امروز: جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۹/۱/۵ - ۱۷:۳۸
شناسه خبر: ۴۶۸۰۸۷
 
ایران خودرو؛ از تغییر مدیر تا وعده های داده شده
خودرونگاران - گرچه گروه خودروسازی ایران خودرو در روزهای نیمه اول سال ۱۳۹۸ روزهای خوبی را تجربه نکرد؛ میزان بدهکاری‌ها، زیان‌دهی و تعهدات معوقه‌اش به مشتریان زیاد شد و دست آخر هم مدیرعامل و برخی مسئولان خود را به دلیل گران‌فروشی و برخی مسائل دیگر بازداشت شده، دید اما در نیمه دو سال با آمدن مدیرعامل جوان، توانست کمی شرایط خود را بهبود و تا حدودی خود را از بحران نجات دهد.

به گزارش خودرونگاران  به نقل از ایسنا، نیمه ابتدایی سال 98 برای گروه صنعتی ایران‌خودرو روزهای چندان خوبی به همراه نداشت. این خودروساز سال خود را با تعهدات معوق تحویل خودرو از سال 97 آغاز کرد. بعد از آن هم که به دلیل زیان‌های فراوان، کاهش شدید تیراژهای تولید و ... در مرز ورشکستگی قرار گرفت. پس از آنکه در اواخر نیمه اول سال که به گفته مسئولان ذی‌ربط به دلیل گران‌فروشی‌ها، مدیرعامل خود را بازداشت شده دید، با آمدن معاون وزیر صمت تا حدودی توانست از ورشکستگی فاصله  بگیرد. این مدیر جدید توانست تا حدودی به وعده های خود جامعه عمل بپوشاند. جمع آوری خودروهای ناقص کف کارخانه و بازگشت به تیراژ تولید نه در حد روزهای اوج؛ اما روزهای پیش از تحریم‌ها و زیان‌ده شدن کارخانه از جمله آن‌هاست که فاصله این خودروساز با ورشکستی و تعطیلی را بیشتر کرد.

تعهدات معوق خودروهای ایران خودرو از سال 97، در اوایل سال 98، برای این شرکت مشکل ساز و مشتریان این شرکت را معترض کرد. آن‌ها معتقد بودند زمانی که هنوز شرکت، موفق به تحویل خودروهای پیش فروش شده سال گذشته خود نیست، چگونه اقدام به فروش فوری محصولات‌ با موعد تحویل یک ماهه می‌کند؟

به دنبال موج جدید التهاب و افزایش قیمت‌ها در بازار خودرو در اوایل اردیبهشت ماه، کمیته خودرو وزارت صنعت، معدن و تجارت مصوب کرد که سهم فروش فوری خودروسازها 10 درصد دیگر افزایش یابد. با این حساب، خودروسازان موظف شدند 30 درصد از تولیدات روزانه خود را برای فروش فوری در نظر بگیرند. این درحالی بود که آن زمان آماری رسمی‌ از تعداد خودروهای تحویل شده به مشتریان اعلام نمی‌شد.

اما کمی بعد، معاون بازاریابی و فروش ایران خودرو با بیان این که فروش فوری روزانه ایران خودرو با برنامه و محاسبه دقیق است، از اجرای تمامی تعهدات معوق حداکثر تا پایان سال 98 خبر داد.تاحدودی این وعده عملیاتی شد و میزان تعهدات این خودروساز کاهش یافت.

خردادماه بود که درخواست صدور مجوز تولید سواری دیزلی از سوی مرکز تحقیقات ایران‌خودرو مطرح شده و مخالفت سازمان محیط زیست را به دنبال آورد. مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرده بودند که چنانچه مجوز تولید این خودروها صادر شود، دستگاه‌های نظارتی ورود خواهند کرد. این سازمان دلیل این مسئله را آلایندگی این خودروها و عدم توزیع سراسری سوخت گازوئیل مناسب در کشور عنوان کرده بود.

در این رابطه اما کارشناسان صنعت خودرو کشور معتقد بودند که مطرح شدن عدم تولید خودروهای سواری دیزلی چندان منطقی نبوده و بهتر است به جای رفع صورت مسئله، به رفع مشکل اصلی پرداخته شود و  در حقیقت کیفیت سوخت و گازوئیل بالا رود؛ در حقیقت نظر بر این داشتند که باید اقدامی صورت گیرد تا علاوه براینکه سوخت دیزل (گازوئیل) به یک سوخت با کیفیت‌تر تبدیل شود، از سوی دیگر موتورهای پایه‌ دیزل نیز برای خودروهای سواری در داخل کشور مورد استفاده قرار گیرد.

