امروز: دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ -
وبسایت خبری
سرویس : اخبار
زمان : ۱۳۹۴/۱۲/۲۲ - ۰۰:۴۰
شناسه خبر: ۴۲۴۵۸۸
 
روند سکه تمام افزایشی شد
گرگ و میش قیمتی در بازار ارز تهران
پنج‌شنبه، دلار با 15 تومان افزایش به قیمت 3 هزار و 445 تومان رسید تا دومین رشد متوالی خود را تجربه کند. بالا آمدن قیمت در 2 روز انتهای هفته، انتظارات اکثر معامله‌گران ارزی را افزایشی کرد،؛ ولی هرقدر به روز شنبه نزدیک شدیم، میزان هیجانات کاهش یافت تا دیدگاه معامله‌گران از حالت قطعیت افزایشی خارج شود. خروج معامله‌گران از این قطعیت ‌وضعیت بازار را بیشتر به حالت گرگ‌و‌میش شبیه کرد؛ وضعیتی که در آن برای معامله‌گران تصویر روشنی از روند قیمتی روز شنبه وجود ندارد.
به گزارش خودرونگاران به نقل از دنیای اقتصاد، پنج‌شنبه، دلار دومین افزایش قیمت متوالی خود را تجربه کرد، ولی این رشد نیز نتوانست آن را از مدار کاهشی هفتگی خارج کند. در ششمین روز هفته، شاخص بازار ارز با 15 تومان افزایش به قیمت 3 هزار و 445 تومان رسید، با این حال بازدهی آن در هفته گذشته همچنان منفی باقی ماند و به 4/ 0 درصد رسید. به گفته فعالان، روز پنج‌شنبه، فضای بازار بیشتر تحت تاثیر «افزایشی»‌های بازار قرار داشت و دید کلی معامله‌گران این بود که روند افزایشی این ارز در روز شنبه نیز ادامه پیدا خواهد کرد؛ با این حال، هر چقدر به سمت روز شنبه حرکت کردیم، قطعیت افزایشی‌های بازار کاهش یافت. حتی در ساعات انتهایی روز جمعه، دیدگاه معامله‌گران بیشتر حالت دوگانه داشت که در یکسو افزایشی‌ها و در سوی دیگر کاهشی‌ها قرار داشتند. عدم قطعیت شکل گرفته در میان معامله‌گران موجب شد که تصویر واضح افزایشی مخدوش شود و بازار بیشتر حالت گرگ و میش به خود بگیرد که در آن نمی‌توان اطمینانی از جهت روند حرکتی شاخص ارزی داشت. برخلاف افزایش دلار، روز پنج‌شنبه سکه تمام بهار آزادی با هزار تومان کاهش به قیمت یک میلیون و 11 هزار تومان رسید. با این حال، کاهش قیمت ششمین روز هفته نتوانست مانع افزایش 6/ 0 درصدی فلز گران‌بهای داخلی در هفته گذشته شود.

سکه، شنبه گذشته توانسته بود با 8 هزار تومان افزایش در مرز میلیونی افزایش کانالی را تجربه کند و به قیمت یک میلیون و 13هزار تومان برسد. پس از اولین روز هفته، سکه در پنج روز بعدی هفته در دامنه محدود یک میلیون و 11 هزار تومان تا یک میلیون و 16 هزار تومان نوسان کرد و چندان از نوسانات اونس و دلار تاثیر نگرفت. در سومین هفته اسفندماه، نیم سکه و ربع سکه نیز افزایش قیمت را تجربه کردند. پنج‌شنبه نیم سکه با 3 هزار تومان رشد به قیمت 525 هزار تومان رسید تا میزان افزایش هفتگی آن به 8/ 0 درصد برسد. ربع سکه نیز با وجود کاهش هزار تومانی روز پنج‌شنبه و رسیدن به قیمت 280هزار تومان، توانست رشد هفتگی 7/ 0 درصدی را به ثبت برساند. در این وضعیت، بالا رفتن اونس نسبت به قیمت ساعت 3بعدازظهر روز پنج‌شنبه موجب شده که انتظارات افزایشی در بازار سکه بیش از پیش بالا رود. هر چند تغییرات قیمتی طلای جهانی در ساعات انتهایی روز جمعه ممکن است، انتظارات معامله‌گران را معکوس کند.

