امروز: شنبه ۳ آیان ۱۳۹۹ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۹/۷/۷ - ۱۲:۳۸
شناسه خبر: ۴۷۲۳۵۱
 
از سیاست‌های تنش‫زا تا عقب‌نشینی صنعت خودرو
خودرونگاران - ورشکستگی صنعت، انفجار در بازار، مشکلاتی که در مدت دو سال و نیم گذشته شاهد آن هستیم، واقعیتی است که اتفاق افتاده است.

 در این دو سال و نیم درمجموع به خاطر سیاست‌های اشتباه، بازار خودرو به هم ریخته است از آن طرف صنعت دست و پا می‌زند برای بقا، با چالش‌های جدی روبه‌رو است و راه حل‌هایی که در حال حاضر برای این صنعت پیچیده می‌شود راهکارهای تلخی است و پس از اجرای این روش‌ها حداقل در کوتاه مدت مورد نفرت مردم قرار می‌گیرد.
دولت در ظاهر صنعت را فدای مردم می‌کند که این موضوع به وخامت شرایط صنعت خودرو افزوده است، اما در اصل به مردم جفا می‌شود چراکه هم صنعت را نابود کردند و هم مردم را گرفتار قیمت‌ها.
بی تصمیمی مسئولان در رابطه با بسیاری از مسائل پایه صنعت و بازار خودرو، همچنان ادامه دارد و بدون توجه به هیچ یک از مسائل تولید و مصرف به دنبال کسب و حفظ جایگاه‌های خود هستند. با توجه به اینکه بازار بورس هم همچنان روند نزولی خود را در پیش دارد و دلار نیز خیز قیمتی را طی می‌کند بستر را برای افزایش قیمت خودرو فراهم کرده‌اند. اگر طی دو سال و نیم گذشته از تولید حمایت می‌شد امروز همین خودرو می‌توانست عامل بازدارنده افزایش تورم باشد نه اینکه این محصولات در لیست تورم‌زاهاقرار بگیرد.
با این سیاست راه را اشتباه رفته‌اند و دود این ندانم کاری به چشم تولید و مردم می‌رود. در ادامه این روش دو کار اشتباه و خطا صورت گرفت؛ اول اینکه بازار بهم ریخته را تحویل اقتصاد دادند و دیگری، چون تولید به شدت افت کرده بالاخره تولید صنعت خودرو بخشی از تولید ملی است که با این روش ارزش آفرینی را در کشور کاهش دادند و طبیعی است معنی آن تورم خواهد بود و نمی‌خواهند بگویند و باورند کنند که بخش بزرگی از ایجاد تورم به خودرو برمی‌گردد.
در کل صنعت کشور را رها کردند و نتیجه‌ای جز تورم حاصل نشد. متاسفانه امروز تمام صنایع کشور با همین روش مدیریت می‌شود و بدون نقدینگی و با کمبود مواد اولیه به همراه تعیین قیمت دستوری می‌خواهند اقتصاد کشور را مدیریت کنند!
همان بلایی که بر سر سیمان و فولاد و سایر صنایع مولد آورده‌اند امروز بر سر صنعت خودرو می‌آورند. تنها موضوعی که ذهن را درگیر می‌کند و به واقعیت نزدیک‌تر است، دست‌های پشت پرده برای توقف صنعت خودروست، چراکه قصد بر این است که خودرو را با قیمت دستوری به بیرون از کارخانه بفرستند و در بازار با افزایش بیش از دو برابر، خرید و فروش شود؛ این چه معنی می‌تواند داشته باشد؟ به طور مثال، مردم دنا پلاس را ۳۵۰ میلیون تومان از کارخانه می‌خرند و می‌خواهند ۶۰۰میلیون تومان در بازار بفروشند چراکه شاهد هستند بر سر تمام محصولات همین بلا آمده است.
