امروز: دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۴۰۰/۹/۱۶ - ۱۳:۱۸
شناسه خبر: ۵۰۸۲۸۳
 
آخرین وضعیت طرح CNGسوز کردن خودروها
چراغ اول برای تولید خودروی دوگانه‌سوز روشن شد
خودرونگاران - رویکرد وزارت نفت در دولت سیزدهم بر تولید کارخانه‌ای خودروهای دوگانه‌سوز متمرکز شده است و در هفته جاری نخستین قرارداد تولید ۴۵ هزار خودروی دوگانه‌سوز بین شرکت ملی پخش و ایران‌خودرو منعقد شد.

به گزارش خودرونگاران به نقل از فارس، وجود منابع سرشار گاز طبیعی در کشور باعث شده است که توسعه سوخت ارزان گاز فشرده طبیعی CNG در سبد سوخت خودروها به یکی از اولویت‌های اصلی وزارت نفت دولت سیزدهم تبدیل شود. پیش‌تر شورای عالی انرژی نیز در سند «تامین انرژی بخش حمل و نقل کشور تا افق 1420» بر افزایش دو برابر مصرف CNG در خودروها تا افق 1420 تاکید کرده بود.

در دولت تدبیر و امید هر چند حمایت از صنعت CNG برای مدت طولانی به حاشیه رفت، اما پس از حوادث آبان‌ماه 98 اقداماتی برای دوگانه‌سوز کردن خودروها در دستور کار قرار گرفت و در مصوبه دی‌ماه 1398 شورای اقتصاد بر حمایت از صنعت CNG تاکید شد.

*آخرین وضعیت از پیشرفت طرح شورای اقتصاد برای CNGسوز کردن خودروها

بر این اساس طبق مصوبه شورای اقتصاد، درخواست وزارت نفت دولت دوازدهم درباره حمایت از تولید و تبدیل کارخانه‌ای و کارگاهی یک میلیون و 464 هزار خودروی تاکسی، ون(تاکسی)، وانت (سبک و سنگین) و مسافربر شخصی بنزینی به CNGسوز در سقف 563 میلیون و 780 هزار دلار مورد تایید قرار گرفت و قرار شد 1464 هزار خودرو از تک‌سوز به CNGسوز تبدیل شوند. طبق مصوبه این تبدیل به صورت «رایگان» انجام می‌شود (جدول 1).

جدول 1- جزئیات مصوبه مصوبه شورای اقتصاد در دی 98

 

عصر خودرو

 

البته این مصوبه شورای اقتصاد بعدا در خردادماه 1400 دچار تغییراتی شد و بر این اساس برای تبدیل/تولید یک میلیون و 206 هزار خودروی دوگانه‌سوز برنامه‌ریزی جدیدی ارائه شد (جدول 2).

 

عصر خودرو

 

به بیان دیگر با توجه به عدم استقبال مردم از دوگانه‌سوز کردن خودروها، عدد مصوبه شورای اقتصاد به تعداد 220 هزار خودرو کاهش یافت و در عوض بخشی از سرمایه‌گذاری به سمت احداث جایگاه‌ها هدایت شد.

جدول 2- جزئیات مصوبه مصوبه شورای اقتصاد در خرداد 1400

بدین صورت اگر هر یک از مصوبه «دی 98» یا «خرداد 1400» به عنوان مبنا قرار گیرد تاکنون باید به ترتیب حدود «یک میلیون» یا «500 هزار» خودرو دوگانه‌سوز میشدند ولی در حال حاضر کمتر از 200 هزار خودرو ذیل مصوبه شورای اقتصاد دوگانه‌سوز شده‌اند.

جلیل سالاری مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به پیشرفت طرح دوگانه‌سوزی خودروها می‌گوید: «در وزارت نفت برای دنبال کردن هدف جایگزینی سی‌ان‌جی (گاز طبیعی فشرده) با بنزین، موفق به گازسوز کردن حدود 150 هزار خودرو عمومی از طریق مصوبه شورای اقتصاد شده‌ایم و امروز هم 6 پیمانکار در حال اجرای کار تبدیل این خودروهای گازسوز هستند و 300 کارگاه فعال است».

