امروز: پنج شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۰۹:۵۱
شناسه خبر: ۴۵۲۴۲۴
 
از سوی مجلسی ها دوباره مطرح شد :
معمای اصلاح ساختار مالکیت خودروسازان
خودرونگاران- سالهاست که صداهای مختلف خواهان اصلاح ساختار در جاده مخصوص هستندو معتقدند که با اصلاح ساختاری که در کارخانه های خودروسازی روی خواهد داد می توان آینده صنعت خودرو را به راهی که از آن خارج شده است باز گرداند .

به گزارش خودرونگاران ؛ بسیاری از مدافعان این تصمیم معتقدند که اگر اهرم حمایت های دولتی از گرده خوردوسازان بزرگ ایرانی جاده مخصوص برداشته شود ، این خودروسازی ها می توانند به جایگاه اصلی خود که تولید خودرو است برسندو کمتر تنها به فکر مونتاژ کاری یا تولید برندهای قدیمی باشند .

 رویکردی که زمانی موجب شکل گیری خودروسازی های جدید با نام بخش خصوصی شد و امروز شاهد فعالیت برخی از این برندها هستیم . اما این رویکرد انطور که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفت و شاید بهتر است بگویم  ان طور که  مورد توجه مدافعانش بود خصوصی سازی به صنعت خودرو نرسید که امروز باز هم شاهد برنامه ریزی های مختلف برای اصلاح ساختار صنعت خوردو هستیم. به جهت این که همچنان بیشترین سهم بار تولیدی همچنان به جاده مخصوصی ها باز می گردد بسیاری از کارشناسان و حتی نمایندگان مجلس بهبود شرایط تولید خودرو و  مدیریت خودرویی را به اجرای خصوصی سازی این صنعت مرتبط می دانند و معتقدند که اگر  خصوصی سازی واقعی در بدنه خودروسازی های دولتی اجرا شود با تغییر رویکرد تولید شاهد موفقیت بیشتر آنها خواهیم بود . حال آنکه  مدیران صنعتی دولتی تاکید دارند که هم اکنون نیز صنعت خودروی ایران خصوصی است و سهم دولت در دو خودروسازی جاده مخصوص زیر20 درصد است و نمی توان بابت این سهم انها را دولتی نامید.

 اما از آنجا که تصمیم های دولتی روند مدیریت این خودروسازی ها را متاثر می کند و حتی برخی از کارشناسان زیان انباشته چند هزار میلیاردتومانی این روزهای دو خودروساز جاده مخصوص را نیز  به همین نوع دخالت های دولتی مرتبط می داند. پس بی ارتباط نیست که هنوز هم بسیاری از کارشناسان و نمایندگان مجلس به دنبال اصلاح ساختار این خودروسازی ها باشند؛ موضوعی که مجدد از سوی رییس کمیسیون حمایت از تولید ملی مجلس مطرح شده و به نظر می رسد با توجه به روالی که مجلس در موضوع خودرو در یک سال گذشته داشته است ؛ گویا مجلس قصد دارد تا زمانی که یکی از طرح های پیشنهادی اش برای صنعت خودرو به مرحله اجرا گذارده نشده ، موضوع صنعت خودرو را به فراموشی نسپرد و با استمرار پیگیری ها یک بار برای همیشه تکلیف صنعت خودروی ایران را با نام خود گره زده و به نتیجه برساند .

موضوعی که حمید رضا فولادگر رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس به آن تاکید دارد و  با بیان اینکه اصلاح ساختار مالکیت خودروسازان در دستور کار مجلس  قرار دارد گفته است:«مجلس به دنبال کاهش تصدی گری دولت در صنعت خودرو است.»

