امروز: دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۶/۶/۲۷ - ۱۷:۱۷
شناسه خبر: ۴۳۸۷۴۷
 
ضعف سازمان استاندارد در کنترل کیفیت خودروها
الزامات خودرویی کاهش تلفات جاده‌ای
خودرونگاران- یک کارشناس صنعت خودرو با اشاره به عقب ماندگی صنعت خودرو ایران و نقش ضعیف سازمان استاندارد در کنترل کیفیت خودروها، گفت: برای کاهش تلفات جاده‌ای باید نظارت جدی بر نحوه تعامل با شرکای خارجی و تلاش برای ایجاد بازار رقابتی صورت گیرد.

به گزارش خودرونگاران به نقل از فارس ، محمدحسن شجاعی‌ فرد  در مورد تأکید مقام معظم رهبری بر لزوم بررسی موضوع تلفات جاده‌ای و همچنین دستور وزیر صنعت برای تعیین سهم خودروسازان در این تلفات، اظهار داشت: تصادفات در سه محور جاده‌ها، خودروسازان و فرهنگ عمومی رانندگی اتفاق می‌افتد که خسارت زیادی را به مردم و اقتصاد کشور وارد می‌کند.

وی بابیان اینکه آموزش نیروی انسانی و بهبود وضعیت جاده‌ها از اهمیت بالایی در کاهش تلفات جاده‌ای برخوردار است، افزود: صنعت خودروسازی نیز باید مورد تجدید نظر دقیق قرار گیرد زیرا در حال حاضر خودروسازی کشور بسیار عقب‌مانده است.

این کارشناس صنعت خودرو تصریح کرد: طبق تحقیق یک دانشمند انگلیسی،خودروسازان ایران 50 سال از صنعت خودروی دنیا عقب هستند اما این دانشمند پیشنهاد کرده که با توجه به درآمدهای نفتی ایران می‌توان از طریق خرید تکنولوژی، صنعت خودروسازی را فعال نگه داشت، در حالی که اقتصاد باید درون‌زا باشد و توان تولید و تکنولوژی در کشور ارتقا یابد.

وی افزود: در حال حاضر دنیا در حال تولید خودروهای هبیریدی است و همین مسئله نشان می‌دهد که صنعت خودروسازی ایران تا چه حد از صنعت خودروی دنیا عقب است. شاید نباید وارد صنعت خودروسازی می‌شدیم و همان‌ طور که دنیا در دستیابی به تکنولوژی تقسیم‌بندی‌هایی را دارد، در ایران نیز باید بر این اساس عمل می‌کردیم.

به گفته وی، صنعت خودروسازی دنیا متعلق به ژاپن، آمریکا و اروپا است و مشخص شده که چه کشوری باید در چه محوری کار کند.

* صنعت خودرو ایران، عقب مانده است

وی با بیان اینکه صنعت خودروی ایران صنعت عقب‌مانده‌ است و امکان رهایی از این مسئله بدون ایجاد رقابت وجود ندارد، گفت: آقای خیامی بنیانگذار صنعت خودروسازی در ایران، پس از سفر به انگلستان به این نتیجه رسید که خودروی هانتر تولید شرکت تالبوت را به ایران آورد. در آن زمان تولید این خودرو در انگلستان متوقف شده بود که یکی از دلایل این مسئله را مصرف بسیار بالای بنزین اعلام کرده بودند. در نهایت آقای خیامی با توجه به ارزان بودن بنزین در ایران تصمیم گرفت که هانتر را با نام پیکان در ایران تولید کند تا بعد از چند سال از این مرحله عبور کنیم و صنعت خودروسازی در کشور ارتقا یابد.

وی ادامه داد: این در حالی بود که سیاست‌های حمایتی از صنعت داخلی اجازه این تغییر را نداد و در نتیجه کره جنوبی که روزی آرزوی داشتن سالن تولید و تجهیزات پیکان را داشت، حالا به پیشرفت زیادی رسیده و ما همچنان در منجلاب گیر کرده‌ایم.

شجاعی فرد در ادامه با اشاره به اینکه در گذشته اعلام شد که صنعت خودروی ایران اول باید روی کمیت کار کند و بعد از آن به کیفیت پرداخته شود، افزود: بر این مبنا، تولید خودرو به یک میلیون دستگاه رسید اما ایران‌ خودرو و سایپا هیچ‌گاه به موضوع کیفیت به طور مناسب نپرداختند و در نتیجه جان مردم در تلفات از بین رفت.