وی ادامه داد: «از طریق احداث جایگاه‌های عرضه سی‌ان‌جی تاکنون ظرفیت توزیع روزانه 28 میلیون مترمکعب از این سوخت در کشور فراهم شده است که روزانه 20 میلیون مترمکعب آن مصرف می‌شود».

توضیحات مدیرعامل شرکت پالایش و پخش درباره میزان دوگانه‌سوز شدن خودروها ذیل مصوبه شورای اقتصاد، حاکی از عقب‌ماندگی 80 درصدی از برنامه طبق مصوبه دی 98 و عقب‌ماندگی 60 درصدی از برنامه طبق مصوبه خرداد 1400 است.

*4 دلیل عدم استقبال مردم از دوگانه‌سوزی رایگان خودروها

در گزارش‌های قبلی پرونده «سوخت ملی» به برخی دلایل عقب‌ماندگی طرح دوگانه‌سوز کردن خودروها از برنامه مصوبه شورای اقتصاد و عدم استقبال مردم اشاره شد که به طور خلاصه به همراه راهکار حل آنها در جدول 3 آورده شده است.

 

عصر خودرو

 

محمدحسین باقری مدیر طرح سی.ان.جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اشاره به برخی دلایل عقب‌ماندگی مصوبه شورای اقتصاد از اهداف تعیین شده می‌گوید: «دلیل عدم استقبال مردم شاید این باشد که به نظر می‌رسد سهمیه بنزین آن‌ها (خودروهای تک‌سوز) زیاد است. این سهمیه به اندازه‌ای است که شاید سبب شده باشد که رغبتی برای دوگانه‌سوز کردن خودرو‌های خود نداشته باشند».

وی ادامه داد: «یک بخش دیگر از دلیل عدم استقبال هم شاید مربوط به قیمت بنزین باشد. زمانی که این مصوبه ابلاغ شد، قیمت بنزین یک هزار و 500 تومان و گاز 450 تومان بود و این اختلاف قیمت برای مردم معنادار بود، اما پس از افزایش قیمت بنزین، اکنون با این تورم قیمتی، دیگر کسی بنزین یک هزار و 500 تومانی را احساس نمی‌کند».

*وزارت نفت چراغ اول را برای تولید کارخانه‌ای خودروهای CNGسوز روشن کرد

راهکارهای موجود برای حمایت از صنعت CNG  تنها به جدول 3 محدود نمی‌شود و وزارت نفت دولت سیزدهم می‌تواند با اتخاذ برخی سیاست‌های دیگر به افزایش سهم CNG در سبد سوخت کمک کند. یکی از این سیاست‌ها، تولید کارخانه‌‌ای خودروهای CNGسوز توسط خودروسازهاست. در حال حاضر تمامی خودروهای دوگانه‌سوز شده ذیل مصوبه شورای اقتصادی به صورت تبدیل کارگاهی انجام شده است نه تولید کارخانه‌ای.

به طور ساده طبق این سیاست، وزارت نفت طی قراردادی با خودروسازها، هزینه دوگانه‌سوز کردن خودروها را به آنها پرداخت می‌کند و آنها نیز در تولیدات کارخانه‌ای خود اقدام به تولید خودروهای CNGسوز می‌کنند ولی این خودروها را با قیمت خودروهای مشابه تک‌سوز به مردم می‌فروشند. بدین صورت مطابق مدل تبدیل کارگاهی، در این مدل نیز CNGسوز کردن خودروها برای مردم رایگان انجام می‌شود.

هر چند در مصوبه شورای اقتصاد در کنار تبدیل کارگاهی به تولید کارخانه‌ای خودروهای CNG سوز تاکید شده بود اما این اقدام در دولت دوازدهم به طور جدی موردتوجه قرار نگرفت. اما به نظر می‌رسد برخلاف دولت قبل، هم‌اکنون رویکرد وزارت نفت دولت سیزدهم بر تولید کارخانه‌ای خودروهای دوگانه‌سوز متمرکز شده است.

