امروز: چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۹/۲/۲۹ - ۱۱:۴۰
شناسه خبر: ۴۶۹۰۷۰
 
نگاهی به آشفته بازار خودرو؛
دست آقایان(!) و دلالان خودرو در یک کاسه است
خودرونگاران - نماینده ادوار مجلس با انتقاد از نبود هیچ حمایت دولتی از شورای رقابت و مخالفت های پیاپی با این شورا، گفت:آقایان عرضه را کم و بازار را تشنه می کنند تا سود حاصله نصیب دلالان خودشان شود.

به گزارش خودرونگاران ، دکتر فرشاد فاطمی عضو شورای رقابت و استاد دانشگاه و دکتر محمدعلی مددی نماینده ادوار مجلس و عضو سابق شورای رقابت در برنامه "گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو " درباره جایگاه و کارکرد شورای رقابت گفتگو کردند.
فاطمی در آغاز اظهار کرد: شورای رقابت بر مبنای فصل نهم قانون "سیاست های کلی اصل ۴۴" تأسیس شده و نقش و جایگاه آن تسهیل رقابت و منع انحصار است.
وی درباره کارکرد این شورا بیان کرد: شورای رقابت طبق قانون در مواردی که منافع مصرف کننده در خطر باشد و همچنین برای تسهیل رقابت در بازار می تواند ورود کند، البته قانون وظایف دیگری هم مانند نظارت بر فرآیند صدور مجوز های کسب و کار را به این شورا داده است.

*قیمت گذاری وظیفه شورای رقابت نیست
این استاد دانشگاه با بیان اینکه شورای رقابت وظیفه ای درباره قیمت گذاری ندارد گفت: نخستین هدف و روش شورا برای مداخله در بازار نباید قیمت گذاری باشد.
فاطمی متذکر شد: طبق بند قانونی و تجربه دنیا بازارهایی وجود دارند که خود به خود رقابتی نمی شوند که ما به آن "انحصار طبیعی" می گوییم، اگر در این شرایط فرآیند بازار را در اختیار بنگاه های فعال قرار دهیم منافع مصرف کننده به خطر میفتد و نهایتاً یا دولت باید ورود کند یا اینکه قیمت تنظیم شود.
در مواردی که بازار انحصاری است شورای رقابت طبق قانون اجازه دارد دستورالعمل قیمت گذاری را تصویب و ابلاغ کند.

*فرمول شورای رقابت؛ قیمت سازی یا قیمت گذاری؟!
فاطمی در پاسخ به این سوال مجری که فرمول شورای رقابت برای خودرو قیمت گذاری است یا قیمت سازی،گفت: شورای رقابت علاقه مند بود بازار خودرو رقابتی باشد و احتیاجی هم به قیمت گذاری نداشته باشد.
در فرمول تصویب شده توسط شورا، که بر مبنای همان فرمول قدیمی است تورمِ بخشی بر مبنای تورم نهاده ها و کالاهای مورد نیاز برای تولید خودرو از بانک مرکزی استعلام می شود و با تعیین ضریب کیفیت خودرو و بهره وری یک عددی استخراج می شود و بنابراین فرمول شورا قیمت سازی نیست.

*خودرو برای رقابت باید بین المللی شود
عضو شورای رقابت همچنین دسترسی به بازار خودرو با وجود اختلاف بین قیمت اعلامی و قیمت بازار را مسئله ای نگران کننده خواند و گفت: در شرایط اختلاف بین قیمت اعلامی و قیمت بازار این سوال مطرح می شود که چه کسی به خودرو دسترسی پیدا خواهد کرد و ما به التفاوت نصیب چه کسانی خواهد شد؟! به نظر می رسد برای این اختلاف قیمت هم باید فکر اساسی کرد.
فاطمی معتقد است راه حل اصلی و بلند مدت حل مشکلات صنعت خودرو در رقابتی شدن بازار است و البته همچنان باید به صادرات و واردات فکر کرد و لازمه رقابتی شدن صنعت خودرو هم بین المللی شدن آن است.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه قیمت گذاری با روش قیمت تمام شده و بر مبنای تورم ایده آل و راه حل نهایی نیست مطرح کرد: بهترین روش و راهکار برای مشکلات صنعت خودرو رقابتی شدن و شفاف سازی اطلاعات است.

