امروز: شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۸/۱۰/۲۹ - ۰۰:۵۸
شناسه خبر: ۴۶۶۹۴۴
 
نظرسنجی خودرونگاران از رتبه بندی رانندگی در ایران ؛
رانندگان بی قانون
خودرونگاران -مهم نیست راننده خودرو باشید یا مسافر، قطعا تا کنون بارها و بارها از طرز رانندگی خودروهای کناری عصبانی شده اید و اگر سعه صدر نداشته باشید ممکن است با بوق زدن ممتد، چراغ زدن های پیاپی و یا داد و دعواهای مرسوم عصبانیت خود را نشان داده اید ؛ عصبانیتی که باعث شده ذهنیت شما نسبت به برخی از خودروها نیز تغییر کند و در محافل خصوصی آنها را بدترین نوع رانندگان بنامید.

به گزارش خودرونگاران ، روالی که باعث می شود ناخوداگاه رانندگان متخلف را دسته بندی کرده و در زمانی که با آنها مواجه می شوید با همان ذهنیت ایجاد شده با آنها برخورد کنید. حال به نظر شما این گونه رانندها را به چند دسته می توان تقسیم کرد؟ در این مقال خبرنگاران خودرونگاران سعی کرده اند تا با طرح این پرسش از مردم و رانندگان به دسته بندی این گونه رانندگان بپردازند. به نظر شما بدترین نوع رانندگی  را چه گروهی انجام می دهند .

موتورسواران
 شاید اگر لقب بی قانون ترین رانندگان ایرانی را به موتورسواران بدهیم گذافه نگفته ایم. رانندگانی که در برخی مواقع به نظر می رسد راهنمایی و رانندگی هم از برخورد با آنها مدارای بیشتری می کند . حتما تا کنون پشت چراغ قرمز ، سر چهار راه ها و دور میدانهای شهر با خیل عظیم موتور سوارانی رو به رو شده اید که  حتی برای ایستادن پشت چراغ قرمز نیز تحملی ندارند و معمولا تا  نیمه خیابان  جلو می آیند و مترصد زمانی هستند که از میان خودروهای عبوری مسیر خود را ادامه دهند . یا در اتوبانها که ترددشان ممنوع است با سرعت و بدون هیچ کلاه ایمنی عبور می کنند . موتورسواران کلا رانندگان خاصی هستند که قواعد و قوانین خاصی برای خود دارند و می توانند  بدون هیچ محدودیتی در تمام فضاهای شهری تردد کنند و به کسی هم پاسخ گو نباشند . حال فرقی ندارد که این فضا پیاده رو باشد یا پارک و خیابان و کوچه باریک مهم این است که کسی که سوار بر موتور است خود را محق به عبور از همه فضاها می داند. و البته امان از روزی که باد سپر خودرویتان به چرخشان برخورد کند آن روز است که به یکباره با فردی مواجه می شوید که تمام قواعد و قوانین راهنمایی و رانندگی را بدون هیچ کم و کاستی  برایتان عنوان می کند .
به هر روی در لیست بی قانون ترین رانندگان ایرانی، این گروه با اختلاف فاحش صدرنشین هستند و اغلب کسانی که مخاطب خودرونگاران قرار گرفته اند آنها را محق رتبه نخست دانسته اند . که البته شاید نیم نگاهی به آمارهای سهم موتور سواران در  امار مصدوماتن تصادفات رانندگی بر این ادعای مخاطبان ما صحه بگذارد.