 

کاهش شدت افت دلار

دلار که در ابتدای هفته گذشته در مسیر کاهشی قرار گرفته بود، در دو روز انتهایی هفته در مسیر افزایشی قرار گرفت تا میزان افت آن در هفته گذشته کاهش یابد. در اولین روز هفته گذشته، شاخص ارزی 20 تومان از ارزش خود را از دست داد تا از مرز 3 هزار و 450 تومان پایین بیاید و به قیمت 3 هزار و 440 تومان برسد. این کمترین قیمت شاخص ارزی از 6مهر 94 بود. به گفته فعالان، «افزایش قیمت اونس در بازارهای جهانی»، «پایین بودن ارزش دلار در مناطق مرزی»، «کاهش نرخ حواله درهم» و «افزایش ارز موجود در بازار» 4 عاملی بودند که به شکسته شدن مرز حمایتی دلار کمک کردند. یکشنبه قیمت این ارز با اصلاحی جزئی و 5 تومان افزایش به 3هزار و 445 تومان رسید. با این حال، دلار روزهای دوشنبه و سه‌شنبه بار دیگر در مسیر کاهشی قرار گرفت و در سومین روز هفته با 15 تومان کاهش به قیمت 3 هزار و 430 تومان و در چهارمین روز هفته با 15 تومان افت دیگر به قیمت 3 هزار و 415 تومان رسید. «عرضه ارز مداخله‌ای از دبی»، «عرضه شرکت‌های تجاری در انتهای سال» و‌ «عرضه ارز توسط معامله‌گران سکه» 3 مسیر فروش ارز بودند که قیمت دلار را در چهارمین روز هفته کاهشی کردند. سه‌شنبه، قیمت شاخص ارزی تا ابتدای کانال 3 هزار و 400 تومان نیز پایین آمد، عاملی که موجب شد، انتظار معامله‌گران برای شکستن مرز حمایتی 3 هزار و 400 تومان بالا رود. برخلاف این انتظار، از روز چهارشنبه جهت قیمت شاخص ارزی تغییر کرد و دلار در مسیر افزایشی قرار گرفت. در پنجمین روز هفته، دلار با 15 تومان رشد به قیمت 3 هزار و 430 تومان رسید. به گفته فعالان، «کاهش عرضه حواله درهم» و «قطع ورود ارزهای انباشته‌شده معامله‌گران سکه» دو عاملی بودند که زمینه افزایش قیمت را فراهم کردند. در کنار این دو، افزایش خرید معامله‌گران ارزی در کف قیمت دیگر عاملی بود که به خروج دلار از فاز کاهشی کمک کرد.

 

پنج‌شنبه افزایشی

در ادامه روند افزایشی چهارشنبه، دلار روز پنج‌شنبه رشد قیمت را تجربه کرد و با 15 تومان افزایش به قیمت 3 هزار و 445 تومان رسید. در ششمین روز هفته، شاخص ارزی معاملات خود را با قیمت 3 هزار و 438 تومان آغاز کرد که افزایشی 8 تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز چهارشنبه داشت. به گفته فعالان، ارتعاشات برخی اخبار بیرونی در بازار و جوسازی معامله‌گران پیرامون آن موجب شد که شاخص ارزی با رشد قیمت معاملات خود را آغاز کند. به اعتقاد حاضران در بازار، رشد روز پنج‌شنبه برخلاف انتظار تعداد زیادی از خالی‌فروشان ارزی بود. در نتیجه، بخشی از معامله‌گران، ارز خریداری شده خود را از خالی‌فروشان مطالبه کردند. در این وضعیت، از آنجا که خالی‌فروشان دلاری نداشتند، به ناچار برای تهیه آن به بازار وارد شدند و همین موضوع موجب شد که دلار رشد بیشتری را تجربه کند و نهایتا با قیمت 3 هزار و 445 تومان به‌کار خود پایان دهد، رقمی که 15 تومان بالاتر از روز چهارشنبه بود.

