امروز: جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۴۰۰/۵/۱۱ - ۰۹:۲۷
شناسه خبر: ۴۹۵۶۸۰
 
رشد ۵۸ درصدی خودروهای دپویی در سه ماه بهار ۱۴۰۰رقم خورد
موج جدید تولید خودروهای ناقص
خودرونگاران- طبق گزارش سامانه کدال، خودروهای ناقص خودروسازان در سه ماه بهار امسال نسبت به بازه زمانی سال گذشته با رشد ۵۸ درصدی روبه‌رو بوده است.

به گزارش خودرونگاران  به نقل از دنیای اقتصاد، بررسی‌ها از استخراج آمارهای این سامانه، بیانگر آن است که تعداد خودروهای ناقص سه خودروساز بزرگ کشور در سه ماه سال قبل 79 هزار و 415 دستگاه بوده حال آنکه این تعداد در بهار 1400 به 125 هزار و 135 دستگاه رسیده است. بر این اساس برخی از دست اندرکاران صنعت خودرو و قطعه در اظهارنظرهای اخیر تاکید کرده‌اند تا پایان تیر امسال این تعداد به 140 هزار دستگاه افزایش یافته است.

تولید خودروهای ناقص و دپویی که از آن به عنوان پدیده جدید خودروسازی کشور نام می‌برند از سه سال گذشته همزمان با اعمال تحریم‌های صنعت خودرو آغاز شد. تولید این محصولات بیشتر به واسطه عدم تامین قطعه در خطوط تولید صورت می‌گیرد، این در شرایطی است که عوامل دیگری همچون مدیریت قیمت توسط خودروسازان نیز در این امر دخیل به نظر می‌رسد.

اوج تولید خودروهای ناقص در سال 98 بود به‌طوری که برآوردها از دپوی 200 هزار محصول ناقص در پارکینگ خودروسازان حکایت داشت. هر چند در این سه سال تولید محصولاتی که امکان تجاری شدن ندارند، افت و خیز داشته اما در سال 1400 بار دیگر شاهد رشد این نوع محصولات در سه شرکت بزرگ خودروسازی کشور هستیم.بر این اساس روند صعودی تولید ناقصی‌ها از یکسو معوقات خودروسازان را افزایش داده و از سوی دیگر بازار را با کمبود خودرو روبه‌رو کرده که این امر رشد قیمت‌ها را در بازار کلید زده است.

اما در شرایطی که به نظر می‌رسید همراه با وعده‌های مسوولان صنعتی کشور، سال 1400 وضعیت کمی و کیفی خودرو بهبود یابد، شاهد افت تولید از یک سو و افزایش خودروهای ناقص و معوق در خودروسازی‌های کشور هستم. سال گذشته سیاستگذار خودرو وعده بهبود وضعیت خودروسازی‌های کشور را با رونمایی از بسته ساماندهی صنعت خودرو داد و مجلس نیز اقداماتی در راستای بهبود وضعیت بازار و تولید انجام داد. حال به نظر می‌رسد این اقدامات و وعده‌ها نه تنها گشایشی در وضعیت خودروسازی‌ها در سال 1400 ایجاد نکرده که خودروسازی کشور را به لبه پرتگاه نیز نزدیک کرده است. اما درباره دلایل شکل‌گیری وضعیت کنونی اظهارنظر‌های متفاوتی از سوی دست‌اندرکاران و قطعه‌سازان کشور شنیده می‌شود.

آنچه مشخص است دلیل اصلی رشد ناقصی‌ها در سه ماه بهار، نبود قطعه در خطوط تولیدی خودروسازان است. در این زمینه برخی از دست‌اندرکاران خودرو رشد خودروهای انباری را به نبود قطعات الکترونیکی یا ریزتراشه‌ها نسبت می‌دهند و برخی دیگر نیز خودروسازان را در این امر دخیل می‌خوانند.

با اوج‌گیری ویروس کرونا در جهان خودروسازان با پدیده جدید نبود ریزتراشه‌ها مواجه شدند که این امر تیراژ را در شرکت‌های بزرگ تولیدی خودرو به‌شدت کاهش داد. حالا نیز خبر می‌رسد که پس از مدت‌ها این مشکل جهانی به خودروسازی‌های کشورمان سرایت کرده و افت تولید را رقم زده است.

