امروز: پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۹/۲/۲۷ - ۰۹:۲۶
شناسه خبر: ۴۶۹۰۱۲
 
جزئیات چالش‌های صنعت خودرو و تخلفات شرکت‌ها و نمایندگی‌ها در گزارش کمیسیون اصل ۹۰ مجلس
خودرونگاران- گزارش کمیسیون اصل ۹۰ مجلس درباره مشکلات، آسیب ها و چالش های مرتبط با صنعت خودرو ( اعم از تولید و واردات ) و عملکرد وزارت صنعت و شرکت های خودروسازی که در صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرائت شده، منتشر شد.

به گزارش خودرونگاران به نقل از تسنیم، اخیراً گزارش کمیسیون اصل 90 مجلس درباره مشکلات، آسیب ها و چالش های مرتبط با صنعت خودرو ( اعم از تولید و واردات ) و عملکرد وزارت صنعت و شرکت های خودروسازی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرائت شده است.

بخش اول این گزارش که به چالش های صنعت خودروسازی و خودروهای تولید داخل پرداخته است را در ادامه این مطلب می خوانید. 

1-کیفیت، ایمنی و آلایندگی خودروهای تولید داخل و خسارات ناشی از آن

مقام معظم رهبری در بازدید از شرکت ایران خودرو در سال 1389 نقش اصلی توصیه‌های عالمانه خود را به تاکید بر افزایش کیفیت اختصاص دادند که متأسفانه این رهنمود در عمل، اجرایی نگردید. مجلس شورای اسلامی در راستای ارتقاء کیفیت تولید خودرو و کاهش مصرف سوخت در مورخ بیست و ششم اردیبهشت ماه 89 "قانون ارتقاء کیفیت تولید خودرو و سایر تولیدات صنعتی" را تصویب و مطابق این قانون، وزارت صنعت مکلف گردید ظرف مهلت سه ماه از تاریخ تصویب قانون، برنامه و سیاست های مرتبط با ارتقاء کیفیت تولید خودرو، کاهش مصرف سوخت، اجرای استانداردهای 51 گانه  و تولید سه ماهه ی قبل و ارائه اسناد گشایش اعتبار قطعات مورد نیاز خودروهای فروخته شده تعیین و اجرایی گردد. بررسی‌ها حاکی است  همواره تعداد خودروهای پیش فروش شده درشرکت‌های ایران‌خودرو و سایپا طی سال‌های 95 تا 97  از مجوزهای اخذ شده، در همان سال‌ها بیشتر بوده است به طوری کهشرکت سایپا مجوز پیش فروش 188.008 دستگاه داشته در حالیکه تعداد یک میلیون و 188  هزار 371 دستگاه خودرو پیش فروش نموده و همچنین ایران خودرو با داشتن مجوز پیش فروش 168.810 یک میلیون و 132 هزار و 692 دستگاه خودرو پیش فروش نموده است.

2-عدم رعایت ضوابط در پیش فروش ها

در پیش فروش های انجام شده توسط خودروسازان داخلی، ضوابط ثبت نام رعایت نگردیده به طوری که برخی موارد حدود 60 الی 80 درصد خریداران خودروهای مذکور، از کاربران نمایندگی های فروش ایران خودرو سازان بوده و در برخی از موارد احدی از کاربران نمایندگی ها موفق به ثبت‌نام 18 دستگاه با یک آی پی شده است.

همچنین طبق گزارش های واصله، پیش فروش خودروها توسط شرکت‌های ایران‌خودرو و سایپا در 6 ماهه دوم سال 97 بدون اعمال محدودیت کد ملی و امکان صلح بوده که موجب شد برخی از مشتریان به تعداد 231، 98، 52، 53 و 30 و ... دستگاه خودرو با موعد تحویل شهریورماه  اسفند 98 و سه ماهه اول سال 1399 ثبت نام نمایند. علاوه بر این تحویل خودروها در برخی از موارد بر اساس اولویت بندی زمان ثبت‌نام مشتریان نبوده به طوری که در تحویل خودروی پژو 2008 و خودرو ساندرواستپ وی به ترتیب تعداد 192 و 43 مشتری خارج از نوبت خودرو را تحویل گرفته اند.