در هفته جاری نخستین قرارداد تولید کارخانه‌ای خودروهای دوگانه‌سوز ذیل مصوبه شورای اقتصاد بین شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی و شرکت ایران‌خودرو منعقد شد. برپایه این قرارداد همکاری، 45 هزار خودرو پایه گازسوز در شرکت ایران خودرو تولید می‌شود که از این تعداد 40 هزار خودرو تولیدی تاکسی و 5 هزار خودرو نیز وانت خواهد بود.

معادل پرداختی وزارت نفت به شرکت خودروساز 505 دلار به ازای تولید هر وانت دوگانه سوز و 425 دلار به ازای تولید هر تاکسی دوگانه سوز خواهد بود که شرایط تولید نیز براساس نسل‌های 4 و 5 است.

البته افزایش سهم CNG در سبد سوخت خودروها نباید تنها به یک قرارداد تولید کارخانه‌ای محدود شود و باید این کار خوب توسط شرکت ملی پالایش و پخش تداوم یابد. ضمن اینکه در کنار تولید کارخانه‌ای خودروهای دوگانه‌سوز ضروری است تمرکزی جدی بر تبدیل کارگاهی نیز صورت پذیرد.

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱ + ۱۰
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۴۰۰/۱۱/۴ - ۱۶:۴۴
درج قیمت تولیدکننده بر روی محصولات فیلتر روغن و لنت خودرو ضروری شد
خودرونگاران_بنا بر تاکید رییس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدگنندگان، در راستای تسریع شفافیت در قیمت‌ها، تمامی تولیدکنندگان فیلتر روغن و لنت خودرو بایستی نسبت به درج قیمت تولیدکننده بر روی محصولات خ...
۱۴۰۰/۱۱/۴ - ۱۶:۱۸
متن کامل برنامه ۷ فصلی وزیر صنعت برای تحول در خودروسازی
خودرونگاران_ متن کامل برنامه ۷ فصلی وزیر صنعت برای تحول در خودروسازی منتشر شد.
۱۴۰۰/۱۱/۴ - ۱۶:۱۰
چالش نرخ پايين آموزش رانندگي/ تعليم رانندگي بايد از طريق آموزشگاه هاي صنفي تحت پوشش اتحاديه انجام گيرد
خودرونگاران - رئيس اتحاديه آموزشگاه هاي تعليم رانندگي تهران در خصوص پايين بودن نرخ آموزش در اين صنف بيان داشت: نحوه نرخ گذاري در اين صنف از سوي مراجع تصميم گير در کنار کالاهاي اساسي قرار گرفته و کنترل...
۱۴۰۰/۱۱/۴ - ۱۵:۳۷
گروه بهمن رتبه اول بهره وری را در میان شرکت های خودرویی و قطعه ساز کسب کرد
خودرونگاران_درجدیدترین رتبه بندی سازمان مدیریت صنعتی ایران، گروه بهمن موفق شده است در شاخص های بهره وری و بازده فروش در گروه وسایل نقلیه و قطعات خودرو، رتبه اول را کسب کند .
۱۴۰۰/۱۱/۴ - ۱۵:۱۱
سند چشم انداز صنعت خودرو نهایی می‌شود
خودرونگاران_ معاون سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران از نهایی شدن سند چشم انداز صنعت خودرو ۲ تا ۳ هفته دیگر خبر داد.
۱۴۰۰/۱۱/۴ - ۱۳:۵۷
میزان افزایش قیمت خودروهای پرطرفدار در یک سال گذشته
خودرونگاران_قیمت خودرو در بازار خودروهای پرطرفدار داخلی و خارجی، در یک سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته است. در این میان برخی خودروها مانند جک s۵، حدود ۲۸۰ میلیون تومان افزایش را نیز تجربه کرده‌اند.
۱۴۰۰/۱۱/۴ - ۱۳:۵۱
