امروز: سه شنبه ۴ آیان ۱۴۰۰ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۴۰۰/۶/۲۰ - ۱۴:۳۰
شناسه خبر: ۴۹۸۱۹۷
 
حمله ۷ میلیارد دلاری سئول به تولید داخلی!؟
کره و انحصار، دو بلا در آسمان لوازم خانگی ایران
خودرونگاران - درحالی شنیده می شود دو شرکت سامسونگ و ال جی بدون ثبت سفارش کالاهای خود را به ایران آورده و بااین شیوه می خواهندبخشی از ارزهای بلوکه شده کشور را ازآن خودکنندکه مجلس مخالفت خود رادر این زمینه اعلام کرد.

به گزارش خودرونگاران به نقل از بازار ، سفر نخست وزیرکره جنوبی به ایران بعد از گذشت ۴۴ سال، آن هم به دلیل حل و فصل پول های بلوکه شده ایران در بانک های کره جنوبی یکی از خبرهای مهم اوایل سال جاری بود. حال پس از گذشت کمتر از ۶ ماه از سفر نخست وزیر کره جنوبی به ایران، خبر از واردات کالا و لوازم خانگی در قبال پرداخت طلب ۷ میلیارد دلاری به گوش می رسد. آن هم در شرایطی که دولت با کسری بودجه و شرایط اقتصادی سختی روبه رو است.

البته زمانی که کره ای ها برای خروج از ایران بار سفر می بستند، عباس عراقچی معاون وزیر امور در واکنش به خروج شرکت های کرهای از بازار ایران گفت" درآینده اقتصاد ایران اولویت ندارید".

با نگاهی به گذشته خواهیم دید که از ۱۴ آبان ۹۷ با تشدید تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران خبرها و شایعات خروج دو شرکت ال جی و سامسونگ در رسانه ها پخش شد. ابتدا هم مسئولین وقت ایران و هم سخنگوهای دو شرکت کره ای این اخبار را تکذیب کردند و سعی در آرام کردن مردم و اقناع سازی افکار عمومی داشتند. اما بعد از گذشت یک سال در بهمن ماه ۹۸ این شایعه به واقعیت تبدیل شد و دو شرکت کره ای از بازار ایران خداحافظی کردند.

برندهای کره ای که به بهانه های مختلف ایران را ترک کردند 
۲۵ بهمن ۹۸ بود که علیرضا موسوی مجد، رئیس هیئت مدیره انجمن لوازم صوتی و تصویری ایران، از پایان کار این دو شرکت کره ای خبر داد و علت این امر رو تحریم های آمریکا و همکاری نکردن کره ای ها بیان کرد. اما ماجرای ایران و کره مربوط به سال ۹۸ نبود و کارشکنی های طرف کره ای از سال ۹۶ شروع شده بود.

در آن روزها حمیدرضا غزنوی، سخنگوی انجمن صنفی تولید کنندگان لوازم خانگی طی مصاحبه ای اعلام کرد که شرکت های کره ای دو سال است که «مواد اولیه و قطعات» به ایران نمی دهند و همچنین در این مدت «اجازه استفاده از لایسنس برند» به شرکت های ایرانی نداده اند. این اظهارات در حالی بود که  هنوز تابلو برندهایی مانند دوو  از زیر مجموعه های یک برند که خود را تولید کننده داخلی و انجمن صنفی تولید کنندگان لوازم خانگی معرفی می کند در سطح شهر ها به چشم می خورد، آن هم با این محتوا که: «پیام دوو از کره جنوبی : بودیم، و خواهیم ماند!». و در نهایت شرکت مذکور مجبور به جمع آوری بیلبوردهای خود شد.

 تقابل کره ای، انحصار گرا در  تولید لوازم خانگی ایران | حمله 7 میلیارد دلاری کره به تولید داخلی!؟


طبق مطالب بیان شده یکی از دلایل خروج شرکت های کره ای بنا به گفته خودشان تحریم های آمریکا و خصوصا تحریم های بانکی بود که ایران با آن دست و پنجه نرم می کند. خیلی ها نیز دلایل خروج شرکت های کره ای، به بالا گرفتن سطح تنش های دیپلماسی میان دو کشور مربوط می دانستند.

