امروز: جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۹/۲/۳۱ - ۱۰:۱۲
شناسه خبر: ۴۶۹۱۲۴
 
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس:
خودروسازان ۴۰۰ هزار تعهد عمل نشده دارند
خودرونگاران_ سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با بیان که شرایط بازار نشان می‌دهد اراده خودروسازان، بر ادامه عدم اجرای تعهداتشان است، گفت: ۴۰۰ هزار تعهد عمل نشده از سوی خودروسازان وجود دارد.

به گزارش خودرونگاران به نقل از خانه ملت، بهرام پارسایی روز سه‌شنبه با اشاره به گزارش کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی درخصوص صنعت خودرو کشور اظهارداشت: گزارش ارائه شده در صحن چکیده 10 جلد پرونده شامل حجم زیاد شکایات و اشکالات موجود در صنعت خودرو بود.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس یکی از ایرادات موجود در صنعت خودرو را افزایش ناگهانی قیمت دانست و ادامه داد: طبق بررسی‌های صورت گرفته تاثیر ارز در تعیین قیمت تمام شده خودروها کمتر از 20 درصد است و نشان می‌دهد که در پس گرانی‌ها، فسادها، رانت‌ها و منافع کلان اقتصادی است از این رو نمی‌توان همه افسار گسختیگی بازار به قیمت ارز نسبت داد.

گرانی ارز بهانه خوبی برای گرانی‌ها و پیشبرد اهداف خودروسازان داخلی بود

نماینده مردم شیراز در مجلس بیان کرد: با قیمت ارز امروزی و معادل قیمت خودروهای داخلی مردم امکان خرید خودرو کارکرده خارجی را دارند بنابراین ارز نقش اصلی در گرانی‌های اخیر بازار خودرو ندارد ولی بهانه خوبی برای افزایش قیمت و پیشبرد اهداف خودروسازان بود.

پارسایی افزود: بدون شک کمیسیون اصل 90 از تولید داخلی حمایت می‌کند مشروط بر اینکه حقوق مصرف‌کنندگان حفظ شود و خودروسازان قدرت رقابت داشته باشند.

وی حمایت‌های احساسی و غیرکارشناسی از صنایع خودروسازی و اعطای امتیازات رانتی از دلایل گرانی‌های اخیر بازار خودرو برشمرد و خاطرنشان کرد: انحصاری بودن بازار برای خودروسازان باعث شده تا انگیزه پیشرفت و توسعه در تولید نداشته باشند.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس با اشاره به رخنه کردن لابی‌های قدرت به صنعت خودروسازی عنوان کرد: سوء مدیریت در این صنعت موجب شده تا خودروسازان داخلی انحصار را در اختیار داشته باشند و  مسائلی مانند کیفیت، تعهدات انجام شده، کاهش میزان مصرف سوخت، طراحی، قیمت واقعی هیچ‌کدام از حقوق مصرف‌کنندگان رعایت نشود.

پارسایی گفت: با توجه به شرایط موجود در بازار خودرو و سودهای کلان چند هزار میلیارد تومانی برای افراد ذی‌نفع مبارزه با این جریان را سخت می‌دانم مگر اینکه ارکان اصلی حاکمیت مانند سران سه قوه اراده جدی در دفاع از حقوق مصرف کننده داشته باشد.

ممنوعیت واردات خودرو موجب انحصار کامل برای خودروسازان داخلی شد

پارسایی تصریح کرد: در گزارش کمیسیون اصل 90 مجلس خسارت‌های وارد از سوی صنعت خودرو به کشور بر شمرده شد و در بحث کرونا قیمت خودرو در جهان کاهش یافت اما در ایران افزایش پیدا کرد که نشان می‌دهد بازار خودرو اصولی ندارد و باید اصلاح شود.

وی تاکید کرد: مردم نباید وارد عمل شوند و اقدام به خرید خودرو گران کنند البته با توجه به اینکه در اختیار مردم پول سرگردان وجود دارد و خودرو ب کالای سرمایه تبدیل شده است.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش ممنوعیت واردات و سایت‌های واسطه‌ای در گرانی‌های اخیر بازار خودرو گفت: ممنوعیت واردات بدون شک فضای انحصاری در اختیار خودروسازان داخلی قرارداد در حالی که ممنوعیت شامل 5 درصد بازار خودرو می‌شود اما با ایجاد عدم رقابت و بوجود آوردن افسار گسیختگی انحصار کامل را برای خودروسازان ایجاد کرد. 

پارسایی با بیان اینکه خودروسازی داخلی توان پاسخگویی به نیازهای داخلی ندارد، افزود: زمانی که معادله عرضه تقاضا بهم می‌خورد تبدیل به عامل اصلی گرانی خودرو می‌شود.

