امروز: چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۷/۴/۳ - ۱۰:۴۴
شناسه خبر: ۴۴۸۰۳۵
 
حركت در ورود ممنوع
خودرونگاران - از روز نخستي كه شوراي رقابت ايجاد شد، نگاه تنها به قيمت‌گذاري خودرو محدود بوده و اين نگاه همچنان تداوم دارد. در حالي كه قرار بود اين شورا نگاه كلي به اقتصاد داشته باشد. به همين جهت تمركز بر قيمت‌گذاري خودرو موجب شد تا اين شورا را بيشتر از شوراي رقابت به عنوان شوراي خودرو بشناسيم.

به گزارش خودرونگاران به نقل از اعتماد ، در همين حال روال قيمت‌گذاري اين شورا حتي باعث بر هم ريختن بازار نيز شد و نتيجه‌اي معكوس از آنچه وظيفه اين شورا دارد ثبت شد. در نهايت قيمت‌گذاري‌هاي مكرر اين شورا و قيمت‌گذاري اخير موجب شده تا زيان خودروسازان افزايش يافته و حاشيه بازار به نفع دلالان نه مردم عادي گرم‌تر از قبل شود، نتيجه‌اي كه زيان مردم و خودروسازان و سود دلالان را موجب شده است. حال سوال اينجاست كه اين كاركرد شوراي رقابت صحيح است؟

  از آنجايي كه در سال‌هاي اخير اين شورا فقط در بازار خودرو قيمت‌گذاري كرده و نمود ديگري از ساير عملكردهاي اين شورا ديده نشده است نمي‌توان عملكرد اين شورا را مطابق با اهداف تاسيس آن خواند و از آن دفاع كرد. ناگفته پيداست زماني كه قيمت بر اساس بازار تعيين نشود و با دستور سعي در تنظيم بازار داشته باشيم به جاي ايجاد رقابت‌پذيري به افزايش انحصار كمك كرده‌ايم روالي كه عملكرد اين سال‌هاي شوراي رقابت را تشريح مي‌كند.

  حال آنكه اگر به بررسي و مقايسه‌اي ساده از ميزان رابطه قيمت‌گذاري خودرو و تورم در ١٥ سال گذشته در كشور بپردازيم به اين نتيجه مي‌رسيم كه قيمت خودرو در اين سال‌ها به‌شدت از تورم كل كشور پايين‌تر بوده و اين امر موجب شده تا اين بازار با ورود شوراي رقابت و قيمت‌گذاري‌هاي دستوري فقط براي دلالان جذاب‌تر از قبل شود.

  طي سال‌هاي گذشته در حالي كه واقعيت‌هاي اقتصادي وجود تورم را تاييد مي‌كرد اما به خاطر دخالت‌هاي شوراي رقابت و درخواست‌هاي دستوري براي قيمت‌گذاري قيمت‌ها در بازار خودرو همواره در حد قيمتي مورد نظر اين شورا ثابت ماند و رشدي متناسب با تورم را نداشت. شيوه‌اي كه نه به صنعت خودروي كشور كمك كرد و نه نفع مردم را به همراه داشت و تنها بازار دلالي در اين صنعت را بيشتر از قبل گسترش داد. صنعت براي توسعه نيازمند سود و سرمايه‌گذاري است و زماني كه با قيمت‌گذاري‌هاي دستوري و ورودهاي مختلف اجازه سود به يك صنعت داده نمي‌شود، آن صنعت توسعه نمي‌يابد.

  در سال‌هاي گذشته به دليل همين نگاه قيمت‌گذاري دستوري در بازار خودرو شاهد يك دور باطل بوده‌ايم كه جلوي سود و سرمايه‌گذاري در اين صنعت را گرفته است. شرايطي كه جذابيت را از اين صنعت گرفته است موجب شده تا سرمايه‌گذار تمايلي براي حضور در اين بازار نداشته باشد و نتيجه اين سيكل معيوب، عدم توسعه صنعت خودرو كشور است. اين روال و شرايط موجب شده با وجود اينكه در كشور خودروسازان بزرگي داريم اما همين خودروسازان به جهت گرفتاري در تصميمات دستوري شرايط رقابتي با خودروسازان دنيا را نداشته باشند.

