امروز: شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۷/۱۱/۱۴ - ۱۵:۲۵
شناسه خبر: ۴۵۷۵۵۳
 
سرپرست سازمان توسعه تجارت عنوان کرد:
چگونگی فرآیند ترخیص خودروهای در گمرک مانده
خودرونگاران - سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه آمار خودروهایی که قرار است از گمرک ترخیص شود، هنوز به سازمان اعلام نشده است، گفت: خودروهای در گمرک مانده با ثبت سفارش مجدد ترخیص می‌شود.

به گزارش خودرونگاران  به نقل از فارس، محمدرضا مودودی امروز در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به کاهش شدید صادرات در آذرماه برآورده‌ها از وضعیت صادرات چگونه است، گفت: تمام پیش‌بینی‌ها این بود که وقتی تحریم‌های مجدد و یکجانبه آمریکا علیه ایران آغاز شود، ایران در بحث توسعه صادرات دچار سقوط خواهد شد، اما می‌بینیم که واقعا روند صادرات کشور در طول این ماه‌ها همچنان مثبت بوده و روند تجارت خارجی کشورمان منفی نبوده است.

وی با اشاره به افت صادرات در آذرماه گفت: این افت ناشی از افت نرخ رشد صادرات بوده است، یعنی به جای اینکه رشد صادرات 13 درصد باشد این رشد 2 درصد بوده است، همچنین عامل دیگر در این مسئله این بوده که قیمت‌های پایه گمرکی اصلاح شد و بعضا قیمت پایه گمرکی برخی اقلام تا 70 درصد کاهش یافته که قطعا بر روی آمار صادراتی تاثیر گذار بوده است.

مودودی اظهار داشت: نکته حائز اهمیت دیگر در این مسئله این است که ما هر چه در این زمینه جلوتر می‌رویم دشمنان شرایط تجاری ایران را سخت‌تر می‌کنند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه صادرکنندگان یکی از عوامل افت صادرات را پیمان سپاری ارزی عنوان می‌کنند، گفت: من فکر نمی‌کنم این مساله خیلی مطرح باشد، زیرا هیچ کس نباید با شفاف‌سازی مخالف باشد و هیچ کس نباید مخالف بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور باشد. بنابراین من در تمام نشست‌هایی که با بخش‌ خصوصی و صادرکنندگان و تجار داشته‌ام، به این نکته تاکید کرده‌ام که صادرکنندگان روی مکانیزم برگشت ارز صادراتی فکر کنند و به این مساله فکر نکنند که با توجه به تعهدات ارزی دیگر نباید صادرات داشته باشند.

مودودی با بیان اینکه اکنون با توجه به افزایش نرخ ارز بهار صادرات است، گفت: واقعا بخش خصوصی باید قدر این فرصت را بداند و از آن استفاده کند، آنهایی که خیانت می‌کنند و ارز را از کشور خارج می‌کنند و بر نمی‌گردانند، باید از برخورد دولت و قوه قضائیه بترسند و کسانی که همواره به این مملکت خدمت کرده‌اند و سالیان سال به فکر تولید و صادرات بوده‌اند و ارز خود را در قالب مواد اولیه به کشور بازگردانده‌اند، نباید دغدغه‌ای داشته باشد و دراین دوران باید بیش از هر زمان دیگری به تولید و صادرات فکر کنند.

اختصاص کانال ویژه مالی اروپا – ایران برای انتقال مالی کالاهای غیرتحریمی چندان خوشایند ایران نیست

وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار فارس مبنی بر اینکه ایا ایجاد کانال مالی ویژه اروپا – ایران می‌تواند به توسعه صادرات غیرنفتی ایران به کشورهای اروپایی در دوران تحریم‌های مجدد کمک کند، گفت: امروز شاهد این هستیم که سه کشور اروپایی فرآیندی را ایجاد کرده‌اند تا از طریق یک کانال مالی ویژه برخی مبادلات مالی انجام شود.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران بیان داشت: اینکه برخی‌ها مطرح می‌کنند، این کانال مالی برای نقل و انتقالات مالی غذا و دارو و بعضی دیگر عنوان می‌کنند که این کانال مالی برای نقل و انتقالات  مالی کالاهای غیر تحریمی است، چندان خوشایند ما نیست.

