امروز: پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۹/۲/۲۹ - ۱۱:۴۰
شناسه خبر: ۴۶۹۰۷۰
 
نگاهی به آشفته بازار خودرو؛
دست آقایان(!) و دلالان خودرو در یک کاسه است
خودرونگاران - نماینده ادوار مجلس با انتقاد از نبود هیچ حمایت دولتی از شورای رقابت و مخالفت های پیاپی با این شورا، گفت:آقایان عرضه را کم و بازار را تشنه می کنند تا سود حاصله نصیب دلالان خودشان شود.

به گزارش خودرونگاران ، دکتر فرشاد فاطمی عضو شورای رقابت و استاد دانشگاه و دکتر محمدعلی مددی نماینده ادوار مجلس و عضو سابق شورای رقابت در برنامه "گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو " درباره جایگاه و کارکرد شورای رقابت گفتگو کردند.
فاطمی در آغاز اظهار کرد: شورای رقابت بر مبنای فصل نهم قانون "سیاست های کلی اصل ۴۴" تأسیس شده و نقش و جایگاه آن تسهیل رقابت و منع انحصار است.
وی درباره کارکرد این شورا بیان کرد: شورای رقابت طبق قانون در مواردی که منافع مصرف کننده در خطر باشد و همچنین برای تسهیل رقابت در بازار می تواند ورود کند، البته قانون وظایف دیگری هم مانند نظارت بر فرآیند صدور مجوز های کسب و کار را به این شورا داده است.

*قیمت گذاری وظیفه شورای رقابت نیست
این استاد دانشگاه با بیان اینکه شورای رقابت وظیفه ای درباره قیمت گذاری ندارد گفت: نخستین هدف و روش شورا برای مداخله در بازار نباید قیمت گذاری باشد.
فاطمی متذکر شد: طبق بند قانونی و تجربه دنیا بازارهایی وجود دارند که خود به خود رقابتی نمی شوند که ما به آن "انحصار طبیعی" می گوییم، اگر در این شرایط فرآیند بازار را در اختیار بنگاه های فعال قرار دهیم منافع مصرف کننده به خطر میفتد و نهایتاً یا دولت باید ورود کند یا اینکه قیمت تنظیم شود.
در مواردی که بازار انحصاری است شورای رقابت طبق قانون اجازه دارد دستورالعمل قیمت گذاری را تصویب و ابلاغ کند.

*فرمول شورای رقابت؛ قیمت سازی یا قیمت گذاری؟!
فاطمی در پاسخ به این سوال مجری که فرمول شورای رقابت برای خودرو قیمت گذاری است یا قیمت سازی،گفت: شورای رقابت علاقه مند بود بازار خودرو رقابتی باشد و احتیاجی هم به قیمت گذاری نداشته باشد.
در فرمول تصویب شده توسط شورا، که بر مبنای همان فرمول قدیمی است تورمِ بخشی بر مبنای تورم نهاده ها و کالاهای مورد نیاز برای تولید خودرو از بانک مرکزی استعلام می شود و با تعیین ضریب کیفیت خودرو و بهره وری یک عددی استخراج می شود و بنابراین فرمول شورا قیمت سازی نیست.

*خودرو برای رقابت باید بین المللی شود
عضو شورای رقابت همچنین دسترسی به بازار خودرو با وجود اختلاف بین قیمت اعلامی و قیمت بازار را مسئله ای نگران کننده خواند و گفت: در شرایط اختلاف بین قیمت اعلامی و قیمت بازار این سوال مطرح می شود که چه کسی به خودرو دسترسی پیدا خواهد کرد و ما به التفاوت نصیب چه کسانی خواهد شد؟! به نظر می رسد برای این اختلاف قیمت هم باید فکر اساسی کرد.
فاطمی معتقد است راه حل اصلی و بلند مدت حل مشکلات صنعت خودرو در رقابتی شدن بازار است و البته همچنان باید به صادرات و واردات فکر کرد و لازمه رقابتی شدن صنعت خودرو هم بین المللی شدن آن است.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه قیمت گذاری با روش قیمت تمام شده و بر مبنای تورم ایده آل و راه حل نهایی نیست مطرح کرد: بهترین روش و راهکار برای مشکلات صنعت خودرو رقابتی شدن و شفاف سازی اطلاعات است.