  به نظر مي‌رسد شوراي رقابت بيشتر از اينكه خود را به عنوان شوراي خودرو معرفي كند نيازمند اين است كه با تغيير رويه خود به اهداف و برنامه‌هايي كه بر اساس آن تاسيس شده تمركز كند و دولت نيز در مقطعي با همفكري وزارتخانه و دستگاه‌هاي مرتبط تصميمي كارشناسي براي شكست انحصار ايجاد شده و تغيير تعرفه‌ها كه شرايط انحصار را تشديد مي‌كنند اتخاذ كند، آن هم به صورت كارشناسي و نه يك شبه؛ تا از اين طريق بتواند به سامان بخشيدن، ضد انحصاري شدن و رقابتي شدن اين صنعت كمك كند.

  در همين حال دولت بايد از خودروسازان بخواهد تا با تجميع فعاليت‌هاي خود به سمت افزايش توليد پيش بروند چرا كه توليد در اين حجم از رقابت به جاي سودده بودن تنها به زيان بازار است. اجازه دهيم شرايط براي رقابت با خودروسازان جهاني باز شود. هر خودروساز جهاني بيش از يك ميليون خودرو در سال توليد مي‌كند اين در حالي است كه در ايران همه خودروسازان با هم مي‌توانند سالانه حدود يك ميليون خودرو توليد كنند كه اين اصلا به صلاح صنعت خودروي ايران نيست. هيچ يك از خودروسازان دنيا با تيراژهاي فعلي ما توليد ندارند.

  اين يك واقعيت است كه ساختار فعلي اقتصاد و صنعت منطبق با واقعيت‌هاي دنيا نيست و بايد ابتدا بسترسازي لازم براي اقتصاد فراهم شود و از فعاليت‌هايي همانند آنچه شوراي رقابت در بحث قيمت‌گذاري انجام مي‌دهد جلوگيري كرده و بيشتر به سمت توسعه ساختارهاي جديد كسب و كار و بهبود فضاي كسب و كار برويم. برنده اصلي در سال‌هاي گذشته و بعد از تداوم قيمت‌گذاري شوراي رقابت تنها دلالان بوده‌اند و اين روال نتوانسته است نه به سود مصرف‌كننده (مردم) و نه توليد باشد.

