امروز: دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۹/۱/۵ - ۱۴:۳۸
شناسه خبر: ۴۶۸۰۸۵
 
ماجرای پراید و علیخانی و علیخانی ها!
خودرونگاران - دفعه نخست نیست که علیخانی و دیگر تریبون داران رسانه ملی، برای خوشمزه شدن برش های برنامه خود، از چاشنی پراید و خودروسازی استفاده می کنند، اما آنچه که در شامگاه سومین روز فروردین۹۹ در برنامه عصر جدید پخش شد، علاوه بر تکرار همان رویه همیشگی، چند نکته قابل تامل داشت.

نکته هایی که در خاطره پردازی علیخانی از دوران جوانی اش وجود داشت؛ همانجا که علیخانی با هیجان تعریف کرد که در دوران دانشجویی یک پراید از نمایندگی خریده و بعد به اتفاق دوستش، ذوق زده بدون آنکه ترمز دستی خودرو را آزاد کنند، مسافتی را با آن طی کرده اند؛ آن هم با گاز و سرعت فراوان! لنت ترمزهای خودرو درگیر بوده اند و در اثر فشار و اصطکاک فراوان، دود غلیظی از آن بلند می شود و آقای مجری و دوستش بعد از آنکه متوجه اشتباه خود می شوند، پراید را به نمایندگی باز گردانده، حق به جانب، داد و فریاد راه انداخته اند که «این چه ماشینی است به ما داده اید؟! خراب است و چنین است و چنان است؛ عوضش کنید!»

پراید به عنوان خودرویی که از امکانات و تکنولوژی قدیمی برخوردار است، توسط سایپا از سبد فروش کنار گذاشته شده و در چندماه آینده به طور کامل از چرخه تولید نیز خارج خواهد شد؛ همین موضوع نشان می دهد مدیران فعلی کارخانه سازنده پراید هم، سنگ آن را به سینه نمی زنند و برایش گریبان چاک نمی دهند. اما توجه به چند نکته در خاطره گوئی مجری اشک های پیش از افطار رمضان و خنده های قبل از خواب نوروز، خالی از لطف نیست:
1- به جرات می توان گفت بیش از 80درصد ایرانیان، رانندگی را با پراید آغاز کرده اند و از موتورسیکلت و دوچرخه، یا مستقیم از پیاده، به پراید رسیده اند. بنابراین طبیعی است که تاوان تردستی های اولیه رانندگی آنها را پراید داده باشد، نه علیخانی و علیخانی ها!
تصور کنید شما راننده پست سر علیخانی جوان بوده اید که می دیدید یک پراید در حال حرکت است و دود از همه جای آن بیرون می زند! آزاد نکردن ترمزدستی توسط راننده جوگیر، آخرین گزینه ای است که در توجیه این صحنه به ذهن شما خطور می کند؛ پیش از آن شما به فرغون بودن تولیدات داخلی فکر کرده اید و نابلد بودن سازندگان آن و احتمالا الفاظ مختلفی هم نسبت به آنها از ذهن تان گذشته است! ناراحت نشوید اما حتما تا سال ها، در محافل مختلف برای دوستان و آشنایان تعریف می کنید که خودتان به چشم های خودتان دیده اید که پراید نو، در حالی که هنوز پلاستیک روی صندلی هایش بوده، دود می کرده و بیچاره دو جوان خوش قیافه ای که با هزار امید و آرزو در آن نشسته بودند!
2- علیخانی وقتی متوجه اشتباه خود می شود، مانند برخی از ما در عصر جدید! شهامت پذیرش اشتباه را نداشته و حق به جانب به نمایندگی خودروساز بازگشته و داد و هوار راه انداخته است. استادکار نمایندگی پس از بررسی خودرو، به او و دوستش می گوید که شما ترمزدستی را آزاد نکرده بودید و ... .
اینبار تصور کنید مشتری دیگری هستید که مثلا برای تعویض روغن خودرو خود به نمایندگی مراجعه کرده اید. کمی آن¬سو¬تر خریدار پراید صفر کیلومتری را می بینید که دقایقی پس از تحویل گرفتن خودرو، آن را برگردانده و می گوید این ماشین ایراد دارد و چنین و چنان! متاسفانه باز هم ناشی بودن خریدار و حرکت با ترمزدستی آزاد نشده، آخرین گزینه ای است که به ذهن شما می رسد، و لگن بودن تولید داخلی و مافیای خودروسازی پیش از آن، چند سانس از سینمای ذهن شما را به خود اختصاص داده اند.
ناراحت نشوید اما حتما تا سال ها، در محافل مختلف برای دوستان و آشنایان تعریف می کنید که خودتان به چشم های خودتان دیدید دو جوان تحصیلکرده، خودروی صفر کیلومتر تازه خریداری شده ای را با هزار و یک ایراد به نمایندگی برگردانده بودند!
