امروز: پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۷/۴/۳ - ۱۰:۴۴
شناسه خبر: ۴۴۸۰۳۵
 
حركت در ورود ممنوع
خودرونگاران - از روز نخستي كه شوراي رقابت ايجاد شد، نگاه تنها به قيمت‌گذاري خودرو محدود بوده و اين نگاه همچنان تداوم دارد. در حالي كه قرار بود اين شورا نگاه كلي به اقتصاد داشته باشد. به همين جهت تمركز بر قيمت‌گذاري خودرو موجب شد تا اين شورا را بيشتر از شوراي رقابت به عنوان شوراي خودرو بشناسيم.

به گزارش خودرونگاران به نقل از اعتماد ، در همين حال روال قيمت‌گذاري اين شورا حتي باعث بر هم ريختن بازار نيز شد و نتيجه‌اي معكوس از آنچه وظيفه اين شورا دارد ثبت شد. در نهايت قيمت‌گذاري‌هاي مكرر اين شورا و قيمت‌گذاري اخير موجب شده تا زيان خودروسازان افزايش يافته و حاشيه بازار به نفع دلالان نه مردم عادي گرم‌تر از قبل شود، نتيجه‌اي كه زيان مردم و خودروسازان و سود دلالان را موجب شده است. حال سوال اينجاست كه اين كاركرد شوراي رقابت صحيح است؟

  از آنجايي كه در سال‌هاي اخير اين شورا فقط در بازار خودرو قيمت‌گذاري كرده و نمود ديگري از ساير عملكردهاي اين شورا ديده نشده است نمي‌توان عملكرد اين شورا را مطابق با اهداف تاسيس آن خواند و از آن دفاع كرد. ناگفته پيداست زماني كه قيمت بر اساس بازار تعيين نشود و با دستور سعي در تنظيم بازار داشته باشيم به جاي ايجاد رقابت‌پذيري به افزايش انحصار كمك كرده‌ايم روالي كه عملكرد اين سال‌هاي شوراي رقابت را تشريح مي‌كند.

  حال آنكه اگر به بررسي و مقايسه‌اي ساده از ميزان رابطه قيمت‌گذاري خودرو و تورم در ١٥ سال گذشته در كشور بپردازيم به اين نتيجه مي‌رسيم كه قيمت خودرو در اين سال‌ها به‌شدت از تورم كل كشور پايين‌تر بوده و اين امر موجب شده تا اين بازار با ورود شوراي رقابت و قيمت‌گذاري‌هاي دستوري فقط براي دلالان جذاب‌تر از قبل شود.

  طي سال‌هاي گذشته در حالي كه واقعيت‌هاي اقتصادي وجود تورم را تاييد مي‌كرد اما به خاطر دخالت‌هاي شوراي رقابت و درخواست‌هاي دستوري براي قيمت‌گذاري قيمت‌ها در بازار خودرو همواره در حد قيمتي مورد نظر اين شورا ثابت ماند و رشدي متناسب با تورم را نداشت. شيوه‌اي كه نه به صنعت خودروي كشور كمك كرد و نه نفع مردم را به همراه داشت و تنها بازار دلالي در اين صنعت را بيشتر از قبل گسترش داد. صنعت براي توسعه نيازمند سود و سرمايه‌گذاري است و زماني كه با قيمت‌گذاري‌هاي دستوري و ورودهاي مختلف اجازه سود به يك صنعت داده نمي‌شود، آن صنعت توسعه نمي‌يابد.

  در سال‌هاي گذشته به دليل همين نگاه قيمت‌گذاري دستوري در بازار خودرو شاهد يك دور باطل بوده‌ايم كه جلوي سود و سرمايه‌گذاري در اين صنعت را گرفته است. شرايطي كه جذابيت را از اين صنعت گرفته است موجب شده تا سرمايه‌گذار تمايلي براي حضور در اين بازار نداشته باشد و نتيجه اين سيكل معيوب، عدم توسعه صنعت خودرو كشور است. اين روال و شرايط موجب شده با وجود اينكه در كشور خودروسازان بزرگي داريم اما همين خودروسازان به جهت گرفتاري در تصميمات دستوري شرايط رقابتي با خودروسازان دنيا را نداشته باشند.

