امروز: یکشنبه ۲۷ آیان ۱۳۹۷ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۶/۸/۳۰ - ۱۱:۰۰
شناسه خبر: ۴۴۱۵۲۸
 
گزارش خودرونگاران از تغييرات در جاده مخصوص
يك انتصاب پر حاشيه
خودرونگاران - "مديرعامل گروه خودروسازي سايپا تغيير كرد" اين خبري است كه در طي چند روز گذشته در محافل خبري و خودرويي بارها منتشر شده و هر بار هم حاشيه هاي جديدي را به همراه خود ايجاد كرده است

به گزارش خبرنگار خودرونگاران ، گرچه خبر انتصاب و تغييرات در هيات مديره هاي خودروسازي امر عجيب و پيچيده اي نيست اما گويا قرار است تغييرات در مجموعه نارنجي پوشان هميشه با سرو صدا و حاشيه همراه باشد به گونه اي كه اگر به دو سال پيش بازگرديم كه مهدي جمالي از ليزينگ بانك صنعت و معدن به راس دومين خودروساز بزرگ كشور آمد، هم مجددا شاهد حاشيه و سر و صداهاي خاصي بوديم كه از حضور يك مدير مالي بر راس مجموعه خودرويي ايجاد شد و عجيب نيست كه مهدي جمالي كه به يكباره از خيابان خرمشهر به جاده مخصوص مي آيد خداحافظي اش هم با همان سرعت و ناگهاني روي دهد.
جمالي كه بنا به اذعان آمار عنوان شده از سوي روابط عمومي شركت سايپا كارنامه مالي نارنجي پوشان را كمي سرو سامان داده است در حالي اين مجموعه خودرويي را ترك خواهد كرد كه منابع آگاه در سايپا از كسري بودجه اي معادل يك سال سود اين مجموعه خودرويي صحبت مي كنند.
پيش فروش هاي فراوان و تعهد تحويل هايي كه توسط اين مدير براي اين شركت ايجاد شده كار را به جايي رسانده كه افزايش ظرفيت توليد سايپا به رقم قابل توجهي افرايش يافته و بعيد نيست در چند ماه پاياني سال رشد دو برابري توليد در چند محصول پرفروش سايپايي ها محقق شود.

تكذيب وزارتخانه

اما شايد حاشيه هاي پر رنگ تر از متن  هم در بركناري جمالي موثر باشد حاشيه هايي كه حتي موجب شد تا سايت وزارت صنعت معدن و تجارت كه يكبار خبر انتصاب مدير جديد سايپايي ها را به دستور وزير صنعت معدن و تجارت اعلام كرده بود خبر منتشر شده اش را تغيير دهد و بعد از يك روز از انتشار اين خبر با تكذيبه اي اعلام كند وزير صنعت معدن و تجارت هيچ دخالتي در تغيير مديريت سايپا ندارد.
در تكذيبه وزارت خانه با تاكيد بر اين كه " مدیر عامل سایپا توسط هیات مدیره این مجموعه خودروسازی انتخاب شد ، نه با حکم وزیر"آمده است :"انتصاب مديرعامل جديد توسط وزير محترم صنعت، معدن و تجارت از اساس دروغ است و وفق مقررات هر گونه تغيير و تحول در حوزه هيات مديره و مدير عاملي بر اساس قانون و در حيطه اختيارات هيات مديره و سهام داران آن گروه خودرو سازي است.انتظار مي رود كه برخي رسانه هاي منتشر كننده اين خبر كذب، در مواقع انتشار حداقل به ضوابط و قواعد موجود و مرجع و منبع خبر اشراف بيشتري داشته باشند و صحت و صداقت در انتشار نيز مورد توجه قرار گيرد."

