امروز: شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۷/۴/۳ - ۱۰:۵۴
شناسه خبر: ۴۴۸۰۳۶
 
شورايي به نفع سوداگران
خودرونگاران - هرگونه دستور در اقتصاد اشتباه است و اينكه فكر كنيم تورم با دستور افزايش نمي‌يابد كاملا غلط است. اقتصاد نيز علمي است شبيه فيزيك و رياضي كه قوانين خاص خودش را دارد. ناگفته پيداست كه در هر كجاي دنيا سيبي را به هوا پرتاب كنيم به خاطر تبعيت از قانون جاذبه به زمين بازمي‌گردد و اين بازگشت نه كار دشمنان ما و نه ديگري است تنها قانوني نوشته است.

به گزارش خودرونگاران به نقل از اعتماد ،  در مورد اقتصاد هم اين امر صدق مي‌كند و سياست‌هاي دستوري در هيچ جاي دنيا پاسخ داده نشده و حتي در كشور ما هم، با وجود اينكه از نيم قرن گذشته تاكنون سعي در پياده‌سازي قوانين دستوري داريم اما تاكنون پاسخ روشني نگرفته‌ايم. حتي در كشورمان در دهه ٥٠ براي نخستين‌بار تورم ناشي از بيماري هلندي در اقتصاد توسط سازمان‌هاي نظارتي ايجاد شد. چون تصور سيستم وقت اين بود كه عوامل خارجي مخالف، موجب به وجود آوردن اين تورم شده‌اند و تصور نمي‌كردند كه سياست‌هاي پولي غلط موجب اين بيماري شده است. اين عادت غلط متاسفانه در كشور باقي مانده و مختص اين دولت و دولت قبلي يا بعدي نيست. براي مثال در مورد افزايش قيمت دلار دولت‌ها اصولا اعلام مي‌كنند كه اين افزايش قيمت را قبول ندارند ولي در اصل علم اقتصاد اين صحبت را نمي‌پذيرد. يكسري روش‌ها در سيستم مالي وجود دارد كه با استفاده از آنها مي‌توان سيستم قيمتگذاري را تعيين كرد اما باز هم ورود دولتي به اين بخش‌ها نتوانسته جلوي افزايش قيمت‌ها را بگيرد.

در همين حال طبق آيين‌نامه سازمان حمايت، يا شوراي رقابت در حالي كه بايد عملكرد اين سازمان‌ها در جهت منافع مردم مي‌بود اما چه در خصوص خودروها و چه كالاهاي توليدي، همواره عملكرد اين سازمان‌ها با واقعيت‌ها فرسنگ‌ها فاصله دارد. اين سازمان‌ها بدون توجه به هزينه‌هاي جاري توليد به صورت دستوري قيمتگذاري مي‌كنند كه اين روال موجب فسادهاي ساختاري در شركت‌ها يا افراد مي‌شود و در نهايت ثمر آن ايجاد حاشيه بازار است. اين روال موجب مي‌شود قيمت‌ها در بازار متناسب با عرضه و تقاضا افزايش يافته و بازار به سود دلالان بچرخد. هرچند دلالي بخشي از حلقه ارزش افزوده توليد است اما زماني اين تعادل به هم مي‌ريزد كه دلال بدون پرداخت هيچ ماليات و هزينه‌اي سود بيشتري را كسب مي‌كند.

اين روال است كه موجب مي‌شود مخالف عملكرد شوراي رقابت باشيم حتي پيش‌بيني كنيم كه اين رفتار قيمتگذاري شورا به انفجار قيمت‌ها منجر مي‌شود و حالا هم با اين مجوزهاي جديد ٥ درصد و ٦ درصدي تنها وضعيت بازار خودرو بحراني‌تر مي‌شود. واقعيت اين است كه تا زماني كه حاشيه بين بازار و شركت وجود دارد، شاهد هجوم نقدينگي به اين بازارها هستيم. اين نقدينگي سرگردان كه مصرف‌گرا نيست قطعا تورم ساختاري ايجاد مي‌كند.

