امروز: سه شنبه ۴ آیان ۱۴۰۰ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۴۰۰/۶/۲۵ - ۱۶:۱۱
شناسه خبر: ۴۹۸۲۸۲
 
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به طرح ملی لوازم خانگی مطرح کرد
حمایت از تولیدکنندگان در فضای رقابتی
خودرونگاران - عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در خصوص احتمال ممنوعیت واردات در صورت به اجرا در آمدن طرح ملی لوازم خانگی، گفت: شکی نیست که باید از تولیدکنندگان ایرانی حمایت کرد اما تنها در فضای رقابتی است که بنگاه‌های اقتصادی بهره‌ور می‌شوند، کیفیت محصولات افزایش می‌باید و بهای تمام‌شده مدیریت خواهد شد.

به گزارش خودرونگاران به نقل از تصلا ، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در خصوص احتمال ممنوعیت واردات در صورت به اجرا در آمدن طرح ملی لوازم خانگی، به «تصلا» گفت: شکی نیست که باید از تولیدکنندگان ایرانی حمایت کرد اما تنها در فضای رقابتی است که بنگاه‌های اقتصادی بهره‌ور می‌شوند، کیفیت محصولات افزایش می‌باید و بهای تمام‌شده مدیریت خواهد شد.

عباس آرگون ادامه داد: اما، در بازار انحصاری مصرف‌کنندگان از سر ناچاری اقدام به خرید کالا می‌کنند.

به گفته وی، چنین شرایطی را در حال حاضر در بازار خودروی ایران شاهد هستیم؛ امکان واردات وجود ندارد و در نتیجه خبری از کیفیت نیست. چون، چنین وضعی در این بازار حاکم است، پس دولت هم به سمت قیمت‌گذاری حرکت می‌کند و باز بیشتر این موضوع لطمه می‌بیند.

آرگون افزود: اگر بازار آزاد باشد؛ هم تولیدکننده داخلی می‌تواند تولیدات خود را در بازار داخلی بفروشد و صادر کند و هم واردکننده امکان فعالیت دارد. با ایجاد این تعامل است که ارتقای کیفیت، افزایش بهره‌وری و مدیریت قیمت تمام‌شده محصولات اتفاق می‌افتد.

به گفته این فعال اقتصادی، پدیده «انحصار» امر پسندیده‌ای نیست، چون بدون مقوله رقابت در بازار نمی‌توان انتظار رشد و نمو بنگاه‌ها و شرکت‌های اقتصادی را داشت.

روابط با برندهای خارجی مدیریت شود

 

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه ارتباط با برندها و شرکت‌های خارجی باید مدیریت شود، اظهار کرد: یعنی می‌توان از دانش و تکنولوژی برندهای خارجی معتبر استفاده کرد. اگر هر کالایی چه خودرو و چه لوازم خانگی، دارای کیفیت مناسبی باشد، قطعا مصرف‌کننده به سمت خرید کالای غیر ایرانی نمی‌رود. برای مثال، آیا ایرانی‌ها فرش خارجی می‌خرند؟ پس ما باید به سمت ارتقای کیفیت برویم.

ما از دیرباز در برخی صنایع مثل صنایع دستی و فرش صاحب برند و جایگاه ویژه‌ای در دنیا هستیم، در سایر بخش‌ها هم با توجه به این موضوع که دارای مزیت نسبی یا رقابتی هستیم یا نه؛ می‌توانیم به جایگاه مناسبی دست پیدا کنیم.

در بخش‌هایی که دارای مزیت رقابتی در کشور هستیم، لازم است سرمایه‌گذاری را توسعه بخشیم و اشتغال ایجاد کنیم. در مقابل، در بخش‌هایی که دارای مزیت نیستیم، می‌توانیم به واردات کالا اقدام کنیم.

آرگون با اشاره به اینکه الان در بیش از ۶۰ درصد تجارتی که در دنیا انجام می‌شود، مبادله کالاهای واسطه‌ای صورت می‌گیرد نه کالاهای نهایی، در این باره افزود: قرار نیست ما تمام قطعات یک کالا را در داخل تولید کنیم و این موضوع چه در صنعت لوازم خانگی و چه در صنعت خودرو صدق می‌کند. شاید بتوانیم به صورت ۱۰۰درصدی یک کالا را که در آن مزیت نداریم، در داخل تولید کنیم، اما این کالا دیگر صرفه اقتصادی برای ما نخواهد داشت.

