امروز: چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۰۹:۵۱
شناسه خبر: ۴۵۲۴۲۴
 
از سوی مجلسی ها دوباره مطرح شد :
معمای اصلاح ساختار مالکیت خودروسازان
خودرونگاران- سالهاست که صداهای مختلف خواهان اصلاح ساختار در جاده مخصوص هستندو معتقدند که با اصلاح ساختاری که در کارخانه های خودروسازی روی خواهد داد می توان آینده صنعت خودرو را به راهی که از آن خارج شده است باز گرداند .

به گزارش خودرونگاران ؛ بسیاری از مدافعان این تصمیم معتقدند که اگر اهرم حمایت های دولتی از گرده خوردوسازان بزرگ ایرانی جاده مخصوص برداشته شود ، این خودروسازی ها می توانند به جایگاه اصلی خود که تولید خودرو است برسندو کمتر تنها به فکر مونتاژ کاری یا تولید برندهای قدیمی باشند .

 رویکردی که زمانی موجب شکل گیری خودروسازی های جدید با نام بخش خصوصی شد و امروز شاهد فعالیت برخی از این برندها هستیم . اما این رویکرد انطور که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفت و شاید بهتر است بگویم  ان طور که  مورد توجه مدافعانش بود خصوصی سازی به صنعت خودرو نرسید که امروز باز هم شاهد برنامه ریزی های مختلف برای اصلاح ساختار صنعت خوردو هستیم. به جهت این که همچنان بیشترین سهم بار تولیدی همچنان به جاده مخصوصی ها باز می گردد بسیاری از کارشناسان و حتی نمایندگان مجلس بهبود شرایط تولید خودرو و  مدیریت خودرویی را به اجرای خصوصی سازی این صنعت مرتبط می دانند و معتقدند که اگر  خصوصی سازی واقعی در بدنه خودروسازی های دولتی اجرا شود با تغییر رویکرد تولید شاهد موفقیت بیشتر آنها خواهیم بود . حال آنکه  مدیران صنعتی دولتی تاکید دارند که هم اکنون نیز صنعت خودروی ایران خصوصی است و سهم دولت در دو خودروسازی جاده مخصوص زیر20 درصد است و نمی توان بابت این سهم انها را دولتی نامید.

 اما از آنجا که تصمیم های دولتی روند مدیریت این خودروسازی ها را متاثر می کند و حتی برخی از کارشناسان زیان انباشته چند هزار میلیاردتومانی این روزهای دو خودروساز جاده مخصوص را نیز  به همین نوع دخالت های دولتی مرتبط می داند. پس بی ارتباط نیست که هنوز هم بسیاری از کارشناسان و نمایندگان مجلس به دنبال اصلاح ساختار این خودروسازی ها باشند؛ موضوعی که مجدد از سوی رییس کمیسیون حمایت از تولید ملی مجلس مطرح شده و به نظر می رسد با توجه به روالی که مجلس در موضوع خودرو در یک سال گذشته داشته است ؛ گویا مجلس قصد دارد تا زمانی که یکی از طرح های پیشنهادی اش برای صنعت خودرو به مرحله اجرا گذارده نشده ، موضوع صنعت خودرو را به فراموشی نسپرد و با استمرار پیگیری ها یک بار برای همیشه تکلیف صنعت خودروی ایران را با نام خود گره زده و به نتیجه برساند .

موضوعی که حمید رضا فولادگر رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس به آن تاکید دارد و  با بیان اینکه اصلاح ساختار مالکیت خودروسازان در دستور کار مجلس  قرار دارد گفته است:«مجلس به دنبال کاهش تصدی گری دولت در صنعت خودرو است.»

مجلسی ها از سال گذشته بارها و بارها موضوع صنعت خورو را در دستور کار خود قرار داده و حتی برای این صنعت طرح های مختلفی را هم به نگارش در آورده اند.طرح هایی که البته  اجرای برخی از بخش های آن مستلزم تغییرات در برخی موراد قانونی است که در یک سال و نیم گذشته  به اجرا در آمده است و اگر مجلسی ها می خواهند تغییری را در این صنعت شاهد باشند باید ابتدا دولت را مجاب به  تغییر قوانین مصوب شده اش بکنند.