شايد راهكار مناسب براي اين بازار در شرايط فعلي واگذاري قيمت‌گذاري به بازار و تدوين اخذ ماليات مكرر از بازارهاي همچون خودرو توسط وزارت امور اقتصاد و دارايي باشيم. مخصوصا زماني كه كاركرد سازمان‌هاي نظارتي و حمايتي همچون شوراي رقابت و سازمان حمايت از مصرف‌كننده به جاي نفع مصرف‌كننده به آشفته‌تر شدن اين بازار كمك مي‌كند بايد از اين سازمان‌ها دست كشيد و به سمت راهكاري برويم كه پاسخ روشن‌تري از لحاظ اقتصادي مي‌دهد. اينكه مردم كالايي را با علم به گران بودن مي‌خرند و بعد به سازمان حمايت شكايت مي‌كنند اصلا روال صحيحي نيست اگر گران است كه نبايد با ورود به اين بازار و خريد به اين گراني دامن زد.

سوال ديگر اين است كه چرا اصلا شوراي رقابت تنها به بازار خودرو ورود مي‌كند و بازار مسكن شرح ورودي براي اين شورا ندارد؟چرا فقط به سراغ خودرو مي‌آيد؟ قطعا خودرو در دسته‌بندي اولويت‌هاي خانواده اولويت نخست نيست و سرپناه و مسكن اولويت ارجح‌تري است. شوراي رقابت در طي سال‌هاي گذشته هيچگاه به اين بازار وارد نشده كه شايد علت دسترسي سخت اين سازمان به سيستم فروش مسكن باشد اما خودرو به دليل سيستم عرضه قابل دسترسي قابل ورود است. سيستم عجيبي است كه اين شورا انحصار ايجاد مي‌كند و بعد مي‌خواهد جلوي آن را بگيرد. يا اين سوال مطرح است كه چرا اصلا اين شورا در سال‌هاي گذشته قدمي براي رفع انحصار برنداشته است؟ بهتر است رييس شوراي رقابت يك بار براي هميشه توضيح دهد كه طي ١٠ سال گذشته چه قدمي براي رفع انحصار از اين بازار برداشته است؟ اين شورا فقط قيمتگذاري كرده است. ما نيازهاي اساسي‌تري داريم كه نيازمند ورود سازمان حمايت و شوراي رقابت است كه مغفول مانده و نمونه واضح آن بخش مسكن است.

