امروز: سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۸/۳/۲۵ - ۰۹:۵۶
شناسه خبر: ۴۶۲۲۸۶
 
۳گام تا داخلی‌سازی خودرو
خودرونگاران_راهبردهای سه گانه در صنعت خودروسازی کشور رونمایی شد. متولیان تولید کشور، سه برنامه کلیدی با زمان‌بندی سه ساله را برای به ثمر رساندن پلتفرم جدید در صنعت خودروی ایران در دستور کار قرار داده اند تا به این ترتیب اهداف تعمیق داخلی‌سازی صنعت خودرو را راهبری کنند.

به گزارش خودرونگاران به نقل از تعادل ،  طبق اعلام سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، نخستین گام، «واردات و تامین قطعات مورد نیاز خودروسازان» است تا روند فعلی تولید خودرو حفظ شود اما در عین حال، برنامه هایی برای کاهش ارزبری از این محل نیز اجرا می‌شود. اما دومین گام، «ارتقای کمی و کیفی خودروهای تولیدی» است تا دست‌کم قابلیت صادرات به کشورهای همسایه را داشته باشند.

گام نهایی نیز «تقویت شرکت های طراحی مهندسی داخلی و همکاری با صاحبان فناوری در جهان» است تا به این طریق از آخرین تکنولوژی‌های به دست آمده در صنعت خودرو در قالب آموزش نیروی انسانی بهره گیری کرد. این اما در حالی است که پس از بازگشت تحریم‌ها و خروج شرکت‌های فرانسوی از ایران، تولید خودروهای مشترک در ایران با چالش‌های بسیاری روبرو شد. از این رو این برنامه‌ها را می‌توان راهبردی برای رفع چالش های پیش آمده در صنعت خودرو کشور دانست. در همین حال، اما قائم مقام ایدرو در اظهاراتی از ناگفته‌های قرار داد وزارت صنعت با شرکت رنو فرانسه پرده برداشت. آن‌طور که قائم‌مقام سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران می‌گوید: قرارداد این سازمان با شرکت رنو، کاملاً تعلیق شده و فرانسوی‌ها آورده 65 میلیون یورویی خود را به صورت نقدی از ایران خارج کردند. اما درعین حال، سرمایه‌هایی در ایران باقی گذاشته‌اند و منتظر هستند تا در صورت توافقات سیاسی دوباره به بازار ایران بازگردند.

جزئیاتی از روند ساخت پلتفرم داخلی

بازگشت تحریم‌ها و خروج سرمایه‌گذاران خارجی از ایران، آسیب زیادی را به صنایع مختلف کشور زد؛ به‌طوری که در تولید برخی کالاهای مشترک به دلیل عدم تامین قطعات، شاهد افت قابل محسوسی در سال گذشته بوده‌ایم. اما این فرصتی بود تا متولیان تولید کشور به فکر داخلی‌سازی بیفتند. در همین زمینه قائم‌مقام سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران از طراحی پلتفرم‌های جدید در یک برنامه زمان‌بندی سه ساله برای تولید خودروهای جدید خبر داد. به گفته بهزاد اعتمادی، در مرحله نخست، برنامه‌ای کوتاه‌مدت طراحی شده تا برخی از کالاها وارداتی باشد؛ چراکه در دنیا هیچ کشوری توان تولید تمام کالاها را ندارد و ایران نیز از این موضوع مستثنی نیست. اما با این وجود در تلاش بر این است تا ارزبری خودروها را کاهش دهیم. اعتمادی دومین مرحله را برنامه میان مدت سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران معرفی کرد.