3- علیخانی باز هم مثل خیلی از علیخانی های دیگر در عصر جدید روزگار؛ بعد از راننده شدن با پراید و شاید هم کار کردن با آن، به لطف خدا و تلاش خودشان! به نان و نوائی رسیده اند و دیگر نشستن در پراید را کسر شان می دانند و حالا دیگر به منتقدان پراید تبدیل شده اند.
به جرات می توان گفت که بیش از 90درصد منتقدان پراید، مالک یا راکب این خودرو نیستند. در مقابل تعداد زیادی از کسانی که پراید دارند، می دانند که از نظر قیمت خرید و هزینه نگهداری، ارزانترین خودرو کشور را در اختیار دارند و لااقل از این جهت، می توانند از داشته خود، راضی باشند.
در کنار این موضوع، تعداد قابل توجهی از هموطنان با پراید امرار معاش می کنند و چشم امید خانواده، ابتدا به همت مردان و پدرانشان هست و بعد به تنها وسیله نقلیه ای که در شرایط فعلی اقتصادی توانسته اند، خریداری کنند. حالا پرسش اینجاست که قرار گرفتن نام وسیله نقلیه پدر و نان¬آور خانواده در کنار پزشکی قانونی، آنهم در شبانگاه سومین روز نوروز، در رسانه ملی، از سوی مجری یک برنامه پربیننده، در روزگار متشنج تاختن کرونا، لحظه آرامش بخشی را برای کسانی که همسر یا پدرشان از صبح تا شب سوار پراید است، فراهم می آورد؟
4- از نکته اخلاقی بالا که بگذریم، به جنبه قانونی اعتراف به تخلف (هر چند ناکام) از سوی مجری معتمد مردم در رسانه ملی می رسیم و البته یک مساله شرعی در باب توبه! نخست آنکه احسان علیخانی، در یک برنامه پربیننده رسانه رسمی و ملی جمهوری اسلامی ایران اعتراف کرد که روزگاری قصد داشته اشتباه خودش را به گردن نمایندگی یا یک شرکت خودروساز انداخته و محصولی را که با اشتباه خودش معیوب کرده، پس بدهد و یک خودرو دیگر بگیرد! باور کنید نمونه این اتفاق در بسیاری از کشورهای دیگر می تواند شروع یک جنجال باشد و فرد متخلف بسیاری از موقیعت های شغلی و اجتماعی خود را از دست می دهد.
گذشته از این، علیخانی در اوج هیجاناتش به وقت تعریف خاطره، از خدا خواست که او را به خاطر کاری که انجام داده، ببخشد. برای مجری ماه عسل لازم به یادآوری است که "ندامت" و "جبران گذشته" دو شرط از چهار شرط پذیرش توبه در درگاه پروردگار است. ندامتی که در چهره و بیان او دیده نشد و جبران گذشته هم شاید از دیدگاه مجری متمول رسانه ملی، توهین به پراید بود و تمسخر سازنده آن برای اسپانسر پزشک قانونی بودن!

به هر روی، پراید فقط تا چندماه دیگر، مهمان خط تولید خودروسازان ایرانی است و بعد به موزه می رود؛ پس علیخانی و علیخانی ها برای دیده شدن خودشان در فضای مجازی، برای سرپوش گذاشتن بر وضعیت اسفناک فرهنگ رانندگی در ایران، برای کمرنگ کردن سهم جاده های ناایمن در سوانح جاده ای و برای به حاشیه بردن خبرهایی که تمرکز مردم روی آنها به صلاح نیست آرام آرام باید فکر سوژه ای دیگر باشند.

هاشم حکمه

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۷ + ۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۹/۶/۳۱ - ۱۲:۱۱
ماجرای تحویل خودرو دناپلاس به نمایندگان مجلس چیست؟
خودرونگاران - روح‌الله ایزدخواه، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پست اینستاگرامی در خصوص تحویل خودروی دناپلاس اتومات به نمایندگان توضیحاتی ارائه داد.
۱۳۹۹/۶/۳۱ - ۱۱:۳۴
مجوز واردات ۹۰۰ دستگاه خودروی عملیاتی مورد نیاز هلال‌احمر صادر شد
خودرونگاران - در جلسه دیروز هیات دولت مجوز ورود و ترخیص ۹۰۰ دستگاه خودروی عملیاتی مورد نیاز هلال‌احمر با رعایت سایر قوانین و مقررات مربوط تا پایان سال ۱۴۰۱ صادر شد.
