امروز: جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۶/۸/۳۰ - ۱۱:۰۰
شناسه خبر: ۴۴۱۵۲۸
 
گزارش خودرونگاران از تغييرات در جاده مخصوص
يك انتصاب پر حاشيه
خودرونگاران - "مديرعامل گروه خودروسازي سايپا تغيير كرد" اين خبري است كه در طي چند روز گذشته در محافل خبري و خودرويي بارها منتشر شده و هر بار هم حاشيه هاي جديدي را به همراه خود ايجاد كرده است

به گزارش خبرنگار خودرونگاران ، گرچه خبر انتصاب و تغييرات در هيات مديره هاي خودروسازي امر عجيب و پيچيده اي نيست اما گويا قرار است تغييرات در مجموعه نارنجي پوشان هميشه با سرو صدا و حاشيه همراه باشد به گونه اي كه اگر به دو سال پيش بازگرديم كه مهدي جمالي از ليزينگ بانك صنعت و معدن به راس دومين خودروساز بزرگ كشور آمد، هم مجددا شاهد حاشيه و سر و صداهاي خاصي بوديم كه از حضور يك مدير مالي بر راس مجموعه خودرويي ايجاد شد و عجيب نيست كه مهدي جمالي كه به يكباره از خيابان خرمشهر به جاده مخصوص مي آيد خداحافظي اش هم با همان سرعت و ناگهاني روي دهد.
جمالي كه بنا به اذعان آمار عنوان شده از سوي روابط عمومي شركت سايپا كارنامه مالي نارنجي پوشان را كمي سرو سامان داده است در حالي اين مجموعه خودرويي را ترك خواهد كرد كه منابع آگاه در سايپا از كسري بودجه اي معادل يك سال سود اين مجموعه خودرويي صحبت مي كنند.
پيش فروش هاي فراوان و تعهد تحويل هايي كه توسط اين مدير براي اين شركت ايجاد شده كار را به جايي رسانده كه افزايش ظرفيت توليد سايپا به رقم قابل توجهي افرايش يافته و بعيد نيست در چند ماه پاياني سال رشد دو برابري توليد در چند محصول پرفروش سايپايي ها محقق شود.

تكذيب وزارتخانه

اما شايد حاشيه هاي پر رنگ تر از متن  هم در بركناري جمالي موثر باشد حاشيه هايي كه حتي موجب شد تا سايت وزارت صنعت معدن و تجارت كه يكبار خبر انتصاب مدير جديد سايپايي ها را به دستور وزير صنعت معدن و تجارت اعلام كرده بود خبر منتشر شده اش را تغيير دهد و بعد از يك روز از انتشار اين خبر با تكذيبه اي اعلام كند وزير صنعت معدن و تجارت هيچ دخالتي در تغيير مديريت سايپا ندارد.
در تكذيبه وزارت خانه با تاكيد بر اين كه " مدیر عامل سایپا توسط هیات مدیره این مجموعه خودروسازی انتخاب شد ، نه با حکم وزیر"آمده است :"انتصاب مديرعامل جديد توسط وزير محترم صنعت، معدن و تجارت از اساس دروغ است و وفق مقررات هر گونه تغيير و تحول در حوزه هيات مديره و مدير عاملي بر اساس قانون و در حيطه اختيارات هيات مديره و سهام داران آن گروه خودرو سازي است.انتظار مي رود كه برخي رسانه هاي منتشر كننده اين خبر كذب، در مواقع انتشار حداقل به ضوابط و قواعد موجود و مرجع و منبع خبر اشراف بيشتري داشته باشند و صحت و صداقت در انتشار نيز مورد توجه قرار گيرد."