*شورای رقابت تنها مرجع بازار
در ادامه، مددی نماینده ادوار مجلس گفت: تا زمانی که جایگاه قانونی شورای رقابت در ایران مشخص نشود مشکلات این حوزه هم حل نخواهد شد.
عضو سابق شورای رقابت با اشاره به اینکه طبق ماده ۶۱ و ۶۲ قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ تنها مرجع رسیدگی به رقابتی شدن بازار و جلوگیری از بازار انحصاری "شورای رقابت" است اظهار کرد: طبق ماده ۵۸ همین قانون، در شرایط بازار انحصاری تنها شورای رقابت مکلف به تصویب دستورالعمل تنظیم و رقابتی کردن بازار است.

*دولت شورای رقابت را قبول ندارد
مددی با تصریح بر اینکه تولید خودرو در ایران انحصاری و خودروسازی دست دو خودروساز کاملاً دولتی است گفت: دولت باید جایگاه شورای رقابت را قبول و مجلس هم حمایت کند که متاسفانه دولتی ها جایگاه شورای رقابت را به دلیل خصلت انحصار طلبی قبول ندارند.
دولت به جای اینکه از شورای رقابت که کاملا قانونی هم است حمایت کند متاسفانه در مخالف جریان شورای رقابت حرکت می کند. واضح است که اینها خودشان عرضه را کم و بازار را تشنه می کنند تا سود حاصله نصیب دلالان خودشان شود.

*هزینه تمام شده خودرو شفاف نیست
این نماینده ادوار مجلس معتقد است که اگر شورای رقابت به تنظیم دستورالعمل قیمت گذاری ورود کند از فساد جلوگیری خواهد شد و اگر بازار قیمت خودرو را تعیین کند قطعاً افزایش قیمت خودرو به نفع خودروسازان خواهد شد.
مددی از دولت خواست قبل از هر چیز انحصار بازار خودرو را بشکند در غیر این صورت نه تنها آزادسازی قیمتها منجر به کنترل بازار و قیمت نهایی نخواهد شد بلکه نتیجه عکس می دهد که البته الان هم نتیجه عکس داده و بازار قابل کنترل نیست.
عضو سابق شورای رقابت با بیان اینکه هزینه تمام شده خودرو نباید ملاک قیمت گذاری باشد افزود: در حال حاضر هزینه ها شفاف نیستند، ما در شورای رقابت چهار سال برای بررسی هزینه ها از کارشناسان دعوت کردیم اما موفق به شفاف سازی هزینه ها نشدیم.

