امروز: سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۸/۳/۲۵ - ۰۹:۵۶
شناسه خبر: ۴۶۲۲۸۶
 
۳گام تا داخلی‌سازی خودرو
خودرونگاران_راهبردهای سه گانه در صنعت خودروسازی کشور رونمایی شد. متولیان تولید کشور، سه برنامه کلیدی با زمان‌بندی سه ساله را برای به ثمر رساندن پلتفرم جدید در صنعت خودروی ایران در دستور کار قرار داده اند تا به این ترتیب اهداف تعمیق داخلی‌سازی صنعت خودرو را راهبری کنند.

به گزارش خودرونگاران به نقل از تعادل ،  طبق اعلام سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، نخستین گام، «واردات و تامین قطعات مورد نیاز خودروسازان» است تا روند فعلی تولید خودرو حفظ شود اما در عین حال، برنامه هایی برای کاهش ارزبری از این محل نیز اجرا می‌شود. اما دومین گام، «ارتقای کمی و کیفی خودروهای تولیدی» است تا دست‌کم قابلیت صادرات به کشورهای همسایه را داشته باشند.

گام نهایی نیز «تقویت شرکت های طراحی مهندسی داخلی و همکاری با صاحبان فناوری در جهان» است تا به این طریق از آخرین تکنولوژی‌های به دست آمده در صنعت خودرو در قالب آموزش نیروی انسانی بهره گیری کرد. این اما در حالی است که پس از بازگشت تحریم‌ها و خروج شرکت‌های فرانسوی از ایران، تولید خودروهای مشترک در ایران با چالش‌های بسیاری روبرو شد. از این رو این برنامه‌ها را می‌توان راهبردی برای رفع چالش های پیش آمده در صنعت خودرو کشور دانست. در همین حال، اما قائم مقام ایدرو در اظهاراتی از ناگفته‌های قرار داد وزارت صنعت با شرکت رنو فرانسه پرده برداشت. آن‌طور که قائم‌مقام سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران می‌گوید: قرارداد این سازمان با شرکت رنو، کاملاً تعلیق شده و فرانسوی‌ها آورده 65 میلیون یورویی خود را به صورت نقدی از ایران خارج کردند. اما درعین حال، سرمایه‌هایی در ایران باقی گذاشته‌اند و منتظر هستند تا در صورت توافقات سیاسی دوباره به بازار ایران بازگردند.

جزئیاتی از روند ساخت پلتفرم داخلی

بازگشت تحریم‌ها و خروج سرمایه‌گذاران خارجی از ایران، آسیب زیادی را به صنایع مختلف کشور زد؛ به‌طوری که در تولید برخی کالاهای مشترک به دلیل عدم تامین قطعات، شاهد افت قابل محسوسی در سال گذشته بوده‌ایم. اما این فرصتی بود تا متولیان تولید کشور به فکر داخلی‌سازی بیفتند. در همین زمینه قائم‌مقام سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران از طراحی پلتفرم‌های جدید در یک برنامه زمان‌بندی سه ساله برای تولید خودروهای جدید خبر داد. به گفته بهزاد اعتمادی، در مرحله نخست، برنامه‌ای کوتاه‌مدت طراحی شده تا برخی از کالاها وارداتی باشد؛ چراکه در دنیا هیچ کشوری توان تولید تمام کالاها را ندارد و ایران نیز از این موضوع مستثنی نیست. اما با این وجود در تلاش بر این است تا ارزبری خودروها را کاهش دهیم. اعتمادی دومین مرحله را برنامه میان مدت سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران معرفی کرد.