خصوصی‌سازی و واگذاری سهام دولتی خودروسازان

موضوع ورشکستی خودروسازان بزرگ ایران از جمله ایران‌خودرو در تیرماه توسط کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی مطرح شد. اعضای کمیسیون خصوصی‌سازی را راه نجات شرکت‌های خودروسازی دانسته و تاکید داشتند که ایران خودرو و سایپا با توجه به افزایش بدهی‌هایشان به سمت ورشکستگی خواهند رفت. در این رابطه وزیر صنعت معدن و تجارت نیز ضمن تاکید داشتن بر احتمال ورشکستگی ایران خودرو و سایپا به دلیل زیان انباشته،از اصلاح ساختار و فروش اموال مازاد این شرکت ها خبر داد و گفت: واگذاری اموال غیرتولیدی، شرکت‌های وابسته و خود شرکت‌های ایران خودرو و سایپا آغاز شده و واگذاری این دو خودروسازی تا سال 1399 انجام خواهد شد. البته کارشناسان صنعت خودرو معتقد بودند که واگذاری این سهام به بخش خصوصی ناکارآمد داخلی، اوضاع را بدتر خواهد کرد.

با وجود عزم وزارت صنعت، معدن و تجارت برای واگذاری سهام دولت در ایران‌خودرو و سایپا، اما کمیسیون صنایع و معادن مجلس تنها راه نجات صنعت خودرویی کشور را  خصوصی‌سازی و نه خصولتی‌سازی این صنعت عنوان کرد. البته به گفته رئیس این سازمان، سهام دولتی دو خودروساز بزرگ در وثیقه بوده؛ لذا باید قبل از پروسه واگذاری، از وثیقه خارج شود. این در حالی بود که کارشناسان صنعت خودرو کشور ضمن پیچیده خواندن فرآیند خصوصی‌سازی دو خودروساز که بایستی حداقل در سه الی چهار لایه انجام شود، معتقد بودند باید ابتدا شرکت‌های بی ربط با صنعت آن ها و سپس شرکت‌های قطعه‌سازی که خودروسازان دارند واگذار شده و بعد از آن به سراغ خصوصی‌سازی بروند.

طرح مشارکت در تولید خودرو 207 هاچ بک دستی و اتوماتیک پانوراما

شرکت ایران‌خودرو محصول 207 هاچ بک را در دو نوع دستی و اتوماتیک مجهز به سقف شیشه‌ای (پانوراما)، به منظور پاسخگویی به نیاز مشتریان و افزایش سطح رضایت‌مندی آنان به صورت طرح مشارکت در تولید خودرو به فروش رساند. این طرح از 22 تیر آغاز و تا پایان آن ماه ادامه داشت. موعد تحویل خودرو نیز از تیر تا مهرماه سال 99 پیش بینی شده بود.

برنامه ایران‌خودرو برای خروج از شمول ماده 141 قانون تجارت

طبق اعلام قائم مقام ارشد گروه صنعتی ایران خودرو، این خودروساز با استفاده از قانون مصوب 1398 مجلس شورای اسلامی در حمایت از تولید داخلی، نسبت به تجدید ارزیابی دارایی‌های خود برای خروج  از شمول ماده 141 قانون تجارت و اصلاح ساختار مالی، پس از تأیید دستگاه‌های ذی‌ربط و طی مراحل قانونی، ارزش دارایی‌های خود را به روز کرد. قرار بر این بود که منابع جدید مالی حاصل از این تجدید ارزیابی پس از طی مراحل قانونی به حساب افزایش سرمایه شرکت منظور شود.

رونمایی از خودروی پژو 301

در تیرماه، مدیرعامل سابق گروه صنعتی ایران خودرو  ضمن رونمایی از خودروی پژو 301، از داخلی‌سازی یکی از قطعات استراتژیک خبر داد و گفت: اولین سری از خودروهای پژو 301، اردیبهشت ماه سال 99  به مشتریان عرضه خواهد شد. تولید پژو 301، ایران را صاحب یک پلتفرم خواهد کرد که می‌توان خودروهای زیادی را بر روی آن تولید کرد. او معتقد بود که کسی تا آن زمان جرائت تولید این قطعه داخلی سازی شده را نداشته اما به کمک مدیران جوان ایران‌خودرو، این قطعه داخلی‌سازی و تولید شد.

طبق وعده، قرار است که خودروی پژو 301 در دو مدل وارد بازار شود و نخست مدل دستی آن ارائه خواهد شد.  فعالیت ساخت مدل اتوماتیک نیز از سال 98 آغاز شده که پس از گیربکس دستی به بازار خواهد آمد. این محصول استانداردهای 85 گانه را پاس می‌کند. تولید قطعات با حداکثر خودکفایی و کمترین میزان ارزبری در این پروژه انجام شده است. خودکفایی این محصول در زمان رونمایی 61 درصد بود اما تا پایان سال به 80 درصد رسید.

تغییر مدیرعامل ایران خودرو؛ داغ‌ترین خبر سال 98

اواخر مرداد ماه بود که سخنگوی دولت، در یک نشست خبری، از برکناری هاشم یکه‌زارع -مدیرعامل ایران‌خودرو- به دلیل تغییر قیمت خودرو خبر داد و عباس علی‌آبادی- مدیرعامل مپنا - را به عنوان مدیرعامل جدید ایران خودرو  معرفی کرد. آن روزها برای گروه صنعتی ایران خودرو روزهای پر فراز نشیبی بود. روزهایی که در نهایت به بازداشت، مسدود شدن حساب‌ها، ممنوع‌الخروجی و در نهایت تغییر وی (هاشم یکه زارع) بعد از شش سال تکیه بر صندلی مدیرتعاملی ایران‌خودرو شد.

