امروز: یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۸/۱/۳۱ - ۰۹:۱۱
شناسه خبر: ۴۶۰۰۲۲
 
سازوکار احتمالی پرداخت تسهیلات ارزی به زنجیره خودروسازی
خودرونگاران - شیوه پرداخت تسهیلات ارزی به زنجیره خودروسازی کشور سرانجام با توافق بانک مرکزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و خودروسازان و قطعه‌سازان نهایی شد. بر این اساس، قرار است ۸۴۴ میلیون یورو تسهیلات ارزی، با بازپرداخت ریالی در اختیار خودروسازان و قطعه‌سازان قرار گیرد و این در حالی است که پیش‌تر، بانک مرکزی اصرار داشت زنجیره خودروسازی باید تسهیلات موردنظر را با نرخ روز ارز برگرداند.

به گزارش خودرونگاران  به نقل از دنیای اقتصاد، پرداخت تسهیلات به خودروسازان و قطعه‌سازان پس از آن در برنامه‌های دولت قرار گرفت که تامین قطعات و تولید خودرو رو به نزول رفت و ده‌ها هزار نفر از کارگران بیکار یا تعلیق شدند. تحریم‌های ایالات‌متحده آمریکا از یکسو و مجموعه مشکلات داخلی اقتصاد (رشد نرخ ارز و قیمت مواد اولیه و...) از سوی دیگر، خودروسازان و قطعه‌سازان را حسابی به دردسر انداخت و تامین قطعات و تولید خودرو را کند کرد. با پایین آمدن تیراژ خودرو، اگرچه خبری مبنی‌بر تعدیل نیروی انسانی در خودروسازی منتشر نشد، با این حال قطعه‌سازان آن‌طور که خودشان اعلام کردند، ده‌ها هزار نفر از کارگران خود را به خانه فرستادند. این تنها اثر ناگوار افت تولید خودرو در کشور نبود، چه آنکه انفجار قیمت نیز در بازار رخ داد و کف قیمت را به 50 میلیون تومان رساند. با توجه به اتفاقات رخ داده، طبق معمول چند سال گذشته، خودروسازان و قطعه‌سازان دست به دامان دولت شده و تسهیلات کمکی طلب کردند. دولت نیز که نمی‌خواست چرخ‌های دومین صنعت بزرگ کشور متوقف شود، با وجود مشکلات اقتصادی فراوان، با پرداخت 11 هزار میلیارد تومان تسهیلات به زنجیره خودروسازی کشور موافقت کرد. قرار شد این تسهیلات در دو مرحله و به‌صورت ریالی و ارزی در اختیار خودروسازان و قطعه‌سازان قرار گیرد که مرحله اول آن با پرداخت 4 هزار میلیارد تومان (به قطعه‌سازان) سال گذشته اجرایی شد.

پس از پرداخت تسهیلات ریالی، نوبت به بخش ارزی رسید، با این حال اختلاف‌نظر زنجیره خودروسازی با بانک مرکزی بر سر نحوه بازپرداخت، مانع اجرایی شدن آن شد. بانک مرکزی تاکیدش بر این بود که 844 میلیون یورو تسهیلات ارزی را تنها به شرط بازپرداخت آن به نرخ روز ارز، در اختیار خودروسازان و قطعه‌سازان قرار می‌دهد. این در حالی بود که قطعه‌سازان مخالف این روش بازپرداخت بوده و اعتقاد داشتند بازگرداندن تسهیلات به نرخ روز ارز، ریسک بالایی دارد و ممکن است هزینه هنگفتی روی دست آنها بگذارد. اصرار بانک مرکزی و انکار قطعه‌سازان تا همین چند روز پیش نیز ادامه داشت، تا اینکه در نهایت با وساطت وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزی پذیرفت تسهیلات ارزی را با روش بازپرداخت ریالی توام با سود، در اختیار زنجیره خودروسازی قرار دهد.

آن طور که دبیر انجمن قطعه‌سازان ایران در گفت‌و‌گو با «ایسنا» عنوان کرده، مقرر شده تسهیلات 844 میلیون یورویی به‌صورت ریالی در اختیار قطعه‌سازان قرار گیرد. مازیار بیگلو با بیان اینکه بازپرداخت تسهیلات ارزی به قیمت روز، ریسک بزرگ افزایش قیمت یورو را به همراه داشت، تاکید کرد: در نهایت طبق توافق اخیر وزارت صمت، بانک مرکزی، قطعه‌سازان و خودروسازان، تصمیم بر آن شد تا تسهیلات به‌صورت ریالی و خارج از فرآیند پیچیده شورای پول و اعتبار در اختیار قطعه‌سازان قرار گیرد. به گفته بیگلو، این روش بسیار بهتر از بازپرداخت با قیمت روز ارز است و قطعه‌سازان منتظرند خبر نهایی (درباره سازوکار) ارائه تسهیلات موردنظر، به‌صورت قطعی و رسمی اعلام شود. دبیر انجمن قطعه‌سازان ایران در نهایت تاکید کرده که برای تولید هر خودرو به‌طور میانگین یک هزار و 800 دلار مورد نیاز است، بنابراین کل نیاز ارزی امسال زنجیره خودروسازی (برای تولید یک میلیون و 200 هزار دستگاه خودرو برنامه‌ریزی‌شده) رقمی حدود 2 میلیارد خواهد بود.
تامین ارز از منابع بلوکه شده