تاکسی ها   
" رانندگان تاکسی تصور می کنند صاحبان برحق خیابانها هستند" جمله ای  خاص که اغلب رانندگان در مورد تاکسی رانها می گویند و آنها را در رسته رانندگان خاص قرار می دهند. رانندگان تاکسی به جهت نوع شغلی خود بیشترین زمان روزانه شان را پشت فرمان خودرو می گذرانند و  شاید به همین دلیل است که از سوی مخاطبان ما بعنوان مالکان خیابانها شناخته می شوند. رانندگانی که چند سالی است جمله قالبشان اعتراض به حضور تاکسی های اینترنتی و مسافرکش های شخصی است . آنها معتقدند که  مسافرکش های شخصی و تاکسی های اینترنتی نانشان را آجر کرده اند و به همین جهت برای کسب روزی مجبورند گاهی بد رانندگی کنند.  
مخاطبان خودرونگاران شاهد مثالشان برای قرار گیری رانندگان تاکسی در رده رانندگان بی قانون  را عدم رعایت حدفاصله بین خودروها، ویراژهای ناگهانی، عدم استفاده از چراغ راهنما، تغییر ناگهانی مسیر بدون کم کردن سرعت، توقف دوبل ، توقف در فضاهایی که جز ایجاد ترافیک نتیجه ای ندارد ؛ می داند .  مظفری  یکی از مخاطبان خودرونگاران است که رانندگان تاکسی را در رده دوم قرار داده و می گوید:"  کافی است کمی به رانندگی راننده های تاکسی دقت کنید آنها نسبت به خیابانها حس مالکیت  دارند و به همین جهت بدترین نوع رانندگی را انجام می دهد.  بخاطر این که خود را محق به مسافرکشی در سطح شهر می دانند هر زمانی که احساس کنند باید توقف کنند بدون هیچ راهنمایی مسیر را تغییر می دهند و کنار خیابان می ایستند ."
 وی ادامه می دهد :" آنها چون از صبح تا دیر وقت در  سطح شهر تردد می کنند معمولا حوصله ماندن در ترافیک و مسیرهایی که یک طرفه هستند را ندارند و شروع به خلاف کردن می کنند. مثلا عصرها یا صبح ها که ترافیک شدیدتر است در خیابانهای یک طرفه تاکسی ها با سرعت عبور می کنند و حتی گاهی اجازه عبور را به خودرویی که مسیر صحیح را می آید نمی دهند و اصلا اهل عذرخواهی بابت تخلفشان هم نیستند."
مظفری تاکید می کند :"  این امر عصرها بدتر هم می شود و معمولا در ورودی های خیابانها یا خروجی های اتوبانها این تاکسی ها هستند که از لاین مجاز عبور کرده و می خواهند از مسیر غیر متعارف به سمت  ورودی یا خروجی  بورند. در برخی مواقع مخصوصا ترافیک های عصرگاهی اغلب این رانندگان تاکسی هستند که با عبور از خط ممتد خیابان و  حتی  ورود به لاین مقابل باعث ایجاد ترافیک های بیشتر می شوند ."

نیسان آبی و وانت بارها  
تنها خودروی که وقتی نامی از آن برده می شود ناخودآگاه مخاطبان لبخند به لب می آورند، و اصلا لازم نیست توضیح بیشتری داده شود، خانواده نیسان آبی ها و وانتی ها هستند. و  به طبع راکبان آنها هم در لیست رانندگان  بی قانون در رده بعدی قرار می گیرند.  خانم صفری از رانندگانی است که در  لیست رانندگان متخلفش رانندگان نیسان های آبی  و وانت بارها را  حائز رتبه سوم می داند و با خنده می گوید:"  به قدری  همه در مورد رانندگی بی احتیاط راکبان نیسان های آبی و وانتی ها صحبت می کنند که من  از این دو نوع خودرو واهمه دارم و اگر مسیرم با چنین خودروهایی یکسان شود ، سعی می کنم یا سرعتم را کم کنم و یا به هر طریقی از مسیر تردد آنها خارج شوم تا خدایی نکرده دچار مشکلی نشوم ."
وی ادامه می دهد:"اتفاقا شاید همه راکبان این خودروها هم رانندگان بدی نباشند اما گویا نشستن پشت فرمان این دو سری خودرو باعث می شود تا هم راننده حس جدیدی برای رانندگی داشته باشد و هم دیگر رانندگان با حس راننده بی قانون یا متخلف به او نگاه کنند."
این راننده دلیل این انتخابش را رانندگی های مارپیچی و با سرعت بالا ، بی توجهی به حدفاصل بین دو خودرو ، عدم استفاده از هیچ چراغ راهنما ذکر می کند.
 
اتوبوس و کامیونها
 جایگاه  بعدی رانندگان بی قانون؛ بدون هیچ تردیدی به رانندگان خودروهای سنگین و اتوبوس های شرکت واحد می رسد . اغلب رانندگان و مردم در مواجه با سوال خبرنگار خودرونگاران، در مورد رتبه بندی رانندگان متخلف یا بی قانون  این گروه را حائز رتبه سوم دانسته اند و معتقدند که  رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی در مواجه با پیاده سوارها و حتی خودروها  کمی عجولانه رانندگی می کنند و معمولا بخاطر ترمز هایی که در فاصله خیلی کم از دیگر خودروها می گیرند و یا رانندگی سرعت بالا مورد گلایه دیگر رانندگان و مردم هستند.