19 مردادماه به دستور اداره دعاوی حقوقی بانک مرکزی تمامی حساب‌های هاشم یکه زارع مسدود شد. کمتر از دو هفته قبل از آن، یعنی 8 مرداد، در پی اعتراضاتی که به دعوتنامه‌های جدید ایران‌خودرو با قیمت‌های بالاتر از نرخ کارخانه شده بود، این شرکت در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که با توجه به مکانیزه بودن صدور دعوتنامه در ایران خودرو، به علت به وجود آمدن ایراد نرم افزاری، تعداد اندکی از دعوتنامه‌های ارسال شده با بهایی مغایر با قیمت مصوب شرکت صادر شده که این تعداد دعوتنامه نیز در اسرع وقت اصلاح و مجددا ارسال خواهد شد اما در  28 مرداد سخنگوی دولت از برکناری مدیرعامل ایران خودرو خبر داد و به فاصله چند ساعت بعد، خبر بازداشت یکه‌زارع رسانه‌ای شد.

برخی اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در واکنش به بازداشت مدیرعامل ایران خودرو، اعلام کردند که بازداشت چند نفر در ایران خودرو یک ظاهرسازی تکراری است. رانت خودرو به حدی فراگیر است که آن را به مصون‌ترین قلعه در مقابل قوانین کشور تبدیل کرده است. تا زمانی که فهرست بهره‌مندان از هزینه‌های تحمیلی به مردم اعلام نشود، این رانت خونین ادامه دارد.

معاون جوان وزارت صمت، راهی جاده مخصوص کرج شد

در حالی که سخنگوی دولت در ابتدا جایگزین هاشم یکه زارع را عباس علی‌آبادی معرفی کرده بود اما او به دلایلی که هیچگاه مشخص نشد، این سمت را نپذیرفت. در نهایت فرشاد مقیمی که تا آن زمان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بود، به اتفاق آرای اعضای هیات مدیره ایران خودرو، در مورخه 4 شهریور ماه 1398 به عنوان جوان‌ترین مدیرعامل این گروه خودروسازی منصوب شد.

مدیرعامل جدید گروه صنعتی ایران خودرو در جلسه معارفه خود در ارائه برنامه‌های مدنظر خود برای ایران‌خودرو، ضمن تاکید براینکه ابتدا باید رونق تولید را معنا کرد، اظهار کرد: قطعا با ایجاد رونق تولید تمامی اهدافی که دشمنان با اعمال تحریم برای صنعت کشور در نظر گرفته اند، خنثی خواهد شد. با اقدامات اصلاحی و اجرای برنامه ها و فعالیت های جدید سرعت تولید را افزایش خواهیم داد. به کارگیری روش های نوین تامین منابع مالی را از جمله محور برنامه‌های ایران خودرو خواهد بود.

او همچنین اعلام کرده بود که با پشتیبانی سازندگان قطعات تعداد خودروهای کف پارکینگ را براساس برنامه زمانبندی به صفر خواهد رسید. باتوجه به اینکه برنامه تولید ایران خودرو مشخص و نیازمندی ها در حوزه تامین نیز مطابق با تعداد تولید تعیین شده است، با همت و یاری تامین‌کنندگان در کمتر از دوماه آینده (که حدودا آبان ماه می‌شد) به تیراژ تولید روزانه دست کم 2000 دستگاه خودرو خواهیم رسید.

هرچند این وعده تا دوماه بعد از تاریخ اعلام که شهریور ماه بود عملیاتی نشد اما نهایت در دی ماه میزان خودروهای ناقص کف پارکینگ ایران‌خودرو به صفر نزدیک شد.

توقف تولید پژو  405

اوایل شهریور ماه بود که وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: طبق یکی از بندهای بسته تولیدی این وزارتخانه برای صنعت خودرو، خودروهای جدید باید در چرخه تولید قرار بگیرند و خودروهای قدیمی همچون پراید در سایپا و پژو 405 در ایران خودرو از چرخه تولید خارج شوند.

آغاز همکاری های ایران‌خودرو و شرکت‌های دانش‌بنیان

مدت زیادی از آمدن مدیرعامل جدید ایران خودرو نگذشته بود که عملی کردن برنامه های خود را آغاز کرد. به عنوان اولین گام، در دیدار  با معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری همکاری شرکت‌های دانش بنیان، طراحی و تولید خودروهای برقی مورد تاکید قرار گرفت. مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو نیز در این دیدار بر بهره‌مندی از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در توسعه صنعت خودرو تاکید کرده و گفت: با توجه به حرکت‌های ایجاد شده در گروه خودروسازی برای استفاده از دانشمندان و مهندسین جوان و خلاق کشور ، قصد داریم با محوریت و پرچم‌داری گروه خودروسازی و به کارگیری توان کشور در حوزه‌های مختلف، یک حرکت یکپارچه و منسجم برای دستیابی به محصولات جدید از جمله خودروهای برقی ایجاد کنیم.