3-پیش فروش سبدی خودروها توسط شرکت سایپا

طرح پیش فروش خودرو به صورت سبدی در دی ماه 97 توسط شرکت سایپا به عنوان مشارکت در تولید از طریق نمایندگی‌ها با موعد تحویل اواخر 97 و یک ماهه اول سال 98 اجرایی شده است. در این طرح 5398 دستگاه خودرو توسط نمایندگی‌های آن شرکت ثبت نام و تا تاریخ نهم اردیبهشت ماه 98 تعداد 895 دستگاه سراتو به آنان تحویل شده است.

همچنین بررسی‌ها مبین آن است تا بهمن ماه 97 شرکت سایپا ماهانه حدود 30 درصد از انواع خودروهای تحویلی خود را به فروش های سبدی نمایندگی های واقعی وابسته سرمایه‌گذاران با امکان صلح به شخص ثالث تخصیص داده که اقدامات صورت گرفته در تخصیص این حجم از محصولات به نمایندگی‌ها فاقد توجیه و مغایر با مصوبه 187 مورخ بیست و یکم خردادماه 93 شورای رقابت مبنی بر تحویل خودرو به مشتریان نهایی و مشتریانی که یک خودرو ثبت‌نام کرده‌اند بوده است.

4-عدم تحویل خودروهای پیش فروش شده در مواعد مصرح در قرارداد

عدم تحویل خودروهای پیش فروش شده در مواعد مقرر از سوی شرکت‌های خودروساز یکی از عمده تخلفات خودروسازان است تعداد شکایت با صلح به سازمان تعزیرات در این موضوع از 800 فقره شکایت در سال 96 به تعداد 6500 و فقرع در سال 97 افزایش یافته است. در اواسط سال 97 مقرر شد به مدت یکسال صدور مجوز پیش فروش خودرو از سوی معاونت امور صنایع خارج از ضوابط دستورالعمل ماده 5 آیین نامه قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو و پس از تصویب در کمیته خود  امکان‌پذیر گردد. در این راستا بر اساس تصمیمات اتخاذ شده در کمیته خودرو مجوز  پیش فروش 100 هزار دستگاه خودرو به هر یک از شرکت‌های ایران‌خودرو و سایپا اعطا گردید. این در حالی است که در زمان صدور مجوز مذکور هر یک از خودروسازان حداقل 40 هزار خودروی مازاد پیش فروش داشتند.

5- ایراد در قراردادهای پیش فروش خودروسازان با مشتریان

بررسی‌ها نشان می‌دهد مشتریان در خریدهای خود ملزم به انعقاد قراردادی می‌شود که مبلغ آن مشخص نبوده و در آینده صرفاً توسط طرف دوم قرارداد مشخص و پرداخت آن برای مصرف‌کننده الزام‌آور است .

در بررسی‌های صورت گرفته پیرامون پیش فروش های اینترنتی انواع محصولات سایپا، زمان ارسال دعوتنامه به جای زمان تحویل، در قراردادها درج شده بود که پس از اخطار اصلاح گردید.

یکی از مهمترین تخلفات مشاهده شده، مغایرت قیمت نهایی مندرج در سند خودرو با وجود اخذ شده، از خریداران می باشد که در روند بررسی مشخص شد که سرمایه‌گذاران ثابتی وجود دارند که با مراجعه به نمایندگی‌های فروش اقدام به خرید خودرو به صورت عمده می نمایند و در شرکت‌های مذکور با همکاری با واسطه گران امکان انتقال سند به خریدار دوم به صورت سند دست اول را فراهم می‌آورد.

در فروشگاه های سبد نیز نمایندگان و سرمایه‌گذاران، خودروها را با قیمت کارخانه دریافت و به قیمت بازار به سایر اشخاص از طریق صلح واگذار می کند. اقدام صورت گرفته در تخصیص این حجم از محصولات به نمایندگی‌ها فاقد توجیه و مغایر با مصوبه شورای رقابت مبنی بر تحویل خودروی مشتری نهایی می باشد.

