امروز: پنج شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۷/۱۱/۱۵ - ۱۵:۱۷
شناسه خبر: ۴۵۷۵۸۶
 
ماجرای اعلام زمان جدید، برای تحویل خودرو‌های معوق
خودرونگاران_بعد از دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر افزایش نیافتن قیمت خودرو‌های پیش فروش شده با موعد تحویل دی ماه ۹۷، حالا مسئله تحویل این خودرو‌ها به دغدغه اساسی مشتریان بدل شده است

 به گزارش خودرونگران به نقل از صدا وسیما، عمده خریداران خودروسازان داخلی از دو شرکت ایران خودرو و سایپا گرفته تا خودروسازان بخش خصوصی با معضلی مواجه اند که شاید بتوان اسم آن را بلاتکلیفی گذاشت.

هم اکنون مشتریان خودرو‌های پیش فروش شده که موعد تحویل خودرو آن‌ها گذشته با مراجعه به خودرو سازان معمولا با این پاسخ مواجه می‌شوند که زمان تحویل مشخص نیست و در نهایت به آن‌ها وعده تحویل خودرو در ماه‌های آینده را می‌دهند.
این درحالیست که همواره مقامات وزارت صمت بر تعیین و اعلام زمان جدیدی برای تحویل خودرو‌های پیش فروش شده معوق تاکید کرده اند. موضوعی که معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نیز به آن اشاره دارد و چند راه حل در این زمینه ارایه می‌کند.
به گفته شهرام میرآخورلو هر چند تلاش خودروسازان برای مبارزه با تحریم‌ها و تامین قطعات مورد نیاز امری زمان برخواهد بود، اما آنچه مهم است و باید اتفاق بیفتد این است که شرکت‌های خودروساز باید برای خودرو‌های پیش فروش سررسید شده، زمان تحویل را برای مصرف کننده مشخص کنند و رضایت مصرف کننده را در این زمینه جلب کند.
اگرچه مهمترین مشکل در زمانبر شدن تعهدات خودروسازان به مشتریان به دلیل عدم واردات قطعات به کشور است، اما خودروسازان به کمک دولت در حال ایجاد مکانیزم‌های جدید برای دور زدن تحریم‌ها هستند تا از این طریق بتوانند با واردات قطعات مورد نیاز محصولاتشان به چرخه تولید خودرو در کشور ادامه دهند. راهکاری که باپرداخت 4 هزار میلیارد تومان بدهی خودرو سازان به قطعه سازان، که در قالب تسهیلات دولتی در اختیار خودروسازان قرارگرفته تا حدوی رنگ اجرا به خود گرفته است؛ بنابراین با طراحی و اجرای مکانیزم جدید پیش بینی می‌شود مشکل تامین قطعات تا حدودی حل شود و خودروسازان بتوانند تعهدات معوقه خود را به مشتریان تحویل دهند. ازاین رو انتظارمی رود با عادی شدن فرایند تولید، خودروسازان با توجه به برنامه ریزی‌های انجام شده زمان جدیدی را برای تحویل خودرو مشتریان معوق اعلام کنند تا ازاین طریق ضمن رفع بلاتکلیفی مشتریان، اعتماد ازدست رفته آن‌ها را بازیابند و مهمتر از همه مجبور نباشند هر زمان، پاسخگوی خریدارانی باشند که مدام به دفاتر فروش و نمایندگی‌های خودرو سازان مراجعه و پیگیر زمان تحویل خودرو خود هستند.
موضوعی که فرشاد مقیمی، معاون امور صنایع وزارت صمت نیز بر آن تاکید کرده است و در خصوص لزوم اعلام زمان تحویل خودرو‌های معوق توسط خودروسازان به مشتریان می‌گوید: این مساله، جزء تکالیف خودروسازان بوده و لازم است شرکت‌های خودروساز با درنظر گرفتن راهکار‌های عبور از تحریم ها، زمان تولید خودرو‌های معوق را برای مشتریان مشخص کنند و ما این موضوع را به خودروسازان تکلیف کرده ایم.
بنابر این هم اکنون و با توجه به شرایط موجود، سه مسیر پیش روی خودروسازان قرار دارد: اول اینکه خودروسازان در سبد فروش، خودروی جایگزین قرار دهند. مسیر دوم فراهم کردن شرایط و امکان انصراف از خودروی خریداری شده و بازگشت مبلغ پرداختی مشتریان است و سومین راهکار نیز اعلام زمان جدید تحویل خودرو به مشتریان. راهکار‌هایی که به نظر می‌رسد هنوز آنچنان که باید وشاید رنگ واقعیت به خود نگرفته است.