عضو هيات علمي دانشگاه علم و صنعت

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۶ + ۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۸/۳/۱ - ۱۱:۰۲
سايپا مدل موفق بهره‌وري در صنايع كشور است
خودرونگاران - رئيس سازمان ملي بهره‌وري ايران باحضور در شركت سايپا ضمن ديدار با مديرعامل گروه خودروسازي سايپا، از نمايشگاه دستاوردهاي بهره‌وري كه باحضور شركت‌هاي گروه و واحدهاي مختلف سايپا برپا شده، ب...
۱۳۹۸/۳/۱ - ۱۰:۵۳
عمده‌ترین دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو + راه‌حل
خودرونگاران - یکی از مشکلات رایجی که ممکن است در هر خودرویی ایجاد شود روشن شدن چراغ چک است. این اتفاق می‌تواند دلایل متفوتی داشته باشد و نباید آن را نادیده بگیرید.
۱۳۹۸/۳/۱ - ۱۰:۴۹
ورود شورای رقابت به قیمت گذاری خودرو، بازگشت به عقب است
خودرونگاران - مجلس روز یکشنبه در مصوبه جدیدی قیمتگذاری خودروها را دوباره به شورای رقابت سپرد، این تصمیم اما از سوی کارشناسان با انتقادهای زیادی همراه و به نوعی بازگشت به شیوه غلط گذشته ارزیابی شد.
۱۳۹۸/۳/۱ - ۱۰:۰۱
تردد خودروهای فرسوده محدود شد
خودرونگاران - سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از مجوز کمیسیون متبوعش برای محدود شدن تردد خودروهای فرسوده به شهرهای با جمعیت کمتر از ۱۰۰ هزار نفر خبر داد.
۱۳۹۸/۳/۱ - ۰۹:۵۹
اما و اگرهای طرح ساماندهی صنعت خودرو از زبان ملکی
خودرونگاران - عضو ناظر مجلس در شورای رقابت با اشاره به احتمالات مطرح شده پیرامون اجرا نشدن ماده یا موادی از طرح ساماندهی صنعت خودرو پس از تصویب نهایی در شورای نگهبان، گفت: قرار داشتن کشور در وضعیت جنگ...
۱۳۹۸/۳/۱ - ۰۹:۳۱
انقلاب در ساختار فورد
خودرونگاران - بنابر گزارش رویترز جیم هکت، مدیرعامل شرکت خودروسازی فورد در ایمیلی به کارکنان، از برنامه خود برای حذف ۷ هزار فرصت شغلی برابر با ۱۰ درصد از نیروی کار جهانی این خودروساز خبر داده است.
۱۳۹۸/۳/۱ - ۰۹:۲۹
برنامه دایملر برای کاهش هزینه‌های مدیریتی
خودرونگاران - اولا کالنیوس که به‌زودی قرار است بر صندلی ریاست دایملر تکیه بزند از برنامه خود برای اجرای برنامه کاهش هزینه‌ها در این شرکت خودروسازی آلمانی خبر داده است.
۱۳۹۸/۳/۱ - ۰۹:۲۷
به‌دنبال متهم در بازار خودرو
خودرونگاران - خرید و فروش خودرو در فضای مجازی هم‌اکنون به دردسر جدید بازار خودرو تبدیل شده است؛ به‌طوری‌که برخی قیمت‌گذاری در سایت‌های خرید و فروش آنلاین را منشا دلالی بازار می‌خوانند و برخی دیگر حضور...
۱۳۹۸/۳/۱ - ۰۹:۲۱
چرایی التهاب بازار خودرو از نگاه سازمان حمایت
خودرونگاران - سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان این روزها ازسوی برخی رسانه‌ها به‌عنوان مقصر اصلی آشفتگی بازار خودرو معرفی می‌شود. از دید منتقدان، عدم‌نظارت صحیح سازمان حمایت بر بازار و پروسه قی...
۱۳۹۸/۳/۱ - ۰۹:۰۹
فروش فوری محصولات ایران خودرو آغاز شد
خودرونگاران - ایران‌خودرو از فروش ویژه پژو ۴۰۵ و پژو ۲۰۶ تیپ ۲ خبر داد.
۱۳۹۸/۲/۳۱ - ۱۶:۳۵
ناگفته‎های شیوا از ابهامات قیمت‎گذاری خودرو
خودرونگاران - رئیس شورای رقابت با اعلام اینکه در حال حاضر بازار خودرو وضعیت آشفته‌ای دارد، گفت: باید برای ساماندهی بازار خودرو نخست تکلیف شورای رقابت و اشتباه وزیر وقت صنعت در برداشت غلط از یک مصوبه م...
۱۳۹۸/۲/۳۱ - ۱۶:۳۰
نرم افزار خودروهای جنرال موتورز آپدیت می شوند
خودرونگاران - جنرال موتورز سیستم الکترونیکی جدید خودروهایش را رونمایی کرده است. با کمک این سیستم آپدیت های نرم افزاری خودرو به طور بی سیم و مانند موبایل انجام می شود.
