امروز: جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۶/۸/۳۰ - ۱۱:۰۰
شناسه خبر: ۴۴۱۵۲۸
 
گزارش خودرونگاران از تغييرات در جاده مخصوص
يك انتصاب پر حاشيه
خودرونگاران - "مديرعامل گروه خودروسازي سايپا تغيير كرد" اين خبري است كه در طي چند روز گذشته در محافل خبري و خودرويي بارها منتشر شده و هر بار هم حاشيه هاي جديدي را به همراه خود ايجاد كرده است

به گزارش خبرنگار خودرونگاران ، گرچه خبر انتصاب و تغييرات در هيات مديره هاي خودروسازي امر عجيب و پيچيده اي نيست اما گويا قرار است تغييرات در مجموعه نارنجي پوشان هميشه با سرو صدا و حاشيه همراه باشد به گونه اي كه اگر به دو سال پيش بازگرديم كه مهدي جمالي از ليزينگ بانك صنعت و معدن به راس دومين خودروساز بزرگ كشور آمد، هم مجددا شاهد حاشيه و سر و صداهاي خاصي بوديم كه از حضور يك مدير مالي بر راس مجموعه خودرويي ايجاد شد و عجيب نيست كه مهدي جمالي كه به يكباره از خيابان خرمشهر به جاده مخصوص مي آيد خداحافظي اش هم با همان سرعت و ناگهاني روي دهد.
جمالي كه بنا به اذعان آمار عنوان شده از سوي روابط عمومي شركت سايپا كارنامه مالي نارنجي پوشان را كمي سرو سامان داده است در حالي اين مجموعه خودرويي را ترك خواهد كرد كه منابع آگاه در سايپا از كسري بودجه اي معادل يك سال سود اين مجموعه خودرويي صحبت مي كنند.
پيش فروش هاي فراوان و تعهد تحويل هايي كه توسط اين مدير براي اين شركت ايجاد شده كار را به جايي رسانده كه افزايش ظرفيت توليد سايپا به رقم قابل توجهي افرايش يافته و بعيد نيست در چند ماه پاياني سال رشد دو برابري توليد در چند محصول پرفروش سايپايي ها محقق شود.

تكذيب وزارتخانه

اما شايد حاشيه هاي پر رنگ تر از متن  هم در بركناري جمالي موثر باشد حاشيه هايي كه حتي موجب شد تا سايت وزارت صنعت معدن و تجارت كه يكبار خبر انتصاب مدير جديد سايپايي ها را به دستور وزير صنعت معدن و تجارت اعلام كرده بود خبر منتشر شده اش را تغيير دهد و بعد از يك روز از انتشار اين خبر با تكذيبه اي اعلام كند وزير صنعت معدن و تجارت هيچ دخالتي در تغيير مديريت سايپا ندارد.
در تكذيبه وزارت خانه با تاكيد بر اين كه " مدیر عامل سایپا توسط هیات مدیره این مجموعه خودروسازی انتخاب شد ، نه با حکم وزیر"آمده است :"انتصاب مديرعامل جديد توسط وزير محترم صنعت، معدن و تجارت از اساس دروغ است و وفق مقررات هر گونه تغيير و تحول در حوزه هيات مديره و مدير عاملي بر اساس قانون و در حيطه اختيارات هيات مديره و سهام داران آن گروه خودرو سازي است.انتظار مي رود كه برخي رسانه هاي منتشر كننده اين خبر كذب، در مواقع انتشار حداقل به ضوابط و قواعد موجود و مرجع و منبع خبر اشراف بيشتري داشته باشند و صحت و صداقت در انتشار نيز مورد توجه قرار گيرد."