هميشه پاي رنويي ها در ميان است

در همين شرايط آنچه قابل توجه است ، به ميان آمدن نام رنويي ها به عنوان يكي از تاثيرگذاران در ماجراي بركناري جمالي است . ماجرا از زماني آغاز مي شود كه سايت "بن رو"كه به عنوان بدهي سايپايي ها به ايدرو واگذار شده بود به عنوان آورده در قرارداد رنو -ايدرو مطرح مي شود و بعد از انعقاد قرارداد اما نمايندگان شركت رنو اجازه ورود به سايت"بن رو " را پيدا نمي كنند ماجرايي كه بارها اتفاق مي افتد و در نهايت با افزايش توليد سايپايي ها در محصولات مشترك با رنويي ها اين شائبه ايجاد مي شود كه سايپا قصد دارد با ايجاد ظرفيت توليد بيشتر رنو را مجاب به همكاري بيشتر با اين مجموعه خودرويي كند.
همزمان با اين اخبار ، خبرهاي ديگري نيز از مجموعه ايدرويي ها به گوش مي رسد كه ايدرو و رنو در حال بررسي گزينه جايگزين "بن رو"براي توليد خودرو در ساير استانها هستند.
همزماني اين دو خبر در كنار موضوع تغيير مديريت سايپا توجه را به سمت زمزمه هايي از درون مجلس جلب مي كند و صحبت هاي درگوشي از برخي نمايندگان كه اعلام مي كنند نمايندگان استاني گلايه هايي را از جمالي با موضوع سنگ اندازي توليد خودرو جديد رنويي ها در ساوه به وزير ابراز داشته اند.
گلايه هايي كه زمزمه تغيير مديريت سايپا را از صحن سبز به ساختمان آجر سه سانتي خيابان سميه انتقال مي دهد ، هرچند كه مجموعه روابط عمومي وزارت صنعت معدن و تجارت دخالت وزير در بركناري جمالي را رد مي كنند اما شنيده هايي هم از خيابان جام جم تاكيد مي كنند كه نظر منصور معظمي معاون وزير صمت و رييس سازمان گسترش و نوسازي صنايع در جا به جايي جمالي موثر بوده است.

تاثير افراد خاص

از حاشيه هاي ديگر اين انتصاب پرماجرا البته به آن سوي اين تغيير و تحول باز مي گردد .قاسم جهرودي كه از مديران ايران خودرويي است كه از امروز بايد با لباس آبي پوشان خداحافظي كرده و نارنجي پوش شود. همزمان با آغاز تغييرات معاونتي در وزارتخانه به سايپا مي رود موضوعي كه حتي ماجراي كه حتي ارتباط بين حكم وزير و تغيير در سايپا را پر رنگ تر كرد.
 

ارتباطی که شاید برای درک آن لازم باشد کمی به عقب باز گردیم در روزهایی پیش از اعلام لیست کابینه دوازدهم از سوي حسن روحاني به مجلس اسامي مختلفي براي نشستن در راس وزارت صنعت معدن و تجارت اعلام مي شد اسامي كه حتي به يكباره حضورشان در كنار اعضاي كابيته يازدهم پر رنگ تر شد تا شايبه بيشتري براي قرارگيري در كابينه دوازدهم ايجاد كنند. يكي از كساني كه نامش از سوي خيلي از نزديكان حسن روحاني بعنوان وزير صنعت معدن و تجارت به گوش مي رسيد رضا ويسه از مديران باسابقه صنعتي بود. گزينه اي كه حضورش در راس وزارت صنعت اگر براي همه بحش هاي صنعتي كشور نويد دهنده اتفاقي خوش بود اما براي جاده مخصوصي ها قطعا زلزله بزرگي را در سطح مديران ايجاد مي كرد.
در همان زمان هم بسياري از كارشناسان خودرويي معتقد بودند كه حضور ويسه مي تواند خانه تكاني عظيمي را در بدنه خودروسازي به راه اندازد. بعد از اين كه حسن روحاني ليست كابينه اش را با حضور شريعتمداري درراس وزارت صمت تكميل كرد و به مجلس داد. اين حاشيه ها باز هم ادامه يافت و برخي خبر از قائم مقامي ويسه دادند تا شريعتمداري توجه بيشتري به بخش بازرگاني داشته باشد و ويسه بخش صنعتي را مديريت كند.اگر چه شريعتمداري تا امروز هيچ حكمي براي ويسه صادر نكرده است و ظاهرا پرونده قائم مقامي در وزارتخاته بطور كلي بسته شده است اما برخي منابع تصميم بر تغيير جمالي را متاثر از نظر رضا ويسه اعلام مي كنند و حتي رابطه نزديك جهرودي با ويسه را دليل اين انتصاب عنوان مي كنند.

