امروز: پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۹/۱/۵ - ۱۴:۳۸
شناسه خبر: ۴۶۸۰۸۵
 
ماجرای پراید و علیخانی و علیخانی ها!
خودرونگاران - دفعه نخست نیست که علیخانی و دیگر تریبون داران رسانه ملی، برای خوشمزه شدن برش های برنامه خود، از چاشنی پراید و خودروسازی استفاده می کنند، اما آنچه که در شامگاه سومین روز فروردین۹۹ در برنامه عصر جدید پخش شد، علاوه بر تکرار همان رویه همیشگی، چند نکته قابل تامل داشت.

نکته هایی که در خاطره پردازی علیخانی از دوران جوانی اش وجود داشت؛ همانجا که علیخانی با هیجان تعریف کرد که در دوران دانشجویی یک پراید از نمایندگی خریده و بعد به اتفاق دوستش، ذوق زده بدون آنکه ترمز دستی خودرو را آزاد کنند، مسافتی را با آن طی کرده اند؛ آن هم با گاز و سرعت فراوان! لنت ترمزهای خودرو درگیر بوده اند و در اثر فشار و اصطکاک فراوان، دود غلیظی از آن بلند می شود و آقای مجری و دوستش بعد از آنکه متوجه اشتباه خود می شوند، پراید را به نمایندگی باز گردانده، حق به جانب، داد و فریاد راه انداخته اند که «این چه ماشینی است به ما داده اید؟! خراب است و چنین است و چنان است؛ عوضش کنید!»

پراید به عنوان خودرویی که از امکانات و تکنولوژی قدیمی برخوردار است، توسط سایپا از سبد فروش کنار گذاشته شده و در چندماه آینده به طور کامل از چرخه تولید نیز خارج خواهد شد؛ همین موضوع نشان می دهد مدیران فعلی کارخانه سازنده پراید هم، سنگ آن را به سینه نمی زنند و برایش گریبان چاک نمی دهند. اما توجه به چند نکته در خاطره گوئی مجری اشک های پیش از افطار رمضان و خنده های قبل از خواب نوروز، خالی از لطف نیست:
1- به جرات می توان گفت بیش از 80درصد ایرانیان، رانندگی را با پراید آغاز کرده اند و از موتورسیکلت و دوچرخه، یا مستقیم از پیاده، به پراید رسیده اند. بنابراین طبیعی است که تاوان تردستی های اولیه رانندگی آنها را پراید داده باشد، نه علیخانی و علیخانی ها!
تصور کنید شما راننده پست سر علیخانی جوان بوده اید که می دیدید یک پراید در حال حرکت است و دود از همه جای آن بیرون می زند! آزاد نکردن ترمزدستی توسط راننده جوگیر، آخرین گزینه ای است که در توجیه این صحنه به ذهن شما خطور می کند؛ پیش از آن شما به فرغون بودن تولیدات داخلی فکر کرده اید و نابلد بودن سازندگان آن و احتمالا الفاظ مختلفی هم نسبت به آنها از ذهن تان گذشته است! ناراحت نشوید اما حتما تا سال ها، در محافل مختلف برای دوستان و آشنایان تعریف می کنید که خودتان به چشم های خودتان دیده اید که پراید نو، در حالی که هنوز پلاستیک روی صندلی هایش بوده، دود می کرده و بیچاره دو جوان خوش قیافه ای که با هزار امید و آرزو در آن نشسته بودند!
2- علیخانی وقتی متوجه اشتباه خود می شود، مانند برخی از ما در عصر جدید! شهامت پذیرش اشتباه را نداشته و حق به جانب به نمایندگی خودروساز بازگشته و داد و هوار راه انداخته است. استادکار نمایندگی پس از بررسی خودرو، به او و دوستش می گوید که شما ترمزدستی را آزاد نکرده بودید و ... .
اینبار تصور کنید مشتری دیگری هستید که مثلا برای تعویض روغن خودرو خود به نمایندگی مراجعه کرده اید. کمی آن¬سو¬تر خریدار پراید صفر کیلومتری را می بینید که دقایقی پس از تحویل گرفتن خودرو، آن را برگردانده و می گوید این ماشین ایراد دارد و چنین و چنان! متاسفانه باز هم ناشی بودن خریدار و حرکت با ترمزدستی آزاد نشده، آخرین گزینه ای است که به ذهن شما می رسد، و لگن بودن تولید داخلی و مافیای خودروسازی پیش از آن، چند سانس از سینمای ذهن شما را به خود اختصاص داده اند.