هرچند با توجه به اظهارات دبیر انجمن قطعه‌سازان، ظاهرا هنوز سازوکار نهایی پرداخت 844 میلیون یورو تسهیلات ارزی مشخص نشده، با این حال پیگیری خبرنگار «دنیای‌اقتصاد» از دیگر قطعه‌سازان، نشان می‌دهد شیوه پرداخت، کاملا متفاوت از نحوه ارائه 4 هزار میلیارد تومان قبلی است. در ماجرای پرداخت تسهیلات 4 هزار میلیاردی، قطعه‌سازان طلبکار ازسوی خودروسازها به سیستم بانکی معرفی شدند و بخشی از طلب خود را دریافت کردند. حالا اما آن طور که رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی به خبرنگار «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید، ظاهرا قرار است تسهیلات ارزی از محل منابع مالی بلوکه شده در خارج از کشور تامین شود. محمدرضا نجفی‌منش با بیان اینکه احتمالا از ارز بلوکه شده کشور در چین و هند برای ارائه تسهیلات ارزی به زنجیره خودروسازی استفاده خواهد شد، گفت:احتمالا روش ارائه تسهیلات به این شکل است که ارز موردنیاز قطعه‌سازان برای خرید مواد اولیه و خودروسازان برای تامین قطعات، از منابع مالی بلوکه شده در چین و هند، تامین و معادل ریالی آن از خودروسازها و قطعه‌سازها اخذ خواهد شد.

در حال حاضر به‌دلیل تحریم‌های آمریکا، مسیر نقل و انتقال پول (چه از مبدا ایران و چه به مقصد ایران) تقریبا بسته شده و بنابراین مشتریان خارجی، پول نفت ایران را بلوکه می‌کنند. حالا آن طور که رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی می‌گوید، تامین مواد اولیه و قطعات از محل همین ارزهای بلوکه شده صورت خواهد گرفت. وی در پاسخ به این پرسش که بازپرداخت ریالی تسهیلات ارزی، با چه نرخی از ارز و چه سودی خواهد بود، تاکید کرد: قاعدتا پروسه بازپرداخت باید معادل نرخ ارز در سامانه نیما و با سود متعارف یعنی 18 درصد انجام شود؛ البته این حدس بنده است و باید منتظر ماند و دید بانک مرکزی دقیقا چه سازوکاری برای بازپرداخت تسهیلات لحاظ خواهد کرد. نجفی‌منش در ادامه این را هم گفت که تسهیلات ارزی تنها به مواد اولیه و قطعاتی تعلق می‌گیرد که امکان تامین و تولید آنها در داخل وجود نداشته باشد. وی همچنین تاکید کرد: اگر قرار باشد فقط چین و هند به‌عنوان منابع تامین مواد اولیه و قطعات در نظر گرفته شوند، با محدودیت مواجه خواهیم شد، زیرا همه نیاز خودروسازان و قطعه‌سازان از این دو کشور قابل‌تامین نیست.