 

نظرگاه دوگانه معامله‌گران

رشد قیمتی دو روز انتهایی هفته موجب شد که انتظارات افزایشی در بازار ارز بالا رود. در این راستا، روز پنج‌شنبه اکثر معامله‌گران انتظار داشتند این افزایش روز شنبه نیز ادامه پیدا کند؛ ولی با کاهش جو هیجانی در بازار کم‌کم نظرات هیجانی معامله‌گران کمتر شد، به‌طوری‌که در ساعات انتهایی روز جمعه تقریبا تنها نیمی از معامله‌گران انتظار داشتند قیمت دلار در روز شنبه افزایش پیدا کند. این موضوع در بازار غیررسمی روز جمعه نیز مشهود بود، جایی‌که دلار در معاملات غیررسمی از قیمت بسته شده روز پنج‌شنبه پایین آمد و با قیمت 3 هزار و 430 تومان معامله شد. عدم قطعیت معامله‌گران در رابطه با روند قیمتی دلار در روز شنبه مانند وضعیت گرگ و میش هوا بود؛ جایی که معلوم نیست هوا روشن است یا تاریک و به هر دو شبیه است. به عبارت دیگر، تصویر روند قیمتی دلار در روز شنبه برای معامله‌گران واضح نیست.

 
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا حاصل عبارت زیر را در باکس روبرو وارد کنید:
= ۷ + ۱۴
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

