امروز: پنج شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۷/۱۱/۱۵ - ۱۵:۱۷
شناسه خبر: ۴۵۷۵۸۶
 
ماجرای اعلام زمان جدید، برای تحویل خودرو‌های معوق
خودرونگاران_بعد از دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر افزایش نیافتن قیمت خودرو‌های پیش فروش شده با موعد تحویل دی ماه ۹۷، حالا مسئله تحویل این خودرو‌ها به دغدغه اساسی مشتریان بدل شده است

 به گزارش خودرونگران به نقل از صدا وسیما، عمده خریداران خودروسازان داخلی از دو شرکت ایران خودرو و سایپا گرفته تا خودروسازان بخش خصوصی با معضلی مواجه اند که شاید بتوان اسم آن را بلاتکلیفی گذاشت.

هم اکنون مشتریان خودرو‌های پیش فروش شده که موعد تحویل خودرو آن‌ها گذشته با مراجعه به خودرو سازان معمولا با این پاسخ مواجه می‌شوند که زمان تحویل مشخص نیست و در نهایت به آن‌ها وعده تحویل خودرو در ماه‌های آینده را می‌دهند.
این درحالیست که همواره مقامات وزارت صمت بر تعیین و اعلام زمان جدیدی برای تحویل خودرو‌های پیش فروش شده معوق تاکید کرده اند. موضوعی که معاون بازرسی و رسیدگی به تخلفات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نیز به آن اشاره دارد و چند راه حل در این زمینه ارایه می‌کند.
به گفته شهرام میرآخورلو هر چند تلاش خودروسازان برای مبارزه با تحریم‌ها و تامین قطعات مورد نیاز امری زمان برخواهد بود، اما آنچه مهم است و باید اتفاق بیفتد این است که شرکت‌های خودروساز باید برای خودرو‌های پیش فروش سررسید شده، زمان تحویل را برای مصرف کننده مشخص کنند و رضایت مصرف کننده را در این زمینه جلب کند.
اگرچه مهمترین مشکل در زمانبر شدن تعهدات خودروسازان به مشتریان به دلیل عدم واردات قطعات به کشور است، اما خودروسازان به کمک دولت در حال ایجاد مکانیزم‌های جدید برای دور زدن تحریم‌ها هستند تا از این طریق بتوانند با واردات قطعات مورد نیاز محصولاتشان به چرخه تولید خودرو در کشور ادامه دهند. راهکاری که باپرداخت 4 هزار میلیارد تومان بدهی خودرو سازان به قطعه سازان، که در قالب تسهیلات دولتی در اختیار خودروسازان قرارگرفته تا حدوی رنگ اجرا به خود گرفته است؛ بنابراین با طراحی و اجرای مکانیزم جدید پیش بینی می‌شود مشکل تامین قطعات تا حدودی حل شود و خودروسازان بتوانند تعهدات معوقه خود را به مشتریان تحویل دهند. ازاین رو انتظارمی رود با عادی شدن فرایند تولید، خودروسازان با توجه به برنامه ریزی‌های انجام شده زمان جدیدی را برای تحویل خودرو مشتریان معوق اعلام کنند تا ازاین طریق ضمن رفع بلاتکلیفی مشتریان، اعتماد ازدست رفته آن‌ها را بازیابند و مهمتر از همه مجبور نباشند هر زمان، پاسخگوی خریدارانی باشند که مدام به دفاتر فروش و نمایندگی‌های خودرو سازان مراجعه و پیگیر زمان تحویل خودرو خود هستند.
موضوعی که فرشاد مقیمی، معاون امور صنایع وزارت صمت نیز بر آن تاکید کرده است و در خصوص لزوم اعلام زمان تحویل خودرو‌های معوق توسط خودروسازان به مشتریان می‌گوید: این مساله، جزء تکالیف خودروسازان بوده و لازم است شرکت‌های خودروساز با درنظر گرفتن راهکار‌های عبور از تحریم ها، زمان تولید خودرو‌های معوق را برای مشتریان مشخص کنند و ما این موضوع را به خودروسازان تکلیف کرده ایم.
بنابر این هم اکنون و با توجه به شرایط موجود، سه مسیر پیش روی خودروسازان قرار دارد: اول اینکه خودروسازان در سبد فروش، خودروی جایگزین قرار دهند. مسیر دوم فراهم کردن شرایط و امکان انصراف از خودروی خریداری شده و بازگشت مبلغ پرداختی مشتریان است و سومین راهکار نیز اعلام زمان جدید تحویل خودرو به مشتریان. راهکار‌هایی که به نظر می‌رسد هنوز آنچنان که باید وشاید رنگ واقعیت به خود نگرفته است.
