امروز: شنبه ۳ آیان ۱۳۹۹ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۹/۷/۲۳ - ۱۶:۰۶
شناسه خبر: ۴۷۳۶۶۵
 
آوار رشد قیمت خودرو بر بازار بیمه
خودرونگاران_این روزها افزایش سقف تعهدات خسارت‌های مالی بیمه شخص ثالث و البته بالا بردن سقف تعهدات بیمه بدنه خودرو به یک دغدغه عمومی تبدیل شده و نمایندگان و شرکت‌های بیمه‌گر با ارسال پیامک برای بیمه‌گذاران از آنها می‌خواهند تا سقف تعهدات را افزایش بدهند.

به گزارش خودرونگاران به نقل از همشهری آنلاین، خودرو که گران می‌شود، تازه دردسر دیگری هم به گرفتاری مردم اضافه می‌شود، این روزها افزایش سقف تعهدات خسارت‌های مالی بیمه شخص ثالث و البته بالا بردن سقف تعهدات بیمه بدنه خودرو به یک دغدغه عمومی تبدیل شده و نمایندگان و شرکت‌های بیمه‌گر با ارسال پیامک برای بیمه‌گذاران از آنها می‌خواهند تا سقف تعهدات را افزایش بدهند. ماجرا این است که شرکت‌های بیمه‌ای خسارت را تا سقف تعهد مندرج در بیمه‌نامه چه ثالث و چه بدنه می‌پردازند و مازاد خسارت وارد شده را شخص بیمه‌گذار باید بدهد.

بر اساس این گزارش، با افزایش بی‌سابقه نرخ ارز و بالارفتن نرخ تورم، ارزش دارایی‌های مردم به‌ویژه خودرو دچار جهش شده درحالی‌که این دارایی‌ها درصورت بیمه‌شدن تا سقف معینی تحت پوشش بیمه‌ای قرار دارد و اگر دارنده یک خودرو، سقف تعهدات خسارت بدنی در بیمه شخص ثالث را 10میلیون تومان تعیین کرده باشد، به هنگام بروز خسارت حداکثر همین مبلغ را با کسر فرانشیز می‌تواند از شرکت بیمه‌گر مطالبه کند تا به خسارت‌دیده پرداخت کند.

از سوی دیگر دارندگان خودروها درصورتی که بیمه بدنه داشته باشند میزان خسارت دریافتی‌شان به هنگام تصادف بر اساس قاعده سقف تعهدات پس از کسر فرانشیز و ارزش بیمه‌شده خواهد بود و نمی‌توانند مدعی شوند به‌دلیل گران‌شدن ارزش خودروشان باید خسارت بیشتری بگیرند. دلیل آن روشن است، دارنده خودرو دارایی خود را به یک قیمتی بیمه کرده و به همان میزان باید مطالبه خسارت کند و اگر مال او گران شده باید هزینه بیشتری در قالب الحاقیه بیمه بپردازد و سقف تعهدات را بالاتر ببرد.

بسیاری از شهروندان نگران از مواجه شدن با هزینه ناشی از خسارت و تصادفات در حال افزایش سقف تعهدات بیمه‌ای خود درخصوص بیمه بدنه خودرو هستند چرا که می‌دانند میزان خسارت پرداخت شده از سوی شرکت بیمه‌گر به جیب خودشان می‌رود. البته بسیاری هم که دچار مشکلات مالی و معیشتی هستند قید خرید الحاقیه و افزایش سقف تعهدات را زده‌اند و امیدوارند که تصادف نکنند.

قانون بیمه شخص ثالث چه می‌گوید؟
اما در ارتباط با بیمه شخص ثالث ماجرا فرق می‌کند زیرا خسارت پرداخت شده به دارنده بیمه‌نامه نمی‌رسد بلکه به شخص ثالثی که زیان دیده پرداخت می‌شود. ماده 8قانون بیمه شخص ثالث تأکید دارد: حداقل مبلغ بیمه موضوع این قانون در بخش خسارت بدنی معادل حداقل ریالی دیه یک مرد مسلمان در ماه‌های حرام است و درهرحال بیمه‌گذار موظف به اخذ الحاقیه نخواهد بود، اما حداقل مبلغ بیمه موضوع این قانون در بخش خسارت مالی معادل 2.5درصد تعهدات بدنی است و شخص بیمه‌گذار می‌تواند برای جبران خسارت‌های مالی بیش از حداقل تعیین شده، در زمان صدور بیمه‌نامه یا پس از آن، بیمه تکمیلی تحصیل کند.

