امروز: چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۴۰۰/۷/۲۹ - ۱۹:۲۸
شناسه خبر: ۵۰۱۷۳۲
 
افزایش 5درصدی قیمت و کاهش 70درصدی خریدوفروش
برخی لوازم خانگی ایرانی سهمیه‌بندی شده‌اند/کالای درجه ۳ ایرانی با بهترین جنس وارداتی هم‌قیمت است
خودرونگاران - در حالی فعالان بازار از کاهش 70درصدی خریدوفروش لوازم خانگی خبر می‌دهند که قیمت برخی برندهای ایرانی حدود 5 تا 7 درصد گران شده است. در این بین، فروشندگان لوازم خانگی می‌گویند برخی تولیدکنندگان بزرگ به دلیل کمبود قطعه، اجناس را خیلی کم و در حد سهمیه وارد بازار می‌کنند.

به گزارش خودرونگاران به نقل از تصلا ،در حالی فعالان بازار از کاهش ۷۰درصدی خریدوفروش لوازم خانگی خبر می‌دهند که قیمت برخی برندهای ایرانی حدود ۵ تا ۷ درصد گران شده است. در این بین، فروشندگان لوازم خانگی می‌گویند برخی تولیدکنندگان بزرگ به دلیل کمبود قطعه، اجناس را خیلی کم و در حد سهمیه وارد بازار می‌کنند.

در عین حال، برخی کسبه بازار اصلی‌ترین دلیل گرانی‌های اخیر را عدم ساماندهی بازار و نظارت بر قیمت‌های مصوب شرکت‌های تولیدی دانسته و می‌گویند به دنبال این گرانی‌ها بازار با افت تقاضا مواجه شده است.

افزایش ۵درصدی چند برند ایرانی

برای آگاهی از روند قیمت‌ها و میزان تقاضای مردم و به طور کل اطلاع از آنچه امروز در بازار لوازم خانگی می‌گذرد؛ به فروشندگان باسابقه این بازار که بهترین راویان وضع موجودند، مراجعه کردیم.

حدادی که فروشنده برندهای هیمالیا، الکترواستیل، آلتون و … است، در پاسخ به اینکه طی روزهای گذشته این برندها چند درصد افزایش قیمت داشته‌اند، به «تصلا» گفت: با افزایش ۳ هزار تومانی دلار از ۲۵ به ۲۸ هزار تومان، در حدود ۵ درصد افزایش قیمت داشتیم.

الکترواستیل، هیمالیا و دوو کمیاب شده‌اند

وی ادامه داد: اجناس به ظاهر ایرانی به دلیل کمبود قطعات با کاهش تولید مواجه شده‌اند و خیلی کم و در حد سهمیه وارد بازار می‌شوند. برای مثال، دوقلوی الکترواستیل و هیمالیا به ندرت وارد بازار می‌شوند؛ نهایتا ماهی یکبار و آن هم فقط یک جفت در انبارهای شرکت موجود می‌شوند. دوقلوی دوو نیز خیلی کمیاب است.

نبود نظارت و عدم ساماندهی؛ دلایل گرانی

حدادی درباره‌ی دلایل گرانی نیز، گفت: اصلی‌ترین دلیل گرانی، عدم ساماندهی بازار و نبود نظارت از سوی ارگان‌های نظارتی بر قیمت‌های مصوب شرکت‌های تولیدی است که افسارگسیخته و هر چند ماه یک‌بار افزایش قیمت می‌دهند؛ به‌طوری که کالای درجه ۳ تولید داخل با بهترین جنس وارداتی هم‌قیمت است.

مردم تا مجبور نباشند خرید نمی‌کنند

به گفته وی، به دلیل گرانی کالاها و کاهش قدرت خرید مردم، تقاضا ضعیف و با افول مواجه شده و اکثر مردم تا مجبور نباشند اقدام به خرید نمی‌کنند.

بازار راکد است

سلطانی، فروشنده لوازم خانگی خارجی در بازار امین حضور، نیز با اشاره به اینکه بازار کاملا راکد است، به «تصلا» گفت: خرید و فروش ۷۰ درصد کمتر شده است.

به گفته وی، میزان فروش از دو هفته قبل کاهش پیدا کرده و قیمت‌ها بالا رفته است.

این فروشنده درباره میزان افزایش قیمت برندهای لوازم خانگی نیز، ادامه داد: این هفته افزایش قیمت زیاد نبوده و حتی قیمت بعضی از کالاها به خاطر اینکه مشتری خرید نمی‌کند، پایین هم آمده است. اما افزایش قیمت کالاهای خارجی به بعد از رسانه‌ای کردن نامه ممنوعیت واردات لوازم خانگی برمی‌گردد.