در همین حال یکی از خودرو سازان بخش خصوصی روز 14 بهمن ماه با صدور اطلاعیه‌ای جدول زمان بندی تحویل خودرو‌های معوق خود را اعلام کرد.
شرکت صنعت خودرو آذربایجان، در اطلاعیه خود اعلام کرده مشکل تامین قطعات را که بر اثر تحریم‌های بانکی و صنعت خودرو کشور به وجود آمده، پشت سر گذاشته و قطعات مورد نیاز محصولات خود را وارد کرده است. به همین منظور این خودرو ساز بخش خصوصی اعلام کرده تغییری در قیمت محصول خود اعمال نکرده و خودرو‌ها را با قیمت‌های مندرج در قرارداد براساس زمان بندی جدید تحویل خواهد داد.
اگرچه اقدام این خودرو ساز، عمل به درخواست‌های مکرر مقامات وزارت صمت تلقی شده و به نوبه خود می‌تواند تا حدودی مشتریان را از بلاتکلیفی خارج سازد، اما این سئوال همچنان ذهن مشتریان را درگیر کرده که پس از خلف وعده‌های متعدد آیا می‌توان اطمینان داشت خودرو‌های پیش فروش شده در زمان جدید اعلامی به مشتریان واگذارشود.
در این زمینه عباس تابش رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با حمایت از اقدام این خودرو ساز مبنی براعلام جدول زمان بندی جدید جهت تحویل خودرو‌های معوق می‌گوید: سازمان حمایت از مصرف کنندگان بر روند تولید و تحویل خودرو‌های معوق طبق جدول اعلامی این خودرو ساز کاملا نظارت خواهد داشت.
درهمین زمینه گروه خودروسازی بهمن نیز اعلام کرده پس از قطعی شدن قیمت فروش، دعوتنامه مشتریان ارسال خواهد کرد و برای آن دسته از محصولاتی که امکان تولید ندارند، دعوتنامه مشتریان بر اساس اولویت ثبت نام و بر اساس موجودی قابل عرضه تا پایان این هفته صادر خواهد شد. برای سایر مشتریان نیز که امکان تحویل خودروی ثبت نامی وجود نداشته باشد، شرایط تبدیل و یا به روز رسانی وجوه طبق مصوبات، صورت می‌گیرد.
درهمین حال شرکت ایران خودرو نیز به تازگی دعوتنامه ثبت نامی خودرو‌های با موعد تحویل شهریور تا دی امسال را صادر کرده که براساس آن مشتری باید تا 30 بهمن تکمیل وجه را انجام و خودرو را در خوشبینانه‌ترین حالت در 120 روز پیش رو تحویل بگیرد.
این درحالیست که هنوز زمان بندی جدیدی برای تحویل تمامی خودرو‌های معوق این خودرو ساز، منتشر نشده و هنوز هم مشتریان این خودرو ساز نمی‌دانند کی می‌توانند پشت فرمان خودرو‌هایی بنشینند که ماه‌ها قبل با هزاران امید و آرزو آن‌ها را پیش خرید کرده اند و قرار بوده مدت‌ها قبل آن را تحویل بگیرند.
از سایپا هم جز گفته بابایی نماینده ویژه مدیرعامل گروه سایپا در فروش و خدمات پس از فروش که گفته بود: ملاک قیمت گذاری زمان قید شده تحویل خودرو در دعوتنامه مشتریان است و خودرو‌هایی که موعد تحویل آن‌ها قبل از دی ماه بوده با قیمت قدیم تحویل خواهد شد، دیگر هیچ خبر تازه‌ای دست کم تا هنگام تنظیم این گزارش، منتشر نشده است و هنوز هم داستان سرگردانی مردم در تحویل خودرو‌ها ادامه دارد. حتی زمان جدیدی که برای تحویل برخی از خودرو‌های گروه سایپا و ایران خودرو اعلام شده هم آنچنان که باید و شاید قطعی نیست و همین زمان‌های جدید هم با، اما و اگر‌های مختلفی روبروست.
به عنوان نمونه به تازگی دعوتنامه ثبت نامی‌های خودروی تیبا که تحویل آن برای آذرماه سال جاری بود، صادر شده که براساس آن مشتری باید تا 30 بهمن ماه تکمیل وجه را انجام دهد. ولی نکته قابل تامل در این دعوتنامه هااین است که هنوزهم زمان تحویل این خودرو به مشتریان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و در خوشبینانه‌ترین حالت مشتریان باید 120 روز کاری دیگر را منتظر بمانند. 120 روز کاری که با توجه به تعطیلات سال نو ممکن است بیشتر از چهارماه به دراز بکشد. موضوعی که موجب اعتراض خیلی از متقاضیان شده و بسیاری ازان‌ها معتقدند چرا پس از ماه‌ها انتظار وسرگردانی، باید پول خودرو را تا پایان بهمن ماه پرداخت کنند، ولی خودروی خود را 120 روز آینده تحویل بگیرند.
