امروز: سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۸/۳/۲۵ - ۱۶:۴۰
شناسه خبر: ۴۶۲۳۲۱
 
گپی با راننده های فرودگاه امام(ره)؛
چشم ما به آسمان است
خودرونگاران_چشم‌شان به آسمان است؛ عادت راننده‌های فرودگاه. حساب پروازها را دارند. این هواپیما که دارد می‌نشیند از دوبی می‌آید، آن یکی از نجف، بعدی استانبول است. بیشترین پروازها همین‌ها هستند. این را راننده‌ها می‌گویند. پروازهای ورودی یعنی مسافر. یک کورس به هرجای تهران که می‌شود ۱۰۰ هزار تومان. روزی ۱۰۰ هزار تومان اگر مسافر باشد، باز بد نیست اما هم مسافر کم شده و هم درخواست برای تاکسی.

به گزارش خودرونگاران به نقل از ایران ، مرد با دستمال یزدی پشت گردنش را پاک می‌کند. همزمان یک ملخ چاق و چله را که بی‌هوا از جایی فرود می‌آید روی شانه‌اش، می‌تکاند: «پس راست است که ملخ‌ها به تهران حمله کرده‌اند. می‌گفتند ظهر ساوه بودند، الان رسیدند فرودگاه امام، لابد فردا می‌رسند وسط آریاشهر.»
هوا گرم و سمج است. بیرون شهر باید بهتر باشد قاعدتاً اما اینجا هم گرما بیداد می‌کند، حتی این ساعت دم غروب.
راننده‌ها با هم گپ می‌زنند. این روزها کارشان کساد است: «کلی دارم قسط ماشین را می‌دهم اما کو مسافر؟ دیگر همه یاد گرفته‌اند سفر چند روزه که می‌روند، ماشین خودشان را بیاورند و بگذارند پارکینگ. می‌گویند هزینه پارکینگ صرفه‌اش بیشتر است. آنهایی هم که بعد از مدت‌ها برمی‌گردند از خارج، کس و کارشان می‌آیند دنبال‌شان. شما خودت مگر نیامده‌ای دنبال مسافر؟»
می‌گویم خب فرق می‌کند، آدم عزیزش را بعد از مدت‌ها می‌خواهد ببیند، بالطبع می‌رود فرودگاه استقبالش. بعد فکر می‌کنم این وسط کسی اصلاً فکرش سراغ راننده فرودگاه نمی‌رود که فکر قسط ماشینش است و کرایه خانه و مخارج دیگر.
«چند وقتی تاکسی‌های اینترنتی کارمان را کساد کردند، حالا جلوی ورود آنها را گرفته‌اند اما مسافر نیست. شما خودت فکرش را بکن با این اوضاع دیگر کسی خیلی مسافرت خارجی نمی‌رود. الان فصل سفر شروع شده اما خبری نیست. چند روز پیش مسافری سوار کردم که از استانبول آمده بود. گفت قیمت تور نفری 10 میلیون تومان بوده. استانبول مگر این قیمت‌ها بود؟! همین خانم می‌گفت دو سال پیش با 2 میلیون و 800 هزار تومان رفتیم تور کامل جزایر ترکیه. خب معلوم است کسی دیگر نمی‌رود سفر با این قیمت‌ها، اگر هم بروند تعدادشان کم شده. ما می‌بینیم که مسافرها دیگر خرید چندانی هم نمی‌کنند اگر سفر هم می‌روند. دست‌شان خالی است، فقط همان چمدانی را که برده‌اند، برمی‌گردانند. قبلاً دست مسافرها پر بود. آنقدر نایلون خرید و ساک می‌دیدی دست‌شان که خیلی وقت‌ها توی یک صندوق جا نمی‌شد، باید دوتا ماشین می‌گرفتند. الان می‌بینی دو تا خانواده با هم ماشین می‌گیرند که کرایه‌شان نصف شود. سفرهای زیارتی را هنوز مردم می‌روند. از کشورهای عربی بخصوص عراق هم مسافر می‌آید. حالا که قیمت‌ها برایشان مفت درمی‌آید. یکی‌شان می‌گفت الان هرجا می‌رویم خرید، انگار حراج 50 درصد است برایمان. همه چیز نصف قیمت تمام می‌شود.»
