امروز: شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۸/۱۱/۸ - ۱۱:۴۱
شناسه خبر: ۴۶۷۰۸۰
 
کارشناس خودرو:
ثبت‌نام کنندگان خودرو در سال گذشته ۳۰ درصد سود بردند
خودرونگاران - کاکایی گفت: در سال ۹۷، کمبود نقدینگی در صنعت خودرو‌سازی باعث شد تا شرکت‌ها، خودرو‌های خود را پیش‌فروش کنند.

به گزارش خودرونگاران به نقل از باشگاه خبرنگاران ، امیرحسن کاکایی کارشناس خودرو  درباره افزایش چشمگیر قیمت خودرو و گرانی آن در سال 97 گفت: قیمت خودرو از حدود شب عید سال 97 همزمان با افزایش قیمت دلار بالا رفت،  افزایش قیمت  دلار تا حدود 5 هزار تومان بود اما دولت قول داد که دلار 4 هزار و 200 تومانی را وارد صنعت کند.

این کارشناس ادامه داد: همزمان با تغییر ارزش دلار از 3 هزار و 300 تومان که پایه سال 96 بود به 4 هزار و 200 تومان به عنوان پایه سال 97، قیمت دلار حدود 20 درصد افزایش یافت و با این حال شورای رقابت با 7 درصد افزایش قیمت خودرو موافقت کرد.

او افزود: بازار خودرو زمانی کششی شد که برای هر سرمایه‌گذار حدود 13 درصد سود قطعی توسط ثبت‌نام وجود داشت. با افزایش قیمت دلار به 12 تا 13 هزار تومان، مسئولان دریافتند که دلار 4 هزار و 200 تومانی را نمی‌توانند به بازار عرضه کنند.

این کارشناس اظهار کرد: علی‌رغم اینکه قیمت خودرو به‌صورت دستوری حداقل تا آذر (برمبنای 7 درصد) ثابت نگه داشته شد اما همچنان بازار شاهد افزایش قیمت خودرو بود. در آذر سال 97 قانونی توسط شورای رقابت تصویب شد که براساس آن بنا بود خودرو‌ها در حاشیه بازار به فروش برسند که متأسفانه تا بهمن این قانون به تعلیق افتاد. این اتفاق برای سرمایه‌گذاران به این معنی بود که سودآوری همچنان ادامه دارد آن هم در اوضاعی که کل اقتصاد تحت تنش بود، در چنین شرایطی سرمایه‌ها با حرکت به سمت مسکن، سکه و ارز و بازار خودرو به عنوان بهترین مکان‌ها برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شد.

کاکایی گفت: مجموعا در سال 97 یک سود 17 یا 18 تا 30 درصدی برای هر کسی که در سایت رسمی خودرو برای ثبت‌نام اقدام کرده، تضمین شده بود.
چالش گمرک برای خودروسازان داخلی

این کارشناس خودرو درباره تحریم‌های ظالمانه آمریکا گفت: اولین تحریم جدیدی که از سمت این کشور بوجود آمد متوجه صنعت خودرو بود. در چنین شرایطی یک سری قطعات مورد نیاز برای استفاده در تولید داخلی خودرو‌ها از کشور‌های خارجی وارد شد تا قطعه‌سازان بتوانند دوران تحریم جدید را بگذرانند؛ اما متأسفانه گمرک به‌خاطر بحث بر سر موضوع قیمت ارز 4 هزار و 200 تومانی جلوی آن را گرفت و در نتیجه تولید با چالش روبه‌رو شد و همزمان از اوایل سال 97 تا آخر این سال تحریم‌ها هم به اوج خود رسید.
20 هزار میلیارد تومان زیان خودروسازی در سال 97

کاکایی درباره خسارت‌هایی که بر اثر تحریم‌ها و عوامل داخلی مورد توجه صنعت خودروسازی قرار گرفت، گفت: در سال 97 بالای 20 هزار میلیارد تومان زیان رسمی خودروساز‌ها اعلام شد که از طرفی هم حاشیه بازار‌های فراوانی قابل مشاهده بود.

