امروز: چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۷/۴/۳ - ۱۰:۵۴
شناسه خبر: ۴۴۸۰۳۶
 
شورايي به نفع سوداگران
خودرونگاران - هرگونه دستور در اقتصاد اشتباه است و اينكه فكر كنيم تورم با دستور افزايش نمي‌يابد كاملا غلط است. اقتصاد نيز علمي است شبيه فيزيك و رياضي كه قوانين خاص خودش را دارد. ناگفته پيداست كه در هر كجاي دنيا سيبي را به هوا پرتاب كنيم به خاطر تبعيت از قانون جاذبه به زمين بازمي‌گردد و اين بازگشت نه كار دشمنان ما و نه ديگري است تنها قانوني نوشته است.

به گزارش خودرونگاران به نقل از اعتماد ،  در مورد اقتصاد هم اين امر صدق مي‌كند و سياست‌هاي دستوري در هيچ جاي دنيا پاسخ داده نشده و حتي در كشور ما هم، با وجود اينكه از نيم قرن گذشته تاكنون سعي در پياده‌سازي قوانين دستوري داريم اما تاكنون پاسخ روشني نگرفته‌ايم. حتي در كشورمان در دهه ٥٠ براي نخستين‌بار تورم ناشي از بيماري هلندي در اقتصاد توسط سازمان‌هاي نظارتي ايجاد شد. چون تصور سيستم وقت اين بود كه عوامل خارجي مخالف، موجب به وجود آوردن اين تورم شده‌اند و تصور نمي‌كردند كه سياست‌هاي پولي غلط موجب اين بيماري شده است. اين عادت غلط متاسفانه در كشور باقي مانده و مختص اين دولت و دولت قبلي يا بعدي نيست. براي مثال در مورد افزايش قيمت دلار دولت‌ها اصولا اعلام مي‌كنند كه اين افزايش قيمت را قبول ندارند ولي در اصل علم اقتصاد اين صحبت را نمي‌پذيرد. يكسري روش‌ها در سيستم مالي وجود دارد كه با استفاده از آنها مي‌توان سيستم قيمتگذاري را تعيين كرد اما باز هم ورود دولتي به اين بخش‌ها نتوانسته جلوي افزايش قيمت‌ها را بگيرد.

در همين حال طبق آيين‌نامه سازمان حمايت، يا شوراي رقابت در حالي كه بايد عملكرد اين سازمان‌ها در جهت منافع مردم مي‌بود اما چه در خصوص خودروها و چه كالاهاي توليدي، همواره عملكرد اين سازمان‌ها با واقعيت‌ها فرسنگ‌ها فاصله دارد. اين سازمان‌ها بدون توجه به هزينه‌هاي جاري توليد به صورت دستوري قيمتگذاري مي‌كنند كه اين روال موجب فسادهاي ساختاري در شركت‌ها يا افراد مي‌شود و در نهايت ثمر آن ايجاد حاشيه بازار است. اين روال موجب مي‌شود قيمت‌ها در بازار متناسب با عرضه و تقاضا افزايش يافته و بازار به سود دلالان بچرخد. هرچند دلالي بخشي از حلقه ارزش افزوده توليد است اما زماني اين تعادل به هم مي‌ريزد كه دلال بدون پرداخت هيچ ماليات و هزينه‌اي سود بيشتري را كسب مي‌كند.

اين روال است كه موجب مي‌شود مخالف عملكرد شوراي رقابت باشيم حتي پيش‌بيني كنيم كه اين رفتار قيمتگذاري شورا به انفجار قيمت‌ها منجر مي‌شود و حالا هم با اين مجوزهاي جديد ٥ درصد و ٦ درصدي تنها وضعيت بازار خودرو بحراني‌تر مي‌شود. واقعيت اين است كه تا زماني كه حاشيه بين بازار و شركت وجود دارد، شاهد هجوم نقدينگي به اين بازارها هستيم. اين نقدينگي سرگردان كه مصرف‌گرا نيست قطعا تورم ساختاري ايجاد مي‌كند.