* رقابت خودروسازان خارجی با امکانات حمل و نقل عمومی کشورها

وی با اشاره به نحوه تعامل کشورهای جنوب غربی آسیا با شرکت‌های خودروساز خارجی گفت: در همکاری این شرکت‌ها به‌ ازای هر یک خودرویی که صادر می‌شود، اجازه تحویل یک خودرو به مشتریان داخلی داده می‌شود که این مسئله باعث افزایش کیفیت تولیدات خواهد شد.

وی تصریح کرد: در عین‌ حال، امکانات حمل‌ و نقل عمومی مانند اتوبوس، مونوریل و مترو نیز به رقیبی برای خودروهای شخصی تبدیل شده ولی در ایران این مسئله وجود ندارد.

* لزوم مدیریت سازمان استاندارد توسط افراد باسواد

این کارشناس در ادامه با اشاره به نقش مهم استانداردسازی در کاهش تلفات جاده‌ای گفت:‌ در حال حاضر سازمان ملی استاندارد بیشتر تابع دستورات دولتی و مجری آیین‌نامه‌های دولتی است، در حالی‌که این سازمان باید رفتاری قاطعانه داشته باشد و توسط دانشمندان و افراد باسواد اداره شود که متأسفانه این‌طور نیست.

شجاعی‌فرد تأکید کرد: زمانی که باسوادان در رأس سازمان‌ها قرار گیرند و ساختار سازمانی نیز از افراد باسواد تشکیل شود، شاهد ارتقاء سطح استاندارد در تولیدات داخلی به‌ ویژه خودرو خواهیم بود.

* بزرگترین طلب ما از دنیا، دانشمندان ایرانی است

وی توضیح داد: افرادی که دارای سواد واقعی هستند با افرادی که فقط مدرک دارند، فرق می‌کنند و در حال حاضر بسیاری از دانشمندان ایرانی از کشور خارج شده و بزرگ‌ترین طلب ما از دنیا، دانشمندانی است که در خارج داریم. باید شرایطی برای برگشت این افراد ایجاد شود.

* نظارت ضعیف سازمان استاندارد بر کیفیت قطعات خودرو

وی در مورد نقش صنعت قطعه‌سازی در کاهش تلفات جاده‌ای نیز گفت: استاندارد قطعه‌سازی باید به‌روزرسانی شود و این صنعت از تکنولوژی روز دنیا برخوردار شود. در این زمینه سازمان استاندارد باید نظارت قاطعانه داشته باشد اما این نظارت وجود ندارد.

این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد: قراردادهای‌ مختلفی بین قطعه‌سازان ایرانی با شرکت‌های خارجی بسته می‌شود اما در نهایت شاهد انتقال تکنولوژی به داخل نیستیم که دلیل این مسئله، عدم نظارت سازمان استاندارد بر تولیدات صنعت قطعه‌سازی و عدم به‌روزرسانی استانداردها در این بخش است.

وی با ذکر مثالی گفت: یک زمانی نوعی بیل به کشور وارد شد که پس از برخورد با زمین خم می‌شد، وقتی پرسیدیم چرا اجازه واردات این نوع بیل به کشور داده شده، پاسخ قابل قبولی به ما ندادند. ما هم گفتیم پس از اول زمین را خیس کنید بعد از این بیل‌ها وارد کنید!

وی تصریح کرد: حرکت سینوسی در واردات و اقتصاد ایران اجازه اتخاذ تصمیمات عادلانه را نمی‌دهد.