خان‌کرمی بازداشت شد

گروه خودروسازی ایران خودرو تازه به آرامشی نسبی رسیده بود که خبر بازداشت مصطفی خان کرمی- قائم مقام فروش ایران خودرو- در محل کارش از سوی دادسرای کارکنان دولت منتشر شد.

در ادامه به مهمترین دستاوردهای ایران خودرو از نیمه دوم سال 98 تا پایان سال می پردازیم:

ممنوعیت واردات قطعات با توان ساخت داخل

یک ماه از پس از ورود مقیمی به ایران‌خودرو نوید آشکار شدن روند روبه رشد داخلی‌سازی قطعات خودرو داده شد. او خرید و واردات قطعاتی که توان و امکان ساخت داخل وجود داشت را ممنوع کرده و اعلام کرد که با جدیت با کسانی که بخواهند در این فضا خللی ایجاد کنند، برخورد خواهد کرد.

نوسازی 500 دستگاه تاکسی فرسوده

در مهرماه بود که مدیرعامل ایران‌خودرو از آمادگی این شرکت برای تحویل 500 دستگاه تاکسی‌ نو جایگزین تاکسی‌های فرسوده و تست موتور EF7 دوگانه‌سوز روی خودروی ون خبر داد و تفاهم‌نامه نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی و آغاز تحویل خودروهای تاکسی مطابق ماده ١٢ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر را امضا کرد.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در آن زمان با اشاره به تردد ٧۰۰۰ ون فرسوده در سطح شهر، اظهار کرد: 250 دستگاه ون را می‌توانیم با شرایط گذشته تحویل دهیم. طبق تفاهم‌نامه‌ای که با شهرداری داشته‌ایم به زودی ون جدید با موتور EF7 برای نوسازی ناوگان حمل و نقل کشور به بازار خواهد آمد. موتور EF7 دوگانه‌سوز روی ون‌ها در حال تست است و به زودی طی تفاهم‌نامه با شهرداری تهران این محصول جدید را به بازار ارائه خواهیم کرد. علاوه‌ بر این تقویت ناوگان مینی‌بوس کشور باید انجام شود و به همین دلیل 100 دستگاه مینی‌بوس آرین آماده تحویل شده است و این تعداد قابل افزایش تا 200 دستگاه نیز خواهد بود. همچنین در موضوع نوسازی خودروهای فرسوده حاضر در شبکه حمل و نقلی کشور، مطابق تفاهمی با شهرداری‌های مختلف کل کشور، با صرف هزینه‌های اندک و با استفاده از ظرفیت‌های داخلی حدود 6000 خودرو در این سیستم نوسازی خواهند شد.

معرفی 3 خودروی جایگزین پژو 405

در آبان ماه معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران خودرو ضمن بیان اینکه با هماهنگی و توافق صورت گرفته میان وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت، سازمان ملی استاندارد ایران و ایران خودرو، خط تولید محصول پژو 405 GLX  بنزینی در پایان خرداد ماه سال99 متوقف خواهد شد، از جایگزینی سه محصول رانا،‌ پارس و گروه سمند با خودروی پژو 405  GLX بنزینی خبر داد. البته تعهدات این خودرو تا پایان تاریخ یاد شده اجرایی و بعد از پایان خرداد 99، محصول405 GLX دوگانه‌سوز طبق تقاضای تاکسیرانی، صرفا برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی کشور تولید خواهد شد.

داخلی‌سازی ابزار مخصوص هایما، دانگ‌فنگ، سوزوکی و 2008

به گفته مدیرعامل ایساکو از سال 1397 با اتفاقاتی که برای صنعت خودرو افتاد، در بحث خودروهایی همچون هایما و دانگ‌فنگ، استخراج اقلامی که در خدمات پس از فروش بیشترین گردش را دارند، آغاز و ابزار مخصوص تعمیرات خودروهای هایما، دانگ‌فنگ، سوزوکی و پژو 2008 داخلی‌سازی شد. در خودروی دانگ‌فنگ تقریبا 176 قطعه و در خودروی هایما 260 قطعه در دو کلاس S5 و S7، شناسایی شد و داخلی‌سازی آن‌ها در دستور کار قرار گرفت.

انعقاد تفاهم نامه ایران خودرو و شرکت ملی نفت در راستای توسعه خودروهای گازسوز

مقیمی با  شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تفاهم‌نامه‌ای در راستای توسعه خودروهای گازسوز با هدف کاهش مصرف بنزین و جایگزینی بنزین با سوخت پاک، کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل بار و مسافر و همچنین کاهش آلودگی‌های ناشی از خودروهای بنزینی امضا کرد و در این رابطه اعلام کرد که در دوگانه‌سوز شدن خودروها طبق مصوبه شورای اقتصاد، علاوه براینکه محصولاتی که از گذشته بوده و امکان تولید وجود داشته و دارای ظرفیت هستد را در اختیار تفاهم‌نامه‌ای که فی‌مابین دو مجموعه امضا شده، قرار داده‌ایم؛ برای خودروها و محصولات جدیدی که می‌توانیم به بازار عرضه کنیم، این اقدامات را انجام و با سرعت بیشتری دنبال خواهیم کرد.