وی با اشاره قیمت‌های بدون ضابطه در بازار خودرو اظهار داشت: سایت‌های واسطه مانند دیوار و شیپور می‌توانند در گرانی‌ها موثر باشند اما اگر عرضه و تقاضا متعادل بود هیچ عاملی نمی‌توانست باعث گرانی خودرو شود.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از دلایل عدم عرضه خودرو منافع کلانی است که بازیگران پشت پرده بازار خودرو دارند که مانع از تحقق تولیدهای توسط خودروسازان انبوه شده است.

پارسایی با انتقاد از نحوه ثبت‌نام و واگذاری خودرو به مردم گفت: شعارهای خودروسازان باید عملی شود و به یک نفر بیش از یک خودرو داده نشود اما مسئولین ذیربط اذعان دارند که سایت‌های ثبت‌نام توسط ربات‌هایی هک می‌شود و افراد از ضعف موجود سوء استفاده می‌کنند.

وی با بیان این که از لحاظ علمی و فناوری کشورمان توانایی ایجاد سایت غیرقابل هک وجود دارد، بیان کرد:  به نظر می‌رسد کسانی که اقدام به طراحی این گونه تارنماها می‌کنند راه‌هایی را در نظر گرفتند تا افراد سود جو بتوانند سوء استفاده کنند.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی عدم برخورد جدی با متخلفین را از مهمترین عوامل افسار گسیختگی برشمرد و گفت: این موضوع باعث شده تا منفعت‌طلبان گستاخانه‌تر به اهداف و برنامه‌های خود برسند اما اینکه بگویند به صورت متعدد امکان هک یک سایت وجود دارد نشان از عدم وجود اراده برای ایمن کردن سایت‌های ثبت نام دارد.

پارسایی با بیان اینکه ادامه شرایط موجود باعث افزایش تقاضای کاذب و گرانی خودرو می‌شود، تصریح کرد: در گزارش کمیسیون اصل 90 به این موضوع اشاره شد افرادی خودرو ثبت نام میکنند و با استفاده از نفوذ خود به نام افراد دیگر می‌کنند.

بیشتر مردم از شرایط مدیریت بازار خودرو ناراضی‌اند

پارسایی ادامه داد: اگر نظرسنجی انجام شود 98 درصد مردم مخالف نحوه مدیریت فعلی بازار خودرو خواهند بود چون باعث نارضایتی عمومی شده و تضییع حقوق شهروندی شده است.  شرایط ایجاب می‌کند تا سران سه قوه در راستای جلوگیری از خدشه‌دار شدن بیشتر اعتماد مردم به سیستم مدیریتی و حاکمیتی این مساله را جدی گرفته و با متخلفان برخورد قانونی شود.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی تاکیدکرد: قیمت تمام شده پراید که بعنوان نماد خودروهای داخلی مطرح است، بسیار پایین تر از قیمت موجود در بازار است.

ارسال 11 هزار شکایت در سال 98 به سازمان تعزیرات

پارسایی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره شکایات واصل شده از سوی خودروسازان داخلی به کمیسیون اصل 90 گفت: شکوایه‌ها به صورت گروهی است و هرکدام چندین هزار شاکی دارد که این موضوع نشان می‌دهد آمار نارضایتی مردم بسیار بالاست.

وی عنوان کرد: تعهدات انجام نشده خودروسازان بیش از 400هزار فقره است و در سال گذشته 11 هزار شکایت در این زمینه به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال شده است.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شرایط بازار نشان می‌دهد اراده خودروسازان بر ادامه به عدم تعهداتشان است، تاکید کرد: در صورت عدم صحت این موضوع آنها اقدام به پیش فروش جدید خودروهایشان نمی‌کردند.

پارسایی بیان کرد: در فروش‌هایی که خودروسازان تحت عنوان فروش فوری انجام می‌دهند قادر نیستند یک ماهه خودروهای ثبت نام شده را تحویل دهند.

وی خاطرنشان کرد: از این آشفته بازار خودروسازان داخلی و مافیایی که اقدام به مدیریت بازار می‌کند بهره‌مند هستند و با توجه رانت‌هایی که در صنعت قطعه‌سازی وجود دارد نشان می‌دهد که اراده برای مبارزه با این جریان وجود ندارد.

