امروز: پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۰۹:۵۱
شناسه خبر: ۴۵۲۴۲۴
 
از سوی مجلسی ها دوباره مطرح شد :
معمای اصلاح ساختار مالکیت خودروسازان
خودرونگاران- سالهاست که صداهای مختلف خواهان اصلاح ساختار در جاده مخصوص هستندو معتقدند که با اصلاح ساختاری که در کارخانه های خودروسازی روی خواهد داد می توان آینده صنعت خودرو را به راهی که از آن خارج شده است باز گرداند .

به گزارش خودرونگاران ؛ بسیاری از مدافعان این تصمیم معتقدند که اگر اهرم حمایت های دولتی از گرده خوردوسازان بزرگ ایرانی جاده مخصوص برداشته شود ، این خودروسازی ها می توانند به جایگاه اصلی خود که تولید خودرو است برسندو کمتر تنها به فکر مونتاژ کاری یا تولید برندهای قدیمی باشند .

 رویکردی که زمانی موجب شکل گیری خودروسازی های جدید با نام بخش خصوصی شد و امروز شاهد فعالیت برخی از این برندها هستیم . اما این رویکرد انطور که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفت و شاید بهتر است بگویم  ان طور که  مورد توجه مدافعانش بود خصوصی سازی به صنعت خودرو نرسید که امروز باز هم شاهد برنامه ریزی های مختلف برای اصلاح ساختار صنعت خوردو هستیم. به جهت این که همچنان بیشترین سهم بار تولیدی همچنان به جاده مخصوصی ها باز می گردد بسیاری از کارشناسان و حتی نمایندگان مجلس بهبود شرایط تولید خودرو و  مدیریت خودرویی را به اجرای خصوصی سازی این صنعت مرتبط می دانند و معتقدند که اگر  خصوصی سازی واقعی در بدنه خودروسازی های دولتی اجرا شود با تغییر رویکرد تولید شاهد موفقیت بیشتر آنها خواهیم بود . حال آنکه  مدیران صنعتی دولتی تاکید دارند که هم اکنون نیز صنعت خودروی ایران خصوصی است و سهم دولت در دو خودروسازی جاده مخصوص زیر20 درصد است و نمی توان بابت این سهم انها را دولتی نامید.

 اما از آنجا که تصمیم های دولتی روند مدیریت این خودروسازی ها را متاثر می کند و حتی برخی از کارشناسان زیان انباشته چند هزار میلیاردتومانی این روزهای دو خودروساز جاده مخصوص را نیز  به همین نوع دخالت های دولتی مرتبط می داند. پس بی ارتباط نیست که هنوز هم بسیاری از کارشناسان و نمایندگان مجلس به دنبال اصلاح ساختار این خودروسازی ها باشند؛ موضوعی که مجدد از سوی رییس کمیسیون حمایت از تولید ملی مجلس مطرح شده و به نظر می رسد با توجه به روالی که مجلس در موضوع خودرو در یک سال گذشته داشته است ؛ گویا مجلس قصد دارد تا زمانی که یکی از طرح های پیشنهادی اش برای صنعت خودرو به مرحله اجرا گذارده نشده ، موضوع صنعت خودرو را به فراموشی نسپرد و با استمرار پیگیری ها یک بار برای همیشه تکلیف صنعت خودروی ایران را با نام خود گره زده و به نتیجه برساند .

موضوعی که حمید رضا فولادگر رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس به آن تاکید دارد و  با بیان اینکه اصلاح ساختار مالکیت خودروسازان در دستور کار مجلس  قرار دارد گفته است:«مجلس به دنبال کاهش تصدی گری دولت در صنعت خودرو است.»