سایر ایرادات  در رابطه حقوقی قراردادهای پیش فروش خودرو به شرح زیر است:

یک ابهام و عدم شفافیت در تنظیم قراردادها

مجهول بودن عین معامله در فروش خودرو به شیوه سبدی

احتساب سود پیش‌پرداخت بر اساس تعرفه‌های "سپرده گذاری بانکی" به عوض" سود مشارکت در ساخت "

عدم ایفای تعهدات شرکت‌ها از جمله عدم نصب یا نصب ناقص لوازم مورد تعهد

ضعف و وجود خلاءهای قانونی الزام آور برای شرکت‌های خودروساز به انجام تعهدات به خصوص تاخیرهای مکرر در مواعد تحویل خودرو یا پرداخت خسارت در صورت نقص فنی خودرو در تعمیرگاه و نمایندگی

5-تامین قطعات

عضویت برخی از شرکت‌های قطعه‌ساز در هیئت مدیره شرکت‌های خودروسازی با علم به مصوبه 63 شورای رقابت مبنی بر عدم جواز حضور در هیئت مدیره

خرید قطعات خودرو از قطعه‌سازان انحصاری نظیر شرکت کروز و مشکلات ناشی از عدم تأمین قطعات توسط آنها شرکت مذکور با عدم تامین به موقع دو قطعه اصلی ECU  و DAB که بدون آنها خودرو تولید شده قادر به حرکت نمی باشد. اهرم لازم برای وصول مطالبات خود از خودروسازان را ایجاد نموده است.

در گزارش مورخ نهم نوزدهم آبان ماه 97 سازمان بازرسی کل کشور تصریح شده حدود 53798 دستگاه خودرو علی رغم تولید، به دلیل کسری یک یا دو قطعه در پارکینگ مستقر به مشتریان عرضه نشده اند.

پرداخت های تبعیض آمیز به برخی از قطعه‌سازان

استفاده از ماشین آلات قدیمی و غیر استاندارد در قطعه سازی و تولید قطعات بی‌کیفیت

خرید قطعات مشابه و دارای کیفیت یکسان با قیمت های مختلف

تعرفه نامناسب واردات قطعات خودرو که باعث ورود گسترده قطعات علی رغم توان تولید داخل شده است.

در رابطه با سیاست گذاری غیر اصولی و هیجانی در صنعت خودرو و سرمایه‌گذاری نادرست، زیان آور و غیرکارشناسی توسط شرکت ایران خودرو و سایپا  می توانبه موارد زیر اشاره کرد:

تأسیس کارخانجات در استان‌ها بدون جلب نظر کارشناسی نظیر سال‌های ایران خودرو بابل و سایپای خمین

سرمایه‌گذاری کلان اقتصادی در بلاروس، سنگال و نزوئلا

هزینه گزاف  بالغ بر 365 میلیارد تومان در طراحی غیرکارشناسی خودروها از جمله 206405سمند سورن دنا پلاس و رانا

خرید سهام بانک یا شرکت های لیزینگی توسط خودروسازان مانند خرید یک سوم سهام بانک پارسیان توسط ایران‌خودرو و سرمایه‌گذاری سایپا در لیزینگ رایان سایپا

6- بدهی و تعهدات مالی و زیان انباشته شرکت‌های ایران‌خودرو و سایپا

تسهیلات و تعهدات مالی معوق خودروسازان و تاثیر آن در قیمت تمام شده خودرو:

مطابق جوابیه 9 دی ماه 97 بانک مرکزی، تسهیلات و تعهدات شرکت ایران خودرو و سایر شرکت‌های ذینفع حدود 64 هزار میلیارد ریال و تعهد شرکت سایپا و شرکت‌های ذینفع حدود 77 هزار میلیارد ریال است. مجموعه تسهیلات و تعهدات کلیه شرکت‌های خودروسازی کشور جمعاً 291 هزار میلیارد ریال گزارش شده است.

-علاوه بر این فروش سبدی به نمایندگی‌ها و احتکار خودرو به وسیله برخی نمایندگی ها و نیز تعلل در فروش خودرو به وسیله خودروسازان به منظور بالا بردن قیمت خودرو

-برخی سیاستگذاری‌های وزارت صنعت در افزایش نرخ تعرفه و توقف ثبت سفارش های خودروهای وارداتی، که منجر به ورود نقدینگی بخش خودروهای داخلی و افزایش کاذب تقاضای خرید خودرو و قیمت آن در بازار شده است.

