امروز: دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۹/۹/۱۲ - ۱۶:۱۷
شناسه خبر: ۴۷۵۴۶۶
 
سرازیری قیمت خودرو در جاده ارز
خودرونگاران_صحبت درباره وضعیت قیمت‌ها در بازار خودرو بار دیگر بر سر زبان‌ها افتاده است. این بازار مدتی شاهد رشد افسارگسیخته قیمت‌ها بود اما حالا آنطور که بررسی‌ها نشان می‌دهد ریزش قیمت‌ها در بازار خودرو استارت خورده است.

به گزارش خودرونگاران به نقل از روزنامه ابتکار، از مهرماه سال گذشته روند افزایش قیمت خودرو آغاز شد و بازار شاهد نرخ‌های سرسام‌آوری بود. البته پس از مدتی بازار در شرایط خاصی قرار گرفت، در اواخر بهمن‌ماه سال 98 با شیوع ویروس کرونا، کسادی بر سر بازار سایه انداخت و به مرور با همه‌گیر شدن این ویروس بنگاه‌های معاملات خودرو نیز بسته شدند. پس از آن قیمت‌ها در فضای مجازی و سایت‌ها تعیین شد و روزانه شاهد خروج قیمت‌های نجومی خودروها از این فضا بودیم.

این در حالی است که با بازگشایی بنگاه‌های معاملات خودرو از اوایل اردیبهشت‌ماه سال جاری، امید می‌رفت که قیمت‌های کاذب، به قیمت‌های واقعی تبدیل شوند، اما این اتفاق رخ نداد و بازار تمایلی به تعدیل قیمت‌ها نشان نداد. البته روند صعودی قیمت‌ها در بازار خودرو ادامه نیافت و کاهش قیمت خودرو طی روزهای اخیر بر سر زبان‌ها افتاده است. سعید موتمنی در گفت‌وگو با ایلنا با اشاره به کاهش قیمت خودرو در بازار گفته است: «با توجه به تعطیلی نمایشگاه‌های خودرو، قیمت‌های اعلامی مربوط به سایت‌ها است. روند قیمت‌ها همچنان کاهشی است به طوریکه نسبت به 20 روز پیش قیمت خودرو 31 تا 32 درصد کاهش پیدا کرده است و این افت قیمت با کاهش قیمت ارز ادامه دارد. البته هنوز قیمت‌ها به نرخ 10 شهریور امسال نرسیده است. قیمت‌هایی که بعد از 20 شهریور اعلام شد روی کاغذ بود و در واقع خرید و فروشی انجام نمی‌گرفت.»


دلیل استارت کاهش قیمت در بازار خودرو چیست؟
با دنده معکوس قیمت‌ها در بازار خودرو این پرسش که دلیل ریزش به یکباره قیمت در بازار خودرو چیست مطرح می‌شود. فعالان و کارشناسان بازار در پاسخ به این پرسش می‌گویند، با کاهش تورم انتظاری و نرخ ارز از یکسو و اثرات روانی احتمال لغو ممنوعیت واردات خودرو، بازار خودرو در مسیر سقوط قیمت قرار گرفته است. در این راستا امیرحسن کاکایی، عضو هیئت علمی گروه مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت درخصوص دلایل کاهش قیمت خودرو به «ابتکار» گفت: در حال حاظر قیمت‌ خودروهای پایه مبتنی بر ارزش ریال هستند، به بیانی روشن‌تر اگر ارزش ریال کاهش یابد خودرو پایه شاهد افزایش قیمت خواهد بود و برعکس اگر ارزش ریال تقویت شود قیمت‌ها در بازار خودرو کاهش می‌یابد. در یک‌ماه گذشته این تحلیل اثبات شد و علی‌رغم اینکه هیچ اتفاقی در صنعت خودرو رخ نداد اما قیمت‌ها در بازار مسیر نزولی را در پیش گرفتند، این کاهش قیمت مصادف با یک‌سری تمهیداتی برای افت نرخ ارز بود.