 فولادگر علاوه بر این که از برنامه مجلس برای تغییر ساختار در خودروسازی ها خبر داده است به مطرح شدن دوباره طرح قدیمی که با امضا 205 نفر از نمایندگان به صحن علنی رفته بود اشاره کرد و با بیان این که  یکی از برنامه های مجلس که به زودی طرح آن نهایی می شود، ساماندهی صنعت خودرو است، گفته است: «"طرح ساماندهی بازار خودرو" که پیش از این چند باری در مجلس رفت و برگشت داشت به دلیل شرایط جدید اقتصاد کشور به "طرح ساماندهی صنعت خودرو" تغییر یافت».

تغییر نامی که بنا به گفته وی «با توجه به تلاطمات ارزی و ممنوعیت واردات سبب شده  تا  نمایندگان در بررسی این طرح به جای تمرکز بر کاهش تعرفه واردات و مسائل مرتبط باتوسعه واردات به ارتقا کیفی محصولات داخلی توجه کنند.» روالی که به نظر می رسد به نوعی عقب نشینی نمایندگان مجلس از موضع قبلی خود که کاهش تعرفه واردات خودرو بود نیز هست. چرا که در طرح قبلی نمایندگان مجلس تمرکز خود را بر محور واردات برای افزایش رقابت پذیری تولید داخل متمرکز کرده بودند که با توجه به ممنوعیت وارداتی که از سوی دولت اعمال شد ؛گویا نمایندگان مجلس نیز برای این که گامی در جهت بهبود وضعیت این صنعت بردارند عطای رقابت پذیری را به لقایش فروختندو با تغییر نام طرح ارائه شده شان سعی دارند تا با تمرکز به افزایش کیفیت برای این صنعت کاری کنند .

البته در حالی که طرح ساماندهی بازار خودرو در زمان ارائه به مجلس نتوانست قید سه فوریت خود را نگه دارد و تنها با یک فوریت در لیست بررسی های مجلسی ها قرار گرفت ، اما به تازگی به کارگروه مربوطه رفته و در حال بررسی است تا به گفته فولادگر در آینده  نزدیک و با نهایی شدن آن به کمیسیون صنعت رفته و روانه صحن شود .

افزایش کیفیت تولیدات داخلی، کاهش مصرف بنزین، توسعه خودروهای هیبریدی و برقی و همچنین افزایش استانداردهای تولید از جمله محورهای طرح ساماندهی صنعت خودرو است که نمایندگان مجلس با گنجاندن محور اصلاح ساختار مالکیت خودروسازان این محور را به یکی از مهم ترین محورهای این طرح تبدیل کرده و زمان زیادی هم برای آن گذارده اند . البته این موضوع هنوز واکنشی را از سوی وزیر جدید صنعت معدن و تجارت و یا حتی مدیران کهنه کار خوردویی برانگیخته نکرده است .شرایطی که به نظر می رسد موجب خواهد شد تا این طرح با زمان بیشتری توسط تحلیل گران این صنعت و  مدیران قبلی به نقد و بررسی گذارده شود .

 البته پیش از این و در همایش بین المللی خودرو که در سال پگذشته برگزار شد مدیرعامل ایارن خودرو در اظهارات خود به موضوع واگذاری سهام خوردوسازی ها اشاره کرد و اعلام کرد که حاضر است  صندلی مدیریت کارخانه تحت مدیریتش را به هر کس که بتواند مدیریت کند واگذار کند.

