امروز: سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۶/۸/۲۹ - ۰۹:۰۵
شناسه خبر: ۴۴۱۴۷۶
 
سرانجام وعده هاي پسابرجامي خودرو چه شد؟
شکستن انحصار یا ادامه راه قديمي
خودرونگاران - حدود دو سال است که افکار عمومی کشور در مواجهه با مصاحبه ها ،برنامه ها و قراردادا هایی حول موضوع "ایجاد قطب سوم خودرو سازی" در ایران است.آن گونه که از مواضع اعلام شده در سخنرانی ها و مصاحبه های مسولین وزارت صنعت ،معدن و تجارت در دولت قبل و دولت فعلی مشخص شده است ؛عزم دولت بر شکستن انحصار تولید انبوه خودرو از دو مجموعه ی بزرگ ایران خودرو و سایپا قرار گرفته است.سازوکار پیش بینی شده و در حال پیگیری برای نیل به این مقصود،جلب مشارکت خودرو سازان بزرگ دنیا برای سرمایه گذارهی و تولید خودرو به صورت مستقل در ایران است.

به گزارش خبرنگار خودرونگاران،مرداد ماه امسال ،منصورمعظمی رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با اعلام اینکه 6 قرارداد جدید خودروسازی نهایی شده است گفت: "یک قرارداد مربوط به ایران خودرو و پژو بوده است که محصول آن وارد بازار شده و دو محصول دیگر نیز به تدریج وارد بازار خواهد شد و امیدواریم تا پایان امسال، محصولاتی را که بین پژو فرانسه و شرکت ایران خودرو داریم روانه بازار شوند. قرارداد دیگر قرارداد سیتروئن با خودروسازی سایپا است که مشارکت آن 50-50 است و به نظر می رسد محصولات حاصل از این قرارداد نیز امسال وارد بازار شود.وی  به قرارداد رنو با ایدرو اشاره کرد و افزود: قراردادهای ماموت ، فولکس واگن ، هیوندای و اسکانیا نیز با بخش خصوصی بسته شده است."به این ترتیب،ظاهراً تحرک مثبت مجموعه دولت های یازدهم و دوازدهم منجر به جلب توافق خودروسازان بزرگ دنیا برای سرمایه گذاری در جهت تولید خودرو در ایران شده است.اما این همه ی ماجرا نیست.

بررسی بازار تولید خودرو در ایران نشان دهنده ی این واقعیت است که اولا سهم عمده ی تولید خودرو در ایران متعلق به گروه خودرو های سواری  بوده و از میان این سهم بزرگ ،حدود 80% تولید مربوط به خودرو های  بازه ی قیمتی زیر پنجاه میلیون تومان –معادل تقریبی ده هزار یورو- است.بدین ترتیب ،این بازه ی خودرو مهم ترین وجه داد و ستد مردم با صنعت خودرو تلقی می شود.حال باید دید از قراردادهای منعقد شده و در حال اجرا،کدام یک این حیطه را هدف گرفته و قادر به شکستن انحصار خودروسازان بزرگ داخلی است.

سنگين وزنهاخارج ازگود ارزاني

در ابتدای امر،قراداد با اسکانیا در تولید خودرو های سنگین تجاری ومسافری است كه خود به خود از این حیطه خارج ارزیابی می شود.قرارداد فی ما بین فولکس واگن و ماموت نیز در مراحل ابتدایی قرار داشته و خبر چندانی در باره ی جزییات آن در افکار عمومی طرح نشده است؛اما آنچه تا کنون به عنوان خودرو های مطرح فولکس برای حضور در بازار ایران شنیده می شوند مربوط به تیپ خودرو های اقتصادی و رده قیمتی این خودرو ساز بزرگ بین المللی نیستند.قرارداد با شرکت هیوندای هم در یک مورد  برای تامین قوای محرکه خودرو های گروه صنعتی ایران خودرو بوده و آنچه به صورت مستقل در همکاری با کرمان خودرو تولید می شود نیز خودروهای بازه ی قیمتی بالای هشتاد میلیون تومان است.