پربازدیدترین

۱۳۹۸/۱۱/۲۸ - ۱۵:۵۸
سایپا در داخلی‌سازی قطعات خودرو موفق عمل کرد
خودرونگاران - معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: گروه خودروسازی سایپا در اجرای طرح ملی بومی‌سازی قطعات خودرو موفق عمل کرد و توانست بخش زیادی از قطعات مورد نیاز تولید را داخلی‌سازی کند.
۱۳۹۸/۱۱/۲۸ - ۱۵:۵۲
قیمت روز محصولات سایپا در ۲۸ بهمن
خودرونگاران - قیمت برخی محصولات سایپا امروز (۹۸/۱۱/۲۸ ) در بازار آزاد با کاهش همراه است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۸ - ۱۵:۴۴
قیمت محصولات ایران خودرو در ۲۸ بهمن
خودرونگاران - قیمت برخی محصولات سایپا امروز (۹۸/۱۱/۲۸ ) در بازار آزاد با کاهش یک میلیون تومانی همراه است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۸ - ۱۵:۳۴
دارندگان بیش از یک خودرو باید مالیات بپردازند
خودرونگاران_ معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: مقدمات وضع مالیات بر عایدی سرمایه نهایی و در آن مقرر شده تا از کسانی که بیش از یک خودرو دارند مالیات دریافت شود.
۱۳۹۸/۱۱/۲۸ - ۱۴:۲۹
کیا سورنتو به نمایشگاه خودروی ژنو ۲۰۲۰ رسید
خودرونگاران_به نظر می‌رسد که کیا سورنتو در جریان برگزاری نمایشگاه ژنو ۲۰۲۰ در ماه آینده ظاهر خواهد شد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۸ - ۱۴:۲۶
آئودی به فکر یک خودروی برقی جدید است
خودرونگاران_آئودی قصد دارد به توسعه و تولید یک خودروی الکتریکی جدید بپردازد که یکی از رقبای اصلی تسلا به شمار خواهد رفت.
۱۳۹۸/۱۱/۲۸ - ۱۳:۵۹
احداث کارخانه تسلا در آلمان متوقف شد
خودرونگاران_دادگاهی عالی در آلمان عملیات آماده سازی برای ساخت کارخانه تسلا در این کشور را متوقف کرد. دلیل این امر شکایت یک گروه حافظ محیط زیست بوده است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۸ - ۱۳:۵۴
کرونا نمایشگاه خودروی پکن ۲۰۲۰ را هم به تاخیر انداخت
خودرونگاران_برگزار کنندگان نمایشگاه خودروی پکن ۲۰۲۰ امروز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که این رویداد تحت‌تاثیر شیوع گسترده ویروس کرونا به تعویق خواهد افتاد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۸ - ۱۳:۵۱
توضیح گمرک در مورد مصوبه ترخیص خودروهای دپو شده
خودرونگاران_معاون فنی و امور گمرکی گمرک با شفاف سازی در خصوص مصوبه اخیر هیات وزیران برای ترخیص خودروهای موجود در گمرک، به برخی ابهامات بوجود آمده پیرامون این مصوبه پاسخ داد و جزئیات جدیدی از ترخیص خود...
۱۳۹۸/۱۱/۲۸ - ۱۳:۴۸
تیگو۵ ، کراس اووری ایرانی پسند از مدیران خودرو
خودرونگاران_ بازار خودروی ایران بعد از تحریم ها با دو مشکل اصلی مواجه شد ، رفتن بسیاری از برندها و مدلها از بازار ایران و مساله دیگر بحث خدمات پس از فروش خودروها بود ، به همین دلیل خودروهایی که تولید ...
۱۳۹۸/۱۱/۲۸ - ۱۲:۳۶
۲ درصد نازل‌های بنزین در آزمون استاندارد رد شدند
خودرونگاران_رییس سازمان استاندارد گفت: از ابتدای امسال تا ۲۶ بهمن ماه ۸۰ هزار و ۸۱۳ نازل بنزین مورد ارزیابی قرار گرفته که هزار و ۹۱۷ نازل مردود شده اند که حدود ۲ درصد کل نازل‌ها را شامل می شود.
۱۳۹۸/۱۱/۲۸ - ۱۲:۰۵
قیمت روز خودرو داخلی در ۲۸ بهمن
خودرونگاران_قیمت خودرو، امروز در بازار آزاد نسبت به دیروز با افزایش همراه است.
۱۳۹۸/۱۱/۲۸ - ۱۱:۴۹
قیمت روز خودروهای وارداتی در ۲۸ بهمن
خودرونگاران_بر اساس مشاهدات میدانی با توجه به روند افزایش قیمت خودرو‌های خارجی در کشور، شاهد نوسانات جزئی در نرخ خودروهای وارداتی هستیم.
۱۳۹۸/۱۱/۲۱ - ۱۳:۵۰
گرانی خودرو صدای رئیسی را هم درآورد