۱۳۹۹/۶/۳۱ - ۱۱:۰۰
ریشه مشکلات بازار خودرو در اقتصاد کلان است
خودرونگاران_مدیرکل دفتر صنایع حمل و نقل وزارت صمت ریشه مشکلات بازار خودرو را در اقتصاد کلان و تاثیر دیگر بازارهای پیشرو دانست و تصریح کرد: باید تقاضا برای خرید خودرو در بازار مدیریت شود و به دنبال این...
۱۳۹۹/۶/۳۱ - ۱۰:۵۸
بومی‌سازی تجهیزات تست فیلترهای خودرویی
خودرونگاران_یک شرکت فناور، با تولید تجهیزات تست، کیفیت و کارآمدی محصولات فیلتراسیون تولیدی مورد استفاده را در ماسک‌های صورت و فیلترهای خودرو سنجش می‌کند.
۱۳۹۹/۶/۳۱ - ۱۰:۲۷
حضور ابرخودروی جدید تویوتا در مسابقات استقامت لومان
خودرونگاران_ابرخودروی اسپورت جی آر تویوتا با ۹۸۶ اسب بخار برای اولین بار در مسابقات لومان ظاهر می شود.
۱۳۹۹/۶/۳۱ - ۱۰:۲۴
بخشنامه ۲ طرح تبدیل حواله‌های وانت آریسان به خودرو سمند
خودرونگاران_گروه صنعتی ایران خودرو برای مشتریانی که حواله وانت آریسان با "موعد تحویل مهرماه" در اختیار داشته ولی امکان تسویه حساب برای آنها مقدور نمی‌باشد، محصولات جایگزین معرفی کرده است.
۱۳۹۹/۶/۳۱ - ۱۰:۲۲
لیست بیمه رانندگان تاکسی بزودی بروز رسانی می شود
خودرونگاران_ مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور از بروز رسانی لیست بیمه رانندگان تاکسی در آینده نزدیک خبر داد و افزود: با اجرای فرآیند حذف و اضافه در لیست بیمه رانندگان تاکسی، مشکل چندساله آنها ...
۱۳۹۹/۶/۳۱ - ۰۹:۲۵
آیا صادرات قطعه امکان‌پذیر است؟
خودرونگاران_ دبیر انجمن وارد کنندگان خودرو گفت: ما پیشنهادی را مبنی بر واردات خودرو در ازای صادرات کالاهای غیر نفتی ارائه داده بودیم. اما اینکه بگوییم ماشین یا قطعه صادر کنیم تا در ازای آن اجازه واردا...
۱۳۹۹/۶/۳۱ - ۰۹:۲۲
سهمیه بنزین مهر ماه امشب واریز می‌شود
خودرونگاران_کارت سوخت تمام خودرو‌ها نیمه شب امشب شارژ می‌شود.
۱۳۹۹/۶/۳۱ - ۰۹:۱۹
تولید انبوه موتور XU پلاس تا پایان امسال
خودرونگاران_مدیرعامل شرکت تحقیق، طراحی و تولید موتور ایران خودرو (ایپکو) با اشاره به پروژه ارتقای موتور XU گفت: تا اواخر مهر ماه، حدود ۵۰ دستگاه از این موتور در خطوط ایران خودرو مونتاژ خواهد شد و در ص...
۱۳۹۹/۶/۳۱ - ۰۹:۱۶
ضرورت تخصیص ارز و ارایه تسهیلات لازم برای ترخیص قطعات از گمرک
خودرونگاران_نمایندگان دادستان کل کشور و گشت مشترک تعزیرات حکومتی استان تهران،‌ در بازدید از پارکینگ مرکزی ایران خودرو، در جریان آخرین وضعیت خودروهای دارای کسری قطعه قرار گرفتند و توضیحات لازم از سوی م...
۱۳۹۹/۶/۳۱ - ۰۹:۱۲
آخرین سنگر نیسان در چین
خودرونگاران_درحالی که شرکت نیسان موتورز همچنان در حال دست و پنجه نرم کردن با پیامدهای رسوایی مدیریتی است، چین اکنون بهترین قماری است که خودروساز ژاپنی می‌تواند برای بهبود اوضاع خود بر آن تمرکز کند.
۱۳۹۹/۶/۳۱ - ۰۹:۰۸
طرح مجلس برای تنظیم بازار خودرو
خودرونگاران_ متن طرح تحول صنعت و بازار خودروی کشور دیروز منتشر شد تا مشخص شود مجلس به‌دنبال تنظیم این بازار از مسیر بورس است. بر این اساس، خودروسازان و شرکت‌های وابسته به خودروسازی، صرفا از طریق عرضه ...
۱۳۹۹/۶/۲۳ - ۰۹:۳۰
فروش فوق العاده خودرو با تحویل یک تا سه ماهه
خودرونگاران - معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به برنامه فروش فوق العاده خودرو با تحویل یک الی سه ماهه گفت: شرکت های ایران خودرو و سایپا ۱۵۰ هزار دستگاه خودرو را به صورت فروش فوق ال...