شركاي قديمي و خودروي جديد

دو قرارداد دیگر که  به صورت گسترده تری مورد توجه افکار عمومی قرار گرفته و صنعت خودرو را تحت تاثیر قرار داده اند ،قرارداد با پژو و رنو به عنوان دو شریک قدیمی صنعت خودرو ایران هستند .ایران خودرو ،قرارداد با پژو را در قالب شرکت مشارکتی ایکاپ پیش برده و تولید خودرو را نیز با ظرفیت محدود آغاز کرده است.اولین محصول خروجی از این قرارداد ،پژو 2008 با قیمت تخمینی بالای 90 میلیون تومان بوده و دو خودروی دیگر نیز قطعا با قيمت کمتر از پنجاه میلیون تومان راهی بازار نخواهند شد.قرارداد رنو نیز با وجود اینکه در اعلام اولیه دربرگیرنده ی خودرو هایی مانند کویید و نیوسیمبول -که قابل عرضه به بازار با قیمت پایین تر از پنجاه میلیون تومان هستند-است،اما به دلایل پنهان و آشکار کماکان در پیچ و خم مراحل اولیه گرفتار بوده و فاقد چشم انداز روشن برای تولید خودرو تلقی می شود.
با توجه به موارد فوق ،حقیقت تلخ و تامل برانگیز پیش رو حاکی از این است که تلاش  دولت برای شکستن انحصار صنعت خودرو به نحوی که منافع مشتریان عمده ی خودروسازی کشور تامین شود ،موفقیت آمیز نبوده است.عمده ی مردمی که مشتری خودرو های با قیمت کمتر از پنجاه میلیون تومان هستند،علاوه بر اینکه برای خرید خودرو بخش قابل توجه  پس انداز خود را اختصاص می دهند از درآمد محدود خود مشتری شبکه ی خدمات پس از فروش این خودرو ها هستند .قیمت وکیفیت  خوردرو و خدمات پس از فروش آن،همواره مهم ترین وجه  نارضایتی مردم از دو گروه بزرگ خودروساز ایران بوده و هست.به تعبیری دیگر،هشتاد درصد مشتریان خودروهایی را خریداری می کنند که از نوسان کیفیت محصول و نارسایی خدمات پس از فروش آنها نا راضی هستند و ورود دولت برای ایجاد تغییر در این عرصه قطعا متاثر از این
 
