امروز: سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۹/۷/۲۸ - ۱۳:۲۳
شناسه خبر: ۴۷۳۷۴۲
 
چرا تولید خودروهای مونتاژی در ایران گران تمام می‌شود؟
خودرونگاران_درسال‌های اخیر در خصوص اقتصاد مقاومتی ولزوم اجرای آن در صنایع ایران بسیار گفته شد اما آنچه که مغفول واقع شده است، تدوین شاخص هایی جهت سنجش کمی آنچه که حرکت درراستای اقتصاد مقاومتی میخوانیم، است دراین نوشتار تلاش می‌شود تا به تشریح اقتصاد مقاومتی با رویکرد زنجیره ارزش بپردازیم.

به گزارش خودرونگاران به نقل از گسترش نیوز، عبدالله توکلی لاهیجانی ،کارشناس صنعت، در یادداشتی نوشت: زنجیره ارزش مجموعه‌ای از عملیاتی است که در یک صنعت به‌صورت زنجیرگون، انجام می‌پذیرد تا به خلق ارزش منجر شود.

محصولات از حلقه‌های این زنجیرعبور می‌کنند و در هر حلقه، ارزشی به محصول نهایی افزوده می‌گردد به زعم نگارنده، مفهوم اقتصاد مقاومتی می­تواند به عنوان مالکیت پایدار، تاب آور و نه شکننده بر حلقه­ های شکل­ دهنده ارزش در یک صنعت تلقی گردد ازطرف دیگر سهم هزینه‌ای عملیات مختلف در قیمت یک محصول معمولاً می­تواند نمادی از اهمیت هرکدام از زنجیره­ های زنجیره ­ارزش در یک صنعت قلمداد شود، به عنوان مثال درصنعت خودرو قریب به شصت درصد از ارزش خودرو در تامین­ کنندگان قطعات و مجموعه ­ها شکل می­گیرد و تنها حدوداً ده درصد از ارزش یک خودرو درسایت تولید خودروساز خلق می‌گردد از این رو مدیریت زنجیره تامین ­کنندگان سیستم ها و قطعات خودرو برای خودروسازان جایگاهی پراهمیت تلقی می‌گردد و اینگونه­ است که صرفاً مونتاژ یک خودرو، دربهترین حالت می­تواند تنها حدود ده درصد از عواید نهفته در کل زنجیره ارزش یک خودرو را برایمان ایجاد نماید. (آنهم تنها در زمانیکه مبلغی تحت عنوان حق مالکیت یا royalty به صاحب برند پرداخت نگردد! )

با توجه به سهم کم ارزش تولید شده در سایت خودروساز در مقابل سایر حلقه­ های زنجیره ارزش گاهاً مونتاژ خودرو در سایت تولیدی به دور از محل تمرکز سایر حلقه­ های ایجاد­کننده ارزش آن صنعت سبب می‌گردد تا با بالارفتن هزینه­ های لجستیک، دیگر اقتصادی بودن برآیند فعالیتهای آن حوزه زیرسوال رود و یا محصول صنعتی درآن حوزه قابلیت رقابت قیمتی در مقیاس جهانی را ازدست دهد. با این نگاه شاید بتوان راحت­تر درک نمود که چگونه است که بسیاری از محصولات مونتاژ شده در داخل کشور نمی­توانند براساس قیمت جهانی خود عرضه شوند و گاهاً اگر کاهش تعرفه ناشی از مونتاژ در داخل کشور را درنظر نگیریم،کل فعالیت ناشی از مونتاژ محصول در کشورمان غیراقتصادی خواهد بود، از این رو می­توان درک کرد که چرا شرکت رنو در عرضه ارزانترین محصول خود یعنی رنو کویید به ­جای استفاده از زنجیره تامین قدر قدرت جهانی خود، از تامین ­کنندگان محلی هندی متمرکز در شهرچنای هند(که بسیاری آن را از منظر تمرکز صنایع مرتبط با خودرو، دیترویت آسیا می ­نامند) استفاده نمود و طبیعی است که تولید این خودرو در کشوری چون ایران نمی­ تواند خروجی ارزانی را به ­همراه داشته باشد اما سوال اینجاست که برای مالکیت به منظور دستیابی به کلیه عواید نهفته درتک تک حلقه ­های زنجیره ارزش در صنعت خودرو چه ملزوماتی لازم است به بیان دیگر مثلا چگونه می­توان به تمام سهم ارزشی نهفته در یکی از حلقه ­های پر وزن صنعت خودرو یعنی مدیریت زنجیره تامین، دست یابیم. تجربه