مجلسی ها از سال گذشته بارها و بارها موضوع صنعت خورو را در دستور کار خود قرار داده و حتی برای این صنعت طرح های مختلفی را هم به نگارش در آورده اند.طرح هایی که البته  اجرای برخی از بخش های آن مستلزم تغییرات در برخی موراد قانونی است که در یک سال و نیم گذشته  به اجرا در آمده است و اگر مجلسی ها می خواهند تغییری را در این صنعت شاهد باشند باید ابتدا دولت را مجاب به  تغییر قوانین مصوب شده اش بکنند.

 فولادگر علاوه بر این که از برنامه مجلس برای تغییر ساختار در خودروسازی ها خبر داده است به مطرح شدن دوباره طرح قدیمی که با امضا 205 نفر از نمایندگان به صحن علنی رفته بود اشاره کرد و با بیان این که  یکی از برنامه های مجلس که به زودی طرح آن نهایی می شود، ساماندهی صنعت خودرو است، گفته است: «"طرح ساماندهی بازار خودرو" که پیش از این چند باری در مجلس رفت و برگشت داشت به دلیل شرایط جدید اقتصاد کشور به "طرح ساماندهی صنعت خودرو" تغییر یافت».

تغییر نامی که بنا به گفته وی «با توجه به تلاطمات ارزی و ممنوعیت واردات سبب شده  تا  نمایندگان در بررسی این طرح به جای تمرکز بر کاهش تعرفه واردات و مسائل مرتبط باتوسعه واردات به ارتقا کیفی محصولات داخلی توجه کنند.» روالی که به نظر می رسد به نوعی عقب نشینی نمایندگان مجلس از موضع قبلی خود که کاهش تعرفه واردات خودرو بود نیز هست. چرا که در طرح قبلی نمایندگان مجلس تمرکز خود را بر محور واردات برای افزایش رقابت پذیری تولید داخل متمرکز کرده بودند که با توجه به ممنوعیت وارداتی که از سوی دولت اعمال شد ؛گویا نمایندگان مجلس نیز برای این که گامی در جهت بهبود وضعیت این صنعت بردارند عطای رقابت پذیری را به لقایش فروختندو با تغییر نام طرح ارائه شده شان سعی دارند تا با تمرکز به افزایش کیفیت برای این صنعت کاری کنند .

البته در حالی که طرح ساماندهی بازار خودرو در زمان ارائه به مجلس نتوانست قید سه فوریت خود را نگه دارد و تنها با یک فوریت در لیست بررسی های مجلسی ها قرار گرفت ، اما به تازگی به کارگروه مربوطه رفته و در حال بررسی است تا به گفته فولادگر در آینده  نزدیک و با نهایی شدن آن به کمیسیون صنعت رفته و روانه صحن شود .

افزایش کیفیت تولیدات داخلی، کاهش مصرف بنزین، توسعه خودروهای هیبریدی و برقی و همچنین افزایش استانداردهای تولید از جمله محورهای طرح ساماندهی صنعت خودرو است که نمایندگان مجلس با گنجاندن محور اصلاح ساختار مالکیت خودروسازان این محور را به یکی از مهم ترین محورهای این طرح تبدیل کرده و زمان زیادی هم برای آن گذارده اند . البته این موضوع هنوز واکنشی را از سوی وزیر جدید صنعت معدن و تجارت و یا حتی مدیران کهنه کار خوردویی برانگیخته نکرده است .شرایطی که به نظر می رسد موجب خواهد شد تا این طرح با زمان بیشتری توسط تحلیل گران این صنعت و  مدیران قبلی به نقد و بررسی گذارده شود .

 البته پیش از این و در همایش بین المللی خودرو که در سال پگذشته برگزار شد مدیرعامل ایارن خودرو در اظهارات خود به موضوع واگذاری سهام خوردوسازی ها اشاره کرد و اعلام کرد که حاضر است  صندلی مدیریت کارخانه تحت مدیریتش را به هر کس که بتواند مدیریت کند واگذار کند.