هميشه پاي رنويي ها در ميان است

در همين شرايط آنچه قابل توجه است ، به ميان آمدن نام رنويي ها به عنوان يكي از تاثيرگذاران در ماجراي بركناري جمالي است . ماجرا از زماني آغاز مي شود كه سايت "بن رو"كه به عنوان بدهي سايپايي ها به ايدرو واگذار شده بود به عنوان آورده در قرارداد رنو -ايدرو مطرح مي شود و بعد از انعقاد قرارداد اما نمايندگان شركت رنو اجازه ورود به سايت"بن رو " را پيدا نمي كنند ماجرايي كه بارها اتفاق مي افتد و در نهايت با افزايش توليد سايپايي ها در محصولات مشترك با رنويي ها اين شائبه ايجاد مي شود كه سايپا قصد دارد با ايجاد ظرفيت توليد بيشتر رنو را مجاب به همكاري بيشتر با اين مجموعه خودرويي كند.
همزمان با اين اخبار ، خبرهاي ديگري نيز از مجموعه ايدرويي ها به گوش مي رسد كه ايدرو و رنو در حال بررسي گزينه جايگزين "بن رو"براي توليد خودرو در ساير استانها هستند.
همزماني اين دو خبر در كنار موضوع تغيير مديريت سايپا توجه را به سمت زمزمه هايي از درون مجلس جلب مي كند و صحبت هاي درگوشي از برخي نمايندگان كه اعلام مي كنند نمايندگان استاني گلايه هايي را از جمالي با موضوع سنگ اندازي توليد خودرو جديد رنويي ها در ساوه به وزير ابراز داشته اند.
گلايه هايي كه زمزمه تغيير مديريت سايپا را از صحن سبز به ساختمان آجر سه سانتي خيابان سميه انتقال مي دهد ، هرچند كه مجموعه روابط عمومي وزارت صنعت معدن و تجارت دخالت وزير در بركناري جمالي را رد مي كنند اما شنيده هايي هم از خيابان جام جم تاكيد مي كنند كه نظر منصور معظمي معاون وزير صمت و رييس سازمان گسترش و نوسازي صنايع در جا به جايي جمالي موثر بوده است.

تاثير افراد خاص

از حاشيه هاي ديگر اين انتصاب پرماجرا البته به آن سوي اين تغيير و تحول باز مي گردد .قاسم جهرودي كه از مديران ايران خودرويي است كه از امروز بايد با لباس آبي پوشان خداحافظي كرده و نارنجي پوش شود. همزمان با آغاز تغييرات معاونتي در وزارتخانه به سايپا مي رود موضوعي كه حتي ماجراي كه حتي ارتباط بين حكم وزير و تغيير در سايپا را پر رنگ تر كرد.
 

ارتباطی که شاید برای درک آن لازم باشد کمی به عقب باز گردیم در روزهایی پیش از اعلام لیست کابینه دوازدهم از سوي حسن روحاني به مجلس اسامي مختلفي براي نشستن در راس وزارت صنعت معدن و تجارت اعلام مي شد اسامي كه حتي به يكباره حضورشان در كنار اعضاي كابيته يازدهم پر رنگ تر شد تا شايبه بيشتري براي قرارگيري در كابينه دوازدهم ايجاد كنند. يكي از كساني كه نامش از سوي خيلي از نزديكان حسن روحاني بعنوان وزير صنعت معدن و تجارت به گوش مي رسيد رضا ويسه از مديران باسابقه صنعتي بود. گزينه اي كه حضورش در راس وزارت صنعت اگر براي همه بحش هاي صنعتي كشور نويد دهنده اتفاقي خوش بود اما براي جاده مخصوصي ها قطعا زلزله بزرگي را در سطح مديران ايجاد مي كرد.
در همان زمان هم بسياري از كارشناسان خودرويي معتقد بودند كه حضور ويسه مي تواند خانه تكاني عظيمي را در بدنه خودروسازي به راه اندازد. بعد از اين كه حسن روحاني ليست كابينه اش را با حضور شريعتمداري درراس وزارت صمت تكميل كرد و به مجلس داد. اين حاشيه ها باز هم ادامه يافت و برخي خبر از قائم مقامي ويسه دادند تا شريعتمداري توجه بيشتري به بخش بازرگاني داشته باشد و ويسه بخش صنعتي را مديريت كند.اگر چه شريعتمداري تا امروز هيچ حكمي براي ويسه صادر نكرده است و ظاهرا پرونده قائم مقامي در وزارتخاته بطور كلي بسته شده است اما برخي منابع تصميم بر تغيير جمالي را متاثر از نظر رضا ويسه اعلام مي كنند و حتي رابطه نزديك جهرودي با ويسه را دليل اين انتصاب عنوان مي كنند.