سال‌های نه چندان دور در صنعت خودروی ایران نشان داده است که با نگاه داخلی­ سازی به قطعه متناظر خارجی در طی سالیان متوالی و با شرط اقتصادی ماندن فعالیت داخلی­سازی تنها شاید بتوان به بیست درصد از کل این زنجیره ارزش دست یافت و سهم اعظم ارزش شکل گرفته در حوزه قطعات و سیستم های خودرویی به صاحب برند و یا مالک طرح اصلی بازمی­گردد ازاینرو با تفسیر معنای اقتصادمقاومتی از طریق رویکردمبتنی بر زنجیره ارزش در صنعت خودرو با نکته‌ای کلیدی در تحقق آرمانهای ترسیم ­شده در اقتصاد مقاومتی، مواجه خواهیم شد و آن نکته اینست که تحقق اقتصاد مقاومتی در صنعت خودرو بدون تمرکز بر طراحی و توسعه خودرو، زیرسیتم ها و قطعات آن میسر نخواهد شد و این معنا بیش از آنکه مبتنی بر آرمانی شعارگونه باشد از طریق سنجه ­های کمی مادی قابل درک است.

تحقق 98 درصد از داخلی‌سازی قطعات رنو کویید در چنای هند، تنها با انجام فرآیند طراحی و توسعه محصول توسط سازندگان محلی هند میسر شده است و جز این راه اقتصادی دیگری برای دستیابی به تمام ارزش نهفته در صنعت خودرو وجود ندارد به عبارت دیگر اگرچه که سهم هزینه­ های طراحی و توسعه محصول در ارزش محصول نهایی نهایتاً کمتر از ده درصد قیمت محصول است اما بدون تصاحب این زنجیره امکان دستیابی به ارزش نهفته درزنجیره­ های عمده خالق ارزش در صنعت خودرو میسر نمی­گردد یعنی اگر تامین­ کننده محلی، در فرآیند طراحی و توسعه سیستم به­کاررفته در خودرو سهیم نباشد، این اجازه و البته توان را پیدا نخواهد کرد که بتواند به تمام ارزش بالقوه و ممکن دست یابد از این رو لازم است کمی با تردید و البته تامل بیشتر به وعده­ های خوشبینانه مطرح درفضای ژورنالیستی قراردادهای خودرویی پس از برجام نگریست و بدور ازسیاست­زدگی بارویکردی علمی، سنجه ­هایی را برای ارزیابی همسویی برنامه ­های عملیاتی جاری با آرمانهای اقتصادمقاومتی تدوین نمود و به­ کاربست.

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۲ + ۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۵:۵۰
سرقت خودرو" مورد توجه سارقان است
خودرونگاران_رییس پلیس آگاهی ناجا با اشاره به طرح برخورد با سارقان وسایل نقلیه گفت: ۹۱۴ فقره سرقت وسایل نقلیه، ۵۶۷ فقره لوازم خودرو، ۱۴۶ مورد موتورسیکلت و ۲۰۱ خودرو در نتیجه این طرح کشف و ضبط شده است.
۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۵:۴۷
منافع سودآورانه اولویت ناوگان ملی نیست/ کاهش هزینه‌ها، حفظ امنیت و سرعت مطلوب اهداف کشتیرانی در جنگ اقتصادی است
خودرونگاران_مدیرعامل کشتیرانی دریای خزر گفت:کاهش هزینه‌ها،حفظ امنیت و سرعت مطلوب سه هدف اصلی گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در ارائه خدمات است.
۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۵:۱۰
بررسی طرح تحول بازار و صنعت خودروی سبک
خودرونگاران_سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس از بررسی طرح تحول بازار و صنعت خودروی سبک در کمیسیون متبوعش خبر داد.
۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۴:۵۵
« تارا» به نام آبی پوشان می شود؟
خودرونگاران_ گویا آبی پوشان جاده مخصوص برای خودروی جدیدشان به توافق رسیدند و قرار است از این پس خودرویی که چندی پیش توسط رییس جمهور رونمایی شده است را "تارا" بنامند. اسمی که پیش از معرفی از سوی خود...
۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۴:۵۲
مایع حیات خودرو
خودرونگاران_ اهمیت استفاده از ضدیخ در پیشرانه‌ها بر کسی پوشیده نیست. بااین‌وجود برخی از افراد از ریختن و استفاده از ضدیخ خودداری می‌کنند و این قضیه را تا رسیدن سرمای زمستان به تأخیر می‌اندازند.
۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۴:۳۶
سبقت ثروت ایلان ماسک از بیل گیتس
خودرونگاران_ایلان ماسک بنیان‌گذار شرکت خودروسازی تسلا و اسپیس ایکس با درآمد خیره کننده خود در سال ۲۰۲۰ به دومین فرد ثروتمند جهان تبدیل شد.
۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۳:۳۰
قیمت انواع موتورسیکلت در چهارم آذر
خودرونگاران_در این گزارش قیمت تعدادی از مدل‌های مختلف موتور سیکلت را گرد آوری کرده ایم.
۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۳:۱۳
همکاری دایملر و جیلی در موتورهای هیبریدی
خودرونگاران_شرکت‌های دایملر و جیلی اعلام کرده‌اند که چین را به‌عنوان مهد تولید و صادرات موتورهای هیبریدی خود انتخاب کرده‌اند.
۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۲:۱۸
اغفال خودروسازان از مبحث کیفیت
خودرونگاران_ارزیابی کیفیت خودروهای سواری تولیدی در مهرماه سال جاری بیانگر این است که خودروسازان علیرغم اعلام افزایش تیراژهای تولید خود اما از توجه به کیفیت غافل مانده‌اند. طبق ارزیابی صورت گرفته، پژو ...
۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۱:۳۰
امتیاز مشروط «صمت» به خودروسازان
خودرونگاران_طرح «مشوق جهش تولید خودرو» در حالی این روزها در وزارت صنعت، معدن و تجارت مراحل پایانی تدوین را می‌گذراند و قرار است در شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه مطرح شود که ظاهرا طبق آن بناست تولی...
۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۱:۲۵
اقدامات ایران خودرو در حفظ سلامت کارکنان مطلوب و قابل تقدیر است
خودرونگاران_رییس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی، ضمن تقدیر از اقدامات ایران خودرو و مطلوب خواندن آن در حفظ سلامت کارکنان در شرایط کرونا، تصریح کرد: این شرکت بودجه قابل توجهی را برای تامین سلامت کار...
۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۱:۲۲
پلاک های غیربومی ، مدارک احراز هویت بدهند جریمه نمی شوند
خودرونگاران_جانشین رییس پلیس راهور ناجا اعلام کرد: پلاک های غیر بومی ساکن تهران در روزهای محدودیت های دو هفته ای کرونا با اثبات سکونت در تهران یا شهرهایی که در طرح محدودیت های کرونایی هستند می توانن...
۱۳۹۹/۹/۴ - ۱۰:۴۶
شاهین؛ ایمن‌ترین خودروی ملی ایران
خودرونگاران| پس از انتشار ویدیوی تست تصادف از روبه رو «سایپا شاهین» که برای صحه‌گذاری عملکرد کیسه‌های هوا انجام شد، گروه خودروسازی سایپا ویدئو تست‌ تصادف دیگری از این خودرو را نیز منتشر کرده است.
۱۳۹۹/۸/۲۷ - ۱۳:۲۲
پاسخگویی و رسیدگی موثر به نیازمندی‌های مشتریان
خودرونگاران - تحلیل نتایج شاخص های مرتبط با امور مشتریان، همچنین گزارش‌های منعکس شده از دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت صمت، بیانگر اثربخشی اقدامات و برنامه های اجرا شده گروه صنعتی ایرا...
۱۳۹۹/۸/۲۸ - ۱۶:۳۳
قدرت چانه‌زنی خریداران افزایش یافت
خودرونگاران_روند نزولی قیمت‌ها در بازار خودرو با کاهش نرخ ارز، تداوم پیدا کرده و حالا خریداران قیمت خودروها را تعیین می‌کنند.