هاشم یکه‌زارع در پنجمین همایش بین‌المللی صنعت خودرو ، گفت:« خصوصی‌سازی صنعت خودرو را نجات می‌دهد. بنابراین مانع ایجاد نکنید. اگر همین امروز سه سرمایه گذار ، سه صندلی هیات مدیره ایران خودرو و سایپا را بگیرند و من و جهرودی (مدیرعامل سایپا ) را عوض کنند، به‌نفع مملکت است. چرا وقتی ظرفیت 1.8 میلیون دستگاه در بخش مونتاژ و رنگ داریم، اصرار به ایجاد ظرفیت جدید دارید و خودروسازان را تحت فشار می گذارید؟از طرف خود و جهرودی اعلام می کنم هیچ کدام از ما مخالفتی با ایجاد قطب سوم خودروسازی نداریم. حتی اگر بتوانیم کمک هم می کنیم. چون ایجاد قطب سوم به نفع ما است اما یک شبه نمی توان کاری کرد و دو خودروساز سال ها طول کشیده تا به شرایط امروز برسند.»

اظهاراتی که جنجال های زیادی به پا کرد و مجددا خصوصی سازی خودروسازان  را به برنامه های قریب الوقوع صنعت خودرو تبدیل کرد، با این حال هنوز هم خودروسازان جاده مخصوص با نام خصوصی و با تصمیمات دولتی اداره می شوند .

با این حال فولادگر عضو کمیسیون صنعت مجلس تاکید کرده  است که « یکی از معضلات کنونی صنعت خودرو، ساختار مالکیت خصولتی خودروسازان است که در این طرح به دنبال اصلاح آن هستیم. مجلس به دنبال ان است که با تصویب این طرح بتواندعلاوه برکاهش تصدی گری دولت در صنعت خودرو، تولیدات ملی از کیفیت مناسبی برخوردار شوند.»