به گفته او، هدف سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در میان مدت، ارتقای کمی و کیفی خودروهای تولیدی است تا قابلیت صادرات دست‌کم به کشورهای همسایه را داشته باشند و از این طریق تعادل مثبتی را در ارزبری و ارزآوری این صنعت شاهد باشیم. سومین مرحله‌ای که اعتمادی از آن رونمایی کرد، تقویت شرکت‌های طراحی مهندسی، مراکز تحقیق و توسعه و جذب همکاری صاحبان فناوری‌ها در جهان است که می‌توان از توانمندی خارجی‌ها در قالب آموزش نیروی انسانی بهره برد. او با ارشاره به برنامه سه ساله طراحی شده، ابراز امیدواری کرد در مرحله سوم بتوان به طراحی پایه خودرو یا همان پلتفرم‌های جدید دست یافت. معاون سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران افزود: حتی اگر ساخت برخی قطعات از توجیه اقتصادی برخوردار نباشد، اما از آنجا که اولویت ما رونق تولید است، با وجود دو برابر شدن هزینه‌ها، حاضر به ساخت آنها هستیم.

ناگفته‌هایی از شراکت با فرانسوی‌ها

اما از قرارداد سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با شرکت رنو فرانسه که سال 96 خروج آن از ایران خبرساز شد، چه خبر استراتژی قالب در صنعت خودروسازی کشور، تولید 650 هزار دستگاه خودروی جدید در پسابرجام تا سال 2020 (1399) بود، اما با خروج امریکا از برجام مجبور این استراتژی نیز تغییر کرد و در کوتاه‌مدت ادامه تولید خودروهای پرتیراژ قدیمی در دستور کار قرار گرفت. به گفته قائم‌مقام سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، قرارداد این سازمان با شرکت رنو اکنون تعلیق شده و هرچند فرانسوی‌ها از ایران خارج شده‌اند، اما سرمایه‌هایی در کشورمان باقی گذاشته‌اند و منتظر هستند تا در صورت توافقات سیاسی دوباره به بازار ایران بازگردند.

او تاکید کرد: اینکه مجدد با رنو کار می‌کنیم یا خیر بستگی به شرایط دارد، زیرا نمی‌خواهیم ارتباط‌مان را با سایر کشورها قطع کنیم و اگر شرایط‌مان را بپذیرند مجدد با آنها همکاری خواهیم کرد. قائم‌مقام ایدرو افزود: از زمان خروج رنو، به دنبال آماده کردن زیرساخت‌ها هستیم تا در صورت همکاری مجدد و خروج دوباره از بازار ایران، آنقدر پتانسیل و توان داشته باشیم که سرپا بمانیم. اعتمادی در گفت‌وگو با مهر همچنین یادآور شد: همکاری قبلی با رنو تا مرحله ثبت شرکت هم پیش رفت و 65 میلیون یورو به صورت نقد به کشور منتقل کرد، اما پیش از بی‌اثر شدن نتایج برجام، همان مبلغ را عیناً از ایران خارج کرد. بنابه اظهارات او، با این حال، شرکت رنو پارس به عنوان سرمایه‌گذاری رنو در کشورمان وجود دارد و 51 درصد آن متعلق به این شرکت فرانسوی است. او همچنین با بیان اینکه ایران خودرو از گذشته با پژو کار می‌کرده و آنها ریشه در فناوری خودروی ایرانی دارند، تاکید کرد: به همین دلیل نمی‌توان به یک‌باره رابطه قدیمی با آنها را قطع کرد.

رنو با موتور ملی؟

اما سرنوشت تولید خودروهایی که از تعلیق قراردادها تاثیر گرفته‌اند، چیست؟ آن‌طور که قائم‌مقام سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران می‌گوید، این سازمان برای رفع مشکلات قطعات خودروهای فرانسوی که قرار بود در داخل ایران تولید شود، برنامه‌هایی دارد. در همین رابطه اعتمادی در مورد تولید ال 90 در کشور می‌گوید: اکنون تولید خودروهای فرانسوی از جمله «تندر و ساندرو و برخی دیگر از خودروهای رنو» به صفر رسیده است، بنابراین برای خودرو ال 90 برنامه داریم تا با موتور دیگری تولید آن ادامه یابد.