این کارشناس خودرو درباره علت سود بالایی که خودروساز‌ها حاضر به پرداخت آن به مشتریان خود بودند، گفت: خودروسازان سود 20 درصدی یا حتی بیشتر را به مردم می‌دادند تا به نقدینگی برسند، این کار فقط از دو طریق قابل انجام بود؛ یکی از طریق وام بانکی و دیگری توسط پیش فروش خودروها؛ همیشه سود مشارکتی که به مردم داده می‌شود از لحاظ منطقی باید نزدیک به سود بانکی یا حتی بیشتر از آن باشد.

کاکایی در پاسخ به این سؤال که چرا خودروساز‌ها علی‌رغم اینکه تولید برای آن‌ها زیانبار است بازهم به تولید ادامه می‌دهند؟ گفت: این موضوع به مبحث سیاست‌گذاری بر می‌گردد که در کل کشور رخ می‌دهد. فضای سیاسی پوپولیستی دولت را مجبور کرد که با خیلی از این مسائل به این صورت برخورد کند مثل برخورد با تحریم که گویا اتفاقی نیفتاده است.

او افزود: قیمت‌گذاری غلط تا افزایش هزینه‌های اولیه که بر مبنای ارز آزاد بود و سود مشارکت و مهمتر از همه پیش‌فروش‌های دستوری نا‌به‌جا باعث شد تا مشکل از چیزی که بود بدتر شود و به جای اینکه از چاله در بیاید به چاه بیفتد.
تولید هر یک خودرو، ضرری برابر با 10 میلیون تومان

این کارشناس درباره ضرر خودرو‌سازی گفت: در حال حاضر تمام خودرو‌ها به جای سود ضرر می‌دهند؛ یعنی برابر با تولید هر یک خودرو، 10 میلیون تومان ضرر ناشی از آن بوجود می‌آید؛ اگر خودرو‌ساز تولید خود را متوقف کند، علاوه بر افزایش قیمت خودرو با مخالفت مجلس شورای اسلامی و دیگر مسئولان مواجه می‌شود، اما باید در نظر داشت که ادامه دادن به این روند موجب ضرر به بخش خودروسازی و سود آن به نفع سرمایه‌گذاران این بخش می‌شود.

کاکایی درباره تغییر مدیرعامل‌های شرکت خودروسازی‌ها گفت: در دو سال گذشته یکی از این خودروسازی‌ها 3 یا 4 مدیرعامل و یکی دیگر از خودروسازان یک مدیر عوض کرده است که با وجود این تغییرات باز هم شاهد روند تولید زیان‌آور هستیم. اما متأسفانه باز هم در دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی مشاهده می‌کنیم که کاندید‌اها برای تبلیغ و کسب رأی، ادعا می‌کنند که چرا خودروساز‌ها تولید بیشتری ندارند؟ این در حالی است که در حال حاضر هم تولید خودروسازان با ضرر همراه است.
30 هزار میلیارد تومان ضرر خودروسازی در سال 98

به گفته این کارشناس تا آخر امسال صنعت خودروسازی زیانی برابر با 30 هزار میلیارد تومان خواهد داشت.

او درباره راه حل مواجهه با زیان‌دهی خودروسازی در کشور گفت: راه حل این است که دست اقتصاددانان و متخصصان در این زمینه باز باشد و دولت و نمایندگان مجلس هم در آن دخالتی نداشته باشند. همچنین مسئولان تمام توجه خود را به رفع مشکلات تولیدی سوق دهند.

کاکایی در ادامه افزود: راه‌ حل این است که اجازه دهیم تولید نفس بکشد و به صورت طبیعی قیمت‌ها بالا برود و در اثر آن درآمد قطعه‌سازان و بقیه زنجیره تأمین که به این چرخه وصل است افزایش خواهد یافت، به‌دنبال آن درآمد مردم هم بالا می‌رود و در این چرخه اقتصادی مردم هم توانایی خرید پیدا می‌کنند.

این کارشناس خودرو در خصوص تأثیر افزایش قیمت دلار بر قیمت خودرو گفت: قیمت دلار از 3 هزار و 200 تومان به 8 هزار تومان و سپس به 20 هزار تومان و در آخر به ثبات رسید. با وجود اینکه قیمت دلار کاهش یافت، اما قیمت مؤثر دلار افزایش داشت و چیزی حدود 30 تا 40 درصد بالا رفت؛ بر اثر آن قیمت خودرو هم می‌بایست افزایش پیدا می‌کرد، اما متأسفانه قیمت خودرو‌ها حتی خودرو‌های پر تیراژ، با قیمت دستوری همراه بود و حاشیه بسیار زیادی هم دارند.