-صدور مجوز افزایش قیمت خودروهای داخلی تا میزان 9.6 درصد از سوی وزارت صنعت برای خودروهای بالای 450 میلیون ریال و 7 درصد برای خودروهای پایین تر از 450 میلیون ریال توسط شورای رقابت.

-افزایش بهای تمام شده خود را به دلیل زیان انباشته خودروسازان از سنوات گذشته تاکنون.

-کاهش تولید برخی از خودروهای داخلی و تعطیلی موقت برخی از خطوط تولیددر شرکت سایپا در ماه های ابتدایی سال 97 و عدم اخذ تضامین مناسب از شرکت های خودروساز خارجی در زمان انعقاد قرارداد همکاری مشترک

-عدم هماهنگی سیاست های صنعت خودرو با چشم انداز برنامه 1404 و اقتصاد مقاومتی در صنعت خودروسازی

-بکارگیری نیروی مازاد غیرمتخصص و سفارشی در شرکت‌های ایران خودرو و سایپا

-تاثیر تصمیمات دولت و شرکت‌های اقماری وابسته به شرکت های خودروسازی در تعیین هیئت مدیره شرکت‌های ایران خودرو و سایپا

علاوه بر این آسیب‌ها چالش ها و مشکلات صنعت خودرو سازی داخلی به ویژه در شرکتهای ایران خودرو و سایپا نامناسب بودن کیفیت خودروهای تولید داخل و عدم رضایتمندی مصرف کنندگان از این موضوع، زیان‌ده بودن عمده شرکت های خودروسازی و پرداخت سود به سهامداران به منظور بالابردن ارزش بهای سهام به صورت صوری، انحصاری بودن تولید خودرو و حمایت دولت از خودروسازی داخلی و بالا نگه داشتن نرخ تعرفه گمرکی، بالا بودن هزینه های سربار تولید و عدم امکان رقابت با تولیدات شرکت‌های خارجی، افزایش مطالبات شرکت‌های زیرمجموعه خودروساز و احتساب مطالبات آنها در سفر در سرفصل افزایش سرمایه شرکت‌های مزبور، عدم توانمندی تامین کنندگان و قطعه‌سازان در طراحی و تولید قطعات و نیز عدم برخورداری مناسب از دانش فنی و تکنولوژی های روز در این حوزه وجود مشکلات ساختاری و مدیریت در شرکت های خودروسازی است.