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱ + ۷
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۷/۷/۲۸ - ۱۰:۲۷
پراید ۱۵۱ را بشناسید
خودرونگاران_سایپا ۱۵۱ پروژه جدیدی در سایپا است و بر اساس گفته‏‌های دست‏ اندر‏کاران، این پروژه اشتراکی با پروژه‏ سال‏های قبلی سایپا ندارد.
۱۳۹۷/۷/۲۸ - ۱۰:۲۱
کلید دولت و شرکت‌های پخش، لای چرخ روانسازی ترافیک تهران
خودرونگاران_در حالیکه تجربه محدودیتهای ترافیکی در دو هفته آغازین مهر نشان داد که این کار تا چه حد در روان سازی ترافیک تهران تاثیر دارد، اما دولت و شرکت های پخش مواد با پیشنهاد معاونت ترافیک شهرداری بر...
۱۳۹۷/۷/۲۸ - ۱۰:۲۱
تفاوت بین بنزین سوپر و معمولی در چیست؟ + روش‌های تشخیص
خودرونگاران - برخی از افراد بر این عقیده اند که بنزین سوپر بهتر از بنزین معمولی است و عملکرد خودرو را بهبود می بخشد.
۱۳۹۷/۷/۲۸ - ۱۰:۱۵
به‌دنبال حکم دادستانی برای ورود به پارکینگ خودروسازها
خودرونگاران_مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهرداری تهران از رایزنی برای دریافت حکم دادستانی برای ورود به پارکینگ شرکت‌های بزرگ خودروساز برای کنترل میزان آلایندگی سرویس کارکنان خبر داد.
۱۳۹۷/۷/۲۸ - ۱۰:۰۹
دوچرخه های نمایندگان مجلس دانمارک +عکس
خودرونگاران - پارکینگ دوچرخه نمایندگان مجلس "دانمارک" برای بسیاری از کاربران جالب بوده است.
۱۳۹۷/۷/۲۸ - ۱۰:۰۸
آغاز مرحله جدید فروش خودروهای سایپا
خودرونگاران_دور جدید فروش ۵۰ هزار دستگاه خودروی سایپا از ۸ صبح امروز در شرایطی آغاز شد که ظرف مدت ۴۱ دقیقه ۵۷۰۰ نفر ثبت نام قطعی کردند.
۱۳۹۷/۷/۲۸ - ۰۹:۵۱
هشدار خودروسازان ژاپنی درباره برگزیت
خودرونگاران_صنعت خودرو ژاپن در رابطه با مذاکرات برگزیت میان بریتانیا و اتحادیه اروپا هشدار داده و هر گونه خروج بدون توافق بریتانیا از این اتحادیه را دارای پیامدهای سختی برای اقتصاد و خودروسازی عنوان ک...
۱۳۹۷/۷/۲۸ - ۰۹:۴۷
احتمال ادغام فولکس‌واگن و فورد
خودرونگاران_ مدت‌ها پیش بود که خبر مذاکرات فولکس‌واگن آلمان با شرکت آمریکایی فورد در فضای مجازی و رسانه‌های جهان منتشر و خبرساز شد. حالا تازه‌ترین گزارش‌ها نشان می‌دهد که احتمال ادغام یا ایجاد اتحاد م...
۱۳۹۷/۷/۲۸ - ۰۹:۳۳
تشکیل تیم‌های مشترک پلیس و شهرداری برای کنترل معاینه فنی کامیون‌ها
خودرونگاران_معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران از تشکیل تیم‌های مشترک پلیس و شهرداری برای کنترل معاینه فنی کامیون‌ها خبر داد.
۱۳۹۷/۷/۲۸ - ۰۹:۲۹
آغاز طرح ترافیکی ویژه اربعین
خودرونگاران - رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا از آغاز طرح ترافیکی ویژه اربعین در سراسر کشور خبر داد.
۱۳۹۷/۷/۲۸ - ۰۹:۲۳
حمل خودرو با قطار، دلهره ای که پایان ندارد
خودرونگاران - برای بهره مندی از سفری مطمئن و به دور از خستگی ناشی از رانندگی و خطرات جاده ای، جابجایی اتومبیل با قطار مورد استقبال مردم قرار گرفته، اما بروز بعضی مشکلات مانند وارد آمدن خسارت به خودرو ...
۱۳۹۷/۷/۲۸ - ۰۹:۱۶
پيش فروش محصولات گروه سايپا آغاز شد
خودرونگاران - پيش فروش اينترنتي محصولات گروه خودروسازي سايپا از ساعت 8 صبح آغاز شد.
۱۳۹۷/۷/۲۸ - ۰۹:۱۱
استقبال از نخستین خودرو برقی هیوندای
خودرونگاران - بنابر آمارهای اعلام شده میزان استقبال مشتریان از جدیدترین شاسی‌بلند کامپکت هیوندای با پیشرانه برقی تحت نام «کونا» در اروپا چشمگیر بوده است.
۱۳۹۷/۷/۲۰ - ۱۰:۳۷
سروش مدیر عامل جدید سایپا شد
خودرونگاران- بنا به شنيده ها جهرودی مدیرعامل سایپا در جلسه‌ی نیمه‌شب پنج شنبه توسط هیات‌مدیره در وزارت صنعت و معدس برکنار و محمدرضا سروش مدیرعامل گروه بهمن جایگزین او شد.