در همین حال یکی از خودرو سازان بخش خصوصی روز 14 بهمن ماه با صدور اطلاعیه‌ای جدول زمان بندی تحویل خودرو‌های معوق خود را اعلام کرد.
شرکت صنعت خودرو آذربایجان، در اطلاعیه خود اعلام کرده مشکل تامین قطعات را که بر اثر تحریم‌های بانکی و صنعت خودرو کشور به وجود آمده، پشت سر گذاشته و قطعات مورد نیاز محصولات خود را وارد کرده است. به همین منظور این خودرو ساز بخش خصوصی اعلام کرده تغییری در قیمت محصول خود اعمال نکرده و خودرو‌ها را با قیمت‌های مندرج در قرارداد براساس زمان بندی جدید تحویل خواهد داد.
اگرچه اقدام این خودرو ساز، عمل به درخواست‌های مکرر مقامات وزارت صمت تلقی شده و به نوبه خود می‌تواند تا حدودی مشتریان را از بلاتکلیفی خارج سازد، اما این سئوال همچنان ذهن مشتریان را درگیر کرده که پس از خلف وعده‌های متعدد آیا می‌توان اطمینان داشت خودرو‌های پیش فروش شده در زمان جدید اعلامی به مشتریان واگذارشود.
در این زمینه عباس تابش رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با حمایت از اقدام این خودرو ساز مبنی براعلام جدول زمان بندی جدید جهت تحویل خودرو‌های معوق می‌گوید: سازمان حمایت از مصرف کنندگان بر روند تولید و تحویل خودرو‌های معوق طبق جدول اعلامی این خودرو ساز کاملا نظارت خواهد داشت.
درهمین زمینه گروه خودروسازی بهمن نیز اعلام کرده پس از قطعی شدن قیمت فروش، دعوتنامه مشتریان ارسال خواهد کرد و برای آن دسته از محصولاتی که امکان تولید ندارند، دعوتنامه مشتریان بر اساس اولویت ثبت نام و بر اساس موجودی قابل عرضه تا پایان این هفته صادر خواهد شد. برای سایر مشتریان نیز که امکان تحویل خودروی ثبت نامی وجود نداشته باشد، شرایط تبدیل و یا به روز رسانی وجوه طبق مصوبات، صورت می‌گیرد.
درهمین حال شرکت ایران خودرو نیز به تازگی دعوتنامه ثبت نامی خودرو‌های با موعد تحویل شهریور تا دی امسال را صادر کرده که براساس آن مشتری باید تا 30 بهمن تکمیل وجه را انجام و خودرو را در خوشبینانه‌ترین حالت در 120 روز پیش رو تحویل بگیرد.
این درحالیست که هنوز زمان بندی جدیدی برای تحویل تمامی خودرو‌های معوق این خودرو ساز، منتشر نشده و هنوز هم مشتریان این خودرو ساز نمی‌دانند کی می‌توانند پشت فرمان خودرو‌هایی بنشینند که ماه‌ها قبل با هزاران امید و آرزو آن‌ها را پیش خرید کرده اند و قرار بوده مدت‌ها قبل آن را تحویل بگیرند.
از سایپا هم جز گفته بابایی نماینده ویژه مدیرعامل گروه سایپا در فروش و خدمات پس از فروش که گفته بود: ملاک قیمت گذاری زمان قید شده تحویل خودرو در دعوتنامه مشتریان است و خودرو‌هایی که موعد تحویل آن‌ها قبل از دی ماه بوده با قیمت قدیم تحویل خواهد شد، دیگر هیچ خبر تازه‌ای دست کم تا هنگام تنظیم این گزارش، منتشر نشده است و هنوز هم داستان سرگردانی مردم در تحویل خودرو‌ها ادامه دارد. حتی زمان جدیدی که برای تحویل برخی از خودرو‌های گروه سایپا و ایران خودرو اعلام شده هم آنچنان که باید و شاید قطعی نیست و همین زمان‌های جدید هم با، اما و اگر‌های مختلفی روبروست.
به عنوان نمونه به تازگی دعوتنامه ثبت نامی‌های خودروی تیبا که تحویل آن برای آذرماه سال جاری بود، صادر شده که براساس آن مشتری باید تا 30 بهمن ماه تکمیل وجه را انجام دهد. ولی نکته قابل تامل در این دعوتنامه هااین است که هنوزهم زمان تحویل این خودرو به مشتریان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و در خوشبینانه‌ترین حالت مشتریان باید 120 روز کاری دیگر را منتظر بمانند. 120 روز کاری که با توجه به تعطیلات سال نو ممکن است بیشتر از چهارماه به دراز بکشد. موضوعی که موجب اعتراض خیلی از متقاضیان شده و بسیاری ازان‌ها معتقدند چرا پس از ماه‌ها انتظار وسرگردانی، باید پول خودرو را تا پایان بهمن ماه پرداخت کنند، ولی خودروی خود را 120 روز آینده تحویل بگیرند.