رئیس جمهور در دور قبلی دولتش تمرکز را بر کنترل تورم گذاشته بود، هرچند تنش‌هایی هم داشت، اما باید این تنش‌ها را تحمل می‌کردیم، زیرا کنترل تورم بسیاری از مشکلات را حل می‌کرد و کم‌کم شرایط اقتصاد به سمت تحول جدی در حرکت بود اما چرا امروز به این سمت چرخیدند؟ چرا سیاست‌های کنترل تورم را به ایجاد تنش‌های تورمی تبدیل کردند!؟ قیمت‌ها بالا رفته، اما تولید به اندازه کافی افزایش نداشته است و در کنار این دو مورد درآمدها نیز علاوه بر اینکه افزایشی نداشته در برخی موارد کاهش هم داشته است؛ یعنی چرخه تولید قفل شد، لذا با یک رکود تورمی شدید مواجه شدند. در حال حاضر قیمت خودرو بالا رفته است و می‌دانیم حجم معاملات خودرو نیز قفل کرده است.
یک عده در حال پیچیدن نسخه صنعت خودرو هستند یعنی طرح‌هایی که بیرون می‌آید نشانگر این موضوع است که هیچکس به فکر نجات صنعت نیست و همه فکر می‌کنند صنعت خودرو یک گاو شیردهی است که زیادی به او دادند که بخورد و می‌خواهند ذبحش کنند حتی شیرش را هم نمی‌خواهند بدوشند و این بسیار خطرناک است و روزی می‌رسد که ما حسرت این روزها را می‌خوریم به لحاظ اینکه چرا مراقب این گاو شیرده نبوده‌ایم. من اصولا تئوریتوطئه را دوست ندارم و ترجیح می‌دهم با این تئوری مسئله‌ای را توجیه نکنم، زیرا نمی‌دانم دقیقا چه می‌شود، اما از آنجایی که همه بر این اعتقاد هستند و اینکه نباید صنعت را چنین لگدکوب کرد آیا خود آقایان در راس امور به این ایده معتقد نیستند!؟
در حال حاضر تمامی اقتصادانان و متخصصین صنعتی بر این مشکلات پافشاری دارند و عواقب آن را هشدار می‌دهند، اما نمی‌خواهند حتی صدای آنان را بشنوند چراکه درصدد نابودی یک صنعت استراتژیک در کشور هستند. اگر هنوز نابودی کامل و توقف صنعت اجرایی نشده و علت آن هم این است که بدنه‌ صنعت در حال جنگ است و مقاومت می‌کند. یکی از علل آن سرمایه‌گذاری‌های عظیمی است که 

در دهه ۷۰ انجام شده است به خصوص سرمایه‌های انسانی و مالی که در این دهه بدنه این صنعت را تقویت کرد، اما امروز صنعت را وارد یک جنگ تمام عیار اقتصادی کرده‌اند.

امیر حسین کاکایی، کارشناس صنعت خودرو

 

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۶ + ۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۹/۸/۲ - ۱۵:۰۵
ممنوعیت تردد کامیون در محور هراز تا بامداد روز پنجم آبان
خودرونگاران_مسوول سالن عملیات مرکز مدیریت راه‌ها گفت: در محور هراز تردد کامیون غیر از حاملین مواد سوختی و فاسد شدنی از ساعت ۶ امروز تا ساعت ۲ بامداد روز بعد و همچنین روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه پیشِ ...
۱۳۹۹/۸/۲ - ۱۳:۴۳
بازسازی ۱۴۰۰ دستگاه اتوبوس فرسوده ظرف ۴ سال
خودرونگاران_مدیر کل دفتر حمل و نقل عمومی و ترافیک شهری وزارت کشور با بیان اینکه در حال حاضر امکان نوسازی ناوگان اتوبوس شهری وجود ندارد گفت: ظرف چهار سال هزار و چهارصد دستگاه اتوبوس فرسوده شهری را بازس...
۱۳۹۹/۸/۲ - ۱۳:۳۸
بررسی افزایش نرخ معاینه فنی خودروها در شورای رقابت
خودرونگاران_ مدیرعامل شرکت ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای تهران از بررسی افزایش نرخ معاینه فنی خودروها در شورای رقابت خبر داد.
۱۳۹۹/۸/۲ - ۱۳:۳۵
کاهش مصرف بنزین در آمریکا
خودرونگاران_تقاضا برای بنزین در آمریکا ضعیف شده و پالایشگاهها را ناچار کرده است نرخ استفاده از ظرفیت پالایش و فرآوری را کاهش دهند.