بر همین اساس این گروه را در چهارمین رتبه رانندگان بی قانون بررسی ما قرار می دهد . هر چند که یکی از رانندگان شرکت اتوبوسرانی این ادعا را رد کرده و معتقد است چون اتوبوس و کامیون در رده خودروهای سنگین هستند و رانندگی با آنها سخت و میزان دید به خودروهای دیگر کم است موجب شده تا همگان تصور کنند رانندگان این خودروها بد رانندگی می کنند. اما شاید همین دلایل به خوبی نشان دهد که رانندگان این خودروها باید احتیاط بیشتری به خرج دهند چرا که هر نوع برخورد آنها خسارت شدیدتری نسبت به سایر تصادفهای خودرویی به بار خواهد آورد.

خودرو اولی ها و تازه گواهی نامه گرفته ها
 جالب ترین اظهار نظر در مورد رتبه بندی رانندگان بی قانون زمانی روی داد که برخی از مخاطبان خودرونگاران،در رتبه بندی شان رانندگان خودرو  اولی یا تازه گواهینامه گرفته ها را حائز قرار گیری در این رتبه بندی می دانند.آنها معتقدند که از روی پلاک ماشین و نحوه نشستن پشت فرمان خودرو می توان فهمید که راننده تازه خودرو خریده و یا تازه گواهینامه گرفته است. این گروه بنا به اظهار نظر مخالطبان ما، هر چند که سعی می کنند با احتیاط ترین رانندگان باشند اما به جهت احتیاط بیش از حد معمولا عامل ترافیک و یا حتی تصادف می شوند. سلامی از مخاطبان خودرونگاران با خنده می گوید:" راننده سال اولی ها به جهت عدم شناخت خیابان و ترس از تصادف با سرعت پایین رانندگی می کنند و بخاطر نوع آموزش، مربی های آموزشگاه که همواره اعلام می کنند بدون توجه به بوق های رانندگان با احتیاط و با دقت رانندگی کنید، در خیابان با سرعت پایین و  بعضا در لاین های دوم حرکت می کنند. ترددی که هم فضای رانندگی را از دیگر راننده ها می گیرد و هم باعث عصبانیت و ترافیک نیز می شود ."