در آذرماه سال 98، سازمان حفاظت محیط زیست در قالب نامه ای به مدیرعامل ایران خودرو خواستار توقف پیش‌فروش چهار محصول یورو 4  این شرکت شد و تاکید کرد که در صورت پیش‌فروش این خودروها، سازمان حفاظت محیط زیست پیگیری قانونی را در دستور کار خود قرار خواهد داد. این درحالی بود که انجمن خودروسازان ایران معتقد بود به دلیل آماده نبودن زیرساخت‌ها به‌ویژه عدم تولید و توزیع سوخت یورو 5، امکان تولید خودروی سواری با استاندارد آلایندگی یورو 5 فعلا وجود ندارد؛ اما شرکت ایران‌خودرو در پاسخ به نامه سازمان حفاظت محیط زیست، طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد:‌ ایران‌خودرو محصولات تولیدی خود را بر اساس جدول زمان‌بندی که سازمان‌های ذی‌ربط تعیین نموده‌اند، ارتقاء خواهد داد و بر حسب تکالیف قانونی، محصولات یورو 5 یا هر استاندارد دیگری تولید و عرضه خواهد کرد.

خداحافظی با خودروهای ناقص از دی ماه

مدیرعامل ایران‌خودرو در اواخر آذر ماه از پایان داستان تولید خودروهای ناقص خبر داد. به گفته او با آغاز داخلی‌سازی قطعات تحریمی، تا یک ماه آینده تولید خودروهای ناقص پایان یافته و دیگر خودروی خوابیده در کف کارخانه به دلیل کسری قطعه نخواهیم داشت.

عرضه خودروی دنا اتوماتیک در اردیبهشت ماه 99

مدیرعامل ایران خودرو وعده عرضه خودروی دنا اتوماتیک با 90 درصد خودکفایی در کل خودرو و 75 درصد در قطعات آن را اردیبهشت ماه سال (99) داد و خاطرنشان کرد که برنامه‌هایی نیز برای تولید خودروهای اقتصادی با قیمت‌های پایین‌تر در این شرکت وجود دارد. البته که سعی بر این است که میزان خودکفایی بالاتر هم برود.

اما چندی بعد این مقام مسئول در حاشیه افتتاح طرح توسعه تولید قطعات خودرو در شرکت یدکی موتور ایران به وضعیت تولیدات جدید صنعت خودرو کشور اشاره کرد و گفت: خط تولید خودروی دناپلاس اتوماتیک در  بهمن ماه 98  توسط وزیر صنایع رونمایی و از فروردین ماه سال 1399 به بازار عرضه خواهد شد.

ایران خودرو در بحث تامین قطعات برای خودرویی مشکل ندارد

به گفته مقیمی، ایران خودرو در تامین قطعات خودرو هیچ مشکلی نداریم، بخشی از قطعات تامین داخلی و بخشی هم خارجی است. امروز داخلی‌سازی صددرصد نداریم، چراکه به طور مثال ساخت برخی تجهیزات توجیه اقتصادی ندارد که بخواهیم در داخل تولید کنیم؛ وارد می‌کنیم و هیچ مشکلی هم وجود ندارد.

همکاری ایران خودرو و صنایع دفاعی

در صنعت دفاعی همکاری هایی مابین ایران خودرو و صنایع دفاعی کشور شکل گرفته است. موتورهایی که در صنایع دفاع ساخته شده، حاصل ترکیب صنعت و دفاع بوده که با تیراژ بالا تولید می‌شود. به اعتقاد مقیمی آنچه تاکنون کمتر به آن توجه شده، انتقال دانش و تکنولوژی از صنعت دفاع به سایر صنایع است. حال توانسته‌ایم با مجموعه صنایع دفاعی همکاری‌های خوبی را در حوزه‌های مختلف از جمله تکنولوژی‌های پایین، میانی و سطح بالا آغاز کنیم که می‌تواند تحول خوبی برای این صنعت ایجاد کند.

تیراز تولید ایران خودرو به حالت سابق و بیش از 2000 دستگاه در روز رسید

طبق اعلام مدیرعاملی ایران‌خودرو، افزایش تولید خودروسازان و کاهش خودروهای ناقص مانده در کف کارخانه‌ها عملا ماحصل کار صنعت قطعه‌سازی بوده است. اگر قطعه‌سازان آستین همت بالا نمی‌زنند، این خودروها جمع نمی‌شد. از دی ماهایران‌خودرو روزانه بیش از ٢۰۰۰ دستگاه خودرو تولید می‌کند. البته که این رقم بالاتریم میزان تولید این شرکت در ده ساله اخیر نیست اما نشان می دهد که حداقل توانسته به  روزهای دو سال گذشته و قبل از تحریم‌ها بازگردد.