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۳ + ۱۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۹/۵/۲۴ - ۱۵:۴۲
کمبود لاستیک در کشور برطرف می شود
خودرونگاران - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس سازمان حمایت حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان کشور از رفع مشکل لاستیک در کشور از هفته پیش رو خبر داد.
۱۳۹۹/۵/۲۴ - ۱۳:۳۵
النترا N Line دسامبر گاز ميخورد
خودرونگاران هیوندای النترا N Line از تازه ترين نسخه خود با قدرت بيشتر و البته چهره متفاوت رونمايي كرد تا هيوندا دوستان از انتخاب بيشتر برخوردار باشتد.
۱۳۹۹/۵/۲۴ - ۱۳:۲۱
سود باورنکردنی تسلا به رغم فروش کمتر
خودرونگاران - با وجود اینکه تسلا در ۱۲ماه گذشته تعداد خودروهای بسیار کمتری نسبت به تویوتا تحویل داد، اما به لطف خودروهای گران‌قیمت خود، با اختلاف فاحشی از دیگر تولیدکنندگان، بالاترین ارزش بازار در میا...
۱۳۹۹/۵/۲۴ - ۱۲:۳۳
چگونه بفهمیم عمر کیت کلاچ خودرو تمام شده است؟
خودرونگاران - این روزها خرید قطعات خودرو به خصوص با وجود نمونه‌های تقلبی سخت‌تر شده، بنابراین بهتر است پیش از این که اقدام به خرید کنید اطلاعاتی در خصوص آن قطعه به دست آورید. در این نوشتار قصد داریم ...
۱۳۹۹/۵/۲۴ - ۱۲:۳۱
۵ هزار تاکسی پلاک نشده در مراحل پایانی رفع مشکل
خودرونگاران -مدیرعامل شرکت ایران خودرو گفت: ۵ هزار تاکسی که به دلیل نداشتن استاندارد یورو ۵ پلاک نمی‌شد در حال طی مراحل پایانی رفع مشکل است.
۱۳۹۹/۵/۲۴ - ۱۰:۴۴
فروش خودرو در چین ۱۶ درصد افزایش یافت
خودرونگاران - تازه ترین آمارهای رسمی چین نشان می دهد که فروش خودرو در بزرگترین بازار خودرو جهان ۱۶.۴ درصد افزایش یافته است.
۱۳۹۹/۵/۲۴ - ۱۰:۳۲
زامیاد در افزایش داخلی سازی و کاهش ارزبری موفق عمل کرده است
خودرونگاران - رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و هیات همراه در بازدید از شرکت زامیاد از نزدیک در جریان روند تولید محصولات این شرکت و تلاش برای تحقق شعار جهش تولید قرار گرفتند.
۱۳۹۹/۵/۲۴ - ۱۰:۲۸
جزییات طرح سهمیه بندی بنزین سرانه خانوار
خودرونگاران - امیرآبادی فراهانی توضیح داد: براساس طرح "سهمیه‌بندی بنزین سرانه خانوار"، ماهانه به هر فرد ۳۰ لیتر بنزین سهمیه ای پرداخت خواهد شد که به کارت سرپرست خانوار واریز می‌شود.
۱۳۹۹/۵/۲۳ - ۱۳:۵۴
بازار خودروی دست دوم انگلیس به نصف کاهش یافت
خودرونگاران - در ۳ ماهه دوم ۲۰۲۰ بازار خودروی دست دوم انگلستان به نصف کاهش یافت. محدودیت‌های قرنطینه‌ای برای مقابله با کرونا بازار خودرو را تحت فشار شدیدی قرار داده بود.
۱۳۹۹/۵/۲۳ - ۱۳:۳۱
قیمت بنزین تغییر نخواهد کرد
خودرونگاران - سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس گفت: در طرح جدید مجلس قیمت بنزین تغییر نخواهد کرد، اما در نحوه تخصیص آن تغییراتی خواهیم داشت.
۱۳۹۹/۵/۲۳ - ۱۳:۲۷
رکود تابستانی بازار خودرو
خودرونگاران - رییس اتحادیه فروشندگان خودرو گفت: هر سال بازار خودرو در تابستان از رونق برخوردار بود، اما امسال به دلیل شیوع کرونا و نوسانات نرخ در رکود به سر می‌برد.
۱۳۹۹/۵/۲۳ - ۱۲:۵۹
انتقاد قطعه‌سازان از عدم رای اعتماد به مدرس خیابانی
خودرونگاران - برخی از فعالان صنعت خودرو و قطعه‌سازان از عدم رای اعتماد به «حسین مدرس خیابانی» وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت انتقاد کردند.
۱۳۹۹/۵/۱۹ - ۱۱:۰۵