این اعتراض‌ها وقتی بیشتر می‌شود که خریداران خودرو‌های پیش فروش شده معوق، خودرو‌های صفرکیلومتری را در خیابان‌ها مشاهده می‌کنند که مشخص است به تازگی تحویل مشتری شده اند یا از گوشه وکنار، به درست یا غلط می‌شنوند مشتریانی که موعد تحویل آن‌ها جلوتر بوده به واسطه سفارش آشنایی خودرو خود را زودتر از موعد مقرر تحویل گرفته اند.
حالا با این نارضایتی‌ها، دو خودرو ساز بزرگ کشور یعنی ایران خودرو و سایپا اعلام کرده اند همین هفته برخی از محصولات خود را پیش فروش می‌کنند. موضوعی که این پرسش را به ذهن متبادر می‌کند که وقتی خودروسازان حتی از تعیین زمان دقیق تحویل خودرو‌های معوق خود، ناتوانند چگونه وعده تحویل خودرو‌های جدیدی را به مشتریان می‌دهند وچرا علی رغم گفته وزیر صمت که پیش فروش خودرو‌های جدید را منوط به واگذاری خودرو‌های معوق دانسته بود، این دو خودرو سازهمچنان درحال خلق تعهدات جدید اند.
اگرچه وزارت صنعت، اعلام کرده مجوز پیش فروش خودرو به ایران خودرو و سایپا از قبل داده شده و این دو خودروساز از سهمیه قبلی خود محصولات جدید را پیش فروش می‌کنند، اما آیا بهتر نبود این دو خودروساز، استفاده ازاین سهمیه از قبل مانده را منوط به اجرای تعهدات از قبل مانده خودمی کردند.
به هرحال، اکنون که مشتریان خیالشان از بابت افزایش قیمت خودرو خریداری شده تا حدودی راحت شده، آنچه مهم است، اعلام یک جدول زمان بندی جدید برای تحویل خودرو‌های معوق است. اقدامی که باعث می‌شود مشتریان با درنظر گرفتن تمامی ابعاد، درباره سرانجام خرید خود تصمیم گیری کنند. اقدامی که علاوه بر پیش قدم شدن خودرو سازان، مستلزم نظارت و کنترل بیشتر وزارت صنعت، معدن و تجارت است.
در این زمینه عباس تابش رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با اشاره به اینکه بازرسانی در شرکت‌های خودروساز از سوی سازمان حمایت مستقر شده اند، گفت: مقرر شده که 80 درصد از میزان تولید روزانه خودروسازان برای رفع تعهدات گذشته شرکت و 20 درصد نیز برای مدیریت بازار در قالب فروش فوری عرضه شود.
وی تاکید کرد: این روش را تا نهایی شدن تحویل تعهدات دنبال خواهیم کرد؛ بنابراین باید منتظر ماند و دید آیا خودروسازان سرانجام جدول زمانی جدید خود برای تحویل خودرو‌های معوق به مشتریان را منتشر خواهند کرد و آیا وزارت صمت می‌تواند خیال مشتریان را آسوده ساخته وبه آن‌ها اطمینان دهد که خودرو خود را قطعا در زمان تعیین شده تحویل خواهد گرفت. برای پاسخ به این سئوال دست کم باید تا نیمه دوم سال بعد منتظر ماند. انتظاری که البته کوتاه هم نیست.

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۸ + ۵
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۷/۱۲/۲ - ۱۵:۰۳
رییس‌جمهور درباره ریشه گرانی خودرو و سایر کالاها با مردم صحبت کند
خودرونگاران - یک عضو هیات رییسه مجلس از رییس‌جمهور خواست تا مردم را محرم بداند و درباره ریشه‌های گرانی خودرو، گوشت قرمز و سایر اقلام با آنان صحبت کند.
۱۳۹۷/۱۲/۲ - ۱۴:۴۹
گروه خودرویی همچنان در انتظار امداد
خودرونگاران - اکثر نمادهای عمده گروه خودرویی در اولین هفته اسفند ماه یا منفی بودند یا در دامنه نوسان منفی مورد معامله قرار گرفتند که علت این امر را می توان در بلاتکلیفی شرایط اقتصادی، وضعیت بدهی‌ها ...