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۲ + ۸
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۱۹:۱۹
مرحله جدید فروش خودروی فولگس واگن تیگوان 2018 در ایران
خودرونگاران- ماموت خودرو اعلام کرده است نظر به استقبال از خودروی تیگوان، این شرکت به عنوان نماینده رسمی فولکس واگن در ایران؛ دور جدید پیش فروش این خودرو را آغاز می‌کند.
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۱۶:۴۳
افزایش فعالیت گروه‌های نظارتی و بازرسی در بازار خودرو
خودرونگاران - سرپرست حوزه اقتصادی و سرمایه‌گذاری معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان رضوی گفت: برخی واردکنندگان و عرضه کنندگان به کمتر عرضه کردن و یا گران‌تر کردن قیمت‌های خود د...
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۱۶:۳۶
قیمت خودرو در کشور نا معقول است / وجود رانت در واردات غیرمجاز خودرو قابل انکار نیست
خودرونگاران - عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس، گفت: وجود برخی از رانت‌ها را نمی‌توان رد کرد و متاسفانه برخی حاشیه‌‌ها وجود دارد که باید به‌درستی مدیریت شوند.
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۱۵:۵۰
لزوم بررسی بیشتر ماجرای ثبت سفارش در زمان ممنوعه
خودرونگاران - موضوع ثبت سفارش خودرو در ۶ ماهی که سایت مسدود بود باید بیش از گذشته مورد بررسی و واکاوی قرار گرفته و با متخلفان برخورد جدی صورت گیرد.
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۱۵:۴۳
با ۵۰ میلیون‌ چه خودرویی می‌توان خرید؟ +جدول
خودرونگاران - آنچه در زیر می‌آید قیمت روز خودروهای صفر بازار تهران طی خرداد ماه 97 است که کمتر از 50 میلیون تومان در سطح بازار قیمت خورده که ممکن است تا 5 درصد در مناطق مختلف تهران دارای نوسان باشد؛
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۱۵:۴۱
جدیدترین سیستم صوتی و تصویری خودرو چند؟ +قیمت
خودرونگاران - آنچه در زیر می‌آید قیمت جدیدترین انواع سیستم‌ صوتی و تصویری خودرو در سطح بازار تهران به شرح جدول زیر است؛
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۱۵:۳۵
همه آنچه در مورد پیش فروش خودرو باید بدانید
خودرونگاران - در آشفتگی این روزهای بازار خودرو که قیمت ها به طور چشمگیر در حال افزایش است، سرمایه‌گذاری در این بازار به گزینه‌ای جذاب برای مردم تبدیل شده و هرکسی با هر میزان نقدینگی سعی می‌کند از ای...
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۱۵:۲۲
کرمان موتور متفاوت در جلب رضایت مشتری
خودرونگاران - شرکت کرمان موتور در بهمن ماه 1396 (حدود 5 ماه پیش) اقدام به پیش فروش محدود خودرو الانترا تولید داخل با شرایط 70 میلیون تومان پیش دریافت و سود مشارکت 18 و 15 درصد و قیمت 147 میلیون و هشت...
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۱۵:۱۶
رد پای فناوری در بالا بردن ایمنی حمل و نقل
خودرونگاران - آنچه دستیابی به حمل‌ونقل هوشمند را ضروری می‌کند، مشکلات و مسائل روزافزون حمل‌ونقل فعلی است. راه‌بندان‌های بزرگ و کوچک در جاده‌های شهری و برون‌شهری در تمامی دنیا ازجمله مهم‌ترین موارد است...
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۱۵:۱۰
علل گوناگون گرانی خودرو
خودرونگاران - روزهای سخت اقتصاد ایران، دوباره بازگشت تحریم ها و ایجاد جو روانی در داخل و خارج کشور. این بار تحریم های یک طرفه از جانب آمریکا که اگرچه با مخالفت بسیاری از کشورهای مهم و قدرتمند و مذاکره...
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۱۴:۵۸
روی خوش بازار به عرضه محصولات خودروسازان
خودرونگاران - عرضه اینترنتی محصولات ایران خودرو اگر چه با اختلالاتی در سایت ثبت نام مواجه شد اما در کنار طرح عید فطر سایپا در کل بر قیمت های بازار تاثیر گذاشت و قیمت برخی محصولات را چند میلیونی کاهش د...
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۱۴:۴۸
ELX سمند سورن جدید توربو
