امروز: جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۶/۸/۳۰ - ۱۱:۰۰
شناسه خبر: ۴۴۱۵۲۸
 
گزارش خودرونگاران از تغييرات در جاده مخصوص
يك انتصاب پر حاشيه
خودرونگاران - "مديرعامل گروه خودروسازي سايپا تغيير كرد" اين خبري است كه در طي چند روز گذشته در محافل خبري و خودرويي بارها منتشر شده و هر بار هم حاشيه هاي جديدي را به همراه خود ايجاد كرده است

به گزارش خبرنگار خودرونگاران ، گرچه خبر انتصاب و تغييرات در هيات مديره هاي خودروسازي امر عجيب و پيچيده اي نيست اما گويا قرار است تغييرات در مجموعه نارنجي پوشان هميشه با سرو صدا و حاشيه همراه باشد به گونه اي كه اگر به دو سال پيش بازگرديم كه مهدي جمالي از ليزينگ بانك صنعت و معدن به راس دومين خودروساز بزرگ كشور آمد، هم مجددا شاهد حاشيه و سر و صداهاي خاصي بوديم كه از حضور يك مدير مالي بر راس مجموعه خودرويي ايجاد شد و عجيب نيست كه مهدي جمالي كه به يكباره از خيابان خرمشهر به جاده مخصوص مي آيد خداحافظي اش هم با همان سرعت و ناگهاني روي دهد.
جمالي كه بنا به اذعان آمار عنوان شده از سوي روابط عمومي شركت سايپا كارنامه مالي نارنجي پوشان را كمي سرو سامان داده است در حالي اين مجموعه خودرويي را ترك خواهد كرد كه منابع آگاه در سايپا از كسري بودجه اي معادل يك سال سود اين مجموعه خودرويي صحبت مي كنند.
پيش فروش هاي فراوان و تعهد تحويل هايي كه توسط اين مدير براي اين شركت ايجاد شده كار را به جايي رسانده كه افزايش ظرفيت توليد سايپا به رقم قابل توجهي افرايش يافته و بعيد نيست در چند ماه پاياني سال رشد دو برابري توليد در چند محصول پرفروش سايپايي ها محقق شود.

تكذيب وزارتخانه

اما شايد حاشيه هاي پر رنگ تر از متن  هم در بركناري جمالي موثر باشد حاشيه هايي كه حتي موجب شد تا سايت وزارت صنعت معدن و تجارت كه يكبار خبر انتصاب مدير جديد سايپايي ها را به دستور وزير صنعت معدن و تجارت اعلام كرده بود خبر منتشر شده اش را تغيير دهد و بعد از يك روز از انتشار اين خبر با تكذيبه اي اعلام كند وزير صنعت معدن و تجارت هيچ دخالتي در تغيير مديريت سايپا ندارد.
در تكذيبه وزارت خانه با تاكيد بر اين كه " مدیر عامل سایپا توسط هیات مدیره این مجموعه خودروسازی انتخاب شد ، نه با حکم وزیر"آمده است :"انتصاب مديرعامل جديد توسط وزير محترم صنعت، معدن و تجارت از اساس دروغ است و وفق مقررات هر گونه تغيير و تحول در حوزه هيات مديره و مدير عاملي بر اساس قانون و در حيطه اختيارات هيات مديره و سهام داران آن گروه خودرو سازي است.انتظار مي رود كه برخي رسانه هاي منتشر كننده اين خبر كذب، در مواقع انتشار حداقل به ضوابط و قواعد موجود و مرجع و منبع خبر اشراف بيشتري داشته باشند و صحت و صداقت در انتشار نيز مورد توجه قرار گيرد."