۱۳۹۷/۱۲/۲ - ۱۳:۳۴
فروش اینترنتی سایپا هر روز انجام می‌شود
خودرونگاران - سایت فروش فوری خودرو هر روز از ساعت ۱۰ صبح باز و فروش با لحاظ شرایط انجام می‌شود.
۱۳۹۷/۱۲/۲ - ۱۳:۳۱
درخواست یک نماینده برای بررسی گرانی خودرو در جلسه فوق‌العاده مجلس
خودرونگاران - نماینده مردم زرند در مجلس از هیات رییسه مجلس خواست تا به گرانی خودرو و سایر کالاها ورود کند و با مسؤولان دولتی در جلسه‌ای فوق‌العاده به موضوع رسیدگی کند.
۱۳۹۷/۱۲/۲ - ۱۳:۲۵
دولت به افزایش بی‌رویه قیمت خودرو توجه کند
خودرونگاران - نماینده مردم نوشهر در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از وضعیت بازار شب عید، اظهار کرد: دولت باید به افزایش بی رویه قیمت خودرو ، گوشت و میوه توجه کند.
۱۳۹۷/۱۲/۲ - ۱۳:۲۲
ایکو پرس، تنها پایگاه رسمی اطلاع رسانی گروه صنعتی ایران خودرو
خودرونگاران - شرکت ایران خودرو طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد; سایت ایکو پرس به نشانی www.ikcopress.ir تنها پایگاه رسمی اطلاع رسانی گروه صنعتی ایران خودرو است. مردم و رسانه‌ها می‌توانند با مراجعه به این پایگ...
۱۳۹۷/۱۲/۲ - ۱۳:۱۸
قیمت خودرو مورد توجه قرار گیرد
خودرونگاران - نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از افزایش بی رویه قیمت خودرو در تذکری به وزیر صنعت، معدن و تجارت ، گفت: در این خصوص ترتیب اثر دهید.
۱۳۹۷/۱۲/۲ - ۱۲:۳۲
جدیدترین قیمت خودروهای خارجی در بازار
خودرونگاران - جدول قیمت خودروهای خارجی در بازار تهران منتشر شد.
۱۳۹۷/۱۲/۲ - ۱۲:۰۴
خودروهای صفر کیلومتر با «شیتیل و لابی» نصیب چه کسانی می‌شود؟
خودرونگاران - حدود یک‌ماه پیش بود که پس از کش‌وقوس‌های فراوان، قیمت خودروهای داخلی با وعده افزایش تولید بالا رفت و از اواسط بهمن به نوعی هرج و مرج شده است.
۱۳۹۷/۱۲/۲ - ۱۱:۳۲
وضعیت موتورسیکلت‌های رسوبی شفاف‌سازی شود
خودرونگاران - معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست بر ضرورت اسقاط موتورسیکلت‌های رسوبی تاکید کرد و گفت: موتورهای رسوبی سالیان سال است که در پارکینگ‌ها انباشته شده‌اند و متاسفانه هیچ یک از دست...
۱۳۹۷/۱۲/۲ - ۱۱:۲۹
موانع اجرای "اسقاط ۲۵هزار موتورسیکلت رسوبی" در کشور
خودرونگاران - مدیر کل اموال منقول ستاد اجرایی فرمان امام (ره) از وجود ۵۷۲ هزار موتورسیکلت‌ رسوبی در کشور خبر داد و گفت: تنها ۱۸ هزار موتور رسوبی در اختیار و مالکیت ستاد اجرایی فرمان امام است و می‌توان...
۱۳۹۷/۱۲/۲ - ۱۱:۰۵
وزیر صنعت کمتر درباره بازار خودرو شعار درمانی کند
خودرونگاران - عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: لازم است به وزیر صنعت، معدن و تجارت گفته شود به جای شعار درمانی درباره بازار خودرو، به این موضوع به طور ویژه رسیدگی کند.
۱۳۹۷/۱۲/۲ - ۱۱:۰۱
کمیسیون صنایع موضوع افزایش قیمت خودرو را بررسی می کند
خودرونگاران - رییس مجلس شورای اسلامی به رییس کمیسیون صنایع و معادن ماموریت داد تا در جلسه ای ویژه موضوع افزایش قیمت خودرو را هر چه سریعتر پیگیری کند.
۱۳۹۷/۱۱/۲۴ - ۱۴:۵۷
سایت ثبت سفارش واردات خودرو باز شد
خودرونگاران - مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت گفت: سایت ثبت سفارش واردات خودرو براساس مصوبه هیات وزیران برای ترخیص خودروهای در گمرک مانده باز شده است.