وی گفت: زیرا ما در ماجرای برجام تخلف نکردیم و به هیچ کدام از معاهدات و تعهدات پشت پا نزدیم، بنابراین نباید در اینجا اقلام تحریمی و غیرتحریمی مطرح شود، زیرا اگر اروپایی‌ها  بپذیرند که اقلام تحریمی از فهرست تجارت خارج شود، به معنی آن است که آنها پذیرفته‌اند که آمریکایی‌ها درست می‌گویند و این خلاف معاهده و امضایی است که با ما داشته‌اند.

مودودی گفت: این کانال مالی بیش از اینکه برای ایران باشد به معنای اعاده حیثیت برای اروپاست و من اعتقاد دارم که باید اروپایی‌ها نشان می‌دادند که امضا آنها حتما دارای اعتبار است، زیرا اگر در فرآیند برجام اروپا خنثی عمل کند به این معناست که نظر آمریکا ارجج تر به نظرات تمام دنیاست و این مساله تمام معاهداتی که اروپایی‌ها امضا می‌کنند را می‌تواند زیر سوال ببرد.

وی افزود: بنابراین من فکر می‌کنم بیش از اینکه ما به این کانال مالی امید داشته باشیم، اروپایی‌ها به آن امیدوارند و آنها از این طریق باید نشان دهند که رای قالب دارند و در مقابل اقدامات یکجانبه آمریکا مقاومت می‌کنند.

سرپرست سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: اما در مجموع این اقدام، اقدام خوبی بود و امیدواریم توسعه یابد و بتواند به اهدافی که قول آن را به ایران داده‌اند، عمل کند.

ترخیص خودروهای در گمرک مانده با ثبت سفارش مجدد

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار فارس درباره اینکه آخرین خبرها از ترخیص خودروهای در گمرک مانده چیست، گف: بعد از حکمی که هیئت وزیران و معاونت اول ریاست جمهوری اعلام کرد مقرر تا خودروهایی که تا قبل از تاریخ 97.5.16 ثبت سفارش شده‌اند، اجازه یافتند که براساس روند قانونی ترخیص شوند.

مودودی بیان داشت: فرآیند قانونی ترخیص بدین ترتیب است که واردکنندگان باید دوباره ثبت سفارش را انجام دهند و آنهایی که ارز بانکی باید دریافت کنند، باید تعهدات لازم را بابت پرداخت مابه‌التفاوت به بانک مرکزی بدهند که این روند شکل گرفته و کسانی که خودروهایشان در گمرکات دپو شده و تا قبل از 97.5.16 وارد گمرکات شده می‌توانند از طریق ثبت سفارش مجدد خودروهای خود را ترخیص کنند.

گمرک آمار خودروهایی که قرار است ترخیص شود را به سازمان توسعه تجارت اعلام نکرد

وی همچنین در پاسخ به این سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه چه تعهداد از این خودروها قبل از تاریخ مذکور وارد گمرک شده‌اند و براین اساس چه تعهداد خودرو ترخیص می‌شود، گفت: طی نامه‌ای سازمان توسعه تجارت از گمرک خواستار شد، تا این آمار را در اختیار ما قرار دهند، اما گمرک اعلام کرد که در حال حاضر قادر به ارائه آمار دقیق نیست.

وی افزود: گمرک اعلام کرد که بعضی از این خودروها ثبت سفارش نشده است و برخی دیگر به صورت ترانزیت است، بنابراین آمار دقیق ندارد.

مودودی اظهار داشت: اما قطعا با ثبت سفارش مجدد دوباره می‌تواند این آمار را به ما اعلام کند.

وی همچنین در رابطه با روند ثبت سفارش اظهار داشت: روند ثبت سفارش در حال انجام است و از وقتی ثبت سفارش به استان‌ها تنفیذ شد سهولت بیشتری یافته است.

سرپرست سازمان توسعه تجارت در پاسخ به این سوال که دلایل وجود کانتینرهای مانده در گمرک و عدم ترخیص آنها چیست گفت: بخشی از این مشکلات با تغییر اعتبار زمان ثبت سفارش از 3 ماه به 6 ماه حل شده و بر این اساس برای ترخیص واردکنندگان نیاز به ثبت سفارش دوباره ندارند.