این کارشناس صنعت خودرو در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به وضعیت خودروهای لوکس گفت: برخی از خودروها، خودروی پایه بوده و تحت تاثیر قیمت دلار در مسیر کاهش و یا افزایش قرار می‌گیرند اما برخی دیگر از خودروها، لوکس بوده و حرکات خاص خود را دارد. در نتیجه هنگام حرکت صعودی قیمت‌ها خودروهای لوکس و خاص افزایش بیشتری را تجربه کردند و اکنون که بازار در مسیر نزول است، همان خودروهای لوکس کاهش بیشتری را شاهد هستند. به عنوان مثال یک خودروی BMW که حدود 9 میلیارد تومان قیمت داشت الان به محدوده 6 میلیارد تومان رسیده است، اما خودویی مانند تیبا چنین ریزشی را تجربه نکرد. بنابراین نوع و میزان ریزش و یا افزایش قیمت‌ها به نوع خودروها بستگی دارد.


ریزش قیمت‌ها تا کجا ادامه خواهد داشت؟
وی در پاسخ به این پرسش که ریزش قیمت‌ها در بازار خودرو تا کجا ادامه خواهد داشت، گفت: چگونگی وضعیت بازار و مسیر حرکتی آن به شدت به چگونگی وضعیت بازار ارز بستگی دارد. افزایش نرخ ارز طی ماه‌های گذشته به دلیل محدودیت در منابع ارزی و نگرانی از آیند اقتصاد بود، در روزهای اخیر نگرانی از آینده کمتر شده و ما شاهد آرامش بیشتری در اقتصاد هستیم، در این شرایط قیمت‌ها آرام می‌گیرد و حباب‌ها از قیمت کالاهای سرمایه‌ای خارج می‌شود. لذا اگر نگرانی‌ها دوباره به هر دلیلی بازگردد قیمت ارز و به دنبال آن قیمت‌ها در بازارهای دیگر همانند فنر بالا می‌پرد.
این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد: موضوعی دیگر که می‌تواند وضعیت بازار خودرو را مشخص کند یک‌سری عوامل واقعی مثل افزایش صادرات و بهبود وضعیت تولید است. این موضوع متاسفانه رخ نداده و ما طی 20 روز گذشته شاهد اتفاق خاص و واقعی در بازار نبودم اما همانطور که اشاره کردم علی‌رغم اینکه اتفاقی رخ نداد بازار شاهد کاهش قیمت است و هرگونه پیش‌بینی از آینده بازار به شدت وابسته به اوضاع و احوال اقتصاد کلان کشور بوده و وضعیت اقتصاد هم وابسته به تصمیمات سیاسی است.
کاکایی با اشاره به اعمال محدودیت‌های کرونایی گفت: نکته‌ای را باید مورد توجه قرار داد، بازار دو هفته است که در تعطیلی به سر می‌برد. هنگامی که خبر و یا تصمیمی راهی بازار می‌شود باید نتیجه آن در بازار مشاهده شود. اکنون که بازار تعطیل است و اوضاع خاص و شکننده شده اخبار، تصمیمات و شایعات می‌تواند چند روزی شرایط جوی خاصی را به وجود بیاورند. اگر این اخبار و شایعات با تصمیمات فیزیکی در بازار حمایت شود، جو روانی پیش‌آمده تقویت خواهد شد و برعکس مواردی پیش‌آمده که بازار تحت تاثیر چندروزه خبری قرار گرفته و پس از آن باردیگر به مسیر قبلی خود بازگشته است. اکنون بازار تعطیل بوده و سایت‌ها نیز قیمتی را اعلام نمی‌کند بنابراین نمی‌توان با قطعیت در خصوص اتفاقات اظهارنظر کرد.