شايد راهكار مناسب براي اين بازار در شرايط فعلي واگذاري قيمت‌گذاري به بازار و تدوين اخذ ماليات مكرر از بازارهاي همچون خودرو توسط وزارت امور اقتصاد و دارايي باشيم. مخصوصا زماني كه كاركرد سازمان‌هاي نظارتي و حمايتي همچون شوراي رقابت و سازمان حمايت از مصرف‌كننده به جاي نفع مصرف‌كننده به آشفته‌تر شدن اين بازار كمك مي‌كند بايد از اين سازمان‌ها دست كشيد و به سمت راهكاري برويم كه پاسخ روشن‌تري از لحاظ اقتصادي مي‌دهد. اينكه مردم كالايي را با علم به گران بودن مي‌خرند و بعد به سازمان حمايت شكايت مي‌كنند اصلا روال صحيحي نيست اگر گران است كه نبايد با ورود به اين بازار و خريد به اين گراني دامن زد.

سوال ديگر اين است كه چرا اصلا شوراي رقابت تنها به بازار خودرو ورود مي‌كند و بازار مسكن شرح ورودي براي اين شورا ندارد؟چرا فقط به سراغ خودرو مي‌آيد؟ قطعا خودرو در دسته‌بندي اولويت‌هاي خانواده اولويت نخست نيست و سرپناه و مسكن اولويت ارجح‌تري است. شوراي رقابت در طي سال‌هاي گذشته هيچگاه به اين بازار وارد نشده كه شايد علت دسترسي سخت اين سازمان به سيستم فروش مسكن باشد اما خودرو به دليل سيستم عرضه قابل دسترسي قابل ورود است. سيستم عجيبي است كه اين شورا انحصار ايجاد مي‌كند و بعد مي‌خواهد جلوي آن را بگيرد. يا اين سوال مطرح است كه چرا اصلا اين شورا در سال‌هاي گذشته قدمي براي رفع انحصار برنداشته است؟ بهتر است رييس شوراي رقابت يك بار براي هميشه توضيح دهد كه طي ١٠ سال گذشته چه قدمي براي رفع انحصار از اين بازار برداشته است؟ اين شورا فقط قيمتگذاري كرده است. ما نيازهاي اساسي‌تري داريم كه نيازمند ورود سازمان حمايت و شوراي رقابت است كه مغفول مانده و نمونه واضح آن بخش مسكن است.