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱ + ۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۶:۴۷
نوبت دهی اینترنتی از طریق تهران من افزایش ۱۶ درصدی معاینه فنی در پایتخت
خودرونگاران - مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای شهر تهران از افزایش ۱۶ درصدی معاینه فنی در اردیبهشت خبر داد.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۵:۵۷
فروش نقدی محصولات مدیران خودرو + قیمت و شرایط
خودرونگاران - از ابتدای اردیبهشت ماه، شرکت مدیران خودرو نرخ جدید محصولات مختلف "چری" را اعلام کرد و لازم شد که مشتریان با نرخ جدید نسبت به ثبت نام خودروی مد نظر خود اقدام کنند. لازم به ذکر است که شرای...
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۵:۵۲
کشف بیش از ۴۰۰ خودروی احتکار شده، این‌بار در چیتگر
خودرونگاران - ماموران پلیس در ادامه برخورد با احتکار خودرو این‌بار ۴۰۲ دستگاه خودروی احتکار شده را در دو پارکینگ در محدوده چیتگر کشف و توقیف کردند.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۵:۴۹
ابهامات حذف برگه فیزیکی بیمه شخص ثالث + پاسخ بیمه مرکزی
خودرونگاران - بعد از حذف برگه فیزیکی بیمه نامه شخص ثالث و اعتراض‌هایی که در این زمینه مطرح است، بیمه مرکزی اعلام کرده که قرار نیست واحدهای صدور بیمه حذف یا متوقف شوند. همچنین هر زمان که بیمه‌گذار بخوا...
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۴:۲۲
شناسایی ۳ پارکینگ احتکار خودرو در اراک
خودرونگاران - فرمانده انتظامی استان مرکزی از شناسایی سه پارکینگ احتکار خودرو در طرح عملیاتی پلیس در شهرستان اراک خبر داد و گفت: در این طرح عملیاتی ۷۴ دستگاه خودروی احتکار شده کشف شد.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۳:۱۰
بازگشایی صنعت خودروی مکزیک بعد از کاهش محدودیت‌های قرنطینه
خودرونگاران - بازگشایی صنعت خودروسازی در مکزیک با پیوستن شرکت‌های فیات کرایسلر و بی‌ام‎دبلیو به دیگر کارخانه‌هایی که بعد از کاهش محدودیت‌های قرنطینه فعالیت خود را در این کشور آغاز کردند، سرعت بیشتری م...
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۳:۰۷
اجرای طرح ترافیک ۷ بار توسط وزیر بهداشت لغو شد
خودرونگاران - مدیر واحد توسعه سیستم‌های حمل و نقل پاک شهرداری با اشاره به اینکه اجرای طرح ترافیک امسال ۷ بار توسط وزیر بهداشت لغو شده است، گفت: وزیر برای مقابله با کرونا دوچرخه‌سواری را تجویز کند.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۳:۰۳
ادغام مجدد رنو و نیسان برای فرار از بحران کرونا
خودرونگاران - شرکت‌های خودروسازی رنو، نیسان موتور و میتسوبیشی موتورز برای فرار از بحران کرونا متحد می شوند.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۱:۰۷
قیمت خودرو کاهش می‌یابد
خودرونگاران - قیمت خودروهای الکتریکی تسلا در بازارهای آمریکای شمالی و چین کاهش خواهد یافت.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۰:۵۲
رفع شائبه کسب سود توسط خودروسازان در طرح فروش فوق العاده
خودرونگاران - قائم مقام مالی و اقتصادی مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو تصریح کرد: با حذف پرداخت وجه در ثبت نام اولیه به دستور سرپرست وزارت صمت،‌ دیگر شائبه اختصاص سود به مبالغ پرداختی به خودروسازان دی...
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۰:۴۸
کمک ۸.۸ میلیارد دلاری دولت فرانسه به صنعت خودرو
خودرونگاران - دولت فرانسه از اعطای ۸.۸ میلیارد دلار به منظور نجات و احیای صنعت خودرو در این کشور خبر داده است.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۹:۵۰
تولید شرکت ایران خودرو خراسان ۲۲ درصد افزایش می‌یابد
خودرونگاران - مدیرعامل ایران خودرو خراسان گفت: این واحد صنعتی امسال میزان تولید خودرو را تا ۲۲ درصد نسبت به پارسال افزایش می‌دهد.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۹:۴۶
«فروش سبدی» در پشت پرده احتکار خودرو