ترکیب جدید هیات مدیره انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور
خودرونگاران - مجمع عمومی انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور به صورت عادی به طور فوق العاده برگزار و ترکیب جدید هیات مدیره این تشکل کشوری معرفی شدند.
۱۴۰۰/۱۱/۴ - ۱۳:۴۸
بنزین سال آینده گران نمی‌شود
خودرونگاران_عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: قیمت بنزین در سال آینده افزایش نخواهد داشت.
۱۴۰۰/۱۱/۴ - ۱۳:۴۶
گام‌های ایران‌خودرو در مسیر خودکفایی و صرفه جویی ارزی
خودرونگاران - بر اساس جدیدترین آمار تولید، ایران خودرو ۵۳ درصد از سهم تولید خودروهای سواری کشور در آذرماه ۱۴۰۰ را در اختیار خود گرفته است.
۱۴۰۰/۱۱/۴ - ۱۳:۴۴
واردات ۶۰ هزار خودرو در انتظار تایید شورای نگهبان
خودرونگاران_سید جواد حسینی کیا با اشاره به مصوبه مجلس برای واردات ۶۰هزار دستگاه خودرو گفت: منابع تعرفه‌ای برآمده از واردات خودرو، صرف توسعه و به روز آوری ناوگان حمل‌ونقل شهری و نوسازی راه‌های روستایی ...
۱۴۰۰/۱۱/۴ - ۱۳:۴۰
بازار خودرو در انتظار سقوط قیمت است؟
خودرونگاران_بالاخره سکوت در وین شکست و حالا خبرهای جدی‌تری از هتل کوبورگ به گوش می‌رسد و گمانه‌های رسیدن به توافقی قریب‌الوقوع را تقویت می‌کند اما این موضوع چه تاثیری در بازار خودرو دارد؟
۱۴۰۰/۱۱/۴ - ۱۱:۵۱
پیگیری رفع معضل بیمه تامین اجتماعی تاکسیرانان پایتخت از اولویت های شهرداری
خودرونگاران_مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران از پیگیری های متعدد صورت پذیرفته از سوی مدیران این سازمان با هدف رفع معضل بیمه تامین اجتماعی تاکسیرانان خبر داد.
۱۴۰۰/۱۱/۴ - ۱۱:۴۴
دخالت دولت‌ها در بازار خودرو باید کمتر شود
خودرونگاران_به گفته عضو کمیسیون صنایع مجلس دولت‌ها سهام اندکی (کمتر از ۶ درصد) در صنعت خودروسازی دارند، اما ۱۲۰ درصد اعمال قدرت می‌کنند و این باعث می‌شود خودروسازی آسیب ببیند.
۱۴۰۰/۱۱/۱ - ۱۰:۳۰
توضیحات پارس خودرو در‌ مورد فیلم منتشر شده از پارکینگ خودروها + فیلم
خودرونگاران - شرکت پارس‌خودرو اعلام کرد تمام خودرو‌هایی که در پارکینگ این شرکت مانده اند، کمبود قطعات الکترونیکی دارند.
۱۴۰۰/۱۰/۲۶ - ۱۴:۵۳
حضور مکث موتور در چهارمین نمایشگاه بین‌المللی خودرو تهران
خورونگاران_شرکت مکث موتور قصد دارد به منظور تعامل و ارتباط نزدیک‌تر با علاقه‌مندان و ارائه تازه‌ترین اخبار و محصولات خود در چهارمین نمایشگاه بین‌‍المللی خودرو تهران شرکت ‌کند.
۱۴۰۰/۱۰/۲۷ - ۱۴:۱۸
الزامات موفقیت برنامه‌های تحولی وزارت صمت برای صنعت خودرو کشور
خودرونگاران - انتشار برنامه راهبردی وزارت صمت برای صنعت خودرو در ۹ پروژه تحولی بازتاب زیادی در رسانه ها و بین کارشناسان و صاحب نظران صنعت خودرو داشته است؛ از خوش بینی به آینده تا ایده آلی و برنامه نو...
۱۴۰۰/۱۰/۲۷ - ۱۱:۴۸
مجلسی‌ها از کوتاهی خودروسازان گلایه دارند؛ خودروسازان از نبود قطعات الکترونیکی
