امروز: چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۹/۱/۸ - ۲۲:۰۳
شناسه خبر: ۴۶۸۱۰۹
 
"راهكارهاي برون رفت از بحران كسب و كار ها در پسا كرونا"
خودرونگاران - متاسفانه در اواخر دسامبر ٢٠١٩ بيماري ناشناخته اي با سرعت هرچه تمام از مبدا چين - شهر ووهان شيوع پيدا كرد، كه مشخص شد گونه‌ای از سندرم حاد تنفسي ست و بعدها كرونا و يا Covid ١٩ نام گرفت.

 

همانطور كه مي دانيد اين بيماري به سرعت اثرش را روي مخاطب خود و از طريق مجاري مهم و حساسي مثل دهان، بيني و گوش بر روي سيستم تنفسي و در نهايت ريه وي مي گذارد و در صورتيكه سيستم ايمني و دفاعي او ضعيف باشد به شدت ريه را از بين بوده و مخاطب دچار تنگي نفس و در نهايت مرگ مي شود و اگر خوش شانس باشد دوران درمان و نقاهت سختي را خواهد گذارند و اثر وضعي بدي را تجربه خواهد كرد.
حال بياييم اثرات اجتماعي و اقتصادي اين بيماري بر روي سيستم تنفسي  اقتصاد را بررسي كنيم.
طبيعي است در اثر شيوع و همه گير شدن آن به توصيه كادر درماني وايمنی و بهداشت براي شكستن زنجيره انتقالش افراد بايد كمتر تردد كنند پس خواه نا‌خواه قرنطينه اختياري و يا اجباري شكل می‌گيرد، اين يعني شروع بحران در چند حوزه.
وقتي بحران شدت می‌گيرد و افراد نبايد منزل را ترک كنند پس نيروي كار بسياری از كسب و كارها براي مصونیت از ابتلا كار نمی‌كنند در نتيجه چرخه كار و درآمد آن كسب و كارها آسيب می‌بيند، درآمدشان را از دست می‌دهد پس در كسب و كاري ديگر كسادي و ركود شكل می‌گيرد، از طرفي در كليه شغل‌ها، دهک‌هاي درآمدی ناخواسته و در اثر شيوع و ابتلا و در نهايت اثر پاندميک اين ويروس بی‌رحم موازنه عرضه و تقاضا برهم می‌خورد، در جاهایی‌ عرضه هست ولی تقاضایی نيست، در مواردي تقاضا هست عرضه نيست و در مواردي هم عرضه هست و هم تقاضا ولی درآمد وجود ندارد تا گردش مالی شكل گيرد.
بي شک اقتصاد دنيا در حال زوال است.
اينجاست كه حتي ممكن است كشورها براي بقا جنگ هم بكنند، چين با حدود ٣/١١ تريليون دلار ذخيره ارزي با فاصله بسيار زيادي از تمام كشورهاي دنيا حتی آمريكا دارد.
اين يعني درست در شرايطي كه بسياري از كارخانه‌های توليد خودرو، پوشاک، لوازم الكترونيک، دارو و... در چين هستند و دولت چين پيشنهاد خريد آنها را داده و اين خود جاي سوال است؟
از طرفي دولت ترامپ با مشكلات فراواني روبرو شده از جمله ركود شديد در اثر ثبت ركورد ابتلا و اين در حالی است كه براي قرنطينه اختياري و اجباري همه شركت‌ها تعطيل خواهند شد و اين ابتدای شروع افزايش تورم در اقتصاد آمريكاست اقتصادي كه از سوي دولت ترامپ بسيار پويا نمايش داده شده است.
با شروع تعطيلي كارخانه ها دولت ها مجبور به پرداخت وام هاي بلاعوض و يا با بازده و سود حداقل براي بقا شركتها هستند، تا چند ماه صندوق ذخيره هر كشوري توان پرداخت خواهد داشت؟ تا كي اين پديده پاندميک اثر خود را بر اقتصاد جهان خواهد گذاشت.
حال ببينيم در ايران و در كوتاه مدت راهكارها و تغيير استراتژي شركتها تعديل شيفت هاي كاري و بعد كم كم توقف توليد خواهد بود؟، حال آنكه نه توليدي صورت می‌گيرد نه عرضه‌اي و نه مشتری در بازار به عنوان مخاطب خواهد بود كه عرضه و تقاضا و در حقيقت بازار شكل گيرد.
