امروز: یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۸/۱/۲۵ - ۱۱:۰۵
شناسه خبر: ۴۵۹۸۸۳
 
بخش خصوصی، حلقه مفقوده صنعت خودرو
خودرونگاران - بعد از بازار مسکن، خودرو جذابیت بالایی برای هدایت نقدینگی به سوی خود دارد. تجربیات گذشته در این زمینه نشان می‌دهد، جذب نقدینگی در هر بازاری می‌تواند به سادگی وضعیت عرضه و تقاضا را بر هم بریزد و در بهترین حالت، کالای مصرفی را به کالای سرمایه‌ای تبدیل کند.

به گزارش خودرونگاران  به نقل از  روزنامه همدلی ، در سال‌های اخیر این اتفاق در بازار خودرو بارها تکرار شده است. آنطور که گزارش‌های موجود ماجرا را روایت می‌کنند، سال گذشته 6 میلیون نفر در یک دقیقه،150 هزار میلیارد تومان به حساب شرکت سایپا واریز کرده و سایت این شرکت را برای چند ساعت پرترافیک کردند تا محصولی مانند پراید را خریداری کنند؛ همان خودرویی که تا بوده زیر سایه انتقادهای کارشناسی و حتی مردم قرار گرفته و در عرض یکسال گذشته از 22 میلیون تومان به 50 میلیون تومان رسیده است. ماجرای خرید مردم از شرکت‌های ایران‌خودرو و سایپا تا جایی پیش رفت که برخی از رسانه‌ها در این زمینه نوشتند، با پولی که مردم به حساب سایپا ریختند، می‌شود یکی از شرکت‌های بنز و لامبورگینی را خرید.

یکی از نکات قابل توجهی که با استقبال مردم از خودروهای پیش فروش شده شرکت‌های خودروسازی وجود دارد این است که چرا با وجود انتقادها به محصولات داخلی، هنوز هم بازار خرید این محصولات داغ است تا قیمت محصولات با نوسان همراه باشد و این اتفاق چرا در بازار خودرو در کشورهای خارجی وجود ندارد؟

حسین ساسانی، تحلیل‌گر توسعه پایدار در پاسخ به این سوال به «همدلی»، گفت: «به دلیل اینکه صنعت خودرو در ایران به دست دولت مدیریت می‌شود و از نیروهای متخصص در این صنعت استفاده نمی‌کنیم، شرکت‌های خودروسازی بدون ایجاد شرایط رقابتی، محصولات خود را روانه بازار می‌کنند و تحت این شرایط قیمت‌ها افزایش می‌یابد و مردم برای حفظ قدرت خرید خود از این شرایط استفاده می‌کنند.»

این تحلیل‌گر توسعه پایدار در ادامه افزود: «وقتی مدیریت صنعت خودرو به بخش خصوصی سپرده شود و از نیروهای متخصص استفاده شود، محصولات در بازار به قدری زیاد می‌شود که شرایط رقابتی شده و خودروسازان به دلیل جذب مشتری قیمت محصولات خود را کاهش می دهند. مردم در این شرایط دیگر نقدینگی خود را به این بازار وارد نمی‌کنند و از خودرو به عنوان کالای مصرفی استفاده می‌کنند.»

ساسانی در حالی از جای خالی بخش خصوصی در صنعت خودروسازی یاد می‌کند که بر اساس گزارش‌ها، میزان نقدینگی در پایان آبان ماه سال گذشته به 1725 هزار و 200 میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با مدت مشابه در سال 96، 21.1 درصد رشد کرده است و بیم آن می‌رود تا این سرمایه‌های سرگردان با وارد شدن به بازارهایی مانند خودرو یا مسکن، باعث افزایش قیمت‌ها شود.

نبود مقصد مناسب برای این سرمایه‌های سرگردان باعث ایجاد نگرانی بهارستانی‌ها نیز شده است و برخی از نمایندگان مجلس بر این باور هستند که دولت باید برای جمع‌آوری ساماندهی بازار خودرو و جلوگیری از ورود این سرمایه‌های سرگردان از راه‌کارهای کوتاه مدت استفاده کند. این در حالی است که به باور کارشناسان صنعت خودرو، نمی‌توان با راه‌کارهای کوتاه‎مدت مشکلات بازار خودرو را حل کرد و در این زمینه باید از تجربیات جهانی استفاده کرد.