هاشم یکه‌زارع در پنجمین همایش بین‌المللی صنعت خودرو ، گفت:« خصوصی‌سازی صنعت خودرو را نجات می‌دهد. بنابراین مانع ایجاد نکنید. اگر همین امروز سه سرمایه گذار ، سه صندلی هیات مدیره ایران خودرو و سایپا را بگیرند و من و جهرودی (مدیرعامل سایپا ) را عوض کنند، به‌نفع مملکت است. چرا وقتی ظرفیت 1.8 میلیون دستگاه در بخش مونتاژ و رنگ داریم، اصرار به ایجاد ظرفیت جدید دارید و خودروسازان را تحت فشار می گذارید؟از طرف خود و جهرودی اعلام می کنم هیچ کدام از ما مخالفتی با ایجاد قطب سوم خودروسازی نداریم. حتی اگر بتوانیم کمک هم می کنیم. چون ایجاد قطب سوم به نفع ما است اما یک شبه نمی توان کاری کرد و دو خودروساز سال ها طول کشیده تا به شرایط امروز برسند.»

اظهاراتی که جنجال های زیادی به پا کرد و مجددا خصوصی سازی خودروسازان  را به برنامه های قریب الوقوع صنعت خودرو تبدیل کرد، با این حال هنوز هم خودروسازان جاده مخصوص با نام خصوصی و با تصمیمات دولتی اداره می شوند .

با این حال فولادگر عضو کمیسیون صنعت مجلس تاکید کرده  است که « یکی از معضلات کنونی صنعت خودرو، ساختار مالکیت خصولتی خودروسازان است که در این طرح به دنبال اصلاح آن هستیم. مجلس به دنبال ان است که با تصویب این طرح بتواندعلاوه برکاهش تصدی گری دولت در صنعت خودرو، تولیدات ملی از کیفیت مناسبی برخوردار شوند.»

