امروز: دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۴۰۰/۴/۲۳ - ۱۱:۴۶
شناسه خبر: ۴۹۴۴۷۸
 
جای خالی توجه به قانون هوای پاک در ترخیص خودروهای رسوبی
خودرونگاران_در حالی گرمای شدید هوا، قطعی برق و کمبود آب طی یک ماه گذشته امان مردم را بریده که هوای ‌پایتخت و برخی کلانشهرها از جمله اصفهان، اراک، مشهد و کرج طی یک هفته اخیر در شرایط آلوده قرار داشته‌اند اما نه تنها مواد قانون هوای ‌پاک و توصیه کارشناسان جهت کاهش آلودگی هوا مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد بلکه خودروهای رسوبی بدون اجبار به معاینه فنی در حال ترخیص هستند.

به گزارش خودرونگاران به نقل از ایسنا، ‌گرچه پاییز و زمستان آسمان اغلب شهرهای بزرگ کشور با حضور «ذرات معلق»  تیره می‌شود که حتی نگاه کردن به آن نیز نفس آدمی را به تنگ می‌آورد اما اکثر ما تصور می‌کنیم که در فصول گرم سال آسمانی آبی و هوایی مطبوع را تجربه می‌کنیم. این تصور در حالی در ذهن ما شکل می‌گیرد که آمار کیفیت هوای ‌شهرهای بزرگ از جمله تهران نشان می‌دهد که آلاینده شاخص هوا در روزهای گرم تابستانی «ازن» است که بسیاری از روزها کیفیت هوا را در محدوده ناسالم برای گروه‌های حساس و حتی همه گروه‌ها قرار می‌دهد و مخاطراتی برای سلامت مردم در پی دارد.

آلاینده «ازن» چیست، چگونه تولید می‌شود و چه تاثیراتی بر سلامت دارد؟
گاز ازن از ترکیب سه اتم اکسیژن ایجاد می‌شود. این گاز در لایه‌های بالای جو مانع ورود اشعه ماورای بنفش به زمین می‌شود و از این رو حضور آن در جو لازم و ضروری است اما ازن در سطح زمین خود را به‌صورت آلاینده‌ای سمی نشان می‌دهد. ازن موجود در سطح زمین برای سلامتی انسان، جانوران و گیاهان مضر است و از آن به عنوان ازن بد و آلاینده نامبرده می‌شود. این آلاینده به‌طور مستقیم در هوا منتشر نمی‌شود بلکه آلاینده‌ای ثانویه است که توسط واکنش‌های شیمیایی بین اکسیدهای نیتروژن و ترکیبات آلی فرار در حضور نور خورشید ایجاد می‌شود. از این رو میزان آن در تابستان و طی ساعت‌های میانی روز بیش از سایر مواقع است.

در مورد چگونگی تشکیل آلاینده ازن باید گفت که پیش‌سازهای آن مواد آلی فرار (VOC) و ناکس یا اکسیدهای نیتروژن هستند. در واقع به‌نوعی خودروهای دیزلی، موتورسیکلت‌های فرسوده و بخارات بنزین پیش‌سازهای ازن محسوب می‌شوند و تمامی این منابع در حضور گرما و نور خورشید، ازن تولید می‌کنند. استفاده از سوخت گازوییل در نیروگاه‌ها و پالایشگاه‌ها نیز می‌تواند در افزایش غلظت ازن نقش داشته باشد. افزایش غلظت ازن سبب کاهش عملکرد ریه و افزایش علائم تنفسی مانند سرفه، تنگی نفس، تشدید آسم و سایر بیماری‌های ریوی و مرگ و میر زودرس می‌شود.

راهکارهای کاهش «ازن»  چیست؟
گرچه راهکارهای متعددی برای کاهش آلاینده ازن طی سال‌های اخیر ‌پیشنهاد، توصیه و در قانون نیز به دستگاه‌های مختلف تکلیف شده است اما نه تنها به‌درستی اجرا نشده بلکه بسیاری از این راهکارها مورد توجه قرار نگرفته و در برخی موارد نیز زیرپا گذاشته شده‌اند.

یکی از ‌راهکارهایی که برای کاهش گازهای آلی فرار وجود دارد اجرای طرح کهاب (طرح کاهش، هدایت و انتقال بخارات حاصل از تبخیر بنزین) در پمپ بنزین‌ها است که پیش از سال 90 مطرح شده بود اما متاسفانه در کشور به‌درستی اجرایی نشده است. اجرایی شدن طرح «کهاب» در پمپ بنزین‌های سطح شهر تهران توسط وزارت نفت می‌تواند به کاهش انتشار گازهای آلی فرار کمک می‌کند.