بازگشت شرکت های کره ای به ایران؟
حال پس از مدت ها خبر بازگشت شرکت های کره ای به ایران به گوش می رسد. این اخبار بعد از حضور چون سی کیونگ، نخست وزیر کره جنوبی در ایران بیشتر شد.

فروردین امسال بود که نخست وزیر کره جنوبی به تهران سفر کرد و این اولین بار در طول ۴۴ سال گذشته است که چنین سفری از سوی یک نخست وزیر کره جنوبی انجام می شود.

با حضور چون سی کیونگ در تهران، اکثر رسانه ها مهم ترین علت حضور او را بحث بر سرپول های بلوکه شده مردم ایران در کره جنوبی دانستند که گفته می شود بالغ بر ۷ میلیارد دلار است که با توجه به شرایط اقتصادی و کسری بودجه ای که دولت با آن رو به رو است، می تواند بسیار کارگشا باشد.

اما  اخبار غیر رسمی و منتشره در فضای مجازی  در چند روز اخیر و حضور سفیر کره جنوبی در تهران، حکایت از آن دارد که  به جای پرداخت بدهی ۷ میلیارد دلاری بلوکه شده، قرار است به ایران کالا و اقلام لوازم خانگی ازجمله از شرکت های ال جی و سامسونگ بدهد آن هم در شرایطی که تولیدات داخلی جان تازه ای گرفتند و در حال توسعه و اشتغال زایی هستند.

هر چند که پویا فیروزی دبیر اتاق مشترک بازرگانی ایران و کره جنوبی اظهار داشت: ما خبر مجوز آمریکا برای واردات لوازم خانگی ال جی و سامسونگ در برابر بخشی از پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی را در رسانه‌ها دیدیم، ولی طبق استعلام‌هایی که برای تایید صحت آن از کره جنوبی داشتیم چنین موضوعی واقعیت ندارد.

پویا فیروزی گفته بود: علاوه بر کره جنوبی از بخش‌های ذی‌صلاح دولت هم استعلام گرفتیم و صحت آن تایید نشد، چراکه اگر چنین موضوع وجود داشت باید به ایران اعلام می‌شد. علاوه بر این واردات لوازم خانگی در اولویت ایران نیست. اگر قرار باشد این اتفاق بیافتد در مورد واردات کالاهای پزشکی و بهداشتی انجام می‌شود؛ بنابراین با انتشار این خبر ما از مراجع سوال و استعلام کردیم، ولی چنین موضوعی صحت نداشت.

نباید کالای کشورهای بدعهد وارد کشور شود
با این حال اگر خبر پرداخت بدهی کره ای ها با دو شرکت مذکور که شایعه شده صحت داشته باشدو ناشی از عملیات رسانه ای یک برند مدعی تولید  داخلی نباشدکه خود نیز برند کره ای را بر روی تولیداتش می زند،  با توجه به عدم تعهد شرکت های کره ای و تنها گذاشتن ایران در شرایط سخت تحریمی، اشتباهی است که نباید عملیاتی شود.   در عین حال که نباید مقهور جریانی بود که به دنبال ایجاد فضای انحصار در داخل است ، آنچنان که عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات گفت: نباید اجازه داد کالاهای کشور هایی که در برابر ایران بد عهدی کردند، وارد کشور شود و بازار داخل در دست آنها قرار بگیرد.

جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات،  درباره لزوم حمایت از صنایع نوپای داخلی و جلوگیری از واردات کالاهای مشابه، اظهار داشت: ما در شرایط محدودیت در­آمد های ارزی هستیم و نباید اجازه واردات کالا هایی را بدهیم که مشابه آنها در کشور تولید می­ شود بنابراین باید جلو ورود کالا هایی که مشابه آن در داخل تولید می شود؛ گرفته شود.

