امروز: شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۷/۱۱/۱۵ - ۱۵:۱۷
شناسه خبر: ۴۵۷۵۸۶
 
ماجرای اعلام زمان جدید، برای تحویل خودرو‌های معوق
خودرونگاران_بعد از دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر افزایش نیافتن قیمت خودرو‌های پیش فروش شده با موعد تحویل دی ماه ۹۷، حالا مسئله تحویل این خودرو‌ها به دغدغه اساسی مشتریان بدل شده است

 به گزارش خودرونگران به نقل از صدا وسیما، عمده خریداران خودروسازان داخلی از دو شرکت ایران خودرو و سایپا گرفته تا خودروسازان بخش خصوصی با معضلی مواجه اند که شاید بتوان اسم آن را بلاتکلیفی گذاشت.

هم اکنون مشتریان خودرو‌های پیش فروش شده که موعد تحویل خودرو آن‌ها گذشته با مراجعه به خودرو سازان معمولا با این پاسخ مواجه می‌شوند که زمان تحویل مشخص نیست و در نهایت به آن‌ها وعده تحویل خودرو در ماه‌های آینده را می‌دهند.
این درحالیست که همواره مقامات وزارت صمت بر تعیین و اعلام زمان جدیدی برای تحویل خودرو‌های پیش فروش شده معوق تاکید کرده اند. موضوعی که معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نیز به آن اشاره دارد و چند راه حل در این زمینه ارایه می‌کند.
به گفته شهرام میرآخورلو هر چند تلاش خودروسازان برای مبارزه با تحریم‌ها و تامین قطعات مورد نیاز امری زمان برخواهد بود، اما آنچه مهم است و باید اتفاق بیفتد این است که شرکت‌های خودروساز باید برای خودرو‌های پیش فروش سررسید شده، زمان تحویل را برای مصرف کننده مشخص کنند و رضایت مصرف کننده را در این زمینه جلب کند.
اگرچه مهمترین مشکل در زمانبر شدن تعهدات خودروسازان به مشتریان به دلیل عدم واردات قطعات به کشور است، اما خودروسازان به کمک دولت در حال ایجاد مکانیزم‌های جدید برای دور زدن تحریم‌ها هستند تا از این طریق بتوانند با واردات قطعات مورد نیاز محصولاتشان به چرخه تولید خودرو در کشور ادامه دهند. راهکاری که باپرداخت 4 هزار میلیارد تومان بدهی خودرو سازان به قطعه سازان، که در قالب تسهیلات دولتی در اختیار خودروسازان قرارگرفته تا حدوی رنگ اجرا به خود گرفته است؛ بنابراین با طراحی و اجرای مکانیزم جدید پیش بینی می‌شود مشکل تامین قطعات تا حدودی حل شود و خودروسازان بتوانند تعهدات معوقه خود را به مشتریان تحویل دهند. ازاین رو انتظارمی رود با عادی شدن فرایند تولید، خودروسازان با توجه به برنامه ریزی‌های انجام شده زمان جدیدی را برای تحویل خودرو مشتریان معوق اعلام کنند تا ازاین طریق ضمن رفع بلاتکلیفی مشتریان، اعتماد ازدست رفته آن‌ها را بازیابند و مهمتر از همه مجبور نباشند هر زمان، پاسخگوی خریدارانی باشند که مدام به دفاتر فروش و نمایندگی‌های خودرو سازان مراجعه و پیگیر زمان تحویل خودرو خود هستند.
موضوعی که فرشاد مقیمی، معاون امور صنایع وزارت صمت نیز بر آن تاکید کرده است و در خصوص لزوم اعلام زمان تحویل خودرو‌های معوق توسط خودروسازان به مشتریان می‌گوید: این مساله، جزء تکالیف خودروسازان بوده و لازم است شرکت‌های خودروساز با درنظر گرفتن راهکار‌های عبور از تحریم ها، زمان تولید خودرو‌های معوق را برای مشتریان مشخص کنند و ما این موضوع را به خودروسازان تکلیف کرده ایم.