به این ترتیب قانونگذار راه را باز گذاشته و کسانی که بخواهند سقف خسارت مالی ناشی از بیمه‌نامه شخص ثالث را افزایش دهند، می‌توانند هزینه بیشتری بدهند و بیمه تکمیلی بگیرند و حتی اگر بیمه‌گذار درخصوص خسارت‌های مالی، تقاضای پوشش بیمه‌ای بیش از سقف قانونی را داشته باشد شرکت بیمه گر مکلف به انعقاد قرارداد بیمه تکمیلی با بیمه‌گذار است که حق بیمه تکمیلی را بیمه مرکزی به شرکت‌های بیمه اعلام کرده است. معمای اصلی اما به میزان خسارت پرداختی به‌خودروهای گران‌قیمت یا نامتعارف برمی‌گردد. قانون به صراحت می‌گوید: خسارت مالی ناشی از حوادث رانندگی صرفاً تا میزان خسارت متناظر وارده به گرانترین خودروی متعارف از طریق بیمه نامه شخص ثالث یا مقصر حادثه قابل جبران خواهد بود و منظور از خودروی متعارف خودرویی است که قیمت آن کمتر از 50سقف تعهدات بدنی که در ابتدای هر سال مشخص می‌شود، باشد.

این الزام قانونی یعنی اینکه میزان خسارت مالی در بیمه‌های شخص ثالث تابع خسارت بدنی یا همان دیه است. هم‌اکنون مقدار دیه سال 99در ماه‌های غیرحرام 330میلیون تومان و در ماه‌های حرام 440میلیون تومان، براساس اعلام رئیس قوه قضاییه شده است.

بنابراین منظور از خودروی متعارف، خودرویی است که ارزش آن نصف دیه در ماه‌های غیرحرام باشد یعنی 165میلیون تومان. با این حساب به جز پراید می‌شود گفت خودروهای دیگر غیرمتعارف قلمداد می‌شوند و بیمه‌گذاران و شرکت‌های بیمه‌ای دچار مشکل شده‌اند.

پیشنهاد دولت به مجلس
25مرداد امسال دولت برای رفع مشکل لایحه‌ای به مجلس فرستاد و اعلام کرد: درخصوص خودروهای نامتعارف، حتی با وجود تعهد بیمه‌نامه، بخشی از خسارت مالی وارد شده بلاجبران می‌ماند و شخص بیمه‌گذار برای جبران این خسارت به خرید بیمه تکمیلی اقدام می‌کند و شرکت‌های بیمه هم مکلف هستند تا همه خسارت وارد شده را تا سقف تعهد بیمه‌نامه پرداخت کنند. نتیجه اینکه هم بیمه‌گذار ناراضی است و هم شرکت بیمه‌گر گرفتار. پیشنهاد دولت این است که قانون اصلاح شود. به‌نحوی که اگر وسیله نقلیه‌ای مسبب حادثه باشد و دارای بیمه‌نامه شخص ثالث هم باشد، شرکت بیمه‌گر باید خسارت مالی وارد شده را تا سقف تعهدات مالی اعم از اجباری و اختیاری تعیین شده در بیمه‌نامه را بپردازد.

بر اساس این گزارش، لایحه دولت فعلا به مجلس رفته و تا زمان تصویب و ابلاغ آن ممکن است ماه‌ها طول بکشد. بهتر است از همین الان بیمه‌نامه خود را تکمیل کنید.