**صنعت خودرو باید خصوصی‌سازی شود
ساسانی برای حل مشکلات صنعت خودرو به «همدلی»، می‌گوید: «تجربه جهانی نشان می‌دهد که اگر شرکت‌های خودرویی به حال خود واگذار شوند و از طریق حاکمیت مدیریت نشوند در این صورت شرکت‌ها می‌توانند حتی در بازار داخلی شرایط رقابتی را ایجاد کنند.» این تحلیل‌گر توسعه پایدار در ادامه افزود: « مثلا اگر 5 شرکت خودرو سازی در کشور وجود داشته باشد باید به این شرکت‌ها اجازه داد تا بدون دخالت حکومت فعالیت کنند و مدیران و کارکنان خود را بدون دخالت دولت انتخاب کنند تا بتوانند با یکدیگر رقابت کرده و محصولات باکیفیتی را روانه بازار کنند.»

**صنعت خودرو برای اشتغال نیست
یکی از مشکلاتی که در صنعت خودرو وجود دارد این است که انتظارات ما از این صنعت بر پایه اهداف درستی تعریف نشده است. مثلا یکی از انتظارات ما از صنعت خودروسازی ایجاد اشتغال است و بر پایه همین انتظار بدون توجه به دانش افراد، از افراد کم تخصص در این حرفه استفاده می‌کنیم و خودروهایی را روانه بازار می‌کنیم که در مقابل خودروهای خارجی، هیچ حرفی برای گفتن ندارند. این انتقادی است که ساسانی از صنعت خودروسازی دارد.

او در ادامه می‌گوید: «اگر دولت در این صنعت دخالت کند و انتظاراتی مانند افزایش اشتغال از این صنعت داشته باشیم در این صورت با استخدام افراد ناکارآمد این صنعت را وارد بحران کرده‌ایم و کیفیت محصولات تولیدی به دلیل عدم استفاده از نیروهای متخصص دچار افت می‌شود.»

او می‌گوید: «در صورت عدم دخالت دولت در برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری این صنعت شرکت‌های خودرویی می‌توانند روی پای خود بایستند و در این صورت است که رانت‌های دولتی از این صنعت حذف می‌شود.» به باور ساسانی: «هر شرکت خودروسازی نیاز دارد تا با مدیریت و سیاست های جداگانه عمل کند.»

ساسانی در ادامه به نکته مهمی نیز اشاره کرده و می‌گوید: « صنعت خودرو را نمی‌توان با برنامه های کوتاه مدت مدیریت کرد، بلکه باید با استفاده از بخش خصوصی در هدایت این صنعت عمل کرد و به این صنعت به دیده ایجاد اشتغال نگاه نکرد.»

**بنیان‌های مدیریت صنعت خودرو تغییر کند
آنطور که ساسانی می‌گوید: «وقتی صنعت خودرو بدون دخالت دولت رفتار کند و مدیران و نیروهای متخصص خود را با استفاده از بخش خصوصی انتخاب کند، در این صورت این صنعت در یک فضای رقابتی و بدون ایجاد رانت می تواند وارد کار شود و با تولید جهانی به بازار راه یابد.»

او در ادامه افزود: «اجازه دهیم تا صنعت خودروسازی بدون دخالت دولت، از کشورهای خارجی قطعه وارد کند و از دانش و تکنولوژی روز در تولید محصولات خود استفاده کند تا بتواند با محصولات خارجی رقابت کند. وقتی مدیریت صنعت خودرو به بخش خصوصی سپرده شود و از نیروهای متخصص استفاده شود، محصولات در بازار به قدری زیاد می شود که شرایط رقابتی شده و خودروسازان به دلیل جذب مشتری قیمت محصولات خود را کاهش می دهند. و مردم در این شرایط دیگر نقدینگی خود را به این بازار وارد نمی کنند و از خودور به عنوان کالای مصرفی استفاده می کنند.»

