امروز: شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۸/۷/۲۸ - ۱۵:۳۰
شناسه خبر: ۴۶۵۳۶۹
 
یک فعال صنعت قطعه:
بلاتکلیفى ٢٣هزار میلیارد بدهى خودروسازان به قطعه سازان
خودرونگاران - یک فعال صنعت قطعه میزان بدهى خودروسازان به قطعه سازان را ٢٣هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: این بدهى به دلیل کسرى شدید نقدینگى در صنعت خودروسازى به وجود آمده است

به گزارش خودرونگاران  به نقل از اقتصادآنلاین ، آرش محبى نژاد درباره آخرین وضعیت معوقات قطعه سازان بیان کرد: کل بدهى خودروسازان به زنجیره تامین، شامل قطعه سازان رده یک تا سه، ٢٣هزار میلیارد تومان برآورد شده که از این میزان ١۰هزار میلیارد تومان معوق است، یعنى خودروسازان از تعهد قراردادى ١۰هزارمیلیارد تومان عقب هستند.

وى علت این بدهى سنگین را کمبود شدید نقدینگى خودروسازان دانست و افزود: کمبود نقدینگى در صنعت خودرو دو دلیل عمده دارد؛ یک دلیل قدیمى این است که خودروسازان در اواخر دولت دهم اقدام به خرید سهام خودشان کردند و اصطلاحا بخشى از سهام هاى تو دلى و بخشى از املاک و مستغلات خودشان را خریدند که این ها در چرخه تولید نبوده و از همان زمان تا به امروز اصل سرمایه گذارى بلوکه شده، از نقدینگى جارى خودروسازان خارج شده و در سرمایه گذارى هاى راکد رسوب کرده است.

محبى نژاد ادامه داد: بخشى از این نقدینگى هم در کشورهاى دیگر مانند سوریه، سنگال و آذربایجان سرمایه گذارى شده که امکان بازگرداندن آن وجود ندارد و از طرفى این سرمایه گذارى ها نیز عمدتا بى بازده بوده است.

به گفته دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه، با این سرمایه گذارى که در سال هاى ٩۰ تا ٩٢ انجام شده و بهره بانکى که خودروسازان به اجبار در این سال ها پرداخت کرده اند، نقدینگى از چرخه تولید صنعت خودرو خارج و به دارایى هاى ثابت و یا سهام تبدیل شده که به دلیل افت سهام شرکت هاى خودروسازى به راحتى قابل بازیافت نیستند.

این فعال صنعت قطعه با تشریح دلیل دوم کمبود نقدینگى خودروسازان اظهار کرد: قیمت گذارى دستورى خودرو دلیل دوم کمبود نقدینگى است؛ این روزها عمده خودروها با زیان تولید مى شوند و متاسفانه این زیان به حدى است که همین سرمایه در گردش جارى خودروسازان را نیز به مرور از بین مى برد و مثل یک گوله برفى است که هر روز آب مى شود و در این بین قطعه سازان قربانیان اصلى هستند.

او درباره تاثیر کمبود نقدینگى بر صنعت خودرو تصریح کرد: یکى از مهم ترین اثرات کمبود نقدینگى، کاهش شدید تولید خودرو در کشور است؛ این کاهش نقدینگى با اثرات جانبى تحریم مضاعف شده به گونه اى که طبق آمار در سال ٩٧نسبت به سال ٩٦  کاهش محسوس ٣٨درصدى داشتیم و در شش ماهه اول امسال هم نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ٣٤درصد دیگر افت تولید داشتیم که این روند در شرایط فعلى روبه بهبود نخواهد رفت.

محبى نژاد خاطرنشان کرد: همچنین دو خودروساز بزرگ جمعا حدود ٣٥هزار میلیارد تومان زیان انباشته دارند و مشمول ماده ١٤١ یا ورشکستگى هستند و تا تجدید ارزیابى و ساختار مالى اصلاح شود نظام بانکى آن ها را ورشکسته مى داند و هیچ تسهیلاتى به آن ها تعلق نمى گیرد.