لغو ممنوعیت واردات تاثیری موقتی بر بازار دارد
این کارشناس صنعت خودرو در پاسخ به این پرسش که عده‌ای معتقدند احتمال لغو واردات خودرو عاملی موثر بر کاهش قیمت‌ها بوده آیا این تحلیل درست است یا خیر، گفت: این تحلیل تا حدودی می‌تواند صحیح باشد، اما باید توجه داشته باشیم که این تصمیم بر قیمت خودروهای خارجی اثرگذار خواهد بود. قیمت‌ خودروهای خارجی دارای حباب بود و اکنون با به وجود آمدن احساس خوشایند درخصوص اقتصاد کلان، سدی در برابر گران‌فروشی خودروهای خارجی به وجود خواهد آمد و قطعا قیمت‌ها را تعدیل خواهد کرد. اکنون که نگرانی‌ها درحال حذف شدن است و هرکدام از این شایعات می‌تواند موقتی تغییراتی را در بازار به وجود بیاورند. اما اگر بخواهیم بازار را در میان‌مدت و بلندمدت بررسی کنیم باید بگویم که چگونگی وضعیت بازار به این بستگی دارد که تنشی به وجود نیاید.
وی گفت: متاسفانه ترور شهید فخری‌زاده تنش بزرگی در کشور بود و این اتفاق ناگوار طبیعتا تبعاتی را به همراه خواهد داشت. از گذشته تاکنون تبعات سیاسی، مشکلات اقتصادی را به دنبال داشته است. اگر روابط بین‌الملل ما به دور از تنش باشد و ارز بتواند در همین محدوده ثابت بماند قیمت‌ها در بازار خودروهای خارجی کاهش می‌یابد و در بازار خودروهای داخلی نیز قیمت‌ها در محدوده فعلی که روزانه می‌شنویم ثابت خواهد ماند.

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۳ + ۱۰
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۹/۱۱/۶ - ۱۶:۴۹
تعهدات معوق خودروهای داخلی ایران خودرو تا پایان سال به صفر می‌رسد
خودرونگاران_ مدیر عامل ایران‌خودرو، گفت: تعهدات معوق ایران خودرو به میزان چشمگیری کاهش داشته و از این جهت نگرانی وجود ندارد و تلاش می‌کنیم تا پایان سال میزان تعهدات معوق خودروهای داخلی به صفر برسد.
۱۳۹۹/۱۱/۶ - ۱۶:۴۶
چرا بنز و بی ام و استاندارد نمی‌گیرد، اما خودروهای داخلی می‌گیرند؟
خودرونگاران_بیات در خصوص عدم صدور مجوز استاندارد برای خودرو‌های خارجی مانند بنز و بی ام و توضیحاتی ارائه داد.
۱۳۹۹/۱۱/۶ - ۱۶:۴۳
نصب فیلتر دوده بر روی اتوبوسهای فرسوده موجب هدررفت منابع مالی می شود
خودرونگاران_عضو شورای شهر تهران گفت: سیاست ما خرید اتوبوس‌هایی است که دارای فیلتر دوده هستند.
۱۳۹۹/۱۱/۶ - ۱۵:۴۷
فروش خودرو دیگنیتی از دهه فجر آغاز خواهد شد
خودرونگاران_ مدیرعامل گروه بهمن از ورود دیگنیتی به بازار در بهمن ماه جاری خبر داد و گفت: گروه بهمن مالکیت معنوی پلتفرم « فیدلیتی » را در اختیار دارد و برنامه های گسترده ای را برای این پلتفرم در نظر گر...
۱۳۹۹/۱۱/۶ - ۱۵:۴۴
افزایش‌ سه برابری تولید خودرو در گروه بهمن
خودرونگاران_مدیرعامل گروه بهمن گفت: با توسعه وسیعی که در کارخانه‌های خود در دستور کار داریم ظرفیت‌های خود را به ۳۰۰ درصد افزایش می‌دهیم تا قطعه سازان رغبت بیشتری برای تولید قطعات داشته باشند.