بنابر این هم اکنون و با توجه به شرایط موجود، سه مسیر پیش روی خودروسازان قرار دارد: اول اینکه خودروسازان در سبد فروش، خودروی جایگزین قرار دهند. مسیر دوم فراهم کردن شرایط و امکان انصراف از خودروی خریداری شده و بازگشت مبلغ پرداختی مشتریان است و سومین راهکار نیز اعلام زمان جدید تحویل خودرو به مشتریان. راهکار‌هایی که به نظر می‌رسد هنوز آنچنان که باید وشاید رنگ واقعیت به خود نگرفته است.
در همین حال یکی از خودرو سازان بخش خصوصی روز 14 بهمن ماه با صدور اطلاعیه‌ای جدول زمان بندی تحویل خودرو‌های معوق خود را اعلام کرد.
شرکت صنعت خودرو آذربایجان، در اطلاعیه خود اعلام کرده مشکل تامین قطعات را که بر اثر تحریم‌های بانکی و صنعت خودرو کشور به وجود آمده، پشت سر گذاشته و قطعات مورد نیاز محصولات خود را وارد کرده است. به همین منظور این خودرو ساز بخش خصوصی اعلام کرده تغییری در قیمت محصول خود اعمال نکرده و خودرو‌ها را با قیمت‌های مندرج در قرارداد براساس زمان بندی جدید تحویل خواهد داد.
اگرچه اقدام این خودرو ساز، عمل به درخواست‌های مکرر مقامات وزارت صمت تلقی شده و به نوبه خود می‌تواند تا حدودی مشتریان را از بلاتکلیفی خارج سازد، اما این سئوال همچنان ذهن مشتریان را درگیر کرده که پس از خلف وعده‌های متعدد آیا می‌توان اطمینان داشت خودرو‌های پیش فروش شده در زمان جدید اعلامی به مشتریان واگذارشود.
در این زمینه عباس تابش رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با حمایت از اقدام این خودرو ساز مبنی براعلام جدول زمان بندی جدید جهت تحویل خودرو‌های معوق می‌گوید: سازمان حمایت از مصرف کنندگان بر روند تولید و تحویل خودرو‌های معوق طبق جدول اعلامی این خودرو ساز کاملا نظارت خواهد داشت.
درهمین زمینه گروه خودروسازی بهمن نیز اعلام کرده پس از قطعی شدن قیمت فروش، دعوتنامه مشتریان ارسال خواهد کرد و برای آن دسته از محصولاتی که امکان تولید ندارند، دعوتنامه مشتریان بر اساس اولویت ثبت نام و بر اساس موجودی قابل عرضه تا پایان این هفته صادر خواهد شد. برای سایر مشتریان نیز که امکان تحویل خودروی ثبت نامی وجود نداشته باشد، شرایط تبدیل و یا به روز رسانی وجوه طبق مصوبات، صورت می‌گیرد.
درهمین حال شرکت ایران خودرو نیز به تازگی دعوتنامه ثبت نامی خودرو‌های با موعد تحویل شهریور تا دی امسال را صادر کرده که براساس آن مشتری باید تا 30 بهمن تکمیل وجه را انجام و خودرو را در خوشبینانه‌ترین حالت در 120 روز پیش رو تحویل بگیرد.
این درحالیست که هنوز زمان بندی جدیدی برای تحویل تمامی خودرو‌های معوق این خودرو ساز، منتشر نشده و هنوز هم مشتریان این خودرو ساز نمی‌دانند کی می‌توانند پشت فرمان خودرو‌هایی بنشینند که ماه‌ها قبل با هزاران امید و آرزو آن‌ها را پیش خرید کرده اند و قرار بوده مدت‌ها قبل آن را تحویل بگیرند.