یکی دیگر از منابع انتشار گازهای آلی فرار و دی‌اکسید نیتروژن «خودروها» هستند و ارتقای استاندارد خودروها به یورو 5 می‌تواند نقش مهمی در کاهش آلاینده دی‌اکسید نیتروژن و در نتیجه ازن داشته باشد.

ارتقای استاندارد خودروهای تولیدی به یورو 5 در حالی به عنوان یکی از راهکارهای کاهش آلاینده‌های هوا از جمله «ازن» مطرح می‌شود که چندین سال است خودروسازان زیر بار این موضوع نرفته‌اند. بر اساس ماده 4 قانون هوای پاک مقرر شد که خودروسازان با توجه به اعلام سازمان حفاظت محیط زیست تولیدات خود را مطابق با استانداردهای آلایندگی یورو 5 کنند همچنین بر اساس یکی از مواد آیین‌نامه اجرایی این قانون که در سال 97 توسط هیئت وزیران تصویب شد، شماره‌گذاری هر سه دستگاه خودرو دیزلی نو با استاندارد آلایندگی یورو 5 منوط به اسقاط یک یا چند دستگاه خودرو دیزلی با مجموع ظرفیت گواهی اسقاط مشابه است اما نه تنها این مواد از قانون هوای ‌پاک به‌درستی اجرا نشد بلکه به‌دلیل مانع‌تراشی‌های خودروسازان اجرای ماده 4 از قانون هوای پاک به‌تعویق افتاد و تا سال 99 نیز تعدادی از خودروها بر اساس مجوز سازمان حفاظت محیط زیست و موافقت هیات دولت، برخلاف قانون هوای پاک با استاندارد یورو 4 شماره‌گذاری شدند.

ناگفته نماند که تمامی خودروهای در حال تردد در شهرها از استاندارد یورو 4 برخوردار نیستند بلکه آلاینده‌هایی که در حال حاضر در هوا منتشر می‌شود مربوط به خودروهایی است که بیش از پنج سال پیش تولید شده‌اند و استاندارد آن‌ها یورو2 است و برخی نیز فرسوده هستند.  قانون هوای ‌پاک یک راهکار دیگر نیز برای کنترل آلودگی هوای ناشی از خودروها و موتورسیکلت‌های فرسوده مشخص کرده و آن اسقاط و از رده خارج کردن آن‌ها پس از رسیدن به «سن فرسودگی» است اما آیین‌نامه اجرایی این ماده مهم که درباره سن فرسودگی انواع وسایل نقلیه بود در تیر ماه سال 99 بر اساس استعلام دیوان عدالت اداری از شورای نگهبان ابطال شد.

پس از آن سازمان حفاظت محیط زیست پیشنهاد داد که ملاک اسقاط خودروهای فرسوده، معاینه‌ فنی باشد و در آیین‌نامه جدید این ماده از قانون هوای پاک - ملاک اسقاط انواع خودروها «معاینه‌ فنی» است. با این حال بر تقویت اهرم نظارتی بر مساله معاینه فنی تاکید شد چراکه "هرچند بر اساس قانون هوای پاک معاینه‌ فنی اجباری است اما گاهی تخلفاتی در آن صورت می‌گیرد و در بسیاری از شهرها نیز معاینه‌ فنی خودروها چک نمی‌شود". 

طرح ترخیص خودروهای رسوبی بدون لزوم انجام معاینه فنی
حال نیروی انتظامی که خود یکی از مسئولان اجرای قانون هوای ‌پاک است از اجرای طرحی جدید برای ترخیص خودروهای توقیفی رسوبی در پارکینگ‌های پلیس بدون  نیاز به «معاینه فنی» خبر داده است. این نخستین باری نیست که نیروی انتظامی چنین طرحی را اجرا کرده است، سال گذشته نیز طرح ترخیص موتورسیکلت‌های رسوبی از پارکینگ‌ها و توقفگاه‌ها را اجرایی کرد که همچنان نیز ادامه دارد و تاکنون بیش از 280 هزار دستگاه موتورسیکلت به مالکان تحویل داده شده است.

لازم به ذکر است که براساس اطلاعات آخرین سیاهه انتشار شهر تهران سهم موتورسیکلت‌ها در تولید آلاینده‌های گازی حدود 21 درصد و در تولید ذرات معلق 10 درصد و سهم خودروهای سواری تولید آلاینده‌های گازی حدود 38 درصد و در تولید ذرات معلق 14 درصد است.

