امروز: پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۹/۱/۸ - ۲۲:۰۳
شناسه خبر: ۴۶۸۱۰۹
 
"راهكارهاي برون رفت از بحران كسب و كار ها در پسا كرونا"
خودرونگاران - متاسفانه در اواخر دسامبر ٢٠١٩ بيماري ناشناخته اي با سرعت هرچه تمام از مبدا چين - شهر ووهان شيوع پيدا كرد، كه مشخص شد گونه‌ای از سندرم حاد تنفسي ست و بعدها كرونا و يا Covid ١٩ نام گرفت.

 

همانطور كه مي دانيد اين بيماري به سرعت اثرش را روي مخاطب خود و از طريق مجاري مهم و حساسي مثل دهان، بيني و گوش بر روي سيستم تنفسي و در نهايت ريه وي مي گذارد و در صورتيكه سيستم ايمني و دفاعي او ضعيف باشد به شدت ريه را از بين بوده و مخاطب دچار تنگي نفس و در نهايت مرگ مي شود و اگر خوش شانس باشد دوران درمان و نقاهت سختي را خواهد گذارند و اثر وضعي بدي را تجربه خواهد كرد.
حال بياييم اثرات اجتماعي و اقتصادي اين بيماري بر روي سيستم تنفسي  اقتصاد را بررسي كنيم.
طبيعي است در اثر شيوع و همه گير شدن آن به توصيه كادر درماني وايمنی و بهداشت براي شكستن زنجيره انتقالش افراد بايد كمتر تردد كنند پس خواه نا‌خواه قرنطينه اختياري و يا اجباري شكل می‌گيرد، اين يعني شروع بحران در چند حوزه.
وقتي بحران شدت می‌گيرد و افراد نبايد منزل را ترک كنند پس نيروي كار بسياری از كسب و كارها براي مصونیت از ابتلا كار نمی‌كنند در نتيجه چرخه كار و درآمد آن كسب و كارها آسيب می‌بيند، درآمدشان را از دست می‌دهد پس در كسب و كاري ديگر كسادي و ركود شكل می‌گيرد، از طرفي در كليه شغل‌ها، دهک‌هاي درآمدی ناخواسته و در اثر شيوع و ابتلا و در نهايت اثر پاندميک اين ويروس بی‌رحم موازنه عرضه و تقاضا برهم می‌خورد، در جاهایی‌ عرضه هست ولی تقاضایی نيست، در مواردي تقاضا هست عرضه نيست و در مواردي هم عرضه هست و هم تقاضا ولی درآمد وجود ندارد تا گردش مالی شكل گيرد.
بي شک اقتصاد دنيا در حال زوال است.
اينجاست كه حتي ممكن است كشورها براي بقا جنگ هم بكنند، چين با حدود ٣/١١ تريليون دلار ذخيره ارزي با فاصله بسيار زيادي از تمام كشورهاي دنيا حتی آمريكا دارد.
اين يعني درست در شرايطي كه بسياري از كارخانه‌های توليد خودرو، پوشاک، لوازم الكترونيک، دارو و... در چين هستند و دولت چين پيشنهاد خريد آنها را داده و اين خود جاي سوال است؟
از طرفي دولت ترامپ با مشكلات فراواني روبرو شده از جمله ركود شديد در اثر ثبت ركورد ابتلا و اين در حالی است كه براي قرنطينه اختياري و اجباري همه شركت‌ها تعطيل خواهند شد و اين ابتدای شروع افزايش تورم در اقتصاد آمريكاست اقتصادي كه از سوي دولت ترامپ بسيار پويا نمايش داده شده است.
با شروع تعطيلي كارخانه ها دولت ها مجبور به پرداخت وام هاي بلاعوض و يا با بازده و سود حداقل براي بقا شركتها هستند، تا چند ماه صندوق ذخيره هر كشوري توان پرداخت خواهد داشت؟ تا كي اين پديده پاندميک اثر خود را بر اقتصاد جهان خواهد گذاشت.