تولید خودرو یورو 5

تولید انبوه محصولات برخی محصولات ایران‌خودرو با موتور یورو ٥ با هدف اجرای سیاست‌های دولت و دستیابی به استانداردهای آلایندگی زیست محیطی صورت گرفت. یکی از موتورهای یورو ٥ این شرکت از آذرماه به تولید انبوه رسید. این شرکت تاییدیه و استاندارد موتورهای ملی را گرفته‌ و از بهمن ماه‌ تولید انبوه موتورهای یورو 5 را در دستور کار خود قرار داد.

باوجود اینکه خودروسازان الزامات و محدودیت‌های قانونی از این جهت که از ابتدای سال ٩٩ همه خودروها را باید با استاندارد یورو 5 به بازار عرضه کنند، ایران خودرو سعی کرد زودتر از این تاریخ به دانش آن‌ها دست پیدا کند. تا دی ماه 98،  ٥۰۰ خودرو یورو 5 تولید و به متقاضیان تحویل داده شد.

صرفه‌جویی 58 میلیون یورویی ایران‌خودرو با داخلی سازی 51 قطعه

این شرکت با حرکت از مسیر شرکت‌های دانش‌بنیان،  توانست مجموعه سیاست‌هایی را در گروه صنعتی ایران‌خودرو، در راستای حمایت از این شرکت‌ها اتخاذ کند. ایران خودرو صرفه‌جویی 58 میلیون یورویی را با داخلی سازی 51 قطعه و مواد اولیه را تا پایان بهمن ماه رقم زد.

سمند با پیمایش 400 کیلومتر در هر سوختگیری

ایران خودرو در بهمن ماه سمند جدید پایه گازسوز  که طراحی مخزن گاز آن در کف خودرو انجام شده و دیگر صندوق عقب خودرو را اشغال نمی‌کندف رونمایی کرد که پیمایشی به اندازه 400 کیلومتر در هر بار سوختگیری را خواهد داشت.

9 محصول جدید ایران‌خودرو در راه بازار

معاون تحقیقات، طراحی و تکوین محصولات ایران‌خودرو از تولید و عرضه 9 محصول جدید این خودروساز به بازار طی سه سال آینده خبر داد. عرضه پنج محصول راناپلاس، سورن پلاس، سمند بهینه، دناپلاس اتوماتیک و 207 پانوراما به بازار عرضه خواهند شد. علاوه‌براین این محصولات، چهار خودرو k132 صندوقدار،  k 125 کراس اوور و k 121 هاچ بک و همچنین دنای برقی از بهمن سال 1399 تا بهمن 1401 عرضه خواهد شد.

تولید ماسک در شرایط کرونایی

با دستور مدیرعامل ایران خودرو، شرکت مهرکام پارس اقدام به تولید روزانه 10 هزار ماسک و توزیع در شبکه بهداشت و درمانی در جهت کمک به شبکه سلامت  کشور برای مبارزه با کرونا کرد. این شرکت( مهرکام پارس) در حوزه طراحی و مهندسی قطعات پلیمری خودرو فعالیت می کند از شرکت های زیرمجموعه ایران‌خودرو است.

تحویل 50 دستگاه آمبولانس ایران خودرو دیزل به وزارت بهداشت

50 دستگاه خودروی آمبولانس پیشرفته تجهیز شده توسط شرکت ایران خودرو دیزل برای استفاده در ناوگان امدادی کشور و خدمت‌رسانی به ستاد مبارزه با کرونا تحویل به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شد. از 64 دستگاه آمبولانسی که قرار بوده است به وزارت بهداشت تحویل داده شود، ‌ در اسفند ماه 50 دستگاه آماده تحویل شد. 14 دستگاه باقی‌مانده نیز به‌زودی ترخیص و تحویل خواهد شد. آمبولانس‌های تحویل شده از نوع اسپرینتر 315 بنز دیزلی است که با عالی‌ترین استانداردهای زیست محیطی روز از منظر شاسی و تجهیزات پزشکی ساخته و تحویل می‌شود.

علاوه بر این دستاوردها، مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو تاکید دارد که "معیارهای ایمنی خط قرمز ما است" . او می‌گوید که "ما درصدد احیای نام و نشان تجاری ایران‌خودرو هستیم تا مشتریان به «سر اسب» روی خودرو افتخار کنند".