۱۳۹۹/۸/۲ - ۱۳:۳۳
اقتصاد دانش بنیان در صنعت خودرو با تمرکز بر فناوری‌های پاک در تولید
خودرونگاران_ کنفرانس پیشرفت‌های اخیر و روندهای آینده صنعت خودرو، دی ماه سال جاری برگزار خواهد شد.
۱۳۹۹/۸/۲ - ۱۲:۲۶
فراخوان عجيب فراري براي 812
خودرونگاران_به تازگي شركت فراري برای 812 سوپرفست خود فراخوان داده است و علت آن را احتمال پرتاب شیشه عقب اين خودرو در هر لحظه از حرکت آن خوانده است.
۱۳۹۹/۸/۲ - ۱۲:۰۶
سوپرشارژ با ۶۷۰ اسب بخار به مسابقات اتومبیل رانی راه پیدا می کند
خودرونگاران_عضوهای سابق مسابقات Motorsport با ساخت خودروی سوپرشارژ قصد دارند مسابقات اتومبیل های برقی را گسترش دهند.
۱۳۹۹/۸/۲ - ۱۲:۰۲
کسب درآمد ۳۳۰ میلیون دلاری تسلا طی سه ماه اخیر
خودرونگاران_شرکت تسلا توانسته طی ۱۵ ماه گذشته پیوسته در کسب درآمد خود رشد داشته باشد.
۱۳۹۹/۸/۲ - ۱۱:۵۸
صدور گواهینامه موتورسیکلت به صورت مجازی
خودرونگاران_ سردار هادیانفر گفت: صدور گواهینامه موتورسیکلت به صورت مجازی و از طریق آموزشگاه‌های مجازی در دستور کار است.
۱۳۹۹/۸/۲ - ۱۰:۵۰
پرسرعت‌ترین خودروهای جهان را بشناسید
خودرونگاران_اتومبیل اسپرت تواتارا اس اس سی آمریکایی، با ثبت سرعت ۵۰۹کیلومتر در ساعت، توانست لقب پرسرعت‌ترین خودروی جهان را از آن خود کند.
۱۳۹۹/۸/۱ - ۱۶:۰۷
کشف قیمت خودرو در بورس مشکل‌ساز خواهد شد
خودرونگاران - حجت الله فیروزی در واکنش به انتقادها در خصوص طرح عرضه خودرو در بورس، گفت: از آنجایی که هیچ سابقه‌ای از عرضه خودرو در بورس در کشور و سایر کشورها وجود ندارد، طبیعی است که طرح مجلس برای عرض...
۱۳۹۹/۸/۱ - ۱۶:۰۳
کانال‌های ارتباط ایران‌خودرو با مخاطبان توسعه می‌یابد
خودرونگاران - مدیران گروه صنعتی ایران‌خودرو با هدف تکریم مشتریان و جامعه و توسعه کانال‌های ارتباطی با آنان، اقدام به پاسخگویی در صفحه اطلاع‌رسانی در فضای مجازی می‌کنند.
۱۳۹۹/۸/۱ - ۱۵:۲۳
دزدي موتور كراس در كمتر از ٤٥ ثانيه
خودرونگاران_از ابتداي سال جاري پرونده افزايش سرقتهاي خياباني را باز كرديمو قول داديم تا به فراخور در مورد اين دزدي ها و هزينه هاي كه به دنبال اين اتفاق به مالباخته تحميل ميشود صحبت كنيم .
۱۳۹۹/۸/۱ - ۱۵:۲۳
دزدي موتور كراس در كمتر از ٤٥ ثانيه
خودرونگاران_از ابتداي سال جاري پرونده افزايش سرقتهاي خياباني را باز كرديمو قول داديم تا به فراخور در مورد اين دزدي ها و هزينه هاي كه به دنبال اين اتفاق به مالباخته تحميل ميشود صحبت كنيم .
۱۳۹۹/۷/۲۸ - ۱۱:۳۱
عرضه جگوار برقی در هند
خودرونگاران_جگوار-لندروور برنامه دارد تا فروش مدل برقی جگوار «آی-پیس» را از اوایل سال آینده در هند آغاز کند؛ این خبر را رئیس این خودروساز در هند به رویترز اعلام کرد.