وی افزود: اما بخشی از کانتینرهای موجود در گمرکات که فرآیند ثبت سفارش آنها به کندی صورت گرفته، مربوط به تامین ارز بوده و از آنجا که کشور در شرایط خاصی قرار دارد باید حتما منابع ارزی صرف واردات محصولاتی شود که یا مواد اولیه است و یا تجهیزات مورد نیاز تولید است، بنابراین باید تخصیص ارز برای واردات بر اساس اولویت انجام شود که اگر سه وزارتخانه صنعت، بهداشت و جهاد کشاورزی تخصیص ارز برای واردات آن‌ کالاها را تایید کند، قطع یقیین سازمان توسعه تجارت هم در زمینه ثبت سفارش به واردات آن کالاها کمک می‌کند.

مودودی با اشاره به برگزاری یک نمایشگاه دائمی در کشور عراق اظهار داشت: عملکرد این نمایشگاه تا امروز رضایت بخش بوده است و اگر نتایج خوبی از آن استخراج شود  قطعا برای  برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی در کشورهای دیگر هم  برنامه‌ریزی خواهیم کرد.

وی افزود: البته برای برگزاری نمایشگاه در عمان مذاکراتی انجام شده و پیگیری‌ لازم برای برگزاری چنین نمایشگاهی در افغانستان هم صورت گرفته است.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: ضمن اینکه ظرفیت برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی در کشورهایی مثل ترکیه و روسیه را هم داریم.