این اعتراض‌ها وقتی بیشتر می‌شود که خریداران خودرو‌های پیش فروش شده معوق، خودرو‌های صفرکیلومتری را در خیابان‌ها مشاهده می‌کنند که مشخص است به تازگی تحویل مشتری شده اند یا از گوشه وکنار، به درست یا غلط می‌شنوند مشتریانی که موعد تحویل آن‌ها جلوتر بوده به واسطه سفارش آشنایی خودرو خود را زودتر از موعد مقرر تحویل گرفته اند.
حالا با این نارضایتی‌ها، دو خودرو ساز بزرگ کشور یعنی ایران خودرو و سایپا اعلام کرده اند همین هفته برخی از محصولات خود را پیش فروش می‌کنند. موضوعی که این پرسش را به ذهن متبادر می‌کند که وقتی خودروسازان حتی از تعیین زمان دقیق تحویل خودرو‌های معوق خود، ناتوانند چگونه وعده تحویل خودرو‌های جدیدی را به مشتریان می‌دهند وچرا علی رغم گفته وزیر صمت که پیش فروش خودرو‌های جدید را منوط به واگذاری خودرو‌های معوق دانسته بود، این دو خودرو سازهمچنان درحال خلق تعهدات جدید اند.
اگرچه وزارت صنعت، اعلام کرده مجوز پیش فروش خودرو به ایران خودرو و سایپا از قبل داده شده و این دو خودروساز از سهمیه قبلی خود محصولات جدید را پیش فروش می‌کنند، اما آیا بهتر نبود این دو خودروساز، استفاده ازاین سهمیه از قبل مانده را منوط به اجرای تعهدات از قبل مانده خودمی کردند.
به هرحال، اکنون که مشتریان خیالشان از بابت افزایش قیمت خودرو خریداری شده تا حدودی راحت شده، آنچه مهم است، اعلام یک جدول زمان بندی جدید برای تحویل خودرو‌های معوق است. اقدامی که باعث می‌شود مشتریان با درنظر گرفتن تمامی ابعاد، درباره سرانجام خرید خود تصمیم گیری کنند. اقدامی که علاوه بر پیش قدم شدن خودرو سازان، مستلزم نظارت و کنترل بیشتر وزارت صنعت، معدن و تجارت است.
در این زمینه عباس تابش رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با اشاره به اینکه بازرسانی در شرکت‌های خودروساز از سوی سازمان حمایت مستقر شده اند، گفت: مقرر شده که 80 درصد از میزان تولید روزانه خودروسازان برای رفع تعهدات گذشته شرکت و 20 درصد نیز برای مدیریت بازار در قالب فروش فوری عرضه شود.
وی تاکید کرد: این روش را تا نهایی شدن تحویل تعهدات دنبال خواهیم کرد؛ بنابراین باید منتظر ماند و دید آیا خودروسازان سرانجام جدول زمانی جدید خود برای تحویل خودرو‌های معوق به مشتریان را منتشر خواهند کرد و آیا وزارت صمت می‌تواند خیال مشتریان را آسوده ساخته وبه آن‌ها اطمینان دهد که خودرو خود را قطعا در زمان تعیین شده تحویل خواهد گرفت. برای پاسخ به این سئوال دست کم باید تا نیمه دوم سال بعد منتظر ماند. انتظاری که البته کوتاه هم نیست.

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۸ + ۸
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۸/۲/۴ - ۱۶:۴۸
تشکیل پرونده قضایی برای بی حجابان در خودرو
خودرونگاران - فرمانده انتظامی استان قم گفت: رانندگان و سرنشینانی که به کشف حجاب مبادرت می‌کنند، در طول سه نوبت تذکر داده شده و در نهایت با تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی می‌شوند.
۱۳۹۸/۲/۴ - ۱۶:۴۵
افزایش برد خودروهای تسلا با نصب موتور جدید
خودرونگاران - تسلا با تغییر طراحی موتور خودروهای مدل ایکس و مدل اس خود میزان مسافتی که آنها می‌توانند بعد از یک بار شارژ بپیمایند را افزایش داده است.