هميشه پاي رنويي ها در ميان است

در همين شرايط آنچه قابل توجه است ، به ميان آمدن نام رنويي ها به عنوان يكي از تاثيرگذاران در ماجراي بركناري جمالي است . ماجرا از زماني آغاز مي شود كه سايت "بن رو"كه به عنوان بدهي سايپايي ها به ايدرو واگذار شده بود به عنوان آورده در قرارداد رنو -ايدرو مطرح مي شود و بعد از انعقاد قرارداد اما نمايندگان شركت رنو اجازه ورود به سايت"بن رو " را پيدا نمي كنند ماجرايي كه بارها اتفاق مي افتد و در نهايت با افزايش توليد سايپايي ها در محصولات مشترك با رنويي ها اين شائبه ايجاد مي شود كه سايپا قصد دارد با ايجاد ظرفيت توليد بيشتر رنو را مجاب به همكاري بيشتر با اين مجموعه خودرويي كند.
همزمان با اين اخبار ، خبرهاي ديگري نيز از مجموعه ايدرويي ها به گوش مي رسد كه ايدرو و رنو در حال بررسي گزينه جايگزين "بن رو"براي توليد خودرو در ساير استانها هستند.
همزماني اين دو خبر در كنار موضوع تغيير مديريت سايپا توجه را به سمت زمزمه هايي از درون مجلس جلب مي كند و صحبت هاي درگوشي از برخي نمايندگان كه اعلام مي كنند نمايندگان استاني گلايه هايي را از جمالي با موضوع سنگ اندازي توليد خودرو جديد رنويي ها در ساوه به وزير ابراز داشته اند.
گلايه هايي كه زمزمه تغيير مديريت سايپا را از صحن سبز به ساختمان آجر سه سانتي خيابان سميه انتقال مي دهد ، هرچند كه مجموعه روابط عمومي وزارت صنعت معدن و تجارت دخالت وزير در بركناري جمالي را رد مي كنند اما شنيده هايي هم از خيابان جام جم تاكيد مي كنند كه نظر منصور معظمي معاون وزير صمت و رييس سازمان گسترش و نوسازي صنايع در جا به جايي جمالي موثر بوده است.

تاثير افراد خاص

از حاشيه هاي ديگر اين انتصاب پرماجرا البته به آن سوي اين تغيير و تحول باز مي گردد .قاسم جهرودي كه از مديران ايران خودرويي است كه از امروز بايد با لباس آبي پوشان خداحافظي كرده و نارنجي پوش شود. همزمان با آغاز تغييرات معاونتي در وزارتخانه به سايپا مي رود موضوعي كه حتي ماجراي كه حتي ارتباط بين حكم وزير و تغيير در سايپا را پر رنگ تر كرد.
 

ارتباطی که شاید برای درک آن لازم باشد کمی به عقب باز گردیم در روزهایی پیش از اعلام لیست کابینه دوازدهم از سوي حسن روحاني به مجلس اسامي مختلفي براي نشستن در راس وزارت صنعت معدن و تجارت اعلام مي شد اسامي كه حتي به يكباره حضورشان در كنار اعضاي كابيته يازدهم پر رنگ تر شد تا شايبه بيشتري براي قرارگيري در كابينه دوازدهم ايجاد كنند. يكي از كساني كه نامش از سوي خيلي از نزديكان حسن روحاني بعنوان وزير صنعت معدن و تجارت به گوش مي رسيد رضا ويسه از مديران باسابقه صنعتي بود. گزينه اي كه حضورش در راس وزارت صنعت اگر براي همه بحش هاي صنعتي كشور نويد دهنده اتفاقي خوش بود اما براي جاده مخصوصي ها قطعا زلزله بزرگي را در سطح مديران ايجاد مي كرد.
در همان زمان هم بسياري از كارشناسان خودرويي معتقد بودند كه حضور ويسه مي تواند خانه تكاني عظيمي را در بدنه خودروسازي به راه اندازد. بعد از اين كه حسن روحاني ليست كابينه اش را با حضور شريعتمداري درراس وزارت صمت تكميل كرد و به مجلس داد. اين حاشيه ها باز هم ادامه يافت و برخي خبر از قائم مقامي ويسه دادند تا شريعتمداري توجه بيشتري به بخش بازرگاني داشته باشد و ويسه بخش صنعتي را مديريت كند.اگر چه شريعتمداري تا امروز هيچ حكمي براي ويسه صادر نكرده است و ظاهرا پرونده قائم مقامي در وزارتخاته بطور كلي بسته شده است اما برخي منابع تصميم بر تغيير جمالي را متاثر از نظر رضا ويسه اعلام مي كنند و حتي رابطه نزديك جهرودي با ويسه را دليل اين انتصاب عنوان مي كنند.

سكوت در جاده مخصوص
جالب اينجاست كه در اين شرايط جاده مخصوصي ها رويه سكوت در پيش گرفته اند و گويا همه منتظر خبرهاي جديد از تهران هستند تا ببينند قرعه تغيير و يا تمديد حكم مديريت بعدي به نام چه كسي خواهد خورد .

