امروز: سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۹/۷/۲۸ - ۱۳:۴۴
شناسه خبر: ۴۷۳۷۴۴
 
سخنگوی اتحادیه لوازم یدکی در گفتگو با بازار مطرح کرد
کاهش قیمت قطعات خودرو در گروه تصمیم گمرک/ احتمال اجاره لوازم یدکی با ادامه تحریم‌های داخلی
خودرونگاران_کاظمی، سخنگوی اتحادیه لوازم یدکی گفت: تامین قطعات در بازار لوازم یدکی بحرانی نشده که مالکان خودروها در پی اجاره قطعات برای خودروهای خود باشند.

به گزارش خودرونگاران به نقل از بازار ، نوسانات نرخ ارز که طی ماه‌ های گذشته باعث افزایش قیمت اغلب کالاها شده، بازار لوازم یدکی خودرو را هم دچار آشفتگی کرده است؛ به طوری که اکنون مالکان خودروها توان خرید قطعات نو و اصلی را ندارند و اغلب برای رفع ایرادات خودرو خود به سراغ دست دوم و معیوب(استوک) فروشی‌ها می ‌روند که این مساله ممکن است به افزایش آلاینده ‌های وارده به هوا بی ‌افزاید. البته مشکلات به همین جا منتهی نمی شود و هزینه تعمیرات هم به شدت افزایش یافته است.
 از همین رو گاهی شاهد این هستیم مالکان از تعمیر قطعات خودروهایشان خودداری می‌کنند و سلامت خود و دیگران را به خطر می‌اندازند. معضلی که این روزها با اجاره قطعات نو و حتی دست دوم و استوک برای اخذ معاینه فنی داغ‌تر شده است. در همین راستا به سراغ مهدی کاظمی سخنگو اتحادیه لوازم یدکی رفتیم که گفت‌وگوی بازار با وی را در ادامه خواهید خواند.

 

* این روزها که قیمت تعمیر و خرید قطعات خودرو همچون دیگر محصولات موجود در بازار با افزایش رو به رو شده، برخی ادعا می کنند که مالکان خودروهایی که توان پرداخت هزینه‌های تعویض قطعات معیوب را ندارند، در زمان مراجعه سالانه برای دریافت معاینه فنی به سمت اجاره قطعات و یا خرید لوازم یدکی دست دوم و استوک می‌روند، در این خصوص چه نظری دارید؟ آیا در بازار علاوه بر افزایش قیمت، با کمبود قطعات هم مواجه هستیم؟
چنین خبری صحت ندارد؛ چراکه هنوز در بازار لوازم یدکی به جایی نرسیده ‌ایم که که مالکان خودروها در نبود قطعات ناچار به اجاره قطعات برای خودروهای خود باشند. بنابراین چنین موضوعی را با توجه به فعالیت صنفی در این بازار، قبول ندارم.

قطعات خودروها گران شده است و قدرت خرید مشتریان کاهش یافته است اما احتمال اینکه از قطعاتی اجاره ای استفاده شود به شدت پایین است، اما هنوز این معضل وجود دارد که مالکان خودروها برای تامین قطعات خود اقدام به خریداری قطعات دست ‌دوم یا استوک کنند

* باتوجه به اینکه قیمت قطعات به شدت افزایش یافته، قدرت خرید مشتریان نیز دچار کاهش شده است، پس اگر خودرو با مشکلی مواجه باشد زمان مراجعه به معاینه فنی، امکان استفاده از قطعات اجاره‌ای برای آن‌ها وجود دارد؟
قطعات خودروها گران شده است، قدرت خرید مشتریان نیز به دلیل تورم کاهش یافته است. اما احتمال اینکه از چنین قطعاتی استفاده کنند به شدت پایین است، اما  این مساله وجود دارد که مالکان خودروها برای تامین قطعات خود اقدام به خریداری قطعات دست‌دوم یا استوک کنند.
این دسته از مشتریان نیز اغلب مالکان خودروهای وارداتی هستند که تعداد آن‌ها به صورت محدود در کشور وجود داشته و تولید قطعات آن‌ها به دلایل مسائل اقتصادی، مقرون به صرفه نیست. لذا ناچار به استفاده از این قطعات خواهند شد. ازسوی ممکن هست که قیمت قطعاتی که به مشتریان عرضه می‌کنند بیشتر از قیمت حقیقی آن باشد. اما اینکه قطعات را حتی برای معاینه فنی اجاره کنند، به نظر می رسد از محالات باشد.