از سایپا هم جز گفته بابایی نماینده ویژه مدیرعامل گروه سایپا در فروش و خدمات پس از فروش که گفته بود: ملاک قیمت گذاری زمان قید شده تحویل خودرو در دعوتنامه مشتریان است و خودرو‌هایی که موعد تحویل آن‌ها قبل از دی ماه بوده با قیمت قدیم تحویل خواهد شد، دیگر هیچ خبر تازه‌ای دست کم تا هنگام تنظیم این گزارش، منتشر نشده است و هنوز هم داستان سرگردانی مردم در تحویل خودرو‌ها ادامه دارد. حتی زمان جدیدی که برای تحویل برخی از خودرو‌های گروه سایپا و ایران خودرو اعلام شده هم آنچنان که باید و شاید قطعی نیست و همین زمان‌های جدید هم با، اما و اگر‌های مختلفی روبروست.
به عنوان نمونه به تازگی دعوتنامه ثبت نامی‌های خودروی تیبا که تحویل آن برای آذرماه سال جاری بود، صادر شده که براساس آن مشتری باید تا 30 بهمن ماه تکمیل وجه را انجام دهد. ولی نکته قابل تامل در این دعوتنامه هااین است که هنوزهم زمان تحویل این خودرو به مشتریان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و در خوشبینانه‌ترین حالت مشتریان باید 120 روز کاری دیگر را منتظر بمانند. 120 روز کاری که با توجه به تعطیلات سال نو ممکن است بیشتر از چهارماه به دراز بکشد. موضوعی که موجب اعتراض خیلی از متقاضیان شده و بسیاری ازان‌ها معتقدند چرا پس از ماه‌ها انتظار وسرگردانی، باید پول خودرو را تا پایان بهمن ماه پرداخت کنند، ولی خودروی خود را 120 روز آینده تحویل بگیرند.
این اعتراض‌ها وقتی بیشتر می‌شود که خریداران خودرو‌های پیش فروش شده معوق، خودرو‌های صفرکیلومتری را در خیابان‌ها مشاهده می‌کنند که مشخص است به تازگی تحویل مشتری شده اند یا از گوشه وکنار، به درست یا غلط می‌شنوند مشتریانی که موعد تحویل آن‌ها جلوتر بوده به واسطه سفارش آشنایی خودرو خود را زودتر از موعد مقرر تحویل گرفته اند.
حالا با این نارضایتی‌ها، دو خودرو ساز بزرگ کشور یعنی ایران خودرو و سایپا اعلام کرده اند همین هفته برخی از محصولات خود را پیش فروش می‌کنند. موضوعی که این پرسش را به ذهن متبادر می‌کند که وقتی خودروسازان حتی از تعیین زمان دقیق تحویل خودرو‌های معوق خود، ناتوانند چگونه وعده تحویل خودرو‌های جدیدی را به مشتریان می‌دهند وچرا علی رغم گفته وزیر صمت که پیش فروش خودرو‌های جدید را منوط به واگذاری خودرو‌های معوق دانسته بود، این دو خودرو سازهمچنان درحال خلق تعهدات جدید اند.
اگرچه وزارت صنعت، اعلام کرده مجوز پیش فروش خودرو به ایران خودرو و سایپا از قبل داده شده و این دو خودروساز از سهمیه قبلی خود محصولات جدید را پیش فروش می‌کنند، اما آیا بهتر نبود این دو خودروساز، استفاده ازاین سهمیه از قبل مانده را منوط به اجرای تعهدات از قبل مانده خودمی کردند.
به هرحال، اکنون که مشتریان خیالشان از بابت افزایش قیمت خودرو خریداری شده تا حدودی راحت شده، آنچه مهم است، اعلام یک جدول زمان بندی جدید برای تحویل خودرو‌های معوق است. اقدامی که باعث می‌شود مشتریان با درنظر گرفتن تمامی ابعاد، درباره سرانجام خرید خود تصمیم گیری کنند. اقدامی که علاوه بر پیش قدم شدن خودرو سازان، مستلزم نظارت و کنترل بیشتر وزارت صنعت، معدن و تجارت است.