خودرونگاران - رئیس دستگاه قضا از روند افزایشی قیمت خودرو طی روزهای اخیر گلایه کرد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۱ - ۱۲:۵۶
آغاز ثبت نام طرح ترافیک ۹۹ خبرنگاران؛ ابتدای اسفند ماه
خودرونگاران_مدیر واحد ساماندهی محدوده‌ها و طرح‌های ترافیکی سازمان حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران تصریح کرد: ثبت نام طرح ترافیک خبرنگاران از ابتدای اسفند ماه آغاز می‌شود.
۱۳۹۸/۱۱/۲۳ - ۱۵:۴۹
آمادگی سازندگان داخلی برای تولید سالانه ۷۰۰هزار مخزن سی ان جی
خودرونگاران|یک عضو شورای تولیدکنندگان مخازن سی ان جی از آغاز طرح ملی دوگانه سوز کردن رایگان یک میلیون و 464 هزار دستگاه خودرو ناوگان حمل و نقل عمومی باری و مسافری خبر داد و اعلام کرد: طبق مصوبه شورای ...
۱۳۹۸/۱۱/۲۱ - ۱۲:۵۲
قوه قضائیه برای "حذف قیمت خودرو" از سایتها دستور دهد
خودرونگاران_رئیس پلیس فتا تهران بزرگ با بیان اینکه باید به‌صورت دائمی درج قیمت در آگهی‌های اینگونه سایت‌ها که باعث ایجاد گرانی در بازار و تورم در جامعه می‌شود،حذف شوند گفت: مرجع قضایی برای حذف قیمت خو...
۱۳۹۸/۱۱/۲۷ - ۱۰:۲۷
استقبال بازار خودرو از سال نو
خودرونگاران - رسیدن سال نو و موسم سفرهای نوروزی بازار خودرو را هم پر جنب و جوش خواهد کرد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۲ - ۱۶:۴۱
بومی سازی قطعات خودرو در استان اصفهان را مدنظر داریم
خودرونگاران - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان گفت: به دنبال بومی سازی قطعات خودرو در شهرستانهای مختلف استان اصفهان هستیم.
۱۳۹۸/۱۱/۲۳ - ۱۶:۳۳
تخفیف های ویژه برای مالکان خودروهای ب.ام.و و مینی
خودرونگاران_به عنوان بخشی از برنامه‌های گسترده پرشیاخودرو در زمینه ارائه سرویس‌های برتر به مالکین محصولات ب.ام.و و مینی، نمایندگی خدمات پس از فروش 121 پرشیاخودرو در بلوار ارتش تهران با ارائه تخفیف های...
۱۳۹۸/۱۱/۲۲ - ۱۰:۳۶
تب افزایش قیمت خودروهای داخلی فروکش کرد
خودرونگاران - آشفته بازار خودرو که از مدت‌ها پیش آغاز شده، در یک هفته گذشته نیز ادامه داشت و حتی شاهد اختلاف قیمتی ۱۰ تا ۱۲ میلیونی خودروهای داخلی در یک روز بودیم؛ رصد قیمت‌ها در بازار فروکش کردن این...
۱۳۹۸/۱۱/۲۷ - ۱۰:۵۵
اخذ مالیات جدید از بازار خودرو، هزینه‌ها را افزایش می‌دهد
خودرونگاران - عضو اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان اتوموبیل گفت: متاسفانه بازار به سمتی می ‌رود که هر روز قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند و آقایان فقط حرف می‌زنند و هیچ اقدام عملی در کنترل بازار نداشتند....
۱۳۹۸/۱۱/۲۲ - ۱۵:۵۷
تجدید بیعت خانواده بزرگ ایران خودرو با آرمان‌های انقلاب اسلامی
خودرونگاران - کارکنان و مدیران ارشد ایران خودرو در چهل و یکمین بهار انقلاب با حضور در راهپیمایی ۲۲ بهمن ضمن گرامیداشت این یوم الله با آرمان های شهدای گرانقدر به ویژه سردار شهید ملت حاج قاسم‌سلیمانی تج...
۱۳۹۸/۱۱/۲۸ - ۰۹:۳۷
رقابت برای زودتر رسیدن
خودرونگاران | از دست دادن قول و قرارهای کاری، دیر رسیدن به مهمانی ها و جمع های دوست داشتنی و.. همه به خاطر ماندن ماندن در ترافیک های چند ساعته، یکی از بدترین اتفاق هایی است که هم آزار دهنده است و هم م...
۱۳۹۸/۱۱/۲۷ - ۱۰:۵۲
بهترین فرصت جهت خرید و فروش مطمئن خودروهای BMW و MINI
خودرونگاران - پرشیا خودرو طرح ویژه خود با عنوان جمعه های طلایی جهت خرید و فروش مطمئن خودروهای BMW و MINI را استارت زد.
۱۳۹۸/۱۱/۲۴ - ۱۲:۲۸
ارزان‌ترین شاسی‌بلندها در سال ۲۰۲۰ + قیمت‌ها به پول ایران
خودرونگاران_این روزها بازار خودروهای شاسی‌بلند داغ‌تر از گذشته شده و خودروسازان سعی می‌کنند تنوع محصولات خود را در این سگمنت بیشتر کنند.