 

* برخی از تولیدکنندگان قطعات بیان می‌کنند که قطعه را تولید و عرضه بازار می‌کنیم، اما به دلیل نداشتن چشم انداز اقتصادی و نوسانات ارزی برخی از توزیع کنندگان در بازار اقدام به انبار کردن قطعات کرده و از فروش آن خودداری می‌کنند، به عنوان سخنگو اتحادیه لوازم یدکی بفرمایید که چنین موضوعی صحت دارد؟
بازار لوازم یدکی در همین شرایط دشوار هم کنترل می‌شود. از همین رو به عنوان فعال صنفی در این بازار باید اعلام کنم که اتحادیه به خوبی در حال نظارت بازار است، علاوه بر این هم بازرسان و هم اعضا بهترین تعامل و همکاری را دارند. بنابراین این احتمال بسیار کم است که چنین موضوعی رخ دهد و توزیع کننده جلوی فروش قطعات را بگیرد. علاوه بر این اغلب تولیدکنندگان در بازار تهران یا شهرستان حداقل ۵ نماینده دارد بنابراین موضوع احتکار قطعات از سوی توزیع کنندگان منتفی است.

اگر در بازار کمبود قطعه را مشاهده می‌کنید مربوط به خودروهایی است که در ایران تولید نشده و ساخت قطعات آن مقرون به صرفه نیست، بنابراین نیاز به واردات قطعات این خودروها وجود دارد و واردکنندگان برای تامین آن‌ها از مالکان سفارش گرفته تا آن‌ها را وارد کنند

* در مشاهده میدانی که از بازار لوازم یدکی داشتیم برخی از توزیع کنندگان نسبت به کاهش عرضه قطعات اظهار نگرانی می‌کردند، پس دلیل تاخیر در توزیع برخی از قطعات چیست؟
بر اساس آنچه که کمی قبل تر گفتم، دلیلی برای انبار کردن لوازم یدکی وجود ندارد، اگر کمبود قطعه وجود دارد همانطور که پیشتر اشاره کردم مربوط به خودروهای است که در ایران تولید نشده و ساخت قطعات آن مقرون به صرفه نیست. بنابراین نیاز به واردات قطعات این خودروها است، واردکنندگان نیز برای تامین این قطعات مجبور از مالکان سفارش گرفته تا آن‌ها را وارد کنند. این قطعات ممکن هست در کشورهای همسایه وجود داشته باشد. این مسائل سبب شده که اندکی کمبود در بازار وجود داشته باشد.

 

* بیشتر تولیدکنندگان و فعالان صنعت و بازار قطعات عنوان می‌کنند که قطعات برای خودروها در گمرک وجود دارد، به نظرتان اگر قطعات وارد شده ترخیص شوند، چه مقدار از مشکلات تولید خودرو و بازار لوازم یدکی مرتفع خواهد شد، این موضوع از نظر شما می‌تواند تاثیری در توزیع قطعات و حتی کاهش قیمت آن‌ها در بازار داشته باشد؟
در پاسخ به این سوال ابتدا یک تقاضا دارم، از رئیس گمرکات جمهوری اسلامی ایران درخواست دارم، قطعات یدکی که در گمرکات به هر دلیل انباشت شده را با اتخاذ تصمیمی هرچه سریع‌تر اقدام به ترخیص آن‌ها کنند. 
به طور حتم تسریع در ترخیص چنین قطعاتی دو نتیجه مهم برای بازار لوازم یدکی و حتی صنعت خودرو خواهد داشت. نخست، از کمبود قطعات در بازار کاسته خواهد شد. دوم، قیمت‌ ها به سرعت کاهش خواهد یافت. این موضوع را با توجه به اطلاع داشتن در خصوص قطعات یدکی در گمرکات مطرح کردم.

