امروز: یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۶/۶/۲۷ - ۱۷:۱۷
شناسه خبر: ۴۳۸۷۴۷
 
ضعف سازمان استاندارد در کنترل کیفیت خودروها
الزامات خودرویی کاهش تلفات جاده‌ای
خودرونگاران- یک کارشناس صنعت خودرو با اشاره به عقب ماندگی صنعت خودرو ایران و نقش ضعیف سازمان استاندارد در کنترل کیفیت خودروها، گفت: برای کاهش تلفات جاده‌ای باید نظارت جدی بر نحوه تعامل با شرکای خارجی و تلاش برای ایجاد بازار رقابتی صورت گیرد.

به گزارش خودرونگاران به نقل از فارس ، محمدحسن شجاعی‌ فرد  در مورد تأکید مقام معظم رهبری بر لزوم بررسی موضوع تلفات جاده‌ای و همچنین دستور وزیر صنعت برای تعیین سهم خودروسازان در این تلفات، اظهار داشت: تصادفات در سه محور جاده‌ها، خودروسازان و فرهنگ عمومی رانندگی اتفاق می‌افتد که خسارت زیادی را به مردم و اقتصاد کشور وارد می‌کند.

وی بابیان اینکه آموزش نیروی انسانی و بهبود وضعیت جاده‌ها از اهمیت بالایی در کاهش تلفات جاده‌ای برخوردار است، افزود: صنعت خودروسازی نیز باید مورد تجدید نظر دقیق قرار گیرد زیرا در حال حاضر خودروسازی کشور بسیار عقب‌مانده است.

این کارشناس صنعت خودرو تصریح کرد: طبق تحقیق یک دانشمند انگلیسی،خودروسازان ایران 50 سال از صنعت خودروی دنیا عقب هستند اما این دانشمند پیشنهاد کرده که با توجه به درآمدهای نفتی ایران می‌توان از طریق خرید تکنولوژی، صنعت خودروسازی را فعال نگه داشت، در حالی که اقتصاد باید درون‌زا باشد و توان تولید و تکنولوژی در کشور ارتقا یابد.

وی افزود: در حال حاضر دنیا در حال تولید خودروهای هبیریدی است و همین مسئله نشان می‌دهد که صنعت خودروسازی ایران تا چه حد از صنعت خودروی دنیا عقب است. شاید نباید وارد صنعت خودروسازی می‌شدیم و همان‌ طور که دنیا در دستیابی به تکنولوژی تقسیم‌بندی‌هایی را دارد، در ایران نیز باید بر این اساس عمل می‌کردیم.

به گفته وی، صنعت خودروسازی دنیا متعلق به ژاپن، آمریکا و اروپا است و مشخص شده که چه کشوری باید در چه محوری کار کند.

* صنعت خودرو ایران، عقب مانده است

وی با بیان اینکه صنعت خودروی ایران صنعت عقب‌مانده‌ است و امکان رهایی از این مسئله بدون ایجاد رقابت وجود ندارد، گفت: آقای خیامی بنیانگذار صنعت خودروسازی در ایران، پس از سفر به انگلستان به این نتیجه رسید که خودروی هانتر تولید شرکت تالبوت را به ایران آورد. در آن زمان تولید این خودرو در انگلستان متوقف شده بود که یکی از دلایل این مسئله را مصرف بسیار بالای بنزین اعلام کرده بودند. در نهایت آقای خیامی با توجه به ارزان بودن بنزین در ایران تصمیم گرفت که هانتر را با نام پیکان در ایران تولید کند تا بعد از چند سال از این مرحله عبور کنیم و صنعت خودروسازی در کشور ارتقا یابد.

وی ادامه داد: این در حالی بود که سیاست‌های حمایتی از صنعت داخلی اجازه این تغییر را نداد و در نتیجه کره جنوبی که روزی آرزوی داشتن سالن تولید و تجهیزات پیکان را داشت، حالا به پیشرفت زیادی رسیده و ما همچنان در منجلاب گیر کرده‌ایم.

شجاعی فرد در ادامه با اشاره به اینکه در گذشته اعلام شد که صنعت خودروی ایران اول باید روی کمیت کار کند و بعد از آن به کیفیت پرداخته شود، افزود: بر این مبنا، تولید خودرو به یک میلیون دستگاه رسید اما ایران‌ خودرو و سایپا هیچ‌گاه به موضوع کیفیت به طور مناسب نپرداختند و در نتیجه جان مردم در تلفات از بین رفت.