در ضمن، ما باید حق انتخاب به مصرف‌کنندگان بدهیم تا کالاهای مورد نظرشان را مطابق با سلیقه و ذائقه‌شان خریداری کنند.

ارتقای کیفیت و بهره‌وری جایگزین ممنوعیت واردات

آرگون با تاکید بر این مطلب که اداره دستوری اقتصاد جوابگو نیست، گفت: اقتصاد، بازار و تجارت باید مبتنی بر آزادی عمل باشد. به جای اینکه واردات را ممنوع کنیم، باید ارتقای بهره‌وری، کارایی و کیفیت بدهیم. در چنین شرایطی خود مصرف‌کنندگان، محصولات ایرانی را انتخاب می‌کنند، مانند همان مثالی که درباره‌ی فرش مطرح شد.

وی ادامه داد: آیا یک خانواده می‌تواند تمام نیازهایش را برطرف کند؟ اعضای خانواده باید یکسری قابلیت‌های شخصی را ارائه کنند و برخی احتیاجات‌شان را بخرند؛ این موضوع درباره یک کشور هم صدق می‌کند. کشور ما در بعضی بخش‌ها مثل نفت، گاز، پتروشیمی، معدن، گردشگری و … دارای مزیت است و می‌تواند کالاهای تولید شده را صادر کند، اما در بعضی بخش‌های دیگر اینگونه نیست. شاید در بخش‌هایی که دارای مزیت نیستیم، بتوانیم تولید کنیم اما موضوع بهای تمام شده است.

تولید به حمایت نیاز دارد نه شعار

 

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد: بخش تولید نیازمند بسترسازی و حمایت است؛ به شعار نیاز ندارد! یعنی گفتار و کردار باید یکی باشند. اگر سری به اظهارات مسئولان اقتصادی در دهه‌های گذشته بزنیم، می‌بینیم که آنها هم همین وعده‌هایی که امروز سر داده می‌شود، را مطرح می‌کردند و تفاوتی وجود ندارد. بنابراین، باید مکانیزمی برای عملیاتی‌شدن وعده‌ها طراحی شود.

آرگون در پایان، گفت: فکر می‌کنم در پایان عمر هر دولتی باید دید کدام اظهارات و شعارهایی که افراد در قامت وزیر یا هر سمت دیگری در ابتدای کار مطرح کردند، به مرحله اجرا رسیده و نتیجه داده است.

طرح‌ها و برنامه‌هایی مثل افزایش تولید، توسعه صادرات به کشورهای همسایه یا غیره که نمونه آن در طرح ملی لوازم خانگی نیز آمده است، قبلا هم مطرح شده‌اند، باید دید کدام یک و در چه بازه زمانی به اجرا در خواهند آمد و مردم نتیجه آنها را به چشم خواهند دید.