یخچال و ماشین لباسشویی گران شده‌اند

سلطانی افزود: آنطور که من اطلاع دارم؛ بین برندهای ایرانی، الکترواستیل و هیمالیا یک مقداری افزایش قیمت داشته‌اند و بین خارجی‌ها، برند بوش کمی گران شده است. برای مثال، یخچال فریزر و ماشین لباسشویی هر کدام یک میلیون تومان گران شده‌اند.

تعداد دلالان هر روز زیاد می‌شود

این فروشنده در ادامه با انتقاد از اینکه نوسانات قیمتی هیچ‌وقت تمامی ندارد، گفت: به هیچ وجه نباید منتظر ارزانی کالاها باشیم؛ هر روز به تعداد دلالان اضافه می‌شود و خیلی‌ها از این نوسانات قیمتی سود خوبی به جیب می‌زنند.

وی ادامه داد: کسانی که امروز شعار ارزانی و حمایت از کالای ایرانی را سر می‌دهند، خودشان از کالاهای خارجی باکیفیت از آلمانی گرفته تا کره‌ای استفاده می‌کنند.

این افراد در جمع‌هایی حاضر می‌شوند و تبلیغ می‌کنند که برای پیشرفت کشور فقط کالای ایرانی بخرید و همین‌ها در شرکت‌های ایرانی سرمایه‌گذاری کرده و سهام می‌خرند.

نقش یک مجموعه تولیدی در گرانی‌های اخیر

این فروشنده لوازم خانگی در بازار امین حضور مقصر آشفتگی بازار را یک مجموعه بزرگ تولیدکننده داخلی دانست و در این باره گفت: اقدامات این گروه باعث افزایش قیمت شده است.

فعلا منتظر ارزانی کالاها نباشید

در حالی که عدم ساماندهی بازار و نظارت بر قیمت‌های مصوب شرکت‌های تولیدی، قیمت مواد اولیه، تورم یا نرخ دستمزد از‌جمله عوامل گرانی لوازم خانگی عنوان می‌شوند که هر بار دخالت «نرخ ارز» در تغییرات لحظه‌ای بازارهای مختلف دیده می‌شود و بازار لوازم خانگی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

در همین زمینه، علی‌اصغر سمیعی، تحلیلگر بازار ارز و هیات موسس کانون صرافان، درباره نقش نوسانات ارزی در گرانی اجناس به «تصلا» می‌گوید: «به نظر من، بیش از افزایش نرخ ارز، کاهش ارزش پول ملی بر قیمت اجناس در بازارهای مختلف ایران ازجمله بازار لوازم خانگی تاثیرگذار است.»

وی، در پاسخ به این پرسش که فکر می‌کنید چه زمانی ارزانی به بازار بازگردد، ادامه می‌دهد: «با تورم حول و حوش ۴۰ درصدی، نباید انتظار ارزانی کالاها را داشته باشیم.»

ادعای کذایی برخی تولیدکنندگان

 

بازار لوازم خانگی

در حالی که هنوز یک ماه از رسانه‌ای شدن نامه ممنوعیت واردات محصولات نهایی لوازم خانگی کره‌ای نمی‌گذرد، اقدام هماهنگ چند تولیدکننده لوازم خانگی ایرانی برای افزایش قیمت با سروصدای زیادی همراه بوده است.

پیش از این بررسی‌های تصلا نشان می‌داد که ۱۶ شرکت ایرانی ازجمله سورن، هافنِر، بی‌اس‌اچ، شرکت چینی بُن سای، ایران شرق، پلاتینه، لیمون چینی آراد، ایکس ویژن، تی‌سی‌ال، هیمالیا، پارس، آبسال، پاکشوما، امرسان، کلور و مادیران در لیست ارسالی خود به مراکز عرضه اجناس خود را گران کرده‌اند. روز سه‌شنبه نیز تعدادی از فروشندگان لوازم خانگی در گفت و گو با «تصلا» خبر از افزایش قیمت چند برند دیگر یعنی الکترواستیل، آلتون و جی پلاس را دادند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد اسامی برخی از این تولیدکنندگان در نامه درخواست ممنوعیت واردات خطاب به مقام معظم رهبری وجود دارد و این درحالیست که این مدعیان خودکفایی صنعت لوازم خانگی اعلام کرده بودند که توانایی تامین نیاز بازار بدون وابستگی به شرکت‌های خارجی و درنتیجه کنترل قیمت‌ها را دارند. با اینحال کسبه بازار به «تصلا» می‌گویند در حال حاضر بازار از کمبود کالا رنج می‌کشد و برخی اجناس در حد سهمیه وارد بازار می‌شوند. پیشتر نیز محمدحسین اسلامیان، نایب رئیس اتحادیه لوازم خانگی، از تاخیر چند ماهه برخی تولیدکنندگان لوازم خانگی در تحویل کالا به ما خبر داده بود.