حال ببينيم در ايران و در كوتاه مدت راهكارها و تغيير استراتژي شركتها تعديل شيفت هاي كاري و بعد كم كم توقف توليد خواهد بود؟، حال آنكه نه توليدي صورت می‌گيرد نه عرضه‌اي و نه مشتری در بازار به عنوان مخاطب خواهد بود كه عرضه و تقاضا و در حقيقت بازار شكل گيرد.
پس براي برون رفت از بحران بايد راهكارها و خلاقيتهای جديدي در دستور كار قرار بگيرد.
تغيير برنامه از ارائه محصول و خدمت فعلي و سياست گذاري هاي جديد براي ارائه خدمت و محصولات جديد كاری است كه شركتهاي خودروسازي چيني با توليد ماسک و محلول‌های ضدعفوني كننده شروع كردند.
در ادامه راه و با ارائه راهكارهاي نوين براي بقا شركت‌ها در آينده، در كوتاه مدت هم براي حفظ مشتريان و استراتژي هاي مرتبط و هم تداوم خدمات راه‌حل هایی متفاوت در جهت برون رفت از بحران بايد در دستور كار قرار گيرد و اين بسته به نوع حوزه كسب و كار و محصول دارد.
در كوتاه مدت و براي بازه سه ماهه تا كمتر شدن شدت انتقال بيماري بهتر است شركتها و سازمان‌ها با چينش نيروي هاي خود در حالتی اضطراري از تنش‌هاي اوليه كم کنند،تنش هايي نظير تعديل نيرو و سپس با آگاه‌سازی مخاطبان از طريق فعاليت‌های هدفمند در رسانه‌های اجتماعي شروع به ارائه خدمات غيرحضوري و يا خدمت در محل و همچنين فروش‌های اينترنتي و راه اندازی و يا تقويت اپليكيشن‌ها، بازار را در كوتاه مدت مديريت نمايند.

پويايي و گسترش فعاليت و توسعه‌ی بازار در حوزه‌هايی كه نياز به بازرگاني خارجي ندارند مانند كشاورزي، توليد پوشاك، منسوجاتی مثل كیف و كفش، مواد دارويي و غذايي  از ديگر فرصتهايي هستند كه در پسا كرونا از پتانسيل و زير ساخت‌های آنها ميتوان بهره‌مند شد.

 فعال و كارشناس حوزه خودرو
عقيل مصطفايي

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۵ + ۱۰
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۶:۴۷
نوبت دهی اینترنتی از طریق تهران من افزایش ۱۶ درصدی معاینه فنی در پایتخت
خودرونگاران - مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای شهر تهران از افزایش ۱۶ درصدی معاینه فنی در اردیبهشت خبر داد.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۵:۵۷
فروش نقدی محصولات مدیران خودرو + قیمت و شرایط
خودرونگاران - از ابتدای اردیبهشت ماه، شرکت مدیران خودرو نرخ جدید محصولات مختلف "چری" را اعلام کرد و لازم شد که مشتریان با نرخ جدید نسبت به ثبت نام خودروی مد نظر خود اقدام کنند. لازم به ذکر است که شرای...
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۵:۵۲
کشف بیش از ۴۰۰ خودروی احتکار شده، این‌بار در چیتگر
خودرونگاران - ماموران پلیس در ادامه برخورد با احتکار خودرو این‌بار ۴۰۲ دستگاه خودروی احتکار شده را در دو پارکینگ در محدوده چیتگر کشف و توقیف کردند.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۵:۴۹
ابهامات حذف برگه فیزیکی بیمه شخص ثالث + پاسخ بیمه مرکزی
خودرونگاران - بعد از حذف برگه فیزیکی بیمه نامه شخص ثالث و اعتراض‌هایی که در این زمینه مطرح است، بیمه مرکزی اعلام کرده که قرار نیست واحدهای صدور بیمه حذف یا متوقف شوند. همچنین هر زمان که بیمه‌گذار بخوا...