ساسانی در ادامه به نکته مهمی هم اشاره کرده و می‌گوید: « صنایع مختلف به یکدیگر وابسته هستند و برای حل مشکلات صنایع مختلف باید مشکلات در جای دیگری حل شود. نمی‌توان تنها در صنعت خودرو مشکلات را حل کرد. باید به سیاست های اشتباه دولت در سال های گذشته نگاه کرد و بحران را به طور ریشه‌ای حل کرد.»

هر چه که هست، به‌نظر می‌رسد که سرمایه گذاری در صنعت خودرو یک عارضه است، عارضه‌ای که انگار بعد از سرمایه‌گذاری بی‌حدوحساب در بازار مسکن در سال‌های اخیر به بازار خودرو نیز سرایت کرده است و خودرو را مانند مسکن از کالای مصرفی به سرمایه‌ای تبدیل کرده است. تحت این شرایط خودروسازان ایرانی تنها با هدف ایجاد اشتغال و بدون بهره‌گیری از دانش روز، محصولات خود را روانه بازار می‌کنند و مردم نیز برای حفظ قدرت خرید خود این محصولات را بدون در نظر گرفتن کیفیت خریداری می‌کنند و در این شرایط قیمت‌ها هر سال با شدت بیشتری در مقایسه با سال قبل افزایش می‌یاید.

