امروز: سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۹/۸/۱ - ۱۶:۰۷
شناسه خبر: ۴۷۳۷۹۶
 
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس:
کشف قیمت خودرو در بورس مشکل‌ساز خواهد شد
خودرونگاران - حجت الله فیروزی در واکنش به انتقادها در خصوص طرح عرضه خودرو در بورس، گفت: از آنجایی که هیچ سابقه‌ای از عرضه خودرو در بورس در کشور و سایر کشورها وجود ندارد، طبیعی است که طرح مجلس برای عرضه خودرو از طریق بورس با انتقاد روبه رو شود. بدون تردید نمایندگان به دغدغه‌های کارشناسی توجه خواهند کرد و تصمیمی را خواهند گرفت که تبعات مخرب در بازار خودرو و بازار بورس نداشته باشد.

به گزارش خودرونگاران  به نقل از اقتصاد آنلاین، نماینده مردم فسا در مجلس با اشاره به محتوای جلسه اخیر کمیسیون صنایع و معادن مجلس با وزیر صمت گفت: یکی از اولین تصمیماتی که وزیر صمت، نمایندگان را از اجرای آن باخبر کرد، تفویض اختیارات حوزه‌های صنعت، معدن و تجارت به استانداری‌ها است. تصمیمی که قرار است، وضعیت بازارها را براساس ویژگی‌های اقلیمی، فرهنگی و بومی هر استان یا شهر ساماندهی کند. نظارت‌های لازم را صورت دهند و در صورت لزوم برخوردهای قانونی لازم را با سودجویان انجام دهند.

فیروزی در ادامه افزود: اساسا یکی از مشکلات اصلی کشور، رویکرد غیرمنعطفی است که به دلیل تمرکز اخذ تصمیمات در پایتخت ایجاد می‌شود. رویکردی که از بطن آن، یک نسخه واحد اقتصادی و اجرایی برای سراسر کشور ارائه می‌شود. طبیعی است که ویژگی‌ها، مزیت‌ها و تفاوت‌های کلی استان‌های مختلف در تصمیم‌گیری‌های کلان اقتصادی باید نمود داشته باشد.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس همچنین در خصوص برنامه وزارت صمت برای رشد بخش معادن کشور گفت: وزیر صمت در این خصوص، ابلاغیه‌ای خطاب به روسای ادارات صمت استان‌ها ارسال و در آن تاکید کرده؛ تمامی معادنی که در سالهای اخیر به افراد حقیقی و حقوقی واگذار شده اما هنوز به مرحله فعال‌سازی و برداشت منابع نرسیده‌اند از این افراد پس گرفته شود. در مرحله بعد نیز با برگزاری مزایده و از مسیر قانونی این معادن در اختیار افرادی که اهلیت مالی و فنی آنها احراز شده و ضمانت‌های لازم برای فعالیت معدن را ارائه کرده باشند، واگذار می شود.

نماینده مردم فسا در مجلس همچنین با اشاره به طرح مجلس برای عرضه خودرو در بورس گفت: طرح کمیسیون صنایع و معادن مجلس در خصوص خودرو، مبتنی بر عرضه برخی برندهای پرتقاضا از طریق بازار سرمایه است. یعنی این خودروها در بورس کشف قیمت شود و در یک فضای رقابتی خودروها واگذار شوند. البته این طرح مشکلاتی هم دارد از جمله مکانیسم نحوه کشف قیمت و در مرحله بعد تبعاتی که این تصمیم در شمایل کلی اقتصاد به جا خواهد گذاشت.

فیرزی   در خصوص اینکه بسیاری کارشناسان اقتصادی و برخی نمایندگان مجلس، انتقادات جدی به مکانیسم عرضه خودرو در بورس وارد کرده‌اند، نظر شما در خصوص این انتقادات چیست؟ گفت: من به عنوان سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن الزاما باید از طرح های در حال بررسی کمیسیون، دفاع کنم اما اگر بخواهم صادقانه درباره طرح عرضه خودرو در بازار سرمایه صحبت کنم، باید بگویم که برخی نگرانی‌های کارشناسی از سوی تحلیلگران و صاحب نظران اقتصادی، دغدغه درستی است. چراکه اساسا سابقه‌ای از عرضه خودرو در بورس نه در کشور ما و نه در کشورهای دیگر وجود ندارد. البته نداشتن سابقه به خودی خود ایراد نیست اما تبعات این تصمیم بر سایر شاخص های اقتصادی موضوعی است که معتقدم کمیسیون باید با دقت و حساسیت بیشتری دنبال کند.

نماینده مردم فسا در ادامه گفت: مبتنی بر این ابهامات، کارشناسان حق دارند نگران تصویب و اجرای طرح‌هایی باشند که ممکن است اثر نامطلوب بر شاخص‌های اقتصادی داشته باشد. دلیل مخالفت‌ها نیز ناشی از ذات سوداگرانه بازار سرمایه و قرار داشتن صنعت خودروسازی در ذیل صنایع مولد است. امری که این دو حوزه را در دو سوی مختلف پاره خط بازارها در وضعیتی متضاد قرار میدهد. بدون تردید نمایندگان به دغدغه‌های کارشناسی توجه خواهند کرد و تصمیمی را خواهند گرفت که تبعات مخرب در بازار خودرو و بازار بورس نداشته باشد.

فیروزی در بیان چرایی مشکلات خودرو در کشور گفت: در شرایط فعلی حجم تولید خودرو در کشورمان، پاسخگوی نیازهای واقعی بازار است. آن بخش از تقاضاهای کاذبی که در طی دهه ها سیاستگذاری اشتباه در اقتصاد ایجاد شده مانند حفره ای است که هر اندازه که بیشتر در آن ریخته می شود، باز هم بیشتر طلب می کند. بنابراین یکی از مهمترین اولویت ها در بحث خودرو، ساماندهی تقاضای کاذب بازار است. بدون ساماندهی تقاضا هر تصمیمی در حوزه خودرو منجر به نتیجه نخواهد شد چرا که توازنی در عرضه و تقاضا وجود ندارد.

سودهای هنگفت سوداگران از چند نرخی بودن قیمت فولاد
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به مشکلات بخش فولاد گفت: مشکلاتی چون چند نرخی بودن قیمت فولاد، فقدان نظارت، محدودیت در عرضه و... بازار فولاد کشور را درگیر نارسایی‌های فراوانی کرده است. وضعیتی که باعث شده سوداگران سودهای هنگفتی از رانت نهفته در قیمت فولاد ببرند. بر این اساس، مجلس از طریق هماهنگی با وزارت صمت تلاش می کند تا در گام نخست رانت این بخش را حذف و در مراحل بعدی اقدام به شفاف سازی عرضه این محصول استراتژیک کند.

فیروزی در پایان خاطرنشان کرد: در واقع وزات صمت از طریق عرضه مجموعه محصولات تولید شده فولادی از طریق بازار سرمایه به دنبال افزایش شفافیت، حذف رانت و انحصار،محدودسازی سوداگری ها و...است. وضعیت قیمت بازار فولاد در روزهای اخیر نیز نشان میدهد که این تدبیرها نتیجه بخش بوده و باعث شکسته شدن قیمت فولاد شده است.

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۲ + ۱۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۵:۵۰
سرقت خودرو" مورد توجه سارقان است
خودرونگاران_رییس پلیس آگاهی ناجا با اشاره به طرح برخورد با سارقان وسایل نقلیه گفت: ۹۱۴ فقره سرقت وسایل نقلیه، ۵۶۷ فقره لوازم خودرو، ۱۴۶ مورد موتورسیکلت و ۲۰۱ خودرو در نتیجه این طرح کشف و ضبط شده است.
۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۵:۴۷
منافع سودآورانه اولویت ناوگان ملی نیست/ کاهش هزینه‌ها، حفظ امنیت و سرعت مطلوب اهداف کشتیرانی در جنگ اقتصادی است
خودرونگاران_مدیرعامل کشتیرانی دریای خزر گفت:کاهش هزینه‌ها،حفظ امنیت و سرعت مطلوب سه هدف اصلی گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در ارائه خدمات است.
۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۵:۱۰
بررسی طرح تحول بازار و صنعت خودروی سبک
خودرونگاران_سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس از بررسی طرح تحول بازار و صنعت خودروی سبک در کمیسیون متبوعش خبر داد.
۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۴:۵۵
« تارا» به نام آبی پوشان می شود؟
خودرونگاران_ گویا آبی پوشان جاده مخصوص برای خودروی جدیدشان به توافق رسیدند و قرار است از این پس خودرویی که چندی پیش توسط رییس جمهور رونمایی شده است را "تارا" بنامند. اسمی که پیش از معرفی از سوی خود...
۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۴:۵۲
مایع حیات خودرو
خودرونگاران_ اهمیت استفاده از ضدیخ در پیشرانه‌ها بر کسی پوشیده نیست. بااین‌وجود برخی از افراد از ریختن و استفاده از ضدیخ خودداری می‌کنند و این قضیه را تا رسیدن سرمای زمستان به تأخیر می‌اندازند.
۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۴:۳۶
سبقت ثروت ایلان ماسک از بیل گیتس
خودرونگاران_ایلان ماسک بنیان‌گذار شرکت خودروسازی تسلا و اسپیس ایکس با درآمد خیره کننده خود در سال ۲۰۲۰ به دومین فرد ثروتمند جهان تبدیل شد.
۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۳:۳۰
قیمت انواع موتورسیکلت در چهارم آذر
خودرونگاران_در این گزارش قیمت تعدادی از مدل‌های مختلف موتور سیکلت را گرد آوری کرده ایم.
۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۳:۱۳
همکاری دایملر و جیلی در موتورهای هیبریدی
خودرونگاران_شرکت‌های دایملر و جیلی اعلام کرده‌اند که چین را به‌عنوان مهد تولید و صادرات موتورهای هیبریدی خود انتخاب کرده‌اند.
۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۲:۱۸
اغفال خودروسازان از مبحث کیفیت
خودرونگاران_ارزیابی کیفیت خودروهای سواری تولیدی در مهرماه سال جاری بیانگر این است که خودروسازان علیرغم اعلام افزایش تیراژهای تولید خود اما از توجه به کیفیت غافل مانده‌اند. طبق ارزیابی صورت گرفته، پژو ...
۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۱:۳۰
امتیاز مشروط «صمت» به خودروسازان
خودرونگاران_طرح «مشوق جهش تولید خودرو» در حالی این روزها در وزارت صنعت، معدن و تجارت مراحل پایانی تدوین را می‌گذراند و قرار است در شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه مطرح شود که ظاهرا طبق آن بناست تولی...
۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۱:۲۵
اقدامات ایران خودرو در حفظ سلامت کارکنان مطلوب و قابل تقدیر است
خودرونگاران_رییس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی، ضمن تقدیر از اقدامات ایران خودرو و مطلوب خواندن آن در حفظ سلامت کارکنان در شرایط کرونا، تصریح کرد: این شرکت بودجه قابل توجهی را برای تامین سلامت کار...
۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۱:۲۲
پلاک های غیربومی ، مدارک احراز هویت بدهند جریمه نمی شوند
خودرونگاران_جانشین رییس پلیس راهور ناجا اعلام کرد: پلاک های غیر بومی ساکن تهران در روزهای محدودیت های دو هفته ای کرونا با اثبات سکونت در تهران یا شهرهایی که در طرح محدودیت های کرونایی هستند می توانن...
۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۰:۴۶
شاهین؛ ایمن‌ترین خودروی ملی ایران
خودرونگاران| پس از انتشار ویدیوی تست تصادف از روبه رو «سایپا شاهین» که برای صحه‌گذاری عملکرد کیسه‌های هوا انجام شد، گروه خودروسازی سایپا ویدئو تست‌ تصادف دیگری از این خودرو را نیز منتشر کرده است.
۱۳۹۹/۸/۲۷ - ۱۳:۲۲
پاسخگویی و رسیدگی موثر به نیازمندی‌های مشتریان
خودرونگاران - تحلیل نتایج شاخص های مرتبط با امور مشتریان، همچنین گزارش‌های منعکس شده از دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت صمت، بیانگر اثربخشی اقدامات و برنامه های اجرا شده گروه صنعتی ایرا...
۱۳۹۹/۸/۲۸ - ۱۶:۳۳
قدرت چانه‌زنی خریداران افزایش یافت
خودرونگاران_روند نزولی قیمت‌ها در بازار خودرو با کاهش نرخ ارز، تداوم پیدا کرده و حالا خریداران قیمت خودروها را تعیین می‌کنند.
۱۳۹۹/۸/۲۷ - ۱۴:۰۳
چرا خودروی ارزان قیمت به دست مردم نمی رسد؟
خودرونگاران - موضوعی که مردم به شدت نسبت به آن اعتراض دارند قیمت به شدت بالای خودرو مخصوصا مدل های داخلی است. اما علت آن چیست؟
۱۳۹۹/۸/۲۷ - ۱۵:۰۵
برندگان قرعه‌کشی ۷ محصول فروش فوق‌العاده سایپا مشخص شدند
خودرونگاران - -برندگان قرعه‌کشی طرح فروش فوق‌العاده هفت محصول سایپا که روز گذشته برگزار شده بود، پس از تایید نهایی توسط نهادهای نظارتی در سایت رسمی این گروه خودروسازی منتشر شد.
۱۳۹۹/۸/۲۸ - ۱۷:۱۴
مشخصات فنی و تجهیزات رفاهی خودروی دیگنیتی گروه بهمن اعلام شد
خودرونگاران_گروه بهمن روز گذشته به صورت رسمی تصویر اس یو وی جدید خود با نام دیگنیتی را در بیلبوردهای شهر تهران نمایان و مشخصات فنی آن را اعلام کرد.
۱۳۹۹/۸/۲۸ - ۱۵:۵۱
نیسان سهام خود در میتسوبیشی را واگذار می‌کند
خودرونگاران_شرکت نیسان موتور احتمالا ۳۴درصد از سهام خود در شرکت میتسوبیشی‌موتورز را بفروشد.
۱۳۹۹/۸/۲۸ - ۱۶:۰۲
جنرال موتورز آمریکا مجبور به ترک کره شد
خودرونگاران_ شرکت جنرال موتورز با اعلام یک هشدار شدید گفت: اعتراضات کارگران احتمالا به خروج این شرکت از کره جنوبی منجر خواهد شد.
۱۳۹۹/۸/۲۹ - ۱۱:۱۰
طراحی وانت دوستدار طبیعت
خودرونگاران - آشپزخانه سیار روی وانت شاید برای کثیف نشدن محیط‌زیست ابزار مناسبی باشد، اما قطعا قیمت آن خیلی بیشتر از حد انتظار است.
۱۳۹۹/۹/۴ - ۰۹:۵۲
حذف شرط «سند در رهن» از پیش‎فروش ‎خودرو
خودرونگاران_ گرچه مدیران وزارت صنعت و خودروسازان پیش‌تر شرط «در رهن بودن سند خودرو» را به عنوان راهی برای حذف دلال‌بازی از بازار خودرو عنوان می‌کردند، این مورد از شرایط پیش‌فروش محصولات ایران‌خودرو حذ...
۱۳۹۹/۸/۲۹ - ۱۱:۲۷
مرسدس سیتان جدید در راه است
خودرونگاران - در جولای سال‌جاری، مرسدس بنز با تصویری تبلیغاتی از یک ون که قصد دارد در سال ۲۰۲۲ عرضه کند، علاقه‌مندان خود را شگفت‌زده کرد.
۱۳۹۹/۸/۲۹ - ۱۰:۲۸
فروش فوق‌العاده چهار محصول ایران‌خودرو از فردا
خودرونگاران - گروه صنعتی ایران‌خودرو به منظور اجرای سیاست‌های وزارت صمت مبنی بر افزایش عرضه خودرو به بازار، هشتمین مرحله فروش فوق‌العاده محصولات خود را با عرضه چهار محصول از فردا اجرا می‌کند.
۱۳۹۹/۹/۳ - ۰۹:۱۹
لزوم سرمایه گذاری در صنعت خودروسازی برای رسیدن به فناوری های نوین جهانی
خودرونگاران - معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر لزوم سرمایه‌گذاری در توسعه صنعت خودرو از طریق روش های نوین تامین مالی گفت: از اقدامات توسعه‌ای در صنعت خودرو حمایت می کنیم.
۱۳۹۹/۸/۲۸ - ۱۴:۲۳
تشکیل کمیته مشترک سایپا و انجمن صنایع همگن قطعه سازی
خودرونگاران_مدیرعامل و مدیران ارشد گروه خودروسازی سایپا در نشست مشترک با اعضای هیات مدیره انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور، نحوه اجرای بسته جهش تولید صنعت خودرو و قطعه سازی که در وزارت صنعت، معدن و تجا...