بنابه اظهارات اعتمادی، صنعت خودروی ایران تا آخرین قطعاتی را که شرکت رنو به ایران وارد کرده بود، را به خط تولید منتقل کرد و استفاده کرده است. اما اکنون دیگر هیچ قطعه‌ای از رنو در دست نیست. اعتمادی در مورد خودروهای باقی مانده در کف کارخانجات نیز گفت: با تمهیداتی که اندیشیده شده، این خودروها به‌زودی تجاری شده و در اختیار مشتریان قرار می‌گیرند. به گفته او، همزمان با این اتفاق، حدود 5 هزار خودروی دارای کسری قطعه نیز وارد چرخه شد و هر زمان قطعات تأمین می‌شوند، برای تکمیل خودروها به خط تولید وارد می‌شوند.

اعتمادی در مورد تغییر جهت از سمت خودروسازان فرانسوی به سمت خودروسازان ژاپنی یا کره‌ای در اظهار کرد: برنامه‌هایی برای تغییر شرکا در دستور کار قرار دارد. به گفته او، اگر در گذشته اولویت صنعت خودروسازی ایران، همکاری با شرکت‌های فرانسوی از جمله پژو بوده است، به این دلیل است که خط تولید صنعت خودروی ایران بر اساس همکاری با شرکت پژو طراحی شده بود. او افزود: با این شرایط، بطور قطع استقلال از صنعت خودروی فرانسه انجام خواهد شد.

او با ابراز خوشبینی نسبت به صنعت خودرو، تاکید کرد: خودرو صنعتی است که پس از بخش‌های نفت و گاز و بانکداری، پردرآمدترین و اشتغال زاترین صنعت است و به همین دلیل از آن دست نخواهیم کشید. اعتمادی، رشد خوب این صنعت در سال‌های گذشته را یادآور شد و ابراز امیدواری کرد که با رویکرد جدید دولت و حمایت از این صنعت، به چشم‌انداز پیش‌بینی شده برای آن دست خواهیم یافت.

او با بیان اینکه واردات خودروی کامل به صورت سی.‌بی.‌یو (CBU) مشمول تحریم‌ها نبوده و می‌توان آنها را به کشور وارد کرد، گفت: هرچند مخالف این موضوع نیستیم، اما به دلیل ارزبری و سخت کردن شرایط برای تولید داخل محدودیت‌هایی برای آن در نظر گرفته شده است.