ناراحت نشوید اما حتما تا سال ها، در محافل مختلف برای دوستان و آشنایان تعریف می کنید که خودتان به چشم های خودتان دیدید دو جوان تحصیلکرده، خودروی صفر کیلومتر تازه خریداری شده ای را با هزار و یک ایراد به نمایندگی برگردانده بودند!
3- علیخانی باز هم مثل خیلی از علیخانی های دیگر در عصر جدید روزگار؛ بعد از راننده شدن با پراید و شاید هم کار کردن با آن، به لطف خدا و تلاش خودشان! به نان و نوائی رسیده اند و دیگر نشستن در پراید را کسر شان می دانند و حالا دیگر به منتقدان پراید تبدیل شده اند.
به جرات می توان گفت که بیش از 90درصد منتقدان پراید، مالک یا راکب این خودرو نیستند. در مقابل تعداد زیادی از کسانی که پراید دارند، می دانند که از نظر قیمت خرید و هزینه نگهداری، ارزانترین خودرو کشور را در اختیار دارند و لااقل از این جهت، می توانند از داشته خود، راضی باشند.
در کنار این موضوع، تعداد قابل توجهی از هموطنان با پراید امرار معاش می کنند و چشم امید خانواده، ابتدا به همت مردان و پدرانشان هست و بعد به تنها وسیله نقلیه ای که در شرایط فعلی اقتصادی توانسته اند، خریداری کنند. حالا پرسش اینجاست که قرار گرفتن نام وسیله نقلیه پدر و نان¬آور خانواده در کنار پزشکی قانونی، آنهم در شبانگاه سومین روز نوروز، در رسانه ملی، از سوی مجری یک برنامه پربیننده، در روزگار متشنج تاختن کرونا، لحظه آرامش بخشی را برای کسانی که همسر یا پدرشان از صبح تا شب سوار پراید است، فراهم می آورد؟
4- از نکته اخلاقی بالا که بگذریم، به جنبه قانونی اعتراف به تخلف (هر چند ناکام) از سوی مجری معتمد مردم در رسانه ملی می رسیم و البته یک مساله شرعی در باب توبه! نخست آنکه احسان علیخانی، در یک برنامه پربیننده رسانه رسمی و ملی جمهوری اسلامی ایران اعتراف کرد که روزگاری قصد داشته اشتباه خودش را به گردن نمایندگی یا یک شرکت خودروساز انداخته و محصولی را که با اشتباه خودش معیوب کرده، پس بدهد و یک خودرو دیگر بگیرد! باور کنید نمونه این اتفاق در بسیاری از کشورهای دیگر می تواند شروع یک جنجال باشد و فرد متخلف بسیاری از موقیعت های شغلی و اجتماعی خود را از دست می دهد.
گذشته از این، علیخانی در اوج هیجاناتش به وقت تعریف خاطره، از خدا خواست که او را به خاطر کاری که انجام داده، ببخشد. برای مجری ماه عسل لازم به یادآوری است که "ندامت" و "جبران گذشته" دو شرط از چهار شرط پذیرش توبه در درگاه پروردگار است. ندامتی که در چهره و بیان او دیده نشد و جبران گذشته هم شاید از دیدگاه مجری متمول رسانه ملی، توهین به پراید بود و تمسخر سازنده آن برای اسپانسر پزشک قانونی بودن!

به هر روی، پراید فقط تا چندماه دیگر، مهمان خط تولید خودروسازان ایرانی است و بعد به موزه می رود؛ پس علیخانی و علیخانی ها برای دیده شدن خودشان در فضای مجازی، برای سرپوش گذاشتن بر وضعیت اسفناک فرهنگ رانندگی در ایران، برای کمرنگ کردن سهم جاده های ناایمن در سوانح جاده ای و برای به حاشیه بردن خبرهایی که تمرکز مردم روی آنها به صلاح نیست آرام آرام باید فکر سوژه ای دیگر باشند.

هاشم حکمه

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۶ + ۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۶:۴۷
نوبت دهی اینترنتی از طریق تهران من افزایش ۱۶ درصدی معاینه فنی در پایتخت
خودرونگاران - مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای شهر تهران از افزایش ۱۶ درصدی معاینه فنی در اردیبهشت خبر داد.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۵:۵۷
فروش نقدی محصولات مدیران خودرو + قیمت و شرایط
خودرونگاران - از ابتدای اردیبهشت ماه، شرکت مدیران خودرو نرخ جدید محصولات مختلف "چری" را اعلام کرد و لازم شد که مشتریان با نرخ جدید نسبت به ثبت نام خودروی مد نظر خود اقدام کنند. لازم به ذکر است که شرای...