مجلسی ها از سال گذشته بارها و بارها موضوع صنعت خورو را در دستور کار خود قرار داده و حتی برای این صنعت طرح های مختلفی را هم به نگارش در آورده اند.طرح هایی که البته  اجرای برخی از بخش های آن مستلزم تغییرات در برخی موراد قانونی است که در یک سال و نیم گذشته  به اجرا در آمده است و اگر مجلسی ها می خواهند تغییری را در این صنعت شاهد باشند باید ابتدا دولت را مجاب به  تغییر قوانین مصوب شده اش بکنند.

 فولادگر علاوه بر این که از برنامه مجلس برای تغییر ساختار در خودروسازی ها خبر داده است به مطرح شدن دوباره طرح قدیمی که با امضا 205 نفر از نمایندگان به صحن علنی رفته بود اشاره کرد و با بیان این که  یکی از برنامه های مجلس که به زودی طرح آن نهایی می شود، ساماندهی صنعت خودرو است، گفته است: «"طرح ساماندهی بازار خودرو" که پیش از این چند باری در مجلس رفت و برگشت داشت به دلیل شرایط جدید اقتصاد کشور به "طرح ساماندهی صنعت خودرو" تغییر یافت».

تغییر نامی که بنا به گفته وی «با توجه به تلاطمات ارزی و ممنوعیت واردات سبب شده  تا  نمایندگان در بررسی این طرح به جای تمرکز بر کاهش تعرفه واردات و مسائل مرتبط باتوسعه واردات به ارتقا کیفی محصولات داخلی توجه کنند.» روالی که به نظر می رسد به نوعی عقب نشینی نمایندگان مجلس از موضع قبلی خود که کاهش تعرفه واردات خودرو بود نیز هست. چرا که در طرح قبلی نمایندگان مجلس تمرکز خود را بر محور واردات برای افزایش رقابت پذیری تولید داخل متمرکز کرده بودند که با توجه به ممنوعیت وارداتی که از سوی دولت اعمال شد ؛گویا نمایندگان مجلس نیز برای این که گامی در جهت بهبود وضعیت این صنعت بردارند عطای رقابت پذیری را به لقایش فروختندو با تغییر نام طرح ارائه شده شان سعی دارند تا با تمرکز به افزایش کیفیت برای این صنعت کاری کنند .

البته در حالی که طرح ساماندهی بازار خودرو در زمان ارائه به مجلس نتوانست قید سه فوریت خود را نگه دارد و تنها با یک فوریت در لیست بررسی های مجلسی ها قرار گرفت ، اما به تازگی به کارگروه مربوطه رفته و در حال بررسی است تا به گفته فولادگر در آینده  نزدیک و با نهایی شدن آن به کمیسیون صنعت رفته و روانه صحن شود .

افزایش کیفیت تولیدات داخلی، کاهش مصرف بنزین، توسعه خودروهای هیبریدی و برقی و همچنین افزایش استانداردهای تولید از جمله محورهای طرح ساماندهی صنعت خودرو است که نمایندگان مجلس با گنجاندن محور اصلاح ساختار مالکیت خودروسازان این محور را به یکی از مهم ترین محورهای این طرح تبدیل کرده و زمان زیادی هم برای آن گذارده اند . البته این موضوع هنوز واکنشی را از سوی وزیر جدید صنعت معدن و تجارت و یا حتی مدیران کهنه کار خوردویی برانگیخته نکرده است .شرایطی که به نظر می رسد موجب خواهد شد تا این طرح با زمان بیشتری توسط تحلیل گران این صنعت و  مدیران قبلی به نقد و بررسی گذارده شود .

 البته پیش از این و در همایش بین المللی خودرو که در سال پگذشته برگزار شد مدیرعامل ایارن خودرو در اظهارات خود به موضوع واگذاری سهام خوردوسازی ها اشاره کرد و اعلام کرد که حاضر است  صندلی مدیریت کارخانه تحت مدیریتش را به هر کس که بتواند مدیریت کند واگذار کند.