در این زمینه عباس تابش رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با اشاره به اینکه بازرسانی در شرکت‌های خودروساز از سوی سازمان حمایت مستقر شده اند، گفت: مقرر شده که 80 درصد از میزان تولید روزانه خودروسازان برای رفع تعهدات گذشته شرکت و 20 درصد نیز برای مدیریت بازار در قالب فروش فوری عرضه شود.
وی تاکید کرد: این روش را تا نهایی شدن تحویل تعهدات دنبال خواهیم کرد؛ بنابراین باید منتظر ماند و دید آیا خودروسازان سرانجام جدول زمانی جدید خود برای تحویل خودرو‌های معوق به مشتریان را منتشر خواهند کرد و آیا وزارت صمت می‌تواند خیال مشتریان را آسوده ساخته وبه آن‌ها اطمینان دهد که خودرو خود را قطعا در زمان تعیین شده تحویل خواهد گرفت. برای پاسخ به این سئوال دست کم باید تا نیمه دوم سال بعد منتظر ماند. انتظاری که البته کوتاه هم نیست.

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۲ + ۱۰
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۸/۵/۲۶ - ۱۶:۴۶
با۷۰۰ میلیون چه خودرویی می‌توان خرید؟ +جدول
خودرونگاران - آنچه در زیر می‌آید قیمت روز خودروهای صفر بازار تهران طی مرداد ماه ۹۸ است که بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان در سطح بازار قیمت خورده که ممکن است تا ۵ درصد در مناطق مختلف تهران دارای نوسان باش...
۱۳۹۸/۵/۲۶ - ۱۶:۴۴
چرخش بازار به سمت نمادهای خودرویی
خودرونگاران - شاخص بورس تهران امروز با رشد ناچیز ۱۴ واحدی مواجه شد و تقریبا درجا زد. این در حالی بود که شاخص کل هم‌وزن با رشد تقریبا یک درصدی مواجه شد.
۱۳۹۸/۵/۲۶ - ۱۶:۴۲
قیمت انواع خودرو کوپه در بازار + جدول
خودرونگاران - قیمت روز انواع خودروهای کوپه در سطح بازار پایتخت طی مرداد ماه ۹۷ به شرح زیر است:
۱۳۹۸/۵/۲۶ - ۱۶:۴۱
پراید پلاک نمی شود
خودرونگاران - رئیس پلیس راه کشور گفت: برای کاهش سوانح جاده ای تاکنون ۳ هزار نقطه پر حادثه شناسایی شده که باید اصلاح شود و از سال آینده نیز پراید به هیچ عنوان پلاک گذاری نخواهد شد تا از تلفات کم شود.
۱۳۹۸/۵/۲۶ - ۱۶:۳۴
کاهش ترافیک تهران پس از حذف زوج یا فرد+نمودار
خودرونگاران - شرکت کنترل ترافیک تهران اعلام کرد: مقایسه تغییرات ترافیک شهر تهران در تیرماه امسال و سال گذشته نشان می‌دهد که در هر سه محدوده طرح ترافیک، طرح کنترل آلودگی هوا و خارج از این محدوده‌ها، حج...
۱۳۹۸/۵/۲۶ - ۱۶:۲۲
سقوط آزاد مصرف CNG
خودرونگاران - با کاهش مصرف CNG در کشور و همچنین رشد مصرف بنزین در سایه عدم ارائه راهکاری مشخص از سوی دولت برای مدیریت سبد سوخت، ابهام در این زمینه روز به روز در حال افزایش است.
۱۳۹۸/۵/۲۶ - ۱۵:۳۴
جزئیات جدید درباره ثبت‌نام متقاضیان کارت سوخت
خودرونگاران - سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با بیان اینکه کسانی که قبلا در سامانه‌های اعلام‌شده تقاضای خود را برای کارت سوخت ثبت کرده‌اند نیازی به ثبت‌نام مجدد ندارند، گفت: برای پیگیری ک...