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۵:۵۲
کشف بیش از ۴۰۰ خودروی احتکار شده، این‌بار در چیتگر
خودرونگاران - ماموران پلیس در ادامه برخورد با احتکار خودرو این‌بار ۴۰۲ دستگاه خودروی احتکار شده را در دو پارکینگ در محدوده چیتگر کشف و توقیف کردند.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۵:۴۹
ابهامات حذف برگه فیزیکی بیمه شخص ثالث + پاسخ بیمه مرکزی
خودرونگاران - بعد از حذف برگه فیزیکی بیمه نامه شخص ثالث و اعتراض‌هایی که در این زمینه مطرح است، بیمه مرکزی اعلام کرده که قرار نیست واحدهای صدور بیمه حذف یا متوقف شوند. همچنین هر زمان که بیمه‌گذار بخوا...
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۴:۲۲
شناسایی ۳ پارکینگ احتکار خودرو در اراک
خودرونگاران - فرمانده انتظامی استان مرکزی از شناسایی سه پارکینگ احتکار خودرو در طرح عملیاتی پلیس در شهرستان اراک خبر داد و گفت: در این طرح عملیاتی ۷۴ دستگاه خودروی احتکار شده کشف شد.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۳:۱۰
بازگشایی صنعت خودروی مکزیک بعد از کاهش محدودیت‌های قرنطینه
خودرونگاران - بازگشایی صنعت خودروسازی در مکزیک با پیوستن شرکت‌های فیات کرایسلر و بی‌ام‎دبلیو به دیگر کارخانه‌هایی که بعد از کاهش محدودیت‌های قرنطینه فعالیت خود را در این کشور آغاز کردند، سرعت بیشتری م...
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۳:۰۷
اجرای طرح ترافیک ۷ بار توسط وزیر بهداشت لغو شد
خودرونگاران - مدیر واحد توسعه سیستم‌های حمل و نقل پاک شهرداری با اشاره به اینکه اجرای طرح ترافیک امسال ۷ بار توسط وزیر بهداشت لغو شده است، گفت: وزیر برای مقابله با کرونا دوچرخه‌سواری را تجویز کند.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۳:۰۳
ادغام مجدد رنو و نیسان برای فرار از بحران کرونا
خودرونگاران - شرکت‌های خودروسازی رنو، نیسان موتور و میتسوبیشی موتورز برای فرار از بحران کرونا متحد می شوند.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۱:۰۷
قیمت خودرو کاهش می‌یابد
خودرونگاران - قیمت خودروهای الکتریکی تسلا در بازارهای آمریکای شمالی و چین کاهش خواهد یافت.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۰:۵۲
رفع شائبه کسب سود توسط خودروسازان در طرح فروش فوق العاده
خودرونگاران - قائم مقام مالی و اقتصادی مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو تصریح کرد: با حذف پرداخت وجه در ثبت نام اولیه به دستور سرپرست وزارت صمت،‌ دیگر شائبه اختصاص سود به مبالغ پرداختی به خودروسازان دی...
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۰:۴۸
کمک ۸.۸ میلیارد دلاری دولت فرانسه به صنعت خودرو
خودرونگاران - دولت فرانسه از اعطای ۸.۸ میلیارد دلار به منظور نجات و احیای صنعت خودرو در این کشور خبر داده است.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۹:۵۰
تولید شرکت ایران خودرو خراسان ۲۲ درصد افزایش می‌یابد
خودرونگاران - مدیرعامل ایران خودرو خراسان گفت: این واحد صنعتی امسال میزان تولید خودرو را تا ۲۲ درصد نسبت به پارسال افزایش می‌دهد.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۹:۴۶
«فروش سبدی» در پشت پرده احتکار خودرو
خودرونگاران - نوسانات قیمت خودرو و تفاوت قیمت آن در بازار آزاد و کارخانه سبب شده تا برخی افراد سودجو به فکر احتکار افتاده و خودروهای بدون پلاک را در انبارها و پارکینگ‌ها نگهداری کنند تا در فرصتی مناسب...
۱۳۹۹/۲/۳۱ - ۱۰:۵۱
استیگر کیا به پیست نوربرگینگ رفت
خودرونگاران - مدیران کره ای کیا تازه ترین خودروی فیس لیفت شده شان رابرای تست سرعت به نوربرگینگ بردند تا جدیدترین خوردوی کره ای های مورد شدیدترین تست های سرعت قرار گیرد .
۱۳۹۹/۲/۳۱ - ۱۰:۲۹
آغاز به کار فروشگاه آنلاین لوازم خودرو، اکسسوری و لایف استایل پرشیاخودرو
خودرونگاران - فروشگاه آنلاین پرشیا خودرو با هدف فروش لوازم جانبی خودرو، اکسسوری و لایف استایل با تخفیف های ویژه آغاز به کار کرد.