هاشم یکه‌زارع در پنجمین همایش بین‌المللی صنعت خودرو ، گفت:« خصوصی‌سازی صنعت خودرو را نجات می‌دهد. بنابراین مانع ایجاد نکنید. اگر همین امروز سه سرمایه گذار ، سه صندلی هیات مدیره ایران خودرو و سایپا را بگیرند و من و جهرودی (مدیرعامل سایپا ) را عوض کنند، به‌نفع مملکت است. چرا وقتی ظرفیت 1.8 میلیون دستگاه در بخش مونتاژ و رنگ داریم، اصرار به ایجاد ظرفیت جدید دارید و خودروسازان را تحت فشار می گذارید؟از طرف خود و جهرودی اعلام می کنم هیچ کدام از ما مخالفتی با ایجاد قطب سوم خودروسازی نداریم. حتی اگر بتوانیم کمک هم می کنیم. چون ایجاد قطب سوم به نفع ما است اما یک شبه نمی توان کاری کرد و دو خودروساز سال ها طول کشیده تا به شرایط امروز برسند.»

اظهاراتی که جنجال های زیادی به پا کرد و مجددا خصوصی سازی خودروسازان  را به برنامه های قریب الوقوع صنعت خودرو تبدیل کرد، با این حال هنوز هم خودروسازان جاده مخصوص با نام خصوصی و با تصمیمات دولتی اداره می شوند .

با این حال فولادگر عضو کمیسیون صنعت مجلس تاکید کرده  است که « یکی از معضلات کنونی صنعت خودرو، ساختار مالکیت خصولتی خودروسازان است که در این طرح به دنبال اصلاح آن هستیم. مجلس به دنبال ان است که با تصویب این طرح بتواندعلاوه برکاهش تصدی گری دولت در صنعت خودرو، تولیدات ملی از کیفیت مناسبی برخوردار شوند.»