۱۳۹۸/۲/۴ - ۱۶:۴۳
حراج خودروی معارض دولت آل‌سعود به نفع سیل‌زدگان ایرانی
خودرونگاران - با وقوع سیل در مناطق مختلف ایران؛ مردم کشورهای مختلف اعلام همبستگی خود را با مردم ایران اعلام کردند.
۱۳۹۸/۲/۴ - ۱۶:۰۳
با ۱۰۰ میلیون تومان چه خودرو‌هایی می‌توان خرید؟
خودرونگاران - با ۱۰۰ میلیون تومان امکان خرید خودرو‌هایی مانند پژو، ۲۰۶ تیپ ۵، لیفان X۵۰‏ اتوماتیک، پژو ۲۰۷‏ دنده ای، دنا معمولی و موارد مشابه را دارید.
۱۳۹۸/۲/۴ - ۱۵:۵۰
عملیات گسترده توزیع فروردینی بنزین در ایران به روایت آمار
خودرونگاران_سی‌ویکم فروردین ۹۸ در نخستین ماه سال جاری با ثبت ۱۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار لیتر، رکورددار مصرف بنزین در کشور بوده است.
۱۳۹۸/۲/۴ - ۱۵:۴۵
فروش ساینا دنده‌ای از سوی سایپا
خودرونگاران - گروه خودروسازی سایپا از پیش‌فروش ساینا خبر داد.
۱۳۹۸/۲/۴ - ۱۴:۵۵
کدام خودروها امروز افزایش قیمت داشتند؟
خودرونگاران - سمند lX امروز با افزایش ۲ میلیون تومانی با مبلغ ۸۴ میلیون تومان قیمت گذاری شد.
۱۳۹۸/۲/۴ - ۱۴:۲۰
ابهام در فروش فوری خودرو
خودرونگاران - این روزها خودروسازان در حالی مدعی فروش فوری محصولاتشان هستند که بسیاری از متقاضیان خرید خودرو از عدم امکان ثبت نام در سایت شرکت‌های خودروساز گلایه‌ می‌کنند.
۱۳۹۸/۲/۴ - ۱۴:۱۲
قیمت قطعات یدکی خودرو باز هم گران شد
خودرونگاران_- سخنگوی اتحادیه لوازم یدکی خودرو با بیان اینکه افزایش قیمت ارز عاملی شده تا قیمت قطعات لوازم یدکی خودرو در هفته‌های اخیر افزایش پیدا کند، گفت: در حال حاضر قیمت انواع قطعات داخلی و وارداتی...
۱۳۹۸/۲/۴ - ۱۴:۰۸
افت ۴۰ درصدی قیمت‌ها با آزادسازی واردات
خودرونگاران_رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو گفت: افزایش قیمت هم در محصولات داخلی و هم خارجی داشته‌ایم. برای جلوگیری از ایجاد بازار آشفته باید عرضه به‌صورت مناسب انجام شود ضمن این‌که اگر حتی اسمی از آزادس...
۱۳۹۸/۲/۴ - ۱۲:۲۳
قیمت انواع پژو دست دوم در بازار تهران +جدول
خودرونگاران_آنچه در زیر می‌آید قیمت روز انواع خودرو پژو دست دوم در سطح بازار پایتخت طی فروردین ماه ۹۸ است که ممکن است تا ۵ درصد در مناطق مختلف تهران دارای نوسان باشد.
۱۳۹۸/۲/۴ - ۱۱:۵۸
افزایش ۳ تا ۸ میلیون تومانی قیمت سمند
خودرونگاران_ افزایش قیمت خودرو به رغم رکود در بازار ادامه دارد.
۱۳۹۸/۲/۴ - ۱۱:۲۹
تبعات تورمی سهمیه‌بندی نکردن بنزین بیشتر است
خودرونگاران_ جدی شدن احتمال سهمیه‌بندی بنزین از سوی دولت باعث شده است تا توجه به تبعات تورمی این تصمیم جلب شود. در این باره یک اقتصاددان با تشبیه سهمیه‌بندی بنزین به انجام جراحی در بدن معتقد است که ان...
۱۳۹۸/۱/۳۱ - ۰۹:۱۱
سازوکار احتمالی پرداخت تسهیلات ارزی به زنجیره خودروسازی
خودرونگاران - شیوه پرداخت تسهیلات ارزی به زنجیره خودروسازی کشور سرانجام با توافق بانک مرکزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و خودروسازان و قطعه‌سازان نهایی شد. بر این اساس، قرار است ۸۴۴ میلیون یورو تسهیلات...