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۲ + ۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۸/۳/۱ - ۱۱:۵۶
مصرف سی‌ان‌جی برای رانندگان خودروهای دیزلی سودآور است
خودرونگاران - مدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران افزایش قیمت سی‌ان‌جی را همانند صندوقی برای پس‌انداز پول صاحبان خودروهای سی‌ان‌جی‌سوز توصیف کرد و گفت: افزایش قیمت سی‌ان‌جی به معنای ...
۱۳۹۸/۳/۱ - ۱۱:۰۲
سايپا مدل موفق بهره‌وري در صنايع كشور است
خودرونگاران - رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران باحضور در شركت سايپا ضمن ديدار با مديرعامل گروه خودروسازي سايپا، از نمايشگاه دستاوردهاي بهره‌وري كه باحضور شركت‌هاي گروه و واحدهاي مختلف سايپا برپا شده، ب...
۱۳۹۸/۳/۱ - ۱۰:۵۳
عمده‌ترین دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو + راه‌حل
خودرونگاران - یکی از مشکلات رایجی که ممکن است در هر خودرویی ایجاد شود روشن شدن چراغ چک است. این اتفاق می‌تواند دلایل متفوتی داشته باشد و نباید آن را نادیده بگیرید.
۱۳۹۸/۳/۱ - ۱۰:۴۹
ورود شورای رقابت به قیمت گذاری خودرو، بازگشت به عقب است
خودرونگاران - مجلس روز یکشنبه در مصوبه جدیدی قیمتگذاری خودروها را دوباره به شورای رقابت سپرد، این تصمیم اما از سوی کارشناسان با انتقادهای زیادی همراه و به نوعی بازگشت به شیوه غلط گذشته ارزیابی شد.
۱۳۹۸/۳/۱ - ۱۰:۰۱
تردد خودروهای فرسوده محدود شد
خودرونگاران - سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از مجوز کمیسیون متبوعش برای محدود شدن تردد خودروهای فرسوده به شهرهای با جمعیت کمتر از ۱۰۰ هزار نفر خبر داد.
۱۳۹۸/۳/۱ - ۰۹:۵۹
اما و اگرهای طرح ساماندهی صنعت خودرو از زبان ملکی
خودرونگاران - عضو ناظر مجلس در شورای رقابت با اشاره به احتمالات مطرح شده پیرامون اجرا نشدن ماده یا موادی از طرح ساماندهی صنعت خودرو پس از تصویب نهایی در شورای نگهبان، گفت: قرار داشتن کشور در وضعیت جنگ...
۱۳۹۸/۳/۱ - ۰۹:۳۱
انقلاب در ساختار فورد
خودرونگاران - بنابر گزارش رویترز جیم هکت، مدیرعامل شرکت خودروسازی فورد در ایمیلی به کارکنان، از برنامه خود برای حذف ۷ هزار فرصت شغلی برابر با ۱۰ درصد از نیروی کار جهانی این خودروساز خبر داده است.
۱۳۹۸/۳/۱ - ۰۹:۲۹
برنامه دایملر برای کاهش هزینه‌های مدیریتی
خودرونگاران - اولا کالنیوس که به‌زودی قرار است بر صندلی ریاست دایملر تکیه بزند از برنامه خود برای اجرای برنامه کاهش هزینه‌ها در این شرکت خودروسازی آلمانی خبر داده است.
۱۳۹۸/۳/۱ - ۰۹:۲۷
به‌دنبال متهم در بازار خودرو
خودرونگاران - خرید و فروش خودرو در فضای مجازی هم‌اکنون به دردسر جدید بازار خودرو تبدیل شده است؛ به‌طوری‌که برخی قیمت‌گذاری در سایت‌های خرید و فروش آنلاین را منشا دلالی بازار می‌خوانند و برخی دیگر حضور...
۱۳۹۸/۳/۱ - ۰۹:۲۱
چرایی التهاب بازار خودرو از نگاه سازمان حمایت
خودرونگاران - سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان این روزها ازسوی برخی رسانه‌ها به‌عنوان مقصر اصلی آشفتگی بازار خودرو معرفی می‌شود. از دید منتقدان، عدم‌نظارت صحیح سازمان حمایت بر بازار و پروسه قی...
۱۳۹۸/۳/۱ - ۰۹:۰۹
فروش فوری محصولات ایران خودرو آغاز شد
خودرونگاران - ایران‌خودرو از فروش ویژه پژو ۴۰۵ و پژو ۲۰۶ تیپ ۲ خبر داد.
۱۳۹۸/۲/۳۱ - ۱۶:۳۵
ناگفته‎های شیوا از ابهامات قیمت‎گذاری خودرو
خودرونگاران - رئیس شورای رقابت با اعلام اینکه در حال حاضر بازار خودرو وضعیت آشفته‌ای دارد، گفت: باید برای ساماندهی بازار خودرو نخست تکلیف شورای رقابت و اشتباه وزیر وقت صنعت در برداشت غلط از یک مصوبه م...