۱۳۹۹/۸/۲۷ - ۱۴:۰۳
چرا خودروی ارزان قیمت به دست مردم نمی رسد؟
خودرونگاران - موضوعی که مردم به شدت نسبت به آن اعتراض دارند قیمت به شدت بالای خودرو مخصوصا مدل های داخلی است. اما علت آن چیست؟
۱۳۹۹/۸/۲۷ - ۱۵:۰۵
برندگان قرعه‌کشی ۷ محصول فروش فوق‌العاده سایپا مشخص شدند
خودرونگاران - -برندگان قرعه‌کشی طرح فروش فوق‌العاده هفت محصول سایپا که روز گذشته برگزار شده بود، پس از تایید نهایی توسط نهادهای نظارتی در سایت رسمی این گروه خودروسازی منتشر شد.
۱۳۹۹/۸/۲۸ - ۱۷:۱۴
مشخصات فنی و تجهیزات رفاهی خودروی دیگنیتی گروه بهمن اعلام شد
خودرونگاران_گروه بهمن روز گذشته به صورت رسمی تصویر اس یو وی جدید خود با نام دیگنیتی را در بیلبوردهای شهر تهران نمایان و مشخصات فنی آن را اعلام کرد.
۱۳۹۹/۸/۲۸ - ۱۵:۵۱
نیسان سهام خود در میتسوبیشی را واگذار می‌کند
خودرونگاران_شرکت نیسان موتور احتمالا ۳۴درصد از سهام خود در شرکت میتسوبیشی‌موتورز را بفروشد.
۱۳۹۹/۸/۲۸ - ۱۶:۰۲
جنرال موتورز آمریکا مجبور به ترک کره شد
خودرونگاران_ شرکت جنرال موتورز با اعلام یک هشدار شدید گفت: اعتراضات کارگران احتمالا به خروج این شرکت از کره جنوبی منجر خواهد شد.
۱۳۹۹/۸/۲۹ - ۱۱:۱۰
طراحی وانت دوستدار طبیعت
خودرونگاران - آشپزخانه سیار روی وانت شاید برای کثیف نشدن محیط‌زیست ابزار مناسبی باشد، اما قطعا قیمت آن خیلی بیشتر از حد انتظار است.
۱۳۹۹/۹/۴ - ۰۹:۵۲
حذف شرط «سند در رهن» از پیش‎فروش ‎خودرو
خودرونگاران_ گرچه مدیران وزارت صنعت و خودروسازان پیش‌تر شرط «در رهن بودن سند خودرو» را به عنوان راهی برای حذف دلال‌بازی از بازار خودرو عنوان می‌کردند، این مورد از شرایط پیش‌فروش محصولات ایران‌خودرو حذ...
۱۳۹۹/۸/۲۹ - ۱۱:۲۷
مرسدس سیتان جدید در راه است
خودرونگاران - در جولای سال‌جاری، مرسدس بنز با تصویری تبلیغاتی از یک ون که قصد دارد در سال ۲۰۲۲ عرضه کند، علاقه‌مندان خود را شگفت‌زده کرد.
۱۳۹۹/۸/۲۹ - ۱۰:۲۸
فروش فوق‌العاده چهار محصول ایران‌خودرو از فردا
خودرونگاران - گروه صنعتی ایران‌خودرو به منظور اجرای سیاست‌های وزارت صمت مبنی بر افزایش عرضه خودرو به بازار، هشتمین مرحله فروش فوق‌العاده محصولات خود را با عرضه چهار محصول از فردا اجرا می‌کند.
۱۳۹۹/۹/۳ - ۰۹:۱۹
لزوم سرمایه گذاری در صنعت خودروسازی برای رسیدن به فناوری های نوین جهانی
خودرونگاران - معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر لزوم سرمایه‌گذاری در توسعه صنعت خودرو از طریق روش های نوین تامین مالی گفت: از اقدامات توسعه‌ای در صنعت خودرو حمایت می کنیم.
۱۳۹۹/۸/۲۸ - ۱۴:۲۳
تشکیل کمیته مشترک سایپا و انجمن صنایع همگن قطعه سازی
خودرونگاران_مدیرعامل و مدیران ارشد گروه خودروسازی سایپا در نشست مشترک با اعضای هیات مدیره انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور، نحوه اجرای بسته جهش تولید صنعت خودرو و قطعه سازی که در وزارت صنعت، معدن و تجا...