به گفته او، هدف سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در میان مدت، ارتقای کمی و کیفی خودروهای تولیدی است تا قابلیت صادرات دست‌کم به کشورهای همسایه را داشته باشند و از این طریق تعادل مثبتی را در ارزبری و ارزآوری این صنعت شاهد باشیم. سومین مرحله‌ای که اعتمادی از آن رونمایی کرد، تقویت شرکت‌های طراحی مهندسی، مراکز تحقیق و توسعه و جذب همکاری صاحبان فناوری‌ها در جهان است که می‌توان از توانمندی خارجی‌ها در قالب آموزش نیروی انسانی بهره برد. او با ارشاره به برنامه سه ساله طراحی شده، ابراز امیدواری کرد در مرحله سوم بتوان به طراحی پایه خودرو یا همان پلتفرم‌های جدید دست یافت. معاون سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران افزود: حتی اگر ساخت برخی قطعات از توجیه اقتصادی برخوردار نباشد، اما از آنجا که اولویت ما رونق تولید است، با وجود دو برابر شدن هزینه‌ها، حاضر به ساخت آنها هستیم.

ناگفته‌هایی از شراکت با فرانسوی‌ها

اما از قرارداد سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با شرکت رنو فرانسه که سال 96 خروج آن از ایران خبرساز شد، چه خبر استراتژی قالب در صنعت خودروسازی کشور، تولید 650 هزار دستگاه خودروی جدید در پسابرجام تا سال 2020 (1399) بود، اما با خروج امریکا از برجام مجبور این استراتژی نیز تغییر کرد و در کوتاه‌مدت ادامه تولید خودروهای پرتیراژ قدیمی در دستور کار قرار گرفت. به گفته قائم‌مقام سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، قرارداد این سازمان با شرکت رنو اکنون تعلیق شده و هرچند فرانسوی‌ها از ایران خارج شده‌اند، اما سرمایه‌هایی در کشورمان باقی گذاشته‌اند و منتظر هستند تا در صورت توافقات سیاسی دوباره به بازار ایران بازگردند.

او تاکید کرد: اینکه مجدد با رنو کار می‌کنیم یا خیر بستگی به شرایط دارد، زیرا نمی‌خواهیم ارتباط‌مان را با سایر کشورها قطع کنیم و اگر شرایط‌مان را بپذیرند مجدد با آنها همکاری خواهیم کرد. قائم‌مقام ایدرو افزود: از زمان خروج رنو، به دنبال آماده کردن زیرساخت‌ها هستیم تا در صورت همکاری مجدد و خروج دوباره از بازار ایران، آنقدر پتانسیل و توان داشته باشیم که سرپا بمانیم. اعتمادی در گفت‌وگو با مهر همچنین یادآور شد: همکاری قبلی با رنو تا مرحله ثبت شرکت هم پیش رفت و 65 میلیون یورو به صورت نقد به کشور منتقل کرد، اما پیش از بی‌اثر شدن نتایج برجام، همان مبلغ را عیناً از ایران خارج کرد. بنابه اظهارات او، با این حال، شرکت رنو پارس به عنوان سرمایه‌گذاری رنو در کشورمان وجود دارد و 51 درصد آن متعلق به این شرکت فرانسوی است. او همچنین با بیان اینکه ایران خودرو از گذشته با پژو کار می‌کرده و آنها ریشه در فناوری خودروی ایرانی دارند، تاکید کرد: به همین دلیل نمی‌توان به یک‌باره رابطه قدیمی با آنها را قطع کرد.

رنو با موتور ملی؟

اما سرنوشت تولید خودروهایی که از تعلیق قراردادها تاثیر گرفته‌اند، چیست؟ آن‌طور که قائم‌مقام سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران می‌گوید، این سازمان برای رفع مشکلات قطعات خودروهای فرانسوی که قرار بود در داخل ایران تولید شود، برنامه‌هایی دارد. در همین رابطه اعتمادی در مورد تولید ال 90 در کشور می‌گوید: اکنون تولید خودروهای فرانسوی از جمله «تندر و ساندرو و برخی دیگر از خودروهای رنو» به صفر رسیده است، بنابراین برای خودرو ال 90 برنامه داریم تا با موتور دیگری تولید آن ادامه یابد.