یکی از پروازهای ورودی تعدادی مسافر روانه بیرون می‌کند. بیشتر مسافرها عرب هستند، این را می‌شود از پوشش و زبان‌شان فهمید. خانواده‌های پرجمعیتی هستند که به گفته راننده‌ها برای زیارت می‌آیند. اول می‌روند قم و بعد مشهد. بعضی‌هایشان چند روز تهران می‌مانند و گشت و گذار می‌کنند و بعضی مستقیم می‌روند فرودگاه مهرآباد برای پرواز مشهد. خانواده‌ها معمولاً ون کرایه می‌کنند چون همان طور که گفتیم پرجمعیت هستند. یک ون را با 110 هزار تومان می‌شود کرایه کرد تا آنها را به هتل مورد نظرشان برساند؛ چیزی کمتر از 10 دلار.
«به هر که خارج از کشور بگویی این مسیر را با کرایه 10 دلار می‌روی، خنده‌اش می‌گیرد. همین‌جا مردم خودمان شکایت دارند از کرایه‌ها. حالا کاری ندارم به آن وقتی که برف آمده بود و تاکسی نبود و می‌گفتند تاکسی اینترنتی تا یک میلیون تومان کرایه تهران تا فرودگاه امام(ره) زده اما در حالت کلی این کرایه به نسبت بالا رفتن قیمت همه چیز، آنقدرها نیست. قبلاً من 70 هزار تومان می‌گرفتم و با آن یک کیلو و نیم گوشت می‌توانستم بخرم اما الان 100 هزار تومان به جایی نمی‌رسد.»
این را یکی از راننده‌ها می‌گوید که مثل خیلی‌های دیگر در انتظار مسافر است و به گفته خودش از صبح تا حالا دشت نکرده.
او ادامه می‌دهد: «رفیقی دارم که سال‌هاست مهاجرت کرده به یکی از کشورهای اروپایی و همین شغل را هم دارد اما همه چیزش مرتب و به قاعده است. وقت تعطیل و استراحتش مشخص است و با درآمدش هم می‌تواند یک زندگی معمولی داشته باشد. به قول خودش تعطیلات آخر هفته‌اش را خارج شهر می‌رود و خستگی درمی‌کند برای یک هفته کار پیش‌رو. اینجا اما راننده‌ها نه تعطیلی دارند و نه وقت فراغت. یعنی اگر بخواهی تعطیل کنی، می‌دانی باید از مسافر بمانی. آدم دائم دارد در ذهنش حساب‌کتاب می‌کند. کار راننده جماعت تعطیلی‌بردار نیست. یک مسافر داشتم که کانادا زندگی می‌کند، می‌گفت آنجا این طوری است که هر قشر از مردم بالاخره می‌تواند مایحتاجش را بخرد. مثلاً کالای خوراکی که روز اول گران است، اگر یک روز بگذرد قیمتش پایین می‌آید و هرچه بیشتر در مغازه بماند، قیمت کمتر هم می‌شود. آن طوری کسی که نمی‌تواند مثلاً گوشت فلان قیمتی را بخرد هم توانش می‌رسد بعد از یکی دو روز آن را بخرد یا آنقدر حراجی‌ها زیاد است که بالاخره هر جنسی را می‌توانید به قیمت مناسب پیدا کنید. می‌گفت من هربار که می‌آیم برای فامیلم کلی سوغاتی از همین حراجی‌ها می‌خرم که قیمتش خیلی خوب است. البته الان ترجیح می‌دهم اگر وقت داشته باشم از همین‌جا خرید کنم چون دیگر واقعاً مفت درمی‌آید. دیگر این شده وضعیت‌مان. ما راننده‌ها به خاطر کارمان زیاد با مردم حرف می‌زنیم. همه هم که خب به هرحال از خارج برمی‌گردند، حالا یا برای سفر رفته‌اند یا دارند می‌آیند به خانواده‌شان سر بزنند. آنها که تعریف می‌کنند، انگار خودمان رفته‌ایم. یک بار داشتم برای یکی از مسافرها از شرایط زندگی در آلمان می‌گفتم، گفت شما آنجا زندگی کرده‌ای؟ خندیدم و گفتم نه، ولی زیاد درباره‌اش شنیده‌ام. یعنی یک جوری اطلاعات توی ذهن آدم می‌ماند که به قول معروف، ملکه ذهن می‌شود. این روزها البته بیشتر حرف دلار و ارز و تبدیل به ریال و مقایسه قیمت‌هاست. با آنهایی هم که از امریکا می‌آیند، حرف از ترامپ است که می‌خواهد چه کار کند و آیا مردم خودش از او رضایت دارند یا نه؟ از همین حرف‌ها فهمیده‌ام که مردم امریکا انگار خودشان از ترامپ راضی هستند. یکی از مسافرها می‌گفت حالا خیال نکنید مردم امریکا همه‌شان روشنفکر و تحصیلکرده‌اند، خیلی‌ها می‌گویند ترامپ پولدار است و برای ما هم می‌تواند کاری بکند.»