هميشه پاي رنويي ها در ميان است

در همين شرايط آنچه قابل توجه است ، به ميان آمدن نام رنويي ها به عنوان يكي از تاثيرگذاران در ماجراي بركناري جمالي است . ماجرا از زماني آغاز مي شود كه سايت "بن رو"كه به عنوان بدهي سايپايي ها به ايدرو واگذار شده بود به عنوان آورده در قرارداد رنو -ايدرو مطرح مي شود و بعد از انعقاد قرارداد اما نمايندگان شركت رنو اجازه ورود به سايت"بن رو " را پيدا نمي كنند ماجرايي كه بارها اتفاق مي افتد و در نهايت با افزايش توليد سايپايي ها در محصولات مشترك با رنويي ها اين شائبه ايجاد مي شود كه سايپا قصد دارد با ايجاد ظرفيت توليد بيشتر رنو را مجاب به همكاري بيشتر با اين مجموعه خودرويي كند.
همزمان با اين اخبار ، خبرهاي ديگري نيز از مجموعه ايدرويي ها به گوش مي رسد كه ايدرو و رنو در حال بررسي گزينه جايگزين "بن رو"براي توليد خودرو در ساير استانها هستند.
همزماني اين دو خبر در كنار موضوع تغيير مديريت سايپا توجه را به سمت زمزمه هايي از درون مجلس جلب مي كند و صحبت هاي درگوشي از برخي نمايندگان كه اعلام مي كنند نمايندگان استاني گلايه هايي را از جمالي با موضوع سنگ اندازي توليد خودرو جديد رنويي ها در ساوه به وزير ابراز داشته اند.
گلايه هايي كه زمزمه تغيير مديريت سايپا را از صحن سبز به ساختمان آجر سه سانتي خيابان سميه انتقال مي دهد ، هرچند كه مجموعه روابط عمومي وزارت صنعت معدن و تجارت دخالت وزير در بركناري جمالي را رد مي كنند اما شنيده هايي هم از خيابان جام جم تاكيد مي كنند كه نظر منصور معظمي معاون وزير صمت و رييس سازمان گسترش و نوسازي صنايع در جا به جايي جمالي موثر بوده است.

تاثير افراد خاص

از حاشيه هاي ديگر اين انتصاب پرماجرا البته به آن سوي اين تغيير و تحول باز مي گردد .قاسم جهرودي كه از مديران ايران خودرويي است كه از امروز بايد با لباس آبي پوشان خداحافظي كرده و نارنجي پوش شود. همزمان با آغاز تغييرات معاونتي در وزارتخانه به سايپا مي رود موضوعي كه حتي ماجراي كه حتي ارتباط بين حكم وزير و تغيير در سايپا را پر رنگ تر كرد.
 

ارتباطی که شاید برای درک آن لازم باشد کمی به عقب باز گردیم در روزهایی پیش از اعلام لیست کابینه دوازدهم از سوي حسن روحاني به مجلس اسامي مختلفي براي نشستن در راس وزارت صنعت معدن و تجارت اعلام مي شد اسامي كه حتي به يكباره حضورشان در كنار اعضاي كابيته يازدهم پر رنگ تر شد تا شايبه بيشتري براي قرارگيري در كابينه دوازدهم ايجاد كنند. يكي از كساني كه نامش از سوي خيلي از نزديكان حسن روحاني بعنوان وزير صنعت معدن و تجارت به گوش مي رسيد رضا ويسه از مديران باسابقه صنعتي بود. گزينه اي كه حضورش در راس وزارت صنعت اگر براي همه بحش هاي صنعتي كشور نويد دهنده اتفاقي خوش بود اما براي جاده مخصوصي ها قطعا زلزله بزرگي را در سطح مديران ايجاد مي كرد.
در همان زمان هم بسياري از كارشناسان خودرويي معتقد بودند كه حضور ويسه مي تواند خانه تكاني عظيمي را در بدنه خودروسازي به راه اندازد. بعد از اين كه حسن روحاني ليست كابينه اش را با حضور شريعتمداري درراس وزارت صمت تكميل كرد و به مجلس داد. اين حاشيه ها باز هم ادامه يافت و برخي خبر از قائم مقامي ويسه دادند تا شريعتمداري توجه بيشتري به بخش بازرگاني داشته باشد و ويسه بخش صنعتي را مديريت كند.اگر چه شريعتمداري تا امروز هيچ حكمي براي ويسه صادر نكرده است و ظاهرا پرونده قائم مقامي در وزارتخاته بطور كلي بسته شده است اما برخي منابع تصميم بر تغيير جمالي را متاثر از نظر رضا ويسه اعلام مي كنند و حتي رابطه نزديك جهرودي با ويسه را دليل اين انتصاب عنوان مي كنند.

سكوت در جاده مخصوص
جالب اينجاست كه در اين شرايط جاده مخصوصي ها رويه سكوت در پيش گرفته اند و گويا همه منتظر خبرهاي جديد از تهران هستند تا ببينند قرعه تغيير و يا تمديد حكم مديريت بعدي به نام چه كسي خواهد خورد .