وی به وضعیت مطلوب تولیدات داخلی، علی الخصوص صنعت لوازم خانگی، اشاره کرد و گفت: به نظر می رسد با توجه به شرایط مناسب تولید داخلی، دلیلی ندارد خیلی از کالاها نظیر لوازم خانگی که در ایران مشابه آن تولید می شود وارد کشور شود و بهتر است منابع ارزی خود را صرف کالاهای اساسی ضروری همچنین توسعه بخش تولید در کشور شود.

وی در واکنش به اخباری مبنی بر دپو شدن تعداد زیادی لوازم خانگی کره ای در گمرکات کشور گفت: همان طور که عرض کردم توجیهی برای واردات کالاهایی که مشابه آن در داخل تولید می شود، وجود ندارد و نباید اجازه داد کالاهای کشور هایی که در برابر تعهدات خود کوتاهی کرده و بد عهدی کردند، وارد کشور شود و بازار داخل به دست آنها بیفتد.

وی در پایان افزود: واردات کالاهای لوکسی که تنها قشر مرفه و پر درآمد جامعه توانایی استفاده از آنها را دارند، هیچ توجیهی ندارد و نباید اجازه داده شود منابع ارزشمند ارزی کشور به واسطه چنین اموری از بین برود.

واردات لوازم خارجی کره ای بدون ثبت سفارش به کشور
حمیدرضا غزنوی، سخنگوی انجمن صنفی تولید کنندگان لوازم خانگی  درباره برخی خبرها مبنی بر ورود کالاهای کره ای به کشور گفت: حرف و حیث های فراوانی راجع به این موضوع مطرح شده و اقداماتی نیز انجام شده است اما همانگونه که نمایندگان مجلس و رئیس قوه مقننه از تولیدات داخلی دفاع می کنند، امیدواریم سیاست گذاری ها به گونه ای باشد که صنعت لوازم خانگی کشور دچار مشکل نشود.

وی با بیان اینکه گفته می شود خیلی از فروشگاه ها، فضا را برای واردات انبوه لوازم خانگی خارجی باز کرده اند گفت: الان بیشتر فروشنگان لوازم خانگی منتظر این هستند که کالاهای وارد شده به کشور مجوز ترخیص از مبادی وارداتی را بگیرند.

غزنوی خاطرنشان کرد: لوازم خانگی خارجی بدون ثبت سفارش وارد کشور شده است اما هنوز اظهارنشده اند. این در حالی است که گفته می شود خیلی از فروشگاه ها برای واردات کالاهای خارجی (لوازم خانگی) خود را آماده کرده اند.

واردات کالاهای خارجی مشابه داخلی به کشور پذیرفتنی نیست
حجت الاسلام علیرضا سلیمی، عضو هئیت رئیسه مجلس در صحن علنی با تذکری اظهار کرد: شنیده شده دو شرکت سامسونگ و ال جی می خواهند با شرایط عجیب و غریب به کشور برگردند؛ روزی که ما به سامسونگ و ال‌جی نیاز داشتیم آن ها ایران را رها کردند و رفتند حالا هم پذیرفتنی نیست که به جای پول‌های بلوکه شده ایران در کره‌جنوبی و با فضایی که آمریکایی‌ها باز کرده‌اند، محصولات کره‌ای وارد کشورمان شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به فعالیت کارخانه های تولید لوازم خانگی گفت: ۵۰۰ کارخانه تولید لوازم خانگی در کشور با قابلیت تولید ۱۹ میلیون لوازم خانگی وجود دارد پس چرا امروز که راه افتاده‌ایم برخی شرکت‌های خارجی قصد حضور مجدد در ایران را دارند. سلیمی تاکید کرد که دولت با دقت ویژه‌ای اجازه ندهد به راحتی سامسونگ و ال‌جی به کشور برگردند چون آن ها به ما خیانت کردند.

محمد باقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این تذکر با تاکید بر اینکه گام بزرگی در حوزه صنعت لوازم خانگی از جهت کمیت و کیفیت برداشته شده، گفت: با توجه به کیفیت بالای تولیدات ایرانی، هیچ وقت دولت و مجلس اجازه تضعیف تولید داخلی را نخواهد داد.