صحبت با راننده‌های فرودگاه امام به بحث سیاسی و ترامپ و اینها که می‌رسد، با خودم فکر می‌کنم شاید راست است که توی ماشین مسافرکش‌ها می‌شود دو واحد جامعه‌شناسی پاس کرد، این را از یکی شنیده‌ام که خاطرم نیست چه‌کسی بود اما حرفش گوشه ذهنم مانده.
ساعتی گذشته و ملخ‌ها تعدادشان بیشتر شده؛ حالا هر از گاهی یکی‌شان با شدت خودش را به آدم می‌کوباند و شانس بیاوری که یکراست روی سر یا صورتت فرود نیامده باشد. یک هواپیما دارد می‌نشیند. چشم مردها به آسمان خیره می‌شود؛ این عادت راننده‌های فرودگاه است.

ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۷ + ۱۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۱۶:۴۳
سهام "ایران خودرو" و "سایپا" قابل واگذاری نیست
خودرونگاران_عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است سهام دولت در "ایران خودرو" و "سایپا" وثیقه بوده و قابل واگذاری نیست.
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۱۶:۰۵
هیوندای و بلندپروازی برای ساختن خودروی کوپه
خودرونگاران_ وقتی عکس آگهی‌های جنسیس کوپه و هیوندا کوپه را در سایت دیوار کنار هم می‌بینیم متوجه شباهت خودروهایی با یک متر و ۳۰ سانتی‌متر ارتفاع می‌شویم که به خاطر دو در بودن به آن کوپه می‌گویند. این د...
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۱۵:۴۸
واریز درآمدهای طرح ترافیک به صندوق کارآفرینی امید برای توسعه حمل ونقل
خودرونگاران_ معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران از انعقاد تفاهم نامه ۱۲۵۰ میلیاردی با صندوق کارآفرینی امید برای توسعه حمل و نقل خبر داد.
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۱۵:۴۵
محصول جدید ایران خودرو چه مشخصاتی دارد
خودرونگاران_ خط تولید آزمایشی محصول پژو ۳۰۱ با عمق داخلی سازی بیش از ۶۰ درصد امروز با حضور تعدادی از مسوولین بلند پایه شرکت گشایش یافت.
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۱۴:۳۷
نهضت ساخت داخل در نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید
خودرونگاران- معاون وزیر صمت و رییس هیأت عامل ایدرو با اشاره به راه اندازی نهضت ساخت داخل توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت، تاکید بر نهضت ساخت داخل را یکی از جلوه‌های مهم نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رون...
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۱۴:۱۳
برخورد جدي با تغيير خودسرانه در قيمت و زمان تحويل
خودرونگاران_رئیس قوه قضائیه با تاکید بر ضرورت رعایت تعهدات از سوی شرکت‌ها و خودداری از نقض یکطرفه توافق با مشتریان، به برخی شرکت‌ها از جمله خودروسازان هشدار داد که در صورت تغییر قیمت و زمان تحویل کالا...