 
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۲ + ۵
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۹/۳/۱۱ - ۱۳:۵۴
قرعه کشی خودرو مانع فرصت ویژه برای دارندگان امکانات بهتر اینترنتی
خودرونگاران - معاون وزیر صمت و رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران گفت واگذاری خودرو با روش قرعه کشی در راستای برخورداری همه متقاضیان از شانس یکسان و حمایت از حقوق مصرف کنندگان واقعی است و عملاً ا...
۱۳۹۹/۳/۱۱ - ۱۳:۱۱
خودروهای احتکاری کشف شده چگونه به فروش می‌رسد؟
خودرونگاران - رئیس سازمان حمایت در خصوص شیوه فروش خودروهای احتکاری کشف شده توضیحاتی ارائه کرد.
۱۳۹۹/۳/۱۱ - ۱۳:۰۸
شنبه قرعه کشی خودرو‌های فروش فوق العاده انجام می‌شود
خودرونگاران - مقیمی گفت: ثبت نام پیش فروش ایران خودرو تا ۱۴ خرداد ادامه دارد و شنبه هفته بعد، قرعه کشی انجام خواهد شد.
۱۳۹۹/۳/۱۱ - ۱۳:۰۶
ابلاغ دستورالعمل قیمتی ۸ خودروی دیگر ایران خودرو؛ افزایش قیمت از ۴ تا ۴۸ درصد
خودرونگاران - رئیس شورای رقابت از ابلاغ دستورالعمل قیمت گذاری ۸ محصول دیگر ایران خودرو خبر داد که بر این اساس، خودروهای پژو پارس اتوماتیک تیوفایو، هایما S۵ و S۷، سورن بنزینی، پژو ۲۰۷ دنده ای و اتومات...
۱۳۹۹/۳/۱۱ - ۱۲:۴۶
خودروسازها تولیداتشان را از نظر کیفی به‌روز کنند
خودرونگاران - نماینده مردم ورزقان در مجلس خواستار به‌روزرسانی تولیدات خودروسازی‌ها از نظر کیفی شد
۱۳۹۹/۳/۱۱ - ۱۱:۵۷
طرح ترافیک از ۱۷ خرداد در تهران اجرا می شود
خودرونگاران - عضو شورای شهر تهران از اجرای طرح ترافیک از ۱۷ خرداد در پایتخت خبر داد.
۱۳۹۹/۳/۱۱ - ۱۱:۵۵
فعال شدن تقاضاهای خاموش با شرط تحویل خودرو به‌صورت قرعه‌کشی
خودرونگاران - به اعتقاد یک کارشناس صنعت خودرو، استفاده از شرط قرعه‌کشی برای تحویل خودرو به متقاضیان با توجه به اینکه شرط واریز اولیه پیش از قرعه‌کشی هم برداشته است، تقاضاهای خفته را بیدار می‌کند و افر...
۱۳۹۹/۳/۱۱ - ۱۱:۴۲
چه کسانی قیمت پراید را تا سقف ۹۰ میلیون تومان بالا بردند؟
خودرونگاران - رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با بیان اینکه روند کاهشی قیمت خودرو آغاز شده و تقاضای واقعی برای خرید خودرو وجود ندارد، گفت: کاهش ۴۲ میلیون تومانی پژو ۲۰۶ و ۲۰ میلیون تومانی پراید رخ ...
۱۳۹۹/۳/۱۱ - ۱۰:۵۱
کارت سوخت‌مان گم شد، چه کنیم؟
خودرونگاران - سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: افرادی که کارت سوخت خود را گم کرده‌اند می‌بایست برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی در سریع‌ترین زمان ممکن به پلیس+ ۱۰ اطلاع دهند.
۱۳۹۹/۳/۱۱ - ۱۰:۴۳
تغییر تخصیص ارز موجب ایجاد اخلال در بازار لاستیک می‌شود
خودرونگاران - سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر ایران گفت:‌ با توجه به آنکه حدود ۴۰ درصد مواد اولیه مورد نیاز این صنعت به لحاظ ارزشی وارداتی است قیمت این محصول در این ۴۰ درصد با افزایش ۳ برابری روبه‌رو می‌ش...
۱۳۹۹/۳/۱۱ - ۱۰:۴۱
جریمه واریز نکردن مبلغ بعد از قرعه کشی مشخص شد
خودرونگاران - یک منبع آگاه در یکی ازخودروسازی‌ها از ثبت نام بیش از ۵ میلیون نفر در طرح فروش فوق العاده دو خودروسازی بزرگ خبر داد.
۱۳۹۹/۳/۱۱ - ۰۹:۳۲
آغاز فروش اولین ولووی برقی
خودرونگاران - ولوو دریافت سفارش برای اولین خودروی برقی خود یعنی XC۴۰ Recharge Pure Electric P۸ را آغاز کرد.
۱۳۹۹/۳/۱۱ - ۰۹:۲۹
فراخوان شرکت های فناور برای تولید اجزای لاستیکی خودرو اعلام شد
خودرونگاران - معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فراخوان طرح های دانش‌بنیانی برای «تولید اجزای لاستیکی و پلاستیکی صنایع خودرو» را منتشر کرد.
۱۳۹۹/۳/۵ - ۱۴:۰۸
آخرین آمار از خودروهای مانده در گمرک