  به نظر مي‌رسد شوراي رقابت بيشتر از اينكه خود را به عنوان شوراي خودرو معرفي كند نيازمند اين است كه با تغيير رويه خود به اهداف و برنامه‌هايي كه بر اساس آن تاسيس شده تمركز كند و دولت نيز در مقطعي با همفكري وزارتخانه و دستگاه‌هاي مرتبط تصميمي كارشناسي براي شكست انحصار ايجاد شده و تغيير تعرفه‌ها كه شرايط انحصار را تشديد مي‌كنند اتخاذ كند، آن هم به صورت كارشناسي و نه يك شبه؛ تا از اين طريق بتواند به سامان بخشيدن، ضد انحصاري شدن و رقابتي شدن اين صنعت كمك كند.

  در همين حال دولت بايد از خودروسازان بخواهد تا با تجميع فعاليت‌هاي خود به سمت افزايش توليد پيش بروند چرا كه توليد در اين حجم از رقابت به جاي سودده بودن تنها به زيان بازار است. اجازه دهيم شرايط براي رقابت با خودروسازان جهاني باز شود. هر خودروساز جهاني بيش از يك ميليون خودرو در سال توليد مي‌كند اين در حالي است كه در ايران همه خودروسازان با هم مي‌توانند سالانه حدود يك ميليون خودرو توليد كنند كه اين اصلا به صلاح صنعت خودروي ايران نيست. هيچ يك از خودروسازان دنيا با تيراژهاي فعلي ما توليد ندارند.

  اين يك واقعيت است كه ساختار فعلي اقتصاد و صنعت منطبق با واقعيت‌هاي دنيا نيست و بايد ابتدا بسترسازي لازم براي اقتصاد فراهم شود و از فعاليت‌هايي همانند آنچه شوراي رقابت در بحث قيمت‌گذاري انجام مي‌دهد جلوگيري كرده و بيشتر به سمت توسعه ساختارهاي جديد كسب و كار و بهبود فضاي كسب و كار برويم. برنده اصلي در سال‌هاي گذشته و بعد از تداوم قيمت‌گذاري شوراي رقابت تنها دلالان بوده‌اند و اين روال نتوانسته است نه به سود مصرف‌كننده (مردم) و نه توليد باشد.