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۱۴:۰۰
ورود صنايع دفاعي به بازار قطعه با قرار داد ١/٥ميليارد توماني
خودرونگاران_وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، گفت: حدود هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان قرارداد بین صنایع دفاعی و خودروسازها برای تامین قطعات حساسی که توسط خودروسازان قابل تولید نبوده منعقد شده تا این قطعات...
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۱۳:۳۴
برای دریافت لاستیک دولتی در صف نمانید!
خودرونگاران_ رئیس انجمن تولیدکنندگان تایر کشور با اشاره به توزیع ماهانه لاستیک از سوی تولیدکنندگان به نمایندگی‌ها در سطح کشور و لزوم نظارت نهادهای نظارتی بر این عرضه، اعلام کرد که بحث ثبت‌نام و موکول ...
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۱۳:۲۸
اختلاف بیمه‌ها و خودروسازان بدحساب بالا گرفت
خودرونگاران_ چالش ها در صنعت خودروی کشور تمامی ندارد. این بار صنعت بیمه، قربانی بدقولی و خلف وعده خودروسازهای بدحساب شده است که دود آن به چشم مردم می رود.
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۱۳:۰۹
استقرار واحدهای سیار فروش بیمه‌نامه برابر سایپا
خودرونگاران_مدیر بیمه‌های اتومبیل بیمه ایران با تاکید بر تداوم پذیرش بیمه خودروهای صفر کیلومتر شرکت خودروسازی سایپا، از استقرار واحدهای سیار فروش در مقابل این کارخانه خبر داد.
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۱۲:۵۳
اتوبوس‌های پایتخت نوسازی و بازسازی می‌شود
خودرونگاران_مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران با بیان اینکه وضعیت برخی اتوبوس‌ها مطلوب نیست،‌گفت: از ابتدای سال ۱۰۰ اتوبوس بازسازی و تعمیر شده است.
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۱۲:۴۹
۵۰۰ مخزن CNG به شرکت واحد اتوبوسرانی تهران تحویل داده شد
خودرونگاران_ مدیرکل دفتر حمل و نقل عمومی و ترافیک شهری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: به دنبال امضای تفاهمنامه چهارجانبه بین سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفت...
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۱۲:۳۵
باید بتوانیم محصولات کاملا ایرانی تولید کنیم
خودرونگاران_ رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: ما باید بتوانیم محصولاتی را در صنعت خودروسازی تولید کنیم که کاملا ایرانی هستند.
۱۳۹۸/۴/۱۸ - ۱۳:۱۵
خطر بیکاری ۲۸۰ هزار نفر در صنعت قطعه سازی
خودرونگاران_دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان گفت: با اتمام اثر موقت تسهیلات چهار هزار میلیارد تومانی داده شده به قطعه سازان و کاهش تولید، به نظر می‌رسد تا پایان تیر امسال مجموع نیروهای تعل...
۱۳۹۸/۴/۱۷ - ۰۹:۲۲
بی‌تکلیفی در تکمیل وجه محصولات وارداتی
خودرونگاران - در شرایطی روز گذشته مهلت شرکت‌های واردکننده برای ترخیص خودروهای مانده در گمرک به پایان رسید که همچنان بحث دریافت مابه‌التفاوت نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی تا نرخ حواله در سامانه سنا و همچنین هزین...
۱۳۹۸/۴/۱۹ - ۱۲:۳۴
مطالبات شبکه تامین از صنعت خودرو ۲۲ هزار میلیارد تومان است
خودرونگاران_رییس انجمن صنایع همگن قطعه سازی اظهار داشت: خودروسازها ۹۰۰ هزار خودرو را به مردم پیش‌فروش کردند که تامین تدارک و انجام تعهدات بستگی به تامین نقدینگی دارد که این میزان تقریبا ۱۵ هزار میلیار...