ابرواردكنندگان خودرو پشت ميز محاكمه
خودرونگاران - نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات ابر واردکننده خودرو خارجی در شعبه دوم دادگاه ویژه جرایم اقتصادی و به ریاست قاضی زرگر آغاز شد.
۱۳۹۹/۵/۲۲ - ۱۰:۳۲
اثرات کاهش قیمت دلار بر نرخ خودرو
خودرونگاران - عمده‌ترین سوال جامعه در افزایش و کاهش نرخ‌ها، تغییر نکردن نرخ‌ها پس از کاهش قیمت دلار است.
۱۳۹۹/۵/۱۶ - ۱۶:۵۴
فتح مرزهای جدید قیمت در بازار خودرو
خودرونگاران - روند صعودی قیمت خودرو در بازار این روزها همچنان ادامه دارد و مرزهای جدید قیمتی پی در پی فتح می‌شوند، این در حالی است که انتظار می‌رفت با توجه به آرامش نسبی در بازار ارز (حداقل طی روزهای ...
۱۳۹۹/۵/۱۶ - ۱۶:۲۷
۶۶۶ میلیون یورو زیان در ب ام و
خودرونگاران - زیانی که امسال گروه خودروسازی ب ام و دید در یک دهه گذشته بی سابقه بود.
۱۳۹۹/۵/۱۷ - ۱۳:۴۵
تمدید مهلت واریز وجه خودروهای فروش فوق العاده ایران‌خودرو تا بیستم مرداد
خودرونگاران - معاون بازاریابی و فروش محصولات گروه صنعتی ایران خودرو از تمدید مهلت برای واریز وجه خودروهای طرح فروش فوق العاده تا دوشنبه بیستم مردادماه خبر داد.
۱۳۹۹/۵/۲۱ - ۱۲:۴۳
تجهیز ۱۰۰هزار خودرو تاکسی اینترنتی به جداکننده فضای خودرو
خودرونگاران - با افزایش آمار مبتلایان و شیوع مجدد کرونا، اسنپ تصمیم گرفت راهکارهای عملی را برای افزایش کیفیت بهداشت سفرهای خود در دستور کار قرار دهد.
۱۳۹۹/۵/۲۱ - ۱۱:۳۹
دستهای دولتی عامل تولید ناقص خودرو
خودرونگاران - دبیر انجمن سازندگان قطعه عدم همکاری بانک مرکزی و تخصیص ارز قطعه‌سازان که ترخیص نشدن قطعات از گمرک و در نتیجه کمبود قطعات را موجب شده است، را عامل افزایش خودروهای ناقص در دو خودروسازی دان...
۱۳۹۹/۵/۲۱ - ۱۱:۳۲
تولید خودرو 20 درصد زیاد شد
خودرونگاران - مدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت از افزایش بیش از ۲۰ درصدی تولید انواع خودرو در ۴ ماهه امسال خبر داد.
۱۳۹۹/۵/۲۱ - ۰۹:۵۴
تحقیق‌ و تفحص از خودروسازان باید در کمیسیون صنایع بررسی شود
خودرونگاران - سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: خودروسازان می‌گویند افزایش تولید داشته‌اند اما به دلیل آن‌که خودرو در بازار دلالی قرار می‌گیرد، به دست مصرف‌کننده واقعی نمی‌رسد.
۱۳۹۹/۵/۲۱ - ۱۴:۴۹
تاييد صلاحيت آزمايشگاه هاي كيفيت سايپا توسط سازمان استاندارد ایران
خودرونگاران - مميزي خارجي سيستم مديريت كيفيت آزمايشگاه هاي فني سايپا توسط كارشناسان سازمان ملي استاندارد ايران انجام و سايپا موفق شد گواهينامه تاييد صلاحيت استانداردISO17025:2107 را دریافت کند.
۱۳۹۹/۵/۱۷ - ۱۵:۰۱
بلاتکلیفی یک هزار و ۱۰۰ خودروی وارداتی در گمرک
خودرونگاران - سخنگوی گمرک گفت: حدود یک هزار و ۱۰۰ خودرو وارداتی بدون ثبت سفارش در گمرک بلاتکلیف هستند که نمی‌توانند مجوز ترخیص دریافت کنند.
۱۳۹۹/۵/۲۱ - ۱۵:۲۰
ارائه ۴۳ هزار خودرو به بازار در هفته های آینده
خودرونگاران - سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت: با ترخیص محموله قطعات مورد نیاز شرکت ایران خودرو، میزان خودرو های دپو شده در پارکینگ ها حدود ۵۰ درصد کاهش می یابد و هفته های آینده ۴۳ هزار خودرو به...
۱۳۹۹/۵/۱۶ - ۱۵:۳۵
تیم بسکتبال بانوان گروه بهمن کاپ قهرمانی را بالای سر برد
خودرونگاران - تیم بسکتبال گروه بهمن امروز در مراسم اختتامیه لیگ برتر بسکتبال بانوان جام قهرمانی را بالای سر برد.