عضو هيات علمي دانشگاه علم و صنعت

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۸ + ۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۷/۱۰/۲۷ - ۱۶:۴۳
لایحه CFT هفته آینده در مجلس بررسی می‌شود
خودرونگاران_ نمایندگان مجلس شورای اسلامی هفته آینده لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) اعاده شده از شورای نگهبان را بررسی می‌کنند.
۱۳۹۷/۱۰/۲۷ - ۱۵:۵۶
طرحی جالب در ایتالیا؛ با دوچرخه سرکار بروید و حقوق بگیرید !
خودرونگاران_مسئولان در یکی از شهرهای ایتالیا طرح جالبی برای مقابله با آلودگی هوا ارائه داده‌اند؛ «با دوچرخه به سرکار بروید و حقوق بگیرید».
۱۳۹۷/۱۰/۲۷ - ۱۵:۰۵
معاینه فنی خودروها در بیرجند با تخفیف ویژه انجام می شود
خودرونگاران_مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی گفت: به مناسبت گرامیداشت روز ملی هوای پاک معاینه خودروهای سبک دولتی و عمومی و شخصی در بیرجند با تخفیف ویژه انجام خواهد شد.
۱۳۹۷/۱۰/۲۷ - ۱۴:۵۹
بنز یا ب‌ام‌و؟
خودرونگاران_در رقابت داغ و قدیمی برای کسب عنوان پرفروش‌ترین خودروساز لوکس جهان، بنز برای سومین سال پیاپی رقیب خود ب‌ام‌و را شکست داد و با فروش دو میلیون و ۳۱۰ هزار ماشین، برترین خودروساز لوکس جهان در ...
۱۳۹۷/۱۰/۲۷ - ۱۴:۴۴
هوندا اوربن در نمایشگاه ژنو معرفی می‌شود
خودرونگاران_مراحل نهایی آزمایش مدل اوربن هاچبک کوچک الکتریکی هوندا انجام شده و این خودروی جعبه‌ای کوچک به صورت کانسپت در نمایشگاه ژنو معرفی خواهد شد.
۱۳۹۷/۱۰/۲۷ - ۱۴:۱۵
پرداخت 40 هزار میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای تولیدی
خودرونگاران_وزیر صنعت، معدن و تجارت از پرداخت 40 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای تامین نقدینگی و سرمایه در گردش واحدهای تولیدی خبر داد.
۱۳۹۷/۱۰/۲۷ - ۱۳:۵۴
قیمت خودروهای داخلی افزایش یافت+جدول
خودرونگاران_روند معاملات بازار خودرو در پایان هفته حکایت از افزایش قیمت برخی خودروهای داخلی دارد.
۱۳۹۷/۱۰/۲۷ - ۱۳:۲۵
خودرویی‌ها پیشتاز معاملات شدند
خودرونگاران_در هفته پایانی دی ماه برخی خبر‌ها در مورد گروه خودرویی همانند افزایش نرخ محصولات سایپا موجب شد تا شاهد بازار بهتری برای اکثر نماد‌ها در این گروه بودیم.
۱۳۹۷/۱۰/۲۷ - ۱۲:۲۱
استقبال خوب مردم از محصولات سايپا
خودرونگاران_معاون هماهنگي امور اقتصادي استانداري استان مركزي با حضور در غرفه گروه خودروسازي سايپا در نمايشگاه خودرو استان مركزي گفت: تنوع، كيفيت و قيمت مناسب باعث شده تا مردم از محصولات گروه سايپا است...
۱۳۹۷/۱۰/۲۷ - ۱۲:۱۳
خودروی مرموز IMs نیسان (+عکس)
خودرونگاران_نیسان در روزهای گذشته مدل مفهومی جدید الکتریکی IMs خود را در نمایشگاه بین‌المللی خودرویی آمریکای شمالی به نمایش گذاشت.
۱۳۹۷/۱۰/۲۷ - ۱۱:۵۷
نمایشگاه دائمی خودکفایی قطعات درساپکو
خودرونگاران_گروه صنعتي ايران خودرو در فراخواني از تمامی قطعه سازان كشور دعوت كرد تا درداخلي سازي قطعات پيشرفته خودرو (هاي تك)، اين خودروساز را در مسير خودكفايي كامل توليد خودرو ياري كنند.
۱۳۹۷/۱۰/۲۷ - ۱۱:۵۵
تولد نخستین هان تنگ در خطوط تولید ایران
خودرونگاران - نخستین خودرو تولیدی «هان تنگ» از خط تولید شرکت صنایع تولیدی عظیم خودرو خارج شد.
۱۳۹۷/۱۰/۲۷ - ۱۱:۲۲
چه خودروهایی ارزان شدند؟
خودرونگاران_رئیس اتحادیه فروشندگان و نمایشگاه‌داران خودرو مدعی شد: قیمت خودرو‌های خارجی اندکی کاهش یافته و زمان بیشتری نیاز است تا قیمت‌ها ریزش بیشتری داشته باشد.
۱۳۹۷/۱۰/۲۵ - ۰۹:۴۵
واردات خودرو بدون انتقال ارز ممنوع