 
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۶ + ۵
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۸/۵/۲۶ - ۱۶:۴۶
با۷۰۰ میلیون چه خودرویی می‌توان خرید؟ +جدول
خودرونگاران - آنچه در زیر می‌آید قیمت روز خودروهای صفر بازار تهران طی مرداد ماه ۹۸ است که بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان در سطح بازار قیمت خورده که ممکن است تا ۵ درصد در مناطق مختلف تهران دارای نوسان باش...
۱۳۹۸/۵/۲۶ - ۱۶:۴۴
چرخش بازار به سمت نمادهای خودرویی
خودرونگاران - شاخص بورس تهران امروز با رشد ناچیز ۱۴ واحدی مواجه شد و تقریبا درجا زد. این در حالی بود که شاخص کل هم‌وزن با رشد تقریبا یک درصدی مواجه شد.
۱۳۹۸/۵/۲۶ - ۱۶:۴۲
قیمت انواع خودرو کوپه در بازار + جدول
خودرونگاران - قیمت روز انواع خودروهای کوپه در سطح بازار پایتخت طی مرداد ماه ۹۷ به شرح زیر است:
۱۳۹۸/۵/۲۶ - ۱۶:۴۱
پراید پلاک نمی شود
خودرونگاران - رئیس پلیس راه کشور گفت: برای کاهش سوانح جاده ای تاکنون ۳ هزار نقطه پر حادثه شناسایی شده که باید اصلاح شود و از سال آینده نیز پراید به هیچ عنوان پلاک گذاری نخواهد شد تا از تلفات کم شود.
۱۳۹۸/۵/۲۶ - ۱۶:۳۴
کاهش ترافیک تهران پس از حذف زوج یا فرد+نمودار
خودرونگاران - شرکت کنترل ترافیک تهران اعلام کرد: مقایسه تغییرات ترافیک شهر تهران در تیرماه امسال و سال گذشته نشان می‌دهد که در هر سه محدوده طرح ترافیک، طرح کنترل آلودگی هوا و خارج از این محدوده‌ها، حج...
۱۳۹۸/۵/۲۶ - ۱۶:۲۲
سقوط آزاد مصرف CNG
خودرونگاران - با کاهش مصرف CNG در کشور و همچنین رشد مصرف بنزین در سایه عدم ارائه راهکاری مشخص از سوی دولت برای مدیریت سبد سوخت، ابهام در این زمینه روز به روز در حال افزایش است.
۱۳۹۸/۵/۲۶ - ۱۵:۳۴
جزئیات جدید درباره ثبت‌نام متقاضیان کارت سوخت
خودرونگاران - سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با بیان اینکه کسانی که قبلا در سامانه‌های اعلام‌شده تقاضای خود را برای کارت سوخت ثبت کرده‌اند نیازی به ثبت‌نام مجدد ندارند، گفت: برای پیگیری ک...
۱۳۹۸/۵/۲۶ - ۱۴:۵۸
پیش بینی ۸۴۴ میلیون یورو برای کمک به قطعه‌سازی
خودرونگاران - مدیر کل دفتر صنایع خودرو و نیرو محرکه وزارت صمت اظهار داشت: برنامه سال ۱۳۹۸ تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه انواع خودرو است و تا ۱۹ مردادماه حدود ۳۱۰ هزار خودرو تولید شد. همچنین پارسال...
۱۳۹۸/۵/۲۶ - ۱۴:۱۰
بازدید مدیران خدمات پس از فروش ایران‌خودرو از اکیپ‌های امدادی مستقر در جاده هراز و نمایندگی‌های شهر بابل
خودرونگاران - مدیران حوزه خدمات پس از فروش ایران‌خودرو که هم‌زمان با تعطیلات تابستانی خودروسازان، شهرهای مختلف کشور را مقصد نظارت خود بر خدمات ارائه شده به مشتریان قرار داده‌اند، امروز به استان مازندر...
۱۳۹۸/۵/۲۶ - ۱۳:۵۷
عرضه مدل مفهومی تازه ترین مدل خودروی آکورا
خودرونگاران - شرکت هوندا تازه ترین مدل مفهومی خودروی آکورا موسوم به تیپ اس را در معرض دید علاقمندان قرار داده است.
۱۳۹۸/۵/۲۶ - ۱۲:۵۸
وزارت دفاع مشکل قطعات حساس خودرو را حل کرد
خودرونگاران_رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه صنایع دفاعی پیشران بخش زیادی از صنایع کشور هستند، گفت: وزارت دفاع در مسئله قطعات حساس خودرو ورود و بخش زیادی از مشکل را حل کرد.
۱۳۹۸/۵/۲۶ - ۱۲:۳۸
ثبات در بازار خودرو
خودرونگاران_ بازار خودرو امروز شنبه ۲۶ مرداد ۹۸ را با ثبات قیمت در محصولات ایران خودرو و کاهش چند صدهزار تومانی تا یک میلیون تومانی قیمت در برخی از خودروها آغاز کرده است.
۱۳۹۸/۵/۲۶ - ۱۲:۳۵
نکاتی که مالکان و مستأجران محدوده طرح ترافیک باید بدانند
خودرونگاران_مدیر واحد ساماندهی محدوده‌ها و طرح‌های ترافیک گفت: در صورتی‌که در قرارداد اجاره ملک مسکونی، شرطی برای عدم بهره‌مندی مستأجر از تسهیلات تردد در محدوده‌های طرح ترافیک دیده نشده باشد، مالک حق ...