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۱ + ۹
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۸/۱/۳۱ - ۱۶:۴۹
قیمت امروز انواع خودرو
خودرونگاران - گزارش امروز بازار خودرو از افزایش دو میلیون تومانی قیمت سمند LX و افزایش سه میلیون تومانی قیمت دنا پلاس حکایت دارد.
۱۳۹۸/۱/۳۱ - ۱۶:۴۰
نیمی از ایرانیان محروم از یارانه بنزین هستند
خودرونگاران -درحالی دولت تصمیم به تکرار تجربه تلخ سهمیه بندی بنزین گرفته است که بیش از ۵۰ درصد افراد جامعه خودروی شخصی نداشته و دهک ثروتمند، ۱۱ برابر دهک های فقیر از مواهب سهمیه بندی سوخت بهره می برند...
۱۳۹۸/۱/۳۱ - ۱۶:۳۶
قیمت محصولات ایران خودرو ﺑﺎ ﺗﺨﻔﯿﻔﺎت وﯾﮋه ﺑﺮای ﺗﻌﻬﺪات بهمن و اسفند ۹۷ +جدول
خودرونگاران - قیمت های بهمن و اسفند ماه ۹۷ محصولات ایران خودرو با اعمال تخفیفات اعلام شد.
۱۳۹۸/۱/۳۱ - ۱۵:۵۷
آخرین قیمت خودروهای وارداتی در نمایندگی و بازار ایران
خودرونگاران - قیمت خودروهای وارداتی در بازار ایران به طور قابل توجهی افزایش یافته است. در ادامه قیمت روز محصولات هیوندای، تویوتا، رنو، میتسوبیشی، نیسان، کیا، لکسوس، مرسدس بنز، بی ام و، فولکس واگن، پور...
۱۳۹۸/۱/۳۱ - ۱۵:۰۷
خودروهای های پرنده از خودروهای الکتریکی سبقت می گیرند
خودرونگاران_پژوهش های جدید نشان می دهد که به زودی خودروهای پرنده از خودروهای الکتریکی سبقت می گیرند. درواقع پژوهش های جدید نشان می دهد که خودروهای پرنده در سفرهای بلند مدت برتر از اتومبیل های گازی و ا...
۱۳۹۸/۱/۳۱ - ۱۵:۰۱
آی- پیس برنده عنوان بهترین خودروی سال
خودرونگاران_چند هفته پس از کسب عنوان بهترین خودروی اروپا توسط جگوار "آی- پیس"، این خودرو توانست عنوان بهترین خودروی جهان را به لیست افتخارات خود اضافه کرد.
۱۳۹۸/۱/۳۱ - ۱۴:۲۱
پیشنهاد جایگزینی کارت خرید CNG به جای یارانه نقدی
خودرونگاران_ انجمن صنفی جایگاه داران سی ان جی طرحی را به منظور اجرای قانون هدفمندی یارانه ها ارائه کرده است و ادعا می‌کند با اجرای این طرح از واردات روزانه ۸ الی ۱۰ میلیون لیتر بنزین جلوگیری می شود.
۱۳۹۸/۱/۳۱ - ۱۳:۱۴
باک خودروها با بنزین چند تومانی پر می‌شود؟
خودرونگاران_ماجرای بازگشت دوباره سهمیه‌بندی و دو‌نرخی‌شدن بنزین چند ماهی است که مطرح می‌شود. گاهی نمایندگان مجلس از اختصاص سهمیه بنزین به افراد سخن می‌گویند و از آن طرف وزیر نفت دو‌ نرخی‌شدن را راه حل...
۱۳۹۸/۱/۳۱ - ۱۳:۱۰
هیوندای سوناتا N Line مدل ۲۰۲۰ در آینده نزدیک معرفی می شود
خودرونگاران_هیوندای به تازگی تولید مدل ۲۰۲۰ هیوندای سوناتا N Line را تایید کرده است. موتور مورد استفاده در این خودرو بیش از ۲۷۵ اسب بخار قدرت تولید می کند.
۱۳۹۸/۱/۳۱ - ۱۳:۰۶
خودروهای کره‌ای در بازار تهران چند؟ + جدول
خودرونگاران_ قیمت انواع خودروهای کره‌ای در بازار تهران را ببینید.
۱۳۹۸/۱/۳۱ - ۱۲:۳۵
فروش فوری محصولات سایپا آغاز شد
خودرونگاران_فروش فوری محصولات گروه خودروسازی سایپا امروز از ساعت ۱۰ آغاز شد.
۱۳۹۸/۱/۳۱ - ۱۱:۵۷
سهمیه‌بندی با عدالت سازگاری بیشتر دارد
خودرونگاران_طرح دوباره احتمال سهمیه‌بندی بنزین و دو نرخی شدن در حالی مطرح می‌شود که یک اقتصاددان با بیان اینکه سهمیه‌بندی بنزین با عدالت سازگاری بیشتری دارد، گفت: دولت باید بخشی از منابع حاصل از این ط...
۱۳۹۸/۱/۳۱ - ۱۱:۵۴
سود فورد ۱ میلیارد دلار رشد خواهد کرد
خودرونگاران - تغییر سیاست تولید فورد در کارخانه میشیگان به تولید وانت و پیکاپ به جای خودروهای کم سودتر، منجر به بهبود ۱ میلیارد دلاری درآمد دومین خودروساز بزرگ آمریکا شده است.
۱۳۹۸/۱/۲۴ - ۱۵:۳۴
ارز ۴۲۰۰ ندهید، خودرو گران می‌شود