خودرونگاران - خودروی سمند با ظاهری جدید و در باطن سورنی‌ قوی‌تر و چالاک‌تر که از سال 1392 عرضه شده است.
۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۱۴:۲۷
هك نشديم
خودرونگاران - مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت صنعت، معدن و تجارت هک شدن سایت ثبت سفارش وزارتخانه را تکذیب کرد و ضمن تایید تخلف در ورود 6481 خودرو به گمرکات کشور از پیگیری برای برخورد قانونی با مت...
۱۳۹۷/۳/۲۷ - ۱۲:۳۱
نکاتی فنی در رابطه با رانندگی با خودروهای گیربکس اتوماتیک دو کلاچه
خودرونگاران - خوشبختانه در بازار کشور نیز در سال های اخیر بسیاری از خودروهای پرمیوم و معتبر مجهز به گیربکس های DCT می باشند و در بازار حضور پررنگ تری دارند.
۱۳۹۷/۳/۲۲ - ۱۵:۰۷
برند Byd در ايران مي ماند
خودرونگاران - در طی روزهای گذشته اشخاصی به اصطلاح كارشناس صنعت خودرو، خبر از خروج برخي برندهاي چيني از بازار ايران و تثبيت موقعيت برند مطبوع خود و نیز سوء استفاده از این موقعیت و بزرگنمایی اغراق آمیز ...
۱۳۹۷/۳/۲۶ - ۱۰:۵۰
تعرفه وارداتي ها كاهش مي يابد
خودرونگاران - عضو شورای رقابت از ساماندهی بازار خودرو ظرف یکماه آینده خبر داد و گفت: تعرفه خودروهای وارداتی باید در مدت سه ماه، به تعرفه‌های مشخص در سال ۹۶ برگردد.
۱۳۹۷/۳/۲۳ - ۰۹:۴۰
شوراي رقابت در قيمت گذاري اصولي عمل نكرد
خودرونگاران - رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی با تاکید بر این‌که در سال جاری قیمت قطعات حدود 30 درصد افزایش خواهد یافت، اظهار کرد: با توجه به نوسانات و افزایش قیمت در سایر بازارها، قطعه نیز به طور حتم...
۱۳۹۷/۳/۲۱ - ۱۱:۵۵
جلسه اضطراری کمیسیون صنایع برای بررسی قرار داد «رنو و پژو »
خودرونگاران - عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از جلسه اضطراری کمیسیون برای بررسی قراردادهای ایران خودرو و سایپا با شرکت«رنو و پژو» و بررسی تضامین اخذ شده از این شرکت ها خبر داد.
۱۳۹۷/۳/۲۲ - ۱۶:۲۹
شرایط فروش اقساطی محصولات بی وای دی ویژه عید فطر
خودرونگاران - شرایط فروش محصولات بی وای دی ویژه عید مبارک فطر اعلام شد.
۱۳۹۷/۳/۲۳ - ۱۲:۵۷
امضاء قرارداد همکاری بین ISQI و IDIADA اسپانیا
خودرونگاران- مدیرعامل شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران عنوان کرد: در روزهایی که خبرهایی مبنی بر خروج برخی شرکتهای اروپایی از ایران به گوش می رسد مذاکرات صورت گرفته با بزرگترین و معتبرترین مرکز تست ...
۱۳۹۷/۳/۲۲ - ۱۲:۰۷
۸۰ درصد مردم ایران متقاضی خودروهای زیر ۵۰ میلیون تومان هستند
خودرونگاران - اعضای فراکسیون بانوان مجلس شورای اسلامی در بازدید از گروه خودرو سازی سایپا و نشست با مدیر عامل آن مسائلی را در خصوص صنعت خودرو داخلی مطرح کردند.
۱۳۹۷/۳/۲۴ - ۱۰:۱۵
دماسنج خودروسازان
خودرونگاران - شوراي رقابت دو روز پيش حكم به افزايش ٥ تا ٧ درصدي قيمت انواع خودرو با قيمت زير ٥٠ ميليون تومان داد تا خودروسازان در حاشيه تورم ارديبهشت ماه، قيمت‌هاي خود را افزايش دهند.
۱۳۹۷/۳/۲۶ - ۱۱:۰۹
در ایران می مانیم
خودرونگاران - کارلوس گون، مدیرعامل شرکت رنو گفت، این شرکت خودروسازی علیرغم تحریم های آمریکا در ایران می ماند و در عین حال اقداماتی را برای اجتناب از ریسک مجازات های آمریکا به دلیل نقض تحریم ها اتخاذ ...
۱۳۹۷/۳/۲۴ - ۱۰:۰۸
شوک بزرگ به بازار خودرو
خودرونگاران - مشتریان بازار خودرو کشور این هفته با دو شوک قیمتی مواجه شدند تا در پی آنها، قدرت خریدشان در این بازار کمتر و کمتر شود.
۱۳۹۷/۳/۲۷ - ۱۱:۳۲
جدید‌ترین شرایط فروش MVM X۳۳S و MVM ۳۱۵ اعلام شد
خودرونگاران - شرکت مدیران خودرو جدیدترین شرایط فروش دو محصول خود را اعلام کرد.
۱۳۹۷/۳/۲۲ - ۱۱:۰۰
سکوت شورای رقابت برای اعلام افزایش قیمت های جدید
خودرونگاران - در حالی که شورای رقابت وعده داده بود که تا نیمه خرداد ماه میزان افزایش قیمت خودروهای زیر 45 میلیون تومانی را اعلام می کند، اما با گذشت یک هفته از زمان اعلامی هنوز این شورا مصوبه ای را بر...