از سوی دیگر اما برخی قطعه‌سازان رشد ناقصی‌ها را به خودروسازان نسبت می‌دهند و عنوان می‌کنند تولید‌کنندگان به عمد مقصر اصلی رشد محصولات دپویی هستند.

ظاهرا خودروسازان نسبت به واردات برخی از قطعات خودرویی، به‌طور مستقل عمل کرده‌اند که این امر به دلیل تاخیر در سفارش‌گذاری و مشکلاتی در امور گمرکی، رشد ناقصی‌ها را رقم زده است. در هر صورت مشکلاتی همچون نوسانات نرخ ارز، فراگیری دوباره کرونا، نبود نقدینگی و بدهی خودروسازان به قطعه‌سازان نیز در رشد خودروهای انباری دخیل بوده است.

افت و خیز موجودی انبار در بهار
همان‌طور که عنوان شد اطلاعات منتشر شده در سایت کدال سازمان بورس نشان می‌دهد خودروسازان در فصل بهار 1400 به نسبت فصل بهار 99 با رشد موجودی انبار مواجه شدند. به لحاظ تعداد موجودی انبار آنها بیش از 45 هزار و 700 دستگاه رشد را تجربه کرده است. این تعداد به معنای رشد 58 درصدی موجودی انبار در بازه زمانی یاد شده است. در میان سه خودروساز بزرگ کشور رشد موجودی انبار پارس خودرو در فصل بهار به نسبت تولید این خودروساز در همین بازه زمانی حول و حوش 122 درصد رشد را نشان می‌دهد که این میزان رشد باعث شده تا پارس خودرویی در این بخش بیشترین رشد را به لحاظ درصدی تجربه کنند.اما به لحاظ تیراژ موجودی انبار خودروسازی سایپا مقام اول را دارد. صورت‌های مالی این خودروساز در پایان سه ماه اول سال (که البته هنوز حسابرسی نشده) نشان می‌دهد نارنجی‌های جاده مخصوص بیش از 49 هزار و 400 دستگاه از محصولات تولیدی خود را در پارکینگ‌های خود نگه داشته و به بازار عرضه نکردند. این تعداد خودروی ناقص رسوبی در کف انبار سایپا حدود 60 درصد تولیدی که این خودروساز در همین بازه زمانی انجام داده است را شامل می‌شود. ایران خودرویی‌ها نیز حدود 40 هزار و 600 دستگاه خودرو در کف پارکینگ‌های خود دپو کرده‌اند. این تعداد خودروی ناقص 41 درصد تیراژ بهاری این خودروساز را که حدود 97 هزار و 200 دستگاه بوده شامل می‌شود. حال سراغ ریز موجودی خودروسازان در کف پارکینگ‌ها می‌رویم. از خودروسازی سایپا آغاز می‌کنیم که به لحاظ تیراژ در صدر لیست قرار دارد.

نارنجی‌های جاده مخصوص حدود 44 هزار و 100 دستگاه از خانواده X200 را در پارکینگ‌های خود نگه داشتند.

این در شرایطی است که به نسبت سال گذشته در همین بازه زمانی تعداد محصولات این خانواده رشد حدود 165 درصدی را نشان می‌دهد.

اما سراغ موجودی انبار ایران خودرو در پایان بهار امسال می‌رویم.

موجودی انبار گروه پژو به عنوان پرتیراژترین گروه تولیدی این خودروساز در سه ماهه امسال به نسبت سه ماهه اول سال گذشته افت را نشان می‌دهد. این افت حول و حوش 5/ 1درصد است.دلیل این مساله افت تیراژ اعضای این خانواده در سبد محصولاتی ایران خودرو است.گروه سمند نیز مانند گروه پژو افت تعداد را در موجودی انبار این خودروساز در بازه زمانی یاد شده ثبت کرده است.

ایران خودرویی در پایان بهار 1400 به نسبت بهار 99، تعداد محصولی که از گروه سمند در پارکینگ‌های خود نگه داشته‌اند حدود 38 درصد افت کرده است.