*شورای رقابت تنها مرجع بازار
در ادامه، مددی نماینده ادوار مجلس گفت: تا زمانی که جایگاه قانونی شورای رقابت در ایران مشخص نشود مشکلات این حوزه هم حل نخواهد شد.
عضو سابق شورای رقابت با اشاره به اینکه طبق ماده ۶۱ و ۶۲ قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ تنها مرجع رسیدگی به رقابتی شدن بازار و جلوگیری از بازار انحصاری "شورای رقابت" است اظهار کرد: طبق ماده ۵۸ همین قانون، در شرایط بازار انحصاری تنها شورای رقابت مکلف به تصویب دستورالعمل تنظیم و رقابتی کردن بازار است.

*دولت شورای رقابت را قبول ندارد
مددی با تصریح بر اینکه تولید خودرو در ایران انحصاری و خودروسازی دست دو خودروساز کاملاً دولتی است گفت: دولت باید جایگاه شورای رقابت را قبول و مجلس هم حمایت کند که متاسفانه دولتی ها جایگاه شورای رقابت را به دلیل خصلت انحصار طلبی قبول ندارند.
دولت به جای اینکه از شورای رقابت که کاملا قانونی هم است حمایت کند متاسفانه در مخالف جریان شورای رقابت حرکت می کند. واضح است که اینها خودشان عرضه را کم و بازار را تشنه می کنند تا سود حاصله نصیب دلالان خودشان شود.

*هزینه تمام شده خودرو شفاف نیست
این نماینده ادوار مجلس معتقد است که اگر شورای رقابت به تنظیم دستورالعمل قیمت گذاری ورود کند از فساد جلوگیری خواهد شد و اگر بازار قیمت خودرو را تعیین کند قطعاً افزایش قیمت خودرو به نفع خودروسازان خواهد شد.
مددی از دولت خواست قبل از هر چیز انحصار بازار خودرو را بشکند در غیر این صورت نه تنها آزادسازی قیمتها منجر به کنترل بازار و قیمت نهایی نخواهد شد بلکه نتیجه عکس می دهد که البته الان هم نتیجه عکس داده و بازار قابل کنترل نیست.
عضو سابق شورای رقابت با بیان اینکه هزینه تمام شده خودرو نباید ملاک قیمت گذاری باشد افزود: در حال حاضر هزینه ها شفاف نیستند، ما در شورای رقابت چهار سال برای بررسی هزینه ها از کارشناسان دعوت کردیم اما موفق به شفاف سازی هزینه ها نشدیم.