سكوت در جاده مخصوص
جالب اينجاست كه در اين شرايط جاده مخصوصي ها رويه سكوت در پيش گرفته اند و گويا همه منتظر خبرهاي جديد از تهران هستند تا ببينند قرعه تغيير و يا تمديد حكم مديريت بعدي به نام چه كسي خواهد خورد .

نویسنده : نرگس رسولی

  

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۶ + ۶
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
مخاطب خاص ۱۳۹۶/۸/۳۰ - ۱۵:۲۴
0
0
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :    
لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید :
= ۶ + ۶ ارسال
  • سايپا ديگه سايپا نميشه با اين محصولات بي كيفيتشون

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۷/۵/۲۵ - ۱۴:۳۰
برای خرید ۲۰۶ چقدر باید هزینه کرد؟
خودرونگاران- برای خرید خودروی ۲۰۶ در بازار بسته به مدل موردنظر و میزان کارکرد آن باید حداقل ۲۰ میلیون تومان پرداخت کرد.
۱۳۹۷/۵/۲۵ - ۱۴:۲۸
انتظار طولانیِ تاکسیرانان تهرانی در صفِ نوسازی
خورونگاران- تاکسیرانان تهرانی می‌گویند علیرغم انتظار طولانی، موفق به تعویض خودرو و دریافت خودروی نو نشدیم.
۱۳۹۷/۵/۲۵ - ۱۴:۲۶
کارخانه‌های لوازم یدکی خودرو کرج در حال تعدیل نیرو لوازم يدكي اتومبيل
خورونگاران- رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی خودرو کرج گفت: متأسفانه در شرایط فعلی کارخانه‌ها و کارگاه‌های ما در حال تعدیل نیرو و کاهش شیفت به خاطر نبود مواد اولیه و مشتری هستند.
۱۳۹۷/۵/۲۵ - ۱۴:۲۵
برترین استارتاپ‌های اروپایی متحول‌کننده حمل‌ونقل شهری را بشناسید
خودرونگاران- ترافیک و ناکارآمدی منجر به هدر رفتن زمان و هزینه‌های اقتصادی و زیست‌محیطی در بسیاری از شهرهای اروپایی می‌شود؛ آیا شما هم از این روند خسته شده‌اید؟
۱۳۹۷/۵/۲۵ - ۱۱:۵۹
اطلاعیه شرکت ایران خودرو پیرامون تحویل خودروهای پژو 2008
خودرونگاران- شرکت ایکاپ ضمن پوزش از مشتریان به دلیل تاخیر در تحویل خودروهای ثبت نامی پژو 2008 اعلام کرد این شرکت متعد به تحویل تمامی خودروهای ثبت نامی می‌باشد.
۱۳۹۷/۵/۲۵ - ۱۱:۳۰
خودروهای‌ خارجی دست‌دوم چند؟ +جدول
خورونگاران- آنچه در زیر می‌آید قیمت روز انواع خودروهای خارجی دست دوم در سطح بازار تهران طی امرداد ماه 97 است؛ لازم به توضیح است؛ سواری‌های زیر ممکن است به دلایل مختلف از جمله تصادف و وجود لکه رنگ و یا...
۱۳۹۷/۵/۲۵ - ۱۱:۲۹
خودروی سازگار با محیط زیست در گردنه سخت حمایت ها سرگردان شد
خودرونگاران- یک مخترع اصفهانی موفق به طراحی خودرویی سازگار با محیط زیست شده که در شرایط عدم حمایت بخش دولتی، چشم انتظار یک سرمایه گذار برای به حرکت درآوردن این خودرو در خیابان های شهر است.
۱۳۹۷/۵/۲۵ - ۱۱:۲۷