دنا نیز پشت سر گروه پژو و سمند در جاده افت موجودی انبار حرکت کرده است.آمارها نشان می‌دهد در پایان خرداد امسال در مجموع حدود 11 هزار و 300 دستگاه انواع دنا در این خودروسازی دپو شده بود که به نسبت سال گذشته افت 4 درصدی را نشان می‌دهد.اما رانا برخلاف محصولات یاد شده در بازه زمانی یاد شده رشد انبار را به خود دیده است. آبی‌های جاده مخصوص سال گذشته در انتهای فصل بهار حدود هزار و 700 دستگاه انواع رانا را در پارکینگ‌های خود دپو کرده بودند.این رقم امسال به بیش از 7 هزار و 500 دستگاه رسیده است بنابراین رشد بیش از 428‌درصدی را تجربه کرده است.

پارس خودرو نیز در موجودی انبار خود در پایان بهار امسال بیش از هزار دستگاه S200 و همچنین بیش از 6هزار و 200 دستگاه کوئیک معمولی را دپو کرده که هر دوی این محصولات سال گذشته در این خودروساز تولید نمی‌شدند.

نبود نقدینگی و افت تولید ریز تراشه‌ها
همان‌طور که عنوان شد موجودی انبار سه شرکت بزرگ خودروسازی کشور در فصل بهار 1400 به نسبت بهار سال گذشته رشد 58 درصدی را نشان می‌دهد. افزایش موجودی انبار خودروسازان را می‌توان به عنوان رشد خودروهای ناقص در کشور تعبیر کرد.

اما چه شده که خودروهای ناقص بار دیگر ‌میهمان پارکینگ شرکت‌های خودروساز شده است؟در این زمینه به گفت‌وگو با قطعه‌سازان کشور نشستیم.محمد‌رضا نجفی منش رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید دلیل این مساله را باید در نبود قطعات الکتریکی جست‌وجو کرد.این فعال صنعت قطعه ادامه می‌دهد  در حال حاضر بحران تامین ریز تراشه‌ها گریبان تمام شرکت‌های خودروساز دنیا را گرفته و شاهد هستیم که برندهای مطرح دنیا تعدادی از خطوط تولید خود را  به طور موقت تعطیل کرده‌اند.

نجفی‌منش معتقد است خودروسازان داخلی نیز در حال حاضر با این مساله روبه رو هستند و همین اتفاق سبب رشد خودروهای ناقص شده است.اما آن طور که نجفی‌منش می‌گوید این همه ماجرا نیست.

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازان می‌گوید تعلل در سفارش‌گذاری برای ریزش تراشه‌ها خود از دلایل دیگر رشد محصولات ناقص در کف کارخانه است.

او معتقد است اگر پیش بینی لازم در این زمینه انجام شده بود و سفارش‌گذاری به موقع انجام گرفته بود شاید با این تعداد خودروی ناقص در کف کارخانه رو به رو نبودیم. نجفی‌منش تاکید می‌کند البته مشکلات گمرکی نیز در این ارتباط موثر است.

این فعال قطعه‌ساز تاکید می‌کند در حال حاضر بخشی از قطعات الکتریکی مورد نیاز زنجیره خودروسازی در گمرک دپو شده است و زمان مشخصی برای ترخیص آن وجود ندارد.نجفی‌منش دلیل این مساله را ناهماهنگی میان سازمان‌ها و نهادهای دخیل در این زمینه می‌داند.

البته چالش نقدینگی هم از نظر رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌ساز همچنان به قوت خود باقی است.

او می‌گوید در حال حاضر بدهی خودروسازان به شرکت‌های قطعه‌ساز رکوردهای عجیبی می‌زند به طوری که هم‌اکنون رقم این بدهی به 40 هزار میلیارد تومان رسیده که 10 هزار میلیارد تومان از این رقم مربوط به بدهی‌های 120 روزه است که باید تاکنون تسویه می‌شد.فرهاد بهنیا سخنگوی انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو نیز به خبرنگار ما می‌گوید در حال حاضر رشد تعداد خودروهای ناقص از چند عامل تاثیر می‌پذیرد.

به گفته این فعال قطعه‌ساز عامل اول بلاتکلیفی قیمت خودرو است.بهنیا ادامه می‌دهد در حال حاضر مشخص نیست که برنامه سیاست‌گذار برای عرضه خودرو چیست و چه برنامه‌ای در ارتباط با قیمت‌گذاری خودرو دارد. این فعال صنعت قطعه ادامه می‌دهد روند صعودی نرخ ارز نیز سبب شده تا قیمت قطعات، مواد اولیه و مواد نیم ساخته افزایش پیدا کند.او می‌گوید این اتفاق تامین قطعات و مواد اولیه را با چالش‌هایی همراه کرده است.