نرگس رسولی

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۷ + ۸
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۸/۱۲/۱۰ - ۱۵:۰۲
واردات ۴ میلیون حلقه لاستیک کامیون با ارز دولتی
خودرونگاران - رئیس انجمن تولید کنندگان تایر با گلایه از اینکه حدود ۳ ماه هست که بانک مرکزی ارزی به کارخانه‌های تایرسازی اختصاص نداده است،گفت: برای نوسازی خطوط تولید تنها ۵۰ میلیون دلار برای تمام تولید...
۱۳۹۸/۱۲/۱۰ - ۱۴:۵۵
کاهش تا ۶ میلیون تومانی قیمت خودرو
خودرونگاران - کروناویروس و نگران‌های ناشی از آن بر بازار خودرو نیز بی‌تاثیر نبوده است. بررسی بازار نشان می‌دهد که نسبت به هفته گذشته کاهش ۵۰۰ هزار تومانی تا ۶ میلیون تومانی در قیمت خودروهای پرتیراژ د...
۱۳۹۸/۱۲/۱۰ - ۱۴:۵۳
طرح فروش اقساطی محصولات «مدیران خودرو»
خودرونگاران_شرکت مدیران خودرو طرح جدید فروش اقساطی محصولات ام وی ام را با مدل ۹۸ آغاز کرد.
۱۳۹۸/۱۲/۱۰ - ۱۳:۵۵
اگر تا فردا مطالبات پرداخت نشود دیگر توان تولید نخواهیم داشت
خودرونگاران_دبیر انجمن قطعه‌سازان همگن اظهار داشت: قطعه‌سازان کشور به دعوت وزیر و خودروسازها برای افزایش تولید لبیک گفتند و خودروهای کف انبار را تجاری کردند آن هم فقط در ازای قولی که از وزیر برای پردا...
۱۳۹۸/۱۲/۱۰ - ۱۳:۳۶
لهستان، بازار اول خودروهای LPG سوز در اروپا
خودرونگاران_یکی از اهداف دولت لهستان برای استفاده از LPG به عنوان سوخت خودروها، کاهش ذرات آلاینده هوا است و این هدف با تشویق صاحبان ­خودرو از طریق کاهش و کنترل قیمت LPG و پایین بودن قیمت آن نسبت به بن...
۱۳۹۸/۱۲/۱۰ - ۱۳:۲۶
تمدید مهلت ترخیص خودروهای دپو شده ابلاغ شد
خودرونگاران_تصویبنامه هیات وزیران در خصوص تمدید مهلت ترخیص خودروهای موضوع بند ۳ تصویبنامه در مورد ثبت سفارش برای واردات خودروهای سواری دپو شده در گمرکات ابلاغ شد.
۱۳۹۸/۱۲/۱۰ - ۱۳:۱۱
اخطار پلیس به مالکان خودروهای اسقاطی و رها شده
خودرونگاران - جانشین پلیس پیشگیری پایتخت گفت: اگر مالک خودروی رها شده ای بداند که خودرویش محل ارتکاب اعمال مجرمانه یا سکونتگاه معتادان متجاهر شده و اقدامی انجام ندهد خودش تحت تعقیب قرار خواهد گرفت.
۱۳۹۸/۱۲/۱۰ - ۱۳:۰۵
بنیانگذار ایران‌خودرو درگذشت
خودرونگاران -گروه صنعتی ایران خودرو درگذشت بنیانگذار این گروه صنعتی را تسلیت گفت.
۱۳۹۸/۱۲/۱۰ - ۱۲:۱۰
سایپا میز خدمت را به خانه مشتریان آورد
خودرونگاران - گروه خودروسازی سایپا با هدف پاسخ‌گویی سریع‌تر به درخواست‌های مشتریان و صرفه‌جویی در وقت و انرژی، کاهش ترددهای بی‌رویه شهری و پیشگیری از شیوع بیماری کرونا، خدمات غیرحضوری خود را روی بستره...
۱۳۹۸/۱۲/۱۰ - ۱۲:۰۴
یک سدان جدید جایگزین ۴۰۵ بنزینی می شود
خودرونگاران_ آبی پوشان جاده مخصوص تلاش دارندتا سه سال آینده 9 محصول جدید وارد بازار خودرویی کشور کنند. اینطور که به نظر می رسد ایران خودرویی ها بنا دارند تا با توجه به خروج پژو 405 بنزینی از گردونه ت...
۱۳۹۸/۱۲/۱۰ - ۱۱:۱۲
تمهیدات ویژه سایپا برای پیشگیری از شیوع بیماری کرونا/ عدم اخلال در روند تولید و تحویل خودرو به مشتریان سایپا در روزهای پایانی سال
خودرونگاران - با دستور مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا و با هدف حفظ سلامت کارکنان اداری و پرسنل خطوط تولید، انجام تست‌های لازم در مبادی ورودی کارکنان، ضدعفونی سالن‌های تولیدی و سطوح شرکت و همچنین ارا...
۱۳۹۸/۱۲/۱۰ - ۱۰:۲۱
جزئیات کاهش ساعت طرح‌های ترافیکی در پایتخت+ قیمت
خودرونگاران - حجت جزئیات تصمیم شورای ترافیک برای کاهش زمان اجرای طرح‌های ترافیکی در پایتخت را تشریح کرد.
۱۳۹۸/۱۲/۱۰ - ۱۰:۱۴
عوارض خودرو در سال ۹۹ مشخص شد
خودرونگاران - کریمی ضریب محاسبه عوارض خودرو‌های داخلی و خارجی را در سال آینده مشخص کرد.