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۲ + ۵
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۴۰۰/۸/۳ - ۱۶:۵۳
خطر در صنعت لوازم خانگی در افق ۱۴۰۴
خودرونگاران - معاون سابق انجمن صنایع لوازم خانگی ایران با هشدار نسبت به دست‌های پشت پرده در نهاد‌های تصمیم ساز و تصمیم گیر صنعت لوازم خانگی که در حال تدارک منافع گروه انتخاب هستند، گفت: این مساله تا ج...
۱۴۰۰/۸/۳ - ۱۵:۳۶
قیمت حامل‌های انرژی افزایش نمی‌یابد
خودرونگاران - رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: هرگونه افزایش قیمت حامل‌های انرژی در بودجه سال ۱۴۰۱ تکذیب می‌شود.
۱۴۰۰/۸/۳ - ۱۵:۳۳
نگاه مثبت مجلسی‌ها به طرح ساماندهی خودرو
خودرونگاران - در صورت تصویب و اجرای طرح ساماندهی خودرو ، شاهد توازن در نظام عرضه و تقاضا، خروج بازار از انحصار، رقابتی شدن تولیدات و ارتقای کیفی خواهیم بود.
۱۴۰۰/۸/۳ - ۱۵:۳۱
مشتریان پیش فروش محصولات ایران خودرو مشخص شدند
خودرونگاران - قرعه کشی بیست و پنجمین مرحله پیش فروش محصولات ایران خودرو با حضور نهادهای نظارتی برگزار شد.
۱۴۰۰/۸/۳ - ۱۳:۲۵
وعده کاهش قیمت خودرو زیر ذره‌بین واقعیت
خودرونگاران - فاطمی‌امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه قیمت خوردو به تدریج تا پایان سال کاهش خواهد یافت، گفت: قیمت‌های کنونی بازار خودرو غیرمنطقی است و باید کاهش یابد.
۱۴۰۰/۸/۳ - ۱۲:۴۴
فروش فوق العاده محصول زامیاد از امروز
خودرونگاران - فروش فوق العاده خودرو پادرا پلاس از امروز با تحویل ۹۰ روزه آغاز می شود.
۱۴۰۰/۸/۳ - ۱۲:۴۲
فروش فوق العاده ۵ محصول سایپا از امروز
خودرونگاران - گروه خودروسازی سایپا با هدف ایجاد آرامش در بازار، توزیع مناسب و بدون واسطه خودرو، فروش فوق العاده ۵ محصول خود را از امروز آغاز می کند.
۱۴۰۰/۸/۳ - ۱۱:۴۹
آغاز تولید آزمایشی آریسان ۲ در ایران خودرو خراسان
خودرونگاران - مرحله تولید آزمایشی وانت آریسان۲، در شرکت ایران خودرو خراسان آغاز شد.
۱۴۰۰/۸/۳ - ۱۱:۱۸
اعتماد به صنعت خودرو بر می گردد
خودرونگاران - عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: گروه خودروسازی سایپا موفق شد که در شهریورماه تعهدات معوق خود را به صفر برساند، این دستاورد باعث می شود اعتماد از دست رفته احیاء شود و دوباره مر...
۱۴۰۰/۸/۳ - ۱۱:۱۶
خودروی برقی برای همه نیست
خودرونگاران - جیل پرت Gill Pratt مدیر عامل مؤسسه تحقیقاتی تویوتا می گوید هر کسی نباید خودروی برقی باتری دار براند.
۱۴۰۰/۸/۳ - ۱۰:۱۲
دعوای راننده-واردکننده چیست؟
خودرونگاران - در حالی که با ورود دادستانی به موضوع ترخیص کامیون های وارداتی، مشکلات اداری آن تا حدود زیادی برطرف شده، اما به نظر می رسد ذی نفع نبودن واردکننده در واردات کامیون، علت کندی ترخیص باشد.
۱۴۰۰/۸/۳ - ۰۹:۳۴
طرح خودروسازی در شهرک صنعتی خرمدشت قزوین کلید می‌خورد
خودرونگاران - مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین گفت: عملیات اجرای یک طرح خودروسازی امسال در شهرک صنعتی خرمدشت تاکستان با مشارکت سرمایه گذاران داخلی و خارجی کلید می‌خورد.
۱۴۰۰/۸/۳ - ۰۹:۳۲
توافق بر سر خروج دولت از خودروسازی
خودرونگاران - مجلس شورای اسلامی این روزها در کنار تلاش برای آزادسازی واردات خودرو، ظاهرا خصوصی‌سازی خودروسازان را هم دنبال می‌کند.
۱۴۰۰/۷/۲۶ - ۰۹:۲۷
انحراف به پارکینگ یک‌سوم خودروها
خودرونگاران -دو عامل کلیدی در صنعت خودرو باعث انحراف به پارکینگ حدود یک‌سوم از خودروهای تولیدی شده است. در حال حاضر ۱۴۲هزار خودروی تولیدشده در دو شرکت خودروساز به خاطر آنچه نقص قطعه عنوان می‌شود، در م...