خودرونگاران - نوسانات قیمت خودرو و تفاوت قیمت آن در بازار آزاد و کارخانه سبب شده تا برخی افراد سودجو به فکر احتکار افتاده و خودروهای بدون پلاک را در انبارها و پارکینگ‌ها نگهداری کنند تا در فرصتی مناسب...
۱۳۹۹/۲/۳۱ - ۱۰:۲۹
آغاز به کار فروشگاه آنلاین لوازم خودرو، اکسسوری و لایف استایل پرشیاخودرو
خودرونگاران - فروشگاه آنلاین پرشیا خودرو با هدف فروش لوازم جانبی خودرو، اکسسوری و لایف استایل با تخفیف های ویژه آغاز به کار کرد.
۱۳۹۹/۲/۳۱ - ۱۰:۵۱
استیگر کیا به پیست نوربرگینگ رفت
خودرونگاران - مدیران کره ای کیا تازه ترین خودروی فیس لیفت شده شان رابرای تست سرعت به نوربرگینگ بردند تا جدیدترین خوردوی کره ای های مورد شدیدترین تست های سرعت قرار گیرد .
۱۳۹۹/۲/۳۱ - ۱۰:۰۸
۹۲ درصد كمبود قطعه خودروها مربوط به كاتاليست است/ در حال تکمیل و تحویل خودروها به مشتریان هستیم
خودرونگاران_معاون برنامه‌ريزي جامع توليد گروه خودروسازي سايپا گفت: خودروهایي كه در پاركينگ‌هاي سايپا پارك شده و تصاوير آن منتشر شده، كمبود قطعه دارند و امکان تجاري‌سازي و تحویل آنها به مشتریان وجود ند...
۱۳۹۹/۲/۳۱ - ۱۳:۵۸
رخ نمایی جدیدترین SUV، بی ام و
خودرونگاران - بی ام و به تازگی خودروی Alpina را که از خانواده XB7 و پرچمدار SUV هایش است را روانه بازار خواهد کرد.
۱۳۹۹/۳/۵ - ۱۴:۰۸
آخرین آمار از خودروهای مانده در گمرک
خودرونگاران - دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت: همچنان نزدیک به ۳۰۰۰ خودرو در گمرکات کشور باقی مانده و ما درخواست تمدید مصوبه ترخیص خودروها را داده‌ایم. لازم به ذکر است که امسال احتمال آزادسازی واردا...
۱۳۹۹/۳/۱ - ۱۶:۳۸
مخالفت صریح وزارت بهداشت با اجرای طرح ترافیک
خودرونگاران_سخنگوی وزارت بهداشت ضمن اعلام مخالفت با اجرای طرح ترافیک، گفت: تعداد مناطق با وضعیت سفید کرونا رو به افزایش است اما هیچ جای کشور منطقه سبز وجود ندارد.
۱۳۹۹/۳/۲ - ۱۰:۵۶
بهترین شاسی‌بلندهای ۲۰۲۰ را بشناسید + تصاویر
خودرونگاران_در حال حاضر در بازار آمریکا یکی از کراس‌اوورهایی که به شدت مورد توجه قرار دارد هوندا cr-v است.
۱۳۹۹/۳/۳ - ۱۴:۱۱
«شفافیتِ فرآیندها» و «عدالت در عرضه و توزیع» محور اصلی طرح جدید فروش خودرو در گروه سایپا است
خودرونگاران - قائم مقام مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در امور فروش و بازاریابی با اشاره به تلاش های انجام شده برای کاهش التهاب در بازار خودرو گفت: در سه ماه گذشته بیش از ۱۰۰ هزار خودرو به مشتریان تحوی...
۱۳۹۹/۳/۳ - ۱۴:۱۹
قیمت جدید خودروها تا ساعاتی دیگر اعلام می‌شود
خودرونگاران - مدیر کل صنایع خودرو و نیروی محرکه وزارت صمت از برگزاری جلسه تصمیم گیری برای قیمت گذاری نهایی خودروها خبر داد.
۱۳۹۹/۳/۳ - ۱۰:۰۳
خودروسازان مکلف به ایفای تعهدات قبلی همزمان باپذیرش تعهدجدید شدند
خودرونگاران - سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت به خودروسازان تکلیف کرد تا نسبت به ایفای تعهدات قبلی فروش خود همزمان با پذیرش تعهدات جدید اقدام لازم را انجام دهند.
۱۳۹۹/۳/۵ - ۱۴:۱۴
تکلیف ۱۱۰۰ دستگاه خودروی فاقد ثبت سفارش چیست؟
خودرونگاران - با اتمام مهلت ترخیص خودروهای دپو شده، اگر زمان تمدید شود ولی وزارت صمت تصمیمی در رابطه با بازکردن ثبت سفارش برای خودروهایی که فاقد ثبت سفارش نگیرد، حدود ۱۱۰۰ دستگاه متروکه خواهد شد.
۱۳۹۹/۲/۳۱ - ۱۰:۱۲
خودروسازان ۴۰۰ هزار تعهد عمل نشده دارند
خودرونگاران_ سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با بیان که شرایط بازار نشان می‌دهد اراده خودروسازان، بر ادامه عدم اجرای تعهداتشان است، گفت: ۴۰۰ هزار تعهد عمل نشده از سوی خودروسازان وجود دارد.
۱۳۹۹/۳/۲ - ۱۶:۲۳
قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد
خودرونگاران_قیمت‌های تعیین شده توسط شورای رقابت به ایران خودرو و سایپا ابلاغ شد. بر این اساس قیمت هر دستگاه سایپا ۱۳۱ معادل ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و هر دستگاه پژو ۴۰۵ بنزینی ۵۴ میلیون و ۷۰۰ هزار ت...