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۶ + ۸
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۹/۸/۲ - ۱۵:۰۵
ممنوعیت تردد کامیون در محور هراز تا بامداد روز پنجم آبان
خودرونگاران_مسوول سالن عملیات مرکز مدیریت راه‌ها گفت: در محور هراز تردد کامیون غیر از حاملین مواد سوختی و فاسد شدنی از ساعت ۶ امروز تا ساعت ۲ بامداد روز بعد و همچنین روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه پیشِ ...
۱۳۹۹/۸/۲ - ۱۳:۴۳
بازسازی ۱۴۰۰ دستگاه اتوبوس فرسوده ظرف ۴ سال
خودرونگاران_مدیر کل دفتر حمل و نقل عمومی و ترافیک شهری وزارت کشور با بیان اینکه در حال حاضر امکان نوسازی ناوگان اتوبوس شهری وجود ندارد گفت: ظرف چهار سال هزار و چهارصد دستگاه اتوبوس فرسوده شهری را بازس...
۱۳۹۹/۸/۲ - ۱۳:۳۸
بررسی افزایش نرخ معاینه فنی خودروها در شورای رقابت
خودرونگاران_ مدیرعامل شرکت ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای تهران از بررسی افزایش نرخ معاینه فنی خودروها در شورای رقابت خبر داد.
۱۳۹۹/۸/۲ - ۱۳:۳۵
کاهش مصرف بنزین در آمریکا
خودرونگاران_تقاضا برای بنزین در آمریکا ضعیف شده و پالایشگاهها را ناچار کرده است نرخ استفاده از ظرفیت پالایش و فرآوری را کاهش دهند.
۱۳۹۹/۸/۲ - ۱۳:۳۳
اقتصاد دانش بنیان در صنعت خودرو با تمرکز بر فناوری‌های پاک در تولید
خودرونگاران_ کنفرانس پیشرفت‌های اخیر و روندهای آینده صنعت خودرو، دی ماه سال جاری برگزار خواهد شد.
۱۳۹۹/۸/۲ - ۱۲:۲۶
فراخوان عجيب فراري براي 812
خودرونگاران_به تازگي شركت فراري برای 812 سوپرفست خود فراخوان داده است و علت آن را احتمال پرتاب شیشه عقب اين خودرو در هر لحظه از حرکت آن خوانده است.
۱۳۹۹/۸/۲ - ۱۲:۰۶
سوپرشارژ با ۶۷۰ اسب بخار به مسابقات اتومبیل رانی راه پیدا می کند
خودرونگاران_عضوهای سابق مسابقات Motorsport با ساخت خودروی سوپرشارژ قصد دارند مسابقات اتومبیل های برقی را گسترش دهند.
۱۳۹۹/۸/۲ - ۱۲:۰۲
کسب درآمد ۳۳۰ میلیون دلاری تسلا طی سه ماه اخیر
خودرونگاران_شرکت تسلا توانسته طی ۱۵ ماه گذشته پیوسته در کسب درآمد خود رشد داشته باشد.
۱۳۹۹/۸/۲ - ۱۱:۵۸
صدور گواهینامه موتورسیکلت به صورت مجازی
خودرونگاران_ سردار هادیانفر گفت: صدور گواهینامه موتورسیکلت به صورت مجازی و از طریق آموزشگاه‌های مجازی در دستور کار است.
۱۳۹۹/۸/۲ - ۱۰:۵۰
پرسرعت‌ترین خودروهای جهان را بشناسید
خودرونگاران_اتومبیل اسپرت تواتارا اس اس سی آمریکایی، با ثبت سرعت ۵۰۹کیلومتر در ساعت، توانست لقب پرسرعت‌ترین خودروی جهان را از آن خود کند.
۱۳۹۹/۸/۱ - ۱۶:۰۷
کشف قیمت خودرو در بورس مشکل‌ساز خواهد شد
خودرونگاران - حجت الله فیروزی در واکنش به انتقادها در خصوص طرح عرضه خودرو در بورس، گفت: از آنجایی که هیچ سابقه‌ای از عرضه خودرو در بورس در کشور و سایر کشورها وجود ندارد، طبیعی است که طرح مجلس برای عرض...
۱۳۹۹/۸/۱ - ۱۶:۰۳
کانال‌های ارتباط ایران‌خودرو با مخاطبان توسعه می‌یابد
خودرونگاران - مدیران گروه صنعتی ایران‌خودرو با هدف تکریم مشتریان و جامعه و توسعه کانال‌های ارتباطی با آنان، اقدام به پاسخگویی در صفحه اطلاع‌رسانی در فضای مجازی می‌کنند.
۱۳۹۹/۸/۱ - ۱۵:۲۳
دزدي موتور كراس در كمتر از ٤٥ ثانيه
خودرونگاران_از ابتداي سال جاري پرونده افزايش سرقتهاي خياباني را باز كرديمو قول داديم تا به فراخور در مورد اين دزدي ها و هزينه هاي كه به دنبال اين اتفاق به مالباخته تحميل ميشود صحبت كنيم .