جدیدترین وضعیت تولید اتوبوس
خودرونگاران- تیر ماه امسال تولید انواع اتوبوس به طور میانگین ۵۴.۱ درصد کاهش یافت.
۱۳۹۷/۵/۲۵ - ۱۱:۲۶
دوچرخه‌های هوشمند اشتراکی زیر پای تهرانی‌ها + جزییات
خودرونگاران- مجری طرح دوچرخه‌های هوشمند اشتراکی در پایتخت در مورد جزییات این طرح توضیحاتی ارائه کرد.
۱۳۹۷/۵/۲۵ - ۱۱:۲۴
سوددهی سر‌سام‌آور فراری
خودرونگاران - زمانی که نام فراری به میان می‌آید ناخواسته باید به سوددهی فکر کرد. اگر تصور می‌کنید که ساخت خودروهای سوپرلوکس از منظر اقتصادی به‌صرفه نیست؛ بنابراین باید اطلاعاتی را که نشریه car buzz من...
۱۳۹۷/۵/۲۵ - ۱۱:۲۲
تحقیق و تفحص از صنعت خودرو را ادامه می‌دهیم
خودرونگاران - یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره نظارت بر بازار خودرو کشور گفت: قصدمان از تحقیق و تفحص رسیدن به یک طرح تحول در صنعت خودرو است تا این وضعیت نامطلوب را سر و سامان دهیم...
۱۳۹۷/۵/۲۵ - ۱۱:۲۱
چالش های درآمدی پیش روی قطعه سازان خودرو
خودرونگاران- حمایت از کالای ایرانی که از سوی رهبر معظم انقلاب برای تقویت اقتصاد داخلی مطرح شد، در صورت تحقق باعث شکوفا شدن تولید خواهد شد و بخشی از این حمایت نیز به رفع موانع و چالش های درآمدی صن...
۱۳۹۷/۵/۲۵ - ۰۹:۵۱
نوسان قیمت انواع خودروهای داخلی تشدید شد
خودرونگاران -در هفته جاری نوسان قیمت همچنان میهمان بازار خودروهای داخلی بود.
۱۳۹۷/۵/۱۹ - ۱۲:۰۸
راه‌اندازی سامانه جامع اطلاعاتی رانندگان تاکسی
خودرونگاران - مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور از راه اندازی سامانه جامع اطلاعاتی رانندگان تاکسی خبر داد و گفت: از این پس تبادل اطلاعات رانندگان با سازمان تامین اجتماعی به منظور بهره مندی رانن...
۱۳۹۷/۵/۱۹ - ۱۲:۰۵
نمایش محصولات جدید در نمایشگاه خودرو مشهد بیانگر تداوم توسعه صنعت خودرو است
خودرونگاران - عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت:تولید محصولات جدید توسط خودروسازان داخلی بیانگر این است که خلاء های صنعت خودرو در زمان تحریم ها پُر می شود.
۱۳۹۷/۵/۲۴ - ۱۰:۳۰
تولید خودرو ۸۰ درصد کاهش می یابد
خودرونگاران - انجمن خودروسازان با گلایه از بی توجهی وزارت صنعت به اوضاع بحرانی صنعت خودرو با اشاره به برگزاری دو جلسه با محمد شریعتمداری وزیر صنعت معدن و تجارت و منصور معظمی معاون وزیر و رییس سازرمان...
۱۳۹۷/۵/۲۳ - ۱۵:۵۱
احتمال حذف مابه‌التفاوت ارزی برای خودرو
خودرونگاران - رییس سازمان توسعه تجارت از احتمال تغییر در لیست کالاهای اساسی و همچنین احتمال حذف مابه‌التفاوت ارزی برای خودرو خبر داد و اعلام کرد: امشب تکلیف مابه‌التفاوت ارزی کالاهای وارد شده مشخص می‌...
۱۳۹۷/۵/۲۴ - ۰۹:۲۴