گفتنی است هم زمان با  این اخبار در روزهای اخیر تولید کنندگان لوازم خانگی در باره تصمیمات بدون حضور نمایندگان این صنف مورد انتقاد قرار گرفته و مدعی هستند : «تصمیمات مهم برای صنعت لوازم خانگی این روزها در شورایی تحت عنوان «شورای سیاستگذاری صنعت لوازم خانگی» گرفته می‌شود که بررسی ترکیب اعضای آن نشان می‌دهد، تمامی حلقه‌های زنجیره صنعت از جمله بخش تامین، تولید و توزیع در آن دیده نشده و جای خالی تعداد از ارکان مهم این صنعت از جمله کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار لوازم خانگی، نماینده اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران و ایران، اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی و بخش توزیع ‌کاملا مشهود است.

در حال حاضر انتقادی که از سوی برندهای بزرگ تولیدکننده لوازم خانگی به کرات شنیده می‌شود این است که چرا یک برند خاص به عنوان ذی‌نفع در جلسات این شورا نماینده دارد اما مدیران سایر برندها در جلسات حضور ندارند.

آنچه مسلم است، بازار لوازم خانگی با گردش هزاران میلیاردی باید با تدبیر و حساب شده نه  دوباره و دوقبضه در دست کره ای های بد عهد بیفتد و نه  فضای داخلی را به گونه ای رقم بزنیم که در بازار لوازم خانگی ا مردم دچار بازار انحصاری مانند بازار خودرو شوند که یک برند با نفوذ در دستگاه های تصمیم ساز تمام رقبا را کنار زده و در بازارانحصاری قیمت تعیین کند.   همچنین باید نحوه توزیع امکاناتی چون ورق، پتروشیمی و... نیز با رصد دقیق  دستگاه های ناظر به گونه ای صورت گیرد که فرصت رشد فراهم شود نه فرصت انحصار!