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۴:۲۲
شناسایی ۳ پارکینگ احتکار خودرو در اراک
خودرونگاران - فرمانده انتظامی استان مرکزی از شناسایی سه پارکینگ احتکار خودرو در طرح عملیاتی پلیس در شهرستان اراک خبر داد و گفت: در این طرح عملیاتی ۷۴ دستگاه خودروی احتکار شده کشف شد.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۳:۱۰
بازگشایی صنعت خودروی مکزیک بعد از کاهش محدودیت‌های قرنطینه
خودرونگاران - بازگشایی صنعت خودروسازی در مکزیک با پیوستن شرکت‌های فیات کرایسلر و بی‌ام‎دبلیو به دیگر کارخانه‌هایی که بعد از کاهش محدودیت‌های قرنطینه فعالیت خود را در این کشور آغاز کردند، سرعت بیشتری م...
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۳:۰۷
اجرای طرح ترافیک ۷ بار توسط وزیر بهداشت لغو شد
خودرونگاران - مدیر واحد توسعه سیستم‌های حمل و نقل پاک شهرداری با اشاره به اینکه اجرای طرح ترافیک امسال ۷ بار توسط وزیر بهداشت لغو شده است، گفت: وزیر برای مقابله با کرونا دوچرخه‌سواری را تجویز کند.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۳:۰۳
ادغام مجدد رنو و نیسان برای فرار از بحران کرونا
خودرونگاران - شرکت‌های خودروسازی رنو، نیسان موتور و میتسوبیشی موتورز برای فرار از بحران کرونا متحد می شوند.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۱:۰۷
قیمت خودرو کاهش می‌یابد
خودرونگاران - قیمت خودروهای الکتریکی تسلا در بازارهای آمریکای شمالی و چین کاهش خواهد یافت.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۰:۵۲
رفع شائبه کسب سود توسط خودروسازان در طرح فروش فوق العاده
خودرونگاران - قائم مقام مالی و اقتصادی مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو تصریح کرد: با حذف پرداخت وجه در ثبت نام اولیه به دستور سرپرست وزارت صمت،‌ دیگر شائبه اختصاص سود به مبالغ پرداختی به خودروسازان دی...
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۰:۴۸
کمک ۸.۸ میلیارد دلاری دولت فرانسه به صنعت خودرو
خودرونگاران - دولت فرانسه از اعطای ۸.۸ میلیارد دلار به منظور نجات و احیای صنعت خودرو در این کشور خبر داده است.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۹:۵۰
تولید شرکت ایران خودرو خراسان ۲۲ درصد افزایش می‌یابد
خودرونگاران - مدیرعامل ایران خودرو خراسان گفت: این واحد صنعتی امسال میزان تولید خودرو را تا ۲۲ درصد نسبت به پارسال افزایش می‌دهد.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۹:۴۶
«فروش سبدی» در پشت پرده احتکار خودرو
خودرونگاران - نوسانات قیمت خودرو و تفاوت قیمت آن در بازار آزاد و کارخانه سبب شده تا برخی افراد سودجو به فکر احتکار افتاده و خودروهای بدون پلاک را در انبارها و پارکینگ‌ها نگهداری کنند تا در فرصتی مناسب...
۱۳۹۹/۲/۳۱ - ۱۰:۵۱
استیگر کیا به پیست نوربرگینگ رفت
خودرونگاران - مدیران کره ای کیا تازه ترین خودروی فیس لیفت شده شان رابرای تست سرعت به نوربرگینگ بردند تا جدیدترین خوردوی کره ای های مورد شدیدترین تست های سرعت قرار گیرد .
۱۳۹۹/۲/۳۱ - ۱۰:۲۹
آغاز به کار فروشگاه آنلاین لوازم خودرو، اکسسوری و لایف استایل پرشیاخودرو
خودرونگاران - فروشگاه آنلاین پرشیا خودرو با هدف فروش لوازم جانبی خودرو، اکسسوری و لایف استایل با تخفیف های ویژه آغاز به کار کرد.
۱۳۹۹/۲/۳۱ - ۱۰:۰۸
۹۲ درصد كمبود قطعه خودروها مربوط به كاتاليست است/ در حال تکمیل و تحویل خودروها به مشتریان هستیم
خودرونگاران_معاون برنامه‌ريزي جامع توليد گروه خودروسازي سايپا گفت: خودروهایي كه در پاركينگ‌هاي سايپا پارك شده و تصاوير آن منتشر شده، كمبود قطعه دارند و امکان تجاري‌سازي و تحویل آنها به مشتریان وجود ند...