* رقابت خودروسازان خارجی با امکانات حمل و نقل عمومی کشورها

وی با اشاره به نحوه تعامل کشورهای جنوب غربی آسیا با شرکت‌های خودروساز خارجی گفت: در همکاری این شرکت‌ها به‌ ازای هر یک خودرویی که صادر می‌شود، اجازه تحویل یک خودرو به مشتریان داخلی داده می‌شود که این مسئله باعث افزایش کیفیت تولیدات خواهد شد.

وی تصریح کرد: در عین‌ حال، امکانات حمل‌ و نقل عمومی مانند اتوبوس، مونوریل و مترو نیز به رقیبی برای خودروهای شخصی تبدیل شده ولی در ایران این مسئله وجود ندارد.

* لزوم مدیریت سازمان استاندارد توسط افراد باسواد

این کارشناس در ادامه با اشاره به نقش مهم استانداردسازی در کاهش تلفات جاده‌ای گفت:‌ در حال حاضر سازمان ملی استاندارد بیشتر تابع دستورات دولتی و مجری آیین‌نامه‌های دولتی است، در حالی‌که این سازمان باید رفتاری قاطعانه داشته باشد و توسط دانشمندان و افراد باسواد اداره شود که متأسفانه این‌طور نیست.

شجاعی‌فرد تأکید کرد: زمانی که باسوادان در رأس سازمان‌ها قرار گیرند و ساختار سازمانی نیز از افراد باسواد تشکیل شود، شاهد ارتقاء سطح استاندارد در تولیدات داخلی به‌ ویژه خودرو خواهیم بود.

* بزرگترین طلب ما از دنیا، دانشمندان ایرانی است

وی توضیح داد: افرادی که دارای سواد واقعی هستند با افرادی که فقط مدرک دارند، فرق می‌کنند و در حال حاضر بسیاری از دانشمندان ایرانی از کشور خارج شده و بزرگ‌ترین طلب ما از دنیا، دانشمندانی است که در خارج داریم. باید شرایطی برای برگشت این افراد ایجاد شود.

* نظارت ضعیف سازمان استاندارد بر کیفیت قطعات خودرو

وی در مورد نقش صنعت قطعه‌سازی در کاهش تلفات جاده‌ای نیز گفت: استاندارد قطعه‌سازی باید به‌روزرسانی شود و این صنعت از تکنولوژی روز دنیا برخوردار شود. در این زمینه سازمان استاندارد باید نظارت قاطعانه داشته باشد اما این نظارت وجود ندارد.

این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد: قراردادهای‌ مختلفی بین قطعه‌سازان ایرانی با شرکت‌های خارجی بسته می‌شود اما در نهایت شاهد انتقال تکنولوژی به داخل نیستیم که دلیل این مسئله، عدم نظارت سازمان استاندارد بر تولیدات صنعت قطعه‌سازی و عدم به‌روزرسانی استانداردها در این بخش است.

وی با ذکر مثالی گفت: یک زمانی نوعی بیل به کشور وارد شد که پس از برخورد با زمین خم می‌شد، وقتی پرسیدیم چرا اجازه واردات این نوع بیل به کشور داده شده، پاسخ قابل قبولی به ما ندادند. ما هم گفتیم پس از اول زمین را خیس کنید بعد از این بیل‌ها وارد کنید!

وی تصریح کرد: حرکت سینوسی در واردات و اقتصاد ایران اجازه اتخاذ تصمیمات عادلانه را نمی‌دهد.