۱۳۹۹/۱۱/۶ - ۱۴:۱۶
برای اقتصاد خودرو برنامه داریم
خودرونگاران_ مدیر عامل گروه صنعتی ایران‌خودرو، گفت: با ارتقای موتورهای فعلی و طراحی و تولید موتورهای کم‌مصرف، علاوه بر کاهش آلایندگی، به دنبال کاهش مصرف سوخت و اقتصادی کردن فعالیت خانوارهای دارای خودر...
۱۳۹۹/۱۱/۶ - ۱۳:۳۳
طرح جديد فروش ويژه پرشيا خودرو
خودرونگاران - در پی استقبال مشتریان و هموطنان عزیز، فروش ویژه کالکشن های جدید و زمستانی اکسسوری و لایف استایل اورجینال ب ام و و مینی در فروشگاه آنلاین پرشیا خودرو آغاز شد.
۱۳۹۹/۱۱/۶ - ۱۳:۲۴
افزایش‌ سه برابری تولید خودرو در گروه بهمن
خودرونگاران - مدیرعامل گروه بهمن گفت: با توسعه وسیعی که در کارخانه‌های خود در دستور کار داریم ظرفیت‌های خود را به 300 درصد افزایش می‌دهیم تا قطعه سازان رغبت بیشتری برای تولید قطعات داشته باشند.
۱۳۹۹/۱۱/۶ - ۱۲:۰۶
واردات خودروی آمریکایی ممنوع است
خودرونگاران_رئیس سازمان ملی استاندارد در نشستی خبری تاکید کرد که با توجه به دستور مقام معظم رهبری امکان ترخیص خودروهای آمریکایی از گمرک وجود ندارد.
۱۳۹۹/۱۱/۶ - ۱۱:۵۷
با ارزش ترین خودروسازان جهان کدام اند؟
خودرونگاران-تسلا کماکان با ارزش ترین خودروساز در جهان محسوب می شود.
۱۳۹۹/۱۱/۶ - ۱۱:۵۲
رونمایی از اتوبوس برقی سبک وزن در خرداد ۱۴۰۰
خودرونگاران_مدیر طرح‌های کلان ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی، حمل و نقل پیشرفته با بیان اینکه اتوبوس برقی در خرداد ۱۴۰۰ رونمایی می شود، گفت:امکان تبدیل اتوبوس احتراقی به برقی طی یک ماه وجود دارد.
۱۳۹۹/۱۰/۲۹ - ۱۶:۰۸
سالها بخاطر انحصار توليد خودرويورو٥ نساختند
خودرونگاران -رييس سازمان محيط زيست گفت: تا كنون ميگفتند كه بخاطر تحريم ها خودروي يورو ٥ توليد نمي كنم اما بعدا مشخص شد بخاطر چند ميليون تومان نمي خواستند خودرو يررو ٥ توليد كنند
۱۳۹۹/۱۰/۲۸ - ۱۵:۵۸
دسترسی ساکنان کلانشهرها به بنزین یورو ۴ فراهم شد
خودرونگاران_ سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: وزارت نفت به همه تعهدات خود در زمینه توزیع بنزین یورو ۴ عمل کرده است.
۱۳۹۹/۱۰/۲۹ - ۱۴:۱۲
آغاز بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث از چهارشنبه
خودرونگاران_ بیمه مرکزی از بخشودگی ۱۰۰ درصدی جرایم بیمه شخص ثالت از اول تا پایان بهمن ماه به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب خبر داد.
۱۳۹۹/۱۰/۲۹ - ۱۶:۰۶
ان شالله واردات خودروهاي دست دوم شوخي است
خودرونگاران -عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام درمراسم رونمايي از موتور سه سيلندر ايران خودرو گفت: خبر ناخوشايند كه برخي تصميم گيران به دنبال واردات خودروي دست دوم از مناطق آزاد هستند ان شالله كه شايعه است.