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۷ + ۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۱۶:۴۳
سهام "ایران خودرو" و "سایپا" قابل واگذاری نیست
خودرونگاران_عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است سهام دولت در "ایران خودرو" و "سایپا" وثیقه بوده و قابل واگذاری نیست.
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۱۶:۰۵
هیوندای و بلندپروازی برای ساختن خودروی کوپه
خودرونگاران_ وقتی عکس آگهی‌های جنسیس کوپه و هیوندا کوپه را در سایت دیوار کنار هم می‌بینیم متوجه شباهت خودروهایی با یک متر و ۳۰ سانتی‌متر ارتفاع می‌شویم که به خاطر دو در بودن به آن کوپه می‌گویند. این د...
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۱۵:۴۸
واریز درآمدهای طرح ترافیک به صندوق کارآفرینی امید برای توسعه حمل ونقل
خودرونگاران_ معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران از انعقاد تفاهم نامه ۱۲۵۰ میلیاردی با صندوق کارآفرینی امید برای توسعه حمل و نقل خبر داد.
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۱۵:۴۵
محصول جدید ایران خودرو چه مشخصاتی دارد
خودرونگاران_ خط تولید آزمایشی محصول پژو ۳۰۱ با عمق داخلی سازی بیش از ۶۰ درصد امروز با حضور تعدادی از مسوولین بلند پایه شرکت گشایش یافت.
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۱۴:۳۷
نهضت ساخت داخل در نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید
خودرونگاران- معاون وزیر صمت و رییس هیأت عامل ایدرو با اشاره به راه اندازی نهضت ساخت داخل توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت، تاکید بر نهضت ساخت داخل را یکی از جلوه‌های مهم نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رون...
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۱۴:۱۳
برخورد جدي با تغيير خودسرانه در قيمت و زمان تحويل
خودرونگاران_رئیس قوه قضائیه با تاکید بر ضرورت رعایت تعهدات از سوی شرکت‌ها و خودداری از نقض یکطرفه توافق با مشتریان، به برخی شرکت‌ها از جمله خودروسازان هشدار داد که در صورت تغییر قیمت و زمان تحویل کالا...
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۱۴:۰۰
ورود صنايع دفاعي به بازار قطعه با قرار داد ١/٥ميليارد توماني
خودرونگاران_وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، گفت: حدود هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان قرارداد بین صنایع دفاعی و خودروسازها برای تامین قطعات حساسی که توسط خودروسازان قابل تولید نبوده منعقد شده تا این قطعات...
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۱۳:۳۴
برای دریافت لاستیک دولتی در صف نمانید!
خودرونگاران_ رئیس انجمن تولیدکنندگان تایر کشور با اشاره به توزیع ماهانه لاستیک از سوی تولیدکنندگان به نمایندگی‌ها در سطح کشور و لزوم نظارت نهادهای نظارتی بر این عرضه، اعلام کرد که بحث ثبت‌نام و موکول ...
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۱۳:۲۸
اختلاف بیمه‌ها و خودروسازان بدحساب بالا گرفت
خودرونگاران_ چالش ها در صنعت خودروی کشور تمامی ندارد. این بار صنعت بیمه، قربانی بدقولی و خلف وعده خودروسازهای بدحساب شده است که دود آن به چشم مردم می رود.
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۱۳:۰۹
استقرار واحدهای سیار فروش بیمه‌نامه برابر سایپا
خودرونگاران_مدیر بیمه‌های اتومبیل بیمه ایران با تاکید بر تداوم پذیرش بیمه خودروهای صفر کیلومتر شرکت خودروسازی سایپا، از استقرار واحدهای سیار فروش در مقابل این کارخانه خبر داد.
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۱۲:۵۳
اتوبوس‌های پایتخت نوسازی و بازسازی می‌شود
خودرونگاران_مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران با بیان اینکه وضعیت برخی اتوبوس‌ها مطلوب نیست،‌گفت: از ابتدای سال ۱۰۰ اتوبوس بازسازی و تعمیر شده است.
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۱۲:۴۹
۵۰۰ مخزن CNG به شرکت واحد اتوبوسرانی تهران تحویل داده شد