کاکایی در پایان درباره تأثیر منابع قدرت بر استخدام نیرو در شرکت خودروسازی و تأثیر آن بر ضعف اقتصاد این شرکت گفت: این موضوع 30 یا 40 ساله است و فقط مختص به حال حاضر نیست، به‌خاطر اینکه صنعت خودروسازی با زندگی مردم در ارتباط است و نسبت به صنعتی مثل فولاد بیشتر حس می‌شود و مردم مستقیما با آن درگیر هستند. اگرچه استخدام‌های دستوری از اول هم بوده و با توجه به اینکه این خود مشکلی برای تأمین دستمزد‌ها و هزینه‌ها است با این حال مشکل اصلی نیست؛ مشکل در نبود شایسته سالاری است و به‌طور طبیعی وقتی شایسته سالاری نباشد افزایش بهره‌وری هم بوجود نمی‌آید.

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۸ + ۶
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۸/۱۲/۱۰ - ۱۵:۵۵
قطعه سازان تاکنون ۱۵ درصد از مطالبات را دریافت کرده اند
خودرونگاران_ رییس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان‌ گفت :تاکنون از مجموع مبلغ اعتبار مصوب شده برای پرداخت مطالبات قطعه سازان از خودروسازان، ۱۵ درصد پرداخت شده و از این میزان نیز به اندازه ۲۰ د...
۱۳۹۸/۱۲/۱۰ - ۱۵:۰۲
واردات ۴ میلیون حلقه لاستیک کامیون با ارز دولتی
خودرونگاران - رئیس انجمن تولید کنندگان تایر با گلایه از اینکه حدود ۳ ماه هست که بانک مرکزی ارزی به کارخانه‌های تایرسازی اختصاص نداده است،گفت: برای نوسازی خطوط تولید تنها ۵۰ میلیون دلار برای تمام تولید...
۱۳۹۸/۱۲/۱۰ - ۱۴:۵۵
کاهش تا ۶ میلیون تومانی قیمت خودرو
خودرونگاران - کروناویروس و نگران‌های ناشی از آن بر بازار خودرو نیز بی‌تاثیر نبوده است. بررسی بازار نشان می‌دهد که نسبت به هفته گذشته کاهش ۵۰۰ هزار تومانی تا ۶ میلیون تومانی در قیمت خودروهای پرتیراژ د...
۱۳۹۸/۱۲/۱۰ - ۱۴:۵۳
طرح فروش اقساطی محصولات «مدیران خودرو»
خودرونگاران_شرکت مدیران خودرو طرح جدید فروش اقساطی محصولات ام وی ام را با مدل ۹۸ آغاز کرد.
۱۳۹۸/۱۲/۱۰ - ۱۳:۵۵
اگر تا فردا مطالبات پرداخت نشود دیگر توان تولید نخواهیم داشت
خودرونگاران_دبیر انجمن قطعه‌سازان همگن اظهار داشت: قطعه‌سازان کشور به دعوت وزیر و خودروسازها برای افزایش تولید لبیک گفتند و خودروهای کف انبار را تجاری کردند آن هم فقط در ازای قولی که از وزیر برای پردا...
۱۳۹۸/۱۲/۱۰ - ۱۳:۳۶
لهستان، بازار اول خودروهای LPG سوز در اروپا
خودرونگاران_یکی از اهداف دولت لهستان برای استفاده از LPG به عنوان سوخت خودروها، کاهش ذرات آلاینده هوا است و این هدف با تشویق صاحبان ­خودرو از طریق کاهش و کنترل قیمت LPG و پایین بودن قیمت آن نسبت به بن...
۱۳۹۸/۱۲/۱۰ - ۱۳:۲۶
تمدید مهلت ترخیص خودروهای دپو شده ابلاغ شد
خودرونگاران_تصویبنامه هیات وزیران در خصوص تمدید مهلت ترخیص خودروهای موضوع بند ۳ تصویبنامه در مورد ثبت سفارش برای واردات خودروهای سواری دپو شده در گمرکات ابلاغ شد.