۱۳۹۸/۲/۳۱ - ۱۶:۳۰
نرم افزار خودروهای جنرال موتورز آپدیت می شوند
خودرونگاران - جنرال موتورز سیستم الکترونیکی جدید خودروهایش را رونمایی کرده است. با کمک این سیستم آپدیت های نرم افزاری خودرو به طور بی سیم و مانند موبایل انجام می شود.
۱۳۹۸/۲/۲۷ - ۱۴:۲۱
وزارت صمت به تداوم نابسامانی در بازارها پایان دهد
خودرونگاران_ عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس به وزرات صمت یک ماه فرصت داد تا انتصابات ناشایسته در پست‌های کلیدی وزارتخانه را اصلاح و بازار را ساماندهی کند.
۱۳۹۸/۲/۲۷ - ۱۲:۴۹
بررسی فنی بایک سنوا
خودرونگاران_ دیار خودرو از سال ۹۲ اقدام به معرفی سدان جدیدی با نام «سنوا» کرد و آن را در مدل ۲۰۱۴ به خیابان‌های کشورمان فرستاد.
۱۳۹۸/۲/۲۷ - ۱۲:۳۱
سواری لکسوس ۲۴ میلیاردی به مقصد نرسید
خودرونگاران_ فرمانده انتظامی شهرستان شهرضا از کشف یک دستگاه سواری لکسوس قاچاق به ارزش ۲۴ میلیارد ریال خبر داد.
۱۳۹۸/۲/۲۷ - ۱۱:۰۳
کاهش سهمیه پایه گازوئیل کامیون‌ها تا مرداد‌ امسال
خودرونگاران_عضو هیأت عامل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت: تلاش می‌کنیم تا مردادماه امسال موضوع سهمیه پایه گازوئیل کامیون‌ها مدیریت شده و کاهش یابد و برای کامیون‌‌های کمتر فعال به سهمیه پایه کا...
۱۳۹۸/۲/۲۷ - ۱۱:۳۴
بنزین کارتی و سی.ان.جی راهکاری برای کنترل مصرف
خودرونگاران_ یک نماینده مجلس، استفاده از کارت را راهکاری موثر برای جلوگیری از قاچاق عنوان کرد و گفت: ایجاد مشوق برای استفاده از سی.ان.جی می‌تواند میزان مصرف بنزین را کاهش دهد.
۱۳۹۸/۲/۲۶ - ۱۲:۴۶
گواهی اسقاط نخرید!
خودرونگاران - دبیر انجمن واردکنندگان خودرو ایران از شرکت های وارکننده خودرو خواست تا فعلا گواهی اسقاط نخرند.
۱۳۹۸/۲/۲۴ - ۰۹:۳۴
معامله خودرو به صفر رسید
خودرونگاران - رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو گفت: به مشتریان توصیه می‌کنیم برای خرید خودرو سراغ افراد صاحب پروانه کسب بروند چراکه با خرید از سایت‌های آگهی امکان بروز مشکل وجود دارد.
۱۳۹۸/۲/۲۷ - ۱۱:۰۰
واردات خودروهای دست دوم، دردی از بی‌خودرویی اقشار کم‌درآمد دوا نمی‌کند
خودرونگاران_یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: واردات خودروهای دست دوم خارجی به کشور از نظر اقتصادی و اجتماعی دردی از بی‌خودرویی اقشار کم درآمد دوا نمی‌کند.
۱۳۹۸/۲/۲۶ - ۱۳:۱۱
واردات لوازم یدکی و قطعات خودرو ممنوع نیست
خودرونگاران - مودودی گفت: واردات لوازم یدکی خودرو آزاد است و مشکلی در ثبت سفارش آن وجود ندارد.
۱۳۹۸/۲/۲۶ - ۱۴:۱۷
افت تولید وتجارت خودرو
خودرونگاران- این هفته اخبار خودرویی بیشتر حول محور افت چرخید، به نحوی که با اعلام آمارهای مختلف، مشخص شد واردات خودرو و قطعه و همچنین تیراژ خودروهای متعلق به بخش خصوصی و تجاری‌سازان، روندی نزولی در فر...
۱۳۹۸/۲/۲۶ - ۱۰:۰۸
تعهدات معوق ایران خودرو تا زمستان امسال به روز می شود
خودرونگاران - معاون بازاریابی و فروش ایران خودرو از اجرای تمامی تعهدات معوق تا پایان امسال و حتی تا زمستان خبر داد.
۱۳۹۸/۲/۲۵ - ۱۷:۰۲
بزرگراهی که خودروها را شارژ می‌کند
خودرونگاران - آلمان به تازگی از راه اندازی یک بزرگراه جدید در این کشور خبر داده که قادر است کامیون‌های برقی را در حین حرکت شارژ کند.
۱۳۹۸/۲/۲۶ - ۱۰:۲۶
جزئیات تخصیص وام ۲.۵ میلیون تومانی به خودروها
خودرونگاران - یکی از سیاست‌های دولت طی سال‌های گذشته دوگانه سوز کردن خودروها بوده که برای این مهم نیز اقدامات متعددی انجام شد. اخیرا مدیر سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از اختصاص وام ۲.۵ میلی...