نویسنده : نرگس رسولی

  

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۱۲ + ۱۱
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
مخاطب خاص ۱۳۹۶/۸/۳۰ - ۱۵:۲۴
0
0
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :    
لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید :
= ۱۲ + ۱۱ ارسال
  • سايپا ديگه سايپا نميشه با اين محصولات بي كيفيتشون

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۱۰:۲۲
پیام خداحافظی رئیس هیئت عامل ایدرو
خودرونگاران - رئیس هیات عامل ایدرو در پیامی خطاب به کارکنان و مدیران این سازمان ضمن قدردانی از همراهی ها و همکاری ها‌ی آنان در تحقق اهداف سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران ، خداحافظی کرد.
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۱۰:۰۸
فعلاً خودرو نخرید
خودرونگاران - چند روزی است که از التهاب بازار خودرو کاسته شده است و قیمت‌ها بر موج تغییر نیست. فعالان بازار خودرو از ثبات قیمت‌ها صحبت می‌کنند و به خریداران توصیه می‌کنند برای خرید خودرو اقدام نکنند چ...
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۱۰:۰۵
اینترنت ۵G به خودروهای ب ام‌و می‌آید؟
خودرونگاران - ب ام‌و، ودافون و اریکسون قصد دارند با همکاری یکدیگر به توسعه تکنولوژی شبکه اینترنت ۵G در کابین داخلی خودرو بپردازند.
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۰۹:۴۵
استارت خودروهای چینی تسلا زده شد
خودرونگاران - شرکت آمریکایی تسلاموتورز علی‌رغم جنگ تجاری چین با آمریکا، ثبت سفارش نخستین خودروی تولیدی در کارخانه خود در چین را کلید زد.
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۰۹:۳۷
افزایش قیمت خودرو‌ در انتظار تایید وزیر صنعت
خودرونگاران - پیشنهاد ۱۰ ماده‌ای برای نحوه تعیین قیمت خودرو‌ها آماده شده و به وزیر صنعت ارائه می‌شود.
۱۳۹۷/۸/۲۷ - ۰۹:۰۷
بسته‌ای با دو ضربه‌گیر قیمتی
خودرونگاران - بعد از تغییر در راس مدیریت کلان وزارت صنعت، معدن و تجارت دست‌اندرکاران زنجیره خودروسازی کشور منتظر اقدامات جدید در ارتباط با حل چالش‌های پیش‌روی صنعت خودروی کشور بودند.
۱۳۹۷/۸/۲۶ - ۱۷:۲۰
قیمت جدید انواع خودرو میتسوبیشی در بازار تهران +جدول
خودرونگاران - آنچه در زیر می‌آید قیمت روز انواع خودرو میتسوبیشی در سطح بازار پایتخت طی آبان ماه ۹۷ است که ممکن است تا ۵ درصد در مناطق مختلف تهران دارای نوسان باشد.
۱۳۹۷/۸/۲۶ - ۱۷:۱۷
نخستين پژو 301 از خط توليد گذشت
خودرونگاران - نخستين خودرو پژو 301، محصول جديد ايكاپ با همكاري شرکت ساپكو و سازندگان و با بيش از 60 درصد داخلي سازي، توليد شده كه اين امر افتخاري براي صنعت و اقتصاد كشور است.
۱۳۹۷/۸/۲۶ - ۱۷:۱۰
پژو۲۰۷ اتوماتیک ۱۱۳ میلیون تومان شد
خودرونگاران - گزارش امروز قیمت خودرو حکایت از کاهش ۲ میلیون تومانی قیمت پژو۲۰۷ اتوماتیک در بازار دارد.
۱۳۹۷/۸/۲۶ - ۱۷:۰۷
سهام دولت در خودروسازی‌ها به صفر برسد
خودرونگاران - عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس به صفر رسیدن سهام دولت در خودروسازی ها را تنها راهی دانست که برای رقابت پذیر کردن بازار خودرو وجود دارد.
۱۳۹۷/۸/۲۶ - ۱۶:۵۳
فولکس واگن بیشترین سود را از تولیدخودروهای برقی به جیب می‌زند
خودرونگاران -مدیر ارشد اجرایی فولکس واگن اعلام کرده که قصد دارد به بزرگترین و سودآورترین تولیدکننده خودروهای برقی و الکتریکی تبدیل شود
۱۳۹۷/۸/۲۶ - ۱۶:۴۵
کارهایی که نباید در خودرو انجام داد
خودرونگاران - در سرما و گرما ساعت‌های طولانی پشت فرمان بودن، تحمل چراغ‌های قرمز بی‌پایان، ترافیک سرسام‌آور، شنیدن بوق‌های ممتد و تنفس هوای آلوده به اندازه کافی می‌تواند برای یک راننده آزاردهنده باشد،...
۱۳۹۷/۸/۲۶ - ۱۶:۴۲
فروش تیبای ۱۴۰ میلیونی در سوریه
خودرونگاران - مدیرعامل شرکت سایپا در سوریه با اعلام اینکه شرکت سایپا ارزان‌ترین خودروی بازار سوریه را تولید می‌کند، گفت: قیمت پراید در سوریه ۱۳۲ میلیون تومان و تیبا ۱۴۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۲:۲۱