پس براي برون رفت از بحران بايد راهكارها و خلاقيتهای جديدي در دستور كار قرار بگيرد.
تغيير برنامه از ارائه محصول و خدمت فعلي و سياست گذاري هاي جديد براي ارائه خدمت و محصولات جديد كاری است كه شركتهاي خودروسازي چيني با توليد ماسک و محلول‌های ضدعفوني كننده شروع كردند.
در ادامه راه و با ارائه راهكارهاي نوين براي بقا شركت‌ها در آينده، در كوتاه مدت هم براي حفظ مشتريان و استراتژي هاي مرتبط و هم تداوم خدمات راه‌حل هایی متفاوت در جهت برون رفت از بحران بايد در دستور كار قرار گيرد و اين بسته به نوع حوزه كسب و كار و محصول دارد.
در كوتاه مدت و براي بازه سه ماهه تا كمتر شدن شدت انتقال بيماري بهتر است شركتها و سازمان‌ها با چينش نيروي هاي خود در حالتی اضطراري از تنش‌هاي اوليه كم کنند،تنش هايي نظير تعديل نيرو و سپس با آگاه‌سازی مخاطبان از طريق فعاليت‌های هدفمند در رسانه‌های اجتماعي شروع به ارائه خدمات غيرحضوري و يا خدمت در محل و همچنين فروش‌های اينترنتي و راه اندازی و يا تقويت اپليكيشن‌ها، بازار را در كوتاه مدت مديريت نمايند.

پويايي و گسترش فعاليت و توسعه‌ی بازار در حوزه‌هايی كه نياز به بازرگاني خارجي ندارند مانند كشاورزي، توليد پوشاك، منسوجاتی مثل كیف و كفش، مواد دارويي و غذايي  از ديگر فرصتهايي هستند كه در پسا كرونا از پتانسيل و زير ساخت‌های آنها ميتوان بهره‌مند شد.

 فعال و كارشناس حوزه خودرو
عقيل مصطفايي

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۵ + ۵
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۹/۷/۲ - ۱۶:۳۱
محکومیت "آذویکو" به تحویل خودروی جایگزین و پرداخت خسارت به مشتریان
خودرونگاران_مدیر کل امور حقوقی و تعزیرات سازمان حمایت اعلام کرد که به دنبال اعتراض این سازمان به بیش از ۱۴۰۰ فقره رای بدوی صادره در خصوص پرونده شرکت مذکور، نواقصی که در دادنامه مشاهده می شد توسط شعبه ...
۱۳۹۹/۷/۲ - ۱۶:۲۸
ام‌جی گلاستر به زودی عرضه می شود
خودرونگاران_ام‌جی موتور هند، از هفته اول اکتبر شاسی‌بلند سایز بزرگ گلاستر را در این کشور عرضه می‌کند.
۱۳۹۹/۷/۲ - ۱۵:۴۰
نخستین تاکسی‌های پرنده مهرماه به آسمان ایران می‌آیند
خودرونگاران_ دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل هوشمند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از ورود نخستین تاکسی های پرنده در مهرماه به آسمان خبر داد.
۱۳۹۹/۷/۲ - ۱۵:۲۰
تردد خودروهای منطقه آزاد انزلی با پلاک قدیم ممنوع شد
خودرونگاران_رئیس پلیس راهور گیلان با بیان اینکه خودروهای منطقه آزاد با پلاک قدیم تا پایان شهریور ماه مهلت تعویض پلاک داشتند ،از ممنوعیت تردد خودروهای منطقه آزاد انزلی با پلاک قدیم از روز گذشته خبر داد...
۱۳۹۹/۷/۲ - ۱۴:۱۶
رونمایی کیا از خودروی جدید هیبریدی سورنتو
خودرونگاران_شرکت کیا از تولید خودروی هیبریدی جدید سورنتوی ۲۰۲۱ خبر داده است. این خودروی شاسی بلند مجهز به امکانات جدید امنیتی و دستیار هوشمند راننده است.