نویسنده : نرگس رسولی

  

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۹ + ۳
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0
مخاطب خاص ۱۳۹۶/۸/۳۰ - ۱۵:۲۴
0
0
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :    
لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید :
= ۱۱ + ۱۱ ارسال
  • سايپا ديگه سايپا نميشه با اين محصولات بي كيفيتشون

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۶:۴۹
مدیرعامل شرکت ایران کاوه سایپا منصوب شد
خودرونگاران - مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در حکمی مدیر عامل شرکت ایران کاوه سایپا را منصوب کرد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۶:۰۵
گمرک ادعای قاچاق ٥٣٦٣ دستگاه خودروی لوکس را تکذیب کرد
خودرونگاران - گمرک ایران ادعاهای امیر خجسته، رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس را در خصوص قاچاق تکذیب کرد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۵:۰۸
خودرو ملی هنوز در کشور طراحی نشده است
خودرونگاران - رئیس هیات مدیره شرکت تحقیقات موتور ایران (ایپکو) گفت: هنوز خودرویی ملی که به طور کامل در داخل کشور طراحی شده باشد، نداریم.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۴:۴۱
بیش از٨/٥ میلیون تومان تخفیف و هدیه کارت طلایی در فروش فوری سراتو
خودرونگاران - گروه خودروسازی سایپا خودروی سراتو آپشنال 2000 را با تخفیف هشت میلیون و 590 هزار تومانی عرضه می کند.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۳:۲۵
سه جایزه سفر به روسیه برای سه خریدار خوش شانس خودرو MVM ۳۱۵
خودرونگاران - طبق اعلام شرکت مدیران خودرو کلیه خریدارانی که از تاریخ ۲۲ آذر تا ۲۲ دیماه ۹۶ اقدام به خرید خودرو ۳۱۵ اسپورت اِکسِلِنت نمایند در قرعه‌کشی جوایز این طرح تشویقی شرکت داده خواهند شد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۲:۴۷
عرضه سراتو با تخفیف ۸ میلیون تومانی
خودرونگاران - گروه خودروسازی سایپا در یک طرح ویژه خودروی سراتو را با تخفیف ۸ میلیون تومانی عرضه خواهد کرد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۲:۴۱
بهمن قیمتی خودرو
خودرونگاران - از افزایش قیمت دلار گرفته تا افزایش سایر نهادهای تولیدی بی‌گمان اثر خود را بر بازار خودروی داخلی خواهد گذاشت.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۱:۵۸
رونق بازار خودروهای فراری
خودرونگاران - به‌منظور پاسخ به تقاضای بالای محصولات فراری، این شرکت ایتالیایی در سال ۲۰۱۸ با دوبرابر کردن شیفت مونتاژ در روز، تولید خود را افرایش خواهد داد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۱:۲۹
قیمت انواع محصولات پارس خودرو در نمایندگی و بازار
خودرونگاران - قیمت انواع محصولات پارس خودرو در نمایندگی و بازار اعلام شد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۱:۱۹
سانگ یانگ رکستون جدیدی که به ایران خواهد آمد
خودرونگاران - نسل چهارم رکستون یا ركستون G4، تنها شاسی بلند عرضه شده طی 5 سال اخیر در بازار ایران خواهد بود که دارای سیستم چهار چرخ محرک 4WD Part Time است و امکان رانندگی در هر جاده و با هر شرایط جوی ...
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۰:۳۹
خودروهای میلیاردی برای سوپرپولدارها
خودرونگاران - در حالی در بازار، خودروهایی با قیمت‌های پایین و البته کارکرده دیده می‌شود، اما در مقابل برای سوپرپولدارهای کشور نیز خودروهایی وجود دارد که میلیاردی قیمت دارد.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۰:۳۰
قیمت خودروهای صفر داخلی در آغاز معاملات امروز پنجشنبه
خودرونگاران - برخلاف هفته گذشته، این هفته شاهد نوسانات بسیار زیادی در قیمت خودروهای تولید داخل بودیم.
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۰:۱۸
کدری چراغ خودرو را چگونه از بین ببریم؟
خودرونگاران - کدر شدن چراغ‌های اتومبیل تاثیر بسیار زیادی در ظاهر خودرو دارد و خودروهای با چراغ‌های تمیز و شفاف بسیار زیباتر و خوش جلوه‌تر از همان خودرو با چراغ‌های کدر هستند.
۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۱۵:۲۶
صنعت خودرو هنوز نياز ملي نشده است
خودرونگاران - معاون وزیر صنعت: در صنعت دفاعی توانسته ایم موفق عمل کنیم. چرا که اولا نیاز ملی بوده و ثانیا افرادی همچون شهید تهرانی مقدم ها بر روی کار متمرکز شدند و در چارچوب یک ثبات مدیریتی توانستند ک...
۱۳۹۶/۹/۱۹ - ۰۹:۲۱
توافق ۵عضوکابینه برای افزایش تعرفه خودرو
خودرونگاران - با توافق وزرای اقتصاد، صنعت وکشاورزی و روسای بانک مرکزی و سازمان برنامه، تعرفه واردات خودرو با حجم موتور ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سی‌سی که تاکنون ۵۵ درصد بوده به ۱۳۰ درصد افزایش می یابد.
۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۱۴:۱۳
فولكس واگن دو سري خودروي خود را احيا مي كند
خودرونگاران - فولكس واگني ها به فكر استفاده از موتور و تجهيزات جديد چند محصول خود افتاده اند.
۱۳۹۶/۹/۲۱ - ۱۵:۳۳
کپچر ۴ میلیون تومان گران شد+ جدول قیمت خودرو
خودرونگاران - رنو کپچر امروز با رشد ۴ میلیون تومانی با قیمت ۱۲۵ میلیون تومان فروخته می‌شود.
۱۳۹۶/۹/۱۸ - ۱۰:۰۰
ثبت نام فوری نوسازی تاکسی های مدل سال 86
خودرونگاران - سرپرست اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور گفت: مالکان تاکسی های مدل سال 1386 هرچه زودتر در طرح نوسازی تاکسی های فرسوده ثبت نام کنند.
۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۱۴:۴۰
آغاز فروش کارا 2000 با شرایط جدید
خودرونگاران - فروش نقدی و نقدی اعتباری وانت کارا 2000 تک کابین و دو کابین شرکت بهمن موتور با شرایط ویژه شروع شد.
۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۱۴:۴۷
احتمال گرانی 10 میلیون تومانی سراتو شرکت سایپا
خودرونگاران - گروه سایپا در حالی به یکباره اقدام به بستن سایت فروش سراتو کرده که بحث‌هایی مبنی بر احتمال افزایش قیمت 10 میلیون تومانی این خودرو مطرح است، این در شرایطی است که سایپا اخیراً قیمت این خود...
۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۱۶:۳۱
مفتاح رهنورد؛ برند معتبر واردات خودرو
خودرونگاران - شرکت مفتاح رهنورد یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین شرکت‌های فعال در عرصه فروش خودروهای خارجی بوده که با بهره‌گیری از دانش فنی و تکیه بر اصول استراتژی‌های مشتری‌مداری توانسته است به‌عنوان کمپ...
۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۱۵:۳۱
مصرف‌کنندگان از کدام عرضه‌کنندگان خودرو راضی‌ترند؟
خودرونگاران - وزارت صنعت، معدن و تجارت گزارش وضعیت رضایتمندی مشتریان از خدمات فروش خودروهای سواری در بازه زمانی تابستان امسال را منتشر کرد.
۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۱۳:۵۷
شاگرد اول مردودی از تست معاینه فنی متعلق به چه خودروی است
خودرونگاران - مدیر عامل ستاد مرکزی معاینه فنی شهر تهران گفت: در تست‌های معاینه فنی فراوانی مردودی به خودروی پراید تعلق می‌گیرد و این خودرو شاگرد اول مردودی‌هاست.
۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۱۴:۵۱
سکوت بازار خودرو پس از خبر گرانی بنزین؛ سراتو ۲ میلیون گران شد+ جدول قیمت خودرو
خودرونگاران - سکوت بازار خودرو در برابر احتمال افزایش قیمت سوخت در سال ۹۷ در حالی ایجاد شده که سایپا در این شرایط فروش سراتو را متوقف کرده و این خودرو در بازار با رشد ۲ میلیون تومانی نسبت به روزهای گذ...
۱۳۹۶/۹/۲۲ - ۱۶:۲۱
واردات 5362 خودروی لوکس از مناطق آزاد و گمرکات
خودرونگاران - رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: اگر مسئولان گمرک و وزارت اقتصاد با تخلفات و باندبازی‌ها برخورد نکنند، مستندات خود در خصوص قاچاق روزانه 3300 کانتینری را در اختیار رسانه‌ها قرار...
۱۳۹۶/۹/۲۳ - ۱۱:۵۸
رونق بازار خودروهای فراری
خودرونگاران - به‌منظور پاسخ به تقاضای بالای محصولات فراری، این شرکت ایتالیایی در سال ۲۰۱۸ با دوبرابر کردن شیفت مونتاژ در روز، تولید خود را افرایش خواهد داد.