۱۴۰۰/۷/۲۷ - ۱۰:۴۶
تولید 4 خودرو با 5 ستاره کامل کیفی در شهریور 1400
خودرونگاران - بر اساس آخرین گزارش ارزیابی کیفی انجام شده در شهریور ماه 1400، چهار خودرو شامل 2 خودروی سبک و 2 خودروی سنگین موفق به کسب 5 ستاره کامل کیفی شدند.
۱۴۰۰/۷/۲۷ - ۱۱:۵۷
میز پنجم داخلی‌سازی خودروسازان به ارزش ۵۶ میلیون یورو کلید خورد
خودرونگاران- میز پنجم داخلی سازی صنعت خودروسازی کشور به ارزش ۵۶ میلیون یورو با حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت کلید خورد.
۱۴۰۰/۷/۲۷ - ۱۴:۴۴
وزارت صنعت در موضوع واردات خودرو تابع تصمیمات نظام است
خودرونگاران - معاون وزیر صنعت معدن و تجارت گفت: این وزارتخانه در موضوع واردات خودرو منتظر جمع‌بندی نهایی مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان و نظرات جامع نظام خواهد بود.
۱۴۰۰/۷/۲۷ - ۰۹:۵۵
قفل واردات خودرو باز می‌شود؟
خودرونگاران - این روزها طرح ساماندهی صنعت خودرو در رفت و آمد بین مجلس و شورای نگهبان است؛ در حالی که موضوع واردات خودروهای جدید به بحث داغ روز تبدیل شده، برخی اجرای آن را دور از دسترس می‌پندارند، اما ...
۱۴۰۰/۷/۲۶ - ۱۳:۰۶
ایلان ماسک ‌میهمان نشست فولکس
خودرونگاران_مدیرعامل خودروساز آلمانی فولکس از ایلان ماسک مدیرعامل شرکت خودروسازی آمریکایی تسلا دعوت کرد تا به شکل تماس ویدئویی در جمع ۲۰۰ نفر از مدیران ارشد فولکس‌واگن حاضر شود.
۱۴۰۰/۷/۲۸ - ۰۹:۱۶
قرعه کشی طرح پیش فروش محصولات ایران خودرو برگزار شد
خودرونگاران - قرعه کشی پیش فروش محصولات ایران خودرو با حضور نمایندگان نهادهای نظارتی در سالن کنفرانس معاونت بازاریابی و فروش این شرکت برگزار شد.
۱۴۰۰/۷/۲۷ - ۱۱:۱۵
یک میلیون تومان از قیمت پراید کم شد
خودرونگاران - گزارش‌ها نشان می‌دهد که پراید در بازار خودرو با ریزش یک میلیون تومانی قیمت روبه‌رو شد.
۱۴۰۰/۷/۲۷ - ۱۰:۰۳
خودروهایی که در کشور صاحب برند تولید نمی‌شود
خودرونگاران - جهانی شدن این روزها به امری طبیعی تبدیل شده، اما ما هنوز برخی از خودروها را بر اساس کشور سازنده‌شان می‌شناسیم. اما برخی از برندها، خیلی وقت است که به فروش رفته‌اند. مثل مینی که یک برند ب...
۱۴۰۰/۷/۲۶ - ۱۳:۰۰
موافقت وزیر صمت با واردات خودرو از سال آینده
خودرونگاران_نایب رییس کمیسیون صنایع مجلس اظهار داشت: در جلسه روز گذشته کمیسیون صنایع مجلس با وزیر صمت برای بررسی ماده ۴ مبنی بر واردات خودرو، آقای وزیر گفتند که با آزادسازی واردات خودرو موافق هستند ام...
۱۴۰۰/۷/۲۸ - ۰۹:۲۸
تازه واردان به گزارش کیفی خودروهای داخلی در شهریور ماه
خودرونگاران - پس از توقف تولید پژو ۲۰۰۸ با پنج ستاره کیفی، دناپلاس توربو اتوماتیک تنها خودرو با این سطح کیفی در جداول ارزیابی بود، حال اما در گزارش ارزیابی شهریور ماه حضور دو خودرو جدید دیگنتی شرکت به...
۱۴۰۰/۷/۲۷ - ۰۹:۳۴
واردات خودرو؛ آزاد یا مشروط؟
خودرونگاران - بررسی مصوبه واردات خودرو برای رفع ایردات شورای نگهبان در کمیسیون صنایع و معادن مجلس همچنان ادامه دارد. این در شرایطی است که با وجود درخواست وزیر صمت مبنی بر مسکوت ماندن یک‌ساله این طرح، ...
۱۴۰۰/۷/۲۸ - ۱۰:۳۹
تولید انبوه تارا اتوماتیک به زودی کلید می‌خورد
مدیر طراحی سیستم‌های برق، الکترونیک و پلتفرم ایران‌خودرو، گفت: در محصول تارا اتوماتیک، از سامانه ورود و استارت بدون کلید (کیلس) استفاده شده است. این اقدام در هماهنگی با شبکه برق و الکترونیک و سامانه م...