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۲ + ۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۴۰۰/۶/۲۵ - ۱۶:۱۱
حمایت از تولیدکنندگان در فضای رقابتی
خودرونگاران - عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در خصوص احتمال ممنوعیت واردات در صورت به اجرا در آمدن طرح ملی لوازم خانگی، گفت: شکی نیست که باید از تولیدکنندگان ایرانی حمایت کرد اما تنها در فضای...
۱۴۰۰/۶/۲۵ - ۱۲:۰۴
احضار رانندگان متخلف و ثبت شکایت پلاک در صورت تکرار تخلف
خودرونگاران - معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ از رصد ۲۴ ساعته سرعت غیرمجاز در معابر پایتخت خبر داد و گفت که رانندگان متخلف از طریق پیامک و تماس تلفنی برای اخذ تعهد به پلیس احضار می‌شو...
۱۴۰۰/۶/۲۵ - ۱۱:۰۲
رشد ۱.۵ درصدی تولید خودرو تا پایان مردادماه
خودرونگاران - بررسی آمارهای رسمی منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از تولید ۳۸۶ هزار و ۲۷۷ دستگاه خودرو از سوی خودروسازان داخلی از ابتدای امسال تا پایان مرداد ماه است. آماری که حکایت از رشد ۱.۵ در...
۱۴۰۰/۶/۲۵ - ۱۰:۵۵
خانه‌تکانی خودرویی پس از کرونا
خودرونگاران - پس از آنکه نمایشگاه خودروی فرانکفورت در تابستان ۲۰۱۹ به پایان رسید، بسیاری گمان می‌کردند که سال بعد نیز این شهر میزبان خواهد بود، اما یک ویروس، تمام صنعت خودرو را در اغما فرو برد. هفته گ...
۱۴۰۰/۶/۲۵ - ۱۰:۲۰
به زودی پیش فروش تارا آغاز می شود
خودرونگاران - بر اساس اطلاعات بدست آمده، طرح جدید پیش فروش تارا، جدیدترین محصول ایران خودرو آغاز می‌شود.
۱۴۰۰/۶/۲۴ - ۱۶:۲۱
سند راهبردی لوازم خانگی چرا جای آرامش نگرانی ایجاد کرد؟
خودرونگاران - اخبار بد لوازم خانگی تمامی ندارد و آمارهای متناقض از ظرفیت‌های موجود در این بخش که عمدتاً توسط یکی دو تولید کننده در فضای رسانه‌ای کشور منتشر می‌شود نشان می‌دهد و آنچه امروز به عنوان سند...
۱۴۰۰/۶/۲۴ - ۱۶:۱۹
مردم از خرید سیلندرهای گاز کارکرده خودرو پرهیز کنند
خودرونگاران - معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی مشهد گفت: سیلندرهای گاز کارکرده، مستعمل و دست دوم بسیار خطرناک است و شهروندان از خرید این سیلندرها خودداری کنند.
۱۴۰۰/۶/۲۴ - ۱۵:۳۲
قرعه کشی فروش فوق العاده ایران خودرو برگزار شد
خودرونگاران - مشتریان نهایی سه محصول عرضه شده در طرح فروش فوق العاده ایران خودرو، از طریق قرعه کشی با حضور نمایندگان نهادهای نظارتی مشخص شدند.
۱۴۰۰/۶/۲۴ - ۱۴:۴۷
ممنوعیت واردات بعد از ۳ سال لغو می‌شود؟
خودرونگاران - اصلاحیه مصوبه واردات خودرو امروز در صحن مجلس به تصویب رسید و بر این اساس، واردات خودروهای نو و کارکرده بدون ایجاد تعهد ارزی جدید برای کشور و هر ۶ ماه یکبار مجاز است.
۱۴۰۰/۶/۲۴ - ۱۳:۵۰
تغییر ظرفیت تولید خودرو، برنامه جدید وزارت صمت
خودرونگاران - وزارت صمت برنامه تغییر تیراژ و نوع تولیدات صنعت خودرو را تا پایان سال جاری در دستور کار دارد همچنین برنامه‌های دیگری برای بهبود شرایط این صنعت تا سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ اجرایی می‌شود.
۱۴۰۰/۶/۲۴ - ۱۳:۴۸
کمیت و کیفیت مسئله خودرو در مجلس یازدهم باید مشخص شود
خودرونگاران - نماینده مردم سبزوار در مجلس با تأکید بر تعیین تکلیف مسئله کمیت و کیفیت خودرو گفت: زمینه رقابت تولیدکنندگان داخلی و رسیدن آنها به استانداردهای جهانی باید فراهم شود.
۱۴۰۰/۶/۲۴ - ۱۲:۳۲
اختلاف درباره سند خودرو از طریق مجلس رفع شود
خودرونگاران - سخنگوی قوه قضائیه گفت: به نظر بنده بهتر است که این مشکل از طریق مجلس رفع شود چراکه اختلاف نظر در مورد ماده ۲۹ است و تفسیر قانون عادی نیز بر عهده مجلس شورای اسلامی است که باید در این خصوص...
۱۴۰۰/۶/۲۴ - ۱۲:۲۸
نیاز به سامانه ثبت معاملات داریم
خودرونگاران - رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تبریز اظهار داشت:‌ شیوه عرضه ثبت نامی با وجود شروط و بندهای مختلفی که برای آن طراحی شد بازهم عملا موفقت‌آمیز نبوده چراکه ۹۰ درصد آن خودروها با وکالتنا...