۱۳۹۸/۴/۱۸ - ۱۰:۳۹
تسهیلات ارزی ۷۵۰۰ میلیارد تومانی نرسید
خودرونگاران - دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو با اعلام این که قرار بود با پرداخت تسهیلات ارزی ۷۵۰۰ میلیارد تومانی، خودروهای ناقص تکمیل و راهی بازار شوند،‌ گفت: علی‌رغم موافقت‌های صورت گرف...
۱۳۹۸/۴/۱۷ - ۰۹:۴۶
تامین پول قطعه سازان گامی برای تحقق رونق تولید
خودرونگاران - نجفی منش گفت: بازار خودرو زمانی می‌تواند در جهت تحقق شعار رونق تولیدگام بردارد که منابع مالی قطعه سازان به موقع و به جا تامین شود.
۱۳۹۸/۴/۱۷ - ۱۳:۱۹
تغییرات نسل جدید ب‌ام‌و X۶ با نسل گذشته چیست؟ (+عکس)
خودرونگاران_حدود یک دهه SUV هایی با خط سقفی شیب‌دار محبوب و به مقوله‌ای جذاب در دنیای خودرو تبدیل شده است. "ایکس ۶" ب‌ام‌و نیز قصد دارد ماهیت ویژه خود در این بخش را حفظ کرده و خود را وارد فضای شاسی‌بل...
۱۳۹۸/۴/۲۱ - ۱۲:۰۱
قیمت خودروهای خارجی ارزان شد
خودرونگاران - دبیر انجمن واردکنندگان خودرو می‌گوید: در حال حاضر قیمت خودروهای وارداتی نسبت به فصل بهار ارزان شد. چنانچه مصوبه ترخیص خودروها از گمرکات اجرایی نشود قیمت خودروهای وارداتی بین ۲۰ تا ۳۰ در...
۱۳۹۸/۴/۲۳ - ۱۵:۴۱
سهام ایران خودرو و سایپا در وثیقه است
خودرونگاران_ معاون وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه ایدرو مسئول فک وثیقه سهام دو شرکت ایران خودرو و سایپا است، گفت: در حال حاضر اطلاعی از اینکه سهام این دو شرکت در وثیقه چه کسانی است ندارم و زمان فروش ۲۰...
۱۳۹۸/۴/۱۹ - ۱۰:۳۹
بهترین خودروهای روباز ۲۰۱۹ + تصاویر و قیمت به پول ایران
خودرونگاران - خودروهای روباز طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارند و با فرا رسیدن فصل تابستان بسیاری از افراد به سمت خرید این نوع خودروها می‌روند. خودروسازان مختلفی در سال ۲۰۱۹ به تولید خودروهای روباز پر...
۱۳۹۸/۴/۱۸ - ۱۶:۴۳
تب خرید فروکش کرد
خودرونگاران - گزارش امروز قیمت خودرو حکایت از ثبات قیمت‌ در انواع خودروهای داخلی دارد.
۱۳۹۸/۴/۱۷ - ۱۲:۴۶
روند کاهش قیمت برخی خودروهای پارس خودرو
خودرونگاران_براساس مشاهدات میدانی، محصولات پارس خودرو با کاهش قیمت همراه بود.
۱۳۹۸/۴/۱۸ - ۱۵:۴۵
قیمت‌گذاری خودرو در گیر و دار مصوبات
خودرونگاران - مردم در حالی در انتظار واقعی شدن قیمت خودرو هستند که اجرایی شدن مصوبه مجلس درباره بازگشت دوباره قیمت‌گذاری خودرو به شورای رقابت منوط به تأیید شورای نگهبان است و در این میان، وزارت صنعت ...
۱۳۹۸/۴/۲۳ - ۱۳:۵۴
تزلزل در انجمن قطعه‌سازان
خودرونگاران - روز گذشته شرکت سازه گستر سایپا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که عضویت خود در انجمن قطعه‌سازان (انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌‌های خودرو) را در اعتراض به اعلام آمارهای نادرست از سوی این ا...