۱۳۹۹/۷/۲۷ - ۱۵:۴۴
قدردانی به سبک چینی
خودرونگاران - رسانه های چینی اعلام کردند که یک شرکت فولادسازی بعد از موفقیت چند ساله اش به تمام کارگران خود یک دستگاه خودروی لوکس هدیه داده است
۱۳۹۹/۷/۲۸ - ۱۱:۳۳
تایر فرسوده هم سلطان دار شد
خودرونگاران | تایر فرسوده کالایی نیست که قاچاق آن به‌راحتی امکان‌پذیر باشد. کالایی که یک تریلی با ظرفیت ۲۰ هزار تن بار، فقط ۱۵۰ تا ۱۷۰ حلقه از آن (به وزن هفت تا هشت هزار تن) را می‌تواند حمل کند هم بعد...
۱۳۹۹/۷/۲۷ - ۱۵:۱۸
عرضه سالانه ۵۰۰ هزار خودرو قطره چکانی نیست
خودرونگاران - معاون بازاریابی و فروش ایران خودرو گفت: از ابتدای سال تاکنون، بیش از ۲۳۲ هزار و ۵۰۰ خودرو تحویل مشتریان این شرکت شده است و این رقم تا پایان سال، به ۵۰۰ هزار دستگاه خواهد رسید.
۱۳۹۹/۷/۲۸ - ۱۳:۱۴
آقای وزیر، مطالبه گر باشید نه پاسخگو!
خودرونگاران| قطعه‌سازان به عنوان بخش خصوصی بین دو بخش دولتی و خصولتی صنایع مادر و خودروسازان در حال له شدن هستند؛ صنایع مادر مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان از جمله مس، ‌فولاد، مواد پتروشیمی، آلومی...
۱۳۹۹/۷/۲۶ - ۱۱:۵۰
عشق به خودرو در خون ایرانی هاست/ ۷ هزار خودروی کلاسیک در ایران
خودرونگاران | همیشه داستان عشق، مثل قصه «طوقی»، که تمام کفتربازهای محل دنبالش بودند و بر بام خانه «بی‌بی» نشست و برای «آسد مرتضی»ی معروفِ فیلم زیبای «علی حاتمی» اُمد، نداشت، تا «طوبی» را همچون کفتر غر...
۱۳۹۹/۷/۲۹ - ۱۲:۲۴
برنامه‌های وزارت صمت برای ساماندهی بازار خودرو
خودرونگاران - معاون صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه‌های وزارتخانه متبوعش برای ساماندهی بازار خودرو را تشریح کرد.
۱۳۹۹/۷/۲۷ - ۱۵:۱۴
دو پیشنهاد برای کاهش قاچاق قطعات خودرو
خودرونگاران - ناگفته پیداست یکی از عواملی که میدان را برای نقش آفرینی قاچاق و قاچاقچی مهیا می کند، عدم تامین نیاز بازار توسط تولیدکنندگان داخلی و واردکنندگان رسمی است. از این منظر، می توان عوامل محدود...
۱۳۹۹/۷/۲۸ - ۱۶:۴۱
حرکت شاهین در مسیر استانداردهای اروپایی
خودرونگاران_ خودرو، محصول پیچیده ای از فرایند های مهندسی و استانداردسازی است که در نهایت به پروژه تجاری با تیراژ انبوه تبدیل می شود و به دست مشتریان می رسد.
۱۳۹۹/۷/۲۸ - ۱۱:۳۷
الزامات همکاری ۲۵ ساله ایران با چین در صنعت خودرو
خودرونگاران_توجه به جزییات همکاریها برای توسعه، شراکتها و ادغامهای صنعت خودرو در برنامه همکاری ۲۵ساله ایران_چین حائز اهمیت است.
۱۳۹۹/۷/۲۹ - ۱۱:۴۳
کاهش ۶ درصدی تخلفات حمل و نقل عمومی
خودرونگاران - جانشین رییس پلیس راهور ناجا از کاهش تخلفات رانندگان بخش حمل و نقل عمومی خبر داد.
۱۳۹۹/۷/۲۶ - ۱۵:۱۱
هواوی قطعات خودرو می سازد
خودرونگاران_طبق گزارشی جدید هواوی سرمایه گذاری در حوزه توسعه، تولید، فروش و سرویس های قطعات خودرو و سیستم های هوشمند دیگر را گسترش داده است.