۱۳۹۸/۱۲/۱۰ - ۱۳:۱۱
اخطار پلیس به مالکان خودروهای اسقاطی و رها شده
خودرونگاران - جانشین پلیس پیشگیری پایتخت گفت: اگر مالک خودروی رها شده ای بداند که خودرویش محل ارتکاب اعمال مجرمانه یا سکونتگاه معتادان متجاهر شده و اقدامی انجام ندهد خودش تحت تعقیب قرار خواهد گرفت.
۱۳۹۸/۱۲/۱۰ - ۱۳:۰۵
بنیانگذار ایران‌خودرو درگذشت
خودرونگاران -گروه صنعتی ایران خودرو درگذشت بنیانگذار این گروه صنعتی را تسلیت گفت.
۱۳۹۸/۱۲/۱۰ - ۱۲:۱۰
سایپا میز خدمت را به خانه مشتریان آورد
خودرونگاران - گروه خودروسازی سایپا با هدف پاسخ‌گویی سریع‌تر به درخواست‌های مشتریان و صرفه‌جویی در وقت و انرژی، کاهش ترددهای بی‌رویه شهری و پیشگیری از شیوع بیماری کرونا، خدمات غیرحضوری خود را روی بستره...
۱۳۹۸/۱۲/۱۰ - ۱۲:۰۴
یک سدان جدید جایگزین ۴۰۵ بنزینی می شود
خودرونگاران_ آبی پوشان جاده مخصوص تلاش دارندتا سه سال آینده 9 محصول جدید وارد بازار خودرویی کشور کنند. اینطور که به نظر می رسد ایران خودرویی ها بنا دارند تا با توجه به خروج پژو 405 بنزینی از گردونه ت...
۱۳۹۸/۱۲/۱۰ - ۱۱:۱۲
تمهیدات ویژه سایپا برای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا/ عدم اخلال در روند تولید و تحویل خودرو به مشتریان سایپا در روزهای پایانی سال
خودرونگاران - با دستور مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا و با هدف حفظ سلامت کارکنان اداری و پرسنل خطوط تولید، انجام تست‌های لازم در مبادی ورودی کارکنان، ضدعفونی سالن‌های تولیدی و سطوح شرکت و همچنین ارا...
۱۳۹۸/۱۲/۱۰ - ۱۰:۲۱
جزئیات کاهش ساعت طرح‌های ترافیکی در پایتخت+ قیمت
خودرونگاران - حجت جزئیات تصمیم شورای ترافیک برای کاهش زمان اجرای طرح‌های ترافیکی در پایتخت را تشریح کرد.
۱۳۹۸/۱۲/۴ - ۱۶:۲۸
خودروسازان گرفتار چرخه معیوب قیمت‌گذاری دستوری
خودرونگاران - یک کارشناس بازار خودرو قیمت‌گذاری دستوری و ادامه این چرخه معیوب را عامل اصلی نابودی صنعت خودرو عنوان کرد و گفت: این سیاست در ظاهر به نفع مردم اما درواقع فسادی آشکار است.
۱۳۹۸/۱۲/۵ - ۱۱:۴۵
شاهین جایگزین رهام می شود؟
خودرونگاران_یک پژوهشگر محیط‌زیست و حامی گونه‌های در معرض خطر انقراض شاهین ایرانی، به مدیرعامل سایپا پیشنهاد کرد نام محصول جدید این گروه خودروسازی را به "شاهین" تغییر دهند، دلیل این پیشنهاد نیز این است...
۱۳۹۸/۱۲/۵ - ۱۱:۲۰
احتمال لغو موقت "طرح‌های ترافیکی" در شورای شهر
خودرونگاران_ عضو سابق شورای شهر تهران پیشنهاد داد با توجه به شرایط فعلی پایتخت و شیوع ویروس کرونا شهرداری تهران در ارستای پیشگیری از این ویروس طرح ترافیک و طرح کنترل هوا را لغو تا شهروندان از خودورهای...
۱۳۹۸/۱۲/۴ - ۱۵:۰۰