۱۳۹۹/۲/۳۱ - ۱۰:۰۸
۹۲ درصد كمبود قطعه خودروها مربوط به كاتاليست است/ در حال تکمیل و تحویل خودروها به مشتریان هستیم
خودرونگاران_معاون برنامه‌ريزي جامع توليد گروه خودروسازي سايپا گفت: خودروهایي كه در پاركينگ‌هاي سايپا پارك شده و تصاوير آن منتشر شده، كمبود قطعه دارند و امکان تجاري‌سازي و تحویل آنها به مشتریان وجود ند...
۱۳۹۹/۲/۳۱ - ۱۳:۵۸
رخ نمایی جدیدترین SUV، بی ام و
خودرونگاران - بی ام و به تازگی خودروی Alpina را که از خانواده XB7 و پرچمدار SUV هایش است را روانه بازار خواهد کرد.
۱۳۹۹/۳/۵ - ۱۴:۰۸
آخرین آمار از خودروهای مانده در گمرک
خودرونگاران - دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت: همچنان نزدیک به ۳۰۰۰ خودرو در گمرکات کشور باقی مانده و ما درخواست تمدید مصوبه ترخیص خودروها را داده‌ایم. لازم به ذکر است که امسال احتمال آزادسازی واردا...
۱۳۹۹/۳/۱ - ۱۶:۳۸
مخالفت صریح وزارت بهداشت با اجرای طرح ترافیک
خودرونگاران_سخنگوی وزارت بهداشت ضمن اعلام مخالفت با اجرای طرح ترافیک، گفت: تعداد مناطق با وضعیت سفید کرونا رو به افزایش است اما هیچ جای کشور منطقه سبز وجود ندارد.
۱۳۹۹/۳/۲ - ۱۰:۵۶
بهترین شاسی‌بلندهای ۲۰۲۰ را بشناسید + تصاویر
خودرونگاران_در حال حاضر در بازار آمریکا یکی از کراس‌اوورهایی که به شدت مورد توجه قرار دارد هوندا cr-v است.
۱۳۹۹/۳/۳ - ۱۴:۱۱
«شفافیتِ فرآیندها» و «عدالت در عرضه و توزیع» محور اصلی طرح جدید فروش خودرو در گروه سایپا است
خودرونگاران - قائم مقام مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در امور فروش و بازاریابی با اشاره به تلاش های انجام شده برای کاهش التهاب در بازار خودرو گفت: در سه ماه گذشته بیش از ۱۰۰ هزار خودرو به مشتریان تحوی...
۱۳۹۹/۳/۳ - ۱۴:۱۹
قیمت جدید خودروها تا ساعاتی دیگر اعلام می‌شود
خودرونگاران - مدیر کل صنایع خودرو و نیروی محرکه وزارت صمت از برگزاری جلسه تصمیم گیری برای قیمت گذاری نهایی خودروها خبر داد.
۱۳۹۹/۳/۳ - ۱۰:۰۳
خودروسازان مکلف به ایفای تعهدات قبلی همزمان باپذیرش تعهدجدید شدند
خودرونگاران - سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت به خودروسازان تکلیف کرد تا نسبت به ایفای تعهدات قبلی فروش خود همزمان با پذیرش تعهدات جدید اقدام لازم را انجام دهند.
۱۳۹۹/۳/۵ - ۱۴:۱۴
تکلیف ۱۱۰۰ دستگاه خودروی فاقد ثبت سفارش چیست؟
خودرونگاران - با اتمام مهلت ترخیص خودروهای دپو شده، اگر زمان تمدید شود ولی وزارت صمت تصمیمی در رابطه با بازکردن ثبت سفارش برای خودروهایی که فاقد ثبت سفارش نگیرد، حدود ۱۱۰۰ دستگاه متروکه خواهد شد.
۱۳۹۹/۲/۳۱ - ۱۰:۱۲
خودروسازان ۴۰۰ هزار تعهد عمل نشده دارند
خودرونگاران_ سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با بیان که شرایط بازار نشان می‌دهد اراده خودروسازان، بر ادامه عدم اجرای تعهداتشان است، گفت: ۴۰۰ هزار تعهد عمل نشده از سوی خودروسازان وجود دارد.
۱۳۹۹/۳/۲ - ۱۶:۲۳
قیمت‌های شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد
خودرونگاران_قیمت‌های تعیین شده توسط شورای رقابت به ایران خودرو و سایپا ابلاغ شد. بر این اساس قیمت هر دستگاه سایپا ۱۳۱ معادل ۳۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و هر دستگاه پژو ۴۰۵ بنزینی ۵۴ میلیون و ۷۰۰ هزار ت...