ورود کاتالیست‌های قلابی به بازار
خودرونگاران - مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروی شهر تهران از ورود کاتالیست‌های قلابی به بازار خبر داد و گفت: کاتالیست ۷ گرم پلاتین دارد و در حال حاضر با افزایش قیمت طلا برخی از سازنده‌ها این فلز گران قی...
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۰۹:۲۶
جايگزين هاي اجباري
خودرونگاران - « هر دم از این بام بری می رسد » مثال شفاف این روزهای صنعت خودروی ایران است . در حالی که قرار بود طبق وعده های متعدد مسوولان پراید از گردونه تولید خارج شده و سل 98 را نبیند ولی برنامه ری...
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۰۹:۳۵
سکوت شورای رقابت
خودرونگاران-با وجود اعلام قبلی مسوولان شورای رقابت مبنی‌بر ادامه حضور در پروسه قیمت‌گذاری خودرو، این شورا فعلا برنامه‌ای برای تعیین قیمت جدید خودروهای داخلی ندارد.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۰۹:۱۰
مجلس به‌دنبال تدوین استراتژی خودرو
خودرونگاران - طرح ساماندهی بازار خودرو که پیش از این در دستور کار نمایندگان مجلس قرار داشت، با تغییراتی به طرح ساماندهی صنعت خودرو تغییر یافت.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۰۹:۵۱
معمای اصلاح ساختار مالکیت خودروسازان
خودرونگاران- سالهاست که صداهای مختلف خواهان اصلاح ساختار در جاده مخصوص هستندو معتقدند که با اصلاح ساختاری که در کارخانه های خودروسازی روی خواهد داد می توان آینده صنعت خودرو را به راهی که از آن خارج شد...
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۰۹:۳۹
پیشنهاد افزایش ۵۰درصدی قیمت‌ خودرو
خودرونگاران - افزایش قیمتی که در ماه‌های گذشته در بازار خودرو اتفاق افتاد؛ اگر غیررسمی هم بود، حال خودروسازان طرح پیشنهادی افزایش ۵۰درصدی نرخ را به صورت رسمی روی میز دارند.
۱۳۹۷/۸/۲۳ - ۱۰:۳۲
گلايه هاي خودرويي سازمان استاندارد در رسانه ملي
خودرونگاران - معاون سازمان استاندارد گفت: زیرساخت‌های خودروسازی و استانداردهای آلایندگی هنوز به طور کامل انجام نشده است. جایزه ملی کیفیت و بهره وری موضوع ملی است، بنابراین اگر نگاه‌ها سطحی باشد، مشکلا...
۱۳۹۷/۸/۲۱ - ۱۶:۴۳
قیمت خودرو را آزاد کنید
خودرونگاران-دبیر انجمن قطعه‌سازان راهکار اساسی حل مشکل صنعت قطعه‌سازی کشور را آزادسازی قیمت خودرو اعلام کرد و گفت: اکثر قطعه‌سازان به این اتفاق نظر رسیده اند که بخشی از مشکلات این صنعت با آزادسازی قیم...
۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۷:۰۳
واردات خودرو برای دولت مزیت دارد
خودرونگاران - رییس فدراسیون واردات در واکنش به مسئله ممنوعیت واردات خودرو گفت: آزادسازی واردات خودرو برای دولت مزیت دارد.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۲:۴۱
مجلس بدنبال اصلاح ساختار مالکیت خودروسازان است
خودرونگاران-رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس با بیان اینکه اصلاح ساختار مالکیت خودروسازان در دستور کار مجلس است، گفت: مجلس به دنبال کاهش تصدی گری دولت در صنعت خودرو است.
۱۳۹۷/۸/۱۹ - ۱۳:۴۰
تعیین تکلیف ساندروهای پیش فروش شده از زبان مدیرعامل سایپا
خودرونگاران-مدیرعامل سایپا با اعلام اینکه برای حفظ منافع مشتریان طرحی را برای تأمین قطعات ساندرو پیش بینی کرده ایم، گفت: در حال حاضر تعهدات شرکت به مشتریان بیش از قطعات سی کی دی موجود در انبارها است.
۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۲:۱۰
به‌جای ساندرو پراید تحویل بگیرید+ سند
خودرونگاران - شرکت سایپا در بخشنامه‌ای قابل تأمل به نمایندگی‌ها اعلام کرد مشتریانی که ساندرو و تندر۹۰ ثبت‌نام کرده‌اند، می‌توانند محصولات خانواده پراید یا تیبا را به‌جای خودروی ثبت‌نامی خود تحویل بگیر...
۱۳۹۷/۸/۲۵ - ۱۱:۰۷
تامین ۸۰ درصد نیاز صنعت خودرو توسط قطعه سازان داخلی
خودرونگاران - بیش از ۸۰ درصد نیاز صنعت خودرو توسط قطعه سازان داخلی و فقط ۲۰ درصد نیاز از طریق واردات تامین می‌شود.