اعتمادی که از دست رفت…

هرچند مسئولان وزارت صمت در واکنش به آنچه این روزها در بازار لوازم خانگی می‌گذرد مواضع مختلفی از تکذیب تا تایید و برخورد با متخلفان را در پیش گرفته‌اند؛ اما آنچه نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد، فشاری‌ست که بر مشتریان وارد می‌شود. چراکه، نتیجه آن چیزی جزء از بین رفتن اعتماد مصرف‌کننده نخواهد بود که بازیابی آن هزینه و زمان زیادی را می‌طلبد. برخی مقامات صنفی نیز بر این باورند که شایسته بود تولیدکنندگان به پاس حمایت سیاستگذار از آنها و اعتماد مردم، قیمت‌ها را ثابت نگه می‌داشتند.

ایجاد انحصار و یکه‌تازی برخی برندهای ایرانی نتیجه‌ای جز روی‌گردانی مصرف کنندگان از کالاهای ایرانی و ترغیب آنها به خرید کالاهای خارجی که در بسیاری از موارد باکیفیت‌تر و امروز حتی ارزان‌تر از نمونه ایرانی هستند، نخواهد داشت و اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران نیز مهری‌ست بر این ادعا. چراکه آخرین داده‌های این مرکز نشان می‌دهد ۳۶٫۸ درصد خریداران لوازم برقی، کالای خارجی خریده‌اند.

با اینحال، باید منتظر ماند و دید که نشست فوق‌العاده روز چهارشنبه کمیسیون صنایع و معادن با حضور مدیران وزارت صمت و تولیدکنندگان چگونه پیش می‌رود و نتایج آن بازار را به کدام سمت سوق خواهد داد.

 

 