حجم نارضایتی با سابقه ی چندین ساله است.
اما آیا تولید خودرو های بالای هشتاد میلیون تومان،برآورنده ی نیاز مردم است؟آیا جلب پرسر و صدای سرمایه خودرو سازان خارجی در صنعت خودرو ایران به منظور ایجاد تنوع عرضه ی خودرو برای 20 درصد مشتریان پردرآمد و نسبتا مرفه صنایع خودرو کشور بوده است؟در حالی که غیر از قرارداد رنو ،سرنوشت سایر قرارداد های خودرویی به ترتیب گفته شده در بالا سرانجامی غیر از شکستن انحصار خودروسازان بزرگ  پیدا کرده اند آیا این جلب سرمایه های خارجی دستاورد قابل دفاع برای دولت و محسوس برای عمده ی مردم  تلقی می شود؟
متاسفانه باید گفت که قدرت پشت پرده ی گروه های خودروسازی بزرگ کشور ظاهرا به قدری است که حتی دولت و مجلس قادر به شکستن انحصار بازار پر سود خودروهای اقتصادی و ایجاد راه سوم برای مشتریان این گروه قیمتی خودروها نیست.اگر پس از مذاکرات سنگین سیاسی و تجاری و جلب سرمایه های خارجی نیز این انحصار مذموم شکسته نشود،آن گاه باید راه چاره را در جای دیگری جستجو کرد.اگر آخرین امکان باقیمانده ، یعنی قرارداد رنو نیز فرجامی مانند قراردادهای دیگر پیدا کند و تولید مستقل رنو در ایران صرفاً  با خودروهایی مانند نیو داستر اجرایی شود ،آن گاه پیروزی مطلق ازآن خودروسازان بزرگ بوده و دستاورد  دولت برای طبقه ی متوسط مردم از این تلاش چندین ساله چیزی نزدیک به صفر خواهد بود.این ،نتیجه ای نیست که پس از دو دوره تصدی جریان اعتدال در صنعت کشور بتوان آن را به عنوان موفقیت به افکار عمومی ارائه داد.حق مردم شریف و زحمتکشی که اندک سرمایه ی خود را صرف خرید خودرو برای رفاه بیشتر خود و خانواده می کنند ،این نیست که ناگزیر از خرید انحصاری خودرو از دو گروه صنعتی بزرگی هستند که از سال ها حمایت ملی استفاده کرده و اندک توجهی به حقوق مصرف کننده ندارند.هدف غایی هر سرمایه گذاری تازه در صنعت خودرو اگر  جز "شکسته شدن انحصار تولید خودروی اقتصادی" است ، تلاش دولت بی حاصل و رفتن به بیراهه خواهد بود.
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۵ + ۸
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۶/۱۲/۲۹ - ۱۵:۴۹
مهلت سه‌ماهه برای ترخیص خودروهای در گمرک مانده+سند
خودرونگاران- دفتر واردات گمرک ایران در بخشنامه ای برای تعیین تکلیف خودروهای در گمرک مانده مهلت سه‌ماهه تعیین کرد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۹ - ۱۵:۴۷
رشد بیش از 10 درصدی مصرف بنزین در کشور
خودرونگاران- مصرف روزانه بنزین در سراسر کشور در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته ١٠.٢ درصد افزایش یافته است.
۱۳۹۶/۱۲/۲۹ - ۱۳:۲۴
خستگی و خواب آلودگی رانندگان علت ۴۰ درصد تصادفات نوروزی
خودرونگاران- رئیس پلیس راهور ناجا، از محورهای کرج-چالوس و کرج-قزوین با بالگرد بازدید و دستورات لازم را برای هدایت ترافیکی این محورها صادر کرد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۹ - ۱۳:۲۳
رعایت ایمنی و عمل به قانون دو مولفه کاهش تصادفات جاده ای
خودرونگاران- عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس از رصد عملکرد ستاد اجرایی سفرهای نوروزی از سوی نمایندگان مجلس خبر داد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۹ - ۱۳:۱۷
خط هفت مترو تا خرداد ۹۷ افتتاح می‌شود
خورونگاران- مدیرعامل شرکت مترو تهران و حومه از افتتاح خط هفتم مترو تا خرداد ماه سال ۹۷ خبر داد و گفت:تکمیل و افتتاح خط هفت مترو به صورت فاز بندی در دستور کار قرار دارد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۹ - ۱۱:۴۱
تصادف مرگبار تردد ناوگان خودروهای خودران "اوبر" را متوقف کرد
خودرونگاران- در پی کشته شدن یک زن ۴۹ ساله در آمریکا در جریان تصادف با یک خودروی خودران شرکت "اوبر" این شرکت اعلام کرد که تردد آزمایشی همه خودروهای خودران خود را در آمریکا و کانادا متوقف می‎کند.
۱۳۹۶/۱۲/۲۹ - ۱۱:۳۹
جزئیات ممنوعیت‌ و محدودیت‌های ترافیکی محورهای مواصلاتی/ افزایش ۶.۳ درصدی ترددها
خودرونگاران-طي شبانه ‌روز گذشته، كل تردد ثبت ‌شده براساس آخرين اطلاعات دريافتی از ۲۱۷۶ تردد شمار فعال در محورهای برون‌ شهری، نسبت به روز قبل ۶.۳ درصد افزايش را نشان می‌دهد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۹ - ۰۹:۵۲
برای کیفیت بنزین کشور هیچ‌کاری نمی‌توان کرد؟
خودرونگاران- پرونده آلودگی بنزین پایتخت نه تنها بسته نمی‌شود، بلکه هر چند وقت یک‌بار فصل جدیدی از آن گشوده می‌شود و همواره انگشت اتهام این آلودگی به سوی وزارت نفت و پایین بودن استاندارد پایین بنزینی ا...
۱۳۹۶/۱۲/۲۹ - ۰۹:۵۱
ترافیک جاده شمال همچنان نیمه سنگین
خودرونگاران - رییس مرکز فرماندهی و کنترل ترافیک پلیس راهورناجا از ترافیک نیمه سنگین و پرحجم در مسیرهای منتهی به شمال کشور خبر داد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۹ - ۰۹:۴۷
استقرار تاکسی‌ها در 100 نقطه پایتخت برای جابجایی مسافران در ایام نوروز