۱۳۹۸/۵/۲۶ - ۱۴:۵۸
پیش بینی ۸۴۴ میلیون یورو برای کمک به قطعه‌سازی
خودرونگاران - مدیر کل دفتر صنایع خودرو و نیرو محرکه وزارت صمت اظهار داشت: برنامه سال ۱۳۹۸ تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه انواع خودرو است و تا ۱۹ مردادماه حدود ۳۱۰ هزار خودرو تولید شد. همچنین پارسال...
۱۳۹۸/۵/۲۶ - ۱۴:۱۰
بازدید مدیران خدمات پس از فروش ایران‌خودرو از اکیپ‌های امدادی مستقر در جاده هراز و نمایندگی‌های شهر بابل
خودرونگاران - مدیران حوزه خدمات پس از فروش ایران‌خودرو که هم‌زمان با تعطیلات تابستانی خودروسازان، شهرهای مختلف کشور را مقصد نظارت خود بر خدمات ارائه شده به مشتریان قرار داده‌اند، امروز به استان مازندر...
۱۳۹۸/۵/۲۶ - ۱۳:۵۷
عرضه مدل مفهومی تازه ترین مدل خودروی آکورا
خودرونگاران - شرکت هوندا تازه ترین مدل مفهومی خودروی آکورا موسوم به تیپ اس را در معرض دید علاقمندان قرار داده است.
۱۳۹۸/۵/۲۶ - ۱۲:۵۸
وزارت دفاع مشکل قطعات حساس خودرو را حل کرد
خودرونگاران_رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه صنایع دفاعی پیشران بخش زیادی از صنایع کشور هستند، گفت: وزارت دفاع در مسئله قطعات حساس خودرو ورود و بخش زیادی از مشکل را حل کرد.
۱۳۹۸/۵/۲۶ - ۱۲:۳۸
ثبات در بازار خودرو
خودرونگاران_ بازار خودرو امروز شنبه ۲۶ مرداد ۹۸ را با ثبات قیمت در محصولات ایران خودرو و کاهش چند صدهزار تومانی تا یک میلیون تومانی قیمت در برخی از خودروها آغاز کرده است.
۱۳۹۸/۵/۲۶ - ۱۲:۳۵
نکاتی که مالکان و مستأجران محدوده طرح ترافیک باید بدانند
خودرونگاران_مدیر واحد ساماندهی محدوده‌ها و طرح‌های ترافیک گفت: در صورتی‌که در قرارداد اجاره ملک مسکونی، شرطی برای عدم بهره‌مندی مستأجر از تسهیلات تردد در محدوده‌های طرح ترافیک دیده نشده باشد، مالک حق ...
۱۳۹۸/۵/۲۱ - ۱۲:۳۵
مسابقه پلیس ایران با دنا پلاس توربو ایران خودرو در گشت جاده ای
خودرونگاران - مسابقه پلیس ایران با دنا پلاس توربو ایران خودرو در گشت جاده ای تیم گشت جاده ای از پلیس ایران پشت فرمان دنا پلاس توربو ایران خودرو نشست واسب تیز پای در این مسابقه سربلند بیرون آمد .
۱۳۹۸/۵/۲۲ - ۱۵:۱۲
دناپلاس ایران در نمایشگاه فناوری های نوین مجمع اقتصادی خزر
خودرونگاران - معاون اول رئیس جمهور ایران و نخست وزیران شرکت کننده در نخستین مجمع اقتصادی خزر از آخرین ظرفیت ها ودستاوردهای فناورانه کشور های ساحلی خزر مطلع شدند.
۱۳۹۸/۵/۲۳ - ۱۰:۵۹
ضرورت شکل‌گیری استارت اپ‌های صنعت خودرو
خودرونگاران - یکی از راه های توسعه صنعت خودرو در کشور، ترویج گفتمان و مفاهیم کاربردی این صنعت در کشور است که این مهم با برگزاری استارت اپ های تخصصی امکانپذیر است.
۱۳۹۸/۵/۲۲ - ۱۳:۴۱
کدام «خالکوبی‌» مانع دریافت گواهینامه می‌شود؟
خودرونگاران - رئیس مرکز معاینات پزشکی معاونت بهداد گفت: صرف داشتن خالکوبی مانع دریافت گواهینامه رانندگی نیست اما اگر فرد دارای برخی خالکوبی‌ها باشد، باید از نظر احتمال ابتلاء به برخی اختلالات روانی ...