۱۳۹۹/۷/۲ - ۱۴:۱۲
خودروهای دوگانه سوز عمومی بازرسی دوره‌ای رایگان می‌شوند
خودرونگاران_ قائم مقام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: خودروهایی که در طرح دو گانه سوز کردن رایگان خودروهای عمومی فرآیند تبدیل را انجام می‌دهند، تا ۵ سال بازرسی‌های دوره‌ای رایگان دارند.
۱۳۹۹/۷/۲ - ۱۳:۱۲
فروش فولکس واگن برقی با سه سال شارژ رایگان در آمریکا
خودرونگاران_ شرکت خودروسازی فولکس واگن آلمان اعلام کرد که بدون اضافه کردن قیمت قصد دارد خودروی برقی شاسی بلند خود موسوم به ID۴ را با امکان سه سال شارژ نامحدود در آمریکا به خریداران عرض کنند.
۱۳۹۹/۷/۲ - ۱۲:۳۱
مگاموتور تا دو سال آینده دارای خانواده موتور خاص است
خودرونگاران_با حضور قائم مقام مدیرعامل گروه سایپا، تبدیل خطوط مونتاژ اکسل جلو و عقب پراید به تیبا در مگاموتور با موفقیت انجام شد.
۱۳۹۹/۷/۲ - ۱۲:۲۰
خزانه هم از خودرو سهم مي گيرد
خودرونگاران -حاشیه‌های بازار خودرو تمامی ندارد. بعد از طرح‌های عجیب مردان ساختمان سمیه برای ایجاد ثبات در بازار خودرو حالا از بهارستان نشین‌ها از طرح ۲۰ ماده ای می‌گویند که امیدوارند با اجرایی شدن آن...
۱۳۹۹/۷/۲ - ۱۲:۱۲
تبدیل خطوط مونتاژ اکسل پراید به تیبا با صرفه جویی 50 میلیارد ریالی
خودرونگاران - با حضور قائم مقام مدیرعامل گروه سایپا، تبدیل خطوط مونتاژ اکسل جلو و عقب پراید به تیبا در مگاموتور با موفقیت انجام شد.
۱۳۹۹/۷/۲ - ۱۲:۱۰
جزئیات تحویل خودروی دناپلاس به روایت ۶ نماینده مجلس
خودرونگاران - علی جدی نماینده شیروان می‌گوید: در حال حاضر امکانات یک بخشدار از یک نماینده به‌مراتب بیشتر است، ولی عده‌ای حالا که خودرویی به نماینده تحویل شده است روی به فضاسازی‌های منفی آورده‌اند که م...
۱۳۹۹/۷/۲ - ۱۲:۰۳
حداقل دم از شهید سلیمانی نزنید / به مجلس آمدید تا خانه و ماشین عوض کنید؟
خودرونگاران - حسن کامران خطاب به نمایندگان مجلس یازدهم به دریافت خودرو دناپلاس از سوی برخی نمایندگان انتقاد کرد و گفت: امروز هفته دفاع مقدس است وقتی جانباز شیمیایی ما و رزمنده معسر ما در زندگی روزمره‌...
۱۳۹۹/۷/۲ - ۱۲:۰۰
عجیب اما واقعی جای پارک شرط شستشوی خودرو
خودرونگاران - روی جدول کنار خیابان نشسته بودند و نمی‌گذاشتند کسی خودرویش را پارک کند، ابزاری همچون لنگ، سطل، چکمه، تی، و... داشتند که گویا ابزار کارشان بود.
۱۳۹۹/۶/۲۸ - ۱۳:۲۹
تکلیف ترخیص خودروهای خارجی از گمرک روشن شد
خودرونگاران - سخنگوی گمرک گفت‌: از خرداد سال جاری، تعداد ۱۱۹۰ دستگاه خودرو از گمرکات اجرایی ترخیص شده است
۱۳۹۹/۶/۲۶ - ۱۱:۱۰
جدیدترین نیسان Z رخ نمود
خودرونگاران|ژاپنی ها برخلاف تمام تصورات و گزارش ها که ازرونمایی خودروی جدید این شرکت در سال 2022 خبر می داد،اعلام کردند که در 15 سپتامبر تازه ترین خودرویشان یعنی نیسان Z پروتو مدل 2021 را رونمایی می...