 
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۵ + ۵
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۴۰۰/۸/۳ - ۱۶:۵۳
خطر در صنعت لوازم خانگی در افق ۱۴۰۴
خودرونگاران - معاون سابق انجمن صنایع لوازم خانگی ایران با هشدار نسبت به دست‌های پشت پرده در نهاد‌های تصمیم ساز و تصمیم گیر صنعت لوازم خانگی که در حال تدارک منافع گروه انتخاب هستند، گفت: این مساله تا ج...
۱۴۰۰/۸/۳ - ۱۵:۳۶
قیمت حامل‌های انرژی افزایش نمی‌یابد
خودرونگاران - رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: هرگونه افزایش قیمت حامل‌های انرژی در بودجه سال ۱۴۰۱ تکذیب می‌شود.
۱۴۰۰/۸/۳ - ۱۵:۳۳
نگاه مثبت مجلسی‌ها به طرح ساماندهی خودرو
خودرونگاران - در صورت تصویب و اجرای طرح ساماندهی خودرو ، شاهد توازن در نظام عرضه و تقاضا، خروج بازار از انحصار، رقابتی شدن تولیدات و ارتقای کیفی خواهیم بود.
۱۴۰۰/۸/۳ - ۱۵:۳۱
مشتریان پیش فروش محصولات ایران خودرو مشخص شدند
خودرونگاران - قرعه کشی بیست و پنجمین مرحله پیش فروش محصولات ایران خودرو با حضور نهادهای نظارتی برگزار شد.
۱۴۰۰/۸/۳ - ۱۳:۲۵
وعده کاهش قیمت خودرو زیر ذره‌بین واقعیت
خودرونگاران - فاطمی‌امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه قیمت خوردو به تدریج تا پایان سال کاهش خواهد یافت، گفت: قیمت‌های کنونی بازار خودرو غیرمنطقی است و باید کاهش یابد.
۱۴۰۰/۸/۳ - ۱۲:۴۴
فروش فوق العاده محصول زامیاد از امروز
خودرونگاران - فروش فوق العاده خودرو پادرا پلاس از امروز با تحویل ۹۰ روزه آغاز می شود.
۱۴۰۰/۸/۳ - ۱۲:۴۲
فروش فوق العاده ۵ محصول سایپا از امروز
خودرونگاران - گروه خودروسازی سایپا با هدف ایجاد آرامش در بازار، توزیع مناسب و بدون واسطه خودرو، فروش فوق العاده ۵ محصول خود را از امروز آغاز می کند.
۱۴۰۰/۸/۳ - ۱۱:۴۹
آغاز تولید آزمایشی آریسان ۲ در ایران خودرو خراسان
خودرونگاران - مرحله تولید آزمایشی وانت آریسان۲، در شرکت ایران خودرو خراسان آغاز شد.
۱۴۰۰/۸/۳ - ۱۱:۱۸
اعتماد به صنعت خودرو بر می گردد
خودرونگاران - عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: گروه خودروسازی سایپا موفق شد که در شهریورماه تعهدات معوق خود را به صفر برساند، این دستاورد باعث می شود اعتماد از دست رفته احیاء شود و دوباره مر...
۱۴۰۰/۸/۳ - ۱۱:۱۶
خودروی برقی برای همه نیست
خودرونگاران - جیل پرت Gill Pratt مدیر عامل مؤسسه تحقیقاتی تویوتا می گوید هر کسی نباید خودروی برقی باتری دار براند.
۱۴۰۰/۸/۳ - ۱۰:۱۲
دعوای راننده-واردکننده چیست؟
خودرونگاران - در حالی که با ورود دادستانی به موضوع ترخیص کامیون های وارداتی، مشکلات اداری آن تا حدود زیادی برطرف شده، اما به نظر می رسد ذی نفع نبودن واردکننده در واردات کامیون، علت کندی ترخیص باشد.
۱۴۰۰/۸/۳ - ۰۹:۳۴
طرح خودروسازی در شهرک صنعتی خرمدشت قزوین کلید می‌خورد
خودرونگاران - مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین گفت: عملیات اجرای یک طرح خودروسازی امسال در شهرک صنعتی خرمدشت تاکستان با مشارکت سرمایه گذاران داخلی و خارجی کلید می‌خورد.
۱۴۰۰/۸/۳ - ۰۹:۳۲
توافق بر سر خروج دولت از خودروسازی
خودرونگاران - مجلس شورای اسلامی این روزها در کنار تلاش برای آزادسازی واردات خودرو، ظاهرا خصوصی‌سازی خودروسازان را هم دنبال می‌کند.
۱۴۰۰/۷/۲۶ - ۰۹:۲۷
انحراف به پارکینگ یک‌سوم خودروها
خودرونگاران -دو عامل کلیدی در صنعت خودرو باعث انحراف به پارکینگ حدود یک‌سوم از خودروهای تولیدی شده است. در حال حاضر ۱۴۲هزار خودروی تولیدشده در دو شرکت خودروساز به خاطر آنچه نقص قطعه عنوان می‌شود، در م...