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۲ + ۵
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۷/۱۲/۲ - ۱۵:۰۳
رییس‌جمهور درباره ریشه گرانی خودرو و سایر کالاها با مردم صحبت کند
خودرونگاران - یک عضو هیات رییسه مجلس از رییس‌جمهور خواست تا مردم را محرم بداند و درباره ریشه‌های گرانی خودرو، گوشت قرمز و سایر اقلام با آنان صحبت کند.
۱۳۹۷/۱۲/۲ - ۱۴:۴۹
گروه خودرویی همچنان در انتظار امداد
خودرونگاران - اکثر نمادهای عمده گروه خودرویی در اولین هفته اسفند ماه یا منفی بودند یا در دامنه نوسان منفی مورد معامله قرار گرفتند که علت این امر را می توان در بلاتکلیفی شرایط اقتصادی، وضعیت بدهی‌ها ...
۱۳۹۷/۱۲/۲ - ۱۳:۳۴
فروش اینترنتی سایپا هر روز انجام می‌شود
خودرونگاران - سایت فروش فوری خودرو هر روز از ساعت ۱۰ صبح باز و فروش با لحاظ شرایط انجام می‌شود.
۱۳۹۷/۱۲/۲ - ۱۳:۳۱
درخواست یک نماینده برای بررسی گرانی خودرو در جلسه فوق‌العاده مجلس
خودرونگاران - نماینده مردم زرند در مجلس از هیات رییسه مجلس خواست تا به گرانی خودرو و سایر کالاها ورود کند و با مسؤولان دولتی در جلسه‌ای فوق‌العاده به موضوع رسیدگی کند.
۱۳۹۷/۱۲/۲ - ۱۳:۲۵
دولت به افزایش بی‌رویه قیمت خودرو توجه کند
خودرونگاران - نماینده مردم نوشهر در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از وضعیت بازار شب عید، اظهار کرد: دولت باید به افزایش بی رویه قیمت خودرو ، گوشت و میوه توجه کند.
۱۳۹۷/۱۲/۲ - ۱۳:۲۲
ایکو پرس، تنها پایگاه رسمی اطلاع رسانی گروه صنعتی ایران خودرو
خودرونگاران - شرکت ایران خودرو طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد; سایت ایکو پرس به نشانی www.ikcopress.ir تنها پایگاه رسمی اطلاع رسانی گروه صنعتی ایران خودرو است. مردم و رسانه‌ها می‌توانند با مراجعه به این پایگ...
۱۳۹۷/۱۲/۲ - ۱۳:۱۸
قیمت خودرو مورد توجه قرار گیرد
خودرونگاران - نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از افزایش بی رویه قیمت خودرو در تذکری به وزیر صنعت، معدن و تجارت ، گفت: در این خصوص ترتیب اثر دهید.
۱۳۹۷/۱۲/۲ - ۱۲:۳۲
جدیدترین قیمت خودروهای خارجی در بازار
خودرونگاران - جدول قیمت خودروهای خارجی در بازار تهران منتشر شد.
۱۳۹۷/۱۲/۲ - ۱۲:۰۴
خودروهای صفر کیلومتر با «شیتیل و لابی» نصیب چه کسانی می‌شود؟
خودرونگاران - حدود یک‌ماه پیش بود که پس از کش‌وقوس‌های فراوان، قیمت خودروهای داخلی با وعده افزایش تولید بالا رفت و از اواسط بهمن به نوعی هرج و مرج شده است.
۱۳۹۷/۱۲/۲ - ۱۱:۳۲
وضعیت موتورسیکلت‌های رسوبی شفاف‌سازی شود
خودرونگاران - معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست بر ضرورت اسقاط موتورسیکلت‌های رسوبی تاکید کرد و گفت: موتورهای رسوبی سالیان سال است که در پارکینگ‌ها انباشته شده‌اند و متاسفانه هیچ یک از دست...
۱۳۹۷/۱۲/۲ - ۱۱:۲۹
موانع اجرای "اسقاط ۲۵هزار موتورسیکلت رسوبی" در کشور
خودرونگاران - مدیر کل اموال منقول ستاد اجرایی فرمان امام (ره) از وجود ۵۷۲ هزار موتورسیکلت‌ رسوبی در کشور خبر داد و گفت: تنها ۱۸ هزار موتور رسوبی در اختیار و مالکیت ستاد اجرایی فرمان امام است و می‌توان...
۱۳۹۷/۱۲/۲ - ۱۱:۰۵
وزیر صنعت کمتر درباره بازار خودرو شعار درمانی کند
خودرونگاران - عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: لازم است به وزیر صنعت، معدن و تجارت گفته شود به جای شعار درمانی درباره بازار خودرو، به این موضوع به طور ویژه رسیدگی کند.
۱۳۹۷/۱۲/۲ - ۱۱:۰۱
کمیسیون صنایع موضوع افزایش قیمت خودرو را بررسی می کند
خودرونگاران - رییس مجلس شورای اسلامی به رییس کمیسیون صنایع و معادن ماموریت داد تا در جلسه ای ویژه موضوع افزایش قیمت خودرو را هر چه سریعتر پیگیری کند.