۱۳۹۸/۱۲/۴ - ۱۶:۲۸
خودروسازان گرفتار چرخه معیوب قیمت‌گذاری دستوری
خودرونگاران - یک کارشناس بازار خودرو قیمت‌گذاری دستوری و ادامه این چرخه معیوب را عامل اصلی نابودی صنعت خودرو عنوان کرد و گفت: این سیاست در ظاهر به نفع مردم اما درواقع فسادی آشکار است.
۱۳۹۸/۱۲/۵ - ۱۱:۴۵
شاهین جایگزین رهام می شود؟
خودرونگاران_یک پژوهشگر محیط‌زیست و حامی گونه‌های در معرض خطر انقراض شاهین ایرانی، به مدیرعامل سایپا پیشنهاد کرد نام محصول جدید این گروه خودروسازی را به "شاهین" تغییر دهند، دلیل این پیشنهاد نیز این است...
۱۳۹۸/۱۲/۵ - ۱۱:۲۰
احتمال لغو موقت "طرح‌های ترافیکی" در شورای شهر
خودرونگاران_ عضو سابق شورای شهر تهران پیشنهاد داد با توجه به شرایط فعلی پایتخت و شیوع ویروس کرونا شهرداری تهران در ارستای پیشگیری از این ویروس طرح ترافیک و طرح کنترل هوا را لغو تا شهروندان از خودورهای...
۱۳۹۸/۱۲/۴ - ۱۵:۰۰
شرایط تبدیل حواله‌های ایران خودرو به سایر محصولات فراهم شد+ جدول
خودرونگاران - امکان تبدیل برخی از محصولات ایران خودرو به سایر خودروها تا پایان اسفندماه فراهم شد.
۱۳۹۸/۱۲/۴ - ۱۰:۴۹
صندلی لرزان مدیریت در خودروسازی ایران
خودرونگاران - خودروسازی ایران در کنار همه تفاوت‌هایش با جهان خودرو، کوتاهی عمر مدیریت را نیز به خود دیده است، موضوعی که از آن به‌عنوان یکی از موانع «خلق ارزش» و توسعه در این صنعت و البته ضعف استراتژی ...
۱۳۹۸/۱۲/۴ - ۰۹:۵۷
ارتقای استاندارد موتورهای دیزل خودروهای تجاری
خودرونگاران - مدیرعامل شرکت تحقیقات موتور ایران خودرو از ارتقای سطح آلایندگی موتورهای دیزل خودروهای تجاری ایران خودرو خبر داد و گفت: موتور ۳۵۵ که توسط ایدم با سطح داخلی سازی بالا تولید می شود، در اول...
۱۳۹۸/۱۲/۵ - ۱۰:۲۰
سرایت کرونا به خودروسازی ایران؟
خودرونگاران - با ورود ویروس کرونا به کشور و تایید رسمی ابتلا و مرگ چند نفر از شهروندان، بسیاری از همایش‌ها، سینماها، دانشگاه‌ها و مدارس تعطیل شده‌اند، با این حال فعلا خبری از توقف تولید در واحدهای صن...
۱۳۹۸/۱۲/۵ - ۰۹:۴۴
لغو نمایشگاه‌های خودرویی جهان
خودرونگاران - با شیوع ویروس کرونا که موجب تعویق یا لغو برگزاری نمایشگاه‌های خودرویی در سرتاسر جهان شده است، اکنون خودروسازان نیز وادار شده‌اند تا معرفی مدل‌های جدید خود را به زمان دیگری موکول کنند.
۱۳۹۸/۱۲/۷ - ۰۹:۲۷
جاده چالوس بسته شد
خودرونگاران- رئیس سازمان راهداری با اشاره به بسته شدن محور چالوس به دلیل احتمال وقوع بهمن، گفت: جاده هراز دیروز به دلیل عملیات راهداری مسدود شد که امروز بازگشایی شده است.
۱۳۹۸/۱۲/۴ - ۱۲:۴۴
ترکتازی دلار بر بازار خودرو
خودرونگاران| فعالان بازار خودرو ، اوج تب و تاب بازار خودرو شب عید را تا 25 اسفند می دانند و معتقدند که بعد از این تاریخ بازار خودرو از اوج خود خارج خواهد شد و دوباره به شرایط عادی اش باز می گردد، ب...
۱۳۹۸/۱۲/۳ - ۱۷:۰۹
واردات خودروهای هیبریدی با ارز منشا خارجی ترمز گرانی خودرو را می‌کشد
خودرونگاران - عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است تصمیم کمیسیون تلفیق مبنی بر واردات خودروهای هیبریدی در سال ۹۹ ترمز افزایش قیمت چهارچرخ ها را می کشد.
۱۳۹۸/۱۲/۸ - ۱۲:۱۹
محصولات جدید ایران خودرو و سایپا و استانداردهای ۸۵گانه
خودرونگاران_چهارشنبه هفته گذشته (۳۰ بهمن) دو خودروساز بزرگ کشور یعنی ایران خودرو و سایپا در مراسمی با حضور رئیس جمهوری، چهار خودروی جدید خود را در حیاط هیات دولت به نمایش گذاشتند. با توجه به تاکید ساز...
۱۳۹۸/۱۲/۷ - ۱۰:۱۰
آغاز پیش‌فروش ۷محصول ایران خودرو با تحویل ۱۴۰۰
خودرونگاران - طرح پیش فروش هفت محصول شرکت ایران‌خودرو از ساعت ۱۱ صبح امروز چهارشنبه هفتم اسفند ماه با موعد تحویل در سال ۱۴۰۰، آغاز می‌شود.