۱۳۹۹/۲/۳۱ - ۱۳:۵۸
رخ نمایی جدیدترین SUV، بی ام و
خودرونگاران - بی ام و به تازگی خودروی Alpina را که از خانواده XB7 و پرچمدار SUV هایش است را روانه بازار خواهد کرد.
۱۳۹۹/۳/۵ - ۱۴:۰۸
آخرین آمار از خودروهای مانده در گمرک
خودرونگاران - دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت: همچنان نزدیک به ۳۰۰۰ خودرو در گمرکات کشور باقی مانده و ما درخواست تمدید مصوبه ترخیص خودروها را داده‌ایم. لازم به ذکر است که امسال احتمال آزادسازی واردا...
۱۳۹۹/۳/۱ - ۱۶:۳۸
مخالفت صریح وزارت بهداشت با اجرای طرح ترافیک
خودرونگاران_سخنگوی وزارت بهداشت ضمن اعلام مخالفت با اجرای طرح ترافیک، گفت: تعداد مناطق با وضعیت سفید کرونا رو به افزایش است اما هیچ جای کشور منطقه سبز وجود ندارد.
۱۳۹۹/۳/۲ - ۱۰:۵۶
بهترین شاسی‌بلندهای ۲۰۲۰ را بشناسید + تصاویر
خودرونگاران_در حال حاضر در بازار آمریکا یکی از کراس‌اوورهایی که به شدت مورد توجه قرار دارد هوندا cr-v است.
۱۳۹۹/۳/۳ - ۱۴:۱۹
قیمت جدید خودروها تا ساعاتی دیگر اعلام می‌شود
خودرونگاران - مدیر کل صنایع خودرو و نیروی محرکه وزارت صمت از برگزاری جلسه تصمیم گیری برای قیمت گذاری نهایی خودروها خبر داد.
۱۳۹۹/۳/۳ - ۱۴:۱۱
«شفافیتِ فرآیندها» و «عدالت در عرضه و توزیع» محور اصلی طرح جدید فروش خودرو در گروه سایپا است
خودرونگاران - قائم مقام مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در امور فروش و بازاریابی با اشاره به تلاش های انجام شده برای کاهش التهاب در بازار خودرو گفت: در سه ماه گذشته بیش از ۱۰۰ هزار خودرو به مشتریان تحوی...
۱۳۹۹/۳/۳ - ۱۰:۰۳
خودروسازان مکلف به ایفای تعهدات قبلی همزمان باپذیرش تعهدجدید شدند
خودرونگاران - سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت به خودروسازان تکلیف کرد تا نسبت به ایفای تعهدات قبلی فروش خود همزمان با پذیرش تعهدات جدید اقدام لازم را انجام دهند.
۱۳۹۹/۳/۵ - ۱۴:۱۴
تکلیف ۱۱۰۰ دستگاه خودروی فاقد ثبت سفارش چیست؟
خودرونگاران - با اتمام مهلت ترخیص خودروهای دپو شده، اگر زمان تمدید شود ولی وزارت صمت تصمیمی در رابطه با بازکردن ثبت سفارش برای خودروهایی که فاقد ثبت سفارش نگیرد، حدود ۱۱۰۰ دستگاه متروکه خواهد شد.
۱۳۹۹/۲/۳۱ - ۱۰:۱۲
خودروسازان ۴۰۰ هزار تعهد عمل نشده دارند
خودرونگاران_ سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با بیان که شرایط بازار نشان می‌دهد اراده خودروسازان، بر ادامه عدم اجرای تعهداتشان است، گفت: ۴۰۰ هزار تعهد عمل نشده از سوی خودروسازان وجود دارد.
۱۳۹۹/۳/۲ - ۱۶:۲۳
قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد
خودرونگاران_قیمت‌های تعیین شده توسط شورای رقابت به ایران خودرو و سایپا ابلاغ شد. بر این اساس قیمت هر دستگاه سایپا ۱۳۱ معادل ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و هر دستگاه پژو ۴۰۵ بنزینی ۵۴ میلیون و ۷۰۰ هزار ت...