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱ + ۸
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۱۶:۵۳
تجمع در مقابل فروشگاه داتیس صحت ندارد
خودرونگاران - فیلم منتشر شده در خصوص تجمع مالباختگان شرکت داتیس خودرو در مقابل نمایشگاه مرکزی این شرکت به هیچ وجه صحت نداشته چراکه این افراد در صف گوشت در طرح عرضه گوشت یخ زاده با کارت ملی جنب فروشگاه...
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۱۵:۵۹
سرمایه‌گذاری چندمیلیارد دلاری هیوندای در خودروهای پاک
خودرونگاران - هیوندای موتورز روز سه شنبه اعلام کرد که قصد دارد به منظور توسعه وسائل نقلیه پاک و دوستدار محیط زیست ۶.۷ میلیارد دلار در تولید خودروهای الکتریکی پیل سوختی هیدروژنی (FCEV) سرمایه گذاری کن...
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۱۵:۴۸
تست بازار برای خودروسازان جواب نداد
خودرونگاران_براساس استدلال خودروسازان قرار بود با اعمال قیمت‌های جدید در ۴ محصول ایران خودرو قیمت این خودروها در بازار تغییر کند و به سمت کاهش برود اما تاکنون واکنش بازار نسبت به این قیمت ها معکوس بود...
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۱۵:۴۵
آغاز طرح جدید پیش فروش محصولات سایپا ویژه آذرماه ۹۷ از فردا
خودرونگاران_شرکت سایپا مرحله جدید پیش فروش محصولات خود را ویژه آذرماه ۹۷ از فردا آغاز خواهد کرد.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۱۵:۲۲
چرا باید قیمت خودرو بالا رود؟
خودرونگاران_ادله فوق به خوبی وضعیت بغرنج دومین صنعت بزرگ ایران را نشان می‌دهد. صنعتی که رگ و ریشه‌ای بیش از نیم قرن دارد امروزه حال خوشی ندارد و با زیان‌ ۳۰ هزار میلیارد تومانی دست و پنجه نرم می‌کند.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۱۴:۲۵
دولت مصمم است قیمت خودرو را متعادل کند تا از خودرو سازان حمایت شود
خودرونگاران_ محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور در حاشیه جلسه هیئت دولت اظهار کرد:امروز با توجه به رهنمودی که مقام معظم رهبری در خصوص لایحه بودجه ۹۸ داشتند، آقای رئیس جمهور بحث مفصلی را راجع به این موضو...
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۱۴:۲۲
امکان پرداخت قسطی بدهی طرح ترافیک
خودرونگاران_مشاور معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با تاکید بر اینکه شهرداری تلاش می‌کند تا جایی که ممکن است از جریمه شدن مردم جلوگیری کند، از امکان پرداخت قسطی بدهی عوارض تردد در محدوده طرح تر...
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۱۴:۰۶
سهمیه بنزین اعتباری شود
خودرونگاران_کریمی گفت: باید برای مردم کشور سهمیه تعیین کنیم نه برای خودرو، چون در کل کشور ۶۰ درصد مردم خودرو ندارند. سهمیه بنزین اعتباری شود نسخه قابل چاپ
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۱۴:۰۲
بازي نوستالژي ها در ايده هاي جديد خودرويي
خودرونگاران - در اینجا نگاهی به 10 مورد از قسمت های مختلف خودروهای امروزی می اندازیم که از سبک کلاسیک قدیمی برخوردار هستند.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۱۳:۵۸
سبقت از راست تاکسی های اینترنتی از حمل و نقل عمومی
خودرونگاران_گفته می شود ظهور تاکسی های اینترنتی در دنیا، افزایش حجم سفر، آلایندگی و کسب شش درصد از سهم بخش حمل ونقل عمومی را به دنبال داشته، اما برخی فعالان این حوزه تعمیم نتایج این تحقیق به ایران را ...
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۱۲:۵۰
ورود خودروی وحشی تویوتا به صحنه مسابقات
خودرونگاران - به راستی که تویوتا می داند چگونه کنجکاوی مردم را برانگیزد. با اینکه، هنوز زمان زیادی به رونمایی محصول نهایی سوپرا باقی مانده است، تویوتا به جای افشای گوشه ای از جزئیات تولید خودرو، تصمیم...
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۱۲:۱۹
برای ثبت‌نام کارت سوخت المثنی تنها سه روز دیگر فرصت دارید