خودرونگاران_رئیس کل بانک مرکزی با ثبت سفارش و ترخیص خودروهای وارداتی که بعد از ۱۶ مرداد ۹۷ قبض انبار دریافت کرده اند، بدون انتقال ارز مخالفت کرده است.
۱۳۹۷/۱۰/۲۵ - ۱۱:۰۳
خودروهای مانده در گمرک اجازه ترخیص دارند
خودرونگاران - - علیرغم مخالفت امروز همتی با ترخیص خودروهای وارداتی بدون انتقال ارز، وزیر صنعت معدن و تجارت با اعلام اینکه خودروهای مانده در گمرک اجازه ترخیص دارند، گفت: ثبت سفارش‌های قبلی خودرو "کن لم...
۱۳۹۷/۱۰/۲۳ - ۱۲:۰۸
۹ میلیاردی که از مردم گرفته می‌شود، به کجا می‌رود؟
خودرونگاران_شرکت پست در قبال این‌که کارت‌های سوخت جامانده در این شرکت را به مالکان ارائه می‌کند، به ازای هر کارت سوخت ۱۰ هزار تومان از مالک خودرو دریافت می‌کند و با توجه به این‌که ۹۲۴ هزار کارت سوخت د...
۱۳۹۷/۱۰/۲۳ - ۱۶:۲۵
ساز و کار ارائه تسهیلات جدید مشخص نیست
خودرونگاران - در حالی که تابش رییس سازمان حمایت از تولید کننده و مصرف کننده اعلام کرده است که از هزار میلیارد تومان تسهیلات اعطای به خودروسازان هزار میلیارد تومان آن سهم قطعه سازان است اما دبیر انجم...
۱۳۹۷/۱۰/۲۲ - ۱۲:۳۰
خودروساز داخلی محکوم به جمع آوری تولیدیهای معیوبش شد
خودرونگاران_مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران از صدور رای برای یک شرکت خودروساز داخلی به جمع آوری خودروهای تولیدی ناقص خود خبر داد.
۱۳۹۷/۱۰/۱۹ - ۱۴:۰۳
قیمت خودرو باید با شرایط بازار متناسب باشد
خودرونگاران_رییس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور ضمن اعلام زیان حدود هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی خودروسازان در ۹ ماهه امسال گفت: ضرورت دارد تا قیمت ها متناسب با بازار باشد و در دوره ها...
۱۳۹۷/۱۰/۱۹ - ۱۶:۲۹
دلایل اصلی گرانی خودرو
خودرونگاران - عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه نوسانات نرخ ارز یکی از عمده دلایل گرانی خودرو در بازار است، گفت: با توجه به اینکه بهانه قطعه سازان افزایش نرخ ارز بوده اکنون باید شاهد کاهش ...
۱۳۹۷/۱۰/۱۹ - ۱۴:۱۴
شرایط فروش و فرمول محاسبه قیمت به خودروسازان ابلاغ شده است
خودرونگاران_رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفت: اطلاعی از قیمت اعلام شده از طرف شرکت خودروساز ندارم، اما شرایط فروش را ابلاغ کردیم.
۱۳۹۷/۱۰/۲۳ - ۱۱:۴۴
اختصاص ۱۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات به قطعه سازان
خودرونگاران_ رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان گفت: از مبلغ ۱۵ هزارمیلیارد تومان تسهیلات بانک مرکزی ۱۱ هزار میلیارد تومان به صنعت قطعه سازی تخصیص می یابد
۱۳۹۷/۱۰/۲۲ - ۱۴:۳۷
نمایشگاه سوم در قبضه جاده مخصوصی ها
خودرونگاران - روز گذشته سومین نمایشگاه خودرو تهران ، که روزی برای برگزار شدنش سر و صداهای زیادی را به پا کرده بود به کار خود پایان داد تا پرونده سومین نمایشگاه سرنوشتی متفاوت تر از دو نمایشگاه قبلی د...
۱۳۹۷/۱۰/۱۹ - ۱۳:۰۰
ترخیص ۱۳ هزار خودرو از گمرک تعیین تکلیف شد
خودرونگاران_وزیر صنعت، معدن و تجارت از تعیین تکلیف ترخیص ۱۳ هزار خودرو از گمرک با مصوبه دولت خبرداد.
۱۳۹۷/۱۰/۱۹ - ۱۴:۱۲
استانداردهای پراید برای ۱۷ سال گذشته است
خودرونگاران - گلپایگانی اظهار داشت: این را باید در نظر گرفت که پلت‌فرم بیشتر خودروها برای ۲۰ سال پیش است. پس دشوار است که برای این خودروها استانداردهای ۸۵گانه و جدید تعریف شود. اما اکنون سازمان استاند...
۱۳۹۷/۱۰/۱۹ - ۱۶:۵۹
واکنش منفی بازار به افزایش قیمت‌ها
خودرونگاران - گزارش امروز قیمت خودرو حکایت از واکنش منفی بازار نسبت به افزایش قیمت محصولات ایران خودرو دارد.