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۷ + ۱۲
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۷/۷/۱ - ۱۱:۰۷
اثبات برتری رانندگی زنان در جریان یک تحقیق
خودرونگاران - نتایج اعلام شده حاصل از تحقیقات جدید نشان میدهند زنان نسبت به مردان رانندگان بهتری و قانون مند تری هستند و مردان تمایل بیشتری به زیر پا گذاشتن قوانین از خود نشان داده اند.
۱۳۹۷/۷/۱ - ۱۱:۰۳
مجلس با مسکوت ماندن طرح ساماندهی بازار خودرو مخالفت کرد
خودرونگاران - نمایندگان مجلس شورای اسلامی با گزارش کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره مسکوت ماندن طرح ساماندهی بازار خودرو مخالفت کردند.
۱۳۹۷/۷/۱ - ۱۰:۲۹
اتوبوس اینترنتی، راهکار جدید چین در حمل و نقل شهری
خودرونگاران - طرح ابتکاری چین برای کرایه اتوبوس به صورت آنلاین و اینترنتی یکی از تازه ترین اقدامات این کشور برای حل معضل ترافیک و کمبود خودرو برای جابجایی مسافر در شهرهای پر جمعیت است.
۱۳۹۷/۷/۱ - ۰۹:۳۴
خودروهای وارد شده با دلار ۴۲۰۰ تومانی بلاتکلیفند
خودرونگاران - رییس انجمن واردکنندگان خودرو گفت: به دلیل ابلاغ نشدن دستورالعمل اجرایی درباره چگونگی دریافت مابه‌التفاوت ارزی از خودروهای وارد شده با ارز ۴۲۰۰ تومانی، هنوز تکلیف این خودروها و زمان تحویل...
۱۳۹۷/۷/۱ - ۰۹:۲۲
ايران خودرويي ها سه شنبه ٥٣هزار خودرو ميفروشند
خودرونگاران - پیش فروش 53 هزار دستگاه از محصولات گروه صنعتی ایران خودرو به منظور صیانت از حقوق مصرف کنندگان نهایی و مدیریت بازار، از روز سه شنبه سوم مهر ماه به صورت اینترنتی آغاز و طی شش روز اجرا می ...
۱۳۹۷/۷/۱ - ۰۸:۵۸
توسعه خودرومحور همچنان در اولویتِ سرمایه‌گذاران
خودرونگاران - هر ساله در روز ۲۲ سپتامبر و چند روز پیش از آن، مسئولان و دوستداران محیط زیست در برخی از شهرهای بزرگ جهان با گرامی‌داشت روزهای جهانی بدون خودرو، رانندگان را به دل کندن از خودروهایشان "تن...
۱۳۹۷/۷/۱ - ۰۸:۵۵
افزایش ۴۰ درصدی ترافیک مهر پایتخت
خودرونگاران - معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران از پیش‌بینی افزایش ۴۰ درصدی ترافیک در شهر تهران خبر داد.
۱۳۹۷/۷/۱ - ۰۸:۵۳
آماده‌باش ۳ یگان پلیس برای ساماندهی ترافیک مهر پایتخت
خودرونگاران - رییس پلیس راهور تهران از آمادگی سه یگان پلیس برای ساماندهی ترافیک خبر داد .
۱۳۹۷/۷/۱ - ۰۸:۴۷
اتوبوس‌های پایتخت معاینه فنی دارند
خودرونگاران - مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران از راه‌اندازی ۲۲ خط سرویس مدرسه در مناطق ۲۲ گانه خبر داد.
۱۳۹۷/۷/۱ - ۰۸:۴۵
فعالیت ۱۵ هزار راننده سرویس مدرسه/ شناسایی ۱۰۰ نقطه پر تردد پایتخت
خودرونگاران - مدیرعامل تاکسیرانی شهرداری تهران از ساماندهی ۱۵ هزار راننده برای سرویس مدارس خبر داد.
۱۳۹۷/۷/۱ - ۰۸:۴۲
سکوت شورای رقابت، آتش در خرمن قیمت‌ها
خودرونگاران - نزدیک به دو هفته است که از جلسه شورای رقابت در ارتباط با بازنگری در قیمت محصولات تولید شده در خطوط تولید خودروسازان می‌گذرد، این در شرایطی است که خروجی آن جلسه تنها ارسال نامه‌ای به بانک...
۱۳۹۷/۶/۳۱ - ۱۷:۲۱
خط بطلان فولکس واگن بر شایعه خروج از ایران
خودرونگاران- سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس، توضیحاتی پیرامون شایعه سازی خروج فولکس واگن از ایران ارائه کرد.
۱۳۹۷/۶/۳۱ - ۱۶:۴۸
روزانه ۵۰۰ دستگاه خودرو از ایران خودروی تبریز بارگیری می شود
خودرونگاران - مدیرعامل شرکت ایران خودرو تبریز گفت: پارکینگ این شرکت فعالیت مجدد خود را از سر گرفته و روزانه ۵۰۰ دستگاه خودرو برای ارسال به نمایندگی های مجاز سراسر کشور بارگیری می شود.
۱۳۹۷/۶/۲۴ - ۰۹:۰۹
به ديوان عدالت شكايت مي كنيم