خودرونگاران_ مدیرکل دفتر حمل و نقل عمومی و ترافیک شهری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: به دنبال امضای تفاهمنامه چهارجانبه بین سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفت...
۱۳۹۸/۴/۲۴ - ۱۲:۳۵
باید بتوانیم محصولات کاملا ایرانی تولید کنیم
خودرونگاران_ رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: ما باید بتوانیم محصولاتی را در صنعت خودروسازی تولید کنیم که کاملا ایرانی هستند.
۱۳۹۸/۴/۱۸ - ۱۳:۱۵
خطر بیکاری ۲۸۰ هزار نفر در صنعت قطعه سازی
خودرونگاران_دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان گفت: با اتمام اثر موقت تسهیلات چهار هزار میلیارد تومانی داده شده به قطعه سازان و کاهش تولید، به نظر می‌رسد تا پایان تیر امسال مجموع نیروهای تعل...
۱۳۹۸/۴/۱۷ - ۰۹:۲۲
بی‌تکلیفی در تکمیل وجه محصولات وارداتی
خودرونگاران - در شرایطی روز گذشته مهلت شرکت‌های واردکننده برای ترخیص خودروهای مانده در گمرک به پایان رسید که همچنان بحث دریافت مابه‌التفاوت نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی تا نرخ حواله در سامانه سنا و همچنین هزین...
۱۳۹۸/۴/۱۹ - ۱۲:۳۴
مطالبات شبکه تامین از صنعت خودرو ۲۲ هزار میلیارد تومان است
خودرونگاران_رییس انجمن صنایع همگن قطعه سازی اظهار داشت: خودروسازها ۹۰۰ هزار خودرو را به مردم پیش‌فروش کردند که تامین تدارک و انجام تعهدات بستگی به تامین نقدینگی دارد که این میزان تقریبا ۱۵ هزار میلیار...
۱۳۹۸/۴/۱۸ - ۱۰:۳۹
تسهیلات ارزی ۷۵۰۰ میلیارد تومانی نرسید
خودرونگاران - دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو با اعلام این که قرار بود با پرداخت تسهیلات ارزی ۷۵۰۰ میلیارد تومانی، خودروهای ناقص تکمیل و راهی بازار شوند،‌ گفت: علی‌رغم موافقت‌های صورت گرف...
۱۳۹۸/۴/۱۷ - ۰۹:۴۶
تامین پول قطعه سازان گامی برای تحقق رونق تولید
خودرونگاران - نجفی منش گفت: بازار خودرو زمانی می‌تواند در جهت تحقق شعار رونق تولیدگام بردارد که منابع مالی قطعه سازان به موقع و به جا تامین شود.
۱۳۹۸/۴/۱۷ - ۱۳:۱۹
تغییرات نسل جدید ب‌ام‌و X۶ با نسل گذشته چیست؟ (+عکس)
خودرونگاران_حدود یک دهه SUV هایی با خط سقفی شیب‌دار محبوب و به مقوله‌ای جذاب در دنیای خودرو تبدیل شده است. "ایکس ۶" ب‌ام‌و نیز قصد دارد ماهیت ویژه خود در این بخش را حفظ کرده و خود را وارد فضای شاسی‌بل...
۱۳۹۸/۴/۲۱ - ۱۲:۰۱
قیمت خودروهای خارجی ارزان شد
خودرونگاران - دبیر انجمن واردکنندگان خودرو می‌گوید: در حال حاضر قیمت خودروهای وارداتی نسبت به فصل بهار ارزان شد. چنانچه مصوبه ترخیص خودروها از گمرکات اجرایی نشود قیمت خودروهای وارداتی بین ۲۰ تا ۳۰ در...
۱۳۹۸/۴/۲۳ - ۱۵:۴۱
سهام ایران خودرو و سایپا در وثیقه است
خودرونگاران_ معاون وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه ایدرو مسئول فک وثیقه سهام دو شرکت ایران خودرو و سایپا است، گفت: در حال حاضر اطلاعی از اینکه سهام این دو شرکت در وثیقه چه کسانی است ندارم و زمان فروش ۲۰...
۱۳۹۸/۴/۱۸ - ۱۶:۴۳
تب خرید فروکش کرد
خودرونگاران - گزارش امروز قیمت خودرو حکایت از ثبات قیمت‌ در انواع خودروهای داخلی دارد.
۱۳۹۸/۴/۱۹ - ۱۰:۳۹
بهترین خودروهای روباز ۲۰۱۹ + تصاویر و قیمت به پول ایران
خودرونگاران - خودروهای روباز طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارند و با فرا رسیدن فصل تابستان بسیاری از افراد به سمت خرید این نوع خودروها می‌روند. خودروسازان مختلفی در سال ۲۰۱۹ به تولید خودروهای روباز پر...
۱۳۹۸/۴/۱۷ - ۱۲:۴۶
روند کاهش قیمت برخی خودروهای پارس خودرو
خودرونگاران_براساس مشاهدات میدانی، محصولات پارس خودرو با کاهش قیمت همراه بود.
۱۳۹۸/۴/۱۹ - ۱۵:۰۴
قیمت خودرو شکسته می‌شود
خودرونگاران_رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران گفت: با عرضه خودروهای ناقص موجود در کف کارخانه‌های خودروسازی شاهد شکسته شدن و ریزش قیمت‌ها در بازار خودرو خواهیم بود.
۱۳۹۸/۴/۱۸ - ۱۵:۴۵
قیمت‌گذاری خودرو در گیر و دار مصوبات
خودرونگاران - مردم در حالی در انتظار واقعی شدن قیمت خودرو هستند که اجرایی شدن مصوبه مجلس درباره بازگشت دوباره قیمت‌گذاری خودرو به شورای رقابت منوط به تأیید شورای نگهبان است و در این میان، وزارت صنعت ...