معرفی نیازهای همکاری در زم...
۱۴۰۱/۲/۳۰ - ۱۰:۴۴
مکث موتور بی مکث به سمت برقی شدن
خودرونگاران - مدیرعامل مکث موتور گفت:ما در مکث موتور یک استراتژی تعریف کردیم که شامل خودرو تجاری سبک، خودرو خانواده اقتصادی، خودرو خانواده متوسط و خودرو خانواده لوکس است.
۱۴۰۱/۲/۳۰ - ۱۰:۴۱
سپاه، بر‌اساس ماموریت‌های تعریف شده، از هیچ کمکی به صنایع از جمله خودروسازی دریغ نمی‌کند
خودرونگاران - سردار مسلمی، فرمانده سپاه کربلا، سردار میرزایی، فرمانده نیروی انتظامی استان مازندران، سرهنگ رمضانی، فرمانده سپاه شهرستان بابل و سرهنگ بازبند، فرمانده سپاه بابلسر از شرکت خودروسازی خزر با...
۱۴۰۱/۲/۳۰ - ۱۵:۳۶
مزایایی که عرضه خودرو در بورس کالا دارد
خودرونگاران -معاملات خودرو در بورس کالا در حالی چهارشنبه هفته گذشته انجام شد که رصد بازار نشان می‌دهد عرضه خودرو در بورس کالا نسبت به بازار آزاد، مزیت های قابل اعتنایی دارد.
۱۴۰۱/۲/۳۱ - ۲۳:۵۸
سهم دولتی ها در نمایشگاه خودرو فقط دو محصول جدید
خودرونگاران - چهارمین نمایشگاه خودرو تهران پرده های دیگری از صنعت خودرو را به متخصصین و مسئولین نشان داد. پرده هایی که در ژانر کاملا مستند صنعت خودرو ایران قرار دارد.
۱۴۰۱/۳/۳ - ۱۱:۰۵
کیفیت خودروهای داخلی در حال ارتقاء است
خودرونگاران -عضو کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در حاشیه بازدید از مرکز تحقیقات و نوآوری و خط تولید خودرو شاهین سایپا، گفت: خودروسازان داخلی تلاش های زیادی کر...
۱۴۰۱/۳/۲ - ۱۲:۲۹
ایران‌خودرو پای میز مذاکره با شرکت‌های دانش‌بنیان
خودرونگاران - همایش «ظرفیت های همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان و گروه صنعتی ایران‌خودرو»، با هدف شناسایی شرکت‌ها، نهادها شامل دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری و تمامی افراد نخبه دارای نوآوری ...
۱۴۰۱/۲/۲۹ - ۱۳:۰۴
ترمز قیمت خودرو در بورس کشیده شد!
خودرونگاران - نخستین عرضه خودرو در بورس کالا درحالی انجام شد که این کالا با قیمتی کمتر نسبت به بازار آزاد در بستر بورس معامله شد.
۱۴۰۱/۳/۱ - ۱۲:۵۳
باشگاه فولکس واگن ایران رکورد زد
خودرونگاران -هشتمین همایش روز فولکس واگن جمعه گذشته در مرکز تجاری ایران مال تهران برگزار شد. در این همایش که با استقبال خوب علاقه مندان و مردم همراه بود، با استناد به آمار واحد مانیتورینگ این مجتمع تج...
۱۴۰۱/۳/۱ - ۰۹:۴۰
تداوم عرضه خودرو در بورس کالا از الزامات تعادل بازار است
خودرونگاران - علی جدی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است که در کشور ما برخلاف دنیا به جای آنکه خودروسازان برای تولید بیشتر و بهتر رقابت کنند، این خریداران هستند که به دلیل شرایط نامساعد فعلی برا...
۱۴۰۱/۲/۳۱ - ۱۰:۴۳
اتحاد استراتژيك سایپا و ايران خودرو در حوزه تحول كيفيت محصولات و خدمات
خودرونگاران - با تحقق اتحاد استراتژيك دو خودروساز بزرگ كشور، كارگروه تخصصي در حوزه ارتقاي كيفيت محصولات با هدف تحول كيفي محصولات و افزايش رضايتمندي مشتريان آغاز به كار كرد.
۱۴۰۱/۲/۲۹ - ۱۴:۳۱
حضور ابر بدهکار بانکی با محصولی جدید در نمایشگاه خودرو شهر آفتاب
خودرونگاران - در حالی که بسیاری از تولید کنندگان داخلی به دلایلی مانند معوقات و به رغم داشتن محصول جدید فرصت حضور در چهارمین نمایشگاه خودرو شهر آفتاب را از دست داده اند،حضور یک ابر بدهکار بانکی ، در ق...
۱۴۰۱/۳/۲ - ۰۹:۵۳
لزوم آزادسازی توثیق سهام دولت در ایران خودرو و سایپا قبل از واگذاری
خودرونگاران - ئمعاون سازمان خصوصی سازی درباره آن بخش از سهام دولت در ایران خودرو و سایپا که وثیقه است و امکان واگذری ندارد گفت: چند ماهی برای اصلاح ساختار و آزادسازی توثیق سهام دولت زمان لازم است.
۱۴۰۱/۲/۳۱ - ۱۲:۰۰
تولید سورن پلاس دوگانه سوز در ایران خودرو تبریز
خودرونگاران - مدیرعامل شرکت ایران خودرو تبریز گفت: از ابتدای امسال تا دهه سوم اردیبهشت‌ماه، با همت و تلاش بی وقفه کارکنان، با رشد صد درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بیش از ۱۰ هزار خودرو تجاری‌سازی ...