بنابه اظهارات اعتمادی، صنعت خودروی ایران تا آخرین قطعاتی را که شرکت رنو به ایران وارد کرده بود، را به خط تولید منتقل کرد و استفاده کرده است. اما اکنون دیگر هیچ قطعه‌ای از رنو در دست نیست. اعتمادی در مورد خودروهای باقی مانده در کف کارخانجات نیز گفت: با تمهیداتی که اندیشیده شده، این خودروها به‌زودی تجاری شده و در اختیار مشتریان قرار می‌گیرند. به گفته او، همزمان با این اتفاق، حدود 5 هزار خودروی دارای کسری قطعه نیز وارد چرخه شد و هر زمان قطعات تأمین می‌شوند، برای تکمیل خودروها به خط تولید وارد می‌شوند.

اعتمادی در مورد تغییر جهت از سمت خودروسازان فرانسوی به سمت خودروسازان ژاپنی یا کره‌ای در اظهار کرد: برنامه‌هایی برای تغییر شرکا در دستور کار قرار دارد. به گفته او، اگر در گذشته اولویت صنعت خودروسازی ایران، همکاری با شرکت‌های فرانسوی از جمله پژو بوده است، به این دلیل است که خط تولید صنعت خودروی ایران بر اساس همکاری با شرکت پژو طراحی شده بود. او افزود: با این شرایط، بطور قطع استقلال از صنعت خودروی فرانسه انجام خواهد شد.

او با ابراز خوشبینی نسبت به صنعت خودرو، تاکید کرد: خودرو صنعتی است که پس از بخش‌های نفت و گاز و بانکداری، پردرآمدترین و اشتغال زاترین صنعت است و به همین دلیل از آن دست نخواهیم کشید. اعتمادی، رشد خوب این صنعت در سال‌های گذشته را یادآور شد و ابراز امیدواری کرد که با رویکرد جدید دولت و حمایت از این صنعت، به چشم‌انداز پیش‌بینی شده برای آن دست خواهیم یافت.

او با بیان اینکه واردات خودروی کامل به صورت سی.‌بی.‌یو (CBU) مشمول تحریم‌ها نبوده و می‌توان آنها را به کشور وارد کرد، گفت: هرچند مخالف این موضوع نیستیم، اما به دلیل ارزبری و سخت کردن شرایط برای تولید داخل محدودیت‌هایی برای آن در نظر گرفته شده است.