خودرونگاران - دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت: همچنان نزدیک به ۳۰۰۰ خودرو در گمرکات کشور باقی مانده و ما درخواست تمدید مصوبه ترخیص خودروها را داده‌ایم. لازم به ذکر است که امسال احتمال آزادسازی واردا...
۱۳۹۹/۳/۳ - ۱۴:۱۱
«شفافیتِ فرآیندها» و «عدالت در عرضه و توزیع» محور اصلی طرح جدید فروش خودرو در گروه سایپا است
خودرونگاران - قائم مقام مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در امور فروش و بازاریابی با اشاره به تلاش های انجام شده برای کاهش التهاب در بازار خودرو گفت: در سه ماه گذشته بیش از ۱۰۰ هزار خودرو به مشتریان تحوی...
۱۳۹۹/۳/۵ - ۱۴:۱۴
تکلیف ۱۱۰۰ دستگاه خودروی فاقد ثبت سفارش چیست؟
خودرونگاران - با اتمام مهلت ترخیص خودروهای دپو شده، اگر زمان تمدید شود ولی وزارت صمت تصمیمی در رابطه با بازکردن ثبت سفارش برای خودروهایی که فاقد ثبت سفارش نگیرد، حدود ۱۱۰۰ دستگاه متروکه خواهد شد.
۱۳۹۹/۳/۳ - ۱۰:۰۳
خودروسازان مکلف به ایفای تعهدات قبلی همزمان باپذیرش تعهدجدید شدند
خودرونگاران - سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت به خودروسازان تکلیف کرد تا نسبت به ایفای تعهدات قبلی فروش خود همزمان با پذیرش تعهدات جدید اقدام لازم را انجام دهند.
۱۳۹۹/۳/۳ - ۱۴:۱۹
قیمت جدید خودروها تا ساعاتی دیگر اعلام می‌شود
خودرونگاران - مدیر کل صنایع خودرو و نیروی محرکه وزارت صمت از برگزاری جلسه تصمیم گیری برای قیمت گذاری نهایی خودروها خبر داد.
۱۳۹۹/۳/۵ - ۱۲:۰۴
ساز وکار کاهش رانت در بازار خودرو
خودرونگاران - تقسیم مجدد منافع ناشی از شکاف قیمت بازاری و رسمی در بخش خودرو بین تعداد زیادی از افراد با استفاده از سازوکار بورس کالا می‌تواند سهم رانت‌جویان را از رانت ایجاد شده کاهش دهد.
۱۳۹۹/۳/۴ - ۱۲:۲۸
بازار خودرو در انتظار سرانجام ثبت نام خودروسازان
خودرونگاران_در حالی بازار خودرو از جنب و جوش افتاده است که همه در انتظار سرنوشت ثبت نام خودروسازان هستند تا بازار بر اساس آن خود را وفق دهد.
۱۳۹۹/۳/۸ - ۱۲:۵۵
پلتفرم های پراید و پژو بسیار قدیمی است
خودرونگاران - مدیر کل نظارت بر اجرای استاندارد صنایع فلزی سازمان ملی استاندارد گفت: پلتفرم های پراید و پژو بسیار قدیمی است بنابراین اجرای استانداردهای جدید یا بر روی آنها امکان پذیر نیست.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۰:۴۸
کمک ۸.۸ میلیارد دلاری دولت فرانسه به صنعت خودرو
خودرونگاران - دولت فرانسه از اعطای ۸.۸ میلیارد دلار به منظور نجات و احیای صنعت خودرو در این کشور خبر داده است.
۱۳۹۹/۳/۷ - ۰۹:۳۹
رانت‌خواران بزرگ بازار خودرو
خودرونگاران - در شرایطی که با اعلام قیمت جدید خودروها، فضا برای توزیع رانت و واسطه‌گری همچنان فراخ است، رئیس هیات تحقیق و تفحص از خودروسازی (در دوره دهم مجلس شورای اسلامی) می‌گوید سود همزمان مصرف‌کنن...
۱۳۹۹/۳/۸ - ۱۲:۴۹
مصوبه توقف تولید پراید لازم‌الاجراست
خودرونگاران - معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران گفت: تاکنون مصوبه جدیدی برای ادامه تولید پراید و پژو ۴۰۵ صادر نشده و مصوبه قبلی مبنی بر توقف تولید این دو نوع خودرو لازم‌الاجراس...
۱۳۹۹/۳/۷ - ۱۶:۴۷
نوبت دهی اینترنتی از طریق تهران من افزایش ۱۶ درصدی معاینه فنی در پایتخت
خودرونگاران - مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای شهر تهران از افزایش ۱۶ درصدی معاینه فنی در اردیبهشت خبر داد.
۱۳۹۹/۳/۸ - ۱۶:۴۵
دلالان با پیش‌فروش خودرو چگونه کاسبی می‌کنند؟
خودرونگاران - ‏دلالان برای ثبت نام پیش فروش خودروسازان پس از حذف الزام به پرداخت ۵۰ درصد قیمت در هنگام نام نویسی هجوم آورده و تا ۱۰ میلیون تومان برای استفاده از اطلاعات هویتی و گواهینامه در نام نویسی ...