روند رو به رشد شیوع ویروس کرونا نیز مورد توجه سخنگوی انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو قرار گرفته است.این فعال قطعه‌ساز افت تولید جهانی ریزش تراشه را هم در افزایش تولید خودروهای ناقص دخیل می‌داند.

بهنیا تاکید می‌کند تا زمانی که دولت سیزدهم مستقر و وزیر صمت نیز مشخص نشود امکان برنامه‌ریزی و کاهش خودروهای ناقص وجود ندارد، زیرا برنامه برای کاهش عامل اثرگذار روی تولید این خودروها در دستورکار نیست.یکی دیگر از قطعه‌سازان اما نظر دیگری درباره دلایل تولید خودروهای ناقص دارد وی به خبرنگار ما می‌گوید خودروسازان خود به طور مستقل اقدام به واردات قطعات کرده‌اند.

وی ادامه می‌دهد بنابراین در سه ماهه ابتدای سال جاری موجودی انبار آنها افزایش چشمگیری یافته اما در یکی دو ماه پیش‌رو با رسیدن قطعات وارداتی امکان تکمیل خودروهای ناقص برای آنها فراهم خواهد شد و به نظر می‌رسد در پایان شهریور موجودی انبار آنها به نسبت خرداد از روند کاهشی برخوردار باشد.

او تاکید می‌کند این روند در حالی از سوی خودروسازان پیگیری شده است که بدهی آنها به شرکت‌های قطعه‌ساز سر به فلک می‌زند ولی آنها به جای برنامه‌ریزی برای پرداخت بدهی خود به دنبال هدایت نقدینگی به سمت واردات قطعات هستند.