۱۳۹۸/۲/۳۱ - ۱۵:۵۵
کاهش لحظه‌ای قیمت خودرو در بازار
خودرونگاران_مصوبه اخیر مجلس برای سپردن قیمت‌گذاری خودرو به شورای رقابت و همچنین سیر نزولی نرخ ارز باعث کاهش قیمت خودرو در بازار شد. این روند نزولی طوری است که برای خودروها نرخ لحظه‌ای تعیین می‌شود و ا...
۱۳۹۸/۲/۲۷ - ۱۴:۲۱
وزارت صمت به تداوم نابسامانی در بازارها پایان دهد
خودرونگاران_ عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس به وزرات صمت یک ماه فرصت داد تا انتصابات ناشایسته در پست‌های کلیدی وزارتخانه را اصلاح و بازار را ساماندهی کند.
۱۳۹۸/۲/۲۷ - ۱۲:۴۹
بررسی فنی بایک سنوا
خودرونگاران_ دیار خودرو از سال ۹۲ اقدام به معرفی سدان جدیدی با نام «سنوا» کرد و آن را در مدل ۲۰۱۴ به خیابان‌های کشورمان فرستاد.
۱۳۹۸/۲/۲۷ - ۱۲:۳۱
سواری لکسوس ۲۴ میلیاردی به مقصد نرسید
خودرونگاران_ فرمانده انتظامی شهرستان شهرضا از کشف یک دستگاه سواری لکسوس قاچاق به ارزش ۲۴ میلیارد ریال خبر داد.
۱۳۹۸/۲/۲۷ - ۱۱:۰۳
کاهش سهمیه پایه گازوئیل کامیون‌ها تا مرداد‌ امسال
خودرونگاران_عضو هیأت عامل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت: تلاش می‌کنیم تا مردادماه امسال موضوع سهمیه پایه گازوئیل کامیون‌ها مدیریت شده و کاهش یابد و برای کامیون‌‌های کمتر فعال به سهمیه پایه کا...
۱۳۹۸/۲/۲۷ - ۱۱:۳۴
بنزین کارتی و سی.ان.جی راهکاری برای کنترل مصرف
خودرونگاران_ یک نماینده مجلس، استفاده از کارت را راهکاری موثر برای جلوگیری از قاچاق عنوان کرد و گفت: ایجاد مشوق برای استفاده از سی.ان.جی می‌تواند میزان مصرف بنزین را کاهش دهد.
۱۳۹۸/۲/۲۶ - ۱۲:۴۶
گواهی اسقاط نخرید!
خودرونگاران - دبیر انجمن واردکنندگان خودرو ایران از شرکت های وارکننده خودرو خواست تا فعلا گواهی اسقاط نخرند.
۱۳۹۸/۲/۲۴ - ۰۹:۳۴
معامله خودرو به صفر رسید
خودرونگاران - رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو گفت: به مشتریان توصیه می‌کنیم برای خرید خودرو سراغ افراد صاحب پروانه کسب بروند چراکه با خرید از سایت‌های آگهی امکان بروز مشکل وجود دارد.
۱۳۹۸/۲/۲۷ - ۱۱:۰۰
واردات خودروهای دست دوم، دردی از بی‌خودرویی اقشار کم‌درآمد دوا نمی‌کند
خودرونگاران_یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: واردات خودروهای دست دوم خارجی به کشور از نظر اقتصادی و اجتماعی دردی از بی‌خودرویی اقشار کم درآمد دوا نمی‌کند.
۱۳۹۸/۲/۲۶ - ۱۳:۱۱
واردات لوازم یدکی و قطعات خودرو ممنوع نیست
خودرونگاران - مودودی گفت: واردات لوازم یدکی خودرو آزاد است و مشکلی در ثبت سفارش آن وجود ندارد.
۱۳۹۸/۲/۲۶ - ۱۴:۱۷
افت تولید وتجارت خودرو
خودرونگاران- این هفته اخبار خودرویی بیشتر حول محور افت چرخید، به نحوی که با اعلام آمارهای مختلف، مشخص شد واردات خودرو و قطعه و همچنین تیراژ خودروهای متعلق به بخش خصوصی و تجاری‌سازان، روندی نزولی در فر...
۱۳۹۸/۲/۲۶ - ۱۰:۰۸
تعهدات معوق ایران خودرو تا زمستان امسال به روز می شود
خودرونگاران - معاون بازاریابی و فروش ایران خودرو از اجرای تمامی تعهدات معوق تا پایان امسال و حتی تا زمستان خبر داد.
۱۳۹۸/۲/۲۵ - ۱۷:۰۲
بزرگراهی که خودروها را شارژ می‌کند
خودرونگاران - آلمان به تازگی از راه اندازی یک بزرگراه جدید در این کشور خبر داده که قادر است کامیون‌های برقی را در حین حرکت شارژ کند.
۱۳۹۸/۲/۲۷ - ۱۰:۵۲
جاده چالوس امروز یک‌طرفه می‌شود
خودرونگاران_رئیس مرکز کنترل ترافیک و پلیس راهور ناجا از یک‌طرفه شدن جاده کرج-چالوس در بعدازظهر امروز خبر داد.