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۹ + ۱۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۴۰۰/۹/۱۷ - ۰۰:۰۰
صفادشت، شهرِ سالم به همت هلدینگ رایزکو
خودرونگاران - نخستین جشنواره انتخاب معلم و جوان برتر صفادشت در قالب اولین گام طرح صفادشت، شهر سالم روز دوشنبه، ۱۵ آذر‌ماه در فرهنگسرای صفادشت برگزار شد.
۱۴۰۰/۹/۱۶ - ۱۵:۵۹
رشد عجیب قیمت خودرو در بازار
خودرونگاران - شدت افزایش قیمت ها در بازار تهران افزایش یافت؛ این در شرایطی است که خرید و فروش در حداقل ممکن قرار دارد.
۱۴۰۰/۹/۱۶ - ۱۳:۱۸
چراغ اول برای تولید خودروی دوگانه‌سوز روشن شد
خودرونگاران - رویکرد وزارت نفت در دولت سیزدهم بر تولید کارخانه‌ای خودروهای دوگانه‌سوز متمرکز شده است و در هفته جاری نخستین قرارداد تولید ۴۵ هزار خودروی دوگانه‌سوز بین شرکت ملی پخش و ایران‌خودرو منعقد ...
۱۴۰۰/۹/۱۶ - ۱۳:۰۹
آزادسازی قیمت خودرو؛ لغو تیر خلاص!
خودرونگاران-مشکلات مربوط به تولید و توسعه در سال های اخیر بویژه در حوزه صنعت خودرو، برکسی پوشیده نیست؛ معضلاتی که هر کدام به تنهایی سد راه تولید، پیشرفت شرکت های صنعتی و رونق اقتصادی کشور است.
۱۴۰۰/۹/۱۶ - ۱۲:۱۲
تجهیز ۲۰۰ نمایندگی ایران خودرو به خدمات آپکو تا پایان سال
خودرونگاران - سرپرست شرکت آپکو، گفت: تا انتهای سال، ۲۰۰ نمایندگی به تدریج با دریافت آموزش های لازم، امکان ارایه خدمات نصب، فروش آپشن، خدمات تیونینگ و دیتیلینگ را خواهند داشت و مشتریان با سهولت بیشتری ...
۱۴۰۰/۹/۱۶ - ۱۰:۳۵
بازی دلالان با قیمت لاستیک
خودرونگاران- دبیر کانون انجمن‌های صنفی کامیونداران گفت: قیمت لاستیک برای کامیون‌داران همچنان افزایش یافته و می‌یابد و در این میان دستگاه‌های متولی نظارتی بر این روند نمی‌کنند تا دو برابر نرخ منطقی به ...
۱۴۰۰/۹/۱۶ - ۰۹:۳۰
تمدید طرح ترخیص موتورسیکلت‌های رسوبی در پایتخت
خودرونگاران - معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ از مالکین تهرانی موتورسیکلت‌هایی که هنوز برای ترخیص اقدامی نکرده‌اند خواست جهت ترخیص موتورسیکلت خود به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کنند.
۱۴۰۰/۹/۱۶ - ۰۹:۲۳
ثبات تولید تجاری‌ها در آبان
خودرونگاران - آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت از ثبات تولید انواع خودروهای تجاری در کشور طی هشت ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حکایت دارد.
۱۴۰۰/۹/۱۶ - ۰۹:۲۱
واردات خودرو کلا منتفی شد؟
خودرونگاران - طرح مصوب نمایندگان مجلس برای آزادسازی واردات خودرو، برای بار دوم برگشت خورد. مصوبه «واردات خودرو در ازای صادرات» از سوی هیات عالی نظارت در مجمع تشخیص مصلحت نظام مغایر با بند ۷ سیاست‌های...
۱۴۰۰/۹/۱۵ - ۱۵:۵۱
۵ راه برای حل مشکلات صنعت خودرو خارج از وزارت صمت
خودرونگاران_با توجه به مشکلات عدیده‌ای که صنعت خودرو با آن دست و پنجه نرم می‌کند که بخشی از این‌ها خارج از مجموعه تحت کنترل وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده و تبدیل به گلوگاه مجموعه صنعت خودروسازی کشور (...
۱۴۰۰/۹/۱۵ - ۱۴:۴۴
تکنولوژی صنعت خودرو سازی از گذشته تا به امروز
خودرونگاران_ مجموعه شرکت‌ها و کارخانجاتی که در طراحی، ساخت، بازاریابی و فروش خودرو و قطعات یدکی خودرو دخیل هستند، عملا بخشی از این صنعت عظیم و پولساز به شمار می‌آیند.
۱۴۰۰/۹/۱۵ - ۱۳:۴۷
انصراف شرکت ارمنی از خرید وانت بار ایرانی
خودرونگاران_رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ارمنستان اظهار داشت: در طی هفت ماه نخست سال تقریبا چیزی بالغ بر ۲۰۰ میلیون دلار است که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ۶۰ درصد رشد داشته است.
۱۴۰۰/۹/۱۵ - ۱۳:۴۲
ادامه اختلال در سامانه ثبت‌نام کارت سوخت المثنی
خودرونگاران_سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اعلام کرد که اگر اختلالی در سامانه ثبت‌نام کارت سوخت المثنی وجود دارد، این اختلال‌ها از طرف شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی نیست و مربوط به سامانه پلیس ا...
۱۴۰۰/۹/۹ - ۱۲:۴۵