خودروسازان به دنبال آزادسازی قیمت‌ها
خودرونگاران - دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی گفت: خودروسازان و قطعه‌سازان برای خروج خودرو از شمول قیمت‌گذاری دستوری، جلساتی را با مسوولان دولتی مربوطه در یکی دو هفته اخیر برگزار و درخواست خود را برای...
۱۳۹۷/۵/۲۰ - ۱۱:۲۱
پيكاپ هاي ايراني راهي اروپا مي شوند
خودرونگاران - قايم مقام شركت ارس خودرو ديزل از هماهنگي براي صادرات خودروهاي پيكاپ آميكو به كشورهاي اروپايي همچون سوئد و ايتاليا خبر داد.
۱۳۹۷/۵/۲۲ - ۱۰:۱۴
مابه‌التفاوت بدهید، کالایتان را از گمرک ببرید!
خودرونگاران - در پی نوسانات نرخ ارز، قیمت موتورسیکلت به عنوان یکی از ابزارهای درآمدی و کاهش هزینه‌ خانوارهای ایرانی به لحظه قیمت‌گذاری می شود و به گفته فعالان این صنف، کالایی از سوی کارخانه‌ها به با...
۱۳۹۷/۵/۲۳ - ۱۱:۳۸
سود حاصل از تولید را به جیب محرومین وساخت محیط زیست روانه می کنیم
خورونگاران- میلاد علینقی مدیر عامل هلدینگ داتیس طی مصاحبه ای، هدف از تولید وکسب و کار این هلدینگ را ایجاد ارزش افزوده و اشتغال در راه حمایت از محرومین، خانواده جانبازان وشهدا وحفظ محیط زیست دانست واب...
۱۳۹۷/۵/۱۸ - ۱۰:۱۵
تحریم، «استاندارد» را عقب انداخت
خودرونگاران - در شرایطی که سازمان ملی استاندارد پیش‌تر اعلام کرده بود حتی یک روز هم به خودروسازان بابت استانداردهای جدید مهلت اضافه نخواهد داد، گویا شرایط پیش‌روی خودروسازی در اثر بازگشت تحریم و برخی...
۱۳۹۷/۵/۱۸ - ۱۱:۲۹
« گيم »در بازار خودرو
خودرونگاران - با اعلام بسته سياست ارزي دولت همانطور كه تصور مي‌شد بازار خودرو به عنوان يكي از بازارهاي وابسته به ارز با واكنش مثبت به اين بسته رو به رو شد و قيمت‌ها در بازار خودرو با كاهش مواجه شد
۱۳۹۷/۵/۲۳ - ۱۱:۴۲
سنگ‌اندازي از نوع دولتي
خودرونگاران - درحالي كه قرار بود اجراي بسته سياست ارزي جديد دولت حال بخش توليد را خوب كند اما آنچه برداشت‌ها از اين سياست بوده و توسط نهادهاي دولتي به اجرا درآمده، بيشتر از اينكه به بخش توليدي كشور كم...
۱۳۹۷/۵/۲۳ - ۱۶:۴۶
فروش محصولات فقط از طريق سايت اينترنتي و نمايندگي هاي مجاز سايپا انجام مي شود
خودرونگاران - گروه خودروسازي سايپا در اطلاعيه اي اعلام كرد: فروش محصولات اين گروه خودروسازي فقط از طريق سايت اينترنتي و شبكه نمايندگي هاي مجاز گروه خودروسازي سايپا در سراسر كشور انجام مي شود.
۱۳۹۷/۵/۲۳ - ۱۶:۰۵
ضوابط واردات تایر خودروهای سنگین اعلام شد
خودرونگاران - وزارت صنعت، معدن و تجارت در بخشنامه ای، ترخیص همه تایرهای وارداتی سنگین باری و مسافری را به اخذ تاییدیه شبکه توزیع و مطابق نیاز سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای منوط کرد.