۱۳۹۸/۵/۲۲ - ۱۵:۲۲
پژو ۲۰۰۸ و سیتروئن C۳ پنج ستاره ای کیفی گرفتند
خودرونگاران - بر اساس گزارش ارزشیابی کیفی انجام شده در تیرماه در گروه خودروهای سبک و در بخش سواری خودروهای پژو ۲۰۰۸ شرکت ایران خودرو/ایکاپو و سیتروئنc۳ سایپا/سیتروئن موفق به دریافت پنج ستاره کیفی شدند...
۱۳۹۸/۵/۲۲ - ۱۶:۵۹
کمک یک هزار میلیارد تومانی خودروسازان به نهادهای عمومی غیردولتی
خودرونگاران - سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس می‌گوید در شرایطی که صنعت خودروسازی ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بدهکار است اما می‌تواند یک هزار میلیارد تومان به نهادهای عمومی غیردولتی کمک کند، احتم...
۱۳۹۸/۵/۲۲ - ۱۶:۵۵
اهرم‌های قدرت مانع از واگذاری سهام سایپا و ایران خودرو می‌شوند
خودرونگاران - نماینده بندرعباس در مجلس شورای اسلامی گفت: علی‌رغم تمامی سنگ‌اندازی‌ها و لابی‌گری‌ها برای حفظ شرایط فعلی، باید واگذاری سهام دو کارخانه ایران خودرو و ساپیا عملی شود.
۱۳۹۸/۵/۲۳ - ۱۰:۴۶
پراید به آخر عمر خود رسیده است
خودرونگاران_ رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، گفت: «پراید یکی از خودروهایی است که به آخر عمر خود رسیده است.» به گفته او «یکی از برنامه‌ها برای صنعت خودرو آن است که از تولید خودروهایی که از عصر و ...
۱۳۹۸/۵/۲۲ - ۱۵:۰۵
گزارش ارزشیابی کیفی خودرو تیر ۹۸
خودرونگاران - گزارش ارزشیابی کیفی خودرو تیر ۹۸، توسط شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران منتشر شد.
۱۳۹۸/۵/۲۲ - ۱۱:۰۴
استفاده از کارت سوخت شخصی در پمپ‌بنزین‌ها از امروز الزامی شد
خودرونگاران - بنابر اعلام قبلی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران استفاده از کارت سوخت شخصی در پمپ‌بنزین‌ها از امروز سه‌شنبه ۲۲ مرداد الزامی شد.
۱۳۹۸/۵/۲۲ - ۱۶:۵۲
جدیدترین نرخ محصولات ایران خودرو در بازار آزاد
خودرونگاران - براساس مشاهدات میدانی، بیشتر محصولات ایران خودرو امروز با افزایش میانگین ۷۰۰ هزار تومانی در قیمت همراه بود.
۱۳۹۸/۵/۲۲ - ۱۵:۴۲
کارت جایگاه داران تا اطلاع ثانوی در اختیار مردم است
خودرونگاران - مدیر برنامه ریزی شرکت پخش فراورده های نفتی با بیان اینکه تا این لحظه مصوبات دولت و مجلس حمل بر سهمیه بندی یا افزایش قیمت نبوده، گفت: کارت جایگاه داران تا اطلاع ثانوی در اختیار مردم خواهد...
۱۳۹۸/۵/۲۲ - ۱۲:۴۵
کاهش ۱۱درصدی تأمین قطعات خودرو در شبکه خدمات پس از فروش
خودرونگاران_شاخص‌های سنجش خدمات پس از فروش خودرو روایت‌های رسمی از وضعیت کیفی، فروش، و ارزشیابی میزان رضایتمندی مشتریان از خدمات پس از فروش خودرو در حالی به‌صورت ماهانه و سالانه منتشر می‌شود که صنعت خ...