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۲ + ۶
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۴۰۰/۶/۲۵ - ۱۶:۱۱
حمایت از تولیدکنندگان در فضای رقابتی
خودرونگاران - عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در خصوص احتمال ممنوعیت واردات در صورت به اجرا در آمدن طرح ملی لوازم خانگی، گفت: شکی نیست که باید از تولیدکنندگان ایرانی حمایت کرد اما تنها در فضای...
۱۴۰۰/۶/۲۵ - ۱۲:۰۴
احضار رانندگان متخلف و ثبت شکایت پلاک در صورت تکرار تخلف
خودرونگاران - معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ از رصد ۲۴ ساعته سرعت غیرمجاز در معابر پایتخت خبر داد و گفت که رانندگان متخلف از طریق پیامک و تماس تلفنی برای اخذ تعهد به پلیس احضار می‌شو...
۱۴۰۰/۶/۲۵ - ۱۱:۰۲
رشد ۱.۵ درصدی تولید خودرو تا پایان مردادماه
خودرونگاران - بررسی آمارهای رسمی منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از تولید ۳۸۶ هزار و ۲۷۷ دستگاه خودرو از سوی خودروسازان داخلی از ابتدای امسال تا پایان مرداد ماه است. آماری که حکایت از رشد ۱.۵ در...
۱۴۰۰/۶/۲۵ - ۱۰:۵۵
خانه‌تکانی خودرویی پس از کرونا
خودرونگاران - پس از آنکه نمایشگاه خودروی فرانکفورت در تابستان ۲۰۱۹ به پایان رسید، بسیاری گمان می‌کردند که سال بعد نیز این شهر میزبان خواهد بود، اما یک ویروس، تمام صنعت خودرو را در اغما فرو برد. هفته گ...
۱۴۰۰/۶/۲۵ - ۱۰:۲۰
به زودی پیش فروش تارا آغاز می شود
خودرونگاران - بر اساس اطلاعات بدست آمده، طرح جدید پیش فروش تارا، جدیدترین محصول ایران خودرو آغاز می‌شود.
۱۴۰۰/۶/۲۴ - ۱۶:۲۱
سند راهبردی لوازم خانگی چرا جای آرامش نگرانی ایجاد کرد؟
خودرونگاران - اخبار بد لوازم خانگی تمامی ندارد و آمارهای متناقض از ظرفیت‌های موجود در این بخش که عمدتاً توسط یکی دو تولید کننده در فضای رسانه‌ای کشور منتشر می‌شود نشان می‌دهد و آنچه امروز به عنوان سند...
۱۴۰۰/۶/۲۴ - ۱۶:۱۹
مردم از خرید سیلندرهای گاز کارکرده خودرو پرهیز کنند
خودرونگاران - معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی مشهد گفت: سیلندرهای گاز کارکرده، مستعمل و دست دوم بسیار خطرناک است و شهروندان از خرید این سیلندرها خودداری کنند.
۱۴۰۰/۶/۲۴ - ۱۵:۳۲
قرعه کشی فروش فوق العاده ایران خودرو برگزار شد
خودرونگاران - مشتریان نهایی سه محصول عرضه شده در طرح فروش فوق العاده ایران خودرو، از طریق قرعه کشی با حضور نمایندگان نهادهای نظارتی مشخص شدند.
۱۴۰۰/۶/۲۴ - ۱۴:۴۷
ممنوعیت واردات بعد از ۳ سال لغو می‌شود؟
خودرونگاران - اصلاحیه مصوبه واردات خودرو امروز در صحن مجلس به تصویب رسید و بر این اساس، واردات خودروهای نو و کارکرده بدون ایجاد تعهد ارزی جدید برای کشور و هر ۶ ماه یکبار مجاز است.
۱۴۰۰/۶/۲۴ - ۱۳:۵۰
تغییر ظرفیت تولید خودرو، برنامه جدید وزارت صمت
خودرونگاران - وزارت صمت برنامه تغییر تیراژ و نوع تولیدات صنعت خودرو را تا پایان سال جاری در دستور کار دارد همچنین برنامه‌های دیگری برای بهبود شرایط این صنعت تا سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ اجرایی می‌شود.
۱۴۰۰/۶/۲۴ - ۱۳:۴۸
کمیت و کیفیت مسئله خودرو در مجلس یازدهم باید مشخص شود
خودرونگاران - نماینده مردم سبزوار در مجلس با تأکید بر تعیین تکلیف مسئله کمیت و کیفیت خودرو گفت: زمینه رقابت تولیدکنندگان داخلی و رسیدن آنها به استانداردهای جهانی باید فراهم شود.
۱۴۰۰/۶/۲۴ - ۱۲:۳۲
اختلاف درباره سند خودرو از طریق مجلس رفع شود
خودرونگاران - سخنگوی قوه قضائیه گفت: به نظر بنده بهتر است که این مشکل از طریق مجلس رفع شود چراکه اختلاف نظر در مورد ماده ۲۹ است و تفسیر قانون عادی نیز بر عهده مجلس شورای اسلامی است که باید در این خصوص...
۱۴۰۰/۶/۲۴ - ۱۲:۲۸
نیاز به سامانه ثبت معاملات داریم
خودرونگاران - رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تبریز اظهار داشت:‌ شیوه عرضه ثبت نامی با وجود شروط و بندهای مختلفی که برای آن طراحی شد بازهم عملا موفقت‌آمیز نبوده چراکه ۹۰ درصد آن خودروها با وکالتنا...