شرایط تبدیل حواله‌های ایران خودرو به سایر محصولات فراهم شد+ جدول
خودرونگاران - امکان تبدیل برخی از محصولات ایران خودرو به سایر خودروها تا پایان اسفندماه فراهم شد.
۱۳۹۸/۱۲/۴ - ۱۰:۴۹
صندلی لرزان مدیریت در خودروسازی ایران
خودرونگاران - خودروسازی ایران در کنار همه تفاوت‌هایش با جهان خودرو، کوتاهی عمر مدیریت را نیز به خود دیده است، موضوعی که از آن به‌عنوان یکی از موانع «خلق ارزش» و توسعه در این صنعت و البته ضعف استراتژی ...
۱۳۹۸/۱۲/۴ - ۰۹:۵۷
ارتقای استاندارد موتورهای دیزل خودروهای تجاری
خودرونگاران - مدیرعامل شرکت تحقیقات موتور ایران خودرو از ارتقای سطح آلایندگی موتورهای دیزل خودروهای تجاری ایران خودرو خبر داد و گفت: موتور ۳۵۵ که توسط ایدم با سطح داخلی سازی بالا تولید می شود، در اول...
۱۳۹۸/۱۲/۵ - ۱۰:۲۰
سرایت کرونا به خودروسازی ایران؟
خودرونگاران - با ورود ویروس کرونا به کشور و تایید رسمی ابتلا و مرگ چند نفر از شهروندان، بسیاری از همایش‌ها، سینماها، دانشگاه‌ها و مدارس تعطیل شده‌اند، با این حال فعلا خبری از توقف تولید در واحدهای صن...
۱۳۹۸/۱۲/۵ - ۰۹:۴۴
لغو نمایشگاه‌های خودرویی جهان
خودرونگاران - با شیوع ویروس کرونا که موجب تعویق یا لغو برگزاری نمایشگاه‌های خودرویی در سرتاسر جهان شده است، اکنون خودروسازان نیز وادار شده‌اند تا معرفی مدل‌های جدید خود را به زمان دیگری موکول کنند.
۱۳۹۸/۱۲/۷ - ۰۹:۲۷
جاده چالوس بسته شد
خودرونگاران- رئیس سازمان راهداری با اشاره به بسته شدن محور چالوس به دلیل احتمال وقوع بهمن، گفت: جاده هراز دیروز به دلیل عملیات راهداری مسدود شد که امروز بازگشایی شده است.
۱۳۹۸/۱۲/۸ - ۱۲:۱۹
محصولات جدید ایران خودرو و سایپا و استانداردهای ۸۵گانه
خودرونگاران_چهارشنبه هفته گذشته (۳۰ بهمن) دو خودروساز بزرگ کشور یعنی ایران خودرو و سایپا در مراسمی با حضور رئیس جمهوری، چهار خودروی جدید خود را در حیاط هیات دولت به نمایش گذاشتند. با توجه به تاکید ساز...
۱۳۹۸/۱۲/۴ - ۱۲:۴۴
ترکتازی دلار بر بازار خودرو
خودرونگاران| فعالان بازار خودرو ، اوج تب و تاب بازار خودرو شب عید را تا 25 اسفند می دانند و معتقدند که بعد از این تاریخ بازار خودرو از اوج خود خارج خواهد شد و دوباره به شرایط عادی اش باز می گردد، ب...
۱۳۹۸/۱۲/۳ - ۱۷:۰۹
واردات خودروهای هیبریدی با ارز منشا خارجی ترمز گرانی خودرو را می‌کشد
خودرونگاران - عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است تصمیم کمیسیون تلفیق مبنی بر واردات خودروهای هیبریدی در سال ۹۹ ترمز افزایش قیمت چهارچرخ ها را می کشد.
۱۳۹۸/۱۲/۷ - ۱۰:۱۰
آغاز پیش‌فروش ۷محصول ایران خودرو با تحویل ۱۴۰۰
خودرونگاران - طرح پیش فروش هفت محصول شرکت ایران‌خودرو از ساعت ۱۱ صبح امروز چهارشنبه هفتم اسفند ماه با موعد تحویل در سال ۱۴۰۰، آغاز می‌شود.