به گفته سردار سید کمال هادیان‌فر- رییس پلیس راهور ناجا- اجرای طرح ترخیص خودروهای رسوبی شامل 226 هزار خودروی توقیفی در پارکینگ‌های سراسر کشور می‌شود که متوسط زمان توقیف آن‌ها در پارکینگ‌ها دو و نیم سال است.  خودروهای فرسوده و خودروهایی که هیچگونه سابقه ای در سامانه شماره گذاری پلیس ندارند از این خدمات مستثنی هستند.

اجرای چنین طرح‌هایی از سوی نیروی انتظامی آن هم همزمان با اوج گرفتن آلودگی هوا در بسیاری از شهرهای کشور همیشه با انتقادات و ‌پیشنهاداتی همراه بوده است. سال گذشته درپی ترخیص موتورسیکلت‌های رسوبی برخی کارشناسان آلودگی هوا،  مسئولان شرکت کنترل کیفیت هوای تهران همچنین مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست بر ضرورت اجباری شدن معاینه فنی برای موتورسیکلت‌های ترخیص شده تاکید کردند.

این در حالیست که امسال و درپی اجرای طرح ترخیص خودروهای رسوبی، رییس پلیس راهور ناجا اعلام کرده «ما هیچ الزامی برای پرداخت عوارض شهرداری برای خودروهای ترخیصی نگذاشته‌ایم و همچنین نیاز به معاینه فنی وجود ندارد و مالکان یا متصرفان بعد از ترخیص می بایست دنبال این کارها باشند.»

این در شرایطی است که عبدالله متولی - مدیریت امور اجرایی معاینه فنی خودروهای کشور- خواستار اخذ گواهی معاینه فنی برای ترخیص خودروهای توقیفی شده است.

به گزارش ایسنا گرچه موتورسیکلت‌ها و خودروه‌های توقیف شده جزو اموال مردم است و نمی‌توان از ترخیص آن‌ها صرف نظر کرد اما به‌نظر می‌رسد که ‌پیش از اجرای چنین طرح‌هایی لازم باشد برای ترخیص این وسایل نقلیه تمهیداتی از جمله تعویض کاتالیست و اجباری کردن معاینه فنی اتخاذ شود. از آنجایی که خودروها و موتورسیکلت‌های فاقد معاینه فنی توسط سیستم‌های  LEZ که برای  کنترل آلودگی هوا در کلانشهرها روی دوربین‌های ثبت تخلفات نصب شده، جریمه می‌شوند به‌نظر می‌رسد نیروی انتظامی می‌تواند زمان ترخیص ‌این وسایل نقلیه پلاک‌های موقتی را  در اختیار مالکان قرار دهد تا ‌پس از مهلتی دو هفته‌ای برگه معاینه فنی خود را تحویل دهند و پلاک دایمی دریافت کنند همچنین به‌منظور کاهش انتشار آلاینده‌ها و بروز تصادفات ناشی از این وسایل نقلیه رسوبی که بعضا سال‌ها در ‌پارکینگ نگهداری می‌شوند، می‌توان  با استقرار کارشناسان معاینه فنی در این ‌پارکینگ‌ها بررسی‌های اولیه مانند آلایندگی، سیستم ترمزها و ایمنی این وسایل نقلیه ‌را پیش از ترخیص انجام داد.