وى اضافه کرد: از طرفى چک هاى برگشتى خودروسازان مزید بر علت شده و به اصطلاح خودروسازان در سیستم بانکى قفل کرده اند و نه تنها نمی توانند از تسهیلات گذشته شان به راحتى استفاده کنند بلکه امکان افزایش حد اعتبارى نیز براى آنها وجود ندارد؛ در این میان بخش زیادى از قطعه سازان حد اعتبارى خودشان را در اختیار خودروسازان قرار دادند و در قالب انجام قراردادهاى خرید دین با بانک هاى عامل، چک هاى خودروسازان را خرج کرده اند و متاسفانه با برگشت خوردن چک ها هم قطعه سازان و هم خودروسازان گرفتار شده اند.

وى با اشاره به راهکارهاى موجود براى تامین تقدینگى توضیح داد: ما بسته هاى چند بخشى براى جبران نقدینگى به روش هاى تخصصى غیرپولى به خودروسازان پیشنهاد کرده ایم که تا حدودى مى تواند کسرى نقدینگى آن ها را تعدیل کند؛ ولى راه حل اصلى و ریشه اى این معضل اولا آزادسازى سرمایه هاى بلوکه شده خودروسازان در بخش هاى سرمایه گذارى راکد از جمله سهام، املاک و پروژه هاى بى بازگشت است و راه دوم اصلاح بلادرنگ شیوه قیمت گذارى خودرو است به گونه اى که قیمت خودرو بر اساس نهاده هاى تولید لحاظ شود.

وى با گلایه از عدم تعادل در صنایع و اقتصاد کلان کشور گفت: ما در حالى شاهد زیان انباشته ٣٥هزار میلیارد تومانى خودروسازان و زیان ١۰هزار میلیارد تومانى قطعه سازان هستیم که تولیدکننده مواد اولیه پتروشیمى در پایان سال ٩٧ هزاران میلیارد سود کسب کرده و سایر تولیدکنندگان مواد اولیه مانند مس، فولاد و آلومینیوم و غیره نیز هزاران میلیارد سود انباشتته دارند؛ این وضعیت عدم تعادل بزرگ در اقتصاد کلان کشور را نشان مى دهد به طوریکه خام فروشان وضعشان از صنعت محرکى مانند خودرو که اشتغالزایى بالایى هم دارد، بهتر است.

محبى نژاد در پایان تاکید کرد: اگر ما شاهد یک انسجام تصمیم گیرى و اتحاد موضع در سیاست گذاران کشور نباشیم آینده بسیار بدى در انتظار خودروسازى ها خواهد بود و قطعه سازان دوباره به ورطه ورشکستگى و تعطیلى خواهند افتاد، به همین خاطر از مسئولان کشور به خصوص سیاست گذاران صنعت خودرو انتظار مى رود این مشکل را با اتفاق نظر سروسامان دهند.