۱۳۹۹/۸/۱ - ۱۵:۲۳
دزدي موتور كراس در كمتر از ٤٥ ثانيه
خودرونگاران_از ابتداي سال جاري پرونده افزايش سرقتهاي خياباني را باز كرديمو قول داديم تا به فراخور در مورد اين دزدي ها و هزينه هاي كه به دنبال اين اتفاق به مالباخته تحميل ميشود صحبت كنيم .
۱۳۹۹/۷/۲۸ - ۱۱:۳۱
عرضه جگوار برقی در هند
خودرونگاران_جگوار-لندروور برنامه دارد تا فروش مدل برقی جگوار «آی-پیس» را از اوایل سال آینده در هند آغاز کند؛ این خبر را رئیس این خودروساز در هند به رویترز اعلام کرد.
۱۳۹۹/۷/۲۷ - ۱۵:۴۴
قدردانی به سبک چینی
خودرونگاران - رسانه های چینی اعلام کردند که یک شرکت فولادسازی بعد از موفقیت چند ساله اش به تمام کارگران خود یک دستگاه خودروی لوکس هدیه داده است
۱۳۹۹/۷/۲۸ - ۱۱:۳۳
تایر فرسوده هم سلطان دار شد
خودرونگاران | تایر فرسوده کالایی نیست که قاچاق آن به‌راحتی امکان‌پذیر باشد. کالایی که یک تریلی با ظرفیت ۲۰ هزار تن بار، فقط ۱۵۰ تا ۱۷۰ حلقه از آن (به وزن هفت تا هشت هزار تن) را می‌تواند حمل کند هم بعد...
۱۳۹۹/۷/۲۷ - ۱۵:۱۸
عرضه سالانه ۵۰۰ هزار خودرو قطره چکانی نیست
خودرونگاران - معاون بازاریابی و فروش ایران خودرو گفت: از ابتدای سال تاکنون، بیش از ۲۳۲ هزار و ۵۰۰ خودرو تحویل مشتریان این شرکت شده است و این رقم تا پایان سال، به ۵۰۰ هزار دستگاه خواهد رسید.
۱۳۹۹/۷/۲۸ - ۱۳:۱۴
آقای وزیر، مطالبه گر باشید نه پاسخگو!
خودرونگاران| قطعه‌سازان به عنوان بخش خصوصی بین دو بخش دولتی و خصولتی صنایع مادر و خودروسازان در حال له شدن هستند؛ صنایع مادر مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان از جمله مس، ‌فولاد، مواد پتروشیمی، آلومی...
۱۳۹۹/۷/۲۶ - ۱۱:۵۰
عشق به خودرو در خون ایرانی هاست/ ۷ هزار خودروی کلاسیک در ایران
خودرونگاران | همیشه داستان عشق، مثل قصه «طوقی»، که تمام کفتربازهای محل دنبالش بودند و بر بام خانه «بی‌بی» نشست و برای «آسد مرتضی»ی معروفِ فیلم زیبای «علی حاتمی» اُمد، نداشت، تا «طوبی» را همچون کفتر غر...
۱۳۹۹/۷/۲۹ - ۱۲:۲۴
برنامه‌های وزارت صمت برای ساماندهی بازار خودرو
خودرونگاران - معاون صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه‌های وزارتخانه متبوعش برای ساماندهی بازار خودرو را تشریح کرد.
۱۳۹۹/۷/۲۷ - ۱۵:۱۴
دو پیشنهاد برای کاهش قاچاق قطعات خودرو
خودرونگاران - ناگفته پیداست یکی از عواملی که میدان را برای نقش آفرینی قاچاق و قاچاقچی مهیا می کند، عدم تامین نیاز بازار توسط تولیدکنندگان داخلی و واردکنندگان رسمی است. از این منظر، می توان عوامل محدود...
۱۳۹۹/۷/۲۸ - ۱۶:۴۱
حرکت شاهین در مسیر استانداردهای اروپایی
خودرونگاران_ خودرو، محصول پیچیده ای از فرایند های مهندسی و استانداردسازی است که در نهایت به پروژه تجاری با تیراژ انبوه تبدیل می شود و به دست مشتریان می رسد.
۱۳۹۹/۷/۲۸ - ۱۱:۳۷
الزامات همکاری ۲۵ ساله ایران با چین در صنعت خودرو
خودرونگاران_توجه به جزییات همکاریها برای توسعه، شراکتها و ادغامهای صنعت خودرو در برنامه همکاری ۲۵ساله ایران_چین حائز اهمیت است.
۱۳۹۹/۷/۲۹ - ۱۱:۴۳
کاهش ۶ درصدی تخلفات حمل و نقل عمومی
خودرونگاران - جانشین رییس پلیس راهور ناجا از کاهش تخلفات رانندگان بخش حمل و نقل عمومی خبر داد.
۱۳۹۹/۷/۲۶ - ۱۵:۱۱
هواوی قطعات خودرو می سازد
خودرونگاران_طبق گزارشی جدید هواوی سرمایه گذاری در حوزه توسعه، تولید، فروش و سرویس های قطعات خودرو و سیستم های هوشمند دیگر را گسترش داده است.