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۳ + ۶
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۴۰۰/۵/۱۱ - ۱۷:۰۴
ایران خودرو پیشگام در تولید خودروهای جدید و داخلی سازی قطعات با فناوری پیشرفته
خودرونگاران - گروه صنعتی ایران خودرو در راستای عمل به نهضت داخلی سازی قطعات ، پروژه های متعددی تعریف و در دست اجرا دارد . این با خروج شرکای خارجی از کشور و انصراف از ادامه هرگونه فعالیت و همکاری، به ...
۱۴۰۰/۵/۱۱ - ۱۷:۰۱
شاهین از زبان شاهین‌سوارها
خودرونگاران - شاهین به عنوان یکی از جدیدترین سدان‌های بازار ایران تا حالا در جلب توجه خریدارانش موفق بوده و توانسته تبدیل به خودرویی محبوب در بازار شود.
۱۴۰۰/۵/۱۱ - ۱۶:۳۶
قیمت موتورسیکلت در بازار آزاد ۱۱ مرداد ۱۴۰۰
خودرونگاران - در این گزارش قیمت تعدادی از مدل‌های مختلف موتورسیکلت را گرد آوری کرده ایم.
۱۴۰۰/۵/۱۱ - ۱۵:۴۴
فروش فوق العاده خودروسازان در دو هفته آینده
خودرونگاران - دبیر انجمن خودروسازان با بیان اینکه در حال حاضر خللی در برنامه فروش فوق العاده خودروسازان به وجود نیامده است، افزود: به نظر می‌رسد در جلسه فردای کمیته خودرو تصمیمات لازم برای فروش فوری ...
۱۴۰۰/۵/۱۱ - ۱۴:۲۳
وضعیت بازار خودروهای خارجی پس از نوسانات نرخ ارز
خودرونگاران - افزایش قیمت خودروهای خارجی پس از افزایش نرخ ارز، سبب شده تا مشتریان به استفاده از خودروهای قدیمی‌تر با مدل پایین‌تر و البته ارزان‌تر روی بیاورند. به‌طوری که مشاهدات حاکی است بازه قیمتی ...
۱۴۰۰/۵/۱۱ - ۱۳:۱۲
زیان انباشته خودروسازان ناشی از تسهیلات دریافتی با سود بالا است
خودرونگاران -نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس می‌گوید تسهیلات متعدد دریافتی با سودهای بسیار، یکی از دلایل زیان انباشته خودروسازان است چراکه در حال حاضر قیمت کارخانه ای خودرو نیز به واسطه افزایش ها...
۱۴۰۰/۵/۱۱ - ۱۳:۰۵
نامه به روحانی برای تعیین تکلیف ۲۲۵۰ ماشین ۷۵۰ میلیون تومانی
خودرونگاران -دبیر انجمن واردکنندگان خودرو از بلاتکلیفی ۲۲۴۹ خودرو وارداتی در گمرکات خبر داد و گفت که ارزش هر یک از این خودروها به طور متوسط حدود ۳۰ هزار دلار است.
۱۴۰۰/۵/۱۱ - ۱۲:۰۸
پرونده تأخیر در تحویل خودروهای سایپا برای همیشه بسته می‌شود
خودرونگاران -معاون بازاریابی و فروش گروه خودروسازی سایپا از تحویل زودتر از موعد چهار محصول کوییک دنده‌ای، تیبا صندوق‌دار، تیبا۲ و سایپا۱۵۱ خبر داد و گفت: برای نخستین‌بار چند محصول سایپا زودتر از موعد ...
۱۴۰۰/۵/۱۱ - ۱۲:۰۵
تحویل چهار محصول سايپا زودتر از موعد به مشتريان
خودرونگاران - معاون بازاريابي و فروش گروه خودروسازي سايپا از تحويل زودتر از موعد چهار محصول كوييك دنده‌اي، تيبا صندوق‌دار، تيبا۲ و سايپا۱۵۱ خبر داد و گفت: براي نخستين‌بار چند محصول سايپا زودتر از موعد...
۱۴۰۰/۵/۱۱ - ۱۰:۵۴
رونمایی از اولین اتوبوس آمبولانس ایرانی در کرج
خودرونگاران - رئیس مرکز اورژانس و فوریت‌های پزشکی کشور گفت: روزانه در کشور ۱۵ تا ۱۶ تصادف رخ می‌دهد که این تصادف‌ها بیش از ۱۵ مصدوم دارد.
۱۴۰۰/۵/۱۱ - ۱۰:۲۰
افزایش ۳۱ درصدی تحویل خودرو به مشتریان
خودرونگاران - گروه صنعتی ایران خودرو توانسته از ابتدای امسال تا روز دهم مردادماه بیش از ۱۴۴ هزار دستگاه خودرو را به مشتریان تحویل دهد که این عدد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، افزایش بیش از ۳۰ درصد...
۱۴۰۰/۵/۱۱ - ۰۹:۳۴
تسریع در حمل کالاهای اساسی در شرایط کرونایی
خودرونگاران - یک مقام مسئول گفت: با وجود شرایط کرونایی در دنیا سرعت حمل کالاهای اساسی بیشتر شده که در این شرایط آغاز واکسیناسیون دریانوردان خبر بسیار امیدوار کننده‌ای است.
۱۴۰۰/۵/۱۱ - ۰۹:۳۱
خودروسازان فعلا اجازه فروش فوق العاده ندارند