۱۳۹۸/۵/۲۱ - ۱۲:۳۵
مسابقه پلیس ایران با دنا پلاس توربو ایران خودرو در گشت جاده ای
خودرونگاران - مسابقه پلیس ایران با دنا پلاس توربو ایران خودرو در گشت جاده ای تیم گشت جاده ای از پلیس ایران پشت فرمان دنا پلاس توربو ایران خودرو نشست واسب تیز پای در این مسابقه سربلند بیرون آمد .
۱۳۹۸/۵/۲۲ - ۱۵:۱۲
دناپلاس ایران در نمایشگاه فناوری های نوین مجمع اقتصادی خزر
خودرونگاران - معاون اول رئیس جمهور ایران و نخست وزیران شرکت کننده در نخستین مجمع اقتصادی خزر از آخرین ظرفیت ها ودستاوردهای فناورانه کشور های ساحلی خزر مطلع شدند.
۱۳۹۸/۵/۲۳ - ۱۰:۵۹
ضرورت شکل‌گیری استارت اپ‌های صنعت خودرو
خودرونگاران - یکی از راه های توسعه صنعت خودرو در کشور، ترویج گفتمان و مفاهیم کاربردی این صنعت در کشور است که این مهم با برگزاری استارت اپ های تخصصی امکانپذیر است.
۱۳۹۸/۵/۲۲ - ۱۳:۴۱
کدام «خالکوبی‌» مانع دریافت گواهینامه می‌شود؟
خودرونگاران - رئیس مرکز معاینات پزشکی معاونت بهداد گفت: صرف داشتن خالکوبی مانع دریافت گواهینامه رانندگی نیست اما اگر فرد دارای برخی خالکوبی‌ها باشد، باید از نظر احتمال ابتلاء به برخی اختلالات روانی ...
۱۳۹۸/۵/۲۲ - ۱۵:۲۲
پژو ۲۰۰۸ و سیتروئن C۳ پنج ستاره ای کیفی گرفتند
خودرونگاران - بر اساس گزارش ارزشیابی کیفی انجام شده در تیرماه در گروه خودروهای سبک و در بخش سواری خودروهای پژو ۲۰۰۸ شرکت ایران خودرو/ایکاپو و سیتروئنc۳ سایپا/سیتروئن موفق به دریافت پنج ستاره کیفی شدند...
۱۳۹۸/۵/۲۲ - ۱۶:۵۹
کمک یک هزار میلیارد تومانی خودروسازان به نهادهای عمومی غیردولتی
خودرونگاران - سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس می‌گوید در شرایطی که صنعت خودروسازی ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بدهکار است اما می‌تواند یک هزار میلیارد تومان به نهادهای عمومی غیردولتی کمک کند، احتم...
۱۳۹۸/۵/۲۲ - ۱۶:۵۵
اهرم‌های قدرت مانع از واگذاری سهام سایپا و ایران خودرو می‌شوند
خودرونگاران - نماینده بندرعباس در مجلس شورای اسلامی گفت: علی‌رغم تمامی سنگ‌اندازی‌ها و لابی‌گری‌ها برای حفظ شرایط فعلی، باید واگذاری سهام دو کارخانه ایران خودرو و ساپیا عملی شود.
۱۳۹۸/۵/۲۳ - ۱۰:۴۶
پراید به آخر عمر خود رسیده است
خودرونگاران_ رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، گفت: «پراید یکی از خودروهایی است که به آخر عمر خود رسیده است.» به گفته او «یکی از برنامه‌ها برای صنعت خودرو آن است که از تولید خودروهایی که از عصر و ...
۱۳۹۸/۵/۲۲ - ۱۵:۰۵
گزارش ارزشیابی کیفی خودرو تیر ۹۸
خودرونگاران - گزارش ارزشیابی کیفی خودرو تیر ۹۸، توسط شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران منتشر شد.
۱۳۹۸/۵/۲۲ - ۱۱:۰۴
استفاده از کارت سوخت شخصی در پمپ‌بنزین‌ها از امروز الزامی شد
خودرونگاران - بنابر اعلام قبلی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران استفاده از کارت سوخت شخصی در پمپ‌بنزین‌ها از امروز سه‌شنبه ۲۲ مرداد الزامی شد.
۱۳۹۸/۵/۲۲ - ۱۶:۵۲
جدیدترین نرخ محصولات ایران خودرو در بازار آزاد
خودرونگاران - براساس مشاهدات میدانی، بیشتر محصولات ایران خودرو امروز با افزایش میانگین ۷۰۰ هزار تومانی در قیمت همراه بود.
۱۳۹۸/۵/۲۲ - ۱۵:۴۲
کارت جایگاه داران تا اطلاع ثانوی در اختیار مردم است
خودرونگاران - مدیر برنامه ریزی شرکت پخش فراورده های نفتی با بیان اینکه تا این لحظه مصوبات دولت و مجلس حمل بر سهمیه بندی یا افزایش قیمت نبوده، گفت: کارت جایگاه داران تا اطلاع ثانوی در اختیار مردم خواهد...
۱۳۹۸/۵/۲۲ - ۱۲:۴۵
کاهش ۱۱درصدی تأمین قطعات خودرو در شبکه خدمات پس از فروش
خودرونگاران_شاخص‌های سنجش خدمات پس از فروش خودرو روایت‌های رسمی از وضعیت کیفی، فروش، و ارزشیابی میزان رضایتمندی مشتریان از خدمات پس از فروش خودرو در حالی به‌صورت ماهانه و سالانه منتشر می‌شود که صنعت خ...