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۵ + ۸
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۹/۵/۲۲ - ۱۶:۴۰
حضور سازمان فاوای شهرداری تهران در نهمین نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری (اینوتکس ۲۰۲۰)
خودرونگاران - در نهمین نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری (اینوتکس) که از ۲۲ تا ۲۵ مرداد به صورت مجازی برگزار می‌گردد، سازمان فاوای شهرداری تهران در قالب ۵ غرفه حضور دارد.
۱۳۹۹/۵/۲۲ - ۱۵:۵۲
لغو طرح ترافیک تا پایان مرداد ادامه دارد
خودرونگاران - رییس کمیته امنیتی انتظامی و اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: لغو طرح ترافیک و کاهش حضور کارمندان تا یک سوم تا پایان مردادماه تمدید شد.
۱۳۹۹/۵/۲۲ - ۱۴:۴۵
تعویض روغن در محل؛ خدمت نوین امداد
خودرونگاران - امدادخودرو ایران با هدف حفظ سلامت مشتریان، کاهش تردد و صرفه‌جویی در وقت آنان و تسریع در خدمت‏رسانی، از طرح جدید "تعویض پکیج روغن در محل" رونمایی کرد.
۱۳۹۹/۵/۲۲ - ۱۳:۵۵
پیگرد قانونی مدیران آئودی
خودرونگاران - مقامات قضایی آلمان چهار مدیر آئودی را به دلیل اطلاع از نصب نرم‌‌افزار‌های تقلب در آزمایش آلایندگی خودروهای این برند تحت پیگرد قانونی قرار دادند.
۱۳۹۹/۵/۲۲ - ۱۳:۴۶
چرا جرایم‌ رانندگی اشتباهی ثبت می‌شوند؟
خودرونگاران - رئیس پلیس راهور ناجا توضیحاتی درباره پرداخت جرائم رانندگی و چرایی ثبت جریمه‌های اشتباهی ارائه کرد.
۱۳۹۹/۵/۲۲ - ۱۲:۰۳
مقیمی : خودروها پس از ابلاغ قیمت، تحویل مشتریان می شود
خودرونگاران - مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو از آمادگی تحویل خودرو دنا پلاس توربواتوماتیک به مشتریان خبرداد و گفت : ارسال دعوتنامه به مشتریان منوط به تصویب قیمت نهایی این محصول توسط نهادهای ذیربط اس...
۱۳۹۹/۵/۲۲ - ۱۲:۰۰
اتصال خودروها در استرالیا
خودرونگاران - قرار است در برنامه آزمایشی خودروهای متصل، از زیر ساخت‌های ارتباطی در ایالت کوئینزلند استرالیا شامل حسگر‌های نصب شده در ۲۹ تقاطع مختلف، برای ایجاد ارتباط میان وسایل نقلیه استفاده شود.
۱۳۹۹/۵/۲۲ - ۱۱:۴۳
سهام خودروسازی‌ها به کدام سمت می‌رود؟
خودرونگاران - روند شاخص صنعت خودرو ، صعودی قوی برآورد می‌شود. در چهار هفته گذشته شاخص این صنعت با حدود ۹۰ درصد افزایش از ۳۳۲ هزار و ۲۲۴ واحد به عدد ۶۲۹ هزار و ۸۶۷ هزار واحد رسید.
۱۳۹۹/۵/۲۲ - ۱۰:۳۲
اثرات کاهش قیمت دلار بر نرخ خودرو
خودرونگاران - عمده‌ترین سوال جامعه در افزایش و کاهش نرخ‌ها، تغییر نکردن نرخ‌ها پس از کاهش قیمت دلار است.
۱۳۹۹/۵/۲۲ - ۱۰:۲۸
تولید قطعات پراید هم متوقف شد
خودرونگاران - رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی می‌گوید: به طور طبیعی پس از توقف تولید پراید تولید قطعات (فابریک) پراید هم متوقف شد اما قطعات یدکی که نیاز بازار یدکی باشد فعلا تولید می‌شود.
۱۳۹۹/۵/۲۲ - ۱۰:۲۵
کسانی که برای گرانی خودرو تلاش داشتند نمی خواهند به خیابانی رای دهیم
خودرونگاران - رییس فراکسیون کارگری مجلس ضمن موافقت با مدرس خیابانی وزیر پیشنهادی وزارت صمت تاکید کرد: کسانی که تا دیروز در حوزه صنعت خودرو در جهت گرانی تلاش داشته امروز قصد دارند ما را مدیریت کنند که ...
۱۳۹۹/۵/۲۲ - ۰۹:۴۳
چالشی برای بهبود کیفیت تایرهای تولید داخل با استفاده از فناوری‌نانو
خودرونگاران - به منظور بهبود کیفیت تایر خودروها و کاهش مشکلات زیست محیطی چالش نوآوری با موضوع دستیابی به مقاومت غلتشی رده A توام با چنگ‌زنی خیس رده A و حفظ حداکثری مقاومت سایش رویه تایر TBR با استفاد...
۱۳۹۹/۵/۲۲ - ۰۹:۲۹
فروش خودروهای دست دوم در انگلیس به نصف رسید