۱۳۹۷/۱۱/۲۴ - ۰۹:۳۵
تخفیف ویژه سایپا به مشتریان
خودرونگاران - تمامی مشتریان گروه خودروسازی سایپا که موعد تحویل خودروهای آنها بهمن و اسفندماه سال جاری است مشمول تخفیف ویژه این شرکت خواهند شد.
۱۳۹۷/۱۱/۲۸ - ۱۰:۵۰
تعزیرات فعلا نمی تواند به بازار خودرو نظارت کند
خودرونگاران - سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی گفت: در مورد گرانی خودرو با شکایت مردم مواجه هستیم اما در این شرایط با توجه به سکوت سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان که متولی اصلی است و نبود قیمت م...
۱۳۹۷/۱۱/۲۸ - ۱۰:۱۲
گرانی خودرو ارتباطی با فرمول وزارت صمت ندارد
خودرونگاران_ وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: گرانی خودرو ارتباطی با به کارگیری فرمول این وزارتخانه ندارد و برای ارزانی خودرو، تولید باید افزایش پیدا کند.
۱۳۹۷/۱۲/۱ - ۱۳:۱۷
وعده ارزاني خودرو از زبان وزير
خودرونگاران - وزیر صمت با بیان اینکه عرضه فوری خودرو به مشتریان با درخواست این وزارتخانه تا شب عید به صورت مرتب انجام می‌شود، گفت: تولید در حال افزایش است و در نتیجه قیمت خودرو کاهش می‌یابد.
۱۳۹۷/۱۱/۲۷ - ۱۱:۰۹
برنامه‌های وزارت صنعت برای مهار قیمت خودرو
خودرونگاران - عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: وزیر صنعت، در جلسه غیرعلنی برنامه های این وزارتخانه برای مهار قیمت خودرو را تشریح کرد.
۱۳۹۷/۱۱/۳۰ - ۱۶:۳۶
مصوبات هیات دولت بدون اهمال اجرایی شود
خودرونگاران - دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در نامه ای به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به گذشت ۴۰ روز از مصوبه هیات دولت مبنی بر ترخیص خودروهای دپو شده در گمرکات، تاخیر به وجود آمده را...
۱۳۹۷/۱۱/۲۵ - ۱۰:۲۱
فرمان بازار در دست دلالان
خودرونگاران_ بازار خودرو با نزدیکی به آخرین ماه سال، به واسطه حضور گسترده دلالان و واسطه‌گران قیمت‌های شگفت انگیزی به خود می‌بیند.
۱۳۹۷/۱۱/۲۴ - ۱۰:۵۸
تاکید براجرای برنامه های ۱۰گانه بهبود وضعیت صنعت خودرو
خودرونگاران - نظارت بر اجرای برنامه های ۱۰گانه بهبود وضعیت خودرو سازان با حضور معاون امور صنایع وزارت صنعت ، معدن و تجارت به صورت هفتگی کلید خورد.
۱۳۹۷/۱۱/۲۹ - ۰۹:۵۵
فروش فوری محصولات سایپا از پس فردا
خودرونگاران - گروه خودروسازی سایپا برای کنترل قیمت ها در بازار فروش فوری محصولات خود را آغاز می کند.
۱۳۹۷/۱۱/۲۶ - ۱۰:۰۷
متولی ترخیص خودروهای خارجی دپو شده گمرک یا سازمان تملیکی؟
خودرونگاران_اخیرا گمرک خودروهایی که ثبت سفارش جعلی داشتند را به عنوان قاچاق به سازمان اموال تملیکی معرفی کرده اما خبری از تعیین تکلیف خودروهایی که مشمول قانون متروکه می‌شوند نیست.
۱۳۹۷/۱۱/۲۹ - ۱۵:۴۷
برنامه جدید فروش ۲ خودروساز برای شکست حباب قیمتها
خودرونگاران - گروه های صنعتی ایران خودرو و سایپا با اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت از فردا (سه شنبه) برخی محصولات خود را به صورت اینترنتی فروش فوری می کنند.
۱۳۹۷/۱۱/۲۷ - ۰۹:۵۵
یک خودرو هم از گمرک ترخیص نشده است
خودرونگاران - دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت: وقتی چهل روز از این بخشنامه گذشته و حتی یک خودرو ترخیص نشده چرا یک نفر از دولت نمی‌آید بپرسد که چه اتفاقی افتاده؟ چرا اجرایی نمی‌شود؟ و اگر قابل اجرا ن...