۱۴۰۰/۶/۲۱ - ۱۳:۱۵
فعلا خبری از پیش‌فروش خودروسازان نیست
خودرونگاران_پس از اینکه شورای رقابت تصمیم گرفت دیگر پیش‌ پرداخت‌های منتخبان طرح‌های پیش‌فروش یکساله خودروسازان مشمول تورم نشود و خودروهایی که قیمت آنها در زمان فروش مشخص نیست، اجازه عرضه در این طرح را...
۱۴۰۰/۶/۲۰ - ۱۴:۱۳
فروش۹۰ درصد خودروهای ثبت نامی در بازار
خودرونگاران - رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی اصفهان اظهار داشت: مطمئنا اگر خودروهای خارجی به صورت انبوه با هر قیمتی وارد بازار ایران شود، خودروهایی که در کشور هستند بین ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش قیمت خوا...
۱۴۰۰/۶/۲۰ - ۱۰:۳۴
دناپلاس توربوشارژ با گیربکس شش سرعته به تولید آزمایشی رسید
خودرونگاران - مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو از قرار گرفتن محصول دناپلاس توربوشارژ مجهز به گیربکس شش سرعته دستی در برنامه تولید روزانه خبر داد.
۱۴۰۰/۶/۱۸ - ۱۶:۱۲
آزاد سازی واردات، خودرو‌های خارجی را ارزان می کند؟
خودرونگاران_دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت: با واردات خودرو، شاهد افت قابل توجه قیمت خودرو‌های خارجی در بازار خواهیم بود.
۱۴۰۰/۶/۲۰ - ۱۶:۳۳
طرح آزادسازی واردات خودرو فردا در صحن علنی مجلس بررسی خواهد شد
خودرونگاران - عضو کمیسیون صنایع مجلس با اعلام اینکه درحال حاضر عرضه و تقاضا در بازار خودرو متناسب نیست، گفت: در صورت تصویب این طرح مدیریت تقاضا و عرضه در بازار انجام و واردات خودرو نیز منطقی شده و فضا...
۱۴۰۰/۶/۲۰ - ۱۴:۵۴
چرا در نوسانات قیمت نباید خودرو بفروشیم؟ دلایل چیست؟
خودرونگاران - بازار خودرو این روزها نوسانات قیمت زیادی دارد و برای برخی از مالکان خودرو وسوسه‌انگیز شده است.یکی از اشتباهات رایج در بازار خودرو که توسط مالکان انجام می‌گیرد، فروش خودرو در نوسانات قیمت...
۱۴۰۰/۶/۲۰ - ۱۴:۳۰
کره و انحصار، دو بلا در آسمان لوازم خانگی ایران
خودرونگاران - درحالی شنیده می شود دو شرکت سامسونگ و ال جی بدون ثبت سفارش کالاهای خود را به ایران آورده و بااین شیوه می خواهندبخشی از ارزهای بلوکه شده کشور را ازآن خودکنندکه مجلس مخالفت خود رادر این زم...
۱۴۰۰/۶/۱۹ - ۱۱:۳۳
فروش فوق العاده سه محصول ایران خودرو از ۲۱ شهریورماه
خودرونگاران - گروه صنعتی ایران خودرو بیست و دومین مرحله فروش فوق‌العاده محصولات خود را با عرضه سه محصول پرمتقاضی از یکشنبه بیست و یکم شهریورماه به مدت سه روز اجرا می کند.
۱۴۰۰/۶/۱۸ - ۱۶:۰۷
اعلام ۴ پیش شرط رسیدن به تولید سه میلیون دستگاه خودرو در سال
خودرونگاران_یک فعال صنعت خودرو گفت: رسیدن به ظرفیت تولید سه میلیون دستگاه خودرو در گرو حل مشکلات بین ‏المللی و تولید رقابتی قطعه ‏‎سازان است.
۱۴۰۰/۶/۱۸ - ۱۶:۰۰
آغاز بازیافت در گورستان تایر
خودرونگاران_کویت بازیافت تایرهای خودرو را در گورستان عظیم تایرهای خود آغاز کرد.
۱۴۰۰/۶/۲۲ - ۱۵:۰۰
تعهدات معوق ساپیا در ماه جاری صفر شد
خودرونگاران_مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا گفت: با همکاری سازمان صنایع دفاع، نیروی هوایی ارتش و نیروی هوافضای سپاه پاسداران، قطعات مورد نیاز صنعت خودرو تامین شد و اکنون تمام دغدغه و تلاش ما این است که ...
۱۴۰۰/۶/۲۴ - ۱۱:۰۱
اتهام دپوی خودرو به ایران خودرو وارد نیست
خودرونگاران - رییس هیات تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از صنعت خودروسازی، گفت: با توجه به بازدید نزدیک از ایران خودرو، می‌توان گفت که اتهام دپوی خودرو در پارکینگ ها به این شرکت وارد نیست، زیرا تعداد ...
۱۴۰۰/۶/۱۸ - ۱۰:۲۶
سایپایدک به عنوان برترین شبکه خدمات پس از فروش در کل کشور معرفی شد
خودرونگاران_سازمان خدمات پس از فروش سایپا موفق به کسب رتبه نخست ارزیابی وضعیت شبکه نمایندگی‌ها (خودروهای سبک و سنگین) در بین شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پس از فروش خودرو شد و عنوان برترین شبکه خدمات پس...