۱۳۹۹/۶/۲۳ - ۰۹:۰۶
رشد فروش خودرو سوار بر موج زیان
خودرونگاران - با ارائه گزارش عملکرد سه خودروساز بزرگ کشور به بورس، مشخص شد غول‌های جاده مخصوص در بهار امسال روندی صعودی را در تولید و فروش داشته‌اند، با این حال به روند زیاندهی خود ادامه داده‌اند.
۱۳۹۹/۶/۲۳ - ۱۱:۲۵
افزایش ۴۵ درصدی تولید در ایران خودرو
خودرونگاران_گروه صنعتی ایران خودرو از ابتدای امسال تا روز بیستم شهریورماه موفق به تولید بیش از ۲۲۰ هزار دستگاه خودرو شده که حکایت از افزایش ۴۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد.
۱۳۹۹/۶/۲۳ - ۰۹:۲۵
چرا کارت سوخت موتورسیکلت برای خودرو صادر می شود؟
خودرونگاران - روی برخی از کارت های سوخت خودروهای صادر شده از سوی شرکت پخش فراورده های نفتی عبارت کارت هوشمند سوخت موتور سیکلت ویا کامیون درج شده که طبق گفته سخنگوی شرکت ملی پخش فراورده های نفتی این مس...
۱۳۹۹/۶/۲۳ - ۰۹:۲۸
سقوط ۲۱ درصدی سهام تسلا
خودرونگاران - تنها اندکی پس از اعلام ناگهانی لغو ورود نماد شرکت تسلا به شاخص اس‌اندپی ۵۰۰، ارزش بازاری این خودروساز در سه‌شنبه با بدترین سقوط روزانه خود مواجه شد.
۱۳۹۹/۶/۲۳ - ۱۲:۳۱
نرخ معاینه فنی خودرو‌ها افزایش نیافته است
خودرونگاران_جعفریان گفت: هیچ افزایش قیمتی در نرخ معاینه فنی خودرو‌ها تاکنون اعمال نشده است.
۱۳۹۹/۶/۲۳ - ۱۱:۲۸
۲۷۳ ثبت سفارش جعلی واردات خودرو کشف شد
خودرونگاران_گمرک ایران بخشنامه‌ای فوری در خصوص ترخیص برخی خودروهای درگمرک‌مانده صادر کرد.
۱۳۹۹/۶/۲۳ - ۱۰:۲۷
ادامه فرآیند واریز وجه منتخبین پیش فروش مشارکت در تولید سایپا
خودرونگاران_زمان قانونی برای واریز وجه علی الحساب منتخبین طرح پیش فروش مشارکت در تولید محصولات سایپا تا فردا ادامه دارد.
۱۳۹۹/۶/۲۳ - ۱۲:۵۹
بنز در دادگاه شارپ محکوم شد
خودرونگاران_گویا بحث مالکیت معنوی برای مرسدس بنز دردسر ساز شده است و حالا بعد از شکست رد دادگاه نوکیا برای بار دوم این شرکت در شکایت شارپ ژاپن هم محکوم شده است .
۱۳۹۹/۶/۲۳ - ۱۱:۲۳
خروج تولید اشکودا از چک
خودرونگاران_ شرکت خودروسازی اشکودا بنا دارد تولید برخی از مدل‌های محبوب خود را از جمهوری چک به دیگر کارخانه‌های گروه خودروسازی فولکس‌واگن در آلمان منتقل کند.
۱۳۹۹/۶/۲۳ - ۱۱:۱۹
یارانه نقدی، خوان هفتم برندگان قرعه‌کشی خودرو
خودرونگاران_برخی برندگان قرعه‌کشی خودرو به دلیل مشکلاتی از جمله استعلام پلاک فعال از پرونده یارانه خانوار، از لیست برندگان نهایی حذف می‌شوند.
۱۳۹۹/۶/۲۳ - ۱۳:۰۸
ماجرای ورود خودرو فراری به گمرک آستارا
خودرونگاران_در حالی اخیرا ورود یک خودروی فراری در گمرک آستارا حاشیه‌ساز شد که طبق اعلام معاون فنی گمرک ایران، این خودرو ترانزیتی بوده و از ایران خارج شده است.
۱۳۹۹/۶/۲۳ - ۱۴:۲۶
قیمت‌گذاری فصلی و بی‌ثباتی تولید و عرضه
خودرونگاران |در شرایطی شورای رقابت قیمت‌گذاری فصلی را جایگزین تعیین قیمت سالانه کرد که برخی کارشناسان معتقدند این تغییرات اگر‌چه تامین‌کننده منافع خودروسازان است اما بی‌ثباتی تولید و عرضه را در پی خو...