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۲ + ۸
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۶:۴۷
نوبت دهی اینترنتی از طریق تهران من افزایش ۱۶ درصدی معاینه فنی در پایتخت
خودرونگاران - مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای شهر تهران از افزایش ۱۶ درصدی معاینه فنی در اردیبهشت خبر داد.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۵:۵۷
فروش نقدی محصولات مدیران خودرو + قیمت و شرایط
خودرونگاران - از ابتدای اردیبهشت ماه، شرکت مدیران خودرو نرخ جدید محصولات مختلف "چری" را اعلام کرد و لازم شد که مشتریان با نرخ جدید نسبت به ثبت نام خودروی مد نظر خود اقدام کنند. لازم به ذکر است که شرای...
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۵:۵۲
کشف بیش از ۴۰۰ خودروی احتکار شده، این‌بار در چیتگر
خودرونگاران - ماموران پلیس در ادامه برخورد با احتکار خودرو این‌بار ۴۰۲ دستگاه خودروی احتکار شده را در دو پارکینگ در محدوده چیتگر کشف و توقیف کردند.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۵:۴۹
ابهامات حذف برگه فیزیکی بیمه شخص ثالث + پاسخ بیمه مرکزی
خودرونگاران - بعد از حذف برگه فیزیکی بیمه نامه شخص ثالث و اعتراض‌هایی که در این زمینه مطرح است، بیمه مرکزی اعلام کرده که قرار نیست واحدهای صدور بیمه حذف یا متوقف شوند. همچنین هر زمان که بیمه‌گذار بخوا...
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۴:۲۲
شناسایی ۳ پارکینگ احتکار خودرو در اراک
خودرونگاران - فرمانده انتظامی استان مرکزی از شناسایی سه پارکینگ احتکار خودرو در طرح عملیاتی پلیس در شهرستان اراک خبر داد و گفت: در این طرح عملیاتی ۷۴ دستگاه خودروی احتکار شده کشف شد.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۳:۱۰
بازگشایی صنعت خودروی مکزیک بعد از کاهش محدودیت‌های قرنطینه
خودرونگاران - بازگشایی صنعت خودروسازی در مکزیک با پیوستن شرکت‌های فیات کرایسلر و بی‌ام‎دبلیو به دیگر کارخانه‌هایی که بعد از کاهش محدودیت‌های قرنطینه فعالیت خود را در این کشور آغاز کردند، سرعت بیشتری م...
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۳:۰۷
اجرای طرح ترافیک ۷ بار توسط وزیر بهداشت لغو شد
خودرونگاران - مدیر واحد توسعه سیستم‌های حمل و نقل پاک شهرداری با اشاره به اینکه اجرای طرح ترافیک امسال ۷ بار توسط وزیر بهداشت لغو شده است، گفت: وزیر برای مقابله با کرونا دوچرخه‌سواری را تجویز کند.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۳:۰۳
ادغام مجدد رنو و نیسان برای فرار از بحران کرونا
خودرونگاران - شرکت‌های خودروسازی رنو، نیسان موتور و میتسوبیشی موتورز برای فرار از بحران کرونا متحد می شوند.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۱:۰۷
قیمت خودرو کاهش می‌یابد
خودرونگاران - قیمت خودروهای الکتریکی تسلا در بازارهای آمریکای شمالی و چین کاهش خواهد یافت.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۰:۵۲
رفع شائبه کسب سود توسط خودروسازان در طرح فروش فوق العاده
خودرونگاران - قائم مقام مالی و اقتصادی مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو تصریح کرد: با حذف پرداخت وجه در ثبت نام اولیه به دستور سرپرست وزارت صمت،‌ دیگر شائبه اختصاص سود به مبالغ پرداختی به خودروسازان دی...
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۰:۴۸
کمک ۸.۸ میلیارد دلاری دولت فرانسه به صنعت خودرو
خودرونگاران - دولت فرانسه از اعطای ۸.۸ میلیارد دلار به منظور نجات و احیای صنعت خودرو در این کشور خبر داده است.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۹:۵۰
تولید شرکت ایران خودرو خراسان ۲۲ درصد افزایش می‌یابد
خودرونگاران - مدیرعامل ایران خودرو خراسان گفت: این واحد صنعتی امسال میزان تولید خودرو را تا ۲۲ درصد نسبت به پارسال افزایش می‌دهد.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۹:۴۶
«فروش سبدی» در پشت پرده احتکار خودرو