خودرونگاران- مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهر تهران از استقرار تاکسی‌ها در 100 نقطه شهر تهران برای جابجایی مسافران در ایام نوروز خبر داد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۹ - ۰۹:۳۹
پلاک اروندی ها نوروز در خوزستان می مانند
خودرونگاران- به رغم وعده های داده شده برای مرخصی خودورهای پلاک اروندی، تاکنون مشکل دریافت پلاک گذر موقت برای مالکان این خودورها پا بر جا است و به نظر می رسد این خودروها نوروز در خوزستان می مانند.
۱۳۹۶/۱۲/۲۹ - ۰۹:۳۶
افزایش 8 درصدی سفرهای نوروزی با خودروی شخصی/مردم کمتر از وسیله حمل و نقل عمومی استفاده می کنند
خودرونگاران- حسن نیا افزایش 8 درصدی جابجایی مسافران با خودروی شخصی خبر داد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۹ - ۰۹:۳۵
آشنایی با روش های صافکاری خودرو
خودرونگاران - بدنه خودرو از قسمت های حائز اهمیت هر اتومبیلی است که علاوه بر پوشش اجزای درونی و ارائه نمایی زیبا از خودرو عملکرد دیگری نیز دارد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۲ - ۱۲:۳۸
هر ٩روز يك بحران داشتيم / هيچ كس زير بار فساد واردات بعد از توقف ثبت سفارش نمي روند / ٨٠٠ميلياردتومان خسارت عدم واردات
خودرونگاران - هيات رييسه انجمن واردكنندگان خودرو در نشستي خبري از زيان ٨٠٠ميلياردتوماني كه توقف ثبت سفارش به واردكنندگان رسمي خودرو وارد كرد صحبت كردند.
۱۳۹۶/۱۲/۲۳ - ۰۹:۲۲
مفاد قرارداد رنو را نمي‌گويم
خودرونگاران -زماني كه مقرر شد فرانسوي‌ها دوباره به بازار ايران وارد شوند، تصور بر اين بود كه اين‌بار زودتر از هميشه شاهد گازخوري خودروهايي باشيم كه تحت قراردادهاي پسابرجامي وارد بازار ايران شده‌اند. ا...
۱۳۹۶/۱۲/۲۱ - ۱۵:۴۷
شوراي رقابت از بازار قيمت گذاري برود
خودرونگاران - فرهاد به‌نیا سخنگوی انجمن قطعه‌سازان خواستار خروج شوراي رقابت از بازار قيمت گذاري خودرو شد و گفت : با وجود افزايش قيمت مواد اوليه و هزينه تمام شده قطعات خودرو اما هر بار كه براي افزايش ق...
۱۳۹۶/۱۲/۲۲ - ۱۰:۵۷
رانت عظیم واردات خودرو
خودرونگاران - اگرچه دولت بیش از پنج ماه ثبت سفارش واردات خودرو را با هدف تعرفه گذاری با نرخ جدید ممنوع کرد، اکنون ١٩٠٠میلیارد تومان رانت به جیب دلالان ثبت سفارش واریز شد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۲ - ۱۵:۳۳
واردات خودرو چقدر کم شد؟
خودرونگاران - متاسفانه امروز قانون فقط برای واردکنندگان رسمی اجرا می‌شود و در نهایت دلال‌ها از این وضعیت سود می‌برند.
۱۳۹۶/۱۲/۲۲ - ۱۲:۲۴
یک خودروی داخلی استانداردهای ۸۵ گانه جدید را پاس کرد
خودرونگاران - رئیس سازمان ملی استاندارد ایران گفت یکی از خودروهای داخلی ۸۵ استاندارد جدید را پاس کرده است که در روزهای آینده نام آن اعلام خواهد شد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۳ - ۱۵:۳۲
نخستین محموله از "وانت ریچ" زامیاد وارد شبکه توزیع شد
خودرونگاران - معاون فروش و خدمات پس از فروش شرکت زامیاد از ورود اولین محموله وانت ریچ شرکت زامیاد به بازار خبر داد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۲ - ۱۳:۴۴
قیمت کوئید اعلام شد
خودرونگاران - مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا از مذاکره با رنو برای تولید کوئید در این شرکت خبر داد و گفت: قیمت عرضه مدل پایه این خودرو حدود ۳۰ میلیون تومان خواهد بود که البته روی پلت‌فرم‌ها شش مدل خودر...
۱۳۹۶/۱۲/۲۲ - ۰۹:۱۹
تا ساعاتی دیگر طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده ای در سایپا کلید می خورد
خودرونگاران - واگذاری 200 دستگاه خودرو تجاری در راستای تقویت و نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده ای تا ساعاتی دیگر در شرکت سایپا دیزل آغاز خواهد شد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۶ - ۱۳:۴۳
۴ هزار خودرو هيبريدي غير رسمي بازار را خراب كرد
خودرونگاران - ورود حدود 4 هزار دستگاه هيبريدي از طريق نماينده هاي غير رسمي بدون گارانتي موجب شد تا بازار خودروهاي هيبريدي خراب شده و متقاضيان و برخي مسوولان در مورد خودروهاي هيبريدي برداشت غلط داشته...
۱۳۹۶/۱۲/۲۵ - ۱۳:۱۲
امحای خودروهای لوکس قاچاق به مجوز قضایی نیاز ندارد
خودرونگاران- مدیرکل مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی می‌گوید: امحای خودروهای لوکس قاچاق، به مجوز قضایی و مجوز تعزیرات نیاز ندارد.
۱۳۹۶/۱۲/۲۵ - ۱۴:۰۷
سند استراتژی خودرو سال آینده تکمیل می شود
خودرونگاران - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سند استراتژی خودرو در حال تدوین است که سال آینده تکمیل می‌شود.
۱۳۹۶/۱۲/۲۴ - ۱۱:۲۷
عرضه کارت اشتراک امداد خودروایران با تخفیف نوروزی 30 درصدی
خودرونگاران- کارت اشتراک عادی، امداد خودرو ایران علاوه بر دفاتر بازاریابی و امدادگران این شرکت، در 30 مرکز استقبال نوروزی نیز عرضه خواهد شد.