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۹ + ۸
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۸/۳/۱ - ۱۱:۰۲
سايپا مدل موفق بهره‌وري در صنايع كشور است
خودرونگاران - رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران باحضور در شركت سايپا ضمن ديدار با مديرعامل گروه خودروسازي سايپا، از نمايشگاه دستاوردهاي بهره‌وري كه باحضور شركت‌هاي گروه و واحدهاي مختلف سايپا برپا شده، ب...
۱۳۹۸/۳/۱ - ۱۰:۵۳
عمده‌ترین دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو + راه‌حل
خودرونگاران - یکی از مشکلات رایجی که ممکن است در هر خودرویی ایجاد شود روشن شدن چراغ چک است. این اتفاق می‌تواند دلایل متفوتی داشته باشد و نباید آن را نادیده بگیرید.
۱۳۹۸/۳/۱ - ۱۰:۴۹
ورود شورای رقابت به قیمت گذاری خودرو، بازگشت به عقب است
خودرونگاران - مجلس روز یکشنبه در مصوبه جدیدی قیمتگذاری خودروها را دوباره به شورای رقابت سپرد، این تصمیم اما از سوی کارشناسان با انتقادهای زیادی همراه و به نوعی بازگشت به شیوه غلط گذشته ارزیابی شد.
۱۳۹۸/۳/۱ - ۱۰:۰۱
تردد خودروهای فرسوده محدود شد
خودرونگاران - سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از مجوز کمیسیون متبوعش برای محدود شدن تردد خودروهای فرسوده به شهرهای با جمعیت کمتر از ۱۰۰ هزار نفر خبر داد.
۱۳۹۸/۳/۱ - ۰۹:۵۹
اما و اگرهای طرح ساماندهی صنعت خودرو از زبان ملکی
خودرونگاران - عضو ناظر مجلس در شورای رقابت با اشاره به احتمالات مطرح شده پیرامون اجرا نشدن ماده یا موادی از طرح ساماندهی صنعت خودرو پس از تصویب نهایی در شورای نگهبان، گفت: قرار داشتن کشور در وضعیت جنگ...
۱۳۹۸/۳/۱ - ۰۹:۳۱
انقلاب در ساختار فورد
خودرونگاران - بنابر گزارش رویترز جیم هکت، مدیرعامل شرکت خودروسازی فورد در ایمیلی به کارکنان، از برنامه خود برای حذف ۷ هزار فرصت شغلی برابر با ۱۰ درصد از نیروی کار جهانی این خودروساز خبر داده است.
۱۳۹۸/۳/۱ - ۰۹:۲۹
برنامه دایملر برای کاهش هزینه‌های مدیریتی
خودرونگاران - اولا کالنیوس که به‌زودی قرار است بر صندلی ریاست دایملر تکیه بزند از برنامه خود برای اجرای برنامه کاهش هزینه‌ها در این شرکت خودروسازی آلمانی خبر داده است.
۱۳۹۸/۳/۱ - ۰۹:۲۷
به‌دنبال متهم در بازار خودرو
خودرونگاران - خرید و فروش خودرو در فضای مجازی هم‌اکنون به دردسر جدید بازار خودرو تبدیل شده است؛ به‌طوری‌که برخی قیمت‌گذاری در سایت‌های خرید و فروش آنلاین را منشا دلالی بازار می‌خوانند و برخی دیگر حضور...
۱۳۹۸/۳/۱ - ۰۹:۲۱
چرایی التهاب بازار خودرو از نگاه سازمان حمایت
خودرونگاران - سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان این روزها ازسوی برخی رسانه‌ها به‌عنوان مقصر اصلی آشفتگی بازار خودرو معرفی می‌شود. از دید منتقدان، عدم‌نظارت صحیح سازمان حمایت بر بازار و پروسه قی...
۱۳۹۸/۳/۱ - ۰۹:۰۹
فروش فوری محصولات ایران خودرو آغاز شد
خودرونگاران - ایران‌خودرو از فروش ویژه پژو ۴۰۵ و پژو ۲۰۶ تیپ ۲ خبر داد.
۱۳۹۸/۲/۳۱ - ۱۶:۳۵
ناگفته‎های شیوا از ابهامات قیمت‎گذاری خودرو
خودرونگاران - رئیس شورای رقابت با اعلام اینکه در حال حاضر بازار خودرو وضعیت آشفته‌ای دارد، گفت: باید برای ساماندهی بازار خودرو نخست تکلیف شورای رقابت و اشتباه وزیر وقت صنعت در برداشت غلط از یک مصوبه م...
۱۳۹۸/۲/۳۱ - ۱۶:۳۰
نرم افزار خودروهای جنرال موتورز آپدیت می شوند
خودرونگاران - جنرال موتورز سیستم الکترونیکی جدید خودروهایش را رونمایی کرده است. با کمک این سیستم آپدیت های نرم افزاری خودرو به طور بی سیم و مانند موبایل انجام می شود.
۱۳۹۸/۲/۳۱ - ۱۵:۵۵