نهاد حاکمیتی در اجرای قوانین تبعیض قایل نباشد
خودرونگاران -استاد دانشگاه علم و صنعت با بیان این که دولت در اجرای قوانین قیمت گذاری در زنجیره ارزش خودرو و محصول نهایی تبعیض قایل نباشد، گفت: دولت برای توسعه یکپارچه صنعت، در زمینه اختصاص یارانه و ار...
۱۴۰۰/۹/۹ - ۱۲:۰۸
فروش فوق‌العاده محصولات ادامه دارد/ تعهدات معوق ایران خودرو به ۷ هزار دستگاه رسید
خودرونگاران - معاون بازاریابی و فروش گروه صنعتی ایران خودرو با بیان این که برنامه های فروش محصولات این شرکت کماکان ادامه دارد، از کاهش تعهدات معوق ایران خودرو به هفت هزار دستگاه در پایان آبان ماه خبر ...
۱۴۰۰/۹/۹ - ۱۶:۲۶
پیشرفت و توسعه پایدار صنعت خودرو در گرو سودآوری است
خودرونگاران - عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی سودآوری را به عنوان یک اصل اساسی در هر صنعت و تجارتی از جمله صنعت خودرو اعلام کرد و گفت: سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه، ارتقای کیفیت خودرو و پرداخت ...
۱۴۰۰/۹/۹ - ۱۶:۲۱
جلسه ستاد تنظیم بازار برای تعیین نرخ خودرو فردا برگزار می شود
خودرونگاران - رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو گفت: از هفته گذشته تا کنون قیمت خودرو تغییر چندانی نداشته است و قرار است فردا جلسه ستاد تنظیم بازار برای تعیین نرخ خودرو برگزار شود.
۱۴۰۰/۹/۹ - ۱۲:۵۵
ستادتنظیم بازار درباره نرخ خودرو به توافق نرسیده
خودرونگاران - قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه کارشناسان ستاد تنظیم بازار درباره نرخ خودروها به جمع‌بندی نرسیده‌اند، گفت: احتمال اینکه نشست ستاد تنظیم بازار به هفته آینده موکول شده یا ...
۱۴۰۰/۹/۹ - ۱۲:۵۳
ستاد تنظیم بازار قیمت‌ها را چقدر افزایش می‌دهد؟
خودرونگاران - خودروسازان معتقدند تولید آنها با ضرر همراه شده و ادامه وضعیت فعلی بدون افزایش قیمت منطقی در این حوزه تنها زیان آنها را افزایش خواهد داد در حالی که دلالان همچنان از تفاوت قیمت کارخانه و ب...
۱۴۰۰/۹/۱۱ - ۱۱:۰۹
نشست‌ تخصصی انجمن‌ صنفی نمایندگی‌های مجاز ایران‌خودرو برگزار شد
خودرونگاران_جلسه انجمن صنفی نمایندگی‌های منتخب ایران‌خودرو با هدف هم‌‌اندیشی در زمینه بهبود فضای کسب و کار نمایندگی‌های مجاز، ارتقای رضایت مشتریان در حوزه فروش و خدمات پس از فروش و افزایش سهم بازار بر...
۱۴۰۰/۹/۱۰ - ۱۱:۱۹
ایران خودرو با عرضه وانت بهبودیافته آریسان، سهم خود از بازار خودروهای کار را احیا می‌کند
خودرونگاران_ معاون بازاریابی و فروش گروه صنعتی ایران خودرو با بیان این که با هدف جلب رضایت مشتریان بهبودهای کیفی متعددی در وانت آریسان اعمال شده، گفت: به زودی با عرضه این خودرو، سهم ایران‌خودرو از باز...
۱۴۰۰/۹/۱۰ - ۱۶:۱۲
رونق دلال بازی با کد ملی در بازار خودرو
خودرونگاران_یک نماینده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر حذف قرعه کشی خودرو گفت: برخی افراد سودجو با سوء استفاده از کدملی افراد به دلال بازی در بازار خودرو مشغولند.
۱۴۰۰/۹/۱۰ - ۱۶:۴۱
فروش ویژه خودروهای جدید بهمن در هفته آینده
خودرونگاران_خودروهای فیدلیتی و دیگنیتی شرکت بهمن موتور در هفته آینده به صورت فروش فوری و آنلاین عرضه خواهند شد.
۱۴۰۰/۹/۱۰ - ۱۴:۴۷
مرحله جدید فروش نقدی دیگنیتی و فیدلیتی
خودرونگاران_بر اساس شنیده ها بهمن موتور قصد دارد هفته آینده طرح فروش نقدی مرحله جدید خود را برای دیگنیتی و فیدلیتی اجرا کند.
۱۴۰۰/۹/۱۲ - ۱۵:۲۴
۴ برنامه وزارت صنعت برای ساماندهی صنعت خودرو
خودرونگاران - مدیرکل صنایع خودرو و نیرو محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: برنامه وزارت صنعت برای صنعت خودروسازی، انجام اصلاحات ساختاری، متناسب‌سازی قیمت، بهبود کیفیت خودروها و رعایت حقوق مصرف‌کننده ...
۱۴۰۰/۹/۱۳ - ۱۴:۵۱
توسعه خودروهای گازسوز، راهبرد ایران‌خودرو
خودرونگاران - مدیرعامل شرکت تحقیق، طراحی و تولید موتور ایران خودرو، با بیان این‌که گاز طبیعی، سوخت قابل اتکایی برای خودروساز و مصرف‌کنندگان است، اظهار کرد: گاز،‌ علاوه بر پاک بودن، دارای زیرساخت و منا...