۱۳۹۹/۶/۲۶ - ۱۴:۰۶
اظهار و ترخیص خودروهای دپو شده ممنوع شد
خودرونگاران - طبق اعلام معاون فنی گمرک ایران در پایان وقت امروز، مهلت تعیین تکلیف خودروهای دپو شده در گمرک به اتمام رسیده و اظهار و ترخیص این کالاها از فردا ممنوع است.
۱۳۹۹/۶/۲۶ - ۱۰:۳۱
استون مارتین ، شبیه ساز مسابقاتی ساخت
خودرونگاران- آستون مارتین از شبیه ساز مسابقاتی اش با نام AMR-C01 که قرار است با قیمت 74هزار دلار وارد بازار شود،رونمایی کرد
۱۳۹۹/۶/۲۷ - ۱۵:۲۲
باکیفیت‌ترین وانت‌ها، ۳ ستاره‌اند
خودرونگاران - آخرین ارزیابی صورت گرفته از سوی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران(ISQI)، در مرداد ماه برای بررسی وضعیت کیفیت گروه وانت‌های تولیدی داخل نشان می‌دهد که این وانت‌ها بین یک تا سه ستاره کیف...
۱۳۹۹/۷/۱ - ۱۲:۱۸
سوءاستفاده از کارت بازرگانی یک پیرزن برای واردات ۷۰۰ پورشه
خودرونگاران - مدیر سامانه اعتبارسنجی کارتهای بازرگانی سامانه جامع تجارت با بیان اینکه اتاق بازرگانی از فرایند صدور کارتهای بازرگانی حذف نشده است، گفت: استعلامهای کارت بازرگانی ذیل سامانه جامع تجارت به...
۱۳۹۹/۶/۲۹ - ۱۴:۱۳
حباب بي تدبيري اميدها را نا اميد كرد
هواي اين روزهاي بازارهاي موازي كاملا مساعد حال سوداگران و سفته بازهاست.
۱۳۹۹/۶/۲۶ - ۰۹:۰۲
موضوع احتکار خودرو منتفی است
خودرونگاران - در پی انتشار شایعاتی مبنی بر دپوی خودرو توسط گروه صنعتی ایران خودرو، صبح امروز مدیرکل بازرسی و مدیرکل حقوقی وزارت صمت از پارکینگ خودروهای دارای کسری این خودروساز بازدید کردند.
۱۳۹۹/۶/۲۹ - ۱۶:۰۰
در صنعت خودرو مدیر نداریم
خودرونگاران | سالهاست مساله خودرو در ایران به یک معضل لاینحل تبدیل شده است. فرقی نمی‌کند در دوران تحریم هستیم یا غیر تحریم، صنعت خودروی ایران هر دوره‌ای ساز خودش را می‌زند بی آنکه مردم از خودروی به ...
۱۳۹۹/۶/۳۰ - ۰۹:۰۰
عرضه محصولات ایران خودرو با گیربکس شش سرعته جدید
خودرونگاران - معاون تحقیقات، توسعه و نوآوری شرکت صنعتی نیرومحرکه با اعلام این خبر گفت: در مرحله نخست عرضه محصولات ایران خودرو با گیربکس شش سرعته جدید، این گیربکس بر روی خودروهای رانا پلاس با موتور EC...
۱۳۹۹/۶/۳۰ - ۱۳:۵۷
مجلس چگونه می‌تواند بازار خودرو را ساماندهی کند؟
خودرونگاران - یک کارشناس صنعت خودرو، با توجه به انتقادهای برخی نمایندگان مجلس به نبود وزیر در وزارتخانه صمت، چالش انتخاب وزیر بین دولت و مجلس را خاصیت دموکراسی دانست و تاکید کرد: تا زمانی که نگرش‌ نما...
۱۳۹۹/۶/۲۷ - ۱۵:۲۵
۱۵۰۰ خودرو وارداتی متروکه شد
خودرونگاران - با پایان زمان تعیین شده برای تعیین تکلیف خودروهای وارداتی حدود ۱۵۰۰ دستگاه از آن‌ها که مجوز قانونی برای ترخیص را دریافت نکردند، متروکه شد.