خودرونگاران - نعمت بخش گفت: خودروسازان اکنون تنها اجازه دارند طرح‌های پیش فروش را اجرا کنند و اجازه اجرایی شدن طرح‌های فروش فوق العاده را ندارند.
۱۴۰۰/۵/۶ - ۱۱:۰۷
محصولات ایران خودرو در مسیر اتصال پذیری
خودرونگاران_محصولات گروه صنعتی ایران‌خودرو با تکیه بر توان شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی کشور، در مسیر اتصال پذیری قرار می‌گیرند.
۱۴۰۰/۵/۳ - ۱۵:۴۹
افزایش تولید با وجود توقف تولید پراید، نماد تحول در سایپا
خودرونگاران - معاون وزیر صمت و رییس ایدرو در بازدید از گروه خودروسازی سایپا اجرای جسورانه توقف تولید پراید در اوج سال های تحریم و افزایش تیراژ روزانه بیش از ۱۳۰ درصدی به نسبت سال ۹۷ در سایپا را نمونه ...
۱۴۰۰/۵/۳ - ۱۵:۵۱
آزاد سازی واردات خودرو باعث انتقال دانش فنی می‌شود؟
خودرونگاران - دبیر انجمن قطعه سازان گفت: آزادسازی واردات خودرو برای قطعه سازی می‌تواند مفید باشد و باعث انتقال دانش فنی می‌شود.
۱۴۰۰/۵/۵ - ۱۵:۲۸
عرضه پنج محصول در طرح پیش فروش یک ساله ایران خودرو
خودرونگاران - گروه صنعتی ایران خودرو در آستانه فرارسیدن عید سعید غدیر خم، پنج محصول خود را در طرح پیش فروش با موعد تحویل حداکثر یک ساله، از فردا به مدت چهار روز عرضه می کند.
۱۴۰۰/۵/۵ - ۱۲:۱۳
تقدیر از اقدامات ایران خودرو در کاهش پیک بار مصرف برق در تابستان ۱۴۰۰
خودرونگاران - معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزیر نیرو طی نامه‌ای از اقدامات صورت گرفته در ایران خودرو در راستای ایفای مسوولیت ها و وظایف اجتماعی برای کاهش پیک بار مصرف برق تابستان ۱۴۰۰ تقدیر کرد.
۱۴۰۰/۵/۵ - ۱۶:۲۸
کرونا چند خط تولید تویوتا را در جنوب شرق آسیا متوقف کرد
خودرونگاران - افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در جنوب شرق آسیا سبب شده است که خط مونتاژ شرکت تویوتا موتور، بزرگترین خودروساز ژاپنی در این کشورها متوقف شود.
۱۴۰۰/۵/۶ - ۱۲:۵۸
۲ پروژه ملی برای توسعه تولید سوخت زیستی در کشور
خودرونگاران_دو پروژه ملی برای گسترش استفاده از سوخت‌های زیستی با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در کشور اجرایی می‌شود.
۱۴۰۰/۵/۵ - ۱۳:۵۱
اعطای رتبه اعتباری A به گروه بهمن
خودرونگاران - با اخذ رتبهA، گروه بهمن از این ‌پس می‌تواند بدون نیاز به ضامن از بازار سرمایه تامین مالی کند که این امر کاهش زمان و هزینه‌های تامین مالی را به دنبال خواهد داشت.
۱۴۰۰/۵/۶ - ۱۶:۳۷
۱۴۰ هزار خودروی ناقص کف پارکینگ‌های خودروسازان
خودرونگاران_دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور گفت: تعدادی خودرو به دلیل نقص فنی کف پارکینگ کارخانه‌های خودروسازی مانده است.
۱۴۰۰/۵/۶ - ۱۴:۳۶
علت ریپ زدن خودرو حین رانندگی چیست؟
خودرونگاران_ در بسیاری از موارد پیش می‌آید که خودرو حین رانندگی ریپ می‌زند که نیاز است به مواردی در این زمان توجه کنید.
۱۴۰۰/۵/۶ - ۱۳:۱۸
تخفیف‌ ویژه در بخش خرید تایر و باتری پرشیا خودرو
خودرونگاران_پرشیا خودرو تنها شرکت ارائه دهنده فروش و خدمات پس از فروش ب ام و و مینی در ایران به مناسبت فصل تابستان، در بخش فروش تایر و باتری، تخفیف های ویژه ای به مشتریان ارائه می دهد.
۱۴۰۰/۵/۶ - ۱۶:۳۲
دورخیز پژو و رنو برای بازگشت به بازار ایران
خودرونگاران_نجفی منش گفت: اگر شرایط برجامی مهیا شود این شرکت های خودروسازی بلافاصله به ایران باز خواهند گشت و فعالیت خود را ادامه خواهند داد.
۱۴۰۰/۵/۶ - ۱۳:۰۴
تسلا با وجود افت ارزش دارایی‌های بیت کوین خود، به رکورد سود سه ماهه دست یافت
خودرونگاران_شرکت آمریکایی سازنده خودروهای الکتریکی تسلا اعلام کرد که در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱ تقریباً دو برابر سود کسب کرده است و برای اولین بار درآمد خالص یک میلیارد دلاری را طی سه ماه ثبت کرده است.