۱۳۹۷/۱۱/۲۴ - ۱۴:۵۷
سایت ثبت سفارش واردات خودرو باز شد
خودرونگاران - مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت گفت: سایت ثبت سفارش واردات خودرو براساس مصوبه هیات وزیران برای ترخیص خودروهای در گمرک مانده باز شده است.
۱۳۹۷/۱۱/۲۴ - ۰۹:۳۵
تخفیف ویژه سایپا به مشتریان
خودرونگاران - تمامی مشتریان گروه خودروسازی سایپا که موعد تحویل خودروهای آنها بهمن و اسفندماه سال جاری است مشمول تخفیف ویژه این شرکت خواهند شد.
۱۳۹۷/۱۱/۲۸ - ۱۰:۵۰
تعزیرات فعلا نمی تواند به بازار خودرو نظارت کند
خودرونگاران - سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی گفت: در مورد گرانی خودرو با شکایت مردم مواجه هستیم اما در این شرایط با توجه به سکوت سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان که متولی اصلی است و نبود قیمت م...
۱۳۹۷/۱۱/۲۸ - ۱۰:۱۲
گرانی خودرو ارتباطی با فرمول وزارت صمت ندارد
خودرونگاران_ وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: گرانی خودرو ارتباطی با به کارگیری فرمول این وزارتخانه ندارد و برای ارزانی خودرو، تولید باید افزایش پیدا کند.
۱۳۹۷/۱۲/۱ - ۱۳:۱۷
وعده ارزاني خودرو از زبان وزير
خودرونگاران - وزیر صمت با بیان اینکه عرضه فوری خودرو به مشتریان با درخواست این وزارتخانه تا شب عید به صورت مرتب انجام می‌شود، گفت: تولید در حال افزایش است و در نتیجه قیمت خودرو کاهش می‌یابد.
۱۳۹۷/۱۱/۲۷ - ۱۱:۰۹
برنامه‌های وزارت صنعت برای مهار قیمت خودرو
خودرونگاران - عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: وزیر صنعت، در جلسه غیرعلنی برنامه های این وزارتخانه برای مهار قیمت خودرو را تشریح کرد.
۱۳۹۷/۱۱/۳۰ - ۱۶:۳۶
مصوبات هیات دولت بدون اهمال اجرایی شود
خودرونگاران - دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در نامه ای به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به گذشت ۴۰ روز از مصوبه هیات دولت مبنی بر ترخیص خودروهای دپو شده در گمرکات، تاخیر به وجود آمده را...
۱۳۹۷/۱۱/۲۵ - ۱۰:۲۱
فرمان بازار در دست دلالان
خودرونگاران_ بازار خودرو با نزدیکی به آخرین ماه سال، به واسطه حضور گسترده دلالان و واسطه‌گران قیمت‌های شگفت انگیزی به خود می‌بیند.
۱۳۹۷/۱۱/۲۴ - ۱۰:۵۸
تاکید براجرای برنامه های ۱۰گانه بهبود وضعیت صنعت خودرو
خودرونگاران - نظارت بر اجرای برنامه های ۱۰گانه بهبود وضعیت خودرو سازان با حضور معاون امور صنایع وزارت صنعت ، معدن و تجارت به صورت هفتگی کلید خورد.
۱۳۹۷/۱۱/۲۹ - ۰۹:۵۵
فروش فوری محصولات سایپا از پس فردا
خودرونگاران - گروه خودروسازی سایپا برای کنترل قیمت ها در بازار فروش فوری محصولات خود را آغاز می کند.
۱۳۹۷/۱۱/۲۶ - ۱۰:۰۷
متولی ترخیص خودروهای خارجی دپو شده گمرک یا سازمان تملیکی؟
خودرونگاران_اخیرا گمرک خودروهایی که ثبت سفارش جعلی داشتند را به عنوان قاچاق به سازمان اموال تملیکی معرفی کرده اما خبری از تعیین تکلیف خودروهایی که مشمول قانون متروکه می‌شوند نیست.
۱۳۹۷/۱۱/۲۹ - ۱۵:۴۷
برنامه جدید فروش ۲ خودروساز برای شکست حباب قیمتها
خودرونگاران - گروه های صنعتی ایران خودرو و سایپا با اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت از فردا (سه شنبه) برخی محصولات خود را به صورت اینترنتی فروش فوری می کنند.
۱۳۹۷/۱۱/۲۷ - ۰۹:۵۵
یک خودرو هم از گمرک ترخیص نشده است
خودرونگاران - دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت: وقتی چهل روز از این بخشنامه گذشته و حتی یک خودرو ترخیص نشده چرا یک نفر از دولت نمی‌آید بپرسد که چه اتفاقی افتاده؟ چرا اجرایی نمی‌شود؟ و اگر قابل اجرا ن...