۱۳۹۹/۱۰/۲۹ - ۰۹:۰۸
کلاف سردرگم تعیین تکلیف دپویی ها
خودرونگاران_بعد از مکاتبات صورت گرفته برای تعیین تکلیف خودروهای مانده در گمرک، طی جلسه‌ای از سوی معاونت هماهنگی و نظارت اقتصادی معاون اول رئیس‌جمهور زمانی سه هفته‌ای تعیین شده تا دستگاه‌های ذی‌ربط گزا...
۱۳۹۹/۱۰/۲۹ - ۱۶:۰۴
وقت آن است كه از بودجه سهم بگيريم/ براي صنعتي سازي موتور سرمايه ثابت مي خواهيم
خودرونگاران -مديرعامل ايران خودرو گفت: همه خودروسازان مي توانند از موتور ملي سه سيلندر استفاده كنند البته الان زمان آن است كه در بودجه حمايت هاي مالي داشته باشيم چرا كه توليد صنعتي اين موتور سرمايه ثا...
۱۳۹۹/۱۰/۳۰ - ۱۱:۱۱
افزایش ۵۰ هزار دستگاهی حمل خودرو
خودرونگاران_مدیر عامل شرکت مهندسی خدمات صنعتی ایران خودرو (ایسیکو)، از افزایش ۵۰ هزار دستگاهی حمل محصولات ایران‌خودرو در مقایسه با مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: ایسیکو از ابتدای امسال تاکنون حدود ۳...
۱۳۹۹/۱۰/۳۰ - ۱۱:۰۳
اجرای شیوه‌نامه‌های بهداشتی و مهار ویروس کرونا در گروه سایپا، الگویی موفق برای مراکز صنعتی است
خودرونگاران_ با هدف کنترل و مدیریت فعالیت‌های بهداشتی در مراکز صنعتی و بزرگ، رئیس ستاد مبارزه با کرونا تهران، فرمانده سپاه محمد رسول‌الله تهران و جمعی از کادر بهداشت و درمان شهر تهران در قالب طرح "شهی...
۱۳۹۹/۱۰/۳۰ - ۱۲:۱۹
قرعه‌کشی ۶ محصول طرح فروش فوق العاده سایپا انجام شد
خودرونگاران_قرعه کشی طرح فروش فوق العاده ۶ محصول سایپا انجام شد و اسامی منتخبان پس از تائید نهایی توسط نهادهای نظارتی فردا، چهارشنبه در سایت رسمی این گروه خودروسازی منتشر خواهد شد.
۱۳۹۹/۱۰/۲۹ - ۱۱:۳۷
قیمت خودرو به‌روزرسانی می‌شود
خودرونگاران_ طبق ابلاغیه شورای رقابت، خودروسازان می‌توانند هر سه ماه یکبار با در نظر گرفتن تورم خودرو نسبت به قیمت‌گذاری جدید محصولات خود اقدام کنند. به این ترتیب به‌نظر می‌رسد که در فروش‌های جدید خود...
۱۳۹۹/۱۰/۳۰ - ۱۵:۲۸
قیمت‌گذاری سه ماهه خودرو از دستور کار خارج شد
خودرونگاران_ رئیس شورای رقابت گفت: قیمت‌گذاری سه ماهه خودرو از دستور کار خارج شد.
۱۳۹۹/۱۰/۲۹ - ۱۵:۰۱
راه حل کاهش اختلاف قیمت خودرو بین کارخانه و حاشیه بازار چیست؟
خودرونگاران_ یک کارشناس صنعت خودرو در خصوص راه حل کاهش اختلاف قیمت خودرو بین کارخانه و حاشیه بازار توضیحاتی داد.
۱۳۹۹/۱۱/۲ - ۱۲:۵۰
تفاهم نامه حمایت از توسعه پیشرانه سه استوانه ملی به امضا رسید
خودرونگاران - تفاهم نامه حمایت از توسعه و صنعتی سازی پیشرانه سه استوانه ملی میان گروه صنعتی ایران خودرو و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت به امضا رسید.