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۷:۰۱
معارفه سروش در سازمان گسترش
خودرونگاران - مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل جدی سایپا تا دقایقی دیگر در شرکت سایپا برگزار خواهد شد .
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۰:۱۶
سازوکار جدید واردات خودرو اعلام شد
خودرونگاران - سازوکار جدید واردات کالاهای سرمایه های و مصرفی بادوام از قبیل خودرو (سبک و سنگین)، ماشین‌آلات صنعتی، کشاورزی، راهسازی، لوازم خانگی، مصنوعات الکتریکی و الکترونیکی، صوتی، تصویری و وسایل ا...
۱۳۹۷/۷/۲۰ - ۱۴:۴۱
اطلاعیه روابط عمومی وزارت صمت در مورد شایعات منتشره در چند کانال فضای مجازی
خودرونگاران_روابط عمومی وزارت صمت در مورد شایعات منتشره در چند کانال فضای مجازی اطلاعیه‌ای منتشر کرد.
۱۳۹۷/۷/۲۷ - ۱۵:۳۸
سازمان استاندارد در مقابل خودروسازان کوتاه نمی‌آید
خودرونگاران - رئیس مرکز تائید صلاحیت سازمان استاندارد گفت: سازمان استاندارد با تبیین ۸۵ استاندارد خودرو به خودروسازان اعلام کرده است تا در تولید خودرو آنها را رعایت کنند و به هیچ وجه از مواضع خود در ا...
۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۰۹:۳۵
سوخت را به مردم بدهیم نه خودروها
خودرونگاران - رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: بهتر است به جای اختصاص سوخت یارانه ای به خودروها، یارانه سوخت به همه مردم داده شود.
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۲:۴۰
ممنوعیت واردات خودرو درست اجرا نشد
خودرونگاران- یک کارشناس و تحلیلگر بازار خودرو با اشاره به سیاست ممنوعیت واردات خودرو گفت: دولت روش مناسبی در اجرای این سیاست در پیش نگرفته است.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۱۴:۰۱
داخلي سازي قطعه ECU خودرو در كشور با حمايت سايپا
خودرونگاران_مديرعامل گروه خودروسازي سايپا در بازديد از هجدهمين نمايشگاه بين المللي صنعت گفت: با استفاده از توان نخبگان كشور و دانش علمي موجود توانسته ايم قطعهECU خودرو را كه يكي از قطعات هاي تك خودرو...
۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۱۶:۵۴
کشف لامبورگینی ۲۴ میلیاردی قاچاق در شیراز
خودرونگاران - فرمانده انتظامی استان از توقیف یک دستگاه یدک کش و کشف یک دستگاه سواری لامبورگینی قاچاق به ارزش ۲۴۰ میلیارد ریال در شهرستان شیراز خبر داد.
۱۳۹۷/۷/۲۱ - ۰۹:۴۴
ساخت خودروهای پیش فروشی ۶ هزار میلیارد تومان قطعه نیاز دارد
خودرونگاران_دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان گفت: تامین قطعات مورد نیاز بیش از ۱۰۰ هزار خودروی پیش فروش شده از سوی خودروسازان نیازمند ۶ هزار میلیارد تومان نقدینگی است.
۱۳۹۷/۷/۲۵ - ۱۱:۲۴
دلالان، قیمت ها در بازار خودرو را غیرواقعی کرده اند
خودرونگاران_رییس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو گفت: امروز در بازار خودرو، با قیمت های غیرواقعی مواجه ایم و این وضعیت پیش از هر چیز به دلیل حضور دلالان است.
۱۳۹۷/۷/۲۰ - ۱۲:۱۱
خودرو به کانال قیمت منطقی هدایت می‌شود
خودرونگاران_عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است کاهش نرخ ارز، بازار دلالان صنعت خودرو و خرید و فروش را کساد می کند.
۱۳۹۷/۷/۲۳ - ۱۴:۱۲
دلایل واردات ۱۳ هزار دستگاه خودرو در نیمه نخست ۹۷
خودرونگاران - با وجود اینکه واردات خودرو از تیرماه ۱۳۹۶ متوقف بود آمار گمرک نشان می دهد که نیمه نخست امسال بیش از ۱۳ هزار دستگاه خودرو وارد شده که دلیل آن، مصوبه هیات وزیران در مورد تمدید مهلت ۶ ماهه...