سكوت در جاده مخصوص
جالب اينجاست كه در اين شرايط جاده مخصوصي ها رويه سكوت در پيش گرفته اند و گويا همه منتظر خبرهاي جديد از تهران هستند تا ببينند قرعه تغيير و يا تمديد حكم مديريت بعدي به نام چه كسي خواهد خورد .

نویسنده : نرگس رسولی

  

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۳ + ۸
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
مخاطب خاص ۱۳۹۶/۸/۳۰ - ۱۵:۲۴
0
0
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :    
لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید :
= ۳ + ۸ ارسال
  • سايپا ديگه سايپا نميشه با اين محصولات بي كيفيتشون

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۷/۱/۲ - ۱۳:۴۲
همراهی ایران خودرو با زلزله ‌زدگان سرپل ذهاب در سال نو با توزیع هدیه به کودکان
خودرونگاران- گروه صنعتی ایران خودرو در راستای ایفای مسئولیت های اجتماعی خود، مراسم سال نو را در منطقه سرپل ذهاب با توزیع غذای شب عید و هدیه به کودکان آغاز کرد.
۱۳۹۷/۱/۲ - ۱۲:۵۹
راهکارهایی مفید برای رفع موقت خرابی خودرو
خودرونگاران -در مواقع بارندگی که برف پاک کن خراب است میتوانید یک سیب زمینی را از وسط نصف کنید و روی شیشه اتومبیل بمالید. نشاسته موجود در سیب زمینی باعث پائین آمدن قطرات آب می شود.
۱۳۹۷/۱/۲ - ۱۲:۴۵
جهانگیری به کمپین «نه به تصادفات جاده ای» پیوست
خودرونگاران- معاون اول رئیس جمهوری، میثاق نامه کمپین ملی «نه به تصادفات جاده ای» را امضا کرد.
۱۳۹۷/۱/۲ - ۱۱:۰۵
ترافیک نیمه سنگین در محورهای چالوس و هراز
خودرونگاران- رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا با تشریح وضعیت محورهای مواصلاتی در کشور، گفت: ترافیک در محورهای جنوب به شمال کرج-چالوس و جنوب به شمال محور هراز نیمه سنگین است.
۱۳۹۷/۱/۲ - ۱۰:۴۸
شهروندان اسناد خود را در معرض دید در خودرو قرار ندهند
خودرونگاران - رئیس پلیس آگاهی استان یزد گفت: برای پیشگیری از سرقت باید شهروندان و مسافران نوروزی اسناد ، مدارک ، دسته چک و سایر اشیای قیمتی خود را در معرض دید در داخل خودرو قرار ندهند.
۱۳۹۷/۱/۲ - ۱۰:۴۶
انحراف به چپ عامل ۵۰ درصد تصادفات شدید در نوروز
خودرونگاران- رییس پلیس راه خراسان رضوی گفت: انحراف به چپ عامل ۵۰ درصد تصادفات شدید در نوروز بوده است.
۱۳۹۷/۱/۲ - ۱۰:۴۵
افزایش ۸ درصدی میزان ترددهای جاده‌ای در نوروز
جانشین رییس پلیس راه راهور ناجا گفت: استان‌های تهران، قم، قزوین، البرز، مازندران، گیلان و خراسان رضوی بیشترین حجم تردد را از ابتدای طرح نوروزی داشتند.
۱۳۹۷/۱/۲ - ۱۰:۴۴
هشدار پلیس به بیش از ۲میلیون نوگواهینامه در نوروز؛ رانندگی در جاده ممنوع