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۶ + ۷
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۸/۷/۳۰ - ۱۷:۰۶
آیا رانندگی با "موتورسیکلت برقی" نیاز به گواهینامه دارد؟
خودرونگاران_معاون فنی و مهندسی پلیس راهور ناجا درباره تردد با موتورسیکلتهای برقی و موتورسیکلت با حجم کمتر از ۵۰ سی.سی توضیحاتی ارائه کرد.
۱۳۹۸/۷/۳۰ - ۱۶:۵۷
پایان مهلت استفاده از ۴ رقم آخر کدملی به عنوان رمز کارت سوخت
خودرونگاران_ رضایی گفت: مهلت استفاده از ۴ رقم آخر کد ملی به عنوان کارت سوخت امروز به پایان می‌رسد.
۱۳۹۸/۷/۳۰ - ۱۶:۰۶
قیمت خودروهای سایپا امروز ۹۸/۰۷/۳۰
خودرونگاران_گزارش امروز قیمت خودرو حکایت از ثبات قیمت محصولات سایپا در بازار دارد.
۱۳۹۸/۷/۳۰ - ۱۵:۵۲
قیمت خودروهای ایران خودرو امروز۹۸/۰۷/۳۰
خودرونگاران_گزارش امروز قیمت خودرو حاکی از ثبات قیمت خودروهای ایران خودرو در بازار دارد
۱۳۹۸/۷/۳۰ - ۱۵:۲۸
اولین خودروی الکتریکی مزدا، آش دهان‌سوزی نیست!
خودرونگاران_به تازگی تصاویری از نخستین خودروی الکتریکی مزدا در فضای مجازی منتشر شده که قرار است به صورت رسمی در نمایشگاه خودروی توکیو رونمایی شود.
۱۳۹۸/۷/۳۰ - ۱۵:۲۵
پرونده خودروهای کوچک در آمریکا بسته می‌شود؟
خودرونگاران_به نظر می‌رسد که با احتمال عدم عرضه خودروی جدید هوندا فیت در بازار ایالات متحده آمریکا، بسته شدن پرونده خودروهای سایز کوچک در این کشور قوت بیشتری گرفته است.
۱۳۹۸/۷/۳۰ - ۱۴:۵۴
مصرف حامل‌های انرژی در بخش حمل ونقل در مرکز پژوهش‌ها بررسی شد
خودرونگاران_مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی یارانه انرژی در ایران و مصرف حامل‌های انرژی در بخش حمل و نقل را بررسی کرد.
۱۳۹۸/۷/۳۰ - ۱۴:۴۸
آخرین قیمت خودرو‌های پرفروش در ۳۰ مهر ۹۸ + جدول
خودرونگاران_امروز در بازار آزاد قیمت برخی از خودرو‌های پر مخاطب ایرانی نسبت به دیروز با ثبات نسبی همراه است.
۱۳۹۸/۷/۳۰ - ۱۴:۴۵
برنامه‌ریزی برای نوسازی ۱۰ هزار دستگاه تاکسی فرسوده تا پایان سال
خودرونگاران_ معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران، از برنامه‌ریزی برای نوسازی ۱۰ هزار دستگاه تاکسی فرسوده تا پایان سال خبر داد.
۱۳۹۸/۷/۳۰ - ۱۴:۰۶
صنعت خودرو فشل نیست
خودرونگاران - مدیرعامل ایران خودرو گفت: اعتقادی به فشل بودن صنعت خودرو ندارم.
۱۳۹۸/۷/۳۰ - ۱۴:۰۳
رشد توليد محصولات زامياد در شش ماهه اول سال جاري
خودرونگاران - معاون مهندسي شركت زامياد از افزايش همزمان توليد و داخلي سازي محصولات اين شركت در سال "رونق توليد" خبر داد.
۱۳۹۸/۷/۳۰ - ۱۳:۱۲
تولید و عرضه ون جدید برای نوسازی ناوگان فرسوده
خودرونگاران - مدیرعامل ایران خودرو از تولید ون جدید با موتور EF۷ برای نوسازی ناوگان فرسوده حمل و نقل کشور خبر داد.
۱۳۹۸/۷/۳۰ - ۱۳:۰۹
خداحافظي قطعي با پرايددر بهار ٩٩
خودرونگاران - وزیر صنعت، معدن و تجارت زمان بازنشستگی پراید را اعلام کرد. رحمانی درباره اظهارات رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر فشل خواندن صنعت خودروسازی گفت که رئیس بانک مرکزی خودش این موضوع را مطرح کرده و...
۱۳۹۸/۷/۲۷ - ۱۱:۰۲
قراردادهای تعمیق داخلی‌سازی صنعت خودرو، باید مورد نقد قرار گیرد
خودرونگاران - محبی‌نژاد گفت: کم توجهی به تیراژ اقتصادی در تولید قطعه و گیر افتادن در کلیشه‌های قدیمی چندان به نفع قطعه سازان نخواهد بود.