خودرونگاران_ فرآیند ثبت‌نام کارت سوخت المثنی که از سوم آذرماه آغاز شده بود، طبق زمان‌بندی اعلام شده از سوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در روز شنبه، ۲۴ آذرماه به پایان می‌رسد.
۱۳۹۷/۹/۲۱ - ۱۲:۰۲
قیمت جدید انواع خودرو تویوتا در بازار تهران +جدول
خودرونگاران_آنچه در زیر می‌آید قیمت روز انواع خودرو تویوتا در سطح بازار پایتخت طی آذر ماه ۹۷ است که ممکن است تا ۵ درصد در مناطق مختلف تهران دارای نوسان باشد.
۱۳۹۷/۹/۲۰ - ۱۳:۲۰
خبر خوش وزير براي وارداتي ها
خودرونگاران - رحمانی، از ترخیص برخی از خودروهای مانده در گمرکات که دارای موانع قانونی نیستند بعد از تصویب هیأت دولت خبر داد
۱۳۹۷/۹/۱۶ - ۱۳:۵۸
قیمت خودرو با چند شرط افزایش می‌یابد
خودرونگاران_رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی مجلس شرط‌های که بر اساس آن قیمت خودروها افزایش می‌یابد را تشریح کرد.
۱۳۹۷/۹/۱۷ - ۱۷:۲۶
جذابترین خودروهای برقی ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰
خودرونگاران- در اینجا نگاهی می اندازیم به جدیدترین خودروهای برقی که از سال 2019 تا 2020 میلادی قرار است عرضه شوند.
۱۳۹۷/۹/۱۸ - ۱۰:۰۸
اینها هستند که نمی گذارند ماشین ارزان شود
خودرونگاران - رئیس اتحادیه فروشندگان و نمایشگاه‌داران اتومبیل از علل عدم کاهش قیمت در بازار خودرو سخن گفت.
۱۳۹۷/۹/۱۵ - ۱۰:۲۲
وقت‌کشی در اصلاح قیمت‌ها
خودرونگاران_ صنعت خودرو این روزها با حاشیه‌های متعددی روبه‌رو شده است. حاشیه‌هایی که نشأت گرفته از بی‌توجهی خودروسازان نسبت به داخلی‌سازی و وابستگی قطعات است.
۱۳۹۷/۹/۱۴ - ۱۴:۱۴
خداحافظی جگوار لندروور با نمایشگاه ژنو ۲۰۱۹
خودرونگاران - اخیرا جگوار لندروور اعلام کرده است که در نمایشگاه خودرو ژنو 2019، که در ماه مارس برگزار می شود، شرکت نخواهد کرد. این شرکت، دلیل صرفه نظر از حضورش در این نمایشگاه راکاهش هزینه های خود...
۱۳۹۷/۹/۱۸ - ۰۹:۵۲
بنگاه‌داری خودروسازان نوعی هزینه کردن از جیب مردم است
خودرونگاران -نماینده خودروسازان در یک برنامه تلویزیونی گفت: قیمت بازار موهوم نیست، اول ظرفیت خودروسازان حدود ۲ برابر تقاضای بازار است . به این ترتیب خودرو سازها می توانند بالای تقاضا، عرضه کنند و محصو...
۱۳۹۷/۹/۱۹ - ۱۰:۱۱
ترخیص خودروها منتظر تصمیم سران سه قوه است
خودرونگاران - دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت: واردات خودرو علاوه بر بالا بردن کیفیت خودروهای مصرفی در کشور و کاهش آلودگی‌ها باعث می‌شود که دولت درآمد قابل ملاحظه‌ای از این محل کسب کند به طور مثال ف...
۱۳۹۷/۹/۱۹ - ۱۵:۵۲
خودروی کارکرده از افغانستان وارد کنیم!
خودرونگاران_ یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: هم اکنون با وجود اعمال تحریم ها و عدم امکان واردات خودروی صفر کیلومترمی توان خودروهای کم کارکرد را از کشورهایی مانند افغانستان وارد کرد.
۱۳۹۷/۹/۱۵ - ۱۳:۴۶
مخالفت"پورسیدآقایی" با خودروهای نمایندگان مجلس به خطوط ویژه
خودرونگاران_دستیار ویژه معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به برنامه ریزی نمایندگان مجلس برای ورود خودروهایشان به خطوط ویژه اتوبوس گفت: معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران با این طرح ک...
۱۳۹۷/۹/۱۴ - ۱۴:۱۰
سومین سری ساوانا راهی خیابانها شد
خودرونگاران - شرکت عظیم خودرو به عنوان یکی از تولید کنندگان جوان صنعت خودرو که در حال حاضر خودروی ساوانا را برروی خط تولید خود دارد سومین سری محصولات تولیدی خود را به مشتریان تحویل نمود .
۱۳۹۷/۹/۱۷ - ۱۴:۰۳
جزئیات جلسه خودروسازان و قطعه‌سازان با لاریجانی
خودرونگاران_در جلسه‌ای که از سوی خودروسازان و قطعه‌سازان با رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شده است، مقرر گردید تا خودروهای بالای ۴۵ میلیون تومان با رعایت کردن ضوابط قیمتگذاری، افزایش قیمت بدهند.
۱۳۹۷/۹/۱۵ - ۱۰:۰۱
دی‌اس DS۷ مدل ۲۰۱۸ تیپ ۲ را بشناسید
خودرونگاران_برند دی اس (DS Automobiles)، زیر مجموعه‌ی لوکس سیتروئن فرانسه است که به عنوان یک خودروساز در سال ۲۰۰۹ مطرح شد.