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۶ + ۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۸/۹/۱۵ - ۱۵:۲۶
آغاز فروش ۲۰۶ تیپ ۲ و سه محصول دیگر از فردا
خودرونگاران_ ایران خودرو شرایط فروش ۲۰۶ تیپ ۲ و چند محصول دیگر خود را اعلام کرد.
۱۳۹۸/۹/۱۵ - ۱۵:۲۳
عملکرد سایپا در ۸ماه امسال
خودرونگاران_ طبق آمار منتشر شده کدال، شرکت سایپا در هشت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته با ۴۰ درصد رشد درآمد و ۰.٧درصد افت تولید مواجه شده است.
۱۳۹۸/۹/۱۵ - ۱۵:۲۰
سر بی کلاه "حمل و نقل عمومی" از سهمیه بندی بنزین
خودرونگاران_حال حمل و نقل عمومی تهران خوب نبود و حالا با افزایش تعداد مسافرانش در پی سهمیه بندی بنزین، اوضاع شلوغی‌اش به مراتب بدتر شده است. مترو در هر هروز هفته در ساعات پیک صبح و عصرگاهی شلوغ بود و ...
۱۳۹۸/۹/۱۵ - ۱۵:۰۴
خودرو ارزان مى شود؟
خودرونگاران_یک کارشناس خودرو گفت: این روزها بازار خودرو بین پارامترهاى مثبت و منفى تاثیرگذار گیج شده و براى ادامه حرکت بلاتکلیف است.
۱۳۹۸/۹/۱۵ - ۱۴:۴۲
چالش سه ضلعی صنعت خودرو
خودرونگاران_ بررسی صنعت خودرو، حاکی از حاکمیت وضعیتی است که شاید در نوع خودش منحصر به فرد است. این صنعت بعد از آغاز تحریم ها در سال ۱۳۹۷ با یک چالش سه ضلعی روبرو شده است.
۱۳۹۸/۹/۱۵ - ۱۴:۲۳
طرح پیشنهادی ایران خودرو برای تعهدات معوق سوزوکی
خودرونگاران_گروه صنعتی ایران خودرو به منظور تعیین تکلیف تعهدات معوق مشتریان سوزوکی گرندویتارا طرح تبدیل ویژه این مشتریان را اعلام کرد.
۱۳۹۸/۹/۱۵ - ۱۳:۴۷
مزایای دوگانه‌سوز کردن خودروها
خودرونگاران_ مجری طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: با گاز سوز کردن خودرو ماهانه ۴۰۰ هزار تومان صرفه جویی می شود که سالانه ۵ تا ۶ میلیون تومان برای هر خودرو صرفه جویی به همراه خواهد داشت...
۱۳۹۸/۹/۱۵ - ۱۳:۱۵
زنگنه: افزایش قیمت بنزین را خوب اجرا کردیم و دستاوردهای خوبی داشت
خودرونگاران_وزیر نفت درباره افزایش قیمت بنزین گفت: این تصمیمی بود که گرفته شد و به ما ابلاغ کردند و ما هم آن را خوب اجرا کردیم. ما این تصمیم را نگرفتیم، من تاکید می کنم این تصمیم در مرجع قانونی خود گر...
۱۳۹۸/۹/۱۵ - ۱۲:۴۹
رشد باورنکردنی فروش خودروهای پلاگین هیبرید در اروپا
خودرونگاران_آمارها حاکیست که فروش خودروهای پلاگین هیبریدی در اروپا با ۴۶ درصد افزایش روبرو شده است.
۱۳۹۸/۹/۱۵ - ۱۲:۲۱
با ۴۰۰۰ یورو چه خودروهایی می‌توان در اروپا خرید؟
خودرونگاران_شاید برای شما نیز جالب باشد که مشتریان اروپایی قادر خواهند بود تنها با ۴۰۰۰ یورو یک خودرو از برترین برندهای جهان را خریداری کنند.
۱۳۹۸/۹/۱۵ - ۱۲:۱۹
خط تولیدصندلی خودرو در مشگین شهر راه اندازی شد
خودرونگاران_ استاندار اردبیل از راه‌اندازی خط تولید صندلی خودرو سواری در کارخانه کامیون‌سازی مشگین‌شهر خبر داد.
۱۳۹۸/۹/۱۵ - ۱۱:۲۴
صندلی اتوبوس‌های پایتخت فروشی می‌شود
خودرونگاران_ مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهر تهران از فروش ساعتی صندلی اتوبوس‌های پایتخت و راه‌اندازی سامانه‌ای ویژه در این زمینه خبر داد.
۱۳۹۸/۹/۱۵ - ۱۱:۱۴
سرنوشت سهمیه بنزین خودروهای فرسوده چه می‌شود؟
خودرونگاران_ سرنوشت سهمیه بنزین خودروهای فرسوده هنوز مشخص نیست با این حال وزیر نفت می‌گوید به همه خودروهایی که کارت سوخت دارند سهمیه بنزین تعلق می‌گیرد؛ حتی خودروهای فرسوده.
۱۳۹۸/۹/۹ - ۱۱:۲۸
نقدینگی؛ چالش بزرگ صنعت خودرو