خودرونگاران - در حالی اعضای هیات تحقیق و تفحص از صنعت خودرو، مشکل افزایش خودروهای ناقص را کوتاهی خودروسازان و عدم عرضه به بهانه‌های مختلف می‌دانند که دبیر انجمن خودروسازان ایران و مقام‌های مسئول ایران...
۱۴۰۰/۱۰/۲۷ - ۱۲:۳۴
کاهش ۶ درصدی قیمت خودرو
خودرونگاران - یک کارشناس بازار خودرو گفت: کاهش قیمت دلار از ۳۰ به ۲۸ هزار تومان تاثیر چندانی در بازار خودرو نداشت و قیمت این کالا بر اثر کاهش نرخ ارز تنها ۶ درصد کاهش پیدا کرده است.
۱۴۰۰/۱۰/۲۷ - ۱۲:۵۴
اظهار نظر درخصوص تصادف زنجیره ای اخیر نیازمند بررسی کارشناسی است
خودرونگاران - دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور در خصوص باز نشدن ایربگ خودروها در تصادف زنجیره ای بهبهان گفت: اظهار نظر درخصوص تصادف زنجیره ای اخیر نیازمند بررسی کارشناسی است.
۱۴۰۰/۱۰/۲۷ - ۱۲:۵۲
گزارش خودروسازان از تصادف زنجیره ای بهبهان/ یک ایربگ باز شد
خودرونگاران -دبیر انجمن خودروسازان ایران با اعلام اینکه ۱۵ خودروی حادثه دیده در این حادثه متعلق به ایران خودرو و ۲۳ خودرو برای شرکت سایپا بوده است، گفت: اکثر خودروهای حادثه دیده دارای ایربگ بودند اما ...
۱۴۰۰/۱۰/۲۷ - ۱۲:۴۷
ارایه بسته پیشنهادی وزارت صمت در زمینه رفع موانع تولید
خودرونگاران - در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، وزارت صنعت، معدن و تجارت گزارشی شامل پیشنهادهای مدون۲۸ ماده‌ای برای رفع موانع تولید ارائه کرد.
۱۴۰۰/۱۰/۲۷ - ۱۲:۴۴
چرا راه دور؟ خدمات خودرویی مورد نیازتان را در جیب‌تان بگذارید
خودرونگاران - اگر از معدود افرادی هستید که نقش پر رنگ فناوری را در زندگی امروز پیش بینی کرده بودید باید به شما تبریک گفت چون بسیاری حتی قدرت تصور این را هم نداشتند که روزی یک گوشی همراه کوچک به جعبه ا...
۱۴۰۰/۱۰/۲۷ - ۱۵:۴۳
خریدار و فروشنده واقعی در بازار نیست
خودرونگاران - بازار خودرو همچنان از خریدار و فروشنده واقعی خالی است و قیمت ها نیز تابعی از دلار است. علاوه بر این بازار شاهد افزایش عرضه محصولات از سوی خودروسازان هم نیست.
۱۴۰۰/۱۰/۲۷ - ۱۴:۳۷
ضرر هنگفت معادن از ممنوعیت واردات ماشین
خودرونگاران - معاون معادن و فراوری مواد وزارت صمت ضمن تشریح برنامه های تحولی وزارت صمت در بخش معدن، از برنامه ریزی این وزارتخانه جهت مشارکت دادن مردم و سرمایه‌های خرد و کوچک در سودآوری بخش معدن خبر دا...
۱۴۰۰/۱۰/۲۷ - ۱۵:۴۱
فقط ۲۰۰ هزار خودروی فرسوده به صورت غیرمجاز LPG مصرف می‌کنند
خودرونگاران - یک کارشناس انرژی با بیان اینکه "تنها ۲۰۰ هزار خودروی فرسوده به صورت غیرمجاز LPG مصرف می‌کنند"، گفت: پیشنهاد می‌شود به دلیل تهدید امنیت جانی خود این افراد و دیگر افراد جامعه، این خودروها...
۱۴۰۰/۱۰/۲۹ - ۱۴:۴۵
شرایط پیش فروش یکساله محصولات سایپا اعلام شد
خودرونگاران - در راستای آرامش بخشی به بازار خودرو، پیش فروش یک ساله و پیش فروش مشارکت در تولید محصولات گروه خودروسازی سایپا، از روز پنجشنبه هفته جاری(۳۰دی ماه) آغاز می شود.