خودرونگاران - نوسانات قیمت خودرو و تفاوت قیمت آن در بازار آزاد و کارخانه سبب شده تا برخی افراد سودجو به فکر احتکار افتاده و خودروهای بدون پلاک را در انبارها و پارکینگ‌ها نگهداری کنند تا در فرصتی مناسب...
۱۳۹۹/۲/۳۱ - ۱۰:۵۱
استیگر کیا به پیست نوربرگینگ رفت
خودرونگاران - مدیران کره ای کیا تازه ترین خودروی فیس لیفت شده شان رابرای تست سرعت به نوربرگینگ بردند تا جدیدترین خوردوی کره ای های مورد شدیدترین تست های سرعت قرار گیرد .
۱۳۹۹/۲/۳۱ - ۱۰:۲۹
آغاز به کار فروشگاه آنلاین لوازم خودرو، اکسسوری و لایف استایل پرشیاخودرو
خودرونگاران - فروشگاه آنلاین پرشیا خودرو با هدف فروش لوازم جانبی خودرو، اکسسوری و لایف استایل با تخفیف های ویژه آغاز به کار کرد.
۱۳۹۹/۲/۳۱ - ۱۰:۰۸
۹۲ درصد كمبود قطعه خودروها مربوط به كاتاليست است/ در حال تکمیل و تحویل خودروها به مشتریان هستیم
خودرونگاران_معاون برنامه‌ريزي جامع توليد گروه خودروسازي سايپا گفت: خودروهایي كه در پاركينگ‌هاي سايپا پارك شده و تصاوير آن منتشر شده، كمبود قطعه دارند و امکان تجاري‌سازي و تحویل آنها به مشتریان وجود ند...
۱۳۹۹/۲/۳۱ - ۱۳:۵۸
رخ نمایی جدیدترین SUV، بی ام و
خودرونگاران - بی ام و به تازگی خودروی Alpina را که از خانواده XB7 و پرچمدار SUV هایش است را روانه بازار خواهد کرد.
۱۳۹۹/۳/۵ - ۱۴:۰۸
آخرین آمار از خودروهای مانده در گمرک
خودرونگاران - دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت: همچنان نزدیک به ۳۰۰۰ خودرو در گمرکات کشور باقی مانده و ما درخواست تمدید مصوبه ترخیص خودروها را داده‌ایم. لازم به ذکر است که امسال احتمال آزادسازی واردا...
۱۳۹۹/۳/۱ - ۱۶:۳۸
مخالفت صریح وزارت بهداشت با اجرای طرح ترافیک
خودرونگاران_سخنگوی وزارت بهداشت ضمن اعلام مخالفت با اجرای طرح ترافیک، گفت: تعداد مناطق با وضعیت سفید کرونا رو به افزایش است اما هیچ جای کشور منطقه سبز وجود ندارد.
۱۳۹۹/۳/۲ - ۱۰:۵۶
بهترین شاسی‌بلندهای ۲۰۲۰ را بشناسید + تصاویر
خودرونگاران_در حال حاضر در بازار آمریکا یکی از کراس‌اوورهایی که به شدت مورد توجه قرار دارد هوندا cr-v است.
۱۳۹۹/۳/۳ - ۱۴:۱۱
«شفافیتِ فرآیندها» و «عدالت در عرضه و توزیع» محور اصلی طرح جدید فروش خودرو در گروه سایپا است
خودرونگاران - قائم مقام مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در امور فروش و بازاریابی با اشاره به تلاش های انجام شده برای کاهش التهاب در بازار خودرو گفت: در سه ماه گذشته بیش از ۱۰۰ هزار خودرو به مشتریان تحوی...
۱۳۹۹/۳/۳ - ۱۴:۱۹
قیمت جدید خودروها تا ساعاتی دیگر اعلام می‌شود
خودرونگاران - مدیر کل صنایع خودرو و نیروی محرکه وزارت صمت از برگزاری جلسه تصمیم گیری برای قیمت گذاری نهایی خودروها خبر داد.
۱۳۹۹/۳/۳ - ۱۰:۰۳
خودروسازان مکلف به ایفای تعهدات قبلی همزمان باپذیرش تعهدجدید شدند
خودرونگاران - سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت به خودروسازان تکلیف کرد تا نسبت به ایفای تعهدات قبلی فروش خود همزمان با پذیرش تعهدات جدید اقدام لازم را انجام دهند.
۱۳۹۹/۳/۵ - ۱۴:۱۴
تکلیف ۱۱۰۰ دستگاه خودروی فاقد ثبت سفارش چیست؟
خودرونگاران - با اتمام مهلت ترخیص خودروهای دپو شده، اگر زمان تمدید شود ولی وزارت صمت تصمیمی در رابطه با بازکردن ثبت سفارش برای خودروهایی که فاقد ثبت سفارش نگیرد، حدود ۱۱۰۰ دستگاه متروکه خواهد شد.
۱۳۹۹/۲/۳۱ - ۱۰:۱۲
خودروسازان ۴۰۰ هزار تعهد عمل نشده دارند
خودرونگاران_ سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با بیان که شرایط بازار نشان می‌دهد اراده خودروسازان، بر ادامه عدم اجرای تعهداتشان است، گفت: ۴۰۰ هزار تعهد عمل نشده از سوی خودروسازان وجود دارد.
۱۳۹۹/۳/۲ - ۱۶:۲۳
قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد
خودرونگاران_قیمت‌های تعیین شده توسط شورای رقابت به ایران خودرو و سایپا ابلاغ شد. بر این اساس قیمت هر دستگاه سایپا ۱۳۱ معادل ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و هر دستگاه پژو ۴۰۵ بنزینی ۵۴ میلیون و ۷۰۰ هزار ت...