کاهش لحظه‌ای قیمت خودرو در بازار
خودرونگاران_مصوبه اخیر مجلس برای سپردن قیمت‌گذاری خودرو به شورای رقابت و همچنین سیر نزولی نرخ ارز باعث کاهش قیمت خودرو در بازار شد. این روند نزولی طوری است که برای خودروها نرخ لحظه‌ای تعیین می‌شود و ا...
۱۳۹۸/۲/۲۷ - ۱۴:۲۱
وزارت صمت به تداوم نابسامانی در بازارها پایان دهد
خودرونگاران_ عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس به وزرات صمت یک ماه فرصت داد تا انتصابات ناشایسته در پست‌های کلیدی وزارتخانه را اصلاح و بازار را ساماندهی کند.
۱۳۹۸/۲/۲۷ - ۱۲:۴۹
بررسی فنی بایک سنوا
خودرونگاران_ دیار خودرو از سال ۹۲ اقدام به معرفی سدان جدیدی با نام «سنوا» کرد و آن را در مدل ۲۰۱۴ به خیابان‌های کشورمان فرستاد.
۱۳۹۸/۲/۲۷ - ۱۲:۳۱
سواری لکسوس ۲۴ میلیاردی به مقصد نرسید
خودرونگاران_ فرمانده انتظامی شهرستان شهرضا از کشف یک دستگاه سواری لکسوس قاچاق به ارزش ۲۴ میلیارد ریال خبر داد.
۱۳۹۸/۲/۲۷ - ۱۱:۰۳
کاهش سهمیه پایه گازوئیل کامیون‌ها تا مرداد‌ امسال
خودرونگاران_عضو هیأت عامل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت: تلاش می‌کنیم تا مردادماه امسال موضوع سهمیه پایه گازوئیل کامیون‌ها مدیریت شده و کاهش یابد و برای کامیون‌‌های کمتر فعال به سهمیه پایه کا...
۱۳۹۸/۲/۲۷ - ۱۱:۳۴
بنزین کارتی و سی.ان.جی راهکاری برای کنترل مصرف
خودرونگاران_ یک نماینده مجلس، استفاده از کارت را راهکاری موثر برای جلوگیری از قاچاق عنوان کرد و گفت: ایجاد مشوق برای استفاده از سی.ان.جی می‌تواند میزان مصرف بنزین را کاهش دهد.
۱۳۹۸/۲/۲۶ - ۱۲:۴۶
گواهی اسقاط نخرید!
خودرونگاران - دبیر انجمن واردکنندگان خودرو ایران از شرکت های وارکننده خودرو خواست تا فعلا گواهی اسقاط نخرند.
۱۳۹۸/۲/۲۴ - ۰۹:۳۴
معامله خودرو به صفر رسید
خودرونگاران - رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو گفت: به مشتریان توصیه می‌کنیم برای خرید خودرو سراغ افراد صاحب پروانه کسب بروند چراکه با خرید از سایت‌های آگهی امکان بروز مشکل وجود دارد.
۱۳۹۸/۲/۲۷ - ۱۱:۰۰
واردات خودروهای دست دوم، دردی از بی‌خودرویی اقشار کم‌درآمد دوا نمی‌کند
خودرونگاران_یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: واردات خودروهای دست دوم خارجی به کشور از نظر اقتصادی و اجتماعی دردی از بی‌خودرویی اقشار کم درآمد دوا نمی‌کند.
۱۳۹۸/۲/۲۶ - ۱۳:۱۱
واردات لوازم یدکی و قطعات خودرو ممنوع نیست
خودرونگاران - مودودی گفت: واردات لوازم یدکی خودرو آزاد است و مشکلی در ثبت سفارش آن وجود ندارد.
۱۳۹۸/۲/۲۶ - ۱۴:۱۷
افت تولید وتجارت خودرو
خودرونگاران- این هفته اخبار خودرویی بیشتر حول محور افت چرخید، به نحوی که با اعلام آمارهای مختلف، مشخص شد واردات خودرو و قطعه و همچنین تیراژ خودروهای متعلق به بخش خصوصی و تجاری‌سازان، روندی نزولی در فر...
۱۳۹۸/۲/۲۶ - ۱۰:۰۸
تعهدات معوق ایران خودرو تا زمستان امسال به روز می شود
خودرونگاران - معاون بازاریابی و فروش ایران خودرو از اجرای تمامی تعهدات معوق تا پایان امسال و حتی تا زمستان خبر داد.
۱۳۹۸/۲/۲۵ - ۱۷:۰۲
بزرگراهی که خودروها را شارژ می‌کند
خودرونگاران - آلمان به تازگی از راه اندازی یک بزرگراه جدید در این کشور خبر داده که قادر است کامیون‌های برقی را در حین حرکت شارژ کند.
۱۳۹۸/۲/۲۶ - ۱۰:۲۶
جزئیات تخصیص وام ۲.۵ میلیون تومانی به خودروها
خودرونگاران - یکی از سیاست‌های دولت طی سال‌های گذشته دوگانه سوز کردن خودروها بوده که برای این مهم نیز اقدامات متعددی انجام شد. اخیرا مدیر سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از اختصاص وام ۲.۵ میلی...