خودرونگاران- سرهنگ جهانی با تاکید براینکه افرادی که کمتر از یکسال از دریافت گواهینامه‌شان می‌گذرد حق ندارند در سفرها پشت فرمان خودرو قرار بگیرند، گفت:‌در صورتیکه ماموران پلیس راهور متوجه این موضوع شون...
۱۳۹۷/۱/۲ - ۱۰:۳۲
رانندگان در صورت انجام تخلفات حادثه‌ساز از سفر باز می‌مانند
خودرونگاران- رییس پلیس راهور ناجا گفت: رانندگان در صورت انجام تخلفات حادثه ساز از سفر باز می‌مانند.
۱۳۹۷/۱/۲ - ۱۰:۲۹
لزوم تعویض تسمه تایم خودرو
خودرونگاران - برخی افراد معمولا به خاطر صرفه جویی در هزینه ها برخی سرویس های دوره ای خودرو را نادیده می گیرند ‏یا به تاخیر می اندازند اما این سهل انگاری جان افراد و سرنشینان را به خطر می اندازد.
۱۳۹۷/۱/۲ - ۱۰:۲۸
توقیف خودرو متخلفان حادثه ساز در ایام نوروز به مدت 72 ساعت
خودرونگاران - رئیس پلیس راهور پایتخت گفت: در ایام نوروز رانندگانی که دو تخلف حادثه ساز مرتکب شوند، خودروشان به مدت ۷۲ ساعت در پارکینگ توقیف می‌شود.
۱۳۹۷/۱/۲ - ۱۰:۲۱
سال سخت خودرو
خودرونگاران- در همان روزهای ابتدای سال 96 بود که به نظر می رسید با انعقاد دومین قرارداد خودرویی کشور در ماه ابتداي سال 96، سال نكويي براي صنعت خودرو كشور و فعالان این صنعت سال نکویی را پشت سر می گذارن...
۱۳۹۷/۱/۲ - ۱۰:۱۴
77درصد خدمات امدادخودروایران در محل ارائه شد
خودرونگاران -در آخرین روز سال 96 نزدیک به 3200درخواست امدادی در مرکز پاسخگویی گروه صنعتی ایران خودرو ثبت شد که این عدد 49 درصد بیشتر از میانگین روزانه سال گذشته است.نکته قابل توجه این است که بیش از 77...
۱۳۹۶/۱۲/۲۶ - ۱۳:۴۳
۴ هزار خودرو هيبريدي غير رسمي بازار را خراب كرد
خودرونگاران - ورود حدود 4 هزار دستگاه هيبريدي از طريق نماينده هاي غير رسمي بدون گارانتي موجب شد تا بازار خودروهاي هيبريدي خراب شده و متقاضيان و برخي مسوولان در مورد خودروهاي هيبريدي برداشت غلط داشته...
۱۳۹۶/۱۲/۲۵ - ۱۴:۰۷
سند استراتژی خودرو سال آینده تکمیل می شود
خودرونگاران - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سند استراتژی خودرو در حال تدوین است که سال آینده تکمیل می‌شود.
۱۳۹۶/۱۲/۲۵ - ۱۳:۱۲
امحای خودروهای لوکس قاچاق به مجوز قضایی نیاز ندارد
خودرونگاران- مدیرکل مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی می‌گوید: امحای خودروهای لوکس قاچاق، به مجوز قضایی و مجوز تعزیرات نیاز ندارد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۴ - ۱۱:۲۷
عرضه کارت اشتراک امداد خودروایران با تخفیف نوروزی 30 درصدی
خودرونگاران- کارت اشتراک عادی، امداد خودرو ایران علاوه بر دفاتر بازاریابی و امدادگران این شرکت، در 30 مرکز استقبال نوروزی نیز عرضه خواهد شد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۵ - ۱۳:۰۸