۱۴۰۰/۷/۲۷ - ۱۰:۴۶
تولید 4 خودرو با 5 ستاره کامل کیفی در شهریور 1400
خودرونگاران - بر اساس آخرین گزارش ارزیابی کیفی انجام شده در شهریور ماه 1400، چهار خودرو شامل 2 خودروی سبک و 2 خودروی سنگین موفق به کسب 5 ستاره کامل کیفی شدند.
۱۴۰۰/۷/۲۷ - ۱۱:۵۷
میز پنجم داخلی‌سازی خودروسازان به ارزش ۵۶ میلیون یورو کلید خورد
خودرونگاران- میز پنجم داخلی سازی صنعت خودروسازی کشور به ارزش ۵۶ میلیون یورو با حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت کلید خورد.
۱۴۰۰/۷/۲۷ - ۱۴:۴۴
وزارت صنعت در موضوع واردات خودرو تابع تصمیمات نظام است
خودرونگاران - معاون وزیر صنعت معدن و تجارت گفت: این وزارتخانه در موضوع واردات خودرو منتظر جمع‌بندی نهایی مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان و نظرات جامع نظام خواهد بود.
۱۴۰۰/۷/۲۷ - ۰۹:۵۵
قفل واردات خودرو باز می‌شود؟
خودرونگاران - این روزها طرح ساماندهی صنعت خودرو در رفت و آمد بین مجلس و شورای نگهبان است؛ در حالی که موضوع واردات خودروهای جدید به بحث داغ روز تبدیل شده، برخی اجرای آن را دور از دسترس می‌پندارند، اما ...
۱۴۰۰/۷/۲۶ - ۱۳:۰۶
ایلان ماسک ‌میهمان نشست فولکس
خودرونگاران_مدیرعامل خودروساز آلمانی فولکس از ایلان ماسک مدیرعامل شرکت خودروسازی آمریکایی تسلا دعوت کرد تا به شکل تماس ویدئویی در جمع ۲۰۰ نفر از مدیران ارشد فولکس‌واگن حاضر شود.
۱۴۰۰/۷/۲۸ - ۰۹:۱۶
قرعه کشی طرح پیش فروش محصولات ایران خودرو برگزار شد
خودرونگاران - قرعه کشی پیش فروش محصولات ایران خودرو با حضور نمایندگان نهادهای نظارتی در سالن کنفرانس معاونت بازاریابی و فروش این شرکت برگزار شد.
۱۴۰۰/۷/۲۷ - ۱۰:۰۳
خودروهایی که در کشور صاحب برند تولید نمی‌شود
خودرونگاران - جهانی شدن این روزها به امری طبیعی تبدیل شده، اما ما هنوز برخی از خودروها را بر اساس کشور سازنده‌شان می‌شناسیم. اما برخی از برندها، خیلی وقت است که به فروش رفته‌اند. مثل مینی که یک برند ب...
۱۴۰۰/۷/۲۶ - ۱۳:۰۰
موافقت وزیر صمت با واردات خودرو از سال آینده
خودرونگاران_نایب رییس کمیسیون صنایع مجلس اظهار داشت: در جلسه روز گذشته کمیسیون صنایع مجلس با وزیر صمت برای بررسی ماده ۴ مبنی بر واردات خودرو، آقای وزیر گفتند که با آزادسازی واردات خودرو موافق هستند ام...
۱۴۰۰/۷/۲۷ - ۱۱:۱۵
یک میلیون تومان از قیمت پراید کم شد
خودرونگاران - گزارش‌ها نشان می‌دهد که پراید در بازار خودرو با ریزش یک میلیون تومانی قیمت روبه‌رو شد.
۱۴۰۰/۷/۲۸ - ۰۹:۲۸
تازه واردان به گزارش کیفی خودروهای داخلی در شهریور ماه
خودرونگاران - پس از توقف تولید پژو ۲۰۰۸ با پنج ستاره کیفی، دناپلاس توربو اتوماتیک تنها خودرو با این سطح کیفی در جداول ارزیابی بود، حال اما در گزارش ارزیابی شهریور ماه حضور دو خودرو جدید دیگنتی شرکت به...
۱۴۰۰/۷/۲۷ - ۰۹:۳۴
واردات خودرو؛ آزاد یا مشروط؟
خودرونگاران - بررسی مصوبه واردات خودرو برای رفع ایردات شورای نگهبان در کمیسیون صنایع و معادن مجلس همچنان ادامه دارد. این در شرایطی است که با وجود درخواست وزیر صمت مبنی بر مسکوت ماندن یک‌ساله این طرح، ...
۱۴۰۰/۷/۲۸ - ۱۰:۳۹
تولید انبوه تارا اتوماتیک به زودی کلید می‌خورد
مدیر طراحی سیستم‌های برق، الکترونیک و پلتفرم ایران‌خودرو، گفت: در محصول تارا اتوماتیک، از سامانه ورود و استارت بدون کلید (کیلس) استفاده شده است. این اقدام در هماهنگی با شبکه برق و الکترونیک و سامانه م...