۱۳۹۸/۷/۲۷ - ۱۴:۰۲
همه چیز درباره حذف پراید و ۴۰۵ از خط تولید + تمام جایگزین‌های اعلام شده
خودرونگاران - این روزها بحث درباره حذف پراید و پژو ۴۰۵ از خط تولید و آمدن جایگزین برای این دو خودرو به شدت داغ است.
۱۳۹۸/۷/۲۳ - ۱۵:۰۰
چرا برخی از قطعات در خودروهای صفر حذف شد؟
خودرونگاران - دبیر انجمن خودروسازان در خصوص حذف برخی از قطعات در خودروهای صفر از جمله کروز کنترل، دیسک و تعدادی دیگری از قطعات به ارائه توضیحاتی پرداخت.
۱۳۹۸/۷/۲۴ - ۱۴:۲۹
موکب امدادی خدماتی سایپا در شلمچه راه‌اندازی شد
خودرونگاران - رئیس ستاد طرح امداد اربعین سایپا گفت: موکب امدادی-خدماتی سایپا در نقطه صفر مرزی شلمچه راه‌اندازی شده و خدمات خود را در اختیار زائران حسینی قرار می‌دهد.
۱۳۹۸/۷/۲۷ - ۱۳:۲۹
خودروهای پیش‌فروش باز هم تحویل نشدند سایپا و ایران‌خودرو چه خواهند کرد؟
خودرونگاران - سه روز مانده به پایان اولتیماتوم وزارت صنعت، معدن و تجارت به خودروسازان برای تحویل خودروهای معوقه سال گذشته، هنوز هم حجم انبوهی از گلایه‌ها وجود دارد که خودروهای معوق به دست خریداران نرس...
۱۳۹۸/۷/۲۸ - ۱۵:۳۵
فرآیند تصویب طرح ساماندهی صنعت خودرو
خودرونگاران - در میزگرد بررسی چالش های طرح ساماندهی صنعت خودرو به موضوعاتی از جمله بی‌توجهی به نظرات ذیفنعان و نادیده گرفتن آنها اشاره شد و کارشناسان معتقد بودند اگر این طرح با شکل و سیاق حاضر مصوب شو...
۱۳۹۸/۷/۲۳ - ۱۱:۰۴
ممنوعیت واردات خودرو با برند آمریکایی
خودرونگاران_ زمانی گفت: طبق مصوبه وزارت صمت واردات خودروهای آمریکایی ممنوع شده و ما تلاش داریم وضعیت سایر خودروها را مشخص کنیم.
۱۳۹۸/۷/۲۳ - ۱۲:۲۶
بزرگترین کارخانه قطعه سازی مازندران در آستانه تعطیلی
خودرونگاران_بزرگترین کارخانه قطعه سازی مازندران به دلیل بی مهری مسئولان و مشکلات فراروی آن در آستانه تعطیلی قرار گرفته است.
۱۳۹۸/۷/۲۳ - ۱۶:۳۰
واردات خودرو همچنان ممنوع است
خودرونگاران - وزیر صنعت، معدن و تجارت در توصیه‌ای به خودروسازان می‌گوید: خودروسازان برای تولید مشترک خودرو به سراغ شرکا و شرکت‌های جدید بروند و این همکاری‌های مشترک خودرویی ادامه‌دار باشد.
۱۳۹۸/۷/۲۹ - ۱۳:۰۶
ایران خودرو واگذار می‌شود
خودرونگاران - وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه بانک مرکزی باید افرادی را که ارز حاصل از صادرات را بازنگردانده‌اند به قوه قضائیه معرفی کند، گفت: قرار شد یک رایزنی با کمک اتاق بازرگانی صورت گیرد تا ارزها ...
۱۳۹۸/۷/۲۲ - ۱۴:۴۵
خودروهای دارای معاینه‌فنی معتبر تا پایان آبان فراخوان شدند
خودرونگاران_سرپرست ستاد معاینه‌ فنی خودروهای تهران از فراخوان خودروهای دارای معاینه فنی معتبر تا پایان آبان خبر داد.
۱۳۹۸/۷/۲۸ - ۱۴:۳۹
کاهش ۳۵ درصدی تولید خودرو در نیمه اول امسال
خودرونگاران - تولید انواع خودرو در کشور طی نیمه اول امسال ۳۴.۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافت.
۱۳۹۸/۷/۲۴ - ۱۵:۴۵
کارخانه تولید خودرو سواری در منطقه آزاد انزلی احداث می شود
خودرونگاران-مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی از ساخت کارخانه تولید خودرو سواری در این منطقه با ظرفیت تولید ۱۲ هزار خودرو با قوای محرکه بنزینی و الکتریکی در فاز نخست خبر داد....