خودرونگاران - در حالی که تعطیلی های ناشی از شیوع ویروس کرونا به بازار خودروی انگلیس ضربه سختی وارد کرده، در طول سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ فروش خودروهای دست دوم تقریباً به نصف رسیده است.
۱۳۹۹/۵/۱۹ - ۱۱:۰۵
ابرواردكنندگان خودرو پشت ميز محاكمه
خودرونگاران - نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات ابر واردکننده خودرو خارجی در شعبه دوم دادگاه ویژه جرایم اقتصادی و به ریاست قاضی زرگر آغاز شد.
۱۳۹۹/۵/۱۵ - ۱۱:۰۴
سه مدل پراید و یک مدل پژو ۴۰۵ از رده خارج شدند
خودرونگاران - رییس پلیس راهور ناجا از رده خارج شدن سه مدل خودروی پراید و یک مدل از خودرو پژو ۴۰۵ خبر داد و گفت: خودروهای فاقد استاندارد یورو۵ شماره‌گذاری نمی‌شوند.
۱۳۹۹/۵/۱۵ - ۱۰:۵۲
لاستیک خودرو مشمول قوانین تعزیری است
خودرونگاران - مدیرکل نظارت برکالاهای غیر فلزی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفت: انواع لاستیک خودرو اعم از سنگین و سبک در زمره کالاهای اولویت دار و مشمول قوانین تعزیری شامل احتکار، گرانف...
۱۳۹۹/۵/۱۵ - ۱۵:۲۶
T.50 ابرخودرو گوردون موری +گزارش تصویری
خودرونگاران - بازار رونمایی از خودروهای خاص گرم است و روز گذشته گوردون موری از ابرخوردو خود با نام T.50 رونمایی کرده است که می تواند در تیم خودروهای سرعتی گوی سبقت را از رقبا بدزدد.
۱۳۹۹/۵/۱۵ - ۱۲:۵۰
حمل و نقل بی کلاه از وام کرونایی
خودرونگاران - با وجود تصویب و ابلاغ تسهیلات حدود ۴۰۰۰ میلیارد تومانی ستاد مقابله با کرونا برای بخش‌های مختلف حمل و نقل ، هنوز این تسهیلات پرداخت نشده و در پیچ و خم بانک‌ها گیر کرده است.
۱۳۹۹/۵/۱۶ - ۱۶:۵۴
فتح مرزهای جدید قیمت در بازار خودرو
خودرونگاران - روند صعودی قیمت خودرو در بازار این روزها همچنان ادامه دارد و مرزهای جدید قیمتی پی در پی فتح می‌شوند، این در حالی است که انتظار می‌رفت با توجه به آرامش نسبی در بازار ارز (حداقل طی روزهای ...
۱۳۹۹/۵/۱۶ - ۱۶:۲۷
۶۶۶ میلیون یورو زیان در ب ام و
خودرونگاران - زیانی که امسال گروه خودروسازی ب ام و دید در یک دهه گذشته بی سابقه بود.
۱۳۹۹/۵/۱۵ - ۱۵:۰۹
ایران‌خودرو و سایپا در حاشیه زیان هستند
خودرونگاران - سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه «هنوز خودروسازان ما در حاشیه زیان هستند و قیمت فروش هر دو خودرو ساز بزرگ ما کمتر از هزینه های اولیه‌شان است»، خاطر نشان کرد: به همین دلیل ز...
۱۳۹۹/۵/۲۲ - ۱۰:۳۲
اثرات کاهش قیمت دلار بر نرخ خودرو
خودرونگاران - عمده‌ترین سوال جامعه در افزایش و کاهش نرخ‌ها، تغییر نکردن نرخ‌ها پس از کاهش قیمت دلار است.
۱۳۹۹/۵/۲۱ - ۱۲:۴۳
تجهیز ۱۰۰هزار خودرو تاکسی اینترنتی به جداکننده فضای خودرو
خودرونگاران - با افزایش آمار مبتلایان و شیوع مجدد کرونا، اسنپ تصمیم گرفت راهکارهای عملی را برای افزایش کیفیت بهداشت سفرهای خود در دستور کار قرار دهد.
۱۳۹۹/۵/۲۱ - ۱۱:۳۹
دستهای دولتی عامل تولید ناقص خودرو
خودرونگاران - دبیر انجمن سازندگان قطعه عدم همکاری بانک مرکزی و تخصیص ارز قطعه‌سازان که ترخیص نشدن قطعات از گمرک و در نتیجه کمبود قطعات را موجب شده است، را عامل افزایش خودروهای ناقص در دو خودروسازی دان...
۱۳۹۹/۵/۱۷ - ۱۳:۴۵
تمدید مهلت واریز وجه خودروهای فروش فوق العاده ایران‌خودرو تا بیستم مرداد
خودرونگاران - معاون بازاریابی و فروش محصولات گروه صنعتی ایران خودرو از تمدید مهلت برای واریز وجه خودروهای طرح فروش فوق العاده تا دوشنبه بیستم مردادماه خبر داد.
۱۳۹۹/۵/۱۵ - ۰۹:۳۱
تولید خودرو پس از دو سال از رشد منفی خارج شد
خودرونگاران - سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت:‌ در چهار ماهه امسال در همسنجی با پارسال تولید خودرو رشد ۱۹ درصدی داشت و این صنعت پس از دو سال از رشد منفی خارج شد.