۱۴۰۰/۶/۲۱ - ۱۳:۱۵
فعلا خبری از پیش‌فروش خودروسازان نیست
خودرونگاران_پس از اینکه شورای رقابت تصمیم گرفت دیگر پیش‌ پرداخت‌های منتخبان طرح‌های پیش‌فروش یکساله خودروسازان مشمول تورم نشود و خودروهایی که قیمت آنها در زمان فروش مشخص نیست، اجازه عرضه در این طرح را...
۱۴۰۰/۶/۲۰ - ۱۴:۱۳
فروش۹۰ درصد خودروهای ثبت نامی در بازار
خودرونگاران - رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی اصفهان اظهار داشت: مطمئنا اگر خودروهای خارجی به صورت انبوه با هر قیمتی وارد بازار ایران شود، خودروهایی که در کشور هستند بین ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش قیمت خوا...
۱۴۰۰/۶/۲۰ - ۱۰:۳۴
دناپلاس توربوشارژ با گیربکس شش سرعته به تولید آزمایشی رسید
خودرونگاران - مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو از قرار گرفتن محصول دناپلاس توربوشارژ مجهز به گیربکس شش سرعته دستی در برنامه تولید روزانه خبر داد.
۱۴۰۰/۶/۱۸ - ۱۶:۱۲
آزاد سازی واردات، خودرو‌های خارجی را ارزان می کند؟
خودرونگاران_دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت: با واردات خودرو، شاهد افت قابل توجه قیمت خودرو‌های خارجی در بازار خواهیم بود.
۱۴۰۰/۶/۲۰ - ۱۶:۳۳
طرح آزادسازی واردات خودرو فردا در صحن علنی مجلس بررسی خواهد شد
خودرونگاران - عضو کمیسیون صنایع مجلس با اعلام اینکه درحال حاضر عرضه و تقاضا در بازار خودرو متناسب نیست، گفت: در صورت تصویب این طرح مدیریت تقاضا و عرضه در بازار انجام و واردات خودرو نیز منطقی شده و فضا...
۱۴۰۰/۶/۲۰ - ۱۴:۵۴
چرا در نوسانات قیمت نباید خودرو بفروشیم؟ دلایل چیست؟
خودرونگاران - بازار خودرو این روزها نوسانات قیمت زیادی دارد و برای برخی از مالکان خودرو وسوسه‌انگیز شده است.یکی از اشتباهات رایج در بازار خودرو که توسط مالکان انجام می‌گیرد، فروش خودرو در نوسانات قیمت...
۱۴۰۰/۶/۲۰ - ۱۴:۳۰
کره و انحصار، دو بلا در آسمان لوازم خانگی ایران
خودرونگاران - درحالی شنیده می شود دو شرکت سامسونگ و ال جی بدون ثبت سفارش کالاهای خود را به ایران آورده و بااین شیوه می خواهندبخشی از ارزهای بلوکه شده کشور را ازآن خودکنندکه مجلس مخالفت خود رادر این زم...
۱۴۰۰/۶/۱۹ - ۱۱:۳۳
فروش فوق العاده سه محصول ایران خودرو از ۲۱ شهریورماه
خودرونگاران - گروه صنعتی ایران خودرو بیست و دومین مرحله فروش فوق‌العاده محصولات خود را با عرضه سه محصول پرمتقاضی از یکشنبه بیست و یکم شهریورماه به مدت سه روز اجرا می کند.
۱۴۰۰/۶/۱۸ - ۱۶:۰۷
اعلام ۴ پیش شرط رسیدن به تولید سه میلیون دستگاه خودرو در سال
خودرونگاران_یک فعال صنعت خودرو گفت: رسیدن به ظرفیت تولید سه میلیون دستگاه خودرو در گرو حل مشکلات بین ‏المللی و تولید رقابتی قطعه ‏‎سازان است.
۱۴۰۰/۶/۱۸ - ۱۶:۰۰
آغاز بازیافت در گورستان تایر
خودرونگاران_کویت بازیافت تایرهای خودرو را در گورستان عظیم تایرهای خود آغاز کرد.
۱۴۰۰/۶/۲۲ - ۱۵:۰۰
تعهدات معوق ساپیا در ماه جاری صفر شد
خودرونگاران_مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا گفت: با همکاری سازمان صنایع دفاع، نیروی هوایی ارتش و نیروی هوافضای سپاه پاسداران، قطعات مورد نیاز صنعت خودرو تامین شد و اکنون تمام دغدغه و تلاش ما این است که ...
۱۴۰۰/۶/۲۴ - ۱۱:۰۱
اتهام دپوی خودرو به ایران خودرو وارد نیست
خودرونگاران - رییس هیات تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از صنعت خودروسازی، گفت: با توجه به بازدید نزدیک از ایران خودرو، می‌توان گفت که اتهام دپوی خودرو در پارکینگ ها به این شرکت وارد نیست، زیرا تعداد ...
۱۴۰۰/۶/۱۸ - ۱۰:۲۶
سایپایدک به عنوان برترین شبکه خدمات پس از فروش در کل کشور معرفی شد
خودرونگاران_سازمان خدمات پس از فروش سایپا موفق به کسب رتبه نخست ارزیابی وضعیت شبکه نمایندگی‌ها (خودروهای سبک و سنگین) در بین شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پس از فروش خودرو شد و عنوان برترین شبکه خدمات پس...