خودرونگاران - یکی از مهم‌ترین صنایع کشور صنعت خودروسازی است. حدود ۲ میلیون نفر مستقیم و غیرمستقیم در مشاغل مربوط به صنعت خودرو در کشور فعال‌اند.
۱۳۹۸/۹/۹ - ۱۶:۵۰
صنعت خودرو بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی نیاز دارد
خودرونگاران - وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: خوشبختانه طبق گزارش ارائه شده روند تولید در صنعت خودرو در حال رشد است و علاوه بر تکمیل خودروهای کف پارکینگ‌ها خودروهای تولیدی روز نیز به طور مستقیم تحویل مش...
۱۳۹۸/۹/۸ - ۱۶:۰۳
خودروهای ناقص این شرکت تا دی ماه صفر می‌شود
خودرونگاران - تجاری سازی محصولات از روزانه ۱۱۹۰ دستگاه درهفته آخر مرداد ماه به ۱۵۴۰ دستگاه در هفته اول آبان ماه رسیده که این روند افزایشی تولید ادامه خواهد داشت.
۱۳۹۸/۹/۹ - ۱۶:۱۶
کدام خودرو بهترین خودروی سال دانمارک شد؟
خودرونگاران - تسلا مدل ۳ با اختصاص عنوان بهترین خودروی سال ۲۰۱۹ در دانمارک، موفق شده نخستین خودروی آمریکایی باشد که این جایزه را کسب کرده است.
۱۳۹۸/۹/۹ - ۱۵:۳۳
عدم مراجعه ۷ میلیون خودرو به مراکز معاینه فنی
خودرونگاران - مدیرعامل سازمان اتحادیه حمل و نقل همگانی کشور گفت: حدود ۷ میلیون خودرو در سراسر کشور که واجد معاینه فنی هستند هنوز به این مراکز مراجعه نکرده‌اند.
۱۳۹۸/۹/۹ - ۰۹:۴۶
آینده قیمت خودروهای داخلی و وارداتی تا آخر ۹۸
خودرونگاران - یک کارشناس خودرو گفت: با توجه به تغییر نرخ بنزین اوضاع بازار خودرو تغییر کرده و به طور کلی در بلند مدت قیمت‌ها بالا می‌رود.
۱۳۹۸/۹/۱۰ - ۱۶:۲۲
تولید ایران خودرو تبریز از ۲۱۱ هزار دستگاه گذشت
خودرونگاران_مدیرعامل ایران خودرو تبریز گفت: تولیدات این گروه صنعتی در پایان آبان‌ماه امسال به عدد ۲۱۱ هزار و ۸۱۷ دستگاه خودرو رسید.
۱۳۹۸/۹/۱۳ - ۱۳:۳۸
تاوان خواب زمستانی خودروسازان را مردم می‌پردازند
خودرونگاران_عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است مردم به دلیل بی‌توجهی خودروسازان به تولید خودروهای هیبریدی و کم مصرف ناچارند پول بیشتری برای خرید بنزین پرداخت کنند.
۱۳۹۸/۹/۱۰ - ۱۱:۱۵
از بوتیک و تیونینگ تا خودروهای کلاسیک
خودرونگاران - در شرايط جديد خودرويي كشور قطعا برندي موفق است كه بتواند با توجه به اين شرايط خدمات متفاوتي ارائه كرده و مشتريان خود را حفظ كند.
۱۳۹۸/۹/۱۲ - ۱۴:۵۴
واردات خودروهای هیبریدی چقدر جدی است؟
خودرونگاران_ یک نماینده مجلس می‌گوید: در لایحه هوای پاک که قبلا مجلس تصویب کرده بود گفته شده باید موانع واردات خودروهای هیبریدی مرتفع شود اما به نظر می‌رسد بحث کیفیت هوا در اولویت نیست.
۱۳۹۸/۹/۱۳ - ۱۳:۰۰
گران فروشی خودروسازها را به تعزیرات گزارش کنید
خودرونگاران_ مدیر کل تعزیرات حکومتی استان تهران گفت: پس از گرانی بنزین برخی خودروسازها اقدام به گرانی خودرو کردند که پرونده هایی در این مورد تشکیل می شود. اگر کسی خودرویی دریافت کرده که گران تر از قیم...
۱۳۹۸/۹/۱۳ - ۱۴:۲۷
بررسی روش‌های تامین مالی در صنعت قطعه
خودرونگاران - تحریم و مشکلات داخلی اقتصاد، زنجیره خودروسازی کشور به ویژه قطعه‌سازان را در شرایط سختی قرار داده است.
۱۳۹۸/۹/۱۰ - ۱۱:۵۰
ثبات قیمت‌ها در بازار لوازم یدکی خودرو و خدمات تعمیرگاهی
خودرونگاران_هرچند از زمان اعمال سهمیه‌بندی بنزین و افزایش قیمت آن، برخی مخاطبان ایرنا در تماس‌های تلفنی از افزایش یافتن قیمت لوازم یدکی خودروها و نرخ خدمات تعمیرگاهی لب به شکایت گشودند، اما اعضای اتحا...