خودرونگاران_ ادعای عجیب درباره افزایش ٧۰درصدی تولید خودرو در‌ سال ٩٧ یکی از اخبار پربازدید آخر هفته بود. یک خبرگزاری دولتی به نقل از رضا رحمانی، وزیر صنعت نوشته بود تحریم نتوانسته روی صنعت خودروسازی ت...
۱۳۹۸/۱/۲۴ - ۱۴:۵۶
چه خودروهایی در سال ۹۸ مشمول معاینه فنی هستند؟
خودرونگاران_ مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران، توضیحاتی در رابطه با خودروهای مشمول معاینه فنی در سال ۹۸ ارائه داد.
۱۳۹۸/۱/۲۴ - ۱۴:۵۲
قیمت خودرو کاهش نیابد چاره‌ای جز استیضاح وزیر صمت نداریم
خودرونگاران_عضو هیات رییسه کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی گفت: بازار خودرو در دست وزارت صنعت معدن و تجارت و خودروسازان است و با هماهنگی یک عده دلال، بازار را مدیریت می کنند.
۱۳۹۸/۱/۲۵ - ۱۱:۵۱
جنجال مصرف بنزين خودروهاي داخلي
خودرونگاران_مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت گفت:ضرورت دارد صنعت خودروسازی نسبت به تغییر در کیفیت خودروها و مصرف خارج از استاندارد جهانی اقدام لازم را انجام دهد.
۱۳۹۸/۱/۲۷ - ۱۰:۴۷
افزایش تولید خودرو در دستور کار
خودرونگاران - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تولید خودرو در روزهای آینده افزایش خواهد یافت.
۱۳۹۸/۱/۲۷ - ۱۱:۲۵
واردات خودروهای مشمول مصوبه دولت منوط به بررسی سازمان حمایت شد
خودرونگاران_ مدیرکل دفتر صادرات و واردات وزارت صمت در نامه ای به گمرک اعلام کرد: اطلاعات پرونده خودروهای وارداتی به وزارت صمت ارسال گردد تا پس از بررسی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان دربا...
۱۳۹۸/۱/۲۵ - ۱۰:۵۵
فرمول تکراری خودروسازان کاهش تولید برای افزایش قیمت
خودرونگاران - زمانی که صحبت از التهابات اقتصادی کشور در سال ۹۷ به میان می‌آید، نمی‌توان از اتفاقات عجیب و غریب بازار خودرو و رشد بی‌سابقه قیمت‌ها در این بازار چشم‌پوشی کرد.
۱۳۹۸/۱/۲۷ - ۱۴:۵۵
گزارش ارزشیابی کیفی خودرو اسفند ۹۷ منتشر شد
خودرونگاران - در اسفند ماه ۱۳۹۷ تعداد ۵۰۹۴۲ دستگاه خودرو تولید گردید که ۹۹ درصد از حجم تولیدات به خودروهای گروه سبک و یک درصد دیگر به خودروهای گروه سنگین اختصاص دارد.
۱۳۹۸/۱/۲۵ - ۱۱:۰۵
بخش خصوصی، حلقه مفقوده صنعت خودرو
خودرونگاران - بعد از بازار مسکن، خودرو جذابیت بالایی برای هدایت نقدینگی به سوی خود دارد. تجربیات گذشته در این زمینه نشان می‌دهد، جذب نقدینگی در هر بازاری می‌تواند به سادگی وضعیت عرضه و تقاضا را بر هم ...
۱۳۹۸/۱/۲۷ - ۱۰:۴۴
احتمال کاهش قیمت خودرو در ماه رمضان
خودرونگاران - عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: خودروسازان در گزارش‌های خود اعلام کرده‌اند که روند افزایشی تولید خودرو در سال ۹۸ ادامه‌دار خواهد بود، بنابراین کاهش قیمت خودرو طی سال جاری بسیار محتمل...
۱۳۹۸/۱/۳۱ - ۰۹:۱۱
سازوکار احتمالی پرداخت تسهیلات ارزی به زنجیره خودروسازی
خودرونگاران - شیوه پرداخت تسهیلات ارزی به زنجیره خودروسازی کشور سرانجام با توافق بانک مرکزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و خودروسازان و قطعه‌سازان نهایی شد. بر این اساس، قرار است ۸۴۴ میلیون یورو تسهیلات...
۱۳۹۸/۱/۲۷ - ۰۹:۴۶
هراس متولیان صنعت خودروی کشور از ورود فارغ‌التحصیلان علوم پایه
خودرونگاران - استاد پیشکسوت ریاضی دانشگاه تهران با بیان اینکه آینده‌ای مبهم در انتظار فارغ‌التحصیلان رشته ریاضی است، گفت: استفاده نکردن از این فارغ‌التحصیلان صدمات جبران‌ناپذیری به آینده علمی، صنعت و ...
۱۳۹۸/۱/۲۶ - ۱۴:۲۷
آئودی جذاب ترین خودرو الکتریکی سال ۲۰۱۹ را معرفی کرد
خودرونگاران_طرح مفهومی جدیدترین خودرو آئودی نشان می دهد که به زودی شاهد یکی از شگفت انگیز ترین انواع خودرو خودران الکتریکی در سطح جهان خواهیم بود. این طرح مفهومی در جریان نمایشگاه خودرو شانگهای ۲۰۱۹ ک...