خودرونگاران - انجمن قطعه‌سازان ایران قصد دارد در صورت حل نشدن مشکل ارزی که روند ترخیص قطعات و مواد اولیه را از گمرک مختل کرده است، این موضوع را به دیوان عدالت اداری ارجاع دهد.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۴:۴۸
حکم پلمب اسنپ در جیبمان است
خودرونگاران - با گسترش فعالیت دو استارتاپ حمل‌ونقلی اسنپ و تپسی، مسائل زیادی برای حمل‌ونقل عمومی شکل گرفت. یکی از این مشکلات دغدغه امنیت مسافران و گاهی رانندگان است.
۱۳۹۷/۶/۳۱ - ۰۹:۳۴
قیمت‌گذاری خودرو بر اساس نرخ ارز در بازار ثانویه
خودرونگاران - معاون وزیر صنعت،معدن و تجارت با بیان اینکه قیمت گذاری خودرو‌ها بر اساس ارز بازار ثانویه خواهد بود، گفت: این موضوع فرایند دارد که خودروسازان تا چه مرحله‌ای ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌گیرند و از چ...
۱۳۹۷/۶/۳۱ - ۰۹:۲۰
لایحه الزام صندلی کودک در خودرو به مجلس رفت
خودرونگاران - رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی گفت: پیشنهاد پلیس برای الزام استفاده از صندلی کودک در خودرو برای کودکان زیر ۱۰ سال در دولت تصویب شد. این لایحه برای تصویب نهایی به مجلس رفته اس...
۱۳۹۷/۶/۳۱ - ۰۹:۵۳
ابهام در خروج فولکس‌واگن از ایران
خودرونگاران_شرکت فولکس‌واگن حاضر به تایید خبر پنج‌شنبه گذشته خبرگزاری بلومبرگ مبنی‌بر خروج این شرکت از بازار ایران نشد.
۱۳۹۷/۶/۳۱ - ۱۱:۰۵
تب داغ لوازم یدکی
خودرونگاران - تب و تاب گرانی بازار خودرو کم‌کم یک ساله می‌شود و اگر نیم نگاهی به تاریخچه افزایش قیمت‌ها در این بازار بیندازیم، باید کم‌کم شمع تولد یک سالگی افزایش قیمت‌ها در این بازار را فوت کنیم و خو...
۱۳۹۷/۶/۲۵ - ۱۳:۴۶
جوابیه گروه خودروسازی سایپا به مطلب منتشر شده در روزنامه جمهوری اسلامی
خودرونگاران_"گروه خودروسازی سایپا در طرح پیش‌فروش اینترنتی محصولات خود، تعداد ۵۰ هزار دستگاه خودرو را به بازار عرضه کرد و این تعداد خودرو نیز توسط ۵۰ هزار نفر ثبت‌نام شد؛ بر همین اساس عدد ۶ میلیون نفر...
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۱۳:۰۷
پیشنهاد ۱۳ راهکار برای رفع مشکلات صنعت خودرو
خودرونگاران - رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق تهران برای رفع مشکلات صنعت خودروی کشور ۱۳ راهکار اعلام کرد.
۱۳۹۷/۶/۲۴ - ۱۳:۳۶
چراغ راهنما و فلاشر خودرو چگونه کار می کند
خودرونگاران_چراغ راهنما یکی از مهم‌ترین سیستم‌های ایمنی خودرو در هنگام راننده است؛ در این مقاله با نحوه‌ی کار چراغ راهنما و فلاشر آشنا خواهیم شد.
۱۳۹۷/۶/۲۷ - ۱۳:۳۲
۲راهکار حذف حاشیه سود در بازار خودرو
خودرونگاران_یک کارشناس صنعت خودرو گفت: پیشنهاد تعیین قیمت خودرو در حاشیه بازار در حالی از سوی خودروسازان و فعالان این حوزه مطرح می شود که قیمت های فعلی ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان حباب داشته و تعیین قیمت ...
۱۳۹۷/۶/۲۴ - ۱۶:۳۳
هشدار دادستان به قطعه‌سازان و خودروسازان
خودرونگاران - دادستان تهران به شرکت‌های قطعه سازی و خودروسازی هشدار داد و گفت: شرکت‌های قطعه‌سازی و خودروسازی حق ندارند کاری کنند که اولا انحصار ایجاد شود و ثانیا این انحصار منجر به کمبود کالا و توقف ...
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۱۰:۰۹
۹۳ هزار و ۷۰۰ نفر در تاکسی اینترنتی، فروش آنلاین و اپلیکیشن‌ها شاغل شدند
خودرونگاران - وزارت ارتباطات از ایجاد بیش از ۹۳ هزار و ۷۰۰ شغل در حوزه های حمل و نقل هوشمند، تجارت الکترونیک و نرم افزارهای موبایل در سال گذشته خبر داد.
۱۳۹۷/۶/۲۶ - ۰۹:۴۳
تاثیر تغییر ساعات کاری نیمه دوم سال در کاهش ترافیک
خودرونگاران - رییس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی از تاثیر 10 تا 15 درصدی تغییر ساعات کاری ادارات و دستگاه‌های مختلف در کاهش ترافیک خبر داد.