واردکنندگان خودرو کارآفرین هستند نه دلال/ در رکود کامل به سر می‌بریم
خودرونگاران- عضو هیئت مدیره انجمن واردکنندگان خودرو گفت: ما باید با افزایش سطح کیفی خودروهای داخلی و پایین آوردن قیمت آنها نسبت به مشابه خارجی مردم را به استفاده از آنها ترغیب کنیم نه اینکه با ملتهب ک...
۱۳۹۶/۱۲/۲۵ - ۱۲:۲۶
لندکروزهای جدید به ناوگان خودرویی پلیس وارد می‌شود
خودرونگاران - پس از کش و قوس‌های فراوان و ورود خودروهایی همچون سمند و ۲۰۶ تا مزدا ۳، سوزوکی و سراتو، در آخرین اقدام، لندکروزهای ۲۰۱۸ به ناوگان پلیس کشور وارد شد.
۱۳۹۷/۱/۲ - ۱۰:۲۱
سال سخت خودرو
خودرونگاران- در همان روزهای ابتدای سال 96 بود که به نظر می رسید با انعقاد دومین قرارداد خودرویی کشور در ماه ابتداي سال 96، سال نكويي براي صنعت خودرو كشور و فعالان این صنعت سال نکویی را پشت سر می گذارن...
۱۳۹۶/۱۲/۲۶ - ۱۷:۱۴
استقرار ۲۷۰۰ گروه امداد خودرویی در سراسر کشور طی ایام نوروز
خودرونگاران - مدیر خدمات پس از فروش ایران خودرو از استقرار ۲۷۰۰ گروه امداد خودرویی در ایام نوروز در سراسر کشور خبر داد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۵ - ۱۱:۴۷
احتمال اعمال برخي استانداردهاي جديد به صورت اختياري
خودرونگاران- معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با رد وجود کشمکش بین سازمان ملی استاندارد و خودروسازان درخصوص استانداردهای 85 گانه، خاطرنشان کرد: اختلاف نظرهایی وجود دارد، اما بحث ها فنی و اجرا...
۱۳۹۶/۱۲/۲۷ - ۱۶:۴۹
ابلاغ حکم دیوان عدالت اداری درباره لغو تعرفه جدید واردات خودرو به گمرک
خودرونگاران - رییس کمیته اقتصادی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، گفت: قاضی حکم بازگشت تعرفه واردات خودرو را به گمرک و معاونت حقوقی ریاست جمهور ابلاغ کرده است.
۱۳۹۶/۱۲/۲۵ - ۱۳:۲۱
ایرانی‌ها امسال چه خودروهایی بیشتر خریدند؟
رییس مرکز شماره‌گذاری پلیس راهور ناجا از رشد ۱۲.۷ درصدی شماره‌گذاری خودروهای نوشماره در سال جاری خبر داد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۸ - ۱۳:۵۸
هفت سین سانگ یانگ
خودرونگاران - نوروز یکی از کهن ترین جشن های باستانی ایران زمین است. سرزمین پهناور ایران، خاستگاه جشن نوروز بوده و با آغاز فصل بهار در سراسر این مرز و بوم موجی از مهر و دوستی می آفریده است.
۱۳۹۶/۱۲/۲۵ - ۱۴:۳۹
طراحان تحقیق‌و‌تفحص از خودروسازان از توضیحات ارائه شده قانع نشدند
خودرونگاران- عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به جلسه اخیر این کمیسیون با وزیر صنعت، معدن و تجارت و خودروسازان کشور برای بررسی طرح تحقیق و تفحص از صنعت خودروسازی گفت: توضیحات ارائه شده توسط وزی...