۱۳۹۸/۱/۲۸ - ۱۶:۰۷
قطعه سازان تسهیلات ارزی را ریالی بازپرداخت می کنند
خودرونگاران - وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: رئیس کل بانک مرکزی با پرداخت تسهیلات ارزی به قطعه سازان و بازپرداخت آن در قالب ریالی موافقت کرد.
۱۳۹۸/۲/۱ - ۱۵:۳۱
چه کسی کمپین «نخریدن خودروهای داخلی» را در سال ۹۸ شروع کرد؟
خودرونگاران_عضو کمیسیون صنایع مجلس گفت: عرضه خودرو با قیمت ۵ درصد زیر بازار مبنای قانونی نداشته و باید با اتخاذ راهکاری ویژه، مالیات ۵۰ درصدی از دلالان خودرو گرفت ضمن اینکه «کمپین نخریدن خودرو» دولت ر...
۱۳۹۸/۱/۳۱ - ۱۱:۳۲
همکاری های ایران و آذربایجان درحوزه صنعت افزایش می یابد
خودرونگاران_ شاهین مصطفی اف وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان گفت که این کشور و ایران همکاری های خود را در حوزه صنعت افزایش می دهند.
۱۳۹۸/۲/۱ - ۱۴:۵۰
قطعه و مواد اولیه چقدر از قیمت خودرو را تشکیل می دهند؟
خودرونگاران_مواد اولیه و قطعات بین بین ۵۵ تا ۶۰ درصد بهای تمام شده خودرو را تشکیل می دهد.
۱۳۹۸/۱/۲۹ - ۱۰:۳۰
کاهش فروش فورد و نیسان در اروپا
خودرونگاران - ثبت تقاضا برای خرید محصولات نیسان و فورد با شیب تندی کاهش یافته است.
۱۳۹۸/۲/۱ - ۱۰:۵۴
تب و تاب بازار خودرو چه زمانی فروکش می‌کند؟
خودرونگاران - عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره راهکارهای لازم برای ساماندهی بازار خودرو توضیحاتی ارائه کرد.
۱۳۹۸/۲/۲ - ۱۵:۴۹
عرضه کم خودروسازان و افزایش قیمت خودرو در بازار سال نو
خودرونگاران - عدم عرضه خودرو طی نیمه اول فروردین ماه از سوی خودروسازان باعث بالا رفتن قیمت‌ها در بازار شد.
۱۳۹۸/۱/۲۸ - ۱۰:۲۴
«فروش اموال مازاد» و «بومی‌سازی قطعات» صنعت خودرو را نجات می‌دهد؟
خودرونگاران - تولید جهانی خودرو در سال ۲۰۱۸، ۶ درصد کاهش یافت. آمار انجمن جهانی تولیدکنندگان وسایل نقلیه موتوری نشان می‌دهد که ایران هم۱۲ درصد کاهش تیراژ داشته است. از طرف دیگر بر اساس آمارهای وزارت ص...
۱۳۹۸/۱/۳۱ - ۱۰:۲۹
بررسی خودرو پورشه باکستر + قیمت
خودرونگاران - نسل چهارم باکستر، نخستین نسلی بود که پورشه نامش را به ۷۱۸ باکستر تغییر داد. این خودرو آلمانی یک سال پس از عرضه جهانی‌اش، یعنی از ۲۰۱۷ در بازار کشورمان حضور دارد.
۱۳۹۸/۱/۳۱ - ۱۱:۱۲
نگاهی به نسل‌های مختلف اوپل کورسا
خودرونگاران_ هرگاه از این خودروساز نامی به میان می‌آید بیشتر ایرانیان خواه ناخواه به یاد هاچبک جمع‌ و جور آن یعنی مدل کورسا می‌افتند.کورسا در بازار جهانی تحت برندهای گوناگونی از جمله شورلت، واکسهال و ...
۱۳۹۸/۲/۲ - ۰۹:۱۳
کارنامه تولید خودروسازان در سال۹۷
خودرونگاران - کارنامه تولید خودروسازان کشور در سال ۹۷، توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر شد تا مشخص شود صنعت خودرو ایران افت ۳۹ درصدی را نسبت به سال ۹۶ به ثبت رسانده است. در کنار این خبر ناخوشایند؛ ...
۱۳۹۸/۱/۳۱ - ۰۹:۲۰
پیش‌بینی تولید ۶۰۰۰ دستگاهی خودرو در ایران‌خودرو و سایپا
خودرونگاران - سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با پرداخت تسهیلات ۴۰۰۰ میلیارد تومانی به قطعه‌سازان و افزایش تزریق قطعه و لوازم یدکی به شرکت‌های خودروساز، پیش‌بینی می‌کنم تولید خودرو در ایران‌خود...