تسریع در ترخیص قطعات مانده در گمرک دو نتیجه مهم برای بازار لوازم یدکی و حتی صنعت خودرو خواهد داشت؛ نخست، از کمبود قطعات در بازار کاسته خواهد شد، دوم، قیمت‌ ها به سرعت کاهش خواهد یافت

* با این شرایط اگر گمرک نسبت به ترخیص هرچه سریع‌تر قطعات موجود در بازار اقدام نکند بنظرتان در آینده نه چندان دور با چالش تامین قطعات و حتی معضل اجاره قطعه برای مسائلی همچون اخذ معاینه فنی روبه رو خواهیم شد؟
بله، چنین احتمالی وجود دارد و اگر گمرک نسبت به ترخیص قطعات زودتر اقدام نکند همانطور که اشاره کردید احتمال ایجاد چالش برای مالکان خودروها اعم از داخلی و وارداتی وجود دارد. متاسفانه باید بگویم که خود تحریمی اکنون بازار و صنعت را از تحریم‌های خصمانه آمریکا علیه ایران بیشتر با مشکل مواجه کرده است. بنابراین می‌توان ادعا کرد که بیشترین میزان معضلات پیش روی صنعت خودرو و بازار ناشی از سیاست‌های نادرست مسئولان است.

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۴ + ۸
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۵:۵۰
سرقت خودرو" مورد توجه سارقان است
خودرونگاران_رییس پلیس آگاهی ناجا با اشاره به طرح برخورد با سارقان وسایل نقلیه گفت: ۹۱۴ فقره سرقت وسایل نقلیه، ۵۶۷ فقره لوازم خودرو، ۱۴۶ مورد موتورسیکلت و ۲۰۱ خودرو در نتیجه این طرح کشف و ضبط شده است.
۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۵:۴۷
منافع سودآورانه اولویت ناوگان ملی نیست/ کاهش هزینه‌ها، حفظ امنیت و سرعت مطلوب اهداف کشتیرانی در جنگ اقتصادی است
خودرونگاران_مدیرعامل کشتیرانی دریای خزر گفت:کاهش هزینه‌ها،حفظ امنیت و سرعت مطلوب سه هدف اصلی گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در ارائه خدمات است.
۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۵:۱۰
بررسی طرح تحول بازار و صنعت خودروی سبک
خودرونگاران_سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس از بررسی طرح تحول بازار و صنعت خودروی سبک در کمیسیون متبوعش خبر داد.
۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۴:۵۵
« تارا» به نام آبی پوشان می شود؟
خودرونگاران_ گویا آبی پوشان جاده مخصوص برای خودروی جدیدشان به توافق رسیدند و قرار است از این پس خودرویی که چندی پیش توسط رییس جمهور رونمایی شده است را "تارا" بنامند. اسمی که پیش از معرفی از سوی خود...
۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۴:۵۲
مایع حیات خودرو
خودرونگاران_ اهمیت استفاده از ضدیخ در پیشرانه‌ها بر کسی پوشیده نیست. بااین‌وجود برخی از افراد از ریختن و استفاده از ضدیخ خودداری می‌کنند و این قضیه را تا رسیدن سرمای زمستان به تأخیر می‌اندازند.
۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۴:۳۶
سبقت ثروت ایلان ماسک از بیل گیتس
خودرونگاران_ایلان ماسک بنیان‌گذار شرکت خودروسازی تسلا و اسپیس ایکس با درآمد خیره کننده خود در سال ۲۰۲۰ به دومین فرد ثروتمند جهان تبدیل شد.
۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۳:۳۰
قیمت انواع موتورسیکلت در چهارم آذر
خودرونگاران_در این گزارش قیمت تعدادی از مدل‌های مختلف موتور سیکلت را گرد آوری کرده ایم.
۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۳:۱۳
همکاری دایملر و جیلی در موتورهای هیبریدی
خودرونگاران_شرکت‌های دایملر و جیلی اعلام کرده‌اند که چین را به‌عنوان مهد تولید و صادرات موتورهای هیبریدی خود انتخاب کرده‌اند.
۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۲:۱۸
اغفال خودروسازان از مبحث کیفیت
خودرونگاران_ارزیابی کیفیت خودروهای سواری تولیدی در مهرماه سال جاری بیانگر این است که خودروسازان علیرغم اعلام افزایش تیراژهای تولید خود اما از توجه به کیفیت غافل مانده‌اند. طبق ارزیابی صورت گرفته، پژو ...
۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۱:۳۰
امتیاز مشروط «صمت» به خودروسازان
خودرونگاران_طرح «مشوق جهش تولید خودرو» در حالی این روزها در وزارت صنعت، معدن و تجارت مراحل پایانی تدوین را می‌گذراند و قرار است در شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه مطرح شود که ظاهرا طبق آن بناست تولی...
۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۱:۲۵
اقدامات ایران خودرو در حفظ سلامت کارکنان مطلوب و قابل تقدیر است
خودرونگاران_رییس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی، ضمن تقدیر از اقدامات ایران خودرو و مطلوب خواندن آن در حفظ سلامت کارکنان در شرایط کرونا، تصریح کرد: این شرکت بودجه قابل توجهی را برای تامین سلامت کار...
۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۱:۲۲
پلاک های غیربومی ، مدارک احراز هویت بدهند جریمه نمی شوند
خودرونگاران_جانشین رییس پلیس راهور ناجا اعلام کرد: پلاک های غیر بومی ساکن تهران در روزهای محدودیت های دو هفته ای کرونا با اثبات سکونت در تهران یا شهرهایی که در طرح محدودیت های کرونایی هستند می توانن...
۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۰:۴۶
شاهین؛ ایمن‌ترین خودروی ملی ایران
خودرونگاران| پس از انتشار ویدیوی تست تصادف از روبه رو «سایپا شاهین» که برای صحه‌گذاری عملکرد کیسه‌های هوا انجام شد، گروه خودروسازی سایپا ویدئو تست‌ تصادف دیگری از این خودرو را نیز منتشر کرده است.
۱۳۹۹/۸/۲۷ - ۱۳:۲۲
پاسخگویی و رسیدگی موثر به نیازمندی‌های مشتریان
خودرونگاران - تحلیل نتایج شاخص های مرتبط با امور مشتریان، همچنین گزارش‌های منعکس شده از دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت صمت، بیانگر اثربخشی اقدامات و برنامه های اجرا شده گروه صنعتی ایرا...
۱۳۹۹/۸/۲۸ - ۱۶:۳۳
قدرت چانه‌زنی خریداران افزایش یافت
خودرونگاران_روند نزولی قیمت‌ها در بازار خودرو با کاهش نرخ ارز، تداوم پیدا کرده و حالا خریداران قیمت خودروها را تعیین می‌کنند.
۱۳۹۹/۸/۲۷ - ۱۴:۰۳
چرا خودروی ارزان قیمت به دست مردم نمی رسد؟
خودرونگاران - موضوعی که مردم به شدت نسبت به آن اعتراض دارند قیمت به شدت بالای خودرو مخصوصا مدل های داخلی است. اما علت آن چیست؟
۱۳۹۹/۸/۲۷ - ۱۵:۰۵
برندگان قرعه‌کشی ۷ محصول فروش فوق‌العاده سایپا مشخص شدند
خودرونگاران - -برندگان قرعه‌کشی طرح فروش فوق‌العاده هفت محصول سایپا که روز گذشته برگزار شده بود، پس از تایید نهایی توسط نهادهای نظارتی در سایت رسمی این گروه خودروسازی منتشر شد.
۱۳۹۹/۸/۲۸ - ۱۷:۱۴
مشخصات فنی و تجهیزات رفاهی خودروی دیگنیتی گروه بهمن اعلام شد
خودرونگاران_گروه بهمن روز گذشته به صورت رسمی تصویر اس یو وی جدید خود با نام دیگنیتی را در بیلبوردهای شهر تهران نمایان و مشخصات فنی آن را اعلام کرد.
۱۳۹۹/۸/۲۸ - ۱۵:۵۱
نیسان سهام خود در میتسوبیشی را واگذار می‌کند
خودرونگاران_شرکت نیسان موتور احتمالا ۳۴درصد از سهام خود در شرکت میتسوبیشی‌موتورز را بفروشد.
۱۳۹۹/۸/۲۸ - ۱۶:۰۲
جنرال موتورز آمریکا مجبور به ترک کره شد
خودرونگاران_ شرکت جنرال موتورز با اعلام یک هشدار شدید گفت: اعتراضات کارگران احتمالا به خروج این شرکت از کره جنوبی منجر خواهد شد.
۱۳۹۹/۸/۲۹ - ۱۱:۱۰
طراحی وانت دوستدار طبیعت
خودرونگاران - آشپزخانه سیار روی وانت شاید برای کثیف نشدن محیط‌زیست ابزار مناسبی باشد، اما قطعا قیمت آن خیلی بیشتر از حد انتظار است.
۱۳۹۹/۹/۴ - ۰۹:۵۲
حذف شرط «سند در رهن» از پیش‎فروش ‎خودرو
خودرونگاران_ گرچه مدیران وزارت صنعت و خودروسازان پیش‌تر شرط «در رهن بودن سند خودرو» را به عنوان راهی برای حذف دلال‌بازی از بازار خودرو عنوان می‌کردند، این مورد از شرایط پیش‌فروش محصولات ایران‌خودرو حذ...
۱۳۹۹/۸/۲۹ - ۱۱:۲۷
مرسدس سیتان جدید در راه است
خودرونگاران - در جولای سال‌جاری، مرسدس بنز با تصویری تبلیغاتی از یک ون که قصد دارد در سال ۲۰۲۲ عرضه کند، علاقه‌مندان خود را شگفت‌زده کرد.
۱۳۹۹/۸/۲۹ - ۱۰:۲۸
فروش فوق‌العاده چهار محصول ایران‌خودرو از فردا
خودرونگاران - گروه صنعتی ایران‌خودرو به منظور اجرای سیاست‌های وزارت صمت مبنی بر افزایش عرضه خودرو به بازار، هشتمین مرحله فروش فوق‌العاده محصولات خود را با عرضه چهار محصول از فردا اجرا می‌کند.
۱۳۹۹/۹/۳ - ۰۹:۱۹
لزوم سرمایه گذاری در صنعت خودروسازی برای رسیدن به فناوری های نوین جهانی
خودرونگاران - معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر لزوم سرمایه‌گذاری در توسعه صنعت خودرو از طریق روش های نوین تامین مالی گفت: از اقدامات توسعه‌ای در صنعت خودرو حمایت می کنیم.
۱۳۹۹/۸/۲۸ - ۱۴:۲۳
تشکیل کمیته مشترک سایپا و انجمن صنایع همگن قطعه سازی
خودرونگاران_مدیرعامل و مدیران ارشد گروه خودروسازی سایپا در نشست مشترک با اعضای هیات مدیره انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور، نحوه